4° 5° 6° 7° 8° Hoeveel franks ICiesiiieuws. 'Ónae liberhalers stadhiiysbazen hebben on langs eene booge (middelbare meysjes- sehool gesticht voor betaelders en byzonderlyk voor ryke, en zyn bezig met daertoe een prachtig lokael te bouwen, wel te verstaen al wederom ■OP STADSKOSTEN. Deze mannen, min delicaat dan de klerrkalen, zien er. niet naer van daerdoor de zoo langen tyd bloeyënde vrye scholen der Damen van Maria, der jofvrouwen Elmire, Van derspeeten, üaens, Verleyzen etc. eene doode- lvke concurrentie aen te doen en welligt teene- mael teil gronde te helpen. En nogtaus zullen deze achtbare meeslerssen gedwongen zyn den ondergang barer scholen met hare eygene pen ningen te helpen betalen. 'T is zuer en bitter, maer 't is zoo. Onze groote liberhatersbestuerders hebben in 't midden der stad eene kostelooze bewaerschool voor kweekelingen der voorgeborgten ingerigt, alwaer voor TWEE DUYZEND DRY HONDERD FRANKS 'sjaers UYT STADSKAS omtrent SO arme kinderen door eene vremde krinotien be- -waerd worden! Dat men die kinderen toever- trouwe aen de kinderschool van d'eene oi'd'an- dere brave lraysmoeder, zy zullen er ten minste zoowel bewaerd worden dan by de vremde kri- nolien, en 't zal nog de helft niet kosten. Het liberhatersbestuer heeft MET 'T GELD 'DER GEMEENTEKAS eene komediezael gemaekt en subsidiën gestemd om, door fransche en vlaemsche komedianten met Tyne stukjes, de aelstersche juffertjes te ontkwezelen en haer de fyne manieren te doen leeren die by de liberha lers zoo hoog geprezen worden en die wy hier •niet hoeven aen ie stippen. Het liberhatersbestuer heeft, altoos MET iSTADSPENNINGEN, eene kostelooze volksbibli otheek begonnen, alwaer een serieus cathol^k boekwerk zoo moeyelyk om vinden is dan een goudgewigte in de hut van eenen bedelaer. Men zou er misschien gemakkelyker hollandsche en protestantsche historietjes, romanljes en poe- sietjes aèotreffen. Meer bonnen wy voor't oogen- blik niet verzekeren: wy bezitten den volledigen cataloog niet. Eyndclyk, het liberhatersbestuer verleent jaer- lyks' UYT DE STADSKAS aen eenen mageren en sterk naer francmaponnism'us riekenden lel- terking eene zekere somme geld, benevens vuer en licht om op de groote stadhuyszael door vremde krinolinen, solidairen, priesters-apos taten en soortgelyke betitelde klappers aen de slimste heerkens van zuyveren liberliatei'sbloede en aen eenige damen met baerden smakelyke •conferentiën te doen geven. Ziet daer, Aelstenaers, de fameuse onderwys- .gesticliten die gy aen uw Jiberhatersbestiier te verdanken hebt. Alle zyn met uwe uytgezweette penningen gevormd, en alle hebben geen ander oogwit dan de opkomende jeugd te liberaliseren, dit is te zeggen haer te vormen volgens den geest die onze kopstukken en derzeiver opperbazen bezielenTe Brussel zongen de kinderen uyt, de liberhalersgemeenlescholen voor het stand beeld van Verhaegen Geene leerstukken meer, geenen ilessias meer, dit is te zeggen Wech met 't eatlwlyk getoof! Wech met Christus onzen Zalig maker Zoodat het opregt liberhaters-onderwys niets anders mag 'bedoelen dan de liefde tot den catho- lyken godsdienst te veranderen in liefde tot de liberhatersprincipen die van elkeen gekend zyn en waerop wy niet verder willen aendringen. Gy zult ons zeggen dat deze gevolgtrekking overdreven is, dat den priester tot-onze vier liberhatersscbolen toegang heelt en aldaer zelfs leering doet. Dit is waer, maet boe lang zal liet