Om Siberael te zyn, De nieuwe Zilvermunten. Ons godsdieiistliuteiul ministerie doel alty.d -voort met de catholyken le plagen al waêr liet kan; 't word van langs om erger. Als er in de eene of andere stad eene feest plaets grypt, waer er veel volk naer toe gaet, is liet gebriiyk dat den Staet ten dien inzigte byzou- ■dere treyns inrigt, en de reyzigers aen vermin derde pryzen dei waerts laet vervoeren. Nu beeft ier zoo eene feest plaels in bet beroemde stadje Halledaer komen nu de catholyken, uyt ai de deelen van het land, by duyzenden toegesneld om hunne beste Moeder buide te bewyzeu, en bare voorspraek af te smeekeudaer komen zy om bet mirakuleus beeld van die Moeder le ver- ceren dit beeld, waeraen zelfs nog nationale ge- lieugenisscn vastgehecht zyn. Eli wel! men heeft de stoutigbeyd gehad van aen den Staet te vragen dat voor Halle en bare leest zoude gedaen wor den wat voor andere sleden en bare feesten toe- gestaen is. Maer neen, dat kon niet zyn; dat is dnei trouwens eene godsdienstige feest, en voor zulke zyn de voordeelen van den Staelniet; zoo willen bet onze overlieerschers. Op 13 augusty, eersten dag dat de luysterryke processie uytging, waren er 's minstens 20,000 vremdeliugen naer toegesneld; op 2 september aenstaende zuilen er voor zeker nog veel meer zyn. Nieuwe pogingen worden by liet ministerie ari,gewend om voor 't toekomende de gezegde voordeelen te bekomenen scliaers durven wy ■vertrouwen dat die zoo billyke gegronde vraeg zal verhoord worden. 'T is eene schande, dal eene catliolyke bevol king, gelyk deze van Belgiën, zoo gedurig moet genlaegd 'worden door eenige dwaelgeesten die hunne belieei'sclimg maer te danken hebben aen bet onregl en liet geweld. Belgen boe lang zult gy dit schandaal nog dulden 2° Niet twytelen aen de oiifeylbaerheyd van den liberalen paus Frère-Orban eu ootmoedig ge hoorzamen aen al de plaetselyke opperhoofden die zyue leer volgen. 3" Knielen voor den sabel van den genatura- liseerden fransebman Cliazal, en staende houden dat bet embastilleeren van Antwerpen een held haftig en verstandig werk is. 4° Franskiljon zyn in de ziel. 3" Alle burgelyke rechten en vryheden, by voorbeeld de vryheyd van drukpers, inkrimpen, en vooral zich verzetten tegen de uytbreyding van liet kiesrecht. 6° Schynlieylig bet koningdom aenbidden, zoo lang den koning kan gebruykt worden als een werktuyg in de handen van ministers, die libe- rael worden genoemd. 7° In heibergen, kaffehuyzen, kroegen of el ders, liuyleh en tieren, om de kalme stem van bet gezond 'oordeel te versmachten, alsook door woorden of schriften alle tegenstrevers beleedi- gen en belasteren. Mits bet nakomen dezer zeven punten; zal men een man zyn van vooruytgang, en men zal mogen verhopen eene brok te krygen uyt de budget schotel wanneer er eene brok overschiet fVrye Woord). le kunnen verschaffen, heeft hemden moed ge geven om zyn werk te ondernemen en hetzelve te voltrekken. M. hemmen is immers van christene gevoelens bezield, en iets ten voordeele van ongelukkigen, byzonderlyk van zyn slach, te weeg brengen, is oor zyn medelydend bert aireede eenen troost en een genoegen I Wie ook kan beter tot onge lukkigen spreken dan die welke dezelfde onhey- len gevoelen M. Lemmen legt klner en duydelyk voor, op welke wyze men de blinde kinderen onderrigleii moet in den handel van verschillige zaken, alsook oor wat het onderwys aengaet. Wy vermeenen dat het werk van