Wal doet men dan? «es «dat de catholyken van.g'heel 't land gelyk eenen iman zouden opstaen om hel eerloos fracmaeons jgespan te -verpletteren. haer, vólgens zyn föbeiael stelsel, Óen staet in zedeleer noch kan noch mag onderwyzen, nemén de li'anemaeons-li lx; cl laters eenen verdoken weg om toch in de-slaetscholen te onderwyzen. Zelve en op hunne eygene kosten willen zy geene scholen slichten, zy zyn te gierig, te houvaslach- tig, zy zitten te veel 'op hunnen zak, zy hebben te veel geld noodig om anderen vuylen bucht te onderhouden. Wat doen zy dan Oin hunnen ongodsdienstigcn en solidaireti geest te verspreyden, maken zy zich meester van liet onderwys lieu kosle van dén staet gegeven, dit is te zeggen met liet geld van de overgroots catholyke meerderheyd des lands; zy vervaischéu dit onderwys, zy breyden het uyt met inzigtoin alzoo de vrye catholyke scholen onder eenen reessem fraticmaponsscholen te versmachten en alzoo het vry catholyk onderwys te doen bezwy- ken. Met een woord de francmaeons zullen er aldus teenemael in gelukken tegen ons, caiholy ken, en met ons eygen catholyk geld dit ramp spoedig en vérfoeyèlyk werk te stichten, 'tgeen M' D'Elliougne zelf genoemd heeftde vergifti ging onzer opkomende geslachten l'empoisonne- menl denos jeunes generations. Ja, daerin zullen zy teenemael gelukken, indien de kiezers in ste den en gemeenten met October aenslaende de meerderheyd non de liberhaters geven. Gy ziel. het dus, kiezers, indien de liberhaters meester blyven, niet alleenlyk zal men u millioé- nen en millióenen afpersen, maer die millióenen, die catliolyke millióenen zullen dienen ern alle slach van schoten in te rigten 011 ryk te betalen, scholen, waer niets anders zal buytengehannen zvn dan God alleen en de leering zyner Kerk 't is schroomelyk ineen catholyk land, ineen land van geloof,'zulke inzigten te moeten hestry- den. Nog'tlians, kiezers, gy zyt gewaorscliouwd, doet gy uwe pligt, dien rampzaligen steek in 'I liefdehert van uwe Moeder de 11. Kerk zal omnogelyk wezen. Kiest nu Wy moeten ergens aen de tonic sensible ge toetst hebben, xvyl in zyn bietste N1' liet Verbond ons duydelyk toont dat zyne gal in de lever ge slagen is van colère. Ook is den schryvniaer seherlings op 't klerikael gesprongen en, in zyne blinde woede, slaet liy overal rond zonder nog- tans iemand te treffen, want magtèloosheyd en colère zyn twee eygensehappen die altyd haer doel missen en eyudigen met den mensch te leur en ten schimpe zyner eygene vrienden te stellen. Alzoo is 't met onzen armen konfrater uvt, 't Verbond gelegen Hy spartelt in zyn hoofdarti kel van zondag gelyk nen gevjlden paling in 't zout, en vraegl of de klerikalen den kiestwist -op iiet terryn van 't onderwys aenveerden? Wy antwoorden dat wv den kiestwist. aenveer- Wysrf i ti U r 1 irjy nb t.''ii?i~xijIveAvi.y'Vp spaerzaemheydslerreyn, op het bestuerlyk ter- reyn, op het vryheyds- en constitutionnëel ler- reyn, immers op alle lerreynen die den konfrater -zal verkiezen. Doch dan valt er niet te zeeveren, gelyk het Verbond doet, dat wy niet dan verach ting verdienen, dat den Denderbode eene modder gooi \s enz... Dit zyn al prullen die versleten zyn en die gy, konfrater, maer afgeeft om u uyt den slag te trekken en om het terreyn der discussie te ontvlugten, waer gy vreest geklopt te zullen worden door cyffers-en feylen waermeê gy gee- nen weg zult weten. En ten