duren Reeds tieren en schreeuwen al de liber- batersbladen om te meest tegen het art. der wet van 1842 dat het toezigt van den priester in de scholen toelaetword dit art. afgeschaft gelyk men er zich moet aen venvachten, dan is hy seffens buyten al de lagere gemeentescholen van 't land, en dan mogen schoolmeesters en school- meesterssen, protestanten, of joden, of solidai ren of niemendalle zyn, hoe ongelooviger hoe liever, 't is te zeggen hoe bekwamer om de pastors den duyvel aen te doen en aen de kin deren hunne góddeloosheyd op te gieten. Den priester buyten de middelbare jongens school krygen, is nog gemakkelykeréene en kele stemming van den gemeenteraed is daertoe genoeg. Worden de liberhalers herkozen, zy zullen hem algauw zyn paspoort konnen geven. Wat de hooge middelbare mcysjesschool be treft, aen deze dient den priester voor hel oogen- blik maer voor uytsteekberd volgens de beken tenis van zekere opperbazen, is zy bestemd om voortaen vrouwen op <lc hoogte van-de mans le vormen, naer het model der Rrusselsche stads school van Jofv. Galli. In deze modelschool' mag er nooyt een woord van God of van zyn gebod gesproken worden, veel min van christelvke leering enkelyk laet men er nog toe, op verzoek der ouders, de letter van den catechismus op te zeggen aen kinderen voor de eerste communie overigens noch k'ruys, noch gebed, noch iets dat aen religie gelyktAldus meent men daer vrou wen te vormen die, gelyk hare mans, de Kerk over 't hoofd zien, geen vleesch derven, geenen paesschen houden, verbodene boeken en gazet ten lezen enz., verders hare kleyne kinderen geen gebed meer leeren en ze naderhand naer goddelooze scholen zenden en, worden man en vrouw malkanderen moey, in vriendschap wettig- lyk van eert scheyden en elders trouwen mét een woord niet meer christelyk, maer gelyk eertyds de grieksche en romeynsehe heydenen levenen ook sterven Amen Als gy nu al die nuttelooze scholen en veran deringen aen het stadsonderwys toegebragt, wel beschouwd hebt, zult gy natuerlyk curieus zyn, kiezers, te weten hoeveel franks de zoo gedrukte burgers daervoor «jaerlyks moeten opbrengen. Welnu, gy hebt maer het verslag van stadszaken door de regentie zelve uytgegeven te openen, en gy zult er in vinden dat gy voor -1863 daervoor betaeld hebt VYF EN DERTIG DUYZEND HON DERD TWEE EN VEERTIG FRANKS voor 4864 is er eenen steert aen die verpletterende somme gezet, welke tot ACHT EN DERTIG LUYZEND VYF HONDERD FRANKS geklommen isMaer hoeveel duyzende franken er voor 4805 zullen bygeplakt wezen, dit weten wy nog niet, vermits het verslag over stadszaken voor 1865 nog niet verschenen is. Doch 't geen wy weten, is dat de somme van 38, DUYZEND 511 FRANKS merke - lyk zal gezwollen zyn, en wat er meer van is, dat zy voor 1866 nog meer zal zwellen, aengezien het liberhatersbestuer gedurig nieuwe onkosten maekt, die wy weten niet waer en wanneer zullen' eyndigen, indien de kiezers aen die droe vige nuttelooze uytgaven geen pael en perk komen'stellen Het is waerlyk te betreuren als men ziet wat er met de duyzende en duyzende franks der bur gers al gedaen word, en dit eeniglyk om het vry onderwys, dat hier bloeyt en elkeen ten uyterste voldoet, tegen te kanten, te doen kvvynen en, was het mogelyk, ten gronde te vernietigen Burgers van Aelst, overweegt uwe kiespligten wel, uu is 't nog tyd om die noodelooze en volks- ruinerende gelduytgaven te doen ophouden en de ongelukkige