Ploeg Wat is dat nu? Wilt gy my al ïiaer 'U pierenland doen vertrekken? Pluymstr. Voorzeker niet, ami Ploeg, 't en - ~4s maer by manier van spreken, en oin u te doen •gevoelen dat, als eene fopmaobien wel gedres seerd en wel gesmeerd is, zy moet marcheren -gelyk muziekpapier. Dit is 't geen ons byzonder- 1 yk te doen staet voor de kiezing van October, want moest bet ons nu mislukken, wy waren met eenen keer den hecht af en er zou toch zooveel uytkomen. Laet ons dus onze kandidaten wel doen afwasschen en op den bleek leggen, zy hebben "t om verduveld nöodig...,. DEN KONING HËERSCHT, MAER'DE LOGÏE BESTIERT. Die waevheyd springt in d'oogen van allen Belg. In de opperste rangen van liet gezag be vinden zich tegenwoordig Wetgevers die met handen en voeten werken om het rampzalig inzigt der trancmagonssecte te bereyken. De Bel gen zuchten over de lasteringen tegen hunnen H. Godsdienst. Men heeft maer zyn oogen rond zich te werpen om te zien boe diep het catholyk Belgiën reeds verzonken is. 'T is niet te verwon deren. Onder hel gebied der logie, dringen zy ons de verstootelyksie en onregtveerdigste wetten op die den godsdienslliaet ooyt heeft uytgevonden Men vernietigt de catholyke stichtingen. Men rooft de catholyke studiebeurzen. Men schend catholyke kerkhoven. Men vei'valscht het catholyk onderwys. Men bedreygt de catholyke priesters en ge es- te ly ken.' Men vervolgt en bevecht, al wat den naem van catholyk draegt en dat heet men iiberael zyn.... 'T is te zeggen dat de veraclitelyke rol van de belgiscbe liberhaters alleeulyk bestaet in het vervolgen van den catliolyken Godsdienst. Dat men laffe vleyers vinde van 't gezag, dat men ontelbare eerlooze schryvelaers ontmoete die •bun vermaek vinden met modder te werpen op al wat eerbiedweerdig is, of bun bestaen zoeken in Godsdienst en zeden te besmeuren, dit kan nog eenigzins verstaen zyn ten allen tyde heeft men van die goddelooze en ondeugende schurken gevonden. Maer 'i geen moeyelyker om verstaen is, is dat catliolyken, die voor catliolyken willen aenzien worden, zich met de liberhaters in de kiezingen vervoegen om den catliolyken Gods dienst in bun eygen vaderland, iu bun liuysgezin, in hun eygen bert zelve te helpen vernietigen. Judieu zulke mensclieu nog mogen voor catholyk aenzien worden, dan zeggen wy dat den nobyt genoeg geschaudvlekteu Judas Iscariotes den besten catliolyken van de wereld was M. Chazal, voor aleer te vertrekken naer zyn land cler Gaskonjers, heeft een grondig onder zoek bevolen van bet pruysische stelsel voor de inrichting van liet leger, en heeft luydop gezegd dat zyn "gevoelen gansch ten voordeeleis der algemeene wapening. Dit is een slecht voortee ken. Het is te vreezen clat Be4giën welhaest de algemeene bewapening zal hebben iu plaets van het algemeene stemrecht. O! de vreede spot- «terny! Het jaer 1866 zal droevige herinneringen in de ^geschiedenis mdaten. Niet aüeenlyk zyn de sterf- ten merkelyk vermeerderd in al onze provintiën, maer het getal der liuwelyken is veel verminderd sedert de maend February. De vermindering der -bevolking zal dus zeer gevoelig zyn in 1867. Daer den oogst in 't algemeen, middenmatig is •en dat den dagloon der werklieden ten lande ge durig verhoogt en alzoo den landelyken voe. uyt- gaug verhindert; daer, van eenen anderen kant, •de belastingen van langsom zwaerder worden, ik weet waerlyk niet wat er ons te verwachten ^taet indien ganscli bet gezond jongelingschap 'onder de wapens geroepen word! Wie zoude kunnen voorzien