SSy heeft gelyk. «aen jongen uytzien. Zonder te spreken van uwe goede deugden die u uylsluytelyk eygen zyn, Aveet gy ook zpowel als ik wie ei' in al die geld- verkwistingen eu log'iewinkel rnedepliglig is. Wy zyn beyde op den zelfden kam geschoren en moe ten elkander 't masker niet aftrekken. Wat meer is, wy zyn met ons tweën niet te veel om ons iiberh'aterslïutsepofje te bewaken, want 'l zou wel kontien aanbranden. Pt.oF.fi. "f is 'daerom precies dat gy wat be ter moei opletten van my op nen anderen keer in 't harnas niet te jagen. 'T en is nu den moment niet om malkamiers schoone hoedanigheden en deugden uyt te bellen. Indiende mensch.cn ons kenden van binnen zoowel als van buyten, het ware hier met ons al gauw opgeschept. PnmisT. Vriend Ploeg nu slact gy den nagel juyst op' den-kop. Wy moeten onze francmapons-. principen bedekken, veel spreken over mcnsch- lievendhevd, verlichting, onderwys, vooruyt- gang, vryheyd, beschaving enz. en wat er vooral lyn en noodig is, is van te zwygon als onze bces- ligheden in de klerikale gazetten besproken en Veroordeeld' worden, en daerby op geenen zak leugens te zien als wy ons duermeê'uyt den slag konnen trekken en de fopmachinen wel sineeren. Pt.OF.fi. lil dit alles zyn wy van 't zelfde ge dacht en konten wy overeen gelyk twee mossel schelpen. 'T is daèrom dat ik u hier verzocht had, en tevens om te samen al ons vernult uyt te putten 0111 de aenstaende kiezingen wel te be werken en alzoo onze fraiicmaeonsparly nog wat regt te houden, als 't zyn kan. Maer ongelukkig- lyk u! onze kandidaten hebben eenen zoo al'keeri- geu francmaco-sgeur, dat men ze van verre ge riskt, en dit doet my zoodanig de paeppers kry- geu, dal ik er in geen vier nachten van geslapen hel). Weet gy middels 0111 die sullen Ie doen kiezen? Pr.rvMST. Wy zullen wel middels vinden: ■den' byzondersten echter is van tegen de klerika- leu le'liegen dat. geenen hond van liun een stuk brood zou willen; en integendeel onze kandidaten zoo schoon en neltekes te vernissen, dat zy er als splinternieuwe heyligen uytzien die deug den, goede hoedanigheden en verstand op intrest uitzetten, al waren zy overigens de gemeenste kérels van de wereld en de grootste donnnerik- ken die onder de kappe des hemels loopen. Men ziet het doorgaens dat het meestal zulke jannen zyn die. op de liberhatersstadhuyzcn zitten; 'ten moeten al geene l'enixen zyn: een koppel slimme rikken gelyk wy is genoeg, als gy daer zyt en ik, wy konnen gemakkelyk de stad doen dansen en alles doen 'marcheren gelyk een Buytje van een oordje. A'erscheydene dagbladen hebben aengekondigd dat onzen nieuw gekozen volksvertegenwoordi ger, M' A. Lienart, by de opening des wetgc'vén- den zittyds, voornemens is aen bet ministerie de lyst te vragen van al de wetten die sedert 1792 afgeschaft zyn. Wy hebben hieromtrent inlichtin gen genomen waer het behoort en mogen ver zekeren dat JU. Lienart aeu dit,gedacht volkomen vremd is. Mazzini heeft aeri Victor-Emmanuel laten weten «dat hy van zyne genade niet noodig heelt, en dat hy er niet van wilt. Dien man heelt gelyk hy wilt niet dat men hem later van ondankbaerheyd kunne beschuldi gen, want hy weet geheel wel dat, als wanneer zyn tyd van meester te spelen in italiën zal geko men zyn en hy hoopt dal dien tyd nakend is •hy dan bok aen'Victor-Emmanuel geene genade zal verteenen, maer hem als een nutteloos en versleten werktuyg wegwerpen en verbryzelen. Hoe kan dien vorst