Wat daervan mag wezen, iets zekers is dat die j ïkwestiën hoogst belangryk zyu voor ons en voor de toekomst van Europa. Het geld bier de ge- wigtigste en heyligste zaek: het behoud van 't grondgebied des Vaderlands, van ons onzydig zelfbestaen, van onze sclioone Grondwet en onzer vrye instellingen. Wy zullen zien, op wat manier ons zoo hoog -opgehemeld en bewierookt doctrinair Ministerie, hoe onze groote èn geleerde Staetsbollen, die immers alleen al het politisch verstand bezitten, zich in dat brandend vraegstuk zullen gedragen. Wy zullen zien of ze hoofd, hart en krachtdadige heyd genoeg bezitten, om de eere en 't grondge bied des Lands, ons Kegt en onze Vryheyd, tot het uyterste te handhavenen te verdedigen Met dii alles weten wy nog niets, en hoeven wy te vragen Wat zal het zyn PRYSLEELINGEN. De prvsdeeling welke in het kollegie der eerw. Paters Jesuiten alhier verleden Donderdag plaets had, was alweer eenedier uylgelezene fees ten waeraen dees oytmtintend onderwysgeslicht ons sinds zooveel jaren gewend heeft, en welke men nooyt kan bywoonen zonder telkens met de aenge- naemste verrassing vergast Ie worden. Met tooneelsluk, den Buryetnerster van Saardam, is met eene buylengevvooiie kunde gespeeld gewor den en is komen gëtuygen dat meesters en leerlin gen de groote lack verslonden die de aloude faem van het AehsLcrscl» kollegie hun oplegde. Ook hebben het puvk der Aelslersche bevolking en de overgroote massa hoogst treffelyke vremdelin- gen uyt alle streken des lands, welke de groote vergaderplaels tot proppens toe vervulden, door de geesldrifligste to-juyehingen bewezen dal zy in deze ware kunst-en familiefeest de grootste vol doening smaeklen en gaiisch hunne achting, ver trouwen en cei bied aen het deftig bestuer en ge leerd professorskorjis verschuldigd, mei de meeste toegenegen heyd schon ken Gisteren, Vrydag, was liet de beurt van prysdeeling in het pensionnaet der eerw. Broeders van de ohriste- lyke scholen dezer stad. Deze feest was zoo schitterend, zoo uvlgelezen, dat wy er in de enge ruymte die ons overblyi't geen verslag konnen noch willen over doen, omdat wy er de wezenlyke weerde en groote belee- kenis zouden van te kort doen. Zeggen wy dus in twee woorden dat deze letterfeest hel meesterstuk is van al de verrukkende feesten die dees merkweérdig geslicht ons lol nu toe verscliafi heeft. Lore en dryinael eore aen de hoogst bekwame be- stuerder en leeraers die zulke deftige zaken met zoo jonge studentjes konnen te weeg brengen. Ook zullen zy met hel aenslaeiide schooljaer ondervinden dat het publiek ten minste zoo gunstig dan wy over hun pen sionnaet denkt en gestemd is. Eene zaek echter Hebben wy hier aen te bevelen te weien dat, als de achtbare Broeders zulke voórtreffelyke en belangwekkende feesten konnen geven, zv in 't>er- volg dienen te zorgen dat de zaol groot genoeg zy om bel publiek te bevallen. Mel spyl hebben wy gezien dat de plaets veel te kloyn was, alhoewel alles eyvol zal, en dal vele achtbare persoonen zyn moeten terug- keereu. 'T geen wy verleden jour over de Inysterryke prysdeeling in hel joi'igelingenpensionbael van Ghyse- gem zegden, boeven wy dit jacr te vernieuwen en er by to voegen dal de leerlingen van dit uylmunlend ge sticht al wederom den scboonsten voorlgang gedaen hebben en zich volkomen vveerdig geloond van de voortreffelyke en aenlioudeude zorgen waervan zy •steeds hel voorvverp zyn. Ook bewyst alles dal dit pensionnaet zoo voor wat grondig onderwys, als deftige opvoedingen wetensehappelyke beschaving betreft, wel verre van voor eenig ander in zyn slaoh te moeten onderdoen, integendeel verre op allen op den eersten rang verdient gesteld te worden, rang