gevolgen er van te voorkomen. Stemt gy voor de liberhaters, dit zal beteekenen dat gy wilt blyven betalen en langsommeer beta len voor iets dat hier noodig is gelyk 't vyfde wiel aen den wagen. Stemt gy voor de catho- lyken, gy zult die verpletterende sommen jaer lyks sparen om er de stadsschulden mee af te leggen die het liberhatersbestuer gemaekt heeft, stadsschulden die in 1849 slechts beliepen tot 175 DUYZEND FRANKS, maer die in 1864 reeds tot de ongelooflyke en waerlyk verbazende som me van VYF HONDERD VEERTIG DUYZEND FRANKS vermeerderd en geklommen waren...... Waer gaet dit naer toe, kiezers Gy zelve moet antwoorden of gy dit schroomelyk geldspel wilt zien voortgaen of eyndigen. Zaterdag laetst heeft de aelstersche alliance eene algemeene vergadering gehouden in de Con corde om tot de benoeming van acht kandidaten voor den gemeenteraed overtegaen. Op 70 a 80 tegenwoordige kon rnen wel 50 kiezers tellen de overige waren buralisten, commiszvoyageurs. en andere liefhebbers. Burgemeester en schepe nen met hunnen opstoker hadden besloten niet alleen den overledenen lieer De Witte te vervan gen door zynen zwager doctor Ch. De Moor, en den demissionnaris Ch. Van Assche door zynen oudsten zoon Raimond maer ook den ouden doctor De Windt, raedsheer sedert 1855, buyten te steken, en aldus plaets te maken voor den advokaet Lamquet. Om den keus van dezen Iaelsten te doen lukken, hadden al de bediende van het stadhuys order gekregen van present te zyn en in den zin te stemmen. Maer och heere, het lukte maer halvelingsden advokaet Lamquet kreeg wel de meerderheyd, maer dan, tot groot spyt der kopstukken, kwam doctor De YVindt uyt den kiesketel met eene stemme meer dan stond schrik aen te jagen, en dat hel dit werkelyk had gedaen bespeurde ik toen ik zoo snel als ik Kon en steeds gillende de laddei opgeklommen was en i;ond- kykende juyst een aental menschelyke figuren in hel bosoh zag vei'dwynen. Ik nam myn weg terstond in de tegenovergestelde rigting en liep wat ik loopen kon, tot dat myne ,kraehtcn mv begaven en ik uytgepul ne- derzonk en zoo vermoevd en afgemat was ik, dat ik spoedig in eenen vasten slaep viel. Den dag kwam juyst aen toen ik onlwaekle en daer ik in myne nabyheyd water hoorde klotsen, zoo kroop ik er heen en na wal gedronken le hebben, voeldde ik my in stnel, om, hoewel langzaem, eenige uren voort te gaen. Eyndelyk zag ik ronk door de hoornen opstygen en spoedig daerna vond ik eene houten hut; geen paleys was mv ooyl zoo prachtig voorgekomen en geene vrouw zoo schoon, als zy die daer iu dén gang der deur slond. Goed was zy inderdaed, want zoo als zv my bespeurde, kwam zy naer my toe en hielp my naer binnen zy zette my by bel vuer, gaf my een uylstekend mael t'e nuttigen'en geloofde elk woord dat ik haer vertelde hoe ik geplunderd en byna vermoord vvierd door de Indianen. Zy bood my ook uachlverblyf aen, maer voor geen geld ter wereld zoude ik daer in den omtrek ge bleven zyn uyt vrees voor de Indianen ik wendde dus voor dat ik groote haest had om te Nieuw-York te komen, zy liet my nu gaen maer, goede ziel die zy was, zv bood my nog' eens eenig geld en proviand ten ge schenke aen. omdat ik nog zeer ver van Detroit verwy- derd was/Op d«n derden morgen na dat ik myne vricn- delyke gastvrouw verlaten had, kwam ik behouden en zonder eenige verdere avonturen te Detroit aen. Ik waegde hel daer om my mol een gering gedeelte van mynen schat naer eenen