Om den lyd te sparen moest er een vaendel gohcschen orgelmakers van ons land, liet zal veel bydragen worden op een buys van liet voprgeborgt Sj-Oillis ten om zynen roem meer en meer te verheffen en i hem op de voord eel igsLe wyze by de liefhebbers bekend te maken. «oyndè de troepen te doen komen. IIV.1^ \A\-- uuvju/ll j tl cl is goed dal deze feyten gekend wezen, dal zy zich herbalen tot in de verolgelegensle -gehuchten, R1Pier- col, zyne schepenen en zyn gemeenlëraed moeten ver pletterd worden ondor den blaein we!kén dergelyke ïtenslagen verwekken. DE AELSTERSCHE SPAERZAEMHEYD. Men leest in 'l Verbondden tolk'van ons Stadhuys dat de nummers op de liuyzen en ge bouwen gaen vernieuwd worden, welke vernieu wing door onze sladhuysbazen op 10 CENT!MEN par buys of bailment geschat word, en welke bekostiging ten laste der eygenaers of bewooners zal vallen. Dit is toch aerdighet aelstersch stadhuys spreekt van niets anders dan van lasten en kos ten. Te Gend worden de nummers ook vernieu wd; die vernieuwing kost maer 2 cenlimen per huys, dit is 8 cenlimen minder dan hier te Aelst..... Van waer komt dan toch dit verschil Waerom moe- Ion w.v hier 10 cenlimen betalen voor 't geen te Gend maer 2 eeutimen kost? Komt dit misschien by de verwe Is de verwe bier duerder dan te Gend? Wel daertoe is middel, doet de verwe van Gend komen, 't is een affaireken van 50 cen limen voor portOf komt bet misschien by do daghuren Staen z'hier hooger dan te Gend Zeker niet: in de groole sleden belaeltmen meer voor de daghuren dan in de kleyne.... Waerom dan ons-hier meer doen betalen dan elders? Dit bewysl voorzeker geen spaerzaem bestucr 'tis waer, dit ondervinden wy reeds sedert lang, maer 'i is ook waer dat de burgers met hert en ziel be ginnen te verlangen naer een ander besluer. En niet zonder reden, want als onze libërbaters ons nu, voor de kiezing van October, 10 cenlimen durven vragen voor iets dat elders maer 2°centi- men kost, wal zullen zy niet al durven doen na de kiezing, als zy wederom in hunne zetels zouden vastzitten. Als zy aen 't bestuer kwamen, betaeldenWy rond de ZEVEN DEYZEND FRANKS opcenten, en nu scd.erl dat wy door die mannen bestuerd worden, betalen wy 57 DÜYZEND FRANKS opcenten, dit is 50 DÜYZEND FRANKS MEEREn daeronder, noteert wel, medebur gers, zyn de opcenten van liet kadaster nog niet begrepen, welke ook al op rond de 20 DÜYZEND FRANKS moeten belooperi Hoe lang zal 't spél blyven duren Kiezers, antwoord ronduyt: tol October, en langer niet.... Een ministerieel dagblad, l'Etho du Parlement zegt dat de tyding van liet Beuter Qjlice, volgens welke Napoleon III jen Leopold 11, koning der Belgen, eenen zeer geruststellenden brief zou ge schreven hebben, onnauwkeurigs. Belgiëu, voegt liet ministerieel blad er by, beeft de stellige waerborg gekregen dat zyne on- alhankelykheyd en zyne onzydigheyd zullen geëer biedigd worden. Deze waerborg is bevat in eenen olficielen brief geschreven dooi* bevel van den keyzer der Franschen aen den engelschen afge zant te Parys. Wy gelooveu volgeern deze tyding doch waer om word zy aen liet land niet medegedeeld door den Moniteur. Ons denkt dat zy toch de moeyte weerd is van in het officieel blad opgenomen te worden. Men'leest in den Echo de Benaix De Kerk van Leupegem by Audenaerde is -thans verrykt met een nieuw orgel verveerdigd door M. Ch. Anneessens, orgelmaker te Gee- Taerdsbergen. Zaterdag 11 Augusty 1866, wierd dit orgel iugehuld en bespeeld door versclievdene goede orgelisten die daertoe vriendelyk uytgenoodigd