Onder Leopold protestant. 'Ónder Leopold II, catholyk. Wal beleekent dal alles Te Gend, een ouden pater diskals van dien tyd ■vvas aen 't prediken. De politie-agenten ziende binnen treden, zeyde hy tol het volk den Heer te danken over de goede gevoelens hunner bestier ders zoo godvruchtig geworden dat, zy zelf niet kunnende komen, hunne dienaers zonden oin voor hen de diensten by te vvoonen en Gods woord te aeuhooren. Wy lezen in liet Handelsblad Wy hebben gisteren avond eene dépêche ont vangen uyt Londen, die ons, we zullen zeggen, met"verwondering heeft doen vragen: of wy' soms doof en blind waren, en niet meer wisten wat er in Belgiëiï gebeurt l)en International, zoo zegt.onze dépêche, bevat eeue diplomatieke nota, meldende, dat Vrank- ryk, Pruyseri, Ooslenryk en Rusland tot ak- koord zyn gekomen om, door krachtige maet- regels, de overstrooming (Ie dèbordement) der revolutionnaire driften in Beigiën tegen te gaen. Hadden wy ongelyk verwonderd fe zyn Waer is die revolutionnaire beweging in Beigiën te.vin den? In hel volk? in de drukpers? in de mee tings? in de meetings verdedigen wy ons inlandsch regt en b'lyven stiplelyk, meer nog dan in Enge land, binnen de palen van regt en wet. Daerin heeft Vrankryk, Rusland, Ooslenryk of Pruyseri niets te zien. In de pers geven- wy ons gedacht te kennen ■ovur binnen- en buytenlandsche politiek, met die vi-ymoediglieyd, welke aen een vry volk past. 01' zonden de revolutionnaire driften te vinden zyn in liet een of ander spotblad, zooals by v. l'Espié- gle? Belaclielyk! In het publiek merken wy niet de minste revo lutionnaire beweging op; de bevolking is zoo kalm als zy ooyt geweest is: Enkel loopt zy, 'i is waer, in 'tgeiieel niet hoog met de inlyvings- politiek van den heer Von Bismarckmaer wy zyn toch wel in regie een eygen gedacht te heb ben, en n et alles schoon te vinden, wal god- Zundnaeldgeweer voorschryll Indien er iemand op dezen oogenblik onrust in Beigiën verwekt, dan zyn het maelregels, die zekere ministeriëele burgemeesters nemen tegen de vryheyd der catholyken; doch liet is niet tegen hen, dat de Mogendheden moeten samen spannen om de regeering van het inwendig ge weld te eyndigen, hebben wy regtbanken en kiezingen. Het nieuws van den International moet eene craque zyn van de grootste soort, of wy begrypen er liiets van 1 T)e Gazelle de l'Allemagne dn Noordvermaenl Bclgiëu van wys te zyn, omdat Pruysen, welk bereyd .was liet aen een ander te geven, insgelyks bereyd zou zyn liet in te nemen. 'T ware een nieuwen voortgang der vryheyd op eene pruysi- sche wyze. De France die zich met de zelfde kwestie bezig houd, vraegt ol Pruysen hy geval de ver- waendheyd zou hebben van de politie over Euro pa uyt te oefenen? Onder dezen tytel la Prusse et les journaux bdges, geeft de France- bet volgende artikel welk meer zegt dan bet scliynt Indien wy onze korrespondentien Uyt Londen gelooven, heeft het artikel der Gazelle de l'AUe- magne du Nord tegen de belgische drukpers in Engeland eene nog al levendige aendoening ver wekt. Men heef! in dit artikel van een zonderling- karakter, het teeken gezien der tegenwoordige gesteltenissen van het kabinet van Berlyn wegens Beigiën. M de Bismark, een gedacht hernemende welk hy reeds herhaelde mael heeft voorgesteld, zou wederom aen Vrankryk de belgische provin- tien aen bieden als vergoeding der vermeerderin gen van Pruysen in Duytscbland. \Vy welen niet tot hoe verre dezen indruk gegrond is, voor wat de inzigten van het pruy-' sisch politiek betreft. Maer \yat de gevoelens acngaet, die dergelyke aenhitsingen, echt of uyt- gevonden, in ons land verwekken, wy moeten slechts herhalen hetgeen wy reeds gezegd heb ben Beigiën is geene pruysische provintie, en M. de Bisnrark zou ons niet kunnen geven wat iiem niet toebehoort. Eene onlangsche nota van den