juwelier te begeven. Dezen deed geene navragen, maer gaf slechts een tiende der weerde van 't geen ik verkocht. Ik was echter al zeer bly dat ik wat inving en daer er juyst eenen stoomboot gereed lag, scheepte ik my in naer Nieuw-York. Te Nieuvv-Y'ork verkocht ik eenen van de ringen voor vyftig pond sterling en leefde loen een korten tyd op eenen groolen voet. Op zekeren dag uyt een cigarcn- vvinkel komende, meende ik op eens een bekend gezigL te zien, ik keek nog eens om en bemerkte toen dat ik my niet vergist bad. liet was myn vriend den l'eerzeu- man die er nog oneyndig slordiger uylzag dan by onze eerste ontmoeting. Ily herkende my terstond en haeslig naer my toekomende sprak hy my aen en vroeg hoe ik ontsnapt was Uyt den grafkelder meent gy zeyde ik gy wacrt een regt aerdigen jongen om my in zulk een hol achter le laten. a Wy hoorden de roodhuyden aenkomen zeyde hy my, en het was dus zaek om te maken dat w'y weg kwamen, als wy ons leven lief hadden en loen wy den volgenden nacht terug kwamen om te zien wat wy voor u doen konden, was het kerkhof Jelterlyk bezneyd met dat volkje en kostte het nog moey te om ons onbemerkt terug te trekken. Toen wy omstreeks eene week hier waren, vernamen wy dat de Indianen den dief gevat en hem naer hunne vreede wyze van regtsoefening gestraft hadden en wy vooronderstelden natuerlyk dat gy dien persoon waerl. Maer gy ziet nu dat ik het niet was zeyde ik ta- melyk koel, toen verhaelde rk hem echter myne lotge- doctor De Moor, die er in verzonken bleefDe andere uyttredende leden wieiden herkozen met eenparige stemmen, hunne eygene stem mede begrepen. 'T is i'raey, stichtend en indrukwek kend. Men schryfi uyt Brussel aen den Echo de Vrrvic>'s:' lk heb dezen morgend mededeeling bekomen van eenen brief, gesnierd aen aen eenen belgisehen genees heer, en voorlkomslig van eene der beroemdheden der geneeskunde in Vrankryk. Dezen brief geeft byzonder- heden over den toestand, waerin zich Keyzer Napoleon 111 bevind, en. besluyt tot eene onvermydelyke dood, indien, door een van die mirakelen der wetenschap of der naluer, eene spoedige verandering den doodelyken voortgang der ziekte niet kome tegenhouden. De zonderlingste geruchten loopen le Parys rond men spreekt er van geheyme listen, intriguen, samen zweering van zekeren prins, van zyne verstandhouding met maerschalken des Keyzerryks in het kort, den gezig.teynder is, iu bewuslen brief, onder de somberste kleuren afgcmaeld, en de vrienden der rust en des vredes hébben geene redenen om zich over den toe stand te verblyden. Het gouvernement van Leopold II zend nu en dan een linljen van 't Leopoldsordei' aen pries ters. Wat beteekenis heeft dat? Van den eenen kant dit gouvernement vervolgt de priesters als kwaeddoeiïers, en van den anderen kant, 't geeft ze linljens en kruyskens. Dat kan goed zyn om sukkelaers te paeyën. 'T is er al mede. De deftige menschen trekken hunne schouders op, Wat wy calbolyken vragen,'t is regt en vry- heyd. Lintjens en kruyskens, zonder regt eii vry- heyd, '1 is min dan het siyk der straet. Hoe worden zy dan aenveerd Waerschyne- lyk om van twee kwaden het minste te kiezen. Volgens den Journul de Médecine van doctor Van den Corput, het getal der cholerieken in ons land, beloopt, lot 15 september, ten getalle van 49 duyzend 558. Daèrvan zyn gestorven 27 duyzend 510. 