anderen, konfrater, het misstaet u zeer den Denderbode eene modder- goot te noemen, wyl gy gelyk wy en g'heel de isiad maer al te wel weten'dat de vu'ylste, de wnlgelykste en de grootste moddergooi van g'heel de stad naer de vaert loopt De naeste week komen wy hier op terug en zullen aen de kiezers bewyzen wat voor" nen fameusen slimmerik den schryver uyt 't Verbond is en hoe zeer zyne ligtzinnigheyd in'het spreken over discussieterreyn hem den blindlap over d'oogen geduweri heeft. Met acht dagen te wach ten zal den man niéts verliezen, want wy zullen hem kapitael en intrest met eenen keer afleggen. Wy lezen in de Itialia De kwestie van de wegvoering zal niet wach ten op het tapyt te komen. De rust van 't platte land, de onafmcetbare uytgaef veroorzaekt door zestig duyzend opgeslotenen in tucht-en rasphuy- zen, byblyvende bedreyging voor de maetschap - py de volkomene onmagt van ons straffenregt, de aenlioudende baenstroopery van zuyderlyk Ita- mei le vorgclyken. Ik verwachtic óp zyn minst dat ik vermorselil neder 7.011 storten in eenen afgrond, wan neer ik ook al den bodem bereykle. Al liet kwaed.dat ik in myn leven bedreven had kwam my als in een chaos voor den geest, maer toch zoo dat elk misdryf duydelyk te ondcrseheyden was en aldus leefde Ik myn leeftyd'nogmaela door in dal korte oogenblik, want wel was hel kort. Myn val nqor beneden- was, denk ik, niet meer dan vyf voel en toen kwam ik op eene zaclUe aerd- mnssa neder, ho hlydschap die my geheel doortintelde loen ik my behouden voch e lael zich niet heschryven, m ier mv dunkt een misdadiger die vrygesproken 'word van de schavotstraf, kan alleen een soortgelyk gevoel oiulervinden. Door de hlydschap van my veylig. le voelen, was op eens olie.vrees geweken; ik sioml hfiestig op. en maekle licht. Pond ziende bemerkte ik dat de plaels waer ik my bevond veel overeenkomst had met hel onderste gedeelte van eenen waleipiu, zy was ongeveer zes voel in 'l vierkant er. had aen eene zyde eene opening, of doorgang. Ik riglte myne schreden nu daerlieeH en na eenen kleyne» gang doorgegaan te zyn bevond ik my in een lang vertrek, zonder Lvvyfel de hewaerplaets van Indiaensche lyken; in nissen die in de rondte in de muren van «lil vertrek gemotsdd waren, stonden dood kisten in verschillende grootte, in eenen hoek van het vertrek waren er eene menigte opgestapeld en juvst in hel midden stond eene soort van rustbank, waerop eene kunstig uyt boomschors gesneden sarcophaeg was gcplaelst. Dit zou zonder tvvyfel de prinses zyn Nog steeds met mynen nieuw verzamelden moed gewapend, besloot ik om oogenblikkelvk den buyt in verzekerde bewaring te brengen. Ik zette myn beylel onder het deksel en na een paer slagen met den hamer er legen liën, die thans uylkomt op de wanorders van Siciliëii, de zware kwestie der doodstraf, dat alles legt ons de pligt op van vry en vrank dit op le lossen vraegstuk aen le randen. Daer zitten dan, volgens een italjaensch ma- conniek blad, zestig duyzend, in 'Italiën achter de grendels, lloevele dieven er aldaer in galons in volle vryheyd loopen, zegt hetzelfde blad niet. 