teen zeker puntje, 't welk zy, by gelegenheyd, zeer wel'weten aen te nemen en te volgen, doch op eene verkeerde wyze. Wat is dit puntje? 'T is de les der voorzigtigheyd door den Heer aen zyne discipels gegeven, zeggendeiveest voorziytiy yelyk de serpenten. Er waerin toont het koppel heeren zich voor- zigtig gelyk de serpenten? In zyne diepe stilzwygendlieyd wegens de godsdienstige betoogingen welke hel christen volk overal aen Jen dag legt in dezen tyd van ziektens. Tot nu toe wierd er in de liberhalers- gazetten uooyt uytgevalien tegen godsdienst of priesters zonder dat men er in 'tbladje der twee heeren den weêrklank van hoorde. Hoe menig- mael hebben de groote francmaoonsbladen, in deze droevige omstandigheden, uytgevalien tegen de openbare gebeden van 't volk, 't welk smeekte om van den geessel Gods bevryd te wordeu? Hoe menigmael hebben zy die godvruchtigheyd des volks beschimpt en deszelfs toèvlugt tot God als byyeloaviye mommeryën en baetzuchtiy papen- spel afgeschilderdEn nogtans geen enkel woordje daervan in hun Verbond't geen nogtans altyd gewoon is te dansen gelyk de groote liberhaters- gazetten fluylen. Wat mag hiervan de reden zyn? Is hel koppel bekeerd? God gave hel! men heeft nog zulke slagen van gratie gezien, en Gods arm is voorzeker niet verkort. Doch in 't midden van al onze hoop blyft er ons evenwel eenige vrees over: men heeft nog bekeeringen gezien die op krukken sprongen, die maer enkele waterverwe waren den grootvader van 't koppel, Voltaire, levert ons in zyn leven vele kojnediën van zulke vaische bekeeringen op. Zou zulks hier misschien 't geval niet zyn? Zou de aenstaende kiezing van october in 's koppels bekeering niet eene rol konnen spe len? Wie weel het? Wat er echter zeker is, is dat het koppel voorziglig te werk gaet met zich 't zy inderdaed, 't zy in den schyn bekeerd te toonen, en met de godvruchtigheyd des volks niet te spotten. Het koppel moet immers niet veel verstand bezitten om niet te begrypen dat het, met de goddelooze artikels over te nemen van den Echo du Parlementder Indépemlance van den Journal de Gand of der Etoile Beige, hier in de catliolyke stad Aelst welhaest zou uytge- brand zyn en voor goed zyne matten moeten oprollen. Wy zullen heel in 't kort weten wat er van de bekeèring van 't. koppel is en ondertusschen een oog in 't zeyl houden, want wilt men van d'aman- del proeven men moet ze eerst kraken", en dit zal niet moeyelyk wezen. De cijferkunst van den heer Chazal. Nu twee of dry jaren geleden, deed den heer Chazal, minister van oorlog, eene gecylerde tabel opmaken, om aen de Kamers te bewyzen dat met der tyd men veel min officieren op pensioen zou moeten stellen hebben, en te dien eynde stapelde hy cyfers op cyfers, juyst alsof hy had kunnen beletten dat de officieren, even gelyk de andere stervelingen, alle dagen 24 uren ouder worden. Nu, de cyfers van den heer Chazal zyn gesmol ten gelyk den sneeuw van 't verleden jaer, en de officieren zyn heden eenen dag ouder dan gister. Den minister, die slechts de Kamer by den neus heeft willen leyden, stelt by massa officieren op pensioen, en de lasten van het Land vermeerde ren gestadig. De verledene Week heeft hy voor honderd ze ventien duyzencl dry honderd zeven-en-twintig fran ken militaire pensioen 's jaers verleend aen offi cieren, die zeer wel, eii zeer geern, nog tien ja ren hadden kunnen dienst doen. Anderen hebben hunne plaetsen