welken hel dan -ook wezeiilvk'hekleed. ilet is dus met de levendigste voldoening dat wy de achtbare en onvermoeyelykc hueren bestuerder en pro fessors grondliertiglyk geluk vvenschen over den schit terenden voortgang van bun geslicht et; over den bloey -waerin bel met zooveel rcgl als verdienste verkeert. Men schryft ons nvt St-Nikolaes Verleden niaendng heeft in onze stad de prys deeling plaets gehad voor de leerlingen van het klevn Seminarie. Behalve een groot getal geeste- lyken, dekens en kanonnikken, bemerkte men er het meeste deel der burgerlyke overheden onzer «tad. Zyne Hoogweenliglieyd den bisschop van Gend wierd onthaeid m. t de vreugdegeroepen der ara- «laenders en door den zang van een koor die deze aendoenlyké woorden lót refreyn had: Gezegend zy Dezen die ons in den naem des hemels komt. iNu dal. eeii leering aen zyne Hoogweerdigheyd de gevoelens van eerbied, liefde en uankbaerheyd van alle zyne medegezellen had uytgedrukl, wierd er lezing gegeven van liet Verslag over de (verken van het letterkundig Genootschap, ingerigt voor de leeringen der hoogere klassen. Men verhaelde Een naluerkind, Uwe Majeslevt, van eene anti delu- viaensche beschaving 1 risp Scefeld uvlen ik wed dal zy lusschen Uwe Majeslevt en den eerstén den besten gast, die een glas bier drinkt, niet hel minste ondersehcyci maken zou. Des te beter, antwoordde den koning, daii is zy eene originahleyt, endezulk. inboezemen my belang in waer ik zé ook ontmoet. Het blyfl er dus by, myne hoeren ik g& naer bel klooster Audorf en ik pcystcr tc Fischbach. Een ligt schouderophalen der koningin toonde aen dat zy het voornemen van haren gemael afkeurde. Zy hoopte echter nog hein onder vier oogen zyn plan to kunnen doen opgeven.. Doch dilmael gelukte haer dit niet zoo als anders, en... liet voornemen wierd ten uvtvoer gebragt. Eene prachtige Jtilv-zón verguldde de toppen der bergen en liet in liet dal, wacraen de Inn leven en af wisseling geeft, haer gloeyende slralèn vallen, die de kelken der bloemen opende en de hoornen er; gewassen verdroogde Het dorpje Fischbach 'lag vriendelyk en stil in het dal lusschen hcmelhooge bergen, en de'opmerk- zacmhéyd der wevnige bowooners die hun werk niet 'buyten hel dorp hadden, hield zich uylsluylend bezig met eenige zeer elegante equipages, die juyst voor dé deur der dorpsherberg hadden stilgehouden. Een uer vroeger was dacr een koerier aengekomen om den kasteleyn te melden doi Zyne Majestèyl den koning, op weg naer Audorf, aéngelokt door dei; roem der uylmuntende loDbcreydiug van Fischbach vvyd en xvd vermaerd was, besloten had aldaer eene korte halt té houden, en dal de vrouw zich dus gereed moest maken om Zyne Majeslevt e-n proefje te vertooncn van hare boog gedoemde kookkunst. Den koning by ons riep den eerlyken kasteleyn uyl, die tot in bet merg van zyn gebeente verschrikt daerna eenige der schoonste fooneelen van Athalia, gemengd met verschillige kooren en eene cantate opgesteld door den-eerweerden priester Cooreman, een zeer verraaerden m uziekan l en wiens werken vol van geest, beéldrykheyd en goeden-smaek mo gen gelyk gesteld worden met deze van toonkundi ge n aen welke men in de groote wereld veel lof loe- zwaeyl. Aelst. 