M. Lemmen als eenen raedsboek dienen zal voor de opvoeding der blinden en ook verhopen wy dat hetzelve naer waerde zal omliaeld en geschat worden, door al wie voor opvoeding en onderwys opregl genegen is. NVy lezen in de Précis Ilistoriques: De Solidairen hebben te Brussel de bezoeken bv de zieken opgeschorstzy zyn zoo verknocht ■niet aen de goddeloosheyd 'dat zy zich aen de bes'mettelyke ziekte bloot stellen, gelyk onze priesters," onze kloosterbroeders eu dochters :zich opofferen. De bedevaerten en de processiën hebben de cbristelyke zieken zeer gerust gesteld in plaets van ze te verschrikkenen verre van ze te moeten verbieden in bet belang der algemeene gezondheyd, bad men ze moeten aenmoedigen. De sakramenten zyn veel meer ontvangen: in zekere plaetsen is den lyd van den cholera onder dit betrek een paeschtyd geweest. Er zyn plegtige missen gezongen in byna alle dé kerken; in verscheydene, beeft men de standbeelden uytge- sleld der heylige Maegd, van den H. Roclms, van den H. Ignatius en van andere beylige bescher mers. Byna alle de Cbristelyke familien deden novenen, soms in het gemeenin onze straeljes, vergaderde het volk 's avonds om voor een standbeeldje of een beeld le bidden welk men met ligt omringde; bet gebed verving de gods lastering. Eyndelyk, men mag zeggen dat liet geloof verbeterd is sedert dat Bod op de bevolking zyne vrekende band beeft gelegd. Mogte men lang de gedachtenis behouden van deze groole en sclirik- kelylie maer lieylzame lesMen beeft God uyt de samenleving en den huyskring willeu bannen, God toont er zich beden God, met te slaen en te genezen. Wy lezen in het weekblad la Paix Eeri nog al gewigtig feyt zal liet aenstaende jaer plaets hebben in onzen parlementairen 'kring, 't is eene vermindering van bet getal ver tegenwoordigers en senateurs. De bevolking van Belgiën is reeds 130,000 zielen verminderd; liet te kort zal met.deu 1 january 1867 waeischynlyk beloopen op 300,000. In deze veronderstelling zou men 7 vertegenwoordigers moeten afschaf fen en 3 of 4 senateurs, hervorming die slecht zou kunnen geschieden by middel van eene alge meene ontbinding en na de optelling der bevol kingen per arrondissement. Diesaengaonde ge doogt bet constitutionneel voorschrift geene dub bele uytlegging. liet getal vertegenwoordigers kan de'evenredigiieyd niet overtreffen van eenen op 40,000 iiiwuóners. moet men tegenwoordig: 1" De vryheyd van geweten en Godsdienst er kennen voor iedereen, behalve voor de Hoomscb catholyken, die men zal baten en vervolgen. Sinds eenige dagen ziet men in Parys de nieuwe romeynsclie muntstukken en vooia! die van 20 fransche stuyvers of 4 ft', in omloop, welke laet- sten dezelfde grootte en weerde van een fransch frankstuk hebben. Op de eene zyde leest men: 4 lira 1864, en als randschrift: Statu pontifico; en op de keerzyde de beeldtenis van Paus Pius IX met de legendePius IX Punt. Max. an XXI. Zoo men weet, zyn die nieuwe munten te R"tomen geslagen ten gevolge der onlangsche aenveerdin- gen van bet tiendeelige stelsel door den paus- lyken Staet, en der schikkingen van bet Munt- verdrag, den 24Pn december I860 onderteekend tusschen Vrankrvk, Italiën Zwitserland en Bel giën. Luydens de bepalingen van dat verdrag, zullen de stukken van 1 frank, 2 franks en 5 franks en derzelver onderverdeelingen 50 centimen, 20 centimen, niet meer geslagen worden ten titel van 900, maer van 835; dit wel zeggen dat den kilo