hebben dat het liberale progres 'Ons lot daer zoude leyden (La Paix). Men schryft uyt Belgiën aen liet parysch dagblad le Monde: Overal waer den koning Leopold II, zyne blycle inkomst, gelyk men het in Belgiën noemt, gedaen beeft, zyn bet de plaetselyke ambtenaers, liet leger der bedienden, die den geestdrift be sturen, en zicli bet regt löeeygenen als of zy de ware gevoelens van het volk uytdrnkten. Wy'be- weeren geenszins dat het Belgisch volk zyn en vorst niet bemint, maer wy loochenen stelliglyk •dat de redevoeringen van meuigeii burgemeester de ware, de regtzinnige uytdrukking zy van de vaderlandsliefde. Indien er een bewys noodig ware, wy zouden bel volgende feyt aenbalen liet is echt, niet een belgiscli dagblad zal het durven ontkennen Tydens het laelste bezoek door den koning -aen de stad Luyk gedaen, heeft hy de opgebla- zendste en tevens de vieyendste aenspraken moe ten aenliooren. Nu Piercot, burgemeester dier in 't byzonder on naer, waerheen ik my dacht te bege ven en wat myne plannen waren wanneer ik op de glacis myner bestemming zou zyn aengekomeu. Ik be antwoordde deze vragen zoo goed ik L vermogl ën •daer ik het uylzigt op de toekomst' niet zeer schitterend afschilderde, loonde hy het grootste medelydon met inynen treiirigon to«»-slnnd en eyndigde' met mv aen te ■bieden om myn forluyn te maken, onder beding echter, ■dat ik terug moest keeren cn deel nemen in hunne 'expeditie Ik vond dil voorstel al le onbaetzuehtig, te meer nog daer hun uyterlyk voorkomen my geen juyste waerborg voor dil byzonder vriendelyk aenbod gaf: hem vriendelyk dank zeggende vveygerde ik dus en wenschtc hem goeden dag. Myn beleefden vriend wilde echter zyne mcnschlicvcnde plannen niet zoo op eens den bodem ingeslagen zien, by wendde daerom nog eene ponging bv mv aen, die dan ook van zoo overre dende kracht was, dal ik wel moest toegeven inder- tlaed geleek deze overreding byzonder op een geladen revolver en bezat even als dezen een loop, eene kamer en een hoen. Wanneer myn vriend zyn leven lang re- thorica bestudeerd had, kon hy geen gewenschler uyt- komsl van zyne rede gewacht hebben. Ik wendde my met de grootste gezwindheyd om, nam op zyn verzoek het hreekyzer van hem over en ging lusschen hem en zyn vriend met het houweel terug. Op deze wyze voortwnndelende maekte ik de opmer kingen die ik beschreven en nog vele anderen die ik met beschreven heb een van deze iaëtste was dat wy stad, en oud-minister van het inwendige, komt aen bet gouvernement de opbrengst der inschry ving voor liet'oprigten van een gedenkteeken.aen Leopold 1 toe te sturen. Eb wel, in die groote stad, die meer dan-lionderd duyzeiul inwooners telt, waer den koophandel en de riyverbeyd zulke groote forLuynen hebben, waer de familie van den minister Fiére Orba'n miljoenen bezit, heeft M. Piercot, ten voordeele dier nationale betoo ning, slechts 56 franken kunnen verzamelen Eu die cyfers zyn officieel, zy zyn door M. Piercot naer Brussel gestuerd. Eu nogtans is dien M. Piercot den zelfden welken over zes weken slechts liet nationaei lied zoo geestdriftig bezong, in tegenwoordigheyd van Leopold II. Moge Leopold II de oogen openen en zich overtuvgen, van liet eerste jaer zynèr regering, dat liet liberalismus een groot bedrog is, en dat indien den vorstenstam geenen anderen steun beeft, dan dien der logien en hunner grootmees ters, hy aen droevige lotgevallen is overgele verd. Een koninklyk besluyl benoemd den heer A. De Grave, procureur des Konings by de reglbank van eer sten