14 Augusly 1866. Mynljeer den uytgover van hel blad Den Dender- bode Ie Aelst UEd. word verzocht wegens de Maetschappy van hophandel dezer stad te willen aenkondigen in uw aenstaende nummer van Zaterdag toeko mende 18 cl dal de Pleglige Prysuylreyking aen de Medekampers in den Pryskamp van 't jaer 1865 voor de beste bezorging der hop zal plaets hebben op Zondag 19 Courant ter schouwburgzael dezer stad om 2 1/2 ure namiddag De Namen der overwinnaers zyn in de eerste afdeeling, Leveringen van meerder dan 400 kos MM. Cornelius Buys, te Teralphene, (byzonderen prys van den heer Woulton van Londen.) Joseph Vandenplas, ibid. Petrus Podevyn, te Aelst-Mylbeke, in de tweede afdeeling, Leveringen van 200 lol 400 kos. Guillieliniis Luypaerl, te Esschene, J. B. Uytersprot, te Moorse!, in de derde aldeeliug, Voor minder dan 200 k0ï. Franciscus Coppens, te Erembodegem, lleuiieus De Bruycker, te Esschene. D< u Secretaris, Van Varenbergh-De Wolf. Een schrikkelyk onweder is den 4 dezer te 'Cherscamp iiylgeborslen. Den donder heeft.eenen boom ontworteld'eti alle de vensterruylen verbry- zeld van den landbouwer L. Broeckaert en der omliggende huyzen. Den 13 augusty. zyn er dry zendelingen, leerlingen van het seminarie der Onbevlektc- Ontvangenis te Leuven, te Haver ingescheept voor hunne respeklieve zending. Met zyn M. H. Spruyt, van hel oerlsbisdom van Mechelen, voor het aerts- bisdoni Baltimore, Maryland; M. G. Van Laer, van liet bisdom van Buremonde, voor het bisdom van Hartford, Rhode-Ysland en Connecticut, M. G. Herwig, van hel bisdom Paderborn, voor het bis dom Detroit, Michigan. Men deelt ons eenige inlichtingen mede over den stael van vordering van den nieuwen spoorweg van Lokeren naer Zelzaete. Reeds zyn al de aerde- werken geheel ten eynde gebivgtde monteering der groote brug van Zelzaete word vlytig voort gezet, zoodat men niet grond mag vooruytzien, dal ze met een veertiental dagen op hare plüetse liggen zal. Wat de statiën van Wachtebeke, Moer- bèke en Exaerde betreft, deze -zyn in aenbouw de twee eerslgemelden zullen in den loop der mnend kunnen vollooyd zyn.. Blyfl nog de montering en plaetsing v,tn eene brug. van mindere aengelegenheyd, le Moerbeke, en weike in de eerste dagen der maend October aen de gemeenschap zal kunnen overgeleverd worden. Eyndelyk, men heeft nu de hand gelegd aen de verbinding der statiën van Lokeren (Land van Waes) en Lokefen (Dender én Waes) dewyl dit geene zaek van groot belang is, mag men veron derstellen dal, zoo de Maetschappy van hel Land van Waes er geene vertraging by aen brengt, de opening der lyn van Lokeren naer Zelzaete zal "kunnen geschieden lusschen den 1 tol den 15 Octo ber, voor de koopwaren, en den 1 november voor den dienst der reyzigers 600 Jarigen jubilé te Halle. - Die merk- weerdige feest zal beginnen woensdag 1§ augusty en eyndigen den 7 oclober. De 2 on-en feestdagen hebben de missen plaets om 4, 5, 6, 7, 8, 8 1/2, 9 en 11 1/2 ure de plegtige mis om 10 ure. De Vespers om 2 1/2 ure, gevolgd van het Lof. Op de weekdagen zal de eerste mis plaets heb ben om 5 ure en de laetste om 11 ure; de plegtige mis ten 9 ure en om 5 1/2 ure het Lof. De sermoenen, 's morgends. om 5 1/2 en om 9 ure; 's namiddags, om 5 1/2 en om 8 ure. Z H. Pius IX, te midden zyner ontelbare en hevige bezorgdheden, heeft zich Onze Lieve Vrouw van Hal h'fmnerd. Dezen die Maria Onbevlekt Ontvangen heeft uytgeroepen willende eene eei be- w.y/.iug van zyne hoogachting voor ons miraktOeus beeld geven, heeft aen het heyligdom van Hal ter gelegen heyd van den Jubilé, eencu prachtigeu kelk in geschenk gegeven. Gedurende geheel den Jubilé zal het geschenk van d« n Paus tentoon gesteld worden. V'ierniael, gedurende dén Jubilé, zal renen gods dienstige stoet het aloud en weerdig beeld van de was Mvh God, vrouw, wat zegt ge daer van Zyne vrouw had met drooge bedaerdlieyd dat nieuws vernomen zy stond juyst aen bet kern vat en hanteerde den stamper om de verandering van melk in boter te voltooyen. Zonder zich in 't minst te laten slooren ging zy met kernen voort. Nu riep den man. Zyt ge doof? Hoort ge dan niet, Lise, welke voorname gasten wy ontvangen zul len, dal gy voor de tafel zorgen zult, en....» 