ingeuomen, en het land betaelt idubbel Den francmapons-boel is, sedert riiym dertig jaren, meester van Spanje. Sedert dien is dil land mooyt in rust. Thans dréygt het in de handen der :socfalisten te vallen. Maarschalk Narvaez, hoofd van 't ministerie, ïieeft aen de gouverneurs eenen brief afgeveer- digd; waerin hy onder ander zegt Er is veel aen gelegen van de landrust te herstellen en de gemoederen te bedaren in 't inwendige der huysgezinnen, van de wer- kende klassen en de trelfelyke menschen te laten adem halen, van te beschermen den priester in de uytoefening zyner heylige be- diening, den geloovigen in zyn geloof, den ey- genaer en den fabriekant in de ouschendbaer- heyd hunner regtdn. Zyn ,dat. klerikale woorden? Neen. 'T zyn woorden van eenen liberael. Zy drukken uyt welke vrucht voor de volkeren draegt de franc- maconnerie, waeronder wy thans ook zuchten. bleef my niets anders over dan den hoogslen bergtop li mvnè naby'ieyd ie beklimmen, van wner ik vvaer- soiiynlyk den geheelen omtrek zou kunnen overzien. Oat tlced ik dan ook, juyst toen de zon opging. Er lag een lieerlyk panorama voor my uylgeslrekl, bergtop by 'bergtop, yskegel by yskegel, dal en pyn- bosclt, alles in h l s: bitterend rood van den morgen gebuid. Hier cn daer kon ik het wille schuym van een water val of den zilveren draed van een kleynen bergstroom omlerscheyden, en tevens de kronkelingen der zacht blauwe rookwolkjes die van liet een of andere gehucht mier de bergen oprezen. Eensklaps viel myn oog op een kieyu water, een doffen poel, in de schaduw van - een amphitheater van rotsen ongeveer acht honderd voet beneden my Tot op dat oogenblik scheen den nacht met al zyne verschrikkingen als een akelig vizioen van my weggevacgd te zyn, maer nu scheen den helderen hemel boven .my zelfs le verduysleren Ja, daer lag hel atles ncn myne voelen. Ginds lag net pad langs hetwelk ik van hol plateau was afgedaeld cn leeger nog, de vervloekte hul met zyn achtergrond van steyle rotsen en diepe afgronden. Wel rnogl hel in de schaduw liggen Wel mogt de zon vvoygeren de rimpelende golfjes van dat water met haer goud le overstroomen cn de vensters van dal buys te bestralen met liaer hemelseh lielit Terwyl ik daer zoo slond en naer beneden zag, hoor de ik een zonderling geluyd sterk en duydolyk, maer op groolen afstand hel geluyd was sterker dan van een sneeuwval en geheel-,ongelyk aen alles wal ik tot jiog toe ooyt had gehooid. Torwyl ik my zeiven nog PRYSDEELINGEN. In het Pensionnaet der eerw. Broeders van de chrislelyke scholen dezer stad, Virydag 17 augusty ten 9 1/2 ure vo'ormiddag. In hel Pensionnaet van den 11. Henricus te Deynze, Donderdag 10 augusty, ten 2 uren na middag. In het Pensionnael-kollegie van den H. Anto- ni'ns a Padua, te Bonsse op Maendag 20 augusty ten 2 uren namiddag. In hel Pensionnaet der eerw. Zusters Aposto- linnen op zelfden Maendag ten 9 r/2 ure voor middag. Tjer gelegenheyd der prysuytdeelingen aen de leerlingen, van het Kleyn-Semiuarie, te Sint-Ni- kolaes den 13 augusty zal een konvoy van den vze- ren weg van Gend naer Sint-N icolaes vertrekken om 7 ure 30 min. uyt Gend, stil houden te Loo- christy, Bierveldo en te Lokeren, en ten 8 ure 15 min. le Sint Nicolaes toekomen. Daer vertrekt insgelyks een konvoy van Sint-Ni- cohies naer Gend, 's voormiddags, 0111 11 ure 40 min., en 's namiddags om 3 ure 10 min. Men sc.hryft uyt Lennick-St-Quentin dal een schrikkelyk