1iO'le »Iaoi\ Zondag, 19 Augusly 1900. A" 1044. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRANKS 'S JAKRS. YVauiieer denk! men ach- leruyl Wal zal het zvn? DE BIOODAERDS! Eenen maer Denderm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-1 6-16 9-12 SB Gend, Brugge, Ostende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 jfj Gend) 12-39 3-10 3ty8 6-16 7-39 8-37 9-18 Brus. 6-39 E (le2e e1,) 8-05 812 9-38 11-58 12-15 Doornyk, Kortrvk, Mt«scröen, Ryssel (langs 2-38 2-55 5-27 E c') 5-50 6-20 8-50 9-35 m Gelid) 6-47 8-44 12$9 3-18 6-39 8-39 Mech. Aniw. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10-12-31 i)nnrnvi. rVccp1 /lonóJuiM ~i z" z z" n no 3-10 3 20 5-50 6-16 6 24 8-45 8-50 [,00rnyk; Ribsel ('ang#Alh) 7-55 5-35 0-00 Leuv. Thienen Luyk Verv. Land. 5-20 8-12 9-38 J N,nove' Gfterardsb., A'lh, 7-55 2-55 5-35 8-50 9-45 12-15 3 10 jg Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8-05 12-00 6-UU 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-0011-02 8-05 - Te Idegem en Santbergen .slaen slil al de de konvoys. - Te Gyseghem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 b 03 6-06 9-05. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Atb, 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. VA» ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren >6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst''1 '6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Goud, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-3U 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0 Cniqiie Kiuini. VAN BRUSSE). NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8 05 II 20 12-0 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20. 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (laogs Aelsl) 7-3» 7-88 4-iO S-»S 8-86 8-28 (langs Mëch.) 8-48 6-37 8-00 10-08 3-30 Aelst 7-30 7-30 7-58 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. eygene bestuerders en gezagvoerders te kiezen. Doet het volk zulks niet, 't is dat hel ie onbe dacht is en de gevolgen zyner stemming niet genoeg weet te beseffen in dit geval, moet liet gedurig en langsommeer onderwezen en verlicht worden, door goede gazetten, goede boeken, goede genootschappen, goede voorbeelden, eh vooral goede onderrigtingen, die liet eenen gru wel inboezemen van rrancmagonsvergaderingen, van yuyle theaterspelen, van god.deiooze confe- reniiën, van slechte herbergen, van bedervende volksbaüen, van eerlooze bibliotheken, liberha- tersgazetten etc. etc.... al middels door den geest des kwaeds uytgevonden om bet ryk van satan te vestigen en uyt te breyden. Den oorlog en de pest anders gezegd den choleradie twee geessels welke God te gelyker tyd over Europa heeft laten neerkomen, brengen blykbacr dit eerste resultaet voort, van de inen- schen terug te brengen tot het gedacht op God. Den mensch is ondankbaerwanneer het hem wel gaet, dat hy gelukkig is op deze wereld, dan vergeet hy zynen weldoener: dan gehruykt en misbruykt hy deszelfs gaven, en zoo trekt hy welhaest groote kastydingen op zich. Maer wgnnéer die kastydingen gekomen zyn, dan word hy ontsteld, dan grypt den schrik hem aen, en geen redmiddel meer vindende noch in zyn zeiven. noch in die hem omringen, dan slaet hy zyne oogen tol God. Op het slagveld, op het oogenblik dat hy zyn leven gaet wagen, dan herinnert zich den krygs- man de 'gebeden die lang schenen vergeten' te zyn. In de tyden van besmettende ziekten ziet men de volksmassa naer de kerk stroomen en öp'be- devaert gaen. Dan worden de vrouwen er van hare maris gevolgd, en zy die meenden het geloof verloren te hebben, vergezellen degene die niet opgehouden hebben den waren dienst van God te betrachten en te beoefenen. Mogte men in deze goede gevoelens blvven vol herden. (Gazette van Thieli Een byzonderen brief uyl lierlyn verzeker!, dat