zilvermunten (20 stukken van 1 frank wegen juyst eenen kilogram) voorlaen 855 grammen zil ver, en het overige (465 grammen) alléagie zal zyn. De innerlyke waerde der zilverstukken is aldus met byna 7 ten honderd verminderd op iedere som vaii 100 franks. In 'tMuntholel te Parys is men reeds bezig met liet slaen van zilveren munten, volgens den nieuwen titel; maer er zyn nog geene in omloop. De Romeynsclie zilveren muntstukken, die nu in omloop komen, bezitten dezelfde innerlyke waerde, welke de nieuwe muntstukken, volgens bet nieuwe verdrag in Vrairkryk, Belgiën, Italiën en Zwitserland geslagen, zullen bezitten; maer zy gelden 7 minder dan onze oude zilveren muntstukken, die thans in omloop zyn. DE OPVOEDING DER BLINDEN; DOOR JOSEPH LEMMEN. De opvoeding en bet onderwys, voor de kin deren van alle staten en konditien, zyn heden het. voorwerp van menigvuldige schriften, onder verschillige opzigten en bekommernissen opge steld. Van al de kinderen welke door de noodlóttig- heyd hunner geboorie zeiver, by de edele herten byzonder, de bezorgdlieyd opwekken, zyn er geene die dezelve meer verdienen dan wel de blinde. Een inwooner van Dendermonde, M. Joseph Lemmen-Sade, die met zooveel moed alskristene onderwerping het onafmeetbaer ongeluk lyd van het zigt beroofd te wezen, komt een boekwerk uyt te geven welk voor opschrift draegt: De op voeding der Blinden. Den schryver heeft eenen aenhoudenden iever in het werk gelegd om deze omtrent twee bon derd bladzyden in het licht te brengen Vóoreerst gansch in 'het doorgestoken geschrift der blinden opgesteld, is het dan op nieuw gedikteerd, 0111 bet zoo aen de drukpers te kunnen afleveren Maer het gedacht en de overtuyging van aen die welke doorhetzelfde ongeluk als hy onder worpen zyn, eenigen goeden raed of vertroostin Te Dendermonde by den drukker varj den onpur- iyiliye; prys 2 franks. Gy brengt uw welkomstgroet tamclyk lael, lieve vrouw. 't Beter laet dan in t geheel niet, mynheer koning. Zoo ik terstond binnen gekomen was, dan had ik den koning in myn hert ik weet niet waer gewenschl, om dat er niemand anders was die myn werk had kunnen doen nu ben ik er mede gereed en nu kan ik met een gerust gemoed en vrolyk hert ii welkom heeten en myn heer koning zelf bedienen. Maer lael Uwe Majesteyt 1111 ook gaen zitten en lael u myne hcerlyke vissehen goed smaken want mynheer den koning zal ze ril zyn leven niet beter proeven en met zacht geweld drukte de vrouw den koning in den grootvaders stoel, dien Mieder naer de tafel gesleept en met een bonten doek had overdekt. Den koning liet zicli gezeggen toen legde vrouw Lise hem hel boste stuk uyl den schotel voor, toen den «enerael, vvien den koning alsook den adjudant een wenk gegeven had zich gelvktydig aen tafel te zetten, met barscbe slem uytriep ik raek niets aen voor dal de vrouw my om verschooning gevraegd heeft, voor de belediging die zy my beeft aengedacn. Dan moet ge maer honger lyden generael, gaf de vrouw lagelicnd ten antwoord, want ik vraeg nooyt iemand om verschooning al moest hol ook myn leven kosten. Den koning zelf had ten minste nog eer reden om boos op my le zyn. want eenen koning is toch heel wat anders dan eenen generael, zou ik donken, en ik heb den koning laten zeggen, dat hv hy my in de kouken mor.st komen. Maer Kyk mynheer den generael, den koning is niet alleen meer dan gy, maer hy is ook dtivzendmael inschikkelykcr want den koning weet dat