ongeluk de inwooners van die plaets bedroefd heefteen zeventigjarige vrouw, de eehl- geuoote Walravens, geboren Schoemnaeker, was alleen te huys gebleven dewyl hel overige der familie en de knechten naer het veld waren. Zy had zich neergezet, onder eene van die groote schouw mantels gelyk er nog beslacn in onze voornaemsle hofsteden. De vlam van den heerd deelde zich mede aen de kleederen der arme oude, en toen de eerste persoonen haer kwamen hystand bieden als ook twee geneesheeren onmiddelyk ontboden, was het reeds te lael om haer le redden. Zy overleed wel haest aen hare brandwonden. Er bestaet reden tol herstelling, wanneer eene fabriek op den nabygelegen eygendom eenen zwarten, dikken rook verspreyd, evenals een kool stof, dat het regenwater bederft, lot zooverre dat men het moeylyk zonder ülteeren geliruyken kan, en dat vlekken maekt op hel in de hoven le droogen hangende linnen of wanneer de fabriek van tyd tot tyd een ondraeglyken slank verspreyd, of wanneer de beweging eener stoommachien aen den eygendom des gelmers eene schokkiug teweeg brengt, die zyne nachtrust stoort. (Hof van Brussel, 29 mey 1866J. De regtbank van Audenaerde heeft, in de zitting van 1 dezer, veroordeeld den genoemden Willianic, opsteller der la Benaisienne, lot 500 fr. schade- intresten en tot de kosten van het proces wegens M. den bestuerder van het klooster van Berchem, om dezen achtbaren geestelyken gelasterd te hebben. Eene vrouw woonende in de Kerkslraet, buy ten de voormalige Bi.ugschepooit, te Gend, is gisteren dood gevonden in iiaer iiuys De ongeluk kige die, naer het schynt, zich aen den drank overgaf, was, met het hoofd voorover, iu eene kuyp water gevallen, en kon zich niet oprigten ten ge volge liarer dronkenschap. Het lyk is naer de Bvoke gedragen. Moord te rorgerhout. Zondag nacht is ei-, in de Fabiiekstraet te Borgerhoul, eene moord gepleegd, waerover wy de volgende byzondeiheden vernemen Den genaemden Cornelis-Josepii Y. d. B. leefde sedert eenigen tyd in twist met zyne wellige huys- vrouw Antoinette D-, die veel ouder was dan hy. Reeds dikwyls hadden de buren hen hooren twis ten, en het was algemeen in de straet bekend, dal het maer een slecht huwelyk was. Zondag nacht ontstond er nogmaels eene hevige woordenwisseling lusschen de twee echtelingen, en dien twist schynt met eene misdaed besloten le zyn. Echter wisten de geburen nog niet wat er ge beurd was maer maendag avond waren zy ver wonderd dat zy Antoinette nog van den ganschen dag niet gezien hadden,- en daer de kamer, welke door haer bewoond wierd, nog niet geopend was. begonnen zy slechte vermoedens op te vatten, en gaven ereyndelyk kennis van aen de politie. De politie kwam omuiddelyk Ier plaelse, en drong in de wooning. Daer vond men de vrouw te bed liggen, doch zy had opgehouden te leven, en hel. lyk had versehillige wonden aen het hoofd, welke, naer men veronderstelt, de dood zullen veroorzaekt hebber.. Den vei;nioede!yken dader wierd gisteren avond, in dronken toestand, in zyne wooning aeng- hou- den en in de gevangenis opgesloten. Hv is 34 jaren oud en naliebaes zvne vrouw, van Holland gebor- lig, was 18 jaren ouder dan hy. Van een .anderen kant vernemen wv, dat V. d. B. gisteren by de politie was gekomen en verklaerde dat hy, by zyne tehuyskomst, zyne vrouw nevgns den trap dood had vinden liggen. De politie ver gezelde hem naer zyne wooning, en toen de won den van het lyk