toch zoo verblind zyn dit 'hy den afgrond, waer hy met zyn volk naer toe Hoopt, niet gewaer word? Het schynt dat de catholyken te Napels zoo vci-draegzaem niet zyn als te Luyk toen hunne regten geschonden en hunnen godsdienst belee- digd worden. Zulks blykt uyt hot volgende on der dagteekening van 12 dezer aen de lndèpen- dance geschreven Den pastor van eene der kerken wilde de verwoestingen van den cholera op zyne wyze stutten en riglte eene processie in. De overheyd die over de openbare gezondheyd de gedachten der kerk niet koestert, verbood de processie. Dit verbod bragt by om de vergramde menigte te verbitteren, en 'omtrent tien duyzend persoonen drongen in de kerke, namen de beekion der Hevligen en droegen ze rond in de straten der stad. Den wederstand des volks beeft de over hand gehad. Genootschap verbonden, als ken toeken uwer nnn ge kweldheid en liefde voor ons eigenaardig volksbestaan, gij hebt de hand nan 'l werk gesteld om u den geest en het hert, in vadertaifdsche zittingen, met de verheven heid onzer grondbeginselen te doordringen gij hebt u hier eene schuilplaats verzekerd legen den dag wan neer de vreemdeling u zou komen uitdagen, hel zweerd in de vuist, iussclten hém.en inv Vaderland le verkie zen om hier met uwe vlnamsehe broeders in de ver rukking der vaderlandsliefde den eed komen af le leg den van le blijven, volgens de leer van David Vlaming in Taal. Vlaming in Zeden en Godsdienstigheid, Vlaming ju 't bestrijden van alle dwingelandij en Vlaming lol den dood. Het is hier dan, het is in onze vlaamsehe kringen dal wij ons karakter moeten vormen en ons lol den afrijd veerdig maken. 'T is hier en in onze vlaamsehe kringen dal 'wij moeten leeren ontdekken, om hen le wederstaat!, de vijanden onzer nationaliteit, te welen de ongodsdienstigheid, en de verfransching. "is 'hei niel belreurensweerdig, wanneer zulks de bedoel in0, is der vlaamsehe bewoging, dat zij zoo weinig brival tol hiertoe heeft gevonden bij hen-zelven die zich beroemen uit al hunne krachten le werken Ier hehóudiii" van Godsdienst en zeden Zij w. rkcn. ja, maar ik beweer dal zij misloopciv,-ik ben overtuigd ral hel vlaamsch element een mWhligèrcn hefboom is om de banden der verslaving le doen springen dan hel coud hunner handen en de zoetaardigheid huns herten Trekt hel volk tol 11, roepl hetzelve lol het even 'der ziel en des geesles, maakt hel hekend mol rlo weerdigbeid van het vlaamsch geslacht en hel volk lat weldra do fierheid der voorouderen opvatten en zelfs met. verachting de aanvallen der misleyders ver- stooteu. SCHOLEN VOOR VOLWASSENEN. 'T was vrydag laetst dat den Moniteur. een re glement bevatte dès'heeren Minister van b'innen- landselie zaken over het opregten van scholen voor volwassenen. Dit slach van scholen, besta- tigt den Minister, beloopt in ons land slechts tot 1194, en tellen niet minder dan 90,000 leerlingen hovende 44 jaren; daenenboven, voegt bet ver slag erby, voldoet bet onderwys in die scholen gegeven, aen de noodige vereyschtën niet. Diensvolgens worden de gemeente-besturen aenzoebt byzondere scholen voor de volwasse nen in te rigte.n; 5000 schoollokalen, met onder- wyzers die hunne zending verslaen; kunnen ter hunner beschikking gesteld worden. Aen iedere dier scholen, in dewelke onder ander, lessen van fransch, vlaemsch, duytscb, reken- en toekenkunst, aerdrykskunde, geschied kunde zullen gegeven worden, van alles met een woord, uytgezonderd