wierden. Na liet voorzegde orgel nauwkeurig in alle deelen te hebben onderzocht en bespeeld, hebben •die heeren eenpariglyk verklaerd dat dit orgel grootelyks beantwoord en voldoet aen de bespre ken der onderneming en den geringen prys die er voor is besteed geweest. De orgelkas en het binnenwerk in eykenhout gemaekl is schoon opgewerkt, de fotid-spelen en Trompetten geven vofmaektelyk de uytspraek en 'tgeluyd die aen de benoeming der verschil- lige registers eygen zyn; bet. bandklauwier toetst gemakkelyk en de orgelpypen geven de vlugste aenspraek, den biaesbalg en bet aenhangend voetklauwier zyn verveerdigd naer het nieuw systeem. Dit orgel strekt tot eere van M. Chs Anneessens tlie reeds gekend was onder de voornaemsle denkbeeld aen den koning te moeten spreken bynn zyne zinnen verloren had. Een uytbundig gelach van graef Huiler bragt den ongelukkigcn nu geheel cn al van zyn stuk. k lk ben zeer verlangend te zien hoe die visschen hunne opwachting maken zuilen, zeyde den gcnerael lugchend'. Maria had zich inllusschen spoediger van hare verlc- genhcyd hersteld dan haer vader, en het krenkte haer te zién, dal dezen een voorwerp van spot was gewor den. Met 'ecne bevallige buyging trad zy nu vooruyl en zeyde Myn vader weet zeer goed' dat gebakken visschen geene opwachting maken kunnen,' daertoe zouden wy zelfs onze levende visschen kunnen afriglen. Hy bedoelde sieebts dal wy mynheer den koning daer- medc terstond zullen opwachten. Sakkerloot, meysje riep. den gcnerael uyl, gy hebt courage, naer ik merk.'t is jammer dat gy geen jongen zyt, ge zond een knap soldaet wezen Daervoor zon ik toch vriendelyk moeien bedan ken, antwoordde hel meysje het is echter veel beter zoo als onzen lieven Heer het beschikt heeft. Maer als ik een jongen was, dan geloof ik wel dal ik een ferm soldaet zou kunnen worden, want den soldalen- stand moet, dunkt my, heel prettig zyn. Goed zoo, myn kind, riep den koning uyt gy zyt een ferme mevd, en zoo gy naer de stad wffl komen, dan....» 0 neen, ik dank u zeer, mynheer den koning. Ik blvf hier by vader en moeder, by myne kocycn en geyten, by onze bergen en...» Welnu, en waerom gaet ge niet voort Ge kunt zeker niet schoydcn van uw minnaer, niet waer? Neen, mynheer den koning, een minnaer heb ik niet, maer een vryer wel. Tonen, den jager van NulT- durf, die zal myn man worden en anders niemand. Hevig blozend over hare eygen e openhertigheyd tegenover al die vremde hecren, wilde Maria dc kamer verlaten, toen den koning haer toeriep Zondag laetst beeft alhier ter scliouwburgzael piaetst gehad, in bet by wezen van de heeren overheden dezer stad en onder den toeloop van eene groole volksmenigte de plegtige uytreyking der pryzen aen de Heeren overwinnaers in den kampstryd voor de beste bezorging der hop van het ja er 1865. Aon deze plegligheyd, opgeluysterd door de medewerking onzer koninglyke Maetscbappy van Harmony hebben ook eenige andere Muziekmaet- scltappyen deel genomen namelyk degene-van Aelst-Mylbëke en der gemeenten Moorsel, Erèm- bodegem enz. PR YSDEELINGEN De prysdeeling welke nraendug lest plaets had in het pcnsioimael der eerw. Zusters Aposlelinncn te Berchem by Audenarde was wederom rillerbelangrykst. en h;id, nieltegensiaende het prysdeeling le ffonsse was en Jubelfeest te Tieghem, een zeer lalryk en zeer treffelyk pnbliek uvlgelokt. De chobrzangên, de uyl gal min gen en hel voorstellen van een allerfraeyste tooneelstukje hebben de algemeene bewondering verwekt en eens te meer geloond dat bet pensionnaet-moederhuys