'I Getal moet groot zyn voor wie de gepluymde rykskas aenschouwt. Italiën is liperael. Aen den boom kent gy de vruchten. EEN DRYTAL GEDACHTEN UYT MINÏSTE- RIEELE GAZETTEN. De rede die uyt liet versland alleen voor komt, is het edelste wat den mensch bezit. (Koophandel.) a Men noemt ons vrydenkers, zonen van Vol taire; hewel! laet ons loonen dal wy het wezent- lyk zyn. (Kt oil e beige.) Het aengroeyen der Vrydenkery in Belgiën, is een geluk voor het land. ludèpendance Ten aenzien van het groot getal nieuwe in- schryvingen, komt de besturende commissie der vrye lagere school dezer stad de inrichting eener klas voor meer gevorderde leerlingen tot stand te brengen. Men zal in liet gesticht voortdurend alle de reynigheyds-maetregelen gebruyken, die door de geneeskunst voorgeschreven worden om de heerschende ziekte te voorkomen. Den gezondheydsstaet der kinderen word nu dagelyks onderzocht. In het pensionnaet van St. Lieven heeft men by gebrek aen plaels, verscheyde kostscholieren moeten weygeren te aenveerden. Aengezien het jaerlyksch aengroeyende getal der leerlingen, is er spraek het schoon en groot, gebouw nog merkelyk te vergrooten. Eene klas van werktuyg is er ingericht. De koophandel leergangen welke in 1805 zyn begonst, hebben den besten uytslag bekomen. Men onderwyst 1111 alle de noodige kennissen om aenveerd te worden in de universiteytschool voor de mynen en burgerlyke genie. De levende talen worden geleerd door profes sors aen wie de tael eygen is. In deze gestichten geeft men het volmaektste onderwys, dat men kan wenschen. met iever, verknochlheyd en grooten voorspoed. Zie daer de vruchten der vryheyd en nogtans is er besluyt in de logiën en door de liberalen van er een eynde aen te" stellen. Er is, ja le Gend progres. Maendag avond hebben de kelders de tooneelvertooning byge- wootid in Minard's Schouwburg, waer, onder andere, de Studentenliefde wierd gespeeld. Den BrEN Public zegt, dat men zich, zonder twyfel, er aen verwachten mag, de weesmeisjes denzelf- deu weg te zien nemen, en beurtelings de Roode- lyvekens en de Blauwe Mf.yskens naer _de cgjg^£|m zulivë li'jfeyfe 0?1 e 11 i/i et* n li h o u d en Dit is liberhaiersbestuer VTTf^--'YTF> De veranderingen in de ver- iVVV-?'V trekuren der treynen zyn in de tabel ten hooide van ons blad nauwkeuriglyk gedaen. M. P. Fouberf, badielier in godsgoleerdhevd, onderpastor van St-Nikolaes-kerk le Gend, is pas tor vau Genlbrugge benoemd. Hy is vervangen door M. D. Van Woymeersch, beslnerder der Aposlellinen.'le Berchem. M. J. Golie, pastor van het Beggynhof te Aelst, is pastor te Drongen benoemd. M. F. De Turk, leerling in liet seminarie te Gend, is onderpastor te Aelst benoemd. Mynheer Louis Van Londersele van Haeltert, komt zyn derde doktorael in de genefs- heel en vroedkunde met de aldergrootste onderscheyding voor den Jury van Leuven en Gend afteleggen. Men schryfl ons uvt Welteren De dagen van 23 en 24 september zullen lang in het geheugen der Welteraers leven. T is zondag, dat hier de plegtige ontvangst plaels greep van Mgr. Bracq, die des anderendaegs onze nieuwe kerk moest h.wyden. Reeds lang had zich onze gemeente tot deze feest voorbereyd geene kosten, geene opofferin gen had men gespaeid om deze zoo veel Juyster mogelyk by te zetten. In weerwil van liet ongunstige weder zag men van den zondag morgend elkeen aen het werk om dê straten, welke Zyne Hoogweerdigheyd door gegeven le hebben sprong hel er af. Het lyk van eene jonge vrouw, die nog slechts eenige dagen geleden moesi gestorven zyn, kwam daerdoor te zien. liaer ge- lael was nog frisoh en had zelfs geen döókskleur, maer hare oogen waren verglaesd en hare ledematen verslyfd. Zy was overdadig getooyd met juweelen en haer lylige- waed was teüerlyk met diamanten bestrooyd. Wal hel eerste myne aendachl trok was een ring, dien zy door den lit us droeg en waerin zich eenen prachtige» sma ragd bevond.