een godsdienstig onder wys, aen iedere dier scholen zal eene bibli otheek gehecht worden, uylsluytelyk onder het toeziyl van den Burgemeester, en wekel-yks, indien het mogelyk is, zullen openbare voorlezingen, met uytleggingen, gehouden worden, hétzy door den onderwyzer, Iietzy door een ander die door liet kollegie van burgemeester en schepenen daerloe zal aeugeWezen worden. Ziedaer, in bet kort, den uytleg een er inrigting welke, volgens de goede of slechte stemming der gemeente-besturen, geroepen is 'om éenen over* groolen invloed op de toekomst van ons lapd uyt te oefenen. ~h Hei kollegie van Aelst, onder het best#0er dei1 eerw. Paters Jesuiten heeft dees jaer eens te meer bewezen veor den Jury van GenJ-Brugge den vas ten grond zvner studiën en de^oede vorming zyner leerlingen. Al de leerlingen door ons kollegie den jury aen- geboden, hebben, behalven eenen, inet den besten uylslag bun examen afgelegd, waer onder dry on zer stadsgenoten. Verleden, dynsdag, om 8 uren 's morgends, heeft alhier een brand twee huyzen vernield als ook een deel van den huysraed en den oogst; die huyzen behoorden toe aen de landbouwers L. Boeykéns en dom. Boeykens, woonachtig in onze stad. Men vermoed dal bet vuer begonnen is aen den oven waer men den zelfden moorgend brood had gebakken. I)ë schade,word berekend voor den eersten op 7000 fr. en voor den tweeden op 5400 fr. M. Van de Perre, pastor van Drongen, is pastor-deken van Nevele benoemd, in vervanging van M. Van Wiele, die zyn ontslag gevraegd en bekomen beeft uyt hoofde van ziekelykheden. M. Steeman, onderpastor te Wiebelen, is pastor van Vlassenbrock benoemd, in plaets van wylen M. De Satieleer. M. K. Weivaert, geboren te Somergem den o november 1797, pastor te Gendbrugge sedert meer dan 54 jaren, is den 14 dezer in die gemeente overleden, ten gevolge vnu eene langdurige en pynlyke ziekte. Wy vernomen dat M. Rndenbach, vertegen woordiger van bel distrikt Rousselaere, van eene geraekfbevd is aengedaen, bv heeft de HH. Sakra- menlen der stervenden ontvangen zynen stael is zeer onrustbarende. Z ndag aenstaende, 25 dezer,'zal te Wet- teren de nieuwe kerk gewyd worden die in deze belangrvke gemeente gebouwd is. Zyne Hoog- weerdigiieyd zal de pletigheyd voorzitten, die be looft zeer "belangryk te zyn indien men erover oor deelt door bel programma der feest. Den cholera, die Ninove zoo zeer heeft be proefd, beeft thans aldaer volstrekt opgehouden te beerschen. Ih weerwil der zoo krachtige maelregelen, welke door bet plaejselyk bestuer zyn aengewend ge weest om de kwaéi tegen te werken, beeft zy, op eene bevolking van ongeveer 5800 zielen, in bel ge heel 225 slachtoffers weggerukt. Den gemeenle-raed van Brussel heeft, met eenparige stemmen, beslist dat het belaernl, in het belang der openbare gezondheyd, van de september feesten uyt te stellen tot in de volgende inaend. Sedert het begin der besmeltelyke ziekte, hebben er zich menigvuldige gevallen vertoond van de vervroegde begravingen, zelfs in de brusseisclie bevolking. Ziehier nog een voorbeeld Een werkman, bedienden by eenen ondernemer van verhuyzjngen in een der gehuchten van de hoofdstad gevestigd, overleden, zoo nien beweert, na eene. korte ziekte, wierd onmiddelyk in de kist gedaen en met den gemeerien doodwegen naer liet graf gevoerd, aen den ingang ;,van het kerkhof ge- Is dit geene schoone, geene heilige, zending voor de vlaamsehe genootschappen Moei gij die uil geheel