aeuleg te Kortryk, lol voorzitter derzelfde regl bank. Een koninglyk besluyl van 10 september staet aen de gemeente Denderleeuw eene subsidie toe van 8500 fr. om ze le helpen de gedeeltelyke onkosten betalen der kassvdiiig van eenen weg be grepen lusschen Teralphene en ue slalie van Den derleeuw. Den 19 dezer, is er een brand te Ninove uytgeborstea in een buys loebelioorende aen K. De Cooman en bewoónd door den genaemileii L. De Smet. De'oorzaek dezer ramp is onbekend. Het verlies word geschat op 2400 IV. Op den nachtwagen van M. Van Gent, komt eehe stoute diefte gepleegd le worden. De kist de weerden inhoudende is lusschen Brussel en Assche verdwenen. Tusschen Londerzeel en Sleenliuffel, ten huyze van pachter Van tloemiseen, heeft den ge- naeuiden Damiaen Keyrens, metser te Merchtem, voorleden zaterdag, by liet uylkappen van eenen balk boven de kamerdeur, eene beurs gevonden, inhoudende 60 zilveren munstukken. van kevzerin Maria-Theresia. Den eerlyken vinder overhandigde dezelve onmiddellvk aen den evgenaer, die hem 2 kroonen schonk. Wy Iwyfelen of Keyrens, volgens de wet, geen regt op de helft dier gevondene som heeft. Den opslag van byna al de levensmiddelen duert op al de mei kien der hoofdstad voort, en dit in evenredigheden, die eene zekere onrust voor den aenslaenden winter doen onlstaen. Men spreekt reeds over de wederinrichting te Brussel van muet- schappyen voorden inkoop in helgroot van levens middelen, die zonder winst in het kleyn aen de leden zouden afgeleverd worden. In vroegere jaren van dtierie hebben zulke maelschappyen groote diensten bewezen. De verledene week is er te Ham me een prachtig toonkundig avondfeest gegeven geweest door de Maetschappy der JongelingenMen mag met. regt beslatigen dat den byval dezen geëvenaerd heeft welken men, in dergelyke omstandigheden^ in slad ontmoet. De groote zael by M. EU Oste was lelterlyk opgepropt van volk. REGTBANK VAN EERSTEN AEN LEG TE ANTWERPEN. TWEEDE VEROORDEELING VOOR LASTER. Maendag voormiddag heeft onze reglbank van eersten aeu leg, in by wezen van een talryk publiek, uytspraek gedaen van het vonnis, in hel proces voor laster, dal door den lieer De Laet, volksvertegenwoordi ger, ingespannen is legen sieur Jan Van Ryswyck. Ten 10 ure l^eed liet Hof in zitting. Den heer Voorzitter geeft lezing van het vonnis,- meldende dat, aengezien lu t artikel door de regl bank lasterend is bevonden, Van Ryswyck veroor deeld word lol 1° Hel vonnis te doen afkondigen in dry num mers van den Koophandel, op de eerste blad zy de en in dezelfde drukletter als het lasterend artikel, en zulks te doen binnen de acht dagen na de be- leekems van het vonnis, op boete van 500 fr. Het vonnis af te kondigen in tien dagbladen van liet land, naer keuze van den heer De Laet, en tot een beloop van onkosten van 2000 fr. 3° Aen den heer De Laet, ten lilel van schade loosstelling te betalen 'de sommis van 10,000 fr. al deze veroordeelingen zyn mvordei baer by lyfs- dwang 4° Van Ryswyck is daerenboven lot al de kosten van bet proces verwezen. Het Cassatiehof, 2" kamer, heeft zaterdag, 22 dezer, een belangtyk arrest verleend in kieszaek. eene beslissing brekende der bestendige deputatie van den provincieraed van Brabant; hel hol beeft beslist, dat het regt voor den burger, zich te voor zien voor de deputatie, krachtens artikel 16 der gemeentewet, tegen de beslissingen der gemeen le- overlreyd, niet bëstaet, wat de hygevoegde lyst be treft, tenzy den burger iu eersten aeuleg gerecla meerd heeft