De twee profeten uyt hel Verbond. Gemeente-K iezingen. Bei.l. Weet ge wat, koppel, rolt uwe matten 'Op met g'lieel uwen franemaoonswinkel en out- vlugt dien vervullen nest, weer er, volgens u, voonoen niets anders meer dan lichldompery, •diiysternis en klerikale pest zullen heersschen guèt u vestigen in 'tbloeyënde Brussel of elders waer 't liber.iel licht scbynt, met u vertrek zal de gevaerlyksle pest van hier weg zyn. Pi.uvmst. ,1a, ja, sedert 18 jaer heeft een al te gemnkkelyken zegeprctel ons als 't ware in slaep ge wiegden vooral in deze laetste tyden rekenden wy al ie veel op de verlichting onzer bevulking. Bell. Ha! gy waert in slaep gewiegd Wie heeft dan n"g dit jaer tot drymael toe hemel en aerde bewogen, alles in rep en roer gesteld, dag en naebt rond geloopen, in january 0111 de kandi- datuer van Mr Borreinan te bevechten, in juny om Charelke Cutnont tegen over onzen Lienart te stellen, en eyndelyk neg dezer dagen op welke gy ten deeleaeu de buytensporigste drukkingen en beesligste voorbereydsels tot eenen gewaen- deu trioml tie schandvolle afkoking toe te wyten .hebt Pluymst. Eer en dank aen de liberale kiezers welke door de kleiikalen tussclien hun geweten en hunne intresten zyn geplaetsl geweesten die aen hun geweten alleen hebben gelioorzaeind. Bell. Bonkende woorden en anders niet. Te Alhenen kwam Diogenes eens roud den mid- ,dag met eene lanteern op de groole merkt rond- zoeken. Men vroeg liein wat by zocht. Eenen man, zegde bv, die volgens zyn geweten strml, maer ik vind 'er geenenZou 't meestendeel uwer linerhaters zicii in dit spiegelken niet er kennen Pluymst. Nogtans, is het troostend te mogen zeggen dal er zich onder onze buryery menigvuldige voorbeelden van deze waer dig hey tl van burgervan deze standvasligheyd van overtuyging hebben vuor- tjedaen Beu.. Ha sa, Pluymstryker nu komt gy met een dobbel princiep 'voor den dag gelyk Janus met zyn dobbel gezigl. Tenvyl gy uwe tegenstre vers uwe eygeue fouten te iaste legt, begint gy nu integendeel aen uwe kliek de goede hoeda nigheden en vrome daden der calholyken toe te eygenen. Dit gaet zoo verre, dat ik myn volle góeste kryg van met u te klappen. Lamenteert dus, dreygt, beschuldigt en lasiert maer zooveel ge wilt, uw boelkeu is hier zoo leeg gedaeld, dat dit alles boter aen de galg is. B'hebl uwen tyd hier gehad, gy zyt opgeschept. De cat hol ijle party ligt op hoer uyterste. Voor zes maenden van hier is zy dood. Zoo schreef ons koppel vremdelingeti in het Verhond van Aelst van 8 janry 1865En wat is er gebeurd Op 30 October 1866 heeft de stad Aelst de plechtige uytvaert gevierd van het kop pel en van deszelfs aenhang, en de overblyvende dupen zingen nu dies irce en de profumlis. Zoo gaet het met al die valseiie liberale pro feten men heelt ze van in 't begin des christen- doms tegen de catholyke party zien opstaen en haren ondergang voorspellen. Den liberhiterschén keyzer Trajanus speelde ook den profeet en schreef dat die secte ('t christen dom) welhaest zou vernietigd zyn, en dat men van den gekruysten God niet meer zou liooreu spreken. Trajanus is dood, en den gekruysten God heerscht altyd voort. Den liberhater Julianus Apostaet gaf zich ook uyt als profeet en zegde dal hy de doodkist in gereedheyd had van den Galileër, dit wilt zeggen van den christenen Godsdienst en zyner Kerk. Julianus is wanhopend en al vloekende ge storven, en Christus en zyrte Kerk leven. Den vuylen liberhater artshett r Luther wilde ook profeet spelen, en zey aen den Paus Paus, ik was eene pest voor u in myn leven, na myne do >d zal ik uwen ondergang zyn. Luther is godslasterende gestorven, en het Pausdom is levendiger dan ooyt. Den yoddeloozen arlsliberhater Voltairevan welken'onze hedeudagsche liberhaters in regie lyn afstammen, heeft ook profetiën uytgekraemd: Binnen twintig jaren,- schreef hy aen eenen zyner liberhatersvrienden, zal den Galileër (Christus) veel spels hebben. Twintig jaren daerna, dag op dag; stierf Vol taire wanhopig als eenen verdoemden en Chris tus en Zyne Kerk leven en verpletteren al wie liaer zoeken te schaden of te verdrukken. 