'T is 55 op honderd. Het jaerlyksch verslag over den toestand en het besluer der stadszaken van Brussel voor 1865, komt te verschynen. Het bestaligt een zeer merkweendig progres waerover het magonniek liberalismus, dat de hoofdstad bestuert, fier mag zyn. Er is progres in het getal der onwettige ge boorten. Idem in dit der echtscheydingen. Het tafereel der lyfstraffelyke zaken stipt voor 1865, eene vermeerdering 'aen van 134 op het totael cyfer der misdaden en overtredingen, ver geleken by het getal van verleden jaer. De ver meerdering raekt meest de misbedryven van diefte, aftroggelaryen en misbruyk van vertrou wen. Het getal koffyhuyzen, herbergen en kantynen is van 2051 tot 2126 geklommen. Het jaer 1865 bied eene nieuwe vermeerde ring aen van 16,840 op het getal panden in den berg van bermhertigheyd. Deze vermeerdering raekt bezonderlyk de panden beneden de 5 franks; zy is van 15,930. De onafhankelyke zedeleer schittert dus in baren vollen glans, te Brussel, en het magonniek on derwys, door bel gouvernement beschermd, mag zich roemen over den vooruytgang verleden jaer verwezen tly kt. Men schryft uyt Parys, van 6 October, in eene briefwisseling aen de Indépendance Beige Eene droevige tyding verspreyd zich beden, en ik zou er misschien niet van gesproken hebben, bad zy geenen weerklank tot in de dagblacfen van 's avonds. De ongelukkige keyzeriu van Mexico, uytgeput door al de worstelingen die zy onder- staen heelt, is te Roomen ziek gevallen, en men beweert zelfs dat haren staet, die zich door eene groote ontprikkeling van geest verklaert, weynig hoop van genezing overlaet. Den graef van Vlaen- deren, die zich te Miramar bevond, er zyne zuster afwachtende, is iu allerhaest naer Roomen ver trokken, en ik mag er byvoegen dat den doktor Blanche insgelyks in deze laetste hoofdstad ver wacht. word, om zyne hulp aen de zoo bepro.efde princes te leeneu. De droevige tyding welke wy hooger geven nopens de keyzerin Charlotte, van Mexiko, heeft den pynlyksten indruk verwekt. Eenieder be- klaegt uyt er hert die godvreezende en geliefde prinses die eene krisis ondergaen heeft welke niet haer leven, maer haer verstand benomen heeft. De doorluchtige prinses logeert te Roomen in het paleys van den Paus, wiens goedheyd, in deze droevige omstandigheden, zich op de aen- doénelykste wyze gehoond heeft. vallen. Wy kwamen nu tol de ovcvtuyging dat den man dien ik op 't hoofd geslagen had geen Indiaen was geweest, maer een, die met'hetzelfde doel was gt ko men als wy zelf en dat de Indianen hem zeker nog in bewusteloozen toestand zouden gevonden hebben en hem loen gestraft voor wal hy niet had gedaen. Dit was nu het eynde vaii myn avonluer. Ons onregt- veerdig verkregen geld bragl ons echter geen geluk aen. In minder dan eene innend, was ik de eenig nog in leven zynde persoon van liet komplot, want Brown en Price hadden in eene herberg twist gekregen en waren aen 't veehien geraekt, waerby Price zyn kame- raed door middel van een mes, voor deze wereld on- schadelyk maekte, terwyl hy daervoor korten tyd daerna wierd opgehangen. Den leorzenman wierd in de hevig ste male krankzinnig cn overleed spoedig dien ten gevolge en zoo was ik nu den eenige» overgeblevenen, met ongeveer dry duyzend pond sterling in myn bezit, want wy hadden al de juweelen voor vyfduyzend pond sterling verkocht. Geschokt door hel noodlottig uylcyn- de van myne makkers, begon ik er over na te denken dat ik toch eygenlyk niet gedaen had zoo als het be hoorde en dal ik niet veel beter was dan