Moniteur, heeft overigens, op dit punt, de openbare deukwyze zoo wel in Vrankryk als by den vremden gevestigd. Wy duydden, over eenige dagen, het tatiek aen van zekere londensche dagbladen die poogen aHe de teergevoeligheden onzer vaderlandsliefde tegen Pruysen op te hitsen. Zou men nu te Berlyn, door eeue dergelyke haudelwyze, de wantrouwigheden van andere mogendheden te gen ons willen opwekken, en aldus de aendacht afkeeren van hetgene er in Duytscbland omgaet, met andere kwestién te doen volgen op deze die het heden vurig bekommeren? siniilparlytje te vieren, kwam men den baron vervvit- ligcn dat er daer een van zyi:e pachters was die hem begeerde le spreken. Pal hy binnen kome, sprak den baron, en den braven man trok in hy zag er geheel missleld en ont roerd uyl. Och God toch wat is er dan gebeurd vroeg den beer vol belang. Hel is, Mvnheor den baron, om le zeggen dat gy daer mei al die mannen en al bulder bondon, zoo sclirikkelyk veel schade aen myne vruchten gedaen hebt, en dat zulks een groot verlies voor my zal zyn. Eu op hoeveel rekent gy wel dat verlies vroeg Hen baron. Pen pachter stond wal te peyzen dan anlwooidde by al op. zyne vhgers tollen, 5l)Ö IV. Eli wel, vriendje, gy zult my 800 IV. le min beta len, op uwen eersten pacht, want het is maer recht dal de schaê vergoede welke ik u Inogebragt hel), zeyde den baron en hy schonk zynen pachter eer. goed glas wvn. Lenigen lyd later ging den pachter nog eens den baron vinden, maer dilmael in zyn hoierhoininiekslrael te Parys. Goeden God wat geluk van u hier le zien vroeg der. baron verwonderd 'l is vvaerschynlyk den eersten keer van uw leven dat gy naer Parys komthel is locli niet zeker om weerom vergoeding le eysschen voor schaê die ik op uwe landen zou gedaen hebben, want '1 -nj ver dal ik afwezig ben. De Gazette de TAllemagne du Nord geeft te verstaen dat de belgische drukpers na Pruysen Vrankryk aenrand. Wy kunnen slechts dit dag blad bedanken omdat hel zich zoo vurig bekom mert met hetgeen den eerbied van ons natiouael gouvernement belangt. Maer wy moeten aen liet zelve berin neren dat toen Vrankryk grieven moet aenhalen tegen de belgische drukpers, liet geen lussclienmiddel gebruykl,. en dat liet wel zelve kan spréken, ons land is van dezen die niet noo- liebben aengewakkerd te worden als er kwestie is van hunne eer, noch van door een ander ver dedigd te worden als zy zich aengerand ge voelen. Den Koning van Pruysen komt aen de kamers aen te kondigen dat by Hanover, Keur-Hessen, Nassau en Frankfort inpalmt. In zyne boodschap tot de kamers zegt hy dal Pruysen geene vermeerdering van grond- gebied gezocht heeft, maer dat de vyanclclyke houding der bovengemelde staten, het. afschaffen van hun zelfsbestaen genoodzaekt heeft. Men moet hopen, zegt hy verder, dat met ter tyd de bevolking der aeugehechte staten, hunne aenhechting by Pruysen zullen aenveerden. Ver- dere mededeelingën nopens Sleeswyk-Rolsteyn zullen na hei sluyten van den vréde gedaen worden. Zoo dan dal Pruysen die slaten inpalmt omdat zy hem vyandig zyn Z. M. Willem I steelt dat volk omdat het hem liaet hy vernielt het zelfs bestaen dier staten omdat den geest van onafhan- kelykheyd in het hert van die volkeren leeft. Nog nooyt sprak een vorst de grondregelen van beschaving waerop de hedendaegsehe slaten steunen zoo diep verachtende. 'T is de scliaem- telooslieyd ten uyterste gedreven Sedert de ver deeling van Polen heeft de wereld zulk geene afstootelyke staetkunde gezien. M. Bismark wilt als een grondregel daérsfellen dat de aenhechting tot grondslag heeft den liaét, de onderwerping van den zwaksten aén den sterksten hy aenziet het als een leerstelsel dat het beste naeldgeweer het volkenrecht uvtmaekt! Ziet daer wel het laetste woord van eene staet kunde die door de ongebondenheden van het despotismus bedorven is. M. Bismaik heeft be gonnen met de voorrechten der volkeren- onder de voeten te treden hy heeft besluerd met zich boven wetten en grondwet le stellen. Hy heeft zyn werk bekroond met te ver klaren dal de volkeren, die moediglyk worstelen voor hun zelfsbestaen, van den aerdbol moeten verdwynen, of Pruysisch worden. 