'T is aldus dat het koppel schryvers uyt het Verbond zich ook voor profeten hebben willen doen doorgaen maer den 50 october heeft be wezen dat zy maer valsche profeten zyn, en dat Toen wv te HAvre terugkwamen, was er weynigen nowel oiigunsligen wind, zoodat wy zeer langzaam vorderden. Toch kwamen wy vooruyt, toen eensklaps cmi gmot Fransch schip dal nylzevide, legen ons nen- voer en met zvnen boegspriet zoo hevig tegen onzen achtermast slootte, dat dezen in hel midden doorbrak. Gelukkig voor ons,zeylde het schip zoo langzaem, dat het niettegenstaande zyne grootte door zynen eygen schok terug wierd geslagen en wy dus nvt zyn vaervva- ter raekten, zoodat wy zonder verdere schade eyndeLk in behouden haven aankwamen. Denkelyk was de bot- sin» aen wal gezien, wani verschillende booten kwamen op ons af. vvaeronder myneu eygenen met Laret en een onbekenden. Daer de zee zeer onstuymig was en ik niet dacht dat hel veel verschil zou maken zoo ik aen boord h'leef besloot ik niet inden boot over te slappen, maer verzocht Philippe aen wal te gaen en M. Evrart van invne behouden aenkomsl berigl te geven, terwyl ik zelf spoedig l'huys zou wezen. Ik bad er echter niet op gerekend dat ons onttakeld schip zoo veel tyd zou be hoeven om tegen de kaey op te werken, zoodat ik dan ook eerst legen middernacht aen onze huysdeur klopte. Tot mvne' groole verwondering scheen er geen licht door de vensters lieên. Toen ik eemge koeren myn klop- nen herhaald had en geen antwoord kreeg, begon ik on- Lt'i'usl' te worden, hoewel de goede berigl n vat; Plu- liDoe betreffende mynheer en mevrouw Evrart zeer ve- ruslslellor.de waren. Eyndelyk heslool ik te trachten door eeno andere deur in huys te komen. Aen de eene 7vde van den hol was een muor van omstreeks zeven voet hoo"le die van bovon mei slokken glas voorzien was Mvncn jas uyt te trekken, op te vouwen en op het ertas'lo "legden was het werk van een oogenbhk. bade- tyk daerna" was ik in den hof, maer vergat in myne ge. de catholyke party hun nog gemakkelyker zal begraven dan zy hunne voorgangers Luther, Caivyn, Voltaire en andere gasten van zeilden kaliber begraven hQeft. 'T is't geen het koppel reeds begint te gevoelen. Wy lezen in 't Verbond van Aelst van 4 no vember Eene simpele vraeg Dewyl men volgens de klerikale tolken moet aennemen dat de Belgen ergens in hun land vreemdelingen kunnen zyn, hoe komt het dat M. Bethuue zonder de rest van de kliek meêterekenen een aelstenaer is? Wy vragen een antwoord. Neen, M' Béthurie is geenen Aelstenaer, hy is van Kortryk, en dus ook eenen vremdeiing. Maer hy is geenen van die liberhalersvremdelingen, die hier altyd als magere, ge weet wel, zyn toe gekomen en steeds zoo verhongerd, dat zy alles alleen opvreten en dan wel gevet, bonjour aen de stad zeggen om elders hun vet te gaen verteeren. M' Béthune is hier toegekomen met eene mag- tige foiTuyn, waerdoor hy zyne medeburgers deftig laei. leven zonder ooyt iemands vet uyt te te zuygen. En daerby beeft Mr Béthune ook aller- voortreffelykste principe» meêgebragt-, die hem doorg'heel de stad, eenige nydige magere liber haters fortuyiizoekers uytgezonderd, doen hoog achten, beminnen en als gemeenieraedslid heb ben doen benoemen. liet ware te wenschen dat er hier wat veel zulke vremdelingeti toekwamen, de burgers zou den ze met kruvsen en vanen inhalen, terwyl ze voor menigen vremden liberhaterskwanl deuren en vensters zouden sluyten. Als dit antwoordje u niet bevalt, konfrater, gy moogl sprekeu wy zullen liet op een ander airken zetten. Mynheer den Opsteller, Het Verbond van Zondag bevat eene sehimp- rede tegen onzen nieuw gekozen gemeenteraeds heer, Mr J. Haes, omdat hy geweigerd heelt een bloemtuil te aenvaerden hem door eenige ge- buremaegdekeris