eene vrouw wanneer zy rond voor de zaelc nvt,komt, niemand beledigt 011 den koning denkt, wat steekt er voor kwaed in'aïsdie vrouw my lael zeggen dat ik by haer in de keuken moest komen. Denkt gy l vroeg den koning lagelicnd. k Wel zeker-Maer als mynheer den generael meent dat by my behandelen kan als zyne rekruten dan slaet hv den bal geducht mis, want dan verweer ik my met inttTste liet beste wapen dat my in handen komt Wees maer blv toe dat ik niets anders by de hand had dan den kooklepel en niet de vuerlang, toen ge mv by den arm greepl en my voort wilde slepen. Hoe! vroeg den koning, hebt gv geweld willen gebruyke» Wei neen ik wilde haer alleen maer nieCnemen 'T is wel waer, daer zyn de roode plekken nog, zeyde vrouw Lise, tervvyl zy haren goed gevuldcn arm zien liet. Met deze roode plekken hebt ge ten minste geen nieuwe sterretjes en kruysjes verdiend behalve die waermêe u rok nu al zoo rykeiyk versierd is. Maer laLen wc maer vrede maken. Ik vergeef 11 de roode plekken, ik verwacht dus ook dat gv my den kooklepel vergeven zult en ga nu maer rustig aen tafel zitten, en lael u den gebakken visch smaken. Mei deze woorden drong de vrouw den generael neder op een stoel en byna onwillekeurig streek zy hem langs zyn fracyen gryzen knevelbaard, tcrwyl zy half luyd zeyde wat een moeyen knevel Nu had vrouw Lise het hert van den ouden soldaet met storm veroverd, want zyn fracyen knevel was zyne zwakke zyde. Kooklepel en oppositie, de vlugt waerop hy voor het eerst in zyn leven was gejaegd, dat alles verdween in den nieLen de kasteleynes van Fischbach kwam hem plotseling als eene aengenamc verstandige vróuw voor. Ook den adjudant zal reeds, door Mieder daertoe overgchaeld, aen tafel, en de spyzen smaeklen hel drylal beeren zoo byzonder, dat men de rykheladen scholels spoedig op den grond zette. Met onvermoeyde oplettendheyd zorgden moeder en dochter voor hare gasten en den vader stond ter zyde cn kon zich niet genoeg verwonderen over de manier waerop zyn vrouw en dochter mei die voorname heeren wisten om tc gaen, wier tegenwoordigheyd alleen reeds voldoende was 0111 hem zeiven tol alles ongeschikt le maken. Maer waer zyn onze bedienden zy moeten toch ook iets tc eten hébben zorg voor hen vriend zeyde den koning tol den kasteleyn. Daer is al voor gezorgd, Majesteyt, mynheer ko ning, antwoordde de vrouw voor haren man. Zy - M. Louis Van Londersele, van Haeltert, oud- leerling uyl het kleyn seminarie van St-Nicolaes, komt zyn exuernen van tweede doeloraet in de me- decynen niet groole onderscheyding voor den jury af te leggen.... - Den 25 dezer, rond 6 uren des morgends, is r brand uylgeborsle» by den hoefsmid Oct. Fran cois, le Zottegem. Men schat hel verlies op 500 franken Niels was verzekerd. Denzelfden dag is le Weileren eene larwemyt gebrand by den landbouwer Verstraeten. Men schat het verlies op 1200 franken De groote jaer-en peerdenmerkt van Weiteren zal dit jaer gehouden worden dyusdag 4 september. - Donderdag laetst is er brand or.tstaen in de hofstede van den heer G. Rullens, brouwer en stoker le Eename Hel was meer dan 7 ure des avonds, wanneer de eerste vlammen zich vertoond hebben. De gebouwen der slokery, de koey-en peerden- slallen en een kleyn deel der brouwery en der schuer zyn afgebrand. De huyziiig en de nieuwe sehuer zyn behouden. Gelukkig waren de stallen gevout met yzeren balk en karreelsteen, zoodat al iet vee, peerden en koeyen, zyn