'T is logiek. Maer daer bestaet eene andere logiek die vroeg of laet de overhand heeft, deze zal op dag en uer komen. SNUYF VOOR ONZE FRANSCHE PERS. De Nord Deutsche Ally. Zeitung bespreekt den loon, dien de belgische pers aensïaet, en wy kunnen, onder vlaemsch opzigt niet anders dan instemmen met het duytsch blad, als hel zegt Als er eene pers is, onbekwaem om een onpartydig vonnis te slryken over de nationale kwestie», dan is het zeker de belgische doctri naire de Jndépendance beige aen het hoofd. Die organen vertegenwoordigen eene nationale' minder- heydzy verdrukken de vlaemsche memlerheyd, en zyn onbeschaemd genoeg, rechters te willen zyn over de nationale beweging in Duytscbland. De volksoptelling, in 1846 in Beigiën gedaen, leverde op 2,271,000 persoonen, die het vlaemsch erkenden (tael weynig verschillij van het hol- landsch) als hunne moedertael, en 1,827,000, welke zich in 't waelsch of in liet fransch uyt- drukten. Hausner zelfs, in zyne Statistiek van 1864, lelt 2,781,000 Vlamingen, en 1,962,000 Belgen, fransch sprekende. Wy geven' dien tengevolge aen de belgische pers den raed, van eerste te zor gen dal het egt van den miskenden Vlaming her steld worde, en voor de tael van dezen laetsten ge- lyke rechten le bekomen als voor de franschein het bestuer, in de justitie, (in het onderwysjjjn de debatten der Kamers. Ziehier eene vergelykenis die zeer duyde- lyk, den droevige» vooruytgang bewyst, dien het ministerie gedaen heeft in den weg van over weldiging en van de schending der vryheden aen de catholyken door de Constitutie gevvaer- borgd. Den 2i en 28 meert 1858, nam den burgemees ter van Ti Iff de besluyten die het planten van liet kruys verboden en de processie welke ter dezer gelcgenheyd moest plaets hebben. Van den 51 maert af wierd de uytvoering dezer besluyten door den gouverneur van Luyk opge schorst. Den 5 april vernietigde koning Leopold I deze besluyten als tegenstrydig aen de Constitutie. Oh ter contrarie. Mynheer! ik ga myne dochter uyllronvyen mei eencn knaep uyl Parys, en, voegde hy, verlegen en al zynen hoed in de handen draeyende, er hy, en 't is dat ik hier eene schoone heest hebbo, die ik u geven wilde. En hy legt zynen hoed op den grond en geeft den baron eenen korf en een stuk papier. Den korf behield een allerschoonst kieken: het papier was eene banknoot van 500 fr. Wal beteekent dat? vroeg den baron ten hoogste verwonderd. De beesl... 'lis oen kapoen welken de boerin ter uwer eer gevet heefthel geld is iets dai u toekomt, zeyde geheel eenvoudig den landman. Als ik u dal geld eyschlle. meende ik dal men my schaê gedaen had maer den oogst heeft goed geweest, beter zelf dan het verledene jaer. 'K zey dan in myn eygen, dat geld is het myne niet, het behoort mynen meester ik breng hel u nu weder en duyzendmael dank Den baron nam het bricfken, hetwelk dezen eerïyfcen landman hem bragt, die zyne handelvvys geheel natuer- lyk vond. Hy sloot het in zyne geldkas, nam er een ander uyt, dat hy mol toegenegenheyd dien braven landman schonk, zeggende Dit is het lunvelyksgeschenk dat ik aen uwe doch ter doe, en ik voeg er duyzende hertelyke wenschen voor haer geluk by. Hel geschenk was eene banknoot van -1000 fr. Den 14 aügusty, geeft M. Pierecrt zyn besluyt welk de processie» verbied. Wy zyn reeds den 15 september, en de uyt voering van dit besluyt is door den gouverneur van Luyk nog niet opgeschorst. En hét is door den koning niét vernietigd. Den 17 december 1865 zegde Leopold II, na den eed van geirouwigheyd