aengeboden. Verscheide geburen die de zaek kennen, geven Mr Baes volkomen gelyk 1° omdat den woens dag rond negen ure 's avonds geene uer was om bloemtuilen te gaen acnbieden 2° omdat zulke demonstralien niet dienen opgeleid te worden door eenen of twee drukkers uit't Verbond; 3° omdat de ouders der maegdekens voor 't mees- ledeel bunnen drapeau niet hadden durven uit steken na dar. den uitslag der kiezing gekend was, en dit wel uit vrees voor de liberalen, en misschien nog meer omdat zy voor de afgekookte klubsmanneii meer over hadden dan voor de nieuwe gekozene katholieken4° omdat eene zoo verdokene gelukwensching aengebrand smaekt, en geenszins overeenkwam met de gelukwen sching door de geburen dags te voren gedaen, welke, par parenthèse, in 't buis van den geko zen op de delstigste wyze zyn ontliaeld geweest. Ik zend u deze teregtwyzing, heer opsteller, niet om Mr Raes te versclioonen, want hy heeft dit niet noodig en mag zich gevleid houden door een vuil prondel blad gelyk het Verbond aengerand te worden, maer om hulde aën de waerheid te betvyzen en aen elkeen te geven wat hem toe komt. Wil dit smaedbladje nog meer modder naer Mr Raes werpen, ik ben zeker dat dezen, in plaets van er zich om te bekreunen, er fier zal over zyn en gevoelen dat hy des te meer de ach ting van alle ireffelyke lieden waerdig is. X uit de Nieuwstraet. Antwerpen! zegt Adelson Casiiau, dat is niet alleen eene som van honderd millioetien wegge worpen in werken die volgens de krygskundige bevoegdheden niet beter in staet zyn om den aenva! van eenen belegeraer te tarten, dan de oude muren van Jericho, en die, binnen eenige jaren het lot zullen ondergaen der versterkingen van Bergen en Charleroy. Antwerpendat is niet alleen eene der tulelyk- sle en rykste steden der wereld, met al hare rykdommen, niet hare monumenten en museums overgeleverd aen de yselykheden van eene be schieting en aen dé verwoestingen van den oorlog. Antwerpen, met zyne 40 kilometers fortifica tiën, verschanste kampen en citadellen, dat is niet alleen, gelyk men gezegd hneft, (eene mon- sterachtiglieyd welke gansch Europa heeft doen lachen;) het is ook nog eene tweevoudige schen ding van liet verdrag den 30 Mey 4814 te Parys gesloten, en van het Art. 15, van h»*t. verdrag geteekend te Londen 15 november 1851, waerby bepaeld wierd dat Antwerpen uooyt anders dan eene koophandelsliaven zoude wezen. jaegdheyd den jas weg te nemen. Naer de deur behoef de ik niet lang le zoeken, doch deze was gesloten eu ik wist le wel dat dit altyd zoo zorgvuldig geschiedde, dan dat hel my mogelyk zou zyn geweest hot slot open te breken. Te vergeefs zocht ik toen naer een ladder om op het balkon te komen dat langs wevrouw's kamer liep ik vond echter eenen huek dien ik in de traliën vasliiaekie, en hielp my toen daermeu in de hoogte tol myne handen hel halkon bereyken konden. Hel overige was spoedig gedaen. Hel racm stond open, en hoewel het donker was kende ik de kamer te goed om niet mvnen weg naer de tafel te kunnen vinden. Zv die even zenuwachtig en prikkelbaer zyn sis ik, wanneer hel geliefde personen betreft, zullen zich een denkbeeld kunnen vormen van myn afgryzen toen ik, myne handen vooruylslekende om nergens legen te slóoten, eensklaps het gezigt en het achterhoofd van een lyk voelde. Geen oogenblik twyfelde ik er aen dat Uit liet ligeiiaem myner weldoenster- waseygenlvk denken kon ik niet, maer deze overtuyging schoot my als een bliksemstrael door hel tioofd, en ik viel dan ook als door een schot getroffen neder. Ik kan niet juysl zeggen hoe lang ik bewusteloos bleef liggen, maer het moet wel ongeveer twee of dry uren geweest zyn. Zoo dra ik weder eenigzins tol beset kwam, kroop ik naer de deur en waggeloe de trappen al' naer de siraeldeur die spoedig open was: ik vloog naer het nahy zynde huys, welks bewoners, eene weduwe, met name Tul- hol, haer zoon er. twee jeugdige dochters, ik zeer ver