<waagB«BBBgi HiiiHH mm mfreawi i'Müil'"JJl'i' M'1111 Amiens nooyt harder door den cholera beproefd is geweest dan sedert dat Z. II. den Bisschop de processie gedaen en de slad en het bisdom aen ft lleylig Hert van Jesus heelt toegewyd. De waerheyd is juyst g'heel het tegenstrydige •van 't geen de Meuse schryft. 'T is juyst sedert •de proeessie dat de ziekte te Amiens zoodanig verminderd is, dat er den 15 augusty niet meer dan dry gevallen geweest zyn. Nu is de stad g'heel en gansch van de ziekte verlost, en de verledene week heeft de stad, in volle feest, met buytenge- Avoonen toeloop van vrerndelingen, hare verlos sing gevierd. Z. H. den bisschop van Amiens heeft den 51 lest eenen plegtigen dienst in de hoofdkerk gezongen, tot lavenis der zielen van de overledene slagtoffers der ziekte, en tot dank- baerheyd omdat den Heer eyndelyk de stad \an den vreesselyken geossel verlost heeft. Nu vragen wy: Wat geloof verdienen de liber- hatersgazetten nog: Wat moet men nu al peyzen van hare schoone woorden en beloften wanneer zy komen spreken 1° Van vermindering van lasten 2° Van hunne liefde voor priester en goddienst; 5" Van progres, vryheyd en gelykheyd 4" Van ondervvys en verlichting; 5° Van gespaerzaemheyd en beschaving enz. enz. enz Wy aenzien dit alles als zooveel woorden in den wind, die geen ander doel hebben dan de Belgen te verblinden en te foppen. Wy hebben dit alles tot nu toe maer al te wel ondervonden; God gave dat de kiezers met October de. oogen openden en, door eenen wyzcn keus, de steden en dorpen verlosten van dit bedrieglyk en uyt- zuygeud liberhatersras, dat in bet stoffelyk on in het zedelyk zooveel kwaed aen 'tland doet. De Indépendanceeygendom van Joden, bakt ;nu en dan leugens tegen hoog geplaetste priesters van Vrankryk! Deze leugens gaen onze überhaters gazetten rond. Daer achter worden zy opgeno men door de fransche gazetten. Komt er leugen- straffing, dan zwygt men en de lezers blyven in de overtuyging dat alles echt is. De In dépendance had zulke leugen gebakken tegen den bisschop van Poitiers, ter gelegenheyd der bankroet van een bankier van Poitiers, de leugen na lang vele te .zyn gedrukt, is verschenen in 't prefeetorae! blad van Poitiers, en, langs dien kant. tot kennis gekomen van 't bisdom van Poitiers. Het bisséhoppelyke bestier heeft hierop verklaerd dat liet nooyt eenen banker heeft be schermd, dat het niet het minste belang heeft bi 't huys van M. de Souvigny, dat het.bisdom in niet eene bank geld heeft afgegeven. Moest een gazettier schryven De bank van M...teLuyk is gesprongen. Den gouverneur is erin medepligtig. Seffens ware er een proces. Met eenen bisschop is 'I anders. Eenen bisschop mag ongestraft worden gelasterd. Hoe staet de zaek van Mazemans offerblok Wy blyven wachten. HOE ZAL MEN DE GENEESHFEREN BELOONEN. Het Belgisch gouvernement heeft de dry geneesheeren beloond van don Keyzer van ölexiko Senicleder, Neu- dorfer en MisUey, die het bcstien van eenen jeugdigen Belg Delioüden hermen, namelyk var» den luy ion nut-aide- de-camp Mai'chal, gevaerlyk gekwetst by den aenval te Rio-Frio den eerslgenoeindeu is offieiei, de twee onde ren zyn ridders der Leopoldsorde geworden. In tegenwoordigheyd dezer belooningen, gegeven aen doctors die in niets bun leven hebben moeien bloot stellen, en die mderdaed maer eene pligt vervulden, hun opgelegd, door de lierbergzaemheyd en'de bevelen van hunnen Keyzer, vragen wy welke belooning er zal gegeven worden door ons Gouvernement aen al de