aen de Constitutie gedaen te bebben, aen de belgische natie Eenen vader opvolgende *zoo geacht gedue rende zyn leven, zoo betreurd na zyne dood, is c myne eerste verbindtenis in de aenvvezighèyd der gekozenen des lands, van èérbiediglyk de de lessen en de voorbeelden le volgen dié zyne wyshèyd my heeft nagelaten. Maendag, 10 dezer, vierde het Davids 'Genoot schap alliicr, zynen eersten verjaerdag. Buyten de afgeveerdigden van vele vlaemsche sleden, had een groot deel onzer bevolking liet feest met zyne tegenwoordigheyd verëerd. Mv L. Iiaumonf, die zégde dat den hoeksteen van liet Vlaemsch gebouw hier gelegd is, en dat by vast ligt, omdat de jonge leden des Krings zullen trachten het stevig en duerzaem te maken. Na liet openen der feest door den voorzitter, heeft den lieer DoclorA. Coffin, oud voorzitter van het Kersouwken te Leuven, eene voor- treffelyke redevoering uylgcsproken waerin de zuyverste grondstelsels van vlaemsch patriotism mus doorstralen. Onnoodig te zeggen dat deze redevoering met de geestdriftigste toejüycliingeff is bejegend geweest, f) Daerua heeft den heer acfvokaet Van Ackere, die met den heer Obrie, voorzitter van den Vlaemsche» Bond te Gend, het feest was komen bywoonen, eenige welge paste woorden over de vlaemsche zaék gespro ken en onder de warmste toejüychingen zyne buide bewezen aen de stad Antwerpen, die hy aen alle vlaemsche steden als voorbeeld aenwees. Na de letterfeest, heeft er een gullmrti^ banket plaets gehad, tydens welk er verscheydene ge- zondheydsdi'onken zyn voorgesield geweest, die allen de vurigste verlangens voor den triomf der vlaemsche zaek uyldrukten en die niet weynig bydroegen om het voortreffelyk gezelschap in de gevoelens van echt vlaemsche vaderlandsliefde aen te moedigen en te versterken. Wy wenschen liet jeugdige David's genoot schap uyl ganseher herte geluk over zyne zuy- vere en hoogst voortreffelyke inzigten en werkin gen, en koesterende hoop dat hel veel zal by- brengen om deplaemsche zaek uyt haren zoo schandig verdrukten toestand op te helpen en haer liet wezenlyk goed te doen verrigten waer- toé zy geroepen is. In ons volgende nummer- zullen wy die rnerk- wcerdige redevoering inededeelen. Den eerw. heer Van den Houten, professor, is coadjutor benoemd te llillegem. .VI. Karei Poppe, oud burgemeester der stad Dendermonde, heeft zy» ontslag gegeven als lid van den gemeentelaed, waervan hy deel inaekte sederl;20 jauuary 1852. Den raed heeft dit omslag vernomen in de zitting van den 4 dezer. Men schryft uyl Dendermonde Stads schepenen-kollégie alhier heeft deze w*?ek de kapel van het gewezen ouderlingen gesticht in wapenmagazyn doen veranderen. Die kapel is geleden eenige jaren, door het ann- bestuer, met de medewerking van verscheydene godvruchtige persoonen, opgebouwdhare veran dering in wapenmagazyii moeten wy heden by de heldendaden van iiel liberalismus le Dendermonde aensehryven. De pryzen der granen hebben hunne vaslheyd verloren op de belgische markten.- De daling der buytenlandsche merkten is eene dei- oorzaken van den afslag. Anderzvds, den oogst dei tarwe zal be ter wezen dan men gedacht had. Reeds zyn aen- merkelyke hoeveelheden nieuwe tarwe ter merkt gebragt, en hare hoedanigheyd liet niets te wen schen over. Eene verschnkkelyke misdaed is dezer dagen le Siut-Amauds gepleegd. Een landbouwer van Opdorp is daer gekomen met zyne dry kinderen, waervan het oudsic geen vyftien jaren lelt, en heeft ze in de Schelde, verdronken... Twee lyken zyu op den oever aengespoeid. Het is te hopen, voor de eere der mcnschheyd, dal den pleger van die mon sterachtige misdaed krankzinnig was. Een koninglyk besluyt van 50 augusfy slaet toe aen de gemeente Hekelgeni eene subsidie van 4U0Ü fr. om ze te helpen eeu deel der onkosten betalen der kassyding van den weg van Raerde- gem naer Meldert eu