-Ik hadden ring gegrepen en wilde juyst myne heyligschennis beginnen en bet Kraekbeen van den neus verbryzelen, om daerdoor den ring mngtig te worden, toen ik verschrikt wierd door een krassend geluyd boven, even als of de slecncn plaet weder haostig op de opening wierd geschoven. Dit was myne eerste gedachte en ik spoedde my uyt het vertrok om le zien of myne vrees bevestigd wiercimet myn haestig loopen was nu echter bet licht uylgegaen en daer ik myne vonkdoos op de rustbank had falen slaen, zoo kon ik het niet weder aensteken, want met de duyster- nis bad mynen augsl zich hernieuwd en voor niets ter wereld zou ik eenen enkelen voetstap meer in dal ver trek, met al die lyken gezel hebben. Al wal ik van te voren had uylgcslaon, was niet meer te rekenen bv 'i geen ik gevoelde toen ik opziende overal duyslernfs ontwnerde en daerdoor de zekerheyd verkreeg dat de opening werkelyk gesloten vvasj Ik'gevoelde my door den schrik geheel verlamd en zonk in'eenen hoek neder onmagtig om hand noch voet te bewegen. Op eens hoorde ik zachte voetstappen van de zyde van het ver trek aenkomen, ofschoon ik nu wel begryp dat het niets anders zal zyn geweest dan 't loopen van een rat, zoo kwam zulk eene eenvoudige verklaring van dat geluyd my loen geenszins voor den geest. trekken ruoest, te versierenmen moet ooggeluyge geweest zyn 0111 zich een denkbeeld le kunnen vormen van het verrukkend schouwspel, dat wel- haesl onze gemeente opleverde, van liet lnystèrryk voorkomen welk die ontelbare vlaggen en wimpels, die welgepaste jaerschriften enz., haer gaven. Den zondag namiddag, niéttegenstaende den steeds aenhoiidenden.regen, begaf zich een deel van den sloel der ontmoeting van Monseigneur dezen kwam omlrenl vyf uren in onze parochie aen. Den heer hnrggraef Vilain XIIII, burgemeester, aen het hoofd van den gemeenteraed, en den eerweer den heer Beuokel, pastor, aen het hoofd van eene talryke geestelykheyd, sluerden liern eenige wel- gevoéide wooden van verwelkoming toe, en 011- middellvk daerna slelde den stoel zich in oplogl naer de nieuwe kerk ten allen kante wierd Zyne Hoogweerdigheyd begroet door den steeds lier- liaelden kreet van Leve den BisschopDezelfde geroepen vergezelden hem, loen hy, na aen de ontelbare menigte, die den nieuwen tempel ver vulde, zyne tevredenlieyd uylgedruk! te hebben, zich naer de pastory begaf. Des anderendaegs rnorgends ging Monseigneur over tot liet wvden onzer nieuwe kerk. Deze tref fende plegliglieyd was een weynig voor elf uren voltrokken. Onmiddellyk droeg er den lieer Bruckel voor de eerste mael hel H. Misoffer op, voor al degenen, die luidden medegeholpen tot het oprigten van de nieuwe Godswoon. De Mis van YVeber, met veel smaek uytgevoerd onder het beleyd van den verdienstvollen toonkundigen, den heer E. Van Hoecke, koster droeg niet weynig by om die nieuwe plegtigheyd indrukwekkend te maken. In Vlaenderen is den gersloogst nog al goed geweest. Den overvloedigen regen heeft zoo wat de acrdappelen beschadigd doch het nadeel zal zoo groot niet zyn, als men h«'l eerst had gemeend. Men schryfl uyt Geeraerdsbergen, 29 sep tember. Hier en in onze omstreken is men volop bezig met het inoogsten der acrdappelen. De lioedanig- lieyd