kunnen goied worden. Den nieuwen oogst is niet aehgerand, want hy was gelukkig in het kasteel gestoken, 't welk 1.11 den eygendoni is van den heer Rullens; "maer ge lyk er nog vele granen en vlas van over 3 lót 4 ja ren op de zolders lagen, zyn deze allen door de vlammen vernietigd geworden. Men kent de oorzaek van den brand niet. Sedert 5 of 4 weken was er noch gestookt noch gebrouwd geworden. De schade word gerekend op 8 a 40,000 IV. Niels was verzekerd. - By 's menschen gedenkenis, zyn de polders zoo niet vergeven geweest van veldmuyzen als dit jaer. De schade die zy toebrengen aen den oogst is overgroot. Berigt aen onze hoprweerérs en brouwers. Een internationalen wrdstryd van hoppe en bier zal te Dyon, omtrent het midden der maend October ingerigl worden, door de zorgen van hel besturend komiteyt van landbouwkunde der Gou den-Kust. Alle de hoppekweekers en bierbrouwers van Vrankryk en van den vremden zullen er mógen aen deel nemen. Verscheydene goude medailjen van ten minsten 300 IV, zilveren medailjen en andere vergeldingen zal men geven aen dezen die de beste voortbrengsels verschaffen. Behaivens de stalen hoppe en bier zal men er alle de werktuygen aenveerden dienende tol het kwee ken der hoppe en de fabriekatie van bier, als ook de schriften handelende over dit dubbel ontwerp. Men kan van nu al de inschryvingsvragen toestu ren aen l\I. Ladrey. sekrelaris van het komiteyt te Dyon. Den termyn voor deze vragen is bepaeld op 15 September. Den provintialen raed van West-Vlaenderen is byeen gekomen om twee kandidaten te kiezen voor de opelistaende plaels van voorzitter der reglbank van Kor tryk. Zyn gekozen Tol eersten kandidaet, M. Van Prael, regler te Brugge. Tot tweeden kandidaet, M. Roels, regter te Dendermonde. Den Moniteur deelt een berigt mede, waerby den minister van openbare werken ter kennis brengt der belanghebbenden, dat de briefverzen dingen van Duylschland, die onderbroken geweest zyn ten gevolge der laelste oorlogsgebeurtenissen, heden hersteld zyn, zoodal er geen beletsel meer bestaet lol het verzenden van brieven en pakken uyt of voor Belgiën. Een Anlwerpsch blad deelt eene byzonder- heyd mee, die op het stadhnys is voorgevallen, en welke belangryk genoeg is hier le worden her- haeld. Terwyl HH. MM. zich op het stadhnys bevonden, wisselden MM. Van Put en d'Haue-Steenhuyse eenige woorden in het vlaemsch, denkende door den koning niet geboord te worden Mynheeren, zegde den koning met een welwiilenden glimlach, vertelt niets dal ik niet hooren mag, want ik ver sta uwe taelen Z. M. begon de oude teksten te lezen onzer anlwerpsche kostuymen, die den pla fond der zael versieren. Wat aengaet de koningin hervatte den koning, die spreekt het vlaemsch volkomen goed en dat is ook algemeen in het vlaemsch kamp gekend. Men liel den koning liet boek zien der privilegiën en vryheden, op welke alle de vorsten, die hier hunne intrede deden, den vlaetnschen eed aflegden en de/.en onderteekenden. Den koning zegde te dezer gelegenheyd Ik \ersta heel goed het vlaemsch wat de koningin betreft, zy spreek het met gemakkëlyk- heyd. Men is verwonderd dal de Nationale Bank wey- gert het zwitsersch zilvergeld van 4 en 2 fr, le aen veerden. Krachtens art. 7 der muntconvenlie moe ten deze geldstukken in Belgie, Vrankryk en Italië tot 1 january 4878 aangenomen worden. Te rekenen mét 1lcn september.worden afgeschaft: 1° den Irevn express, vertrekkende om 40 u. 15 m. 