Eene stellige aalwoord. Zoo spreken -20m mi ge flauwe catholyken, want •eenen echten catholyken zou zeggen: myne gees- telyke overheyd verbied het, en dit is voor my genoeg om te' gehoorzamen alhoewel ik mis schien hel venyn niet vind dat er in schuylt, het is genoeg dal onze bisschoppen het er in vinden en aenklagen enz. Nu valt er echter niet meer te twyfelen het venyn van dit bladje is tegenwoordig maer al te klaèr geworden. Verleden zondag hebben vvy de eygene woorden van de Eioile Beige aengehaeld over de bedevaerden en openbare gebeden, wy zullen ze nogmaels herhalen opdat by de flauwe catholyken allen twyfel diesaengaende zou ver- dwynen. Ziet hier de eygene woorden van de Etoile Beige Meer dan 3000 persoonen hebben zich op 14 dezer aen de bjelagchelykste oefening der super- slide overgeleverd en hebben de stad doorkniest met den pater-mster in de hand en allerhande gebeden mompelende, liet is hoogst betreurens- weerdig van op onze dagen van verlichting en u beschaving zulke echt kluchtige betoogingen te moeten aenschouwmi. denis van Christus. De logie bezit bet meester schap omtrent by alle gouvernementen. Dwaes zyn ze die .steun maken op vaste rust. Niet alleen in Weenen, maer ook hier en el ders, kan men het diep spvt, die bittere veront- waerdiging der oostenryksche patriotten, der oostenryksche soldaten, zeer wel verslaen. Den dag, waerop Keyzer Franz-Joseph heeft opgehouden zich te verdedigen, bezat hy, wel ge teld, eene slrydmagt van 400,000 man op den Do- nau, allen frissche, uytgeruste,goed bevoorraedde soldaten 90,000 daervan zyn nog niet. in 't vuer geweest lyderis lezen oorlog; 50,000 kwamen uyt de vestingen en garnizoenen 40,000 uyt Dal- maliën alwaer de goede uytslagen der oostenryk sche vloot de geiivgenheyd hadden verschaft'de kusten ietwat van bezetting te ontblooten. Tegen die geduchte legerkorpsen, tegen al het materia el der arsenalen tegen de vyandlvke be volkingen, de vrywilligers en de Weener burger wachten konden de Pruysen, in Bohemen ver dund en afgemat, zooals zy het in Midden-Duyt- schland zyn, maer 200,000 vermoeyde soldaten stellen by Presburg, Weenen en Krems. Den grootenen beslissenden veldslag kon dus door Oostenryk met byna twee tegen één gele verd worden, en die twee bevinden zich daerby ten hunnent, achter stevige vestmuren, tegen eenen vyarid van zyne reserven afgezonderd, buy- ten zyn land, op 'l vlakke veld. Is het dan bevremdend, dat nien in Weenen spreekt van omkoopery en vèrraed dat men nog andere hooge personages dan Benedek en Clam- Gallas er beschuldigt? Eu u.ogtans waren den Keyzer, den dapperen aertsheitog Altoreclit, die de Italianen versloeg in Venetiëu, den onverschrokken aömirael Tegethoff die Persanö den klop gaf op de Adriatisehé zee, allen met de openbare deukwyze, met den wenscli van het oostenryksche leger vereend: zy wilden eene schitterendn weêrvraek nemen, den vyand omsingelen, en, zoo moogJyk, in eenen slag ver pletteren. Ilongariën bad geen keyzerlyk handteeken, maer alleen eenen glimlach van goeden wille noo- dig, om voor Franz-Joseph te waden te snellen. Welke is dan toch de oorzaek dat den weder stand eeniger hardnekkige raedsmannen zulken sterken invloed teweeg kunne brengen, dat wy lVêt magtige Oostenryksche keyzerryk eensklaps 200 smartvol, aen de stilte en werkloosbeyd ter prooy, ineen -zien stuykeu, en teniet gaen als Eu- -ropeèsche Mogendheyd? Wy voor on-s deel aerzelen geen oogenblik op die stellige vraeg als stellige antwoord te geven 'dat bet den gch ey ave nmaconni eken invloed is, die -alles in 't werk stelt om de eeuige ware Gatholyke groöte mogendheyd vah Europa te verdelgen 'Ware Oostenryk er dwars doorgegaen, 't ware inegenennègentig tegen een te wedden dat-Pruy- :-sen reeds gansch verpletterd zou wezen. 