en opbrengst laten niets te wenschen; er zyn weynige slechte. Wv verhopen dat het goed Ink- ken van dezen gezonden en vroedzamen aerdknol, de pryzen der andere eetwaren zal doen dalen. De middelbare opbrengt der aèrdappelen is 2o0 tol 300 kilos per are. Dezelve worden van 1111 geleverd aen 7 fr. 7,50 de 100 kilns. Een koninglyk besluyt van 26 septembe»', roept de kieskollegien byèen op dynsdag 50 Octo ber, 0111 10 ure 's rnorgends ten eynde over te gaen tolde vernieuwing dei gemeente-raden. Een besluyt van den minisler van justitie, van 26 september, stelt eene commissie van onder zoek daer, ten eynde den toestand der werken van de kerk van Laken te beslatigen opzigtens de sterkte en de behoudenis van het gebouw. Volgens la Baix zou Z. M. den koning de inrichting willen eener marine, tweemael door de Kamers geweygerd. Den minister van oorlog zou twee groole gek 11 rasseerde vaertuygen vragen, ter verdediging der Schelde Een zwaerwigtig feyt word gemeldby gevolg van liet onderzoek ter plaels gedaen in de afgebrande leêrtouwery in het voorgeborght van Lueken, is den heer Van der Kinderen, PYgenaer ë"'"-"1) uciigc.uuucn ril ill net 'ffpv.na opgesloten. fecvan„ Den Moniteur behelst heden de programma der feesten die zullen plaets hebben te Brussel den 12, 13, 14 en 15 October. Zy besfaen hierin schvf- schieting, koslelöozen ingang tot de tentoonstel ling van schoone kunsten, tlieater-verlooniugen, volks spelen, schictingeo, muziek-pari ven, peer- denloopen. regalten. Indien er maer uyt dit alles geene vernieuwing van choh ra-ziekte volgt. Gedurende de maend september la 1st zyn er te Brussel op den burgerstand aengeslipt: 427 geboorten, 1015 overlydens, 133 huwelvken en 2 echtsclieydingen. Indien den cholera in de hoofdstad verdwynt scliynt hy met meer hevigheyd in eenige gemeen ten van Braband te woeden. In de gemeente van Rixensart. onder andere, maekt hy er dagelyks een groot getal slagtoffers, en de ziekte heef'! zoo eene groole vrees onder de inwooners verspreyd, dat van zoohaest er een door de schrikkelyk'e ziekte getroffen is, hy zich van iedereen verlaten vind, zelfs van zyne familie. Den pastor der parochie, do zusters van Champion, die kosteloos liet onderwvs aen de kinderen van Rixensart verschaffen,én M. den doctor Trousset, van Wavre, die zich in de" gemeente heeft gevestigd, ten eynde de cliole- rieken te kunnen bezorgen, zyn dag en nacht op weg om de zieken te dekken, dezelve le verwar men. hen geneesmiddels te doen nemen, en hen al het noodzakelyke te verschaffen. Zy begraven de dooden en leggen ze in de kist, die een timmer man nog in het midden der slraet durft plaetslcn, regtover de wooning der overledenen. Te Rixensart: vind men geen mensch meer om de dooden naer 't kerkhof te dragen, en 't is nog M. den pastor, geholpen door M. den doktor Trousset, die de Jaelsle gebeden op zeggende, altyd deze droevige pligt volbrengt. Wy bedriegen ons! fn dit dioevig geweste is eenen man toegekomen, waer liy een kasteel heeft hem door zynen achtbaren vader nagelaten. Den menschlievenden heer heeft zich verhaest de rie ken te bezoeken, overal troost en overvloedige uelmoesen uytdeelénde. Dezer dagen ontmoette hy de doodberrie, gedragen door M. den pastor en M. Trousset, hy depd den priester afstand van zyne plaets doen, en droeg zelve tol op het kerk hof de armste vrouw der parochie door den cho lera aengetast. Den pleger