van Bcrchem, onder liet ge- leyde, der eerw. hoogst bekwame Moeder Theresia en van den cerw. Bestuerder, zich ter hoogte weet te hou den van do grootste pensionnalen des lands, zoo voor wat de uytgestreklheyd der wetenschappen betreft, als voor wal.de ware deftige opvoeding aengael. De zny- vere uytspraek der franscbe meide ongemaekte hou ding der leerlingen, de beleefde en kiessche manieren, het gemakkelyk en kosteloos aenleenen van d'cngelsche tael, van de muziekkunde en van alle nuttige en aenge- namc handwerken zyn zoovee! waerborgen dal de ou ders hunne kinderen met volle geruslbeyd aen dit voor- IrefTelyk öpvoédmgsgeslichl mogen toevertrouwen, ver zekerd dnt deze er eene opvoeding zullen bekomen die onder zcdolyk en slofiëlyk betrek niets zal te verlangen laten. M. P. De Slrooper, onderpastor der eerste kerk- van St-Nikolaes (VV'aes), is onderpastor benoemd le Cruysiinulem eu word le Sl-Nikol.ies vervangen door M Fr. Druwé, onderpastor van Cruysliautem. M. P. Van der Moere, priester in het Seminarie is onderpastor benoemd te Zwyndrechl, in vervan ging van Al. L. Van lierek ontslaggever voor kranklieyd. Den eerw/ P Grogorius, van liet order der Disealsen, is zaterdag nacht scbielyk te Kortryk overleden, in den ouderdom van 65 jaren. Den eerweerden kloosterling had vroeger de bediening van onderpastor in St-Martens-kerk aldaer uylge- oefend. De kermissen van Weiteren en Geeraerds- bergen zyn uylhooftle van den cholera, die aldaer veie slachtoffers maekt, uvlgesteld. Den gemeente-raed van Dendermonde heeft, ten gevolge der heérschende ziekte, besloten de 'kermis tot 21 october aenslaeudeNiyt te stellen. Zy zal vvfdagen duren, 'tis le zeggen lot donderdag 25 modebegrepon. Men schryft nvt Eekloo. Burgemeester en Schepenen brengen (er kennis van het publiek, dal den gemeérileraed dezer stad, in zyne zitting van 16 dezer macud. besloten heefl het volgende Den gomeen'.erard, overwegende dat de hoer- scheiidc omstandigheden hel doelmagtig maken, voorzorgen van gezondheyd legen de aenstaende kermis dezer stad te nemen Besluyt: «1° Gedurende de aenstaende kermisdagen al hier is den toegang tot deze stad ontzegd aen alle orgelmans, vremde muzikanten en andere speel lieden. 2° Gedurende dezelfde dagen zyn alle bals en danspniTyen binnen deze stad verbóden. ou De herbergen en andere openbare plaelsen zullen, de gemelde dagen, ten 12 ure 's nachts moeten ontruymd en gesloten wezen. Men schryft uyt Audenaerde Den burgemeester dezer stad, brengt ter kennis, dal. er dees jaer geene toelating zal gegeven wor den om, gedurende hel. Audenaerdsche kermisfeest, op de openbare plaelsen der stad menige barakken ol tenten op te l igten, begeei ende aldus allen toe loop van volk te beletten, welken tot het uytbrey- den der ziekte aenleyding zou kunnen geven. Men schryft uyl Geeraerdsbergen De be- smetlelyke ziekte die, sedert hel begin van July, schrikkelyk le Geeraerdsbergen gewoed heeft, begint er sedert eenige dagen merkelyk te vermin deren. Er zyn in het hospitael, op byna zes weken omtrent, 550 cholerazieken gekomen daer gclyk Waerom wilt ge ons al verlaten, kind lief? Om moeder le vragen of ik melk of bier voor de heeren Uier moet brengen. Breng maer van heyde, myn kind, dan zullen wy zelf wel nemen wat ons het best bevalt. Maria snelde voort. Kom, waer blyfl uw vrouw toch vroeg, den koning aen den herbergier die, alles behalve op zyn* gemak, in een hoek stond. Zy is in de keuken bezig, gaf hy stotterend ten antwoord. Ga dan heen en zeg haer dat hét