's morgends uyt Oostende naer Parys langs Wëst-VIaen- deren; 2° den treyn-express, vertrekkende uyl Mouscroen 0111 1 u. -15 m. 's avonds, komende uyt Parys eu gaende naer Oostende langs West-Vlaenderen. Het verbod der procession, door M Piercot, bur- gemeesler van Luyk, uylgedaeht, schynt geenen invloed op de ziekte aldaer le hebben wy vernemen mderdaed dat dezelve aldaer toeneemt, want zie, wat wy in een j luyksch dagblad, t'Echo de Liége, lezen onder dagleeke- ning van 29 augusly Den cholera blyft in onze slad woeden. Het getal overlydens is merkelyk vermcerd. De hospitalen bevatten gisteren 84 zieken, en cea groot getal nieuwe gevallen wierden ten huyze aenge- slipt. Den iaelslen nacht beeft geene verbetering byge- bragt, zoo hel schynt; want, volgens helgene men ver- haeld, hebben de «an dienst zynde geneesbeeren veel zieken te bezorgen gehad, zieken die, voor het meeste deel, hevig van ae kwael aengedaen waren. Den 27 a°tigusty waren er in onze stad 1912 per- sooneh van den cholera gestorven, en het aengcduyde getal als denzelven gehad hebbende beliep tot 3065. Het is overigens, niet aileenlyk te Luyk dat de ziekte op nieuw is aengegroevd. Hel grootste deel der j omliggende gemeenten, waer de kwael vroeger ge- I heersoht had, zyn er op nieuw vreedelyk door be proefd. ALLONS, M. Piercot, nog wat smaed der, Allerhoog- slen aengedaen, en nog wat proces-verbalen tegen de liefdadige persoonen die omhalingen doen ten voor deele der arme cholera-zieken en der ongelukkige wee zen die de kwael gemaekt heefl, en ziet of de ziekte door uwe francmaconsmiddélen zal beleren Maer let ook op of zy er niet door vererger! en of gy somtyds niet zelf vastgepakt word en naer't pierenkót geslepen lol spiegel van anderen. Eergisteren morgend is op het strand van Ooslende geworpen geweest het lyk van den ge- naemden S. Palaeys, oud 6 jaren en zoon van den visscher van dien naem, die daegs te voren in de zee gevallen was terwyl hy mossels raepte. - Donderdeg morgend is den genaeinden Con stant Verbrugge, woonachtig te Thiell, oud 9 jaren, verdacht van brandstichting door de gen darmerie in echtenis genomen om voor den regler van onderzoek te verschynen. BUYTENLANDSCII NIEUWS. VREDEBERIGTEi\. Maendag 27 en Dynsdag 28 augusty. Na achtervolgens de vredesvoorwaerden gere geld te hebben met alle de duytsehe Stalen aen welke het den oorlog heeft gedaèn, moet Pruysen slechts Saxen kunnen overhalen. Pruysen ver- eyschl van dien Staet, behaivens eene groote oor- logskontribulie, hel regt van alle de hertogdommen der Elba te versterken en pruysische garnizoenen in de saxische pi etsen te stellen. Daerenboven zou het saxisch leger eed van getrouwigheyd moeten doen aen den koning van Pruysen, zynen opper vorst. Men had verhoopt dat Saxen, dank aen maglige beschermingen, eene verzachting zou bekomen aen voorwaerden die slechts aen koning Jan een tï L c l! s il V 1 zitten in de gelagkamer en hebben een veel grooter schotel gebakken visch dan deze, en daerenboven bier, brood, en hesp eu al wat ze maer verlangen kunnen. Hans zorgt voor hen. Denkt mynheer koning dan dal ik voor niel zoo lang ben weggebleven. Maer twintig vissc-hen schoonmaken en tocboreyden, dat is geen werk dat zoo maer van zelf gaet lk'moet eygenlvk de vrouw om verschooning vra gen dal ik zoo onverstandig was om op haer onnnddel lyke verschyning acn tc dringen, zeyde den koning schertsend,'en hy gaf bet