schrikte. Zy waren spoedig by my, zich verbeeldende dat het buys ui brand stond, en hoorden toen het vrees- selykc nieuws. Mevr. Talbot kreeg een licht en keerde mei my terug. Het eerste voorwerp wat wy zagen, was iM Evrart in een plas bloed badende. Onder welke Antwerpen vandaeg, dat is de vernietiging onzer onzydigheyd en eenen akt van afhanke- lykheyd ten voordeele van een vremd gouverne ment, welk in den deenschen oorlog onlangs nog getoond heeft hoe heldhaftig het voor zyne 'be schermelingen zynen laetsten man en zynen klet sten guinee opoffert. Antwerpen! dat is een behendigen roep tot den inval, dat is het gansche land overgeleverd aen dengenen welken er zich wilt van meester maken, en een der schoonste standpunten van het vaste land overgelaten aen Engeland, dat er sinds honderd jaren naer haekt. Antwerpen eyndelyk, dat is, om eene uyt- drukking te gebruyken welke men niet te dikwyls herhalen kan, den bliksemafieyder die het vuer der wolken trekt, en die het trekt niet om het zelve uyt te dooven, maer om aen stukken te vliegen ouder deszelfs slagen, en ons met eenen regen van yzer eu steen te bedekken. Watteren.Graef Vilain XII11, burgemeester, en zyne aftredende kollegas zyn zonder tegenkan ting gekizen. iVLirelbeke.De catholyke kaudidalen zyn zon der oppositie gekozen. Knesselate.Niettegenstaende de ongehoorde poogiugen der doctrinairen is geheel de catholyke lyst gekozen. Huusbeke. Zyn gekozen de heeren Borluet- Kervyn, Van Overbeke, Van de Walle, Buysse, Vandcrplactsen, al catholyke kandidaten. Nedcrbrakel.Hel getal ingeschrevenen beliep tol 224. Dit der stminers tol 214. De catholyke party heelt eene groole overvyinning bekomen al hare kandidaten zyn gekozen, te welen De heerenP. Lemailre, met 150 stemmen A. Van d'ut Uoorëii, 149; J Faingnaert, 148; J.-B. De Vos, 147; L Van Pevenaege, alle vyf uyltredende leden, en P. van de Sand'-, landbou- wer-eygenaer, 145, tegen 68 gegeven aen den heer F. Risseliu, burgemeester, behoorende aen de liberale party. Er komen ons uyt verscheydene gemeenten des lands nog nieuwe inlichtingen toe, welke bewy/.en dat de nederlaeg van het liberhalers- mi uister ie nog veel vermeerdert. Alzoo schryll men het volgende uyt eene nabuerige gemeente van Öpbrakel Mynheer, in de opgaven der plaetsen waer de burgemeesters van de brug iu T water geval len zyn, hebt gy, nog zoo men hier zegt, de prinse met de paele vergelen, nament lyk Opbrakel, daer was den koster ter zeiver tyd grooten liberalen bur gemeester, ministeriele slael en harden kiesdravc., hy meende by gevolg dal hy zoo vast op zynen ZPtel zat als uwen Artevelde vast op zynen piëde stal slaet. Maer helaes que tout chunge en ce bas monde, op den dag der kiezing hebben de deftige calholyken aen Al. den kosti-r-burgemeester, zulke lelie buyze gegeven dat hy in hel toekomende geheel konlent zal zyn met zyn kosterschap. Op 91 ingeschrevene kiezers hebben er 79 aen de stem ming deel genomen en Magister kreeg 6 geheele stemmen de zyne raedebegrepen, den eersten sche pen 5 en een uyltredi nd liberael lid 5. Magister zal nu tyd hebbenom zyn uytvaert te spelen. Zie hier overigeusde verdeeling der stemmen volstrekte meerderheyd, 40. MM. F ivez, uyltredende lid, 74 stemmen F. Foubeil, idem, 71 P. De Cuiiber, idem, 72; Ph. Van Ph. Van de Putte, 71 F. De Buck, 67. Den koster-burgemeester, die deze plaets sedert meer dan dertig jaren bekleedde, heeft 6 stemmen bekomen M. Van Hazevelde, schepen, 5 en M. Van Maeidergem, uyltredende lid, alieu liberalen, 5. Te Meyse (Braband), is M. den doktor Win- delinckx, calholyken kandidael, gekozen geworden iu vervanging van wykn M. den baron Van der Linden d'Hooghvoi s1, algenieeneii bevelhebber der burgerwachten van Belgiën. De Indêpendance had beweeid dat de catho lyke party te Wolverthem (Braband) de nederlaeg bekomen had 't is eene grove leugen het be- stuer dezer gemeente w s calholyk voor den 50 october. en 