de gewoonte is zynen koning te begroeten en hem de gebruykelyke eer ie hevvyzen, wanneer hy by iemand binnen treed. Gelukkig maer een voorwendsel le hebben, om zich le verwyderen, vervoegde den man zich lot zyne vrouw in de keuken. Dal die vrouw zich by de aenkomsl van Uwe Majes- teyt niet zien liet, is reeds het grootste bewys van hare onbeleefdheyd, merkte generael Huiler aen. Wie weet gulwoorde den koning; welligl steekt ze zich in haer beste plunje, of misschien heeft zy nog veel in orde le brengen voor onze ontvangst. Iets dergelyks moet zeker wel de reden zyn dat zy niet komt, merkte dén adjudant aen, want zoo ver zal die vrouw toch wel hare oncerbiedigheyd niet dryven, dat zy met opzet vermyd zich le verloooen, wanneer... t. Nu volgens de boschryving van Seefeld ben ik op alles voorbereyd, zeyde den koning. Thans kwam Maria met eene linnen schotel terug vvaerop zy eeil glas melk en een glas bier droeg, en dat zy voor den koning op de tafel zette. Dezen proefde eens van de melk, en vond ze versch en goed. Den generael dronk van hel bieren beweerde, dat hy hel wel vati minder qualiteylgedronken had. Maer waer blyft uwe moeder? Ik zond uwen vader uyt, om haer te halen, maer ook hv is verdwenen Ga gy nn myn kind en zeg uwe moeder dat ik haer wensch té zien. 't buys zyn er nog veel zieken, maer de nieuwe gevallen verminderen alle dagen en de genezingen worden lalryker. Onzen burgerstand die, in het begin der maend augusty, eèn versclirikkelyk getal over- lyde»s amidiiy'dde voor eene bevolking van min dun 10,000 inwooiiers, duyd lieden eene zoodanige kalmte aen dat alles in 't kort de vuile verdwyning der ziekte doet verhopen. cv Onze geneesheeren, onze. geestelykheyd en onze hospitael zusters toonen eene wonderbare zelfsopoffërrng in de schrikkelvke en langdurige beproevingen die wy onderstaan hebben, zy zyn dag en nacht aen hel bed der zieken geweest, ook hebben zy de dankbaerlieyd van ganseli onze be volking ontvangen. De gemeentefeest die zondag aenstaende. 26 augusty, moest plaets hebben, is tot eenen onbe- paelden lyd nvt gesteld. Gedurende de verledene weck zyn te. Ledo- berg, al waer den cholera zeer vele slachtoffers maekt, twee personen-levend begravenDe eene is een meysje, dat er in gelukt is uyt hare slecht ge- slotene kist te komen den anderen, is een man, wiens lykkiot reeds nedergezet was in den grafkel der der familie V..., alwaei voorloopig de kisten worden grplaelst, omdat men in een deel van den moerassige ij grond van het kerkhof niet meer be graven wilt én eerlang eene nieuwe begraefplaets za! :geopend worden. Hef meysje is reeds volop genezen; wat den man betreft, dien menden vol genden nioi'gend m eenen hoek van den grafkelder ineen gekrompen zag zitten, ook dezen was gister Dog in leven. Den cholera heeft zich in de gemeente van Dilbeek verklaerd in een pachthof welk eene fami lie lelt van negen persoorien, vader, moeder en ze ven kinderen. Acht leden van die familie wicrden door de kwael aengerand, cn vvf.stierven in min dan zes dagen. De bevolking .vluchtte het pacht hof als ecne verrnaledyde en verpeste plaets De verlatesiheyd was zoo groot dal een der zonen 20 jaren oud, verplig! was zyne mrjeder te kisten. Gelukkiglyk wierden er dry weerdige zwarte zusters uyl Brussel geroepen en konden hare waekzame en verknochte zorgen aen de zieken toe dienen. Niet tegenstaende al haren iever en liefda- digheyd, konden zy den jongeling waer van wy spraken niet redden, en iioe.meer de dood in het huys woedde, hoe grooter den