dezer christelyke dued is Mgr. de Merode, oud wapenrainister van Z. II. Pius IX. Dynsdag laetstleden is het getal der edelmoe dige slachtoffers van liefde tot den cvenmensch wederom vergroot, door het overlyden, te Diegem, der ecrw. zuster Martha, van hel 01de van don II. Vincentius a Paulo, die na eenige uren lydens hare dood zag aenkomen met de grootste onder werping, met de vurigste liefde, tot treffende slic'> ting van eenige persoenen die tot den laetsten snik haer sterfbed omringden. Nog maer dry dagen had zy Brussel verlaten, alwaer zy het geluk had eene retruite door le bren gen. toen zy als martelares van hare liefde tot God en den evennaeslen in het hospilae! te Diegem bezweken is aen de vreeselyke ziekte, die deze parochie bezocht heeft, maer ze thans teenemael scliynt te verlaten. Gedurende de maend september die komt te eyndigen. vermeenen wy te weten dat het getal overlydens le Brugge heloopen heeft lol 592, of 294 meer dan het gefal geboorten. Men schryfl uyt Antwerpen, 3 oclober. Gisteren avond is den gemeenteraed dringend byeengeroepen geweest 0111 den inhoud te kennen van dry berigten, uyt hel ministerie van 't inwen dig toegezonden. Het eerste berigt noodigde het besluer uyt om uylleggingen le geven nopens het slechten der oude stadspoorten, den 28 september laelst begonnen. Het tweede behelsde het bestek voor de herstelling dezer poorten. Het derde vroeg de opschorsing der werken. Den raed, 11a eenen hevigon redetwist, heeft, door 11 stemmen legen eene, en 4 onthoudingen, het. beslnyl behouden van de poorten te slechten, en de werken zyn dezen morgend met eene nieuwe bedryvigheyd voortgezet geworden. In Belgiën waren er, in 1865, 228,454 kie zers voor de gemeente, 109,794 voor de provintie, en 104.562 voorde kamers. In Engeland houd men meetingen van twee mael honderd duyzend man, 0111 de uytbreyding van het kiesregt te veikrygen. By 011s is men veel verstandiger men is ryk en vry genoeg, als men over liberael en klerikael, over paters en nonnen mag schreeuwen. Met genoegen verneemt men, dat den gezond- heydstoesland van M Rodenbacli, representant van Rousselaere, veel beter is. Om te ontdekken of liet Ivnzaedmeel of de lynzaedkopken met kalkachtigen steen of aerde vervalsolit zyn, moet men eene greep van dit meel i.n een glas sterken azyn laten vallen; als het meel vervalsolit is, zal er aenstonds eene opblazing in het meel plaets hebben; zoo ook den azyn gegoten op eenen vervalschten meelkoek zal aenstonds eene opbruysching veroorzaken. Als het meel of de koe ken zuyver zyn. heeft het een en belander geene plaets. Men schryft uyt Luvk, 3 October: Zie hier een voorbeeld van de schandclvke wyze op welke sommige groole hperen door hunne dienstboden en leveranciers bestolen worden. Het volgende is gebeurd in een kasteel van ons omlig gende, bewoond door. een der onderscheydenste leden van den helgischen edeldom. In een-on-twinlig uiaenden heeft den kok middel gevonden van zynen meester twee-en-twintig duy zend franks voor vleesch alleen te doen betalen. Men weerdere hoevee! kotteletten, schapenbouten, karbonaden enz., 'de bewooners van dit kasteel niet moesten binnenspelen 0111 voor zulk eene som vleesch te hebben, 't was hetgene begon in de oogen te springen, en een onderzoek wierd be gonnen. Men vernam alzoo dat zeer veel vleesch, naer het kasteel gezonden en in rekening gebragt, wederom gesltierd wierd