onderzocht waren, wierd V. d. B. onder verdenking aengehouden in de celgevangenis opgesloten. afvroeg wat het zyn kon, of van waer liet kwam, zag ik eene groote steenmassa zich losmaken van de rots die .ever hel water hing, van punt lot punt naer beneden storten en eyndelyk met een geweldigen pias in hel water nodei'ploffcn. Dien val wierd gevolgd door een wolk van slof en een langdurigen echo als het rollen van den donder op verren afstand. Op hetzelfde oogenblik ontstond er een donkere spleet langs de gcheelu rots, van boven lol beneden; die spleet wierd eene groote Kloof, de geheele rots waggelde voor myne oogen, viel uytecn, vormde een val van aerde en steenen en gleed langzaem al dieper en dieper neder- vvaerls in het dal. Verdoofd door hel geraes en verblind door het slof, bedekte ik myn gelaet met myne handen en wachtte een onmiddelykc dood. Maer den echo stierf weg en wierd door eene plegtige stille gevolgd. Het plateau waerop ik slond bleef onbevveegolyk vast. Ik zag op. Do zon scheen helder, hel lanuschap was even onbe vveegolyk kalm als le voren. Niets was er veranderd, dan dat eene hreede witte scheur thans den eenen kant van die tufsteen-rots mismaekle en dal eerie afzigtelyke massa van slof en steenen het dal aen haren voet gevuld had. Onder die massa lagen al de bewyzen van de mis daed begraven waervan ik myns ondanks getuyge was geweest. De bergen waren van hunne voetstukken afge komen om die misdaed te bedekken de naluer had haer gewischt van hel aengezigt der eenzame Alpen. Het water en de hut, bet slogtolï'er en den beul, alles was voor eeuwig verdwenen en geen enkel leeken herinnerde meer aen hun bestaen en aen hunne ver nietiging. Men schryfl uyt Charleroy De weduwe Paiuboef houd te Genistriaux een herbergje. In den nacht van woensdag lol donder dag, rond 1 ure 's morgends, wierd zy eenstlaps wakker en zag licht in de aenpahmde kamer. Zy wilde opstaen om hel uyt le dooven, doch bekwam een hevigen bylslag op hel hoofd'.- Eenen kerel sleurde ha»r uyt het bed, en dreygde haer te ver moorden, als zy om hulp riep en hem haer geld niet aenwees. Zy wierp zich aen zyne voelen, en smeekte hem het leven te mogen behouden, zoodat hy eyndelyk daerin toestemde, en zich vergenoegde met al het geld Le rooven dat hy vinden kon. Tot nu toe is den schelm niet aengegouden. Zaterdag heeft er le Aerlen een kluchtig geval plaets gehad. Een zakkendrager was gelast door eenen koophandelaer een vatje siroop le bestellen. Daer hy geen en wagen had, nam hy het vatje op 't hoofd. Eensklaps sloeg den bodem van 't vatje in, en onzen zakkendrager zal tot over de schou ders in de siroop. Verblind en bvna versmacht, viel den armen duyvel op den grond, en was weldra omringd van eene massa sirartjongens, die in plaets van hem te helpen, zich bezig hielden met de siroop op le lekken. Gelukkig dat de geburen met water eu bessems kwamen, om hem van dat plakkend vocht le ver lossen. Te Antwerpen heeft de ziekte gelukkige uyt- werksels gehad voor vele. Een groot getal solidairen hebbe.n aen die rampzalige seele verzaekt en zyn teruggekomen tol hun vorig christelyk leven. Moglen alle de andere dit trooslig voorbeHd na volgen en ook tol den weg hunner zaligheyd terug- keeren. Weynige plaetsen zyn zoo zeer door den cholera geteysterd geworden als Laroche. Up eene bevolking van 1400 zielen, op minder dan 1000 ge- bragl door de verhiiyzingen, heeft hel cyfer der