'Onder al de europeaensche mogendheden is er 'maer een enkelen verdediger meer van 't regt. liEn dal is den Paus. Oostenryk is tot magteloosbeyd gebragt. Engeland en Rusland zien dat en lachen in hunne vuysten. Pruysen en Italiën.zyn zegepralend'. Vrankryk, Belgeuiatui, Spatijen en Portugael liggen in 'de klauwen der vrymetselary. Daer zal vrede zyn, zeggen sommige men- schen. Het kan zyn. ilaer hoe lange zal hy duren? Zal men Ttoomen gerust laten Eenen tyd mis schien, ,ja. Langen tvd, neen. Wat het mac-onniek leger vraegt, 't, is eerst ende vooral de vernieling der pauzelyke souvereyniteyt. Men vergeet het veel te véél. Den oorlog is tusschen de logie en de kerk, het heydendom en het christendom, de verloochening en de bely- was iets oneyndig meer akeligs dan in rimpels door den ouderdom gegroefd. In die gesloten lippen was eenen angst te lezen die met geen pen le beschryveti is. Ik geloof niet dat zy mv zag, ofschoon zy my bediende. Er lag geen bewuslzyn in haer oog zy was blykbaér geheel en al vervuld van de gehevmc oorzaek barer evgenc wanhoop. Dal alles merkte ik op in de korte oogenblikken waerin zy my eten en drinken bragl. Toen ik daervan voorzien was, kroop zy naer denzelfden donkeren boek terug en zonk er weder ineen, zoodal zy slechts een hoop vrouwenkleêren scheen. Wal haren man betrof, er was iets onnaluerlyks in de zonderlinge onbewegelykheyd zyner houding. Daer zat bv, voorover gebogen met de kin op de palm zyner bimden geleund, strak starende op den zwarten ledigen haerd, en zelfs-niet het onwillekeurige bewegen zyner spieren toonde aen dat hy nog leefde en ademde. Ik kon zynen ouderdom niet gissen, hoe nauwkeurig ik al zyne trekken gadesloeg en ontleedde. Hy zag er oud genoeg om veertig le zyn hy was een welgemaekle, forsch gebouwden bergbevvooner, mei die ernstige trekkon die den landbouwer die bergstreken kenmerken. Ik kon niet eten. Al den eetlust, dien do berglucht my gegeven had, was verdwenen. Ik zal daer als op mynen stoel vastgenageld, in de legenwoordigbeyd van dal zonderlinge paer, bevde gadeslaende, maer klaer blykelyk door beyden zoo geheel vergelen, alsof ik nooyt den voel over hunnen dorpel bad gezel. Zoo bleven wv meer dan dry kwartiers onbewegelyk zitten bv hel flauwe sehynsel der lanteern en onder het een- toonige likken der horlogie, Van tyd lot. lyd mnekle de vrouw eene beweging als van pyn nu en dan slieten koeyen hare hoorons legen <lé i'tiyf in den sla! maer WyJezen in den international De leden van liet Nationael Vereyn welke byeen waren gekomen te Berlyn, op vrage van 't ministerie, ten eyndè den politiek'en toestand van 't land te onderzoeken', en de grondvesten op te maken van een duytsch parlement, hebben gisteren de hoofdstad verlaten, aen graef van Eulenburg belovende den volksgeest in al de duytsehe provintiën te bereyden ten voordeele van het pruysisch ontwerp. Dry kleyne bemerkingen 1. Het Nationael Vereyn, dit. is de d u y ts c h - f'r a n cm a qq n 11 er ywelke van sedert 1812 werkt om al de duytsehe landen te versmelten in een enkel groot duytsch ryk. 2. Het ministerie roept de framagonnery naer B.erlyn. 