den franschen Keyzer, als hel minimum zyner vordermgeh, het lierslel der grenzen vraegt, ten jare -1814 door Napoleon I aenveerd; doeh'alleen voor wat aengaet 't grondgebied van Saerlouis en Landati. Daerop beeft den stuwen Von Bismark hem Luxemburg en Belgiën als de prooyen'aengr- duyd. Napoleon heeft daerop geantwoord, dat'hy geenen raed of bulpe van Berlyn behoeft, om onderhandelingen met Holland of Belgiën aen te knoopen, en dat. hy, voor den oogenbliir, maer eene kwestie wilde opwerpendie der fransche grenzen van 1814: langs den linker fiynoever. Voor al wie de dubbelzinnige politiek des fran schen Keyzers van den beginne af heeft opge volgd, is geheel die diplomatische onderhande ling slechts een ellendig komediespel, om Europa te verblinden en den Koning van Pruysen in zyn land zelf op zyn gemak te stellen. Voor den oor log, was geheel hei plan reeds beraemdden koek was verdeeld, en inoet nu geleverd worden. Wy herkennen, aen die nieuwe streek, den sehoonen belover van Bordeaux: Het keyzer- ryk is den vrede! Een korrespondent uyt Brussel, gewoonlyk wel ingelicht over de politisclie en diplomatische gebeurtenissen, geloolt dat Vrankrjk de steden Landau en Saerlouis, met de daerby hoorende ryke steeukoolmynen, van Pruysen zal verkry- gen, alsmede eenige dorpen in 'l zuyd-oosten van Luxemburg. Van-Belgiën zou den'franschen Keyzer terug vragen het oude graefscbap Bouil lon, de steden Couvin, Mariënburg en Philippe- ville. He stad Luxemburg zou ontmanteld en aeil Belgiën worden gegeven met liet daerby beboe rend overige grondgebied dier provincie, welks ander deel wy bezitten. Ons land zou aldus vergroot worden ten nadee- le van Holland en den Duytsclien Bond, en eene soort van waerborgpand blyven voor de goede verstandhouding tusschen de Franschen en de Duytschers. 'Op die wyze, zouden wy onze nati- onaliteyt en onafhankelykheyd bewaren; ja, maer op zyn pruysisch! Even als Willem I den mees ter wilt spelen over de legers v in Saksen, Hano ver, van al de Noordduytsche Staten, al dan niet ingelyfd, wilt Napoleon III de geheele krygsmagt van Belgiën en Luxemburg, en natuei lyk ook van liet onzydige Zwitserland, onder zyn opperbevel, te zyner beschikking hebben. Napoleon wenscht Vrankryk, op zyn gemak, gesclieyden te zien van het voorlaen zoo sterke BuytSchland, en van Oostenryk, by middel van kleynere, scliyn.baer onzydige Staten, maer wel ker legers hy onder zyn gebied heeft en bezigt ast pust bi apetile! Belgiën, wel ligt Zwitserland, zouden, onder hel masker van ooafhankelyke, zelfvveigevende landen, sleclus twee groole fransche departemen ten vormenZiedaer den knoop der kwestie de gelfeyine bedoelingen des franschen Keyzers. Hy heeft Duytschland in verdeeling gebragt; Oostenryk voor goed doen verzwakkenen thans omdat zyn partner van Pruysen sterker word dan hy het zeil verwacht had, wilt hy hem Poets wederom poets spelen. Belgiën zou dus in 'dezelfde evenredigheyd staen tot Vrankryk, als Saksen lot Pruysen Anderen beweren dat Vrankryk voornemens is, Belgiën eene geldelyke vergoeding aen te bieden voor de afronding van deszelfs grenzen. Nog anderen, zoo men reeds weet, spreken over de verruyling van een deel onzer grenzen tegen het Hollnndsch Limburg, en de schadeloosstelling van Holland in Oost-Friesland, Hanover of Olden burg, aengezien men nu toeli bezig is met leer lingen voor de inlyvingen van landen en vol keren AELST, DEN 18 AUGUSTY 1866. Als er geen hoegenaemd naeste gevaer schynt te wezen, en als zy denken zonder hindernis of ongemak voor hun eygen vel het doodsbed van eenen zieken te mogen naderen, dan gevoelen onze liberliatersvry den kers zich sterk genoeg om aen het bed van eenen stervenden (e komen ten eynde den zieken, dien zy, binst zyne ge zond heyd, aen hunne verderffyke principeri ver kleefd gekend hebben, te beletten