sterfgevallen, binnen de 5 weken, 75 bereykt, of 7 1/2 op honderd; pn wanneer men bedenkt, dat de kwael maer rondom de markt geheerscht heeft, is de sterfte tot dien datum ten minsten 12 ten hon derd. De ziekte vei mindert nog niet; den 1 augusty vielen er 4 nieuwe sl ach tollers, den 2°, 5 en 't ge tal zieken vermindert niet. Schier geen enkel huvsgezin blyft gespaerd, dat der ryken gelyk dal der armen. Verscheydene, die vyf leden lelden, zyn op één verminderd. Wat merkweerdig mag heeien, is dat de dood de sterk sle lieden aentast, en weynig zwakken en dron- kaerds. Welke ellende en droelhoyd hier heerschen, laet zich begrypen handel word er niet meer ge dreven, en de ingezetenen hebben de meeste moeyte om aen levensmiddelen te geraken, daer geen enkel buytenmensch de stad durll naderen. En hoeveel armen en weezenwerkmansfamilien, samengesteld uyt talryke minderjarige kinderen, hebben, deze hunnen vader of moeder, anderen va der eu moeder, gelyk verloren. Te Boom zyn reeds meer dan 250 personen overleden. Daer leggen de Zusiers van liefde zoo veel woud'-ren van moed en zclfsopolf'-ring aen den. dag, dal lol d<* hevigste tegenstanders van hel Calholismus haer bewonderen. Eene iuschryving, gehe'el en al het initiatief van liberale!., is geopend om de Zusiers een blyk van openbare crkenleiyk- lieyd le geven. Een geabonneerden zend het vo'gende Ier plaelsing aen een Gendsch blad In uw laesie nummer meld gy dat in deze stad de zwaluwen, by den inval der pl mg, vertrokken zyn, hare nesten en jongskens verlatende. Dal de zwaluwen, by het verschynen van den cholera, dit jaer, zoo als altoos in dei gelyk geval, verdwenen zyn, is waer; maer dat ze by hel heen trekken hare jongskens hebben achtergelaten, is teenemael bezyden de waerheyd. Bekend, als ik sedert vele jaren ben, met den uflogl der zwaluwen en andere vogels waeronder de kraeyen, by het ge naken der besmetting, heb ik dit maer willen we ten, ol'de naluer meer zucht tot eygenbehoud; dan vader en moederliefde in hel hart der zwaluwen gestort had. Ik heb zelf zwaluwnesten aen huys. en myne opmerkingen hebben my niet alleen geleerd, dal myne gevleugelde huysgennten de plaeg hebben gebraveerd tot dat hunne jongskens reysvaerdig waren, maer ook dal ze, een paer dagen vroeger dan hunne geburen kunnende uyt de voeten gera ken, niettemin hebben gewacht lot dat 'gansch de kolonie den tocht ondernemen kon. Dan eerst, en ua dal ze by honderden twee dagen gezwermd had den om de kracht der jongereu op de proef te stel len, zyn ze heengetogen. Nog een woordje. Waerom verhuyzen by den inval der plaeg zwaluwen en kraeyen De eerste hebben uytsluylelyk, de tweeden meerendeels ge- worml lot voedsel. Zyn ze nu voor de plaeg zelve beducht, of gedwongen te verhuyzen by schaersch- heyd van aes? Ik stel de vraeg,- zonder daerop een beslissend antwoord te geven. Alleen dient hier aengestipl, dat er nu veel minder vliegen zyn dan het jaergely door den band meebrengt, en dat men ook minder gewormte vind in den buyten. In de polders is het vlas teenemael mislukt men mag aennemen, dat nLl meer dan een tiende gedeelte is gebleven, en dat nog is gebleven, en is maer gemeen Men heeft vrpegtydig het vlas omgeploegd, en vervangen door zoinergerst en haver. Beyde graensoorten vergoeden gedeelte- lyk de groote verliezen der vlaszaeyers, in het houlhind byzonderlyk naer de kanten van Malde- gem, St-Laureyns, Èekloo en