voor den gemeenleraed. met eenen spoed van dry mvlen in het uer voortgingen, hetgeen, den toestand van den grond in acnnierking ge nomen, indf röaed zeer snel mogt heeten en een tweede bestond hierin, dat ik groolen honger begon te gevoelen. Na een kleyn lydsverloop vvaegde ik hel om van deze laetste gewaerwording eene schels le geven aen myn vriend met het houweel, die my voorkwam den besten van allen te zyn ontegenzeggelyk was ik een volgeling van Lavater en bestudeerde dus hunne gelaetstrekkén zoogoed ik hel door de hairige opper vlakte heen kon doen Tot myne groote vreugde stemde hy met my in en zeyde, dat hy ook wel verlangde naer wal eten wy hielden nu allen halt en daer ik hem met brood cn andere spyzen voor den dag zag'komen, ver telde ik niets van mynen eygen voorraed, dien ik zorg vuldig voor in de borst van myn hemd had geborgen. Ik deed een goed nmel en zoo deden ook zy, of schoon niemand onzer bad of dankte toen er eyndolyk ook nog een veldllesch met cognac voorden dag kwam en my daer eene ruyme bedoeling van wierd toegediend raekle ik m eene zeer opgewondene stemming cn begon meer vertrouwen ie stellen in de beloften van myn deelnemenden vriend. Hel was nu, voor zoo ver ik gissen kon, lusschen acht en negen uien en liet zou spoedig donker zyn, daer de dagen begonnen te korten en zoo dacht het my tyd te worden om iets te vernemen, waer wy heen gin gen en welk werk ik le verriglen zou hebben gesterkt en bemoedigd door den drank uyt de flesch maekte ik Het tooneél heeft plaets in eene vermaerde badstad waervan ik den naem wil verzwygen. Den oversten yan den stede-lyken raed, die gedepu leerden is in het Parlement van zyn land, wan delde in den kursael der plaets, io»*n hy eens klaps twee duinen ziet op eene zonderlinge mode gekleed. Wy hebben hier zulk geen ras noodig, zegt den amblenaer aen eenen politiecommissaris, jaegt die damen buy ten. D<n kommissaris, na dert, raekt de schouder der oudste dame en gebied aeu bevden van weg te ga en. Wal? zegt de dame gansch verbaesd. Gaet hier uyt was liet eenig antwoord. En zoo ziet mei. de twee damen zeer verlegen naer de deur gaen. Op eenige slappen van daer ontmoeten zy eenen groolen rus- sischen heer die vraegl. wat er daer omgaet. 'T was den echtgenoot van eene dezer twee damen en den vader der andere. Aeustonds nopens den voorval onderrjgtloopt den Rus regtslreeks naer den ambteuaer en geëll hein in het openbaer eenen dnchligen .kaekslag. Men vermeende dat dit daer mee zou eyndigen. Volstrekt niet De kronyk veriiaelt dal den berouwhebbendeii amblenaer vergiffenis heeft gevraegd. aen de twee damen. Men Schryft uyt St-Nikolaes Dvnsdag laetst is Zyne lioogweerdiglieyd den Bisschop van Gend in onze stad aengekomeu, ten eynde de geestelyke oefeningen voor te zitten, die iu het kleyn Seminarie, door omtrent een honderd tal priesleis, deze week zyn bygewooud geworden, lieden zaterdag heeft Zyne Hoogweerdighevd in de kerk van hel. Kleyn Seminarie, bygeslaen door den zeer eerweerden heer Vicaris-generael De Mulder, deken van het kapittel van Sl-Buefs en president van het Seminarie te Gend, en door den zeer eer- weerden heer Kanonik Dubois, superior van hel Kleyn Seminarie, 2 subdiakens, 6 diakens en 12 priesters gewyd. Al deze heeren zyn professors in bisschoppelyke Kollegiön en andere gestichten van onderwys, ofwel voltrekken hunne.studiën in de catiiolvke lloogschool van Leuven. Zyne Hoog weerdighevd heeft ook de heylige wvdiug toege diend aen dry heeren Josephielen, waeronder