3. De francmaeonnery werkt samen met het pruysisch ministerie. Maer, dat pruysisch gouvernement en duytsehe vrymetselary opentlyk samen werken, daeraen had iedereen zich niet verwacht. Er moet worden in aendacht genomen dat den Keyzer van Oostenryk ook inlandsche vyanden heeft. Die vyanden zyn de mannen der centra lisatie en bureaucratie welke eene der vruchten is van keyzer Joseph II. Het zyn de doctrinairen van Oostenryk. Reeds word er gewag gemaekt van poogingen tot oproer op sommige streken van 't ryk. De volksmassa is den Keyzer toegenegen. Den oostenrykschen edeldom is vveynig beduy- dend. Romans, muziek, honden en peerden ma ken't beste deel van 't geluk. 'T is daeromtrént den liberalen franschen edeldom van 1789. VI. E, Maillet, onderpastor van Welden is pastor benoemd te Ollerghein. VI. B. J. Van Cromphaul, onderpastor van Dickelvenne, gael in dezelfde hoedanighoyd naer Elverseie. M. 1). Van de Velde, omb rpaslor van Oordegem, is onderpas- pastor benoemd van Unppelmonde en word le Oordegem vervangen door M. Martin De Stobbe leer, priester in het seminarie. M J. Sloop, onderpastor te Opdorp, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Welden. MM. J. Van Miog.-m en P. K. Geers. priesters in het seminarie, zyn onderpastors benoemd den eersten te Opdorp, den laelsten te Dickelvenne. Een begin van brand is dezen middernacht ouslaen in de fabriek van M. Leirens-Eliaert, maer is aenslonds konnen gebluschl worden. De nieuwe kerk van Wetleren, eene der schoonste clirislene tempels, die in dezen laetsien lyd in de VJaemsche dorpen gebouwd zyn, is nage noeg vollooyd, en zal den 21 september pteglig worden gewyd. Men is reeds bezig met de toebe- reydselen voor dit feest, en voorde plegtige inha ling van Mgr. Bracq, die de wyding zal komen doen. PRYS D E ELI NGEN Maendag 13 augusty ten 9 uren in het kleyn Seminarie te Sl-Nicölaes, en ten 2 uren namiddag in het gesticht van den II. Joseph dier zélfde stad. Donderdag 16 ten 10 uren in hel kollpgie dereerw. Paters Jesuieten te Aelst. Den zelfden donderdag 16, ten 9 uren in het jongelingeiipensionnaet le Gyseghem. De prysdeeling aen de leerlingen van hel pensionnael te Melle, zul den 15 augusty, 0111 9 1[2 ure des morgends, plaats hebben. Onzen jongen stadgenoot Louis Eemans, sedert omtrent een jaer in vrywilligen dienst getreden by het muziek der Grenadiers te Brussel, komt. zoo even aldaer inliet konkoers van 'I. conservatoire den tweeden prys te behalen, voor het spelen van den Cor... Met zal misschien eenigzins vremd voorko men, als wy zeggen, dat iu de H Schrifteer van 'den cholera gesproken wordIn den Ecclesiasticus, 3Je hoofdstuk, handelende over de gezondheyd en de nadeelige gevolgen der overdaed, stael in het 23° vers, den volgenden regel: 23. Vigilia. cholera, et torfura viro infrunilo: {De slapeloosheyd, den cholera en de darmkrim ping zyn hel aendeel van den onmuligen ménsch). Een koninglyk beslnyt bepaelt de maetre- gels.noodig tol de optelling der bevolking op 31 clecember 1866 en der oprekening van den landbouw. Indien de landbouwers alle de hun voorgestelde vragen moeten beantwoorden, wy raden hun aen van elk twee sekietarissen te ne men: zy zullen ze wel werk kunnen geven. De beste voorzorgen tegen den cholera zyn: 1. Allen overdaed in eten en drinken vermyden. 