aen den leverancier, die het eene tweede mael verkocht, het prof'vt met den kok deelende. Een proces is ingespannen tegen die twee eerlyke lieden, die zullen moeten uytleggen by middel van welke saus zy apn de bewooners van liet kasteel voor fr. 22,000 vleesch in een-en twintig maenden deden eten. l)e gemeente Amougnies telt eene honderd jarige onder hare inwooners. Bonne-Rose Merry 1iccït~aew 25 eoptember haer honderste jaer be~- reykt. Deze vrouw heeft sedert lange jaren het gemeenlehfiys gehouden, en zy heeft haer altyd door hare stipthevd en neerstigheyd doen onder- scheyden. Zy bezit heden nog volkomen hare geest vermogens, en kan zich van tyd tot lyd, naer de kerk van haer dorp begeven. Woensdag is er by den landbouwer Adriauus Verlooy, op den Beek onder Lille, een onbekenden manspersoon binnengedrongen en heeft de vrouw die alleen te liuys was, onder doodbedreygingen verpligt het geld aen te wyzen. Hy lief ft zich met eene som van 00 franks in vyffrankstukken uyt de voeten gemaekt, haer bedreygende hel huys in brand te steken, zoo zy het alarm durfde geven. Tot hiertoe is den dader nog onbekend. BUYTENLAIVDSCH NIEUWS. Maendag 1 en dynsdag 2 oclober. Er is kwestie van te Roomen een Ierlandsch le gioen van catholyken in te rigten hetwelk, zoo als hel helgisch legioen, ter verdediging van het tyde- Ivk gezag vau Z. H., te Roomen zou verblyven. Het pa use lyk gouvernement en Pius IX zouden van ge dacht zyn zich daerna tot al de catholyke Mogend heden van Europa te wenden, Italiën uytgezonderd, ten eynde eenige honderden vrye soldaten van elke natie te bekomen. Hel engelsch kabinet houd zich werkzaem be zig met de herinrigtiiig van het britannisch leger. Eene som van 20 miliioen ponden st. gaet besteed worden aen de wapeningen van Croot-Brilannien zoo wel voor de vloot als voor het landleger. Men spreekt van gewigtige maelregelen die spoedig zullen uytgevoerd worden. Wy zullen voorzeker eerstdaegs een nieuw vre desverdrag aen te slippen hebben. Men verzekert uyt Parysdat de afrekening tusschen Oostenryk en Itaiien geëyndigd is. Italiën neemt de schuld van Montc-Vcnetien op zich, en zal daerenbov. n aen den keyzerlyken schat eene ronde som van 57 mil iioen gulden betalen, waeronder de schadeloosstel ling begrepen is voor het oorlogs-matrrieel dat Oostenryk aen Venetien overlaet. Den Memorial diplomatique zegt dat defl PattS onlangs, door den kardinael Reysach, aen Napo leon lil heeft doen verklaren dal hy vast besloten had Roomen niet te verlaten na hel vertrekken dei' fransche troepen maer dat zich betrouwende op de goddelyke Almogendheyd en" de bescherming Van Vrankryk, hy de gebeurtenissen aen den voet van het graf der Apostelen zou afwachten. De keyzer, op zyttp benrt, heeft den kardinael de Reisach gelast met aen den H. Vader de pleg tige verzekering te geven dat de bescherming van Vrankryk hem nooyt ontbreken zou, zyn gou vernement wel besloten hebbende van te waken op de trouwh'-rtige en gewetensvolle uylvoering van het verdrag van 15 september. Als Garibaldi in eene stad komt alwaer den re- volutionnairen geest den baes speelt, is het zeker dat hy er zich laet kennen door het een of ander diskoers, in hetwelk hy oorlog roept tegen Paus en priester. Zoo is 't ook gebeurd te Florentie. Op den balkon verschynende der woo.iing van den Minister Crispi, heeft hy tol hel, volk geroepen

De Denderbode | 1866 | | pagina 2