Adegem, ontmoet men ?euige partyen vlas van tamelyke opbrengst en hoedanigheyddoch de beste fyne soort komt var. de polderlanden, eu daer zyn duyzende hektaren verdwenen. Den ex-hospodar Couza bevind zich te Oos tende, en zegt chmr aen ieder, dal hy nooyl geluk kiger geweest is dan skb rt hy zynen troon verlo ren heelt. Men schryft nvt Binche, 3 augusty. Een sehrikkelyken aenshig is donderdag tegen den avond begaen in het seminarie van Goedé Hoop. Een kwaeddoener is in het kwartier ge drongen van den eerweerden heer Sporcq, bezor ger van het geslicht, en heeft hem op li t hoofd eene pistóolscheut. gelost. Gelukkiglyk gleed den kogel op het been van hel voorhoofd en maekte slechts eene ligte wonde. Dan ontstond er eene zeer hevige ontsteltenis. Op de kreten van het slagt offer, vluchtte den moordenuer weg. Het geregt zoekt hem op. Den slaet van M. Sporcq is niet ge- vaerlyk. l\adere by zonderheden. Eenen twmligjarigen jongeling, die wegens zyn slecht gedrag uyt 't Semi narie de Goede Hoop weggezondèn was, heeft, uyt vraekzuchl, op den bestuerder van dit gesticht, den heer Sporcq, in zyne kamer, waer hy binnen gedrongen was, een pistoolschot gelost. Den priester wierd aen het voorhoofd gekwetst, doch had nog de kracht om den pligtigen aen de deur zyner kamer le werpendaer bragl dezen hem evenwel nog twee slagen met den kolf van het wapen, op 't hoofd toe, waerna hy de vlugl nam. De wonde alhoewel erg, is niet doodelvk den toestand van den heer Sporcq is voldoende. Den schuldigen, woonachtig te Ellignies-Sle- Anna, is aengehouden. I11 de wapenoefeningen die plaets gehad heb- ben in hel kamp van Beverloo, om het militair on- derwys te evudigen der mihtiens van 1866, heeft een soldael van 2" klos in het hoofd de lading ont vangen van hel geweer welk een werveling van 4* klas had gewap ml. Dezen ongelnkkigen is gestorven uytroepende :Ee.n priester, ik ga sterven! Inderdaed eenige minuten nadien, gaf hy den laelsten snik. De militaire overheyd behoorde maetregels te nemen om den terugkeer te vermyden van derge- lyke ongelukkon die toe te schryven zyn aen de onervarendheyd ier jonge soldaten. Zie hier eene tyding die al onze koormaot- schappyen in roer gaet stellen. Ter .gelegenheyd der Algemeene Tenldfinslelling van het toekomende jaer, gaet den keyzer der Franschen eenen zang- kamplryd openen lusschen alle de natiën. Alle de societeyten zonder ondcrscheyd van mrigling of woonpiaets zullen er mogen aen deel nemen en zingen wat ze willen, Goene kooren zyn vo<)i'ge- sclireven. Oen prys zou beloopen tol dien duyzend franks. BS J YTE LA N DSC H NIEUWS- OORLOGSBERüGTEN. Maendag 6 en Dynsdag 7 Augusty. Zoo als hel te voorzien was, zal het sluyten van den bepaelden vrede, lusschen Oostenryk en Pruy- sen, zich niet lang meer doen wachten. Oostenryk heeft, er groot belang by, zoo spoedig inogëlyk uyt zynen benarden toestand te geraken, en aengezien hei Duytsche vraegstuk van het lapyt verdwenen is, heeft Pruysen, zoohaest de oorlogsvergoeding be- taeld zal zyn, geen de minste redens meer om het vei'blyf zyner troepen iu Bohemen en Moravië, ten -koste van Oostenryk, te verlengen. Als man van eer, heeft Keyzer Franz-Joseph ge poogd en alle moeyle aengewend om zyne duytsche bondgenoolen aen het zelfde vi edesver.lrag deel achtig te maken hy kon minstens twee vn dover- I dragen vorderen maer den trotschen en zegepiM- lende minister Von Bismark is onverbiddelvk ge- i