een dief. En toch ik maer eens myne fouten met ernst begon in te zien, kwam ik ook al spoedig lot betere gedachten. Ik schreef aen myne betrekkingen, verkocht al myne fraeye kleederen en sieraden en op eenen donkeren avond* liet ik al wal er nog overig was van het geld zacht nederglyden in de .bus van het Vondelingshuys. Den volgenden morgen reeds was ik op mynen terug- Logt naer Engeland en op deze vvvze eyndigde myn eersten en laetsten diefstal. Z. K. H. deu giaef van' Vlaenderen moet zich nu te Roomen bevinden by zyne doorluchtige zuster, die hy in Belgie geleyden zal. Met genoegen kondigen wy aen dat latere l-ydingcn, uyt Roomen ontvangen, nopens deu gezondheydsstaet van de keyzerin Charlotte, vol- doender zyn. De doorluchtige prinses moest gisteren mor- i gend Roomen verlaten, vergezeld van Z. K. H. den graef van Vlaenderen, om zich naer Miramar I te begeven. LAETSTE TYD1NGEN. Wy omvangen lieden morgend nog droevige lydingen uyt Roomen, over het ongeluk dat Keyzerin Charlotta getroffen heeft. Zinnelooshevd! zicdaer, zegt den Monde het laetste woord van die sombere bladzy onzer heden- daegsche historie. Hel is niet van heden, dal het versland van Keyzerin i Charlotta geschokt is. Reeds vreesde men voor dit ongeluk, toen zy Mexiko v.erliet, waer zy twee jaren lang de yerschrikkelykste aller ontgoochelingen heeft i onderstaen. Men hoopte, dat de reys naer Europa die ongelukkige 'i Vorstin redden zou Nu verklaren zich vele wonderlyke geruchten, die geloopcn hebben by hare komst in Europa. Hei schynt dan ook dat men le Parys, in de hooge kringen, soms den zickelyken toestand van Hare Majcsteyt meende op te merken. Keyzerin Charlotte denkt van alle kanten door vyan- j den omringd te zyn de juaristen zullen haer vermoor- j den haer vergiftigen zoo meent ze. Tyd in gen, gisteren uyt Roomen ontvangen, bevesti- j gen dat den toestand, op dezen oogenblik, beter was, en de prinses des morgends Roomen zou verlaten, om in gezelschap van Z. K. II. den graef van Vlaenderen naer Miramar terug.te keeren. Het is nu stellig gekend dal Keyzerin Charlotta mis lukt is in hare poogingen om de fransche Regering te overhalen lol een langduriger verblyf der fransche troepen in Mexiko. Deu terugkeer dier noodlottige expe ditie is onherroepelyk besloten en zal nog in den loop dezer maend plaets hebben. Ook in Roomen schynt de Vorstin niet beter geslaegd te zyn, in hare zending voor het herstel van het Con- cordaet tusschen Mexiko en den Heyligen Stoel. Zy heeft den Paus willen overhalen lot eene toestemming welke hy niet verleenen kon. Pius IX zou haer hebben doen verstaen niet welke zonderlinge zending zy zicb- zelve gelast had. Maer de Keyzerin gaf zich niet over en redetwistte met den Heyligen Vader, zoodat de ver koeling tusschen Mexiko en Roomen nog verergerd is. CORRESPONDENTIE.— Onlv. van M. T, te Sleenbuyzo 6 f. Item van M. I) R. le Maeler 6 fr. Item van'M, G. M:e Hoorebeke 6 fr. Den eerw heer Monfils, oud professor in het kollegie te Geerardsbergei», is pastor benoemd van het beggynhof le Aelst. Heden is onzen geachlen stadsgenoot, den eerw. heer Charles Van Wichelen, onderdiakeh in het b'isschoppelyk seminarie van Gend, naer Roomen vertrokken, om al daer zyne studiën in de godsgeieerdlicyd en kanonioke reglen voort te zetten. Hel amerikaensch Collegie te Leuven is voorldti' rend in bloey; uyt dit gesticht zullen nog dit jaer ver trekken H L. Spruyt, van het aerlsbisdom