'K héb geenen tyd, antwoordde de vrouw, tcrwyl zy yverig voortging met kernen vooi myn boter gereed is, kan ik niets anders doen. Ma er bermherligen God in den hemel, vrouw go zult toch wel eene uytzondering maken als den koning komt? Eft dat waerom Zou den koning soms de boter voor my maken Waerom heeft hy niet vroeger gezon den gisteren avond by voorbeeld, voor dat zyn be- diendengespuys naer bunnen nest ging nu kan hy wachten. Bermherligen God riep den man jammerend uyl; gy zoud in slaet zyn den koning üveD ruw te behandelen als alle andere christenmcnscbeu. Ja zeker, en waerom niet? Is dan den koning zoo veel beter Zonder twyfel juyst omdat hy den koning en een gezalido des Ileeren on onzen landsvader is voor wien. wy in de kerk biddeï). aIs hy dan by onzen lieven Heer buylendien reeds zoo veel hooger staet aengescbreven dan een van ons, dan heeft hy onze gebeden niet noodig. Maer houd u gerust, ik zal liet met den koning wel vinden, wam ik weel ook wat men zyn en landsheer verschuldigd is. Maer al dat hofgespuys dal ook hier komen zal,-die luye kerels en opelers die den ganschen dag niets nuttigs uylvoei'öD, legen die kiuipen heb ik een hekel en zy Heylige Maegd dooi* de byzondorste stralen van de stad geleydeu. Enne Eere-Wacht, samengesteld uyt jongelingen der notabelste faini ien, /.al de proces sie openen en vergezellen. Den stoet zal samenge steld zyn uyt twaelf groepen rykelyk gekleed die, op veischeydene historische tydstippen betrek hebbende, bebngryke fevlen zullen vertegenwoor digen in betrek met de jaerboeken van Onze Vrouw van Hal slaende. De eerste processie zal den 15 augusty feestdag van O. L. Hemelvaérl, om 2 ure 's uamiddags uvl- gaen. Mgr, Latiwers, vikaris-generael van Z- E, den kardinael van Mechelen, vergezeld van eene talryke geeste'ykheyd, zal de processie volgen. De tweede processie zal plaets hebben deii zon dag 2 september, om 2 ure 's namiddags. Z. E. Mgr den kardinael aerlsbisschop van Mechelen zal by- gestaen worden door de bisschoppen van Luyk, Gend en Namen. Zullen deel maken van die pro cessie 1° Eene deputatie van al de genootschappen, van den H. Frnnciscus-Xaverius; 2° de conferen- tien van O. L. V. van Hal in het land ingerigt3° de koufrerien van den H. Vineentius a Paulo 4° historische groepen gezonden door de byzonderste steden van Belgiën, Brussel. Antwerpen, Gend, Namen, Doornyk, Kortryk, enz. De derde processie zal plaets hebben den zondag 16 september, om 2 ure 's namiddags. Zy zal ge volgd worden door Z. Em. den kardinael-aerts- bisschop. De vierde processie zal den zondag 7 october, om 2 ure 's namiddags uytgaen. Z. Em. den kar dinael aerlsbisschop en Z. Exc Mgr Oregiia di San Stefano, munitius van Z. H. zullen de processie ver gezellen. Al de koufrerien, genoo'.schappen, enz., die zich in pelgrimagie gedurende den Jubilé naer Halle zullen begeven, onder het besluer van een lid der geestelykheyd, zullen plegliglyk door de geestelykheyd der parochie ontvangen worden. Men meld uyt Antwerpen, 11 Augusly Vrydag 10 dezer is liet beginnen branden in de pe- troolmagazvnen aen het burglpleyn en maendag 13 duei'de den brand nog voort. Ziel hier eenige byzonderden He t vernielend vuer bedreygt al de nahystaendo huy zen, en wy hebben hel cynde van deze verschrikkelvke ramp nog niet gezien. Dezen nacht dacht men den brand bevat te hebben. Maer om dry ure schoot er andermael een kelder met pelrool in brand en ten vier uren een tweeden. De vlam steeg met eene wilde kracht in de hQogle, en de vernieling ging op nieuw haren gang. Den middag duert den brand, op eene geweldige manier voort, en dewyl den wind sladwaerls vvaeyl, vreest men voor