2. Zich onthouden van ruwe, zerpe of onrype spyzen te eten zulke fruylen, die publiek verkogt worden, verbieden en in beslag doen nemen. 3, Binnen huyze geene stankvenvekkende dieren hou den, noch konynen, noch kiekens, noch geylen, den man zat onbewegelyk als een bronzen beeld. Eyn- delvk sloeg de klok negen. Ik was nu zoo zenuwachtig geworden dat ik byna bang was voor hel geluvd mvnër eygene slem in die akelige stilte. Ik-selioof myn bord een weynig luydrucblig van my af eu vroeg met zoo veel zachlheyd als mogelyk Hebt gy eene slaepplaets voor my, vriend Ilv verliet een oogenblik onwillig zyne houding en antwoordde zonder op te zien, op denzelfden matten toon als te voren Ja, gy*kunt hier slapen, reyziger. Waer boven den stal Hy knikte toestemmend, nam de lanteern van de tafel en ging naer den koestal In hel voorbygaeu, wierp de lanteern even een sehynsel van licht over de ineenge doken gestalte in den hoek. Is uwe vrouw ziek vroeg ik, stilslaende en even naer haer omziende. Voor hel eerst ontmoetten zyne oogen de myne en eene rilling voer hem door al zyne leden. Ja, antwoordde hy met veel inspanning, zy is ziek. Ik was op hel punt van le vragen wal haer scheelde, maer een zeker iels in zyn gelael hield de vraeg op myne lippen terug. Ik weet niet waerin dat iels bestond; ik kon het toen niel bepalen en kan bet ook thans niet beschryven maer ik hoop zoo iels nooyt meer op een mensclielyk gelael le aenschouwen. Ik volgde hem lol aen den voel eener ladder, aen hel eynde van den stal. Daerboven, sprak hy, gaf'my de lanteern in de "hand en ging met zwnren gang in den donker terug. (Word voortgezet),. noch verkens. 4. Geene onpassélykheden, vooral in den buyk, veronachtzamen. 5. Al te groote ge- tnoedsaendoeningen vermyden: noch exces van blydschap, noch exces van droefhevd. 6. Alle beiiorvene matériën van dieren of gewassen van de woningen verwyderen. 7. De woningen witten met doornykschen kalk. 8. Alle dagen 's middags de slaepkamers doen openzetten. 9. Ami de woonver trekken, kerken, scliolen en andere publieke plaet- sen dikwyls versche lucht doen geven. 10. Aile stilslaende en stinkende waters, meslhoopen. te digt de woningen, doen verdwynen. 11 Zo'g hebben dat de inwooners goed drinkbaer water hebben. 12. Vooral binst de hitte, geene koude dranken drinken. 13 Met schoon versch water gaten en wate' leydiugen kuyschen. 14. Maken dat al de wegen binnen de bouw roepen hoog en droog liggen. 15. Kleeding of beddings!ukk«in van per soonen die van die ziekte zouden geleden hebben of gestorven zyn, doen ontsmetten en wasschen of verbranden. Wv lezen in den Beurzencourant Gisteren door de gemeente Massemen trekkende, waren wy aldaer geluyge van een feyt, erg genoeg om de vrrontwaerdïgïug van ieder man van hart te verwekken. Een soldaet der gentsche bezetting, op het grondgebied dier gemeente langs ae groote baen naer Aelst, voorstappende, kreeg er een aen- val van cholera. Den ongelukkigen zette zich neder, en verzocht de voorbvgangers om hulp. Men liep in haesi eenen geneesheer uyt Wetleren halen, en waersehuwde den pastor van Massemen. Den man ontving de geestelyke en geneeskundige zorg, maer geen enkel mensch dorst nadien den ongelukkigen lyderin een huys of schuer brengen. Ter proov aen de pynen, die de vreeslyke zi«kte medebrengt, lag den ongelukkigen soldaet gisteren namiddag om 1 ure, nog op de' baen, in regen en wind. Hy lag er reeds van omtrent 8 ure des morgends... Wat er verder met den ongelukkigen