van daer naer de statie van Denderleeuw. De raedkamer by de reglbank van Brussel heeft de verzending bevolen voor deze van inbe schuldigingstelling van deu genaemden Joseph De Winter, dienstknecht le Grirnberghen, be schuldigd van vrywilligiyk het Vuer gestoken te hebben in het buys van Joseph Van der Borght, iu gemelde gemeente. De reglbank van Lyck (Pruysen} heeft eenen eygenaer dezer stad veroordeeld lot dry niaendeii gevang en het plaetsen van het vonnis op zyne kos ten in twee dagbladen, om, over eenige maenden, aen de tafel van eenen gasthouder de ministers gehekeld te hebben die durven besturen zonder een wettig gestemd budget. Hel openbaei ministe rie vereysehle: dat den beschuldigden pliglig ver- klaerd wierd van hoog verraed. De reglbank heeft slechts het feyt aenveerd van beledigingen wegens ministers begaen, nopens de uytoefeningen van hun ambt. Volgens hel Court Journal schikt de keyzerin van Mexiko den 11 October le Brussel te zyu, om den dienst by te woonen die te Laeken zal gedaen worden ter gedachtenis van wylen de koningin Louisa. Men leest in een brnsselseli blad Het scliynt stellig dat Keyzerin Charlotte, hetzy ze le Miramare blyve om er den keyzer Maximilaen af le wachten, zooals sommigen bevestigen, helzy ze naer Mexiko tcrugkeere, om in de mooglyke gevaren der nieuwe dynastie le deelen, niet naer Brussel zal komen. Twee dagen nadat keyzerin Charlotte Parys verlaten had, zyn de heeren J. Van Prael en Conway, twee der testainentuylvoerders van wylen den Koning, naer Mirai mare vertrokken, ten eyndc nrel II M. te onderhandelen opziehlens hel testament van Leopold I Volgens de wetsbepalingen, Irebhcn de vier testa ments uylvoerdcrs een jaer en acht dagen, te rekenen van het overlydcn, om hun werk af te doen, dit aen de erfgenamen le bestellen, en er de goede uytvoering van le verzekeren. 'T is om de goedkeuring van keyzerin Charlotte le bekomen, dat de beeren Van Praet en Conway naer Miratnare vertrokken zyn. Tot nu toe is hel werk der leslamentuytvoerders lang- zaem gegaen. Hunne lack scliynt zoo langdurig e'n moeyelyk te zullen zyn, als die wacrmede 'den heer Dupin, leslamentuylvoerder van wylen Louis Philips» was gelast. Dc moeylykheyd beslavooral in de le nemen voor zorgen, om de publiciteyl te bcleüeu van dit testament, hetwelk, naer men ons verzekert, behalve algemeene schikkingen en lamelyk talryke hyzonderc legaten, ook slaelkundige beschouwingen verval van een zeer groot belang Den eerw. heer Lemagie, missionaris in Amerika, is om gezondheyUai ctle voor eenigen lyd naer zyne gebourtepiaets te Opbrakel terug g*e- keerd. Dert heer Van Volxem heeft aen de Etoile beige den volgenden brief geschrevenIk lees in uw nummer van jongsleden maendag, in het ver slag der feesleii van iïal, dal vele pmsoonen ziek geworden zyn en, na die processie niet zyn kunnen terügkeereii naer hunne haerJsteden. lu hoedanig- heyd van geabonneerden die de waerlieyd bemind en verlangt, houd ik er aen u te zeggen," mynheer, dal men u in dwaling gebragt heelt. De vremdelin- gen die in de stad Hal geweest zjn. laetslleden zondag, zyn zeer voldaen geweest over hunnen dag én niet een is te Hal ziek gebleven, noch onder vvege. Den gezondlieydsloestand is le Hal meer vol doende dan ooyt. Die omsiandigheyd plevl niet Jen voordeele van de meening dergenen die denken dal de processiën nadeelig zyn aen de gezondheyd, in tegendeel. De zelve zal ook geen argument zyn om hel verbod der processiën le Luyk te verregtvaerdigen. In- en doorvoer van vee. Den Moiuteur bevat een koninklyk besluyt, gedagtêekend Bever- loo, 5 sept., waerby den iu- en doorvoer van hoornbeesten, alsook der huyden, vleesch en afval in verschen slaat dezer dieren, Voortkomende van liet Duytsch Zollvereyn, toegelaten worden langs de douaenbureelen van Verviers (statie) en Sler- peuich (statie). De ministers van fi lanliën en bimieniandsche zaken, zegt het besluyt, zullen de voorwaerdeii vaststellen, waeraen de uytvoering van dit besluyt zal onderworpen zyn. De krinoline, die reeds zoö dikwyls oorzaek is geweest van droevige gebeui lenissen, heelt dil mael aenleyding gegeven tol een drollig voorval. Eene dame van Brussel naer Malle reyzende, om de processie le ga<jn bywonen in die laetste stad, wilde by het slilslaen van den treyn uyt d«'n wagon slappen, loen een der hoepels vau hare krinolieil bleef haperen. Al wat zy deed dm los te komen was te vergeels, en den treyn was op het punt voort le ryden. Ge- lukkiglyk kreeg zy het gedacht hare krinoline los te maken en er uyt te springen, op die wyze kon de dame zonder krinoline de procsssie van Halle bywouen. Wat hare yzereri muylbetreft, die is in-'de naer Bergen gereden en het is van daer dal zy aen de cygeuaersler is teruggezonden Men schryft Uyt Waerscho )t, 11 september: Op de merkt van heden telde men omtient 600 peerden, 64 veulens, 405 ver kens en 496 viggens. Den verkoop van peerden was levendig en aen afslaende pryzen. Met meeste deel verkochte peer- zyn aengekocht door de fransche kpopmans, een kleyit getal door duylsche peerdenhandelaers. Voor de produklen van hel verkensras ?yn de verhandelingen vlug geweest en insgelyks aen af slag. Den 8 dezer, om 2 ure 's namiddags, is den genaemden S. Devel, oud 65 jaren, ongehuwde» landbouwer, le Michelbeke, doödgevonden in zynen kei ler, op den rug liggende. Zyu hals was by middel van eenen krawat, aen de sport van eenen stoel gehecht. Hy hield in de linker hand een snoey mes mei bloed bevlekt. Hy had aen het hoofd eene di-pe woijde die door een sny-werkluyg moei loegebragt zvn en voldoende is geweest óm zvfie dood le veroorzaken. De daders van dit schelmstuk zvn onbekend. Er is geen spoor van diefte in hun ontdekt. De moord moei begaen zyn in den nacht van 5 lot 6 dezer. Dezer dagen heeft men te Haerdenberg eene koey, eenen hond en eene kat die razend geworden waren, moeten doodschieten. Die dieren hoorden toe aen eenen -bakker. Verdacht van de melk der razende koeyberst in zyne bakkery gebruykt lé hebben, heeft den man verbod gekregen van ver scheydene dagen lang brood te verkoopen. Op hel gehucht, hel Hoogeynde (St Gilles- Waes), heeft er met de kermisdagen een bloedig gevecht plaels gehad tusschen twee gebroeders. Een hunner bekwam verscheydene messteken waer- ■aen hv, zoo men ons verzekert, overleden is^ of stellig in ëeuoii hedenkelyken toestand verkeeit. Een rechlerlyk onderzoek heeft reeds plaets gehad. Zielhrer wat lïylleg men ïiog aen dit droevig geval geeft. Een der broeders zou moeten ruzie gehad heb ben met eenige jongelingen uvt de omstreken.- Des avonds overvalh-n zynde, en denkende dat hy het tegen gemelde vervolgers le doen had, ïoii hy zyn mes getrokken* er na verscheydene steken toegebragt te hebben, huyswaerts getrokken 2yn. Het slagtoffer wïerd later in zyn huys gebragt, én dan zag hv maer eerst dal hel zvn broeder was. Te Loven zyn de gevallen van cholera ver meerderd met de eerste week der kermis. Hel parket van Charleroy, houd zich op dit oogenblik bezig, zegt een dagblad var. die plaets, niet eene duyslere zaek waervan eene kleyne stad der omstreken het tooneel zou geweest zyn. Een inwooner dezer stad zou overleden zvn ten gevolge van den cholera. Na zyn overlyden, wierd er be- stadigd dat zyne zaken in slechten stael waren en dat een bankroet onvermydelyk was. Naemlooze brieven geven le verstaen dal den overledenen geenzins van de heerschziekte gestorven is, rnaer dat hy door het vei gift is omgekomen, anderen bewee- ren dal het overlyden slechts geveynsd is; dat hy verdwenen is om den netelachtigen toestand zyuer zaken te onlvluglen en dat de gebeden der

De Denderbode | 1866 | | pagina 2