het zooge zegd Vleeschhuys, waer voor honderd duyzenden koop waren liggen opgestapeld en voor al lerpenlyn. Ziehier wat wy nog verder over dit verschrikkelyk ongeluk vernemen. Den brand is op de volgende manier begonnen een kuyper met nog een anderen persoon, waren gisteren morgen, (vrydag) 8 1/4 lire, in eenen der kelders gekomen (ingang langs de groote Gans) by het inkomen moet den kuyper gestruukeld en gevallen zyn. De Lanleern welke hy in de hand droeg brak, en liet vuer deelde zich meê aen pelrool, die op den grond ge- klalsl was, ofwel die er lag ten gevolge hel lekken dei- vaten. De vlammen rolden als een bliksem zoo snel over den vloer van den Kelder heen. Den tweeden persoon kon zelfs den luivper niet meer benaderen, zoo hoog sloegen de vlammen! indien by zich niet spoedig uyt de voeten had gemaekt, zou hy geslikt ot verbrand zvn. Met ter haest heeft hy zyne klak en kiel kunnen opnemen, en is den kelder uy-tgevluclU. De politie wierd onmiddelyk verwittigdmaer hel vuer zelve kondigde zich maer al te spoedig aen. Om half tien viel den punlgevel, achter hol Hotel de Cologne in. Verseheydene ontploffingen hadden er ach tervolgens plaets. en niet zelden moesten de pompiers hun werk staken, om hel eehler weêr met dés le meer iever le hernemen. Een geweldig gedonder duvd van tyd lot tyd aen, dat en nieuwe kelder met pelrool in brand schiet, of dat een gevel, daer een gewelf instort. De vlammen schieten alsdan met nieuwe krac-hl in de hoogte..Zou is het ma- gazyn van M. Muller, waer 80,00 kil. guano lagen in gestort. Ten 4.ure is een binnenmuer ingestort; ten o ure nog een anderen mner in de magazynen. Ten 6 ure deed zich eene ontploffing in de Gans hooren, den sergeant der pompiers Mondt, bevond zich juyst daer, om den bluschdienst le besturen, de kelderval die opgeworpen wierd, wierp ook den sergeant op en zyn shako vloog lot op de hoogie van het dak. Mondt wierd opgenomen en bv den havenmeester binnengebragt, waer hem de eerste zorgen wierden toegedfend. Aen zyn gezigt gewond heeft hy zynen dienst niet kunnen hernemen en bevind ziclr in liet gaslhiiys. Een anderen pompier wierd insgelyks'door eenen steen gewond. Het was ten half 10 dal d« tweede slagie van liet Hotel de Cologne in brand schoolden brand mankte snelle vorderingen. Het was een vueroven waervan geen denkbeeld le maken is. Ten 1 ure viel hel hotel mei een donderend gedruysch in. Ten "2 ure moest men het vuer van hel daernaesl gelegen buys keeren. Dezen morgend, voor zeven ure, is er naby den Bloed berg een magazyn ingevallen, ten gevolge van hol ont ploffen van eenen kelder, waerin zich wvn en spiritus zullen het eens ondervinden hoe ik over hen denk. Lise, ik hid u om al wat u duerbaer is, tracht 11 ten minste voor heden een weynig in te toornen. Die woorden kont ge wel sparen Joseph, neem. liever de schotels van het rek daer. neem schoonc ser vellen en een schoon tafellaken uyl de kas, leg hel op de tafel zend Hans naer den moestuyn en laet Miedei (Maria) hier komen, want zy moet my helpen, en ga gy zelf inlusschcri naer de vischben en hael daeruyt het beste wat er uyl te kiezen is, in dien lussehenlyd ben ik met myn werk klaer en mynheer den koning heeft vei'sche amandelzoele boter zoodra hy maer verschynl daer zal 'k hem mede verwelkomen. Zich nu tót den koerier wendende, die van dit huys- selyk tooneel glimlagchend geluygé was geweest, vroeg de kasteleines Zeg eons, manneken, hoe veel eten er meê Hoeveel er meê eten Nu ja, hoe veel hofjonkers er met den koning meê eten of hofvleyers dan, als den litel u heter bevalt. Precies, net geraden, dat komt, dunkt me, zoo wal op 'L zelfde neêr. De lakeyen mede gerekend, negen persoonen. >1 