angst wierd in de. ge meente. Dit is zoo waer dal de werklieden gelast met kisten (e maken, dezelve aep de deuren der huyzen stolden waer er dooden waren en spoedig wegvluchtten om niet verpligt le zyn er zelve de lyken in te leggen. De zwarte zusters moesten zich dus met die zorg gelasten. Daej*enboven moesten die edelmoedige dochters zelve de dooden naer hel kerkhof dragen-om begraven te worden. Zy wier- den in dezen droe.vigen dienst bygestaou door den onderpastor der parochie. Aldus waren die goede zusters niet alleenlyk dag en nacht aen het lied der zieken, maer zy moesten nog. het werk verrigten, van den timmerman en zelfs de slagloffers der ziekte kisten. Deze akten van moed eu zelfsopcffe- ring moeten niet geprezen worden, zy zyn eene welsprekende antwoord aen de versmadingen die onze tegenstrevers durven werpen op de kloosters die zv' zich niet schamen het vuyl gedierte te noe men van het catholicimns. Men schryft uylJja Roche (Lnxemburg). De kwael die, sedert hel begin van July, op onze ongelukkige gemeente woed heeft er ongena- diglvk haer werk verrigt. Het getal overlydens is heden boven de 90 op eene bevolking van 1500 lot. 1400 zielen, die tot een duyzend verminderd is door de uylwyking. Op het. oogenbiik dal men de ziekte gceyndigd dacht, heeft de dood van M. den geneesheer Dumoulin die overleden is lerwvl hv zyne plist vervulde, den droevigslen indruk ge maekl. Het is onmogelyk zich den toestand in te beelden onzer ongelukkige stad gedurende dit droevig tydslip. Sedert eene maend en half zyn het werk, den' koophandel, de betrekkingen met den vreinden en zelfs met de naburige dorpen opge houden en het leven is er om zoo te zeggen uylge- doofd. Iedereen sluyt zich op, en de eenige bewe ging die men in de verlatene straten ziet, heeft tot. voorwerp de zieken te verzorgen en de dooden te begraven. Men kan zich liet aengroeyen der ellende in dergelyke omstandigheden inbeelden. Eene enkele zaek heefl, in hel midden dier verwoesting, onze zielen kunnen troosten en versterken: 't is de standvastigheyd en de heldhaftige zeffsopoffe-ing waervan de geestelykheyd, de zusters.van Liefde die gelyk altyd op de plaets van het, gevaer zvn toe- geloopen, waervan onze geneesheeren bewys ge geven hebben in de vervulling hunner pligt. M. den deken voornamènllyk is wonderbaer geweest. Noch Ach mynheer den koning. zeyde liet mevsje angs tig, moeder heeft het zoo druk. Niemand mag den visch aenraken behalve zy zelf. Men kan haer nooyl iels naer den zin doen, niemand kan dan ook zoo goed in dc keuken le regt en' zy laet zich dan ook door niemand slooren. Zelfs niet wanneer den koning beveelt. vroeg den adjudant. Dat weet ik niet, antwoordde liet meysje, half verlegen, half moedig ik geloof niet dat er iemand op aerdc is door wicn moeder zich iels zou laten heve len, maer ik zal al het mogelyke doen om haer le over reden hier te komen. Zoo verliet zy hel vertrek, er verliepen versclievdene minuten, eer vader, moeder, of dochter, zich wéér ver toonden. Den koning wierd eyndelyk ongeduldig en hy meende dat die grap nu lang genoeg geduerd had. Ga nu eens naer de keuken, myn vriend zeyde hy lol den adjudant, en zeg aen de vrouw dat het. my té lang duérl, en dat ik haer en den visch eyndelyk ver lang le zien. Den adjudant die weynig met deze commissie scheen ingenomen te zyn, en toch nieuwsgierig was, begaf zich naer de keuken en vond dacr de dochter mol smee- kende gebaren, nacst hare moeder slacn voor den heerd, en don vader, wiens poogingen geheel en al