uw vermogen niet ondersteunen En voorwaar, hét. werk is zoo moeilijk niet, want de banden dje wij moeleit losrukken zijn door onzen eigen wil alleen nog altijd aaneengeschakeld. De grootste hinderpaal tol onze verheffing is dat wij ons-zelven niet kannen ontwik kelen van al heigeen nog vreemd in ons kan gevonden worden. Wij moeten in 't vlaamsch handelen, vlaamsch spreken, zoo toegevend niel zijn voor hel vreemde wij zijn immers geene bedelaars die den vreemden om een siuk brood moeien te voel vallen Neen, want' landbouw, nijverheid, kunst, alles verrijkt Vlaaiiderens bodem. Wezen wij daar fier over en .do vreemdeling zal genoodzaakt worden onzen persoon en onze onaf hankelijkheid le eerbiedigen. Mijne Heeren, gij hebt deze waarheden begrepen, gij die naar het voorbeeld van David uwe levenswijze will schikken gij hebt te kennen gegcveji dal gij hol kwaad in zijnen wortel wilt aantasten, dat gij de ware bediodenis bevalvan den strijd dien Vlaanderens bur gerij sedert eeuwen legen de verbasterde Lelivaarts voorlzel. Moed dan, 't is voor God, Moedertaal en Vader land loal niet af door uw voorbeeld en aanmoediging andere strijders bij le winnen koele en ijverige, alle moeten samenspannen want bet vlaamsch gebouw vraagt niet alleen arbeiders om tiet le volmaken, maar ook verdedigers om hel legen alle aanvallen le bevrijden. En alzoo, allen arbeidende in den paalmiddel onzer krachten, zal de vlaamsehe beweging vooruitgaan zij zal haar noodzakelijk doel bereiken een volk zalig maken en het Vaderland verheerlijken. Aalst, 10 September 1866. hoorde in den doodwagen. inderdaed, den vei on derstelden dooden, uyl zynen staet van stuymering ontwaekt, had gemakkelyk de kist kunnen verbry zelen of openen die Item tot graf gegeven was, en onzen man aenstonds in den mantel van den koet sier gewenteld, wierd in eene naburige wooning ontvangen, waer alle de verlangde zorgen hem, niet zonder eenigen schrik toegediend wierden, en van daer ging hy naer zyn huys Wy mogen er byvoegen dal den staet van dien weèrkomenden lieden zoo voldoende is dan men hel kan verlangen, en den gewezenen overledenen zelfs zyn werk heelt kunnen hernemen. Hel feyt kan als eene uytvinding voorkoftien, maer men waerborgt er de echte naiiwjkeiirigheyd van de verklaring van overlyden, aen den burgerstand der gemeente van den zoo gezegden overledenen ge daen, is moeten verbeterd worden.'Tis eene ly- ding ooerlydai per dwaling. (Echo de Bruxelles). Den Art Medical bestaligl dat sedert den aenval der besmeltelyke ziekte lot op de eerste dagen vair september, er te Brussel 2467 overly- dens zyn geweest ten gevolge van den cholera, 586 te Anderiecht, 80 le Etterbeek, 154 te St-Gillis 104 le Issel, 156 le Sl-)oos-len-Noode, 284 te Lao- ken, 522 te Molenbeek, 229 le Sciiaefbeek. To- turl, 4582 ö.verlydens in de brnssëlsclp bevolking. Men. schryft uyt Leuven, 15 september: Morgen 16 dezer, moest de kermis van LëÜven eynriigen. Ondanks de algeineenc ontevre'denhcyd die in de stad heersclit, en de groole toeneming der sterfte -{met de tweede week der feesten zal men boven de 70 overlydens tellen) verzekert men dat den burgemeester Peemans besloten heeft nog acht dagen de barakken der foore te laten spelen. Noglans zyn alle de geneesheereu het eens, om aen de dronkenschap en de btiylensporigheden door tie gemeene klas begaen helgroot, getal over lydens van den cholera toe te sehryven, dië sedert vyftien dagen ie