een het diakónaet, en de twee andere de geestelyke kruyn, de kleyne orden en het subdiakonaet ont vangen heblien. Insgelyks is een religieus van de orde van den hl. Augustinus tot subdiaken gewyd. Den Echo du Parlement klaegt bitter over den mageren uylslag der nationale inschryving voor 't gedenkstuk va» wvlent Koning Leopold I. Hel blad klaegt over die klas van volk die maer gHd heeft voor kerken en voor den Paus. De klas welke den Écho aenrand is het trelfelyk, werkzaem en vreedzaem gedeelte van 't land. Den uylslag der inschryving ware nog veel ma gerder geweest, hadden de pri'Sters zich onthou den. Zy hadden hiertoe meer dan eene reden. Zy hebben 'l niet gedaen. Zy hebben T gezag niet willen minachten. Zy hebben den stichter der na- tionaliteyt erkend. De inschryving zou nog magerder zyn, indien zy volkomen vry ware geweest. Oflicieel en vry zyir twee woorden die by velen malkand-eren vcrnieli- gen. De reden van 't mislukken der inschryving zegt de Patrie, is 't ministerie zelf dai van den Koning eene handleekenmaehien heeft gemaekt. Wat er van zy wy zouden willen T verschil ken nen tusschen't getal der nationale inschryving en 't getal der petilionarissen die de vryheyd der ca tholyke kerkhoven vragen. Dit verschil zou, gelooven wy, blyken dat de meerderheyd van 't volk vyaudig is aen ons gouver- nement. Hel schyntdal de inhuldiging van den rcchl- stre'ekschen spoorweg van Brussel naer Leuven zoo spoedig niet zal kunnen plaets hebben als men eerst gedacht had. De baeu is op verre na nog niet geëyndigd, en het sehynl dal men in het geheel niet geriist gesteld is over de slevi&heyd van zekere overwelvingen. liet zal maer in het begin van het aenstaende jaer zyn, dat die spoorbaen aen hel gebruyk zal kunnen overgeleverd worden. - Naer uien ons verzekert, zal den spoorweg van Lokeren uaer Zelzaete op 15 october. aens aen- de geopend worden. Het vervoer van reyzigers zal echter maer met 1 november beginnen. Men schryft uyt Lier Wy Vernemen dat woensdag laelsllëden twee kinderen, die in hel Karthuyzers aen het spelen waren, elkander zavel naer het hoofd wierpen; on- gelukkiglyk waren, daer omtrent metsers aen het werk, en liet oudste, een kind v;u. 10 a 11 jaren, wierp een handvol kalk in het gezicht van het jong ste kind, met het noodlottig gevolg, dat beyde de oogen zyn geraekl, en. hel kind voor allyd hel ge zicht zal verloren hebben. Men zegt dat er zeer talryke militiens in hunne baerdsledeu gaen terug gezonden worden, hetgene tot een bowys zou strekken dat het gou vernement gerust is nopens den tegen woord igen toestand van liet land. Naer wy uyt goede bron vernemen, heeft M. Kervvn de Let ten hove, vertegenwoordiger van het dislrikt Eecloo, zich tot den minister van binnehlandsclfe zaken gewend, ten eynde le ver- oiyne gedachten bekend met te zeggen meester, welk spelletje hebben wy voor? Den man met de palentleerzen, tot wien ik het woord rigtte, staerde my een oogenbiik stilzvvygend aen, zon der twyfel myne tael bewonderende, zoowel om hare bcknopthoyd/ais hare wezeulyke sclioonheyd en ant woordde toen Wel myn jongen, dal zal ik u eens vertellen en het is geen lang verhael ook. Eenige dagen geleden ont moette ik te' Nieuw-Orlèans eenen man die juyst terug was gekomen van eene jagt op de boeren, ol' iels derge- 1 vks'onder de roodbuyden in deze streken, en hy deed my een belangryk verhael van eene prinses die dit treurige leven vaerwel had gezegd, tcrwyl hy daer was, en die wierd begraven mol al hare jnweelen. En 