is gedaen, welen wy niet; vvy hopen echter dal rnen hem.latei- met menschelyker gevoelens zal behandeld hebben. Als men eenen armen hond op de baen ziek of stervend ziet, geeft ieder't arme beest de zorgen, die in zyn bereyk ligt. Is het te veel, een bed van slrooy in de schuer van een pacht hof', voor een verlaten mensch, die op de baen ligt te sterven? Wy zyn in staet deze tvding te bevestigen, doch moeten er eenige onnauwkeurigheden van te regt wyzen. Den soldaet in kwestie kwam niel van Gend. maer van Luyk, en had eenen poerwagen vei ge- zeld. 't welk reeds \Tyfa zes dagen, l evzens dag en nacht vereyscht had, dus dal hy uytgeput van ver- moevdheyd en met de vreeselyke ziekte op liet. Ivf gedurig had moeten marcheren totdat hy gevallen is. Als den eeiw. lieer Pastor van Massemen den zieken berecht had, en dat hy zag dat niemand hem uyt benauwdheyd durfde innemen, heeft den acht baren geestelvken met veronlweerdiging eene karre gerequireerd en ien cholerazieken naer de pastorv van Massemen doen overvoeren, alwaer hy niettegenstaende de groote zorgen der hoeren pas tor en onderpastor, des avonds aen de vreeslyke ge volgen der ziekte bezeweken en des underdags eer vol is begraven. Wy hoeven hier het menschlirwend gedrag van den eerw. Pastor van Massemen niet te pry/.en-, zulke akten van zelfsopofferidg en liefde .pryzen ge- noegzaern zich zelve. Twee Ipden der konferenlien van den H Vincentius a Paulo, van Brussel wier ootmoedig- heyd niet toelaet dat. hunne namen gemeld worden, hebben te Anderlecht, op eenen enkelen morgend, een veldhosp.rtael opgerigt voorzien van 20 bedden, en van alle de noodige voorwerpen tol. het verzor gen der zieken. Er zyn twee zusters van liefde aengenomen, die onmiddelyk in bediening getre den zyn, want voor het eynde van den dag waren de 20 bedden door cholerazieken, bezet. Het getal is den volgenden dag tot 50 gebragt. Men schryft uyt Brussel, 50 jtily Dezen morgend, met het krieken van den dag, waren menige stralen.van Brussel vervuld niet eene groote menigte die zich naer de St-Gndulakerk be gaf om eene plegtige mis by le vvoonen die er 0111 6 ure moest gedaen worden, ten eynde de goeder tiorendheyd van den Almagtigen ai' tésmeeken en het ophouden le beliomen dei kwalen die ons tref fen Om 5 1/2 ure, Nvas onze gi-oote kollegiale kerk mei volk opgepropt en kon de menigte niet meer bevatten die gestadig wilde indringen en zulks in een zoo groot gelol dat op korten tvd de voor plaets van St. Gudula en gauseli den uytwendigen omtrek der kerk vervuld waren. Ten 6 ure, is de plegtige mis begonnen, gezon gen door M. Verhoustraeten, deken van Brussel. Men schat dat het getal communiën alleenlyk in St.Gudula boven de vier diiyzeud geweest is. Ten acht ure. deelde men nog de H. communie uyt. Aldus is dp veertien daogse.be plegtigheyd geevn- digd van het AHerheyligste Sakrament van Mir-kel dat zelden gejyk dit jaer met zoo veel toeloop ge volgd is. Men schat op 15,000 het getal persoonen die deel genomen hebben aen de morgend plegtigheyd zoo binnen als buy ten de kerk. Ziehier het getal sterfgevallen te Antwerpen, in deze laelste dagen Van den 22 tol den 25 jnly329. Den26jufy: 70. Den 27 julv: 88. Den 28 jiily59. In het geheel 546, hetgeen, voor twee weken, het getal overlvdens op 1066! Het assisenhof van Braband heeft zich bezi.