zich met God te verzoenen Ja, dan hebben zy moed genoeg om by dien ongelukkigen de wacht te houden en zich beurtelings af te lossen om allen toegang- van eenen priester tot den stervenden af te sluy- ten en dezen, als hy door eene strael der godde- iyke gratie zou verlicht worden, van allen inkeei op zich zelven af te keeren en hem of in eene beweenlyke onverschiïligheyd of 'in eene ramp zalige verhardheyd tot zynen laetsten adem te doen volherden. Ja, zeggen wy, dan en daertoe hebben onze liberhaters-vrydenkers of' solidairen den droeviger» moed, omdat hun eygen geweten zoo verre verkankerd is, dat zy zelve alle geloof verloren hebben en, door eene regtveerdige straffe Gods, in eene zoo scüroomelyke ver- steendheyd des herten gevallen zyn, dat zy alles wat van verre of van naby God of de Kerke raekt, versmaden Maer als er zich eenig uytwendig of naeste gevaer opdoet, als zy voor hun eygen vel te vreezen hebben, als de ziekte, waervan hunnen stervenden medemaet aengedaen is, besmetlelyk is,'oh, dan zyn onze anders zoo moedige soii- dairen-vrydenkei's de meeste bloodaerds van de wereld zy schroomen niet alleenlyk van tot het bed van eenen cholerazieken te naderen, al ware hy dan ook hunnen besten vriend, maer zy zyn zelfs bevreesd tot zyn huys te naderen. Zy bekyken dit buys van verre, en zelfs doet het afgewyderd bekykeri van dit buys hun sidderen van benauwdheyd en kiekenvleesch krygen. Zy zien immers in dit hiiys eenen besmetten welken bun zyne doodelyke kwael kan aenzetten en ze vroeger dan zy zouden vvilien onttrekken aen hunne genoegtens, aen hunne ondeugende ver maken die zy voor hunnen God aengenomen heb ben eh dienen. Doeh als den stervenden, die binst zyne ge- zondheyd, van den zelfden kaliber was, die de zelfde wegen bewandelde dan zyne makkers welke hem nu vlugten en in afschuw hebben, als dien stervenden, zeggen wy, 't geluk heeft van tydelyk eenen van die priesters tot zyn bed te zien naderen, die by zoo dikwyls vervloekt, ge lasterd en vermaledyd heeft, wat gebeurt er? Hv reykt er meestendeels van zelfs zyne armen naer uyt en smeekt om hulpe en vertroosting legen de knellende dood, die bare ontvleeschde handen naer hem uvtsteekt en hem met eene zieldoordringende stemme zegt't is met u ge- DE KASTE LEI i\ ES VAN FISCI1RACH. Het Beyerseh hof had ziel; voorde zomeimnenden in het bekoorlyk 'gelegen kasleel le Nymphenburg geves tigd den goeden vader Max, zoo als de Beverselien hun eersten koning wegens zyn edel karakter en zvn gelukkig huyssélyk leven noemden, was een groot be- minnaer der nattier en van al wal de natuer betrekking heeft. lederen morgen doorwandelde hy met snelle schreden de bekoorlyke dreven van den slolluyn. Het was vier uren geworden en men ging aen tafel. Graef Seefeld, een ouden, zeer bevoorieglen vriend van den koning, begunstigden hoveling en ceremoniemees ter, was heden aen de kouinklyke tafel genoodigd, en dei: koning verheugde zich reeds by voorraad op de pikante nieuwtjes die den graef gewoonlyk aen tafel ten beste gaf. Nadat hy nienig verhael gedaen had, dal gedeellelyk vvelligl met voordacht voorden lachlustigen vorst verzonnen was, viel het gesprek op de laetsle afwezendheyd van den graef uyt Munehen, en den koning vroeg hem of hy dien tyd op zyne goederen had doorgebragt. Gedeellelyk, uwe Majcsley.t, antwoordde den graefeen paer weken evenwel doorkruvste ik met inyne beyde zonen hel Beyerseh hooggebergte, en wy amuseerden ons zoo veel mogelyk le Niederaudorf hy den geeslelyken, daer wy in hel klooster aldaer onzen intrek genomen hadden en hyna iederen avond daerheen terugkeerden. De geestelyke heeren te Niederaudorf, merkte den generael graef Huiler aen. die mede aen tafel zat, hebben voorlreffelyken ouden wyn en eene uytmun- te.nde keuken. Doch alleen voor dezulken die hen met een bezoek vereeren, voegdeden