't is calholyk gebleven. Volgens de liberhaleis-bladen, had hunne party eenen volledigen zegeprael te Englueii be- liaeld. Nu 247 kiezers hebben deel aen de stem ming genomen volstrekte meerderheyd 124 MM. Daminet, burgemeester, 232 stemmen F. Choppinel, schepen, 196; E. Paternoster, idem, 161; Vau der Kelen, uyllredcnd lid, 175; Van Catsén, idem, 173. M. Duval is gekozen gewor den met 165 stemmen in vervanging van wylen M. Matthieu; zynen liberalen mededinger, Tuuhcau heeft er maer 106 bekomen. By de liberale burgemeesters in de kiezingen van 30 october afgekookt, moet men voegen Al. Begien, burgemeester te Sulsicque (ajwaer, wel le omslaëdigheden ook, altyd is het aensehouvven van e--n- dood ligehaem een akelig tooueel, maer hoe -veel pvn- lyker wanneer hel iemand is dien wy liefiiebben en die met geweld van hel leven is beroofd. Op dat oogenblik was er geen gebrek aen hulp, hel lyk wierd dan ook zorgvuldig opgenomen, in de eelkamer gebragl en op tafel nedergelegd. Er vvierden uu naspóringen in het werk gesteld naer mevr. Evrart, Ik zeydc dat ook zy vermoord was en dal wy haer lyk in hare zitkamer zou den vinden. Hel is onnoodig de verdere byzonderheden te be- schrvven, noch de aendoeningen die ik ondervond. Ik zond* eene boodschap naer de aulorileylen om van hi t gebeurde verslag te geven, en ging toon naer bed om myne droefheyd deu vryen loop le laten. Is het te ge- lo'oven dat ik, niellegenstaende ai myn lyden, vast in slaep viel By myn ontwaken was hel klaer dag ik zag den commissaris van politie met dry agenten in de kamer. Op zyn verzoek gaf ik een verslag van het gebeurde zoo ver ik van wist; hy liet my toen den geheelcn dag met myne smart alleen. Tegen den avond dacht ik er eerst aen dat niemand my op was komen zoeken om my wat te troosien, maer toen gebeurde er iels wat my deze onverschilligheyd ophelderde. Eensklaps zag ik don commissaris niet eenige gendarmen binnenkomen. Hy verlangde dal ik my gereed zou maken met hun mede te gaen, want hy had bevel my in hechtenis te nemen. Ik kon niet gelooven dat ik hein goed verslond, maer ik moest het wel spoedig begrypen. Ik was nog zoo onder den indruk van het geleden verlies, dat ik de vernede ring van zulk een bevel niet zoo sterk gevoelde als dit anders het geval zou geweest zyn. Het kwam my ook zoo ongerymd voor dat iemand slechts een oogenblik verstaen, de liberalen maer 17 stemmen tegen 64 bekomen hebben) M. De Keyzer, burgemeester te Quaremont (arrend, van Ronsse)M.J.Van Heeke, burgemeester te Oust-Eeeloo M. Van dei- Slag, burgemeester te Malderen. By de lyst der liberale schepenen die de kiezers zenden wandelen hebben, moet men voegen M. Van der Donckl-Maes, schepen te Sulsicque, M. Lippens, schepen, te Lovendeghem, en M. Hamer- lynck, schepen le Sleydinghe. L aet ons eens herhalen burgemeesters 23, schepenen 45, te samen 68. P. S. De lyst is nog ten eynde niet. De catholyke nieuw gekozene Kandidaten dezer stad hebben bunnen triomf deftiglyk ge vierd, met aen de armen dezer stad VEERTIEN HONDERD tarwe brooden te doen uytdeelen. In den nacht van zond.ig lol maendag is de dienslmeyd, velke slechts sedert twee dagen by den brouwer den lieer de Meulemeesler alhier verhueid was. uyt het huys van dezen laetsten verdwenen, met zich nemende de beste kleederen van Madame en hel spaerpolje der bovenmeyd. De politie doet opzoekingen naer die stoute dievegge die, naer men verneemt, zich in de stad Gend moet bevinden Men schat het beloop der diefte op circa de 500 franks. Een koninglyk besluyt van 22 october staet eene subsidie toe van 4000 franks aen de gemeente Teralphene om de onkosten te helpen betalen der kassyding van den weg die leyd naer de statie van Denderleeuw. Het calholyk blad de Tyd, van Brussel, dat sedeitelf jaren drymael ter week verscheen, is thans in andere handen overgegaen en verschynt maer wekelyks meer. Een ander vlaemsch weekblad is te Brussel ver schenen