^ gehouden met de misdaed ten laste gelegd van Napoleon-Odilon Delimul, 51 jaren oud, hoofd opsteller van den Espiègle, geboren te Hérinnes, woonende le Brussel, beschuldigd van karikaturen te hebben gemaekt die kwets nd waren voor vrem- de. sonvereynen Het hof, ua een gehoor dat niet min dan zeven uren duerde, heeft Napoleon-Odilon Delimal, op steller van den Espiègle, veroordeeld lol een muend gevang en 4000 fr. boel. I11 geval van niet beta- bug, zal de boet vervangen worden door eene ge vangzitling van 6 maeuden en de onkosten van proces door 15 dagen. De uytspraek van den jury is slechts bekomen niet de enkele meerderheyd van 7 stemmen tegen 5 meerderheyd by welke het hof niet eenparigiieyd van zyne dry leden zich gevoegd heeft. De persoonen die brieven sluyten in de per yzerenweg verzouden pakken, zyn veranlwoordelyk over de overtreding, en de exploitanten dier we gen, die. zulke pakken m de onwelendheyd der overtreding verzonden hebben, zyn er vry van. HoI van Luyk, 22 juny 1866). Na twee geiiooren, heelt de korreklioiifieele reglbank der stad Brugge zaterdag een vonnis uyt- gesproken door welk zy de genaemde Guido B li mit i en Karei-Isaac van Ghelder veroordeelt deu eersten tol 159 fr. boet. voor onwettige uyloefening dei geneeskiicsl en voor verkoop van geneesmid dels en tot 2 inaenden gevang en 100 IV. boel voor wonden door. 011 voorzigtigheyd den tweeden lot 318 Ir. boet voor onwettige uyloefening der ge neeskunst (mi verkoop van geneesmiddels. Mm. Berardi, opsteller van de ludépendance en Hymaus opsteller van den Echo du Parlement1 beneyens hunne geiuygen, waeronder twee volks- vertegenwooidigers, zyn gedagvaerd 0111 den 2 au- f gustv, wegens hel tusschen. hen gevoerde tweege- T vecht, voor de ko reklionnele regtbank te ver se hy 11 en. 0 De tweevegters zyn elk tot 2 maenden gevang, 200-IV. boetende piocegkosten ve-oordeeld. In dien zy niel hela Ien nog lot eene maend gevang. Den 22, om 6 uren 's avonds, beklom liet kind van den genaemden Wage mans. dagloonor, 12 jaren oud, het peerd van den landbouwer-De- neve, le Neyghem, toen hel dier ging galopperen. Hel evenwigt niel kunnende Jiouden, viel het kind met hel hoofd regt op de kalsyde. Het was plotse lings dood. Door ministeriele beslissing van 21 julv, is de jagt op het waterwild in fie meershen en langs de stroomen en rivieren, dit jaer van den 1 augusty aenstaende toegelaten in de provintiën van Ant- I werpen, Brabant, Üost-Vlaenderen, Henegauwen, 1 Luyk, Limburg, Luxemburg en Namen. Een daglooner van Gend die uyt Roubaix- kwam waer hy sedert eenigen tyd gewerkt had, i heeft gisteren omtrent 10 ure 's avonds zyne vrouw gedood met eene pisloolseheul, op de Bylo- kevest. {Ihen Public). Men schryft uyt St-Nikolaes, 28 july j' Deze weck is alhier ter stede eenen Pruys aan gekomen die verklacrde Frederjkde Meyer te hee- ten, en deserteur was van het pruvsische leger. Hy.verhaalde dal zyme dry broeders waren gedood in den oorlog en dal hy was weggeloopen om liet leven le behouden. t Den vremdeling nytle den wensch zich hier te vestigen en wendde zich by M. V. om zyn huys, i aen de merkt slaende, 'aen te koopen. Na hel huys, dat onbewoond is en dit daarnevens slaende bezig- |- tigd te hebben, wierd den koop w -ldra gesloten, I Men wendde zich by den Notaris om den akt van verkoop te doen schryven. Het is by dezen laelsten dat deu vremdeling verklaerde te handelen met eenen bankier vau-Kortryk, dat de benoodigde som zaterdag aenstaende hem zou toegezonden ge- weest-zyn. Den