aerlshisscliop, baron Gehsalhel, daen, nu helpt hier noch smeeke'n, noch bidden, u we luyt is hier afgeloopen, ge moet meê En als den stervenden van zelfs 's priesters hulpe en verstroosting niet vraegt, een enkel opwek- kiiigswoordeken is ligt genoeg, om den anders zoo foi'schen en moedigen liberhater-solidair te bewegen en hem seffens te doen besluyten zynen laetsten toevlugt te nemen tol het ministerie van hem dien hy, gezond zynde, liaette, verl'oeyde en, hardnekkiglyk uyt de samenleving zou hebben willen verdry ven Ja. maer is 't om met deze te lachen die onder de magt van den schroomelyken doodsreulel neêrgeveld liggen dat wy hier deze regelen neêr- scliryven Deti hemel beware ons daervan, integendeel, wy bedoelen hier eensdeels deze die zich in dit droevig geval zouden konnen bevinden, te wa penen, tegen de govaerlyke verléyding. tegen de verderflyke leering van de sectarissen, die alles aenwenden om de gezonde en welstellende dupen in hunne booze strikken te vangen. En ander deels om te beWyzen dat, God zy dank, die af- sehuwelyke secte onder 't volk nog zulke diepe wortels niet geschoten heeft en dat de ware catholyken er verre af moeten zyn van den moed op te geven en te zeggen 't is verloren gewerkt, het kwaed is meester, wy konnen er niets tegen doen. Neen, neen, zoo verre is 't nog niet, en zoo verre zal liet zoo gemakkelyk niet komen, als wy, catholyken, al te samen werken om 't goed openlyk vooruyt te zetten, onbeschroomd te verdedigen en uyt al onze krachten te handhaven. De Voorzienigheyd is nog daer, en deze zal steeds ten tyde komen 0111 onze poogingen, al mogten zy dan dan ook lang en vruchteloos ge weest zyn, te ondersteunen en met goeden uit slag te bekroonen. Zyn de goede principen van regtveerdigheyd en zedelykheyj hier en daer verzwakt of zeifs ten grooteren deele uytgeroeyd, werken wy niet temin moedig voort, en ons Voorbeeld van aen- houdende worsteling tegen bet kwaed hebben de grootste kans van gelukken. Dit ziet men ter oogen uyt, als men bemerkt wat afkeer, wat verontweerdiging, wat walg en verfoeying zy verwekken, die schandbladen, welke de openbare gebeden en verzuchtingen des volks hebben durven bespotten. De houding onzer bevolkingen in deze tyden van besmetting, moet ons dus moed by zetten en onzen arbeyd voor 't goed verdobbelen om de zwakken te ondersteunen, de twyfelachligen goeden raed te geven en degene die nog niet teenem'ael 't geloof verloren hebben tot de waerheyd terug te brengen. Als wy de booze verspreyders des kwaeds, de bedervers des volks, de verleyders der jongheyd uyt het gezag verwyderen, dan zullen die slechte leerstelsels van zeifs vallen en moet de samen leving ook van zelfs verbeteren. Nu, niets is gemakkelyker in een land gelyk het onze, waer liet volk, krachtens de grondwet, meester is zyne die dikwyls onder de gasten le Nymphenburg gezien vvierd, er by want voor hunne eygen tafel slaen zy onder gelofte van roalighcyd en eenvoudigheyd, en ik geloof Nu, wat dat betreft, viel den generael hem 1 tg- chend in de rede, moetik Uwe Eminentie tegenspreken, want ik geloof dal de geestelyke heeren verstandig genoeg zyn om de uytmuntende gaven van onzen lieven Heer, die daer wassen en gedyen en hun als '1 ware in den mond hangen, niet ongcnolen le laten integendeel houd ik hen voor gastronomen en fyne wynproevers. De koningin, die nu vreesde dat de heeren dergelyke gesprekken, die voor den aertsbisschop pynlyk en met hare evgone weerdigheyd onvereecig'.iaer waren, zou den-voortzetten, te meer daer den koning zelf behagen schepte in dergelyke aerdighedon, stiet haren gemael zachtjes aen, waerop dezen, zulke wenken steeds ge hoorzamende, het gesprek al spoedig op een ander lerreyu leydde. Hy vroeg den graef dus wat hy voor byzonders van zyne reys had medegebragt. Voor de wetenschap. Uwe Majesteyl, niet