bleven: hv heeft door zyne weygering, ook nog die laetsle vernedering aen het bedrogen Oostenryk doen ondergaen. Terwyl hy aën Oostenryk eenen wapenstilstand voor den duer eener maend toestond, deed hy de vyandelykheden in Middenduytscliland voorzeilen, eu verleent nu eyndelyk aen Beyeren en de andere Zuyddiiylsche Stalen eene wapenschorsing van dry weken, zonder de vredesvöorwaerden nog vastte- stellen. Het gelieym dier tegenstrydige handelwyze is ge- j makkelyk te doordringen. Pruysen heeft de Zuid- duytsche Staten willen afzonderen, ten eynde ge heel en al ermede le kunnen handelen naer eygen willekeur. Durft, den Koning van B veren den min sten wederstand bieden aen de hem opgedrongen vredesvöorwaerden. dan zal Pruysen d™ dry weken wapenschorsing laten verloopen, en daer het ge durende de volgende week nog over al deszelfs strydmagten kan beschikken, het geheel grondge- loed van Beyeren bezet hebben, voor ciat de Oos- tenrykers het regt bezitten een enkel geweerschot le lossen. Waer Beyeren magteloos is wederstand te bieden zullen den Koning van Wurtemberg en de groot hertogen van Baden cn Hessen niet veel kuunen uy trig ten. Woensdag, 8 Augusty. In de gansche onbelangryke redevoering door welke den koning van Pruysen den ziltyd heeft ge opend der pruysische Kamers, zyn de ontworpene aërili'-chiingen niet uytgedrukt; in tegendeel na de Voorzienigheyd?? bedankt over de behoelde zege pralen en eenen wel verdienden lof gegeven te heb ben aen dezen die met hun leven den roem van hun vaderland belaeld hebben, herkent don koning zeer uyldrukkelyk de onregelmatige en onregt- veerdige voorwaerden in welke zyn gouvernement zich, in de laetste jaren, bevonden heeft by gebrek van een budjet regelmatiglvk lusschen het open- baer gezag geschikt. Aenmerkingen gegrond op de dringende nood- zekrlyklieyd van den staet te besturen, van de in stellingen te beveyligen. de regt.cn van zyne schuld- eyschers en ambtenaers, worden ingeroepen 0111 dil verleden te verreglveerdigen, dewyl juyst dt-ze noodzakelykheyd aen de nationale vertegenwoordi ging had moeten toelaten van haren wil le doen de oveihand behalen. Wat er van zy, eene goedkeu- rings wet zal uyt dien hoofde gevraegd worden, en den koning voed de hoop van aldus het tegenwoor dig geschil te vereffenen mei des te meer vertrou wen, dat de belastingen tegen welke zich voorna- melyk de tweede Kamer verklaerd heeft, voortaen zullen gedragen worden in eene gelyke maet door i alle de leden van den federalen staet die te slichten is in het noorden van Duytschland. Deze redevoering is wel onthaeld geworden door 1 de vergadering voor welke zy is uvtgesproken. Donderdag, 9 Augusty. Heden leest men iu het Wiener Fremdenblatt, 1 dat den oostenrvkschen gezant te Parys, aen den minister der buyleulandsche zaken van Keyzer Frans-Joseph, een zeer uvtgebrevd verslag heeft gezonden, waerin de stellige verzekering word gegeven dat de Oostenryksehe Begeering voorop mag rekenen op de levendigste sympathie eener groote Mogendheyd, die geenszins onverschillig kan-blyven iu aenzien van der: algeheelen omme keer vau den polilischen staet van zaken in Duvtschland, door denwelken Oostenryk plotse lings deszelfs positie in Duytschland verloren heeft. Die Mogendheyd zou dus te minder onverschillig kunnen blyven, omdat zy het als hare pligt, als hoofddoehvit liarer zending beschouwt, aen haer-

De Denderbode | 1866 | | pagina 2