'l was eene huylengevvoon odioone ook, gelyk hy zeyde. Nu zeyde ik iol my zelve welk nut kunnen die ju- vvcelen daer onder de aerdi' hebben En hoe meer ik er over dacht, hoe meer ik vond dat hel allertreurigst zou zyn om ze daer te moeten laten blyven, daerom ben ik nu* met myne twee vrienden op weg gegaen, om te beproeven oï wy ze niet uyt de duysiernis van 't graf kunnen verlossen naer myne berekening moeten wy nu zelfs niot ver af zyn van de plaets die myn vriend den becrenjngèi my beschreven heeft. My dunkt hier is de party olmboomen reeds zeyde mynheer Houweel. krygen, dal het hoornvee, komende uyt de 4e en oc drstriklen van Zeeland, op den linkeroever der Schelde, zoude mogen ingevoerd worden in Belgiën. Wat hoofdzakclyke aenleyding geeft lot - het vragen van dezen maetregel is de sehaerseh- heyd van liet slaglvee hier te lande en bygevolg de duerte van het vleeseh. Inderdaed, terwvl hier te lande het vleeseh staet aen 1 fr. 80 c. per kilo, word hetzelfde gewigt, zelfs van betere hoe- damgheyd, te Vzendyke, Aerdenburg, Sluys en Oostburg verkocht tegen 35 cents of 74 c., dus ruym de helft minder. Men merkt aen dat geen enkel geval van veepest zich heeft opgedaen in gemelde distrikten. Niettegenslaende houd M. Van den Peereboom aen het verbod, en gelooft dat, in tegeuwoordig- hevd van de gunstige uylslagender bescherm- middels, men voor alsnn nog met dezelfde ge- strengheyd het slaglvee van Holland moet uyt Belgiën verwyderd houden, daer de veepest nog allyd in Nederland blyft voortwoeden. 'T is nu ne keer den tour. van den Allerhoog- slen om te tonnen wie Hy is, en wal Hy kan. Laet de francmogons, de solidairen, de progres-vrienden spotten en ongeloovig zyn, doch kunnen ze de on gelukken die de aerde bezoeken niet afloochenen? In Engeland, Belgenland, Vrankryk, enz., heerscht den cholera. In Duytschland, is den schrikkelyken oorlog van july nog niet serieus uytgëdoold. Te Jerusalem zyn de sprinkhanen. In de Indien, dopt den hongersnood in de stad Cnltack alleen, 2000 menschen per weke dood. In America vallen er 2500 le week. Te Newyork sterft men van de warmte. Te Algiers, is den oogst mislukt van meer dan de i helft, iu Engeland mitsgaders de runderpest, ont moet men nu de ziekte op de schapen, aerdappels, dniyven, kiekens, noten, graen, zvdeworms, kref- tën, oesters, vee: alles met een woord, heeft van ziekte aengeraud geweestvin deze strekel En met ai hun groot versland, mei decreten vu legers en kunnen ze toch niet tegen de straffen des Heeren. De besjnietti'lyke ziekte heeft groote verwoes tingen gedaen te Luyk en zy is nog niet verdwenen. Den 11 dezer, waren er 2379 persoonen van den cholera overleden, en het getal die er van zyn aen- gedaen geweest, beliep lol 5818. Den cholera doet groole verwoeslingen te Ronbaix, voornamHyk onder de werkende bevol king, samengesteld, g' lyk men. weel, ten groote deeie uyt ouzo vlaenische medegenoten; maer daer ook, heeft men de zelfsopoffering der kloosterlin gen moeten bewonderen. De belgiscbe Eerw. Paters Rekoietteu te Roubaix gevestigd, hebben dag en nacht ten dienste geweest der zieken. Gansch de bevolking heeft hen uyt dankbaerhoyd hoog gepre zen. Den burgemeester der stad, liaer leven aen geeue overdrevene moeyelykheden willende bloot stellen, heeft binsl iederen dag een rytuyg ter barer beschikking gesteld. Men zsei dat alle de bui'gemecsters geene Piercots zyn, en gelyk den luyksclren satraep, geen hert hebben welk door de liberale geestdryving cn kantoor baetzuchligheyd