heer notaris had door zyne hou ding eenige achterdocht en zond aanstonds eenen telegram aen den bankier van Korlryk om inlich tingen te nemen. Den bankier die van den persoon in kwestie eenen valschen wisselbrief ontvangeü had, stelde aanstonds den telegram in handen van den polilie-kömmissaris van Korlryk en dezen laelsten antwoordde dat bovengemeldén persoon eenen. valschen wissel gepresenteerd en eene gou den horlogie met kelen onlvremd had. Dit nieuws hier aangekomen vertoefde men niel lang om den ryken pruys gelyk hy zich deed doorgaen aen le houden. Metgene hy ae.11 de politie verklaard heelt is buylen onze kennis. Des anderendaegs 's morgend' is hy door de politie ter beschikking gevoerd v den heer Prokureür des Konings. Men zegt dal hy ue politie-agenten heeft xvetet te ontsnappen en dat hy de vlugl genomen heeft. Den 28 dezer, h eft den genaemdeu Constant Eyerman, oud 61 jaren, hoefsmid, te St Gilies- W'aes zyne echtgénoote gepoogd le vermoorden op haer eene scheut lossende met een geweer met lood geladen die haer slechts ligt aen den arm ge-1 kwetst heeft. Van woede ontsteken, heeft Eyerman! zich van zyne pistool bediend, dezelve tegen zich zeiven gerigt en zich door den kop gescholen. Het' scliynldat dezen ongelukkigen een onverbeterlyken dronkaard was. Men schryft uyt Landeghem Over eeuige dagen heeft, alhier een wonderlyk ■geval plaets gehad. By den landbouwer Frans de Kesel, heeft'eene koeren kalf geworpen, hebbende twee koppen, acht poolen en twee steerten. Deze deelen hebben hunne natuerlyke grootlévooral de koppen, die te zien bly ven,, zy 11 zeer volmaakt en van elkander gescheyden. Den lieer A. De Cos- Ier, veearts te Nevele, heelt aldaer een nieuw be- wys gegeven van zyne kunde en groote ervaren- lievd, want elkeen die geroepen wierd om den kon digen man in zyn werk by le staen, zegde dal het onmogelyk was die koe te verlossen. Echter heeft gemelden veearts dit moevjelyk werk Yolbragl zonder de koe eenigzins te hinderen,! want rtiym een uer nadien slond liet dier op, a' en! dronk, en is thans in eenen volinaeklen staet van; gezondheyd. Men schryft uyt Luyk, 28 july: Hel aannemen der voorafgaendelyke vredes voorwaarden door Pruysen en Oostenryk, heeft voor onmiddelyk gevolg gehad, in velen onzer ny-. verheydsgeslichten bestellingen te doen -aenkoinen.1 Wal de wapenmakers betreft, welke in dit oo genblik zich nog over gebrek a- n werk te bekla gen hebben, zy verwachtten binnen kort werk in overvloed; hoogst w.iersohynlyk zal men zich overq al met de veranderingen der wapens gaen bezig, honden, om het zoo berucht geworden pruysisclw naeldgeweer te ontlroonen. Onze behendigste wa penfabriekanten zyn dienaengae ide in ernstige studiën verdiept. BIJYTEXLAIVDSCIÏ NIEUWS. OOBLOGSBERIGTEi\. Maendag 30 en Dynsdag 51 july. Volgens brieven door de dagbladen van Weenen gemeld, hebben de boeren van deu Tyrol eenen onverbiddelyken hue! opgevat tegen de garibal- diersehe vrywilligers. Alle deze moedige bewoonerJ der bergen hebben de wapens genomen om hun duerbaer vaderland tegen den aenval der roode hemdens le verdedigen. Zy zeggen sprekende van Garibaldi en van de brigands die zyn leger samen stellen Dat zy maer in hunne bergen komen, en jiiemand zal er uyt gaen. In Frankfort heeft den pruysischen generael: Roeier de koophandelkainer kennis gegeven dat, in den gevalle van niet betaling der brandschatting!

De Denderbode | 1866 | | pagina 2