leeken tol vertrek. Toen reyk- te hy de vrouw de hand en zeyde Vaerwsl, goede vrouw, uwe vissehen hebben my uylmunlend gcsmaekl, en uwe ongeneerdc opreglheyd heeft my niet vveynig vermaekt. cc Dankje mynheer koning, zeyde de vrouw. Ik weet wcl dat' ze my de onhebhelyke kasteleines van Fischbach noemen, cn dal Uwe Majesteyt nu ook eygen- lyk niets anders wilde zeggen, dan dal u in myne lomp- heyd schik had maer dat is me hetzelfde, zoo als ik ben, moeten de mensehen me nemen, en die myne ma nier van doen niel verdragen wilt, kan wel buylen bly- ven. Maer. wanneer mynheer koning zin heefl om eens een eerlyk openherlig woord te hooren, en de waer- heyd le vernemen zoo als die de onderdanen op liet hert ligt, kom dan maer by my ik zal alles open en rond zeggen, en ik begryp dat wanneer een koning zich laet noemen, koning door de genade Gods dan moet hy ook zoo handelen, dat hy zyne onderdanen als eene genade Gods voorkomt. Nu God zegene u, myn heer koning, myn compliment aen de koningin ze moet wel een beeije trolsch zyn, en uyt de hoogte, maer toch weldadig en goed en zoo kan het dan ook gaen, ze is toch eene kóningin, en dan kan het wel niel anders. Leef gelukkig, mynheer generael, cn gy ook mynheer adjudant houd u goed cn allen onge- neerd *dc hand drukkende, geleydde zy de acnzienlyke - gasten aen de deur. Mieder stiet hare moeder aen en wees op eene kleyne rol die voor's konings bord lag. Vrouw Lise snelde naer de - tafel, nam het goud op, en drukte het den adjudant die het digtst hy haer stond in de hand, met de woorden De'11 kasteleyn van Fischbach en zyn gezin laten zich niet betalen, wanneer hun de eer te beurt valt den koning onder hun dak le zien, en te ont halen. Dal maekt ons nog niet arm. cc Maer lieve vrouw, zeyde den koning, cc gy kunt toch ook niel verwachten, dat ik voor niet van uwe vissehen heb geetcn, en van uw hier gedronken heb. cc En waerom niet? antwoordde zy, eet dan den koning niet jaer in jaer uyt van onze....» cc Heer'in den Hemel riep den koning uytlaten we toch maken dat we voortkomen, anders moeten we nog fraeye dingen hooren. Adieu! neemt gy dat geld niet, dan mag Maria het behouden voor hruydschat, dat mag ze niefafslaen. En als het lieve kind om eene plaels voor haer vrver naer Munchen komt, dan zal zy niet te vergeefs vragen. •c Zy zal er wel heylig op passen, in de stad te komen; voor geen geld van" de wereld, zou ik myn kind naer dat Babylon zenden. cc Laet me gaen, nep den koning lagchend uyt. Adieu lief méysje, cn hy groette allen vriendelyk goeden dag, toen hy reeds in het rytuyg zal, dal spoe dig op den slraelweg naer Audorf uyt het gezigt ver dwenen was. Toen hel tweede rytuyg ook weggereden was wierd de plaels voor het huys allengskens lediger, en alles was weder op den gewoonen voel van rust en stille teruggekeerd. Slechts Hans kon van zyne verwondering, een koning gezien te hebben, zonder kroon of scepter, nog lang niet hekomen, evenmin als den herbergier van zyne verbazing, over den moed van zyne vrouw en dochter. Mieder telde met schitterende oogen de dukaten, die den koning voor haer had achtergelaten, want zy wier- den hel middel om den leertyd van haer vryer le ver korten, cn lot eene spoedige aenstelling. De kasteleines van Fischbach bleef haer reputatie van uylmunlend vischbakken en van ongegeneerdheyd behouden, ook 11a hel bezoek des konings.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2