Leuven beslaligd worden. Men schryft uyt Leuven, den 17 Te re kenen van heden 17, lubben alle de barakken en foirewinkels het bevel ontvangen van le Leti/en op le kramen. T is eene late doch echte vergunning, door M. den burgemeester Peemans aen de open bare denk wyze gedaen. Yerhopen wy tui dat de sterfte spoedig zal verminderen met het ophouden der kermisfeesten, en dat slechts de droevige herin nering zal overblyven van de talryke gevallen van besmeltelyke ziekte die le Leuven onlslaen zyn ge el neren de de veertien verlóopene dagen. Tot 1 dezer was Leuven eene der gespaerde plaelsen van Belgiën geweest. De besmettelyke ziekte heeft groote vei- woestingen gedaen le Luyk en zy is nog niet ver dwenen. Den 11 dezer, waren er 2579 persoonen van den cholera overleden, en het getal die er van zyn aengedaen geweest, beliep tot 5818. Wy lezen in de Gazette de Liège: Nog een soldaet van zelfopoffering op zyn heldenpost go vallen. De zuster Josephina, der congregatie van deze dochters van het Kruis, die zy ook, veel diensten van eene onvermoeybare edelmoedigheyd aen onze beproefde bevolkingen bewezen hebben, zuster Josephina heeft mei haer leven de redding betaeld van zoo veel arme zieken door haer aen de kwael ontrukt. Langen tyd had zy niet eene wonderbare zelfver loochening aen de cholerazieken der gemeenten van Chêuée en Pepinster hare zorgen toegediend maer zelve van de besmeltelyke ziekte in dit laetsle dorp aengerond, heeft zy vei leden donderdag, door eene heylige dood een leven brkroond gansch too gewyd aen opofferingen van geloof en liefdadig- 'heyd. Den cholera heeft groote verwoestingen ge daen te Roubaix, voornamelyk onder de werkende bevolking, samengesteld, gelyk men weet, ten groole deefe, uyt onze ylaemsche medegenooten maer daer ook, heeft men de zelfsopoffering der kloosterlingen rnoeten bewonderen. De belgische Eerw. Paters Rekoletlen te Rouliaix gevestigd, hebben dag en nacht ten dienste geweest der zie ken. Gansch de bevolking heelt hen uyt dankbaer- heyd hoog geprezen den burgemeester der stad, hun leven aen geene overdrevene moeyelyklieden willende blootstellen, heeft binst iedereïi dag een rytuyg ter hunner beschikking gesteld. Men ziel dat alle de burgemeesters geene Piercots zyn, en gelyk den luyksehen salraep, geen hert hebben svefk door dé liberale geestdryving en kantoor baelzuchtigheyd verdroogd is. Wy lozen in eenen brief geschreven dnor eenen viaming te Armenlières werkende. Den cholera heeft lu-yig in die stad gewoed. De leden der Heylige Familie ten getal le van'250, alle Vlamingen, hebben laetst het lyk vergezeld van een hunner konfraters, Frans De Zutter, ge boren te Waerschooiallen droegen keersen en zongen uen de Profundis. Op gansch den doorlogt van den stoel, toonden de Fransehmans den groot- sien eerbied voor die godsdienstige belooging. Zy hebben ons niel behandeld gelyk het liberaef sciiuym van Geud onlangs onze vrienden van Nevele outhaelde, in plaets van belediging en vuyslslagen ontvingen wy overal bewyzen van de vurigste goed- willigheyd. Den maendag, 4 september hebben de v'amin- gen der Heylige Familie van Armenlières aen hunne kon fraters van Uoubaix een bezoek gedaen. Deze zyn ons te gemoet gekomen, met wapperende stan- daerds en allen de medailjen dragende van ons broederschap... Gy ziet het, Mynheer onder meer dan een betrek, is den belgischen catholyken vryer in Vrankryk, dan in zyn eygen land. Er is verleden