ge- necsheeren, die nacht en dag zich geslaglofferd hebben om de talryke choleralyders behulpzaem te zyn Deze heb'bcn geenen zieken te verzorgen gehad, die op een praehlbed rustte, in eene verguldde kamer. Hunne krnnken lagen, meestendeels, op een ellendig strooyhed, in den hoek van eene plaets. die 'l hun -walgde binnen te treden. Deze waren niet mei dr-y, om eenen gekwetsten te verzorgen, maer onder hen zyn er, die tachtig en ineer .cholerazieken per dag te bed eneu hadden. Welnu, we t gy welke belooning aen die verklcefdheyd zal gegeven worden De regeering van de plaets, waer zy woonen, zal hun eenen brief van warme bedankingen toesturen, en hol Gouvernement, in zvne teedere bezorgdheyd, zal hun eene mnchlie geven ter grootte van zoowat eenen frank, die zv in eeue lyst zullen kunnen plaetsen naest degenen, d.'o zy om 't meesle getal kinderen le hebben gevaceiueerd, hebben ontvangen. En daermeé zal T uyt zyn cn zal er andermael bowezen worden dat dezen die ,de haver verdienen ze niet krygen. Maendag 10 dezer, zal do jeugdige vLiemsch- gozinde Maetsehappy DAVIDS GENOOISCHAP, gevestigd in den Cutholyken Burgerkring, te Aelst, de eerste verjaring vieren van hare instelling door eene letterkundige zitting gevolgd van een vader- landsch banket. Verscheydene vlaemsche letter- bang te maken Ik herrinnerde mv dat er vrerndelingen waren geweest, die den graef hadden aengeboden om zyn landgoed le koopen speelden zy misschien geen spel oin hel wat goedkooper te krygen Toen herin nerde ik my al. die geschiedenissen van valsche spoo- ken, die de geheele wereld kentmaer weldra had ik hel 'smartgevoel van my le verbeelden dat de armen zich om my heenstreklen, die my wilden verstikken, zoo onver'dragolylv wierd myne benauwdheyd. Wan hopig. tracht ik te vlugten hier en daer tegen den muer stootende, raek ik aen iels glasachtigs ik treed haeslig aehleruyt en ik zie in een witachtig licht het geraemle, dat eenen verschrikkclvken mond opentik siruykel en val op den grond. Op eens riek ik eene doodsluclit veel sterker dan die welke ik reeds had bemerkt by het inkomen in deze kamer, welke mis schien myn graf moest worden. Hel komt my voor dal dien verpestten adem nvt den mond van het spook komt, en door eene onbegrypelyke noodlottigheyd, gaen op hetzelfde oogenblik myne keersen uyt, en myne oogen door de verschyning nog verblind, meenen in de roode cn rookende pitten twee ontvlamde oogappels le zien. Zy verdwenen, en ik bevind my in de diepste duyslcrnis ik wil op nieuw bidden, doch do drukking op myne horst, en den beenderenreuk, die verdubbelt, beletten hol my wedereyndelyk ben ik op hot punt van bewusteloos le worden. Ik doe eene helste pooging, ik loop cenigc stappen voorvvaerts den muer of dé planken wyken, gaen open; in myne zinueloosheyd, in myne nachtmerrie, verbeeld ik my in eenen vreeslyken afgrond te zullen vallen... Geluk ik gevoel mv min benauwd, ik hael beier adem ik ontdek boven myn hoofd euue openingik spring er by, en, alt yd ten prooy aen myne begoocheling, geef ik eenen vreeslyken gil, cn in de verte word denzelven door eenen kreet van schrik beantwoord. (Eynde per naeste). kundigen en redenaars van andere steden /.tillen aen de feest van DAVIDS GENOOTSCHAP deel nemen. Het verhetfgt ons te mogen aenstippen dat tot in het zoo diep ver franse hl Aelst toe de goede zaek meer en meer veld wint. Den 1 dezer, is een persoon van Pruysischen oorsprong, zich Ch.