bleken mislukt te zyn, in eenen hoek verscholen, ter- vvyl hy in zyne radelooshevd op zyne nagels-beet. Waer is de vrouw riep den jongen officier op bevelenden loonpivt. Hier is ze, wal moet ge van haer hebben, ant woordde tic vrouw zonder op te zien van haer werk, dat bestond in het zouten en bestrooyeu der vorens en karpers, lervvyl hel vel in een pan op hel vuer stond le sissen. Zyne Majesteyt den koning verlangt naer den be stelden visch, en naer dc kasleleyncs, die hel nog niet de moeyte weerd schynt geacht hebben haren monark de verschuldigde eer ie bewyzen. Als den'koning"honger heeft dan moet hy onder- dag noch nacht rust neme ode, heefl zyn leven twee mael in gevaer geweest, niet door de aenvnllen der kwael, maer ten gevolge van de overtollige ver- moeydlieyd, cn op dit oogenblik nog is zyn toestand zeer gëvaerlyk. Maer nevens deze zeifsopolferin- gen, vergeten wy het wonderbaer gedrag niet van ecne ootmoedige dochter die, sedert den eersten dag der besmellelyke ziekte, aen het bed der zie ken is geweest, aen allen, zonder onderscheyd van fortuyn, de zelfde zorgen toedienende; het gevaer trotserende en in de vervulling van hare taek eene kommerloosheyd loonende die men op slagveld heldhafligheyd zou noemen. In een naburig land, zou Charlotte Waha, die sedert lang deze deugden oefent, welke zy lol het toppunt heeft gedragl, ha- ren r.aem vereeuwigd en haer gedrag vergeld zien door den prys Martyon By ons merkt men derge lyke voorbeelden niet aen,"en men laet in de ver- gelelheyd deugden en akten, die in het licht ge steld zynde, eere zouden doen aen hot land. Den ministeriee.len Journal de Liégc besl.atigde gisteren, dat er te Brr.ssoux, (parochie van St-Re- macius), eene aenzienlyke verbetering was in den gezond heyustoestand. Men ziet dal de processien op verre na niet na- deelig zyn aen de algemeene gezondheyd, Men schryft. uyt Brussel aen de Gazette de Liége Hel cassatiehof heeft het regterlyk jaer geevn- digd de ki «•srek la maliën aonveerdende onzer vrien den van Mechelen. Gy weet dat er, in deze laelste stad, reeds van nu af zich voor de maend october eene zeer lievige worsteling bereyd Nu, onze tegenstrevers, de onvolksheyd begrypende, welke op hun het veraclilelyk reglement had doen terug vallen lietrekkelyk de sekularisalie der kerkhoven" opgesteld en bestemd door liet tegenwoordig ge meente besluer, hadden niets beter uy(gevonden dan valsche kiezers daer te stellen. Maer zy had den gerekend zonder het cassatiehof welk goed regt heeft gedöen over zulke weynig ie<$lveerdi"e midtMs. Onder zyne beslissingen., verdienen er twee aengeduyd Ie worden. Den verniaerden regter De Vos, den hardnekkige» vyr.nd der calholyken, den 27 april laetst van de reglbank van Meelielen naer* deze van Brugge verplaetst, wilde gemeentekiezer blyven in de eerste stad, voor hel tegenwoordig jaer. Hel was liet zelfde met den regter Bergman, zoon van den burgemeester van Lier. Naluerlyk, had hel Sehepmien-Kollegie van Meehelen hunne eyschen acnveerd. Maer den aendachligen lever onzer vrienden heelt de kwestie voor de bestendige deputatie van Antwerpen gehragl, en gelykvorm'ig aen hare beslissingen, zvn zy defiiiitievelyk door het cassali'diof nylgeschrabt. De bewarende leden van Meeheien hebben er zeer !e vreden- over ge weest, en zy zyn meer pan ooyt aengemoedigd tegen den stryd van october. Alogle hun voorbeeld elders gevolgd worden, en de kicslysten zouden overal meer gezuyvcrd worden. Een ongelukkigen voorval heeft zondag avond plaets gehad, op de