verdroogd is. Men schat lu t getal der dagelyk- sche overlydens aen cholera van 80 lot 100. n indien, zegt een peisoon dezer dagen van daer ge komen, liet nog eene maend lang zoo moest voort duren, zou geheel Roubaix uytgestorven zyn. Den genaemden X. wooirdo geheel afgezon derd nooyl ging hy naer de kerk of kluvs, en leef de zoo gierig dat men van hem zegde hy leeft het armtierigste leven van geheel Bornhem en den vrek is rvk. Op 6 september hoorden zyne ge- buren zyne koey en geyl zoo geweldig schreeuwen, dat men opmerkzaem wierd en dacht, dal er reis gebeurd wasmen stak het hoofd te zamen. en daer niemand hem sedert 's maenriags te voren ge zien had, besloot men naer zyn huys le gaen. Wan neer men binnentrad, zag men hem in den boek van den haerd zitten, een weynig strooy in de handen houdende, alsof hy vuer wilde gaen aeumaken. Hy was dood, zyn lyk gaf reeds eenen verpestenden geur; ni£n veronderstelt dal hy van den maendag gestorven was. Schrikkelyken brand te W^enne. Men schryft uyt Winenne, 22 dezer, aen den Ami de rUrdr.e van Nameu: Verleden woensdag, 19 sep tember, is het dorp Winenne nogniaels in droef heid gedompeld door eenen zeer hevige») brand. Het vuer heeft zich korts na middernacht ver- klaei'd en zyn vernielingswerk, gelyk op 24 april laetst, in mm dan een kwart uers voltrokken. Met middenpunt van het dorp is verslonden, 47 familiën zyn zonder schuylplaets. De liefdadigheyd heeft ze ingenomen. Te Malonne, by Namen, leeft eene eeuwe- linge, vrouw Theresa Boigelot, geboren den 19 Mai rt 1763. Zy draegt nog kloek en gezond hare 104 jaren. Om een "gedacht ie kunnen maken-over eene En- golsclie bromvery, gaen wy onze lezers de volgende inlichtingen mededeelen over de bromvery Bass, vader en zonen. Wy ontleenen deze byzonderlieden aen den Journal des Brasseurs. Het buys Bass dryft jnerlyks handel voor meer dan een millioen en half pond sterlings, dat is 37 millioenen franken. Het betaeil dagelyks 12 duyzend franken aen hel gou vernement voor taksen en reglen, en zooals'men weel, Gy hebt gelyk, mynheer Brown zeyde den man die den aenvoerder scheen te zyn laet ons nu op den reuk afga en. Toen wy ons weer op weg begaven, vernam ik het verdere van de plannen. De prinses Was op het kerkhof dei' Indianen, omtrent twee mylen verder dan wy nu waren, begraven in eenen grafkelder die onder een verheven monument juyst lil het micklen van het kerk hof gelegen was. Daer wy ons nu echter op gevaerlyk terreyn bevonden, wierd ons een stipt stilzvvygen opge legd en kon ik niet te weten komen in hoe verre ik m dé zaek zou worden betrokken, Hoe ik er over péynsde ik kon er geen juyst begryp van krygen. Zouden zy zulk een welgevallen in myn persoon hebben, dal zy zich daerom met een vierde in plaets van een derde gedeelte van den buyt wilden te vreden stellen Dit kon ik toch j moeyelyk derfhen myne ydelheyd was nog niet lot die boogie geklommen. En toch was dit de eenige reden die ik er my van wist te geven. Het kostte stellig twee uren om deze twee laetste mylen behoedzaem af te leggen de vrees voor de j Indianen maekte groote omzigtigheyd noodig, want wierden wy gevat, dan was eene kruysiging wel de zachtste straf die wy te verwachten hadden. Eyndelyk bereyklen wy hel begin der begraefplaets en ik zal 1 nimmer vergeten den indruk van het gezigt dat zich aen l myn oog voordeed toen wy van onder de boomen uyt- j kwamen hel was daer zoo plegtig, zoo somber. (Word voortgezet,!.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2