-J. Wings noeiu"iide, door de plaelselyke politie var. Aelst aengehouden, als be- tigt van valsche munt uytgegeven te hebben en naer Dendermonde geleyd ter beschikking der justitie. By koninglyk besluyt van den 28 dezer, is er eene medalie ingesteld, het afbeeldsel des konings dragende, en bestemd om de diensten te beloonen bewezen door de veeaertsen, gedurende de vee ziekten. Een koninglyk besluyt van 24 augusty staet eene subsidie toe van 1500 fr. aen de gemeente Appellerre. om haer de gedeeltelyke onkosten te h'dpen betalen van de kassydingswerken van den buerlweg die de kassyde van Aelst naer Gceraerds- berg< ti verbind met de statie van Santbergen. Ten gevolge va:i het regterlyk onderzoek te Merchlem gedaen, aengaende eene beschuldiging van pooging tol vadermoord, is een jongeling aen gehouden en door de gendarmen naer Brussel ge leyd, er is in die zaek kwestie van eene droevige vvandschap lusschen eenen jongeling en zynen schoonvader. Deze bietsten heelt verscheydene messteken ontvangen, die zyn leven in gevaer heb ben gebrugt. Zie hier nog inlichtingen over deze moordpoo- gi'U? Den genaemden Cornelius Erpels, oud 42 ja ren, heeft zynen sïiefvader Jan Lombaert. byge- naemd boerken Pannrkoek. oud 62 jaren, twee for- ketsleken in het voorhoofd en 15 messteken en sneden in het aenge/.igt, over de oogen, de ooren, den neus, in het hoofd en de linkerhand toegebragt na hem door eenen slag op hel hoofd met zynen houten blok neèrgeveld te hebben. Zonder de tusschenkomst van zynen schoonbroeder en eenige geboren, op hel. noodgeschrey der vrouw toege sneld, en welke hem van zyn slagtoffer moesten af rukken, zou den moordenaei hem gewis afgemaekt hebben, zoozeer was liy in dolie woede en razerny ontstoken. Het mes, waervan hy zich bediend had, was den lemmer tol aen den hecht afgebroken. Den laffen dader wierd aenstonds gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. Men schryft uyt Mater: Een persoon van Maler kreeg zondag laelst een billet de marchandises, waerby hem verwit tigd wierd, in 't franseh, dat een pak. koopwaren in He statie van B... op zynen naem aongekoraen was'. Dien persoon, geen frahsch verstaende, be geeft zich by iemand, die hem uytleg over dit billet geelt zonder de tusschenkomst van dezen laefsten zou hy er misschien gebruyk van gemaekt hebben daer, waer men versletene of oude gazellen bezigt. Maendag morgeud is te Gend een Prttys, die zvne vingers wat te lang had, in bet Vosken, op den Nederkauter, alwaer hy het scholelken, inhou dende ongeveer de 20 fr., uyt den toog genomen had, op heeler daed aengehouden, door de politte achter de grendels geplaelst, cn ter beschikking van den heer prokureur des konings gesteld. liet schvnt dat. dezen Prttys onlangs voor zyne goede daden uyl Belgian gebannen was geweest Wy vernemen dat de tweede groole processie van Hulle in de besie orde geschied is, in het mid den van eenen grooten toeloop van volk. Slechts op het. oynrie der godsdienstige piegligheyd is den re gen beginnen valien en den terugkeer in de kerk ver ha est. Zyne Eminentie Hen kardinael-aerlsbisschon van Mecheien en Zyne Hoogweerdigheyd Mg. deti bis schop vau GenH woonden de processie by. Meer dan honderd dttyzend menschen zyn iondag naer Halle de processie gaen bywoonen welke door Zyne Eminencie den Kardinael-Aerts- bisschop van iViechelen, b'vgestnen van Zyne Hoogw. den bisschop van Gend is opgeleyd. Alle kwartieren was er een expressen trevn op den yzeren weg van den Staet om 1 uer 'smorgens zyn eerst de laetste reyzigers vertrokken. Niet alleenlyk d^ Belgische steden, al de provin ciën, maer oek de fransche dorpen van het oud bisdom van Kameryk hadden htin contingent van godsdienstige congregatiën bygebragl, en bad<*n den roozenkrans in de processie, die .om twee ure uytgetrokken, en met het vallen van den avond in O L. V. kerk is binnengekomen. Hunne Hoogwaerdigheden van Namen.en de an dere Kerkvoogden die le Hal verwacht wierden, hebbe hun bezoek tot de aenstande processie uyt- gesleld. Wy vernemen zegt het Handelsblad van Antwerpen, dat onzen achtbaren volksvertegen woordiger M. J. De Lnet ee:i proces wegens laster gaet inspannen tegen den genaemden J. Van Rvswyck, die sedert eenige dagen schvnt te ver- mt-enen, dal hy laeg genoeg is gevallen om onge straft de vuygste leugens en lasteringen met zynen naem te mogen onderleekenen. Ziet hier de bpgaef der verliezen door den brand in de petrolmagazynen van Antwerpen ver- oorzaekt, de gebouwen niet inbegrepen Petrblie: 2,500 vaten, aen M. David Verbist 1960 vaten aen M. Nottebobm 259 aen MM. Greff en Marguery; 410 aen Glessen 256 aen M, Hack en Cm 338 aen M. Meister en Langstreeff; 18 aen een niagazynier van M. Chantraine; te samen 5680 vaten 750 balen wol aen M. Falcon 120,000 balen guano aen M. Saportas en Muller; Verschillige houtsoorten, behoorende aen M. Denis Haine, en geschat op 70 dnyzend franks. Gedtterende de ufgeloopene maend augusty is er ten bureele van den burgeivken stand te Antwer$et>, aengifte gedaen van 551 geboorten, waervan lo4 mannelyke. Er is terzelfder tyd ook aengifte gedaen van 827 overlydens. 88 Huwelyken zyn in die maend gesloten. Er zyn op den bnrgersland van Brussel in de verledene maend augusty aengeboekt 241 ge boorten van het mannelyk geslacht. 221 van het vrouwelyk, totael 492'. Het getal overlydens beliep voor het mannelyk geslacht, op 827, voor bet vrouwelyk, op 890, totael 1717. Er zyn dus 1255 overlydens meer geweest dan geboorten. De laetste maend jttly had 1401 overlydens ge geven, of 516 min dan in augusty. Hel middelbare der overlydens gedurende de verledene maend augusty is van 55 per dag. Men schryft uyt Gèeraerdsbergen, Isten Sep tember Den cholera, welke hier sedert het begin van jttly met zoo veel hevigheyd gewoed heeft, schynt ons nu eyndelyk te verlaten. Deze week hebben wy geen enkel nieuw geval aen te teekenen ge had, en degene welke in het hospitael nog in de ziekeuzael waren, hebben dezelve als genezen verlaten. Donderdag is de cholera-zael gèieyniga en geschuerd. Men schryft uyt Wiscken De gemeente van Vive St.-Eloy geniet eenen zeer voldoende gezondheydstoesland. Nogtans, verleden dynsdag, keerde ei een vremden reyziger, den ge naemden Van Parys, kleermaker le Meenen, dooi de gemeente naer zyne woonpluels toen hy langs den grooten weg door de kolieken en het braken aengevallen wierd; de eerste zorgen wierden hem toegediend door eenen geneesheer van Waereghem en den burgemeester der plaets, hy biechtte en ont ving het ii. O'iyssel: Er inoesl eene schuylplaels ge vonden worden. Niemand wilde den zieken aeu- veerden. Dan bood den burgemeester zyn eygeu buys aen; maer aenstonds zonder te aerseien zegde hem den eerbiedweeidigen pastor M. den burgemeesteryy hebt eene echtgenoote en kinderen gy zoud ze aen de besmettelyke ziekte kunnen blootstellenwat my be treft, tk stel slechts myn eygen all-en in geoaer, dat men den zieken naer de pastory drage. Dit wierd op het woord gedaen. 