spoorweglinie van Brussel naer Namen. Een treynwachter, AI. Mau'clet, de kou pons naziende, is op den weg gevallen; lieyde beenen zyn afgesneden en het hoofd is verpletterd. Toen men hem opnam, gaf hy geen l.eeken van le ven inner. Den 15 dezer heeft Leo De Schepppr, werk man le Mi legem, verscheydene stokslagen cn won den loegebragt apd zyne "moeder, zynen broeder, zvne zuster en schoonzuster, ten gevolge van eenen twist over eenden die in den hof van den eenen in dien van de anderen liepen. Zyne moeder en schoonbroeder zyn erg gekwetst, en bedlegerig Den piigtigen is om 4 ure des morgens door de gendarmen in hechtenis genomen. - Wilt men welen wal bespottelyk ding de offieieele buivelery is? Ziehier: Er zit, liy voorbeeld in hel Rasphuys te Gend een veroordeelden, wiens klompen versleten zyn. Gy zond denken, dat den bestuerder van 'l huys hem een paer andere zal doer, geven, en dat die geivigtige zaek daermede uyt is? Neen. Er moeten uyt hel Rasphuys brieven, en rapporten gezonden worden naer het Ministerie van Justitie, en vice versa: commiezen, bureel- hoofden. secretarissen, bestuerders, den Gouver neur der Provincie, de bestuercommissie van het gevang, eyndelyk den Minister zeil', moeten pen en inkt voor zulke belangryke Staetkwèslie gebrny- ken, tot zoo verre, dat, ook voor een simpel paer klompen, dat misschien 40 cenlimen kost, niet min dan 56 brieven of rapporten moeten verzonden worden iVIoPSt men den lyd rekenen, dien de bedienden, met de regeling dier zaek gelast, daeraen besteden, dan zouden de klompen van den dwangarbeyder aen liet land op verscheydene honderden franken komen (e staen tusschen maer wat anders eten, die visschen kunnen niet maer zoo in eens malsch gebraden worden, gaf de vrouw ten antwoord, en óp het land gaet hel niet zoo als in de keuken van hel hof waer honderd dag dieven clkner in den weg loopen. Ik hel) meer le doen gehad dan die ounoozcle visschen gereed le maken, eu als den koning ze terstond by zyne komst had willen zien ópgedischl worden, dan bad hy maer vroeger een boodschap moeien zenden. Kom Mieder, ga naer binnen, en boud met den koning een praeljc, dal kunt ge toch -zoo wel doen, zoo als dc mensehen hier zeggen en dan zal, hel voor de lieereu in de stad ook wel góed zyn. Maer den koning verlangt dal gy zelve'komen'zult, vrouw. Maer dat verlang ik nu eens niet; en ik ben niet voornemens van hier te gaen, eer myne visschen genoeg zyn. Wees voorzigtig dal gy de gramschap niet opwekt van Zvno Majesteyt. Hy is den koning en heeft te beve len wy hebben slechts te gehoorzamen. Dal is goed voor uw mynheer den lakey of wat ge anders zyn moogl, maer ik.. Ik ben vleugeladjudant des koningg, vrouw 01'gy vleugels liebl of niet, dat is my hetzelfde. Ge moogt zyn wie en wat ge zyn wilt, maer dat raed ik u, dat ge me niet in myn eygen buys molesieert. Hie. vooral laei ik me door niemand bevélen geven. Dus ook niet door den koning? Neen, ten minste niet, als hy wat van my verlangt dat onredelyk is. En als hy gebakken visch'bestellen laet en dan verlangt, -dat ik er van af zal loopen, juysfc als den visch even in de pan ligt; en het vet al heet is, dan noem ik dat iels onredelvks, cn dal doe ik niet. Want dan komt er niets van te regt, en myn facm als de beste vischbakster van het gansche land', is naer de niaeii, cn dat zou ik voor geen geld van de werel willen hebben zegt gy dat nu maer aen den koning m? neke, en laet me mimet rust, anders verbranden kosielvke vorens nog, hoort ge. e]

De Denderbode | 1866 | | pagina 2