Lakeyen, wal zyn dat voor sausnegers? Sausnegers maer lieve hemel, ge schynt voor alles zoo uwe eygene benamingen le hebben. Dal heb ik ook 't zyn toch maer niet anders dan dagdievem, dié go nooyt iets anders ziet doen dan achter op de koels springen ais hel portier digi gesla gen is, en die een beweging maken als of ze wal trefs waren. Nu, dat zvn de jagers en lakeyen. Vooi myn part kont gy ze noemen zoo als ge ver kiest, in myn oog zyn 2e nids meer dan dagdieven, dan opgeschikte gekken, met plalen en knoppen, die eygen- lyk nog minder weerd zyn dan den eze! van onzen bevond. Den slag was geweldig. Men is bezig met het magazyn af le breken, dal legen het Vleeschhnys aen- paelt De voorzyde, aen hel Burglpleyn is leeg gebrand be.- halve de groote kelders dei Gans, alsmede eenen kelder die onder het daernaesl liggende buys, en in welke kel ders nog eenige duyzende vaten pelrool gelegen zyn. Den brand woed nu leenemael binnen den vierkant, gevormd door de Burglpleyn, Zakslraet, Bloedberg, Kuyperstrael en hel Steen. Den wind waevt langs den kant der stad en op het Vleeschhuys aen. De gazpypen worden overalal'gesneden om de ont ploffingen ie voorkomen. Ten'12 ure is een hays, naby het Vleeschhuys, door de pontonniers neêrgehaekl, 0111 den brand te sluyten en langs daer de gemeenschap van het vuer te heiellen. Alle huyzen in den omtrek zyn ledig gemaektwat er te redden is uyt het Vleeschhuys word vervoerd, Die huyzen waer den brand niet naby komt, zyn niet temin beschadigd door de geweldige hitte van het vuer; de muren zyn geborsten en de daken beschadigd. Antwerpen, 12 augusty. Den braad duert nog altvd voort, ofschoon wy nu de hoop hebhrn, dat het vuer niet verder loopen zal. Daer- by den wind is omgekeerd en de rookkolom die sedert twee dagen over de stad gedreven wierd, neemt nu de rigltng van de Schelde. De vlam slotg gisteren achternoen by ppozen nog hoog boven de daken uyt. Hel was (zaterdag) in den achternoen ten 3 ure, dat hel vuer zich meedeelde aen hel huys van den engels- man BirscV koopman in fruyt, evers en boter, wonende naby.het sl' en. He aehterhüys wierd schier gansch ver nield. Zoo lievig waren de vlammen dal, na een half uer. een deel van de wooning inviel. In den loop van den nacht wierd den bluschdienst ge regeld doorgezelversche troepen worden van tyd'tot tyd aengevoerd, om de afgematte soldaleii le vervangen. De pontonniers hcwyzen veel dienst hy de blussching. Gelukkiglyk hlyft den wind, zooals wy hooger zegden in de nieuwe rigling naer de kant der Schelde. Hierdoor zyn de langs binnen uytkomende gebouwèn, andermael vrv. Dezen morgend hebben de pompiers een onderzoek gedaen in den kelder van Meeus, langs dc Zakslraet. Er stond daer ongeveer een voel pelrool in, die er was in- geloopen door eeii gal in den muer. De daeri 11" liggende vaten met siroop, alsmede de suy- ker, zyn van nu af reeds bedorven. Van tyd tol tyd ziet nifii eene ligle vlam in den kelder met petroel die met beirkarren word weggevoerd. Al de aenpalende huyzen wordeh onderzocht, de bor sten der muren zyn dikwyls zoo groot, dat men vreest het onderzoek le do«*n. Eene telegrafische dépêche uyt Antwerpen meld een goed nieuws belrekkelyk den yslyken brand van Int Sin te Wulburchlpleyn. Het vuei is eyndelyk saemgetrokken den brand duert wel voort, doch er is geen gévaer meer voor de aen palende huyzen. Ziehier omtrent de opgaef der koopwaren die zich in de verschillige magazynen bevonden, en welke men van heden af, als verloren mag aen- schouwen: 10,000 tot 12,000 vaten pHroolohe; 1000 tot 1500 balen wol, 8 tot 10,000 zakken guano, 14 lot 15.000 stukken pahssander, 5 lot 6000 stukken palmhout 7000 blokken dennen hout van