'Lier wel onthaeld, ontving den zieken het li. Sak lament en alle de zorgen die zyn toestand vereyschte. Hy stierf gedurende den nacht en wierd woensdag naer hel kerkhof gedragen ge volgd door den eerbiedwi erdigen herder en door twee mannen van goeden wil begraven een jonge ling van VVaeken die hein liefdadig verzorgd had gedurende den nachten den grafmaker. Is dit ook geen goeden het der zyn leven voor zyne schapen ten beste gevende Het getal overlydens aen het bureel van den burgerstand te Euyk in de maend van july aettge- geven, is van 1087 geweest en gedurende de maend augusty van 1413. In regelmatige» tyd beloopt het middelbare der overlydens p»r maend omt'eni tot 250. Het getal overlydens zaterdag orii'1 ure aen den burgerstand van Luyk aengestipt was van 58. Den gezondheydstoeslaiid der stad Dinanl is allervoldoende Het getal overlydens op den bur gerstand geboekt gedurende de verledene maend augusty is kleyner dan dit der zelfde maend van 1865. \oigens de üekendtenis der geneèsheere», hebben zy nooyt zoo weymg zieken gehad. Den heer Nick wedyverende met Mathieu (de la Dróme) verkondigt in den Courrier du Lot de volgende voorzeggingen voor de maend septem ber Het weder zal onsluymig zyn gelvk de maeiid augusty en over het algemeen regenachtig. Het zal plotseling veranderen van hitte en van koude, wut t uyl vele ziekten zullen voortkomen. Den wyuoogst zal -vet zyn. Geweldige orkanen zullen er vooi namelyk ontslaen legen den 6,24 en 30 ii; r maend. Den hagel is in de lucht. De eerste en derde tien dagen zullen belrek- kelyk nat zyn. de laetste vooral de tweede tien dagen zullen getemperd zyn. Men schryft uyt Beernent, den 30 augusty Gisteren omtrent 3 1/2 ure namiddag, is er op onze gemeente, langs den kant van liet Blauichuys, een hevig on weder losgeborslen. Een slagregen en zware donderslagen lieten zich hooren. Iedereen was bevreesd, en niet zonder reden want uien hoorde welhaest dat den bliksem gevallen was op eene koornmyt, wueronder er negen werklied n schuylden. T \ee van hen, August Botly en Lode- wyk Snauwaert, bevde jongelingen, wierden door den bliksem getroffen, vo op den slag gedoqjl een derden lam geslagen, en twee andere min of meer gekwetst. Do overigen ?yn weggevlucht, uytgeno- men den vader van een gedooden, die zich nog inoedig genoeg toonde om de myt uyt te dooven, die aireede aen 't branden was. Al degenen die dit treurig tooneel zyn gaen aeusciiouwen, waren diep getroffen. Dil schrikkelyk onheyl toont, hoe gevaerlyk het is, lydens het onweder, te schuylen onder graen- myten. hoornen, enz. Wy roepen de aenducht der bnytenlieden daerop. Een persoon is vrydag tusschen Meir en Zun- dert door eenen hollandschen wildstrooper dood geschoten. Dezen persoon was den jaglopzigter vau M. Max. Van den Berg. te Antwerpen. Den wildstrooper bevond zich op de eygendommen van evengpzegden heer, toen den jaglopzigter hem toe riep van te blyven slaen. In plaets van hieruen te voldoen, legde den strooper zyn geweer aen en schoot hem dood ter neder. Men schryft nvt Spa, 4 september: Onze plaelselyke policie heeft een belangryke aer.hottding gedaen. Een persoon, zich noemende baron von lleldorf, oostenrykseh officier, is zater dag nio-gen in zyn hotel aengehouden, op het oogenblik dat hy zich gereed maekte om te vertrek ken. Iy word beschuldigd van, ten nadeelc eener amerikaensc'ie dam-4, wier man afwezig en met welke hy in vrfendschaps-betrekkingen stond, eenen diefstal met braek gepleegd te hebben. De geslolene somme bedraegt ruym 2,000 fr., de dame is thans in de onmogelykheyd om met haer kind van