van aen- bejang, gaf den graef ten antwoord, wy reysden slechts voor ons plezier. Onze nalueronderzoekers, mi neralogen, geologen, en hoe die lieden al verder mogen heelcn, hebben onze gebergten al zoo uytvoerig door zocht, dat zy voor andere Christen menschen geene ontdekking meer hebben overgelaten. Maer eene merk- weerdigheyd hebben wy toch....» Ontdekt vroeg den koning met eene rain of meer schertsende uytdrukking op zyn gelael, want hy schreef zynen ceremoniemeester alles" behalve eene byzondere gave van ontdekking toe. Neen, Uwe Majesteyl, antwoordde dezen een weynig geprikkeld ik houd mv niet met ontdekkin gen bezig daerby geraekl men dikwyls in zeer onaen- gename omstandigheden, Hetgeen ik Uwe Majesteyl als eene mèrkvveerdigheyd wil acrid lyde 1, is 'iels wat, ofschoon in dien omtrek zeer bekend, voor ons een wonder der natuer is, namelyk de ruwste vrouw in hel gansche koningryk Beyereu en welligl in geheel Duytschland. Parldeu nep graef Huiler uyt, dit schepsel moet ruw, kolossael ruw zyn 0111 zulk een bynaem te reglveerdigen, want aen ruwe lieden is in óns land waerlyk geen gebrek. w Eu wie is dan die merkvveerdige vrouw vroeg de koningin. Het is de kasteleines van Fischbnch, aulwoordde graef Seefeld, een bevallig kerkdorp aen den voel van het hoog gebcrglo. O, die plaels ken ik, z^yde den aertsbisschop dat dorp ligt tegenover VVmlerhausen de rivier lim kronketl als een zilveren lint door hel bekoorlyk dal. Juysl, bevestigde Seefeld, en hot is aen de Inn dal dc kasteleines van Fischbaeh die heerlyke vorens en karpers te danken heeft, welke zy zoo lekker en smakelyk kan gereed maken, dat men van heynde en ver daer heêii komt om een vischgeregt, gekruyd door de originele ruwheden der kasteleines,'te genieten. En hebt gy zelf bewyzen van deze overigens onsmakelyke loespys ondervonden vroeg de ko ningin. Voorzeker, Uwe Maj«-sleyl, en hare. lompheden waren van zulk een oorspronkelyken aerd...» Vertel hel ons dan riep men van alle kanten. Hel spyt my, gaf Seefeld ten antwoord, dat ik in de tegenvvoordigheyd van Hare Majesteyl en dames geene bijzonderheden van myne ondervinding daerom- trent kan mededeelen. De uytd ruk kingen dézer vrouw waren kort, hoogst dubbelzinnig, en in elk geval ruwer dan ik ooyt gehoord hel). a Afschuwelyk mompelden de dames. Met i'cze vrouw moet ik kennis maken 1 merkte generael Huiler aen. Voor het overige, ging Seefeld voort, moet zy tyden hebben dal zy minder kort van slof, ja zelfs Spraekzaem, do-h daerom niel minder ruw is. Hare antwoorden zyn dikwyls geestig en zeer locpasselyk, Uylmuntend riep den koning uyl, c die vrouw boezeml my belang in. Ik wil my van hare vermaerd- hevd overtuygen Reeds sedert lang zien de geeslelyken van het klooster Audorf verlangend uyt naer een be zoek van my, ik heb hel den prelaet zelfs beloofd. Dan moet Uwe Majesteyl ook woord boudm, zeyde den generael overredend. e Hel is zoo, en ik zal dus iif de eerstvolgende dagen een uytslapje maken naer liet klooster Audorf en to Fisebhoch karpers eten. En Uwe Majesteyl zal toch wel loeslaen dat ik in haer gevolg ben vroeg den genei ael. Naüierlyk, zeyde den koning lagchend, en ik hoop dat de kasteleines aen een vzervreter zoo als gy, baren man zal vinden Zy mag oppassen zeyde den grnerael dreygend. Maer, lieven man, bra'gt de koningin in T midden, gy znll toch niet in ernst. Naer Fischbaeh reyzen en lompheden opdoen, meent gy lievearoiine. Zéker, ik verlang er naer dat merkweerdig exemplacr van eene kasteleines te zien. Maer"gy zult loch de reys incognito doen Wal zou er dan de aerdiglmyd van zyn? Neen. lieve Karoline, die vrouw moet weten wie ik ben, eri eerst dan zal hel' blyken of hare onbeschofte luym nalucrlvk is, of sléchts eene oengenomen gewoonte, we.'ligt speculatie om nieuwsgierigen le lokken.

De Denderbode | 1866 | | pagina 1