maendag naby Hasselt, op den neerlandschen spoorvyeg, eene misdaed begaen. Den machinist d:e m twist was met den vuermaker, heeft dezen af de machien geworpen, toen den treyn reeds voorts ging. Den vuermaker bevind zich in eenen wanhopigen staet. Te Ronquiers, een dorp niet verre van Nyvel gelegen, had den eerw. heer pastor op eenen der laetsle zondagen zyne parochianen opgewekt om God te bidden en de voorspraek van den II. Roehus af te smeeken, ten eynde bevryd te zyn van de besmeltelyke ziekte: Eënige mannen (men vind er overal) in plaets van den wyzen raed van hunnen herder te volgen, lachtten en spolteden er mede. Des avonds gingen zy den H. Rochus de onbetame- lykste en goddeloosste bespottingen toebrengen. Zulke boosheyd kon niel on,gestraft blyven: des anderendaegs wierd Ronquiers door den. cholera bezocht, en de eerste slagi-offers waren de persoo nen van hel linys, waer die goddeloosheyd had plaets gehad. Al de persoonen die deel genomen hadden aon de afgryselyke spollernyeu, zyn door de ziekte weggerukt geworden, doch allen hebben voor liunne dood leekens van berouw gegeven, zoo dat, zegt den heer pastor van Ronquiers, God nog bermhertig is geweest in zyne rechlveerdigheyd. Hel is niel noodig hier meerdere aeumerkingen by te voegen; zulke irelf -nde .diuieu, waerin men kïaerlyk de siratfende hand Gods ziel, spreken In yd genoeg, om alle bopzeri met -scliiik te bevan- en eii tot God te doeif terugkeeren; - Men schryft uyt Paers dal men woensdag uyt de Schelde, tusschen Sl-Amand en Mariakerke het lyk heeft opgcvischt van den genoemden Van Steen, van Opdorp, die na zyn dry kmders véf- moord te hebben, dan zyn eygen in het water ge worpen heeft. Het lyk van het oudste kind is te Dsnderiiionde opgevischt. Twee priesters, leerlingen van het ameri- kaenseh seminarie le Leuven ingerigt, de heeren Aug. Brondel van Bi ugge, en G. Thibau, van Isegem, hebben zich den 43 te Oostende voor Amerika ingescheept. Den 47 zullen zy door Southampton varen, aen boord van den groolen stoomboot Shannon, ter beschikking., den eersten voor hel bisdom van Nesqualy (grondgebied van Washington); den tweeden voor het aertsbisdoui van Oregon-Gily (grondgebied van Oregon). Wy vernemen dal de heeren Const. Velge, Van den Poel en Berclienbacli, insgelyks leerlingen van hét umerikaensch seminarie, waervan wy onlangs hel vertrek gemeld hebben gelukkig zyn aenge- lund. Den eersten is te Hingtown (eyland St. Ym- cem, Kleyne Antillen) geplaelst, den tweeden te Pendleton, Niagara County (Sjaet van Neuw-York), den dei'deir te Sarginaw, Slae^van Michigan. Men mag, zekere dagbladen gelooven, dan zou generael Ghazal, minister van oorlog, over eenige weken een aen koop van 2,300 peerden voor 't leger gedaen hebben, onder zyne ministerieel verantwoordelykheyd en buyleu wete van versehey- dene zyner collega's. Die aenkoopen zouden eene som van 920,000 franks bedragen. Er word gezegd dal twee peerdenkoopmans lient een proces inspannen, omdat hy, terwyl de vredes- inleydiugen ven Nicolsburg opgesteld wierden, do levering had geweygerd van een aental peerden, die hy hun had besteld. Indien zulks waer is, zullen er waerscbynlyk wel hy de opening der kamers hiervan ondervragin gen gedaen worden. De derde processie van het jubelfeest van Onze Lieve-Vrouw, van Hallo, is zondag nylgegaen in hel midden van eenen groolen toeloop volk, maer ingezien den regen heeft den godvruchtigen stoet slechts de helft