negen maenden naer haer vaderland terug te keeren. Den aengehoudenen heet evgenlyk Ernest Hoche, gepensiouneerd kapiteyn, hy is ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. De reglbank van 's Hmtogenbosch (Holland) heeft zich onlangs bezig gehouden met eene moord te Gemonde Boxtel begaen door eenen jongen van 11 jaren oud op zynen broeder 9 jaren oud. De twee kinderen, eenen vogelnest gevonden heb bende, wilden r'e eyjeren deelen die hy bevatte. Aengezien hel getal eyjeren oupaer was, twistten zy voor het laetste en dien twist doodde den kleyn- en Jan Schellekens zynen broeder met eenen kloef slag op hel hoofd toegebragt. De reglbank heeft geoordeeld dat den pligtigen met bedachtheyd ge handeld had, en hein lol 20 maenden gevang ver oordeeld. Men heeft veel gesproken over de verwoes tingen welke, lydens den laelsten veldtocht, zyn teweeg gebrugt geworden door de «aeldgeweem», eii over de uenzieidyke verliezen welke het leger der Oostenrykers en bondgenooten heeft onder- gaen. ledereen stelde zich geerne voor, dat de Pruvsen niets anders te doen hadden dan op den tastte schieten, 'terwyl zy zich op eenen afstand bevonden, waer zy, om zoo te spreken, buyten het bereyk waren van het vyandelyke vuer. Zulks is echter eene grove dwaling, en men heeft niets anders te doen, dan de ofliciëele lysten na te gaen van de verliezen welke Pruvsen heelt geleden, om zich te overtuygen hoeveel Pruysen er links en rechts zyn gesneuveld als vliegen op de slagvelden, ondanks de naeldgeweeren, waervan zy zich bedienden. Sedert een*1 maend kondigt de Gazette van Keu len alle dagen de namen af van vyf of zes honderd soldaten, die gedood of gekwetst zyn geworden in Bohemen en op de linie van den Meyn, en deze afgryselyke optelling geeft teeds een totael van meer dan twintig duyzetid slagtoffers, zonder dat zy nog definitief gesloten is, want beneden aen de lyst leest men nog allyd Vervolg morgen. Én in deze sombere opsomming zyn dan nog de namen niet det stryders die, na ontsnapt te zyn aen de kogels der vyanden, ellendig sterven aen den cholera, welken ue rangen der legers weg- maeyt. Men leest in la Yéritè de TournayEen brief van eenen officier van hel mexikaensch legioen, meld dat het legioen gaet optrekken naer Mexiko eu vervolgens naer Vera -Cruz, om plaets te nemen op een schip dal naer Europa gaet vertrekken. Dus zullen binnep eenigen tyd de Belgen die voor Mexiko dienst genomen hadden, naer hnn vaderland terug gebrugt en zoo zal die avontuer uyt zyn. BUYTENLANDSGH NIEUWS» VREDEBERIGTEN. Maendag 3 Dynsdag 4 September 1866. M.Diouynde Lhuys verlaet het franseh minis- ter'ie vau buytenlandsche zaken van Vrankryk. Hy was Ousteiu yk by voorkeur toegenegen, en in deze laetste lyden was hy het niet eens me! zyne kollegas j vooruamentlyk niet MM. Kouher, Fould en Lava- let'.e aeuga-mde het te vo'gen politiek wegens het kabinet van Berlyn. Hier uyt ontstond er eene te genstreving die hem geene volle vryheyd van wer king meer liet in het bestuer van het departement l van buytenlandsche zaken, en aen welk hy gemeend heeft een eynde le moeten stellen, den keyzer ver zoekende om hem van zyne bedieningen te ontslaen. Zyne vraeg is aehgenonien op de welwillendste wvze. Hel besluyt welk zyn ontslag aenveerd en hem M. de Moustier, afgezant le Konstantinopel' voor opvolger geeft, is van een ander b sltiyl ge- volgd welk hem lid benoemt van den bvzonderen raed. Den interim, de a»nkomsl van M. d<* Mot stier afwachtende, is toevertrouwd aen M. de