Afrika, 3000 Luiken van dennenhout, eene groote hoeveel heyd balen ryst en kofify, ceder hout, koorden en scheepsgerief. Het totael word geschat op 5 tot 6 anlliocn franks. De gebouwen zyn verzekerd door de soeirteyt l'Escait voor de som van 892,000 IV. Men zegt dat keyzerin Charlotte versehey dene weken (e Brussel zal verblyven, en zich ver volgens naer Weenen begeven. Volgens eene correspondentie zal zy niet meer naer Mexiko terugkeeren, waer, volgens alle waer- scliynlyklvyd, het nieuwe keyzerryk welhaesl zal in puyn storten, Volgens wy zien in eene kot ipspondentie uyt Parys, zou de reys van keyzerin Charlotte vooral ten doel hebben geld te bekomen. Mexiko moet onmiddelyk 36 millioen hebben, om de 8 bataillons troepen in le richten, die den troon van Maximilheri zouden moeten beschermen. Men zal gemakkelyk begrypen wat den financiee- len toestand van Mexiko is, als men weet dat 49 p. c. op de inkomsten der douanen, dat is te zeg gen op wat het klaerste is in de mexikaensehe op brengst, thans gëbi'uykt worden om eene schade loosstelling le betalen aen Spanje en Engeland, die geen deel hebben genomen ami de expedilie. Wanneer men op rey/.e is, hoort men som- wylen nog ai kluchtig redekavelen; laetstmael hoorde ik een libeia<*l ventje in gesprek met eenen in den schyn eenvoudigen boer. Er was kwestie dat er in ns land onder het liberael bestier nog al een schoon sluyverken lasten le betalen valt. Het liberael heerken meende den boer ten eynde zyn latyn te stellen en zeyde hemdat 't volk wiste wat er al te betalen is in een ryk, zy zouden mis schien alzoo over de lasten niet klagen. De schat kist van den Staet is gelyk de mage van den mensch Indien de handen en dc andere lidmaten niet wilden werken om de mage te voeden, de lid maten ook van de mage niet gevoed zynde, zouden bezwvkenhoe beter de mage gevoed word hoe molenaer, want dien moet ten minste zyn voêr moeye- lyk genoeg verdienen, tervvyl die vlegels daer ge van spreekt de menschên die voor den kost moeten werken maer in den weg staen. Maer wetaen, Kpm binnen en laet 11 wal inschenken, en sta mv daer nu niet aen te gapen als een nuchter kalf, want dal kan ik in 't geheel niet uytstseu. Ik heb mynen neus midden in myn gezigt zoo als ieder ander mensch, en myne armen en beenen zitten op de plaets waer ze hooren, dal ziel ge immers wel, uyl die ge zyt ic Wel verduyvold, ze hebben me niet te veel verleid van de onbesehoftheyc! van dat vrouwspersoon zevde den koerier tot zich zeiven, en by ontvlugtte de vrouw des huvzes en trad de groote kamer binnen, alvvaer hy den kasleylen yverig in de weer vond sneeuwwitte bammelakèn en eygen gesponnen servetten op de ey- kenhouten tafel uyt te spreyden. Eenige minuten later kwam Mieder, de aenvallige dochter des huyzes, de hark op den schouder en hst spits loeloopend vilten hoedje met gouden boordsel en kwasten schuyii op het bekoorlyk kopje. De roode wangen van hel meysje, die door den pas verngton veldarbeyd en door hare snelle terugkomst naer huys nog sterker dan gewoonlyk gloeyden, stelden een liefe- lyk contrast daer met de door de zon bruyn gekleurde huyd van haer gelaet, tervvyl haer voorhoofd, steeds beschaduwd door den breed geraridden hoed, blank als albast gebleven was. Hare zielvolle blauwe oogen met die schoon gewelfde wenkbrauwen konden iemand zoo vertrouwelyk aenzien^ en hare weeldderige lokken kwamen van onder het hoedje te voorschyn, en vielen in twee kolossale vlechten op haren rug neder. Hare jeugdige veerkrachtige gestalte sprak van eene bioey- ende gezondheyd, en er lag eene onhcschryvelyke frischheyd verspreyd over haer geheole wezen. (Word voortgezet).

De Denderbode | 1866 | | pagina 2