van den omgang kunnen bo- reyken. Binst den morgend, waren er byzondere treynen uyt Brussel naer Malle vertrokken duyzende per soonen aenbrengende. Men is genoodzaekl geweest bygevoegde treynen in te rigten voor den terug keer in den namiddag eu 's avonds. Men schryft uyt Mechelen, 17 september: Heden heeft er alhier, op den spoorweg van Mechelen naer Gend, een smerlelvk ongeluk plaets gehad. Den bar reel wachter, slaende aen den brus- selsphen steenweg, zag zyn kind op het punt van dooi den treyn overreden le worden, en snelde toe oni hetzelve te redden, maer hy slrnykelde en viel op liet spoor, met het ongelukk gevolg dat zyn hoold door den treyn van het ligchaem wierd ge- scheyden. Wat het. kind betreft, het heeft eenen arm en een been verpletterd en zal zyne wonden niet overleven. Een zeer bedroevend ongelnk heeft eergis teren pla ts gehad, eene rimp, waerby twee menschenlevens te betreuren zyn ziehier by welke gelegenheyd. Den onderoversten der statie des vzeren wegs van Gend naer Terneuzen, te Zelzaete, had zich den maendag namiddag met epn zyner vrienden naer de kermis van het gehucht Terdonck gemeente Winkel, begeven. Aengezien hy den vol genden morgend vroeg op zynen post moest wezen, wilde hv in den nacht naer Zelzaete lerugkeereii, en het rytuyg van den lieer Vermeulen, schepen der gemeente Winkel wierd daertoe ten huunen dienst gesteld. Den achtbaren gastheer raedde hun aen Uyt voorzigtigheyd, langs de kassevbaen om te ryden, ten eynde alle onheylen te vermyden maer den naderen weg deed hun de baen langs de vaert van Gend naer Terneuzen verkiezen. Dien voorkeur heeft noodlottige gevolgen gehad. Hoewel vooruytgelicbt. door eenen knecht nret. eene groole lanteern, is het rytuyg halverwege Zelzaete omgeslagen en rn de vaert gestort, met dat ramp^ zalig gevolg, dat den onder-oversten en den knecht van den lieer Vermeulen die het peerd bestuerde, hunne dood in het water hebben gevonden. Drn héér D..., van Zelzaete, die mede in de vaert was gestort, is er in gelukt zich daeruyt te redden en in den onttrek hulp le gaen inroepen doch het was te laet. Ook het paerd, welk zich in het water van het rvfnyg los had gomaekt, heeft den schuynschen over nipt kunnen beklimmen en is verongelukt. Bv bevel van 14 dezer heeft de raedkamei' der regt bank van Luyk M. Piette, onderpastor van St-Remaclus-kerk. verzonden voor de korrekfion- nele regtbank, onder beligting van wederstand en beledigingen wegens de polilie-agenien handelende in uvtvoenng der bevelen van meester Piercot. 'T is juyst gelyk tydens Willem 1. Wv hebben laetst gezegd dal M. den baron de St-Symphorien zich als gevangen had aengege- ven om de straf te ondergaen tot welke de regtbank van Bergen hem had veroordeeld voor misdaed van verborgene stoking. Wy vernemen dat M. den baron de Saint-Symphorien ter zei ver tyd ver- klaerd heeft de tweede voorziene straf van gevan genis te willen ondergaen in geval dat hy de boet niet betaelt tot welke hy is veroordeeld. Vrydag morgend is een twist ontstaen tus schen twee gebroeders te Deerlyk, den genaemden Emile en Richard Knockaert. Dezen bietsten, na veel slagen ontvangen le hebben van zynen broe der, die veel sterker was hv, heeft zyn jagtgeweer genomen met kleyn lood geladen en twee scheuten gelost op zynen broeder Emile die aen liet regter hand en in den rug gekwetst is. De wonde is geens zins gevaerlyk.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2