Lavalette. Den Avenir national verzekert dat den veneliaen- sclien vierhoek volkomentlyk, door d'* oosteuryk- sche troi-pen. met den.5 'september za! onlruymd i zyn. Den koning Victor-Emmanuel zouook op i dezen dag zyne intrede doen in Vr-netien. Volgens j hetgèhe men uyt Parys schryft, zou hy het verian- gen uytgedrukt hebben van in die oinstandi gheyd, j uDningd (e zyn door de verlegeiivvopi'digers der europeaensche mogendheden by zyn gouvernement geimigligd In eenrn eygenhandigen brief aen Koning Viclor-Emmanuël behoud Keyzer Napoleon het recht vóór, de Venelianeu zeiven te doen beslissen of zy deel willen maken van de italiaensche unie, ofwel, evenals in vroegere lyden, weder eene onaf- hasdielyke natie met eygett wetgeving willen wor den. Zyn doelwit is aliyd geweest, Venelien aen ztch-zelf terug te geven, opdat ltaliën vry worde van de Alpen tot de Adriatische zee. Woensdag 5 September. Men heeft geschat dat de onkosten van alle slach welke den laelsten oorlog aen Pruysen zal gekost hebben, omtrent op 400 miilioen franks zullen beloopen. Den Staet was in liet bezit van geld-reserven en van weerdyen dfe verhandeld zyn, en die een volledig totael nytmaken van'omtrent 100 milLoen franks. De opgelegde oorlogskontri- butien vertegenwoordigen 170 miilioen, verdeeld tusschen Oostenryk en Beyeren, VVurtemberg en Baden. De som die Saxen en Hessen-Darmstad zullen moeten betalen, is nog niet bepaeld. De stad Frankfort heeft reeds in geld of in afvorderingen 15 millicen franks belaeld. Maer aengezien het pruysisch gouvernement tot inzigl heeft de schatkist te herstellen, die eene som bevatte van omtrent 75 miilioen franks, schynt het waerschynlyk dat het genoodzaekt zal zyn eene leening aen te gaen. Aen den onderhandelaer naer Berlyn gezon den door den gewezen koning van Hanover voor de verdediging zyner regten en zyner belangen, zegt den Internationalheeft M. de Bismark ge antwoord dat den vorst zou verbannen en zyne eygendommen zouden verbeurd worden, indien hy nog stappen deed voor de herstelling van den vervallen vorstenstam. Hel dagblad Italië geeft eenen artikel gety- leldde Ontwapening, in welk het de terugzending doet voorzien in hunne hardsteden van 500,000 soldaten, en de inhuldiging van een politiek van vrede welk aen het land zal toelaten tzich gansch t toe te wyden aen de ontwikkeling zyner inlandsche hulpmiddels. Donderdag 6 September. Brieven uyt Hanover doen kennen dat den al- gtftneenen geest zich zoo tegenslrydig toont aen de pruyssische inly ving, dat de overheden verpligl zyn intoomende maetregelen te nemen. Een bevel van den burgerlyken kommissaris bedreygt met politiestraffen deze die vrees injagende, de bevol king beletten pruysische goedwilligheden te be- toogen, en men heeft den zegel gelegd op de druk- perssen van een drukker van Nienburg, omdat hy gewygerd heeft den opsteller le noemen van een adres legen de aenhechting dat hem uyt Hanover gestuerd was. Men meld uyl Frankfort, 1 september: De leening van 1,200,000 guldens waervan de inschry- viug gisteren geopend is, heeft aen de inwooners der stad eene nieuwe gelegenheyd verschaft van hunne vaderlandsliefde te beloonen. Niet alleenlyk is de som in kwestie op korten tyd geleend, maer de vragen hebben verre hel beloop der leening overtroffen. De stad Frankfort heeft zoo veel levensmid delen aen de pruysische soldaten verschaft, dat deze dezelve sedert eenige dagen aen de werklieden verkoopen.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2