van Mechelen, naer het aerlsbisdom van Baltimoro. H. C. Velge, van hel aerlsbisdom Meohelen naer het aerlsbisdom van Port d'Espagne L. W. Van de Poel, van het aerlsbisdom van Utrecht, naer '1 bisdom van Buffalo. G. Thibau, van hel bisdom van Brugge, voor het aerls bisdom van Oregon-Cily. J. Brondel, van liet bisdom van Brugge, voor hel bis dom van Nesqualy. J. Reichenbach, van het bisdom van Détroit. J. Herwig, van Paderborn, voor Détroit. F. O'Sullivan, van hel bisdom Cork, en A. Slrake, van hel bisdom Munster, voor hei bisdom van Natchez. L. Hoffschneyder en A. Korck, van het aerlsbisdom Fribourgin Brisgau, voor liet bisdom Buffalo. C. Van Laeivan bisdom Ruremonde, voor hel bis dom van Hartford. I). Dühmig, van het bisdom Friburg in Brisgau, en J. Zurnbülte, van het bisdom Miinsler, voor hel bisdom van Fort-Way'ne. Riordon. Saörac Theologim Licenliatiis van Chicago. J. Molitor, van liet aerlsbisdom Olmütz, voor Chicago. W. Murphy, van het bisdom Philadelphia, voor Chi cago. - Een dezer dagen van deze week zullen te Mar seille inschepen om zich naer Calcutta als missionna- rissen te begeven, zes leden der socieleyt Jesus, name- lyk i wee'priesters, twee scholastieken en twee broe ders. Zy gaen de belgisc.be zending aldaer versterken. Volgens de Gazette de Bombay heeft eenen missi- onuaris uytgerokend dat, in de voorzitterschappen van Madras en van Bombay, het engclsch gouvernement jaerlyks hy de o millioenen franks slagloffert aen den afgodendienst. De som jaerlyks voor het zelfde inzigt- gebezigd, in Bengalion en in de provintien van het noord-westen, mag ook wel omlcent 5 millioenen be- reylifcn en zelfs overtreffen. Men schryft uyt Brnssel dat er nogmaels spraek is> in de offieieele kringen, van het aenslaende ontsleg van M. den minister van oorlog, die op dezen oogcnblilt Belgien verlaten heeft om zyn buylengoed van Pan (Py'reneën) te gaen bewonen. Wy vernemen dat het vonnis, in zake va tl M. De Laet tegen sieur van Ryswyck, aen dezenf laetsten beleekend is, welken onmiddeiyk na deZé beteekenis, in beroep is ifegaen legen hel vonnis, waerdoor de reglbank zich bevoegd verkhierd heeft en levens in oppositie is gekomen tegen het vonnis hetwelk hem lol eene boet van 10,000 fianks scha devergoeding verooi deelt. üynsdag laetst heeft er in de gemeente Vracene, een schrikkelyk ongeluk plaels gehad. Den genaemden Beelders, vleeschhouwer te Mel- sele, dorp. was in die gemeente eene beest gaen halen om naer zyn slachtnuys te brengen; onder wegen heeft die beest zich verschrikt en is in zynen dollen loop op zynen geleyder gesprongen, waerdoor dezen achterover in eenen gracht is gevallen. Eenige oogenblikken nadien had hy op* gehouden te leven. Zondag heeft te Ilalle het sluyten plaets gehad van den 600jarigen jubilé ter eere van Onze-Lieve-Vrouw, gevierd. De processie is zeer luysterryk geweest, en de menigte was allergrootst. Zyne Eminentie den kardinael-aertsbisschop van Mechelen volgde de processie. Te rekenen van 4 ure en half namiddag reden er gestadig byzondere Ireyns van Halte naer Brus sel, en in de rigting van Braine-le-Comle, en zulks heeft geheel den namiddag tot 7 uren 's avonds ge- duerd. Men schryft uyt Capryk, den 4 oclobcr; Wy hebben met genoegen vernomen, dat de broeders der Cbristelyke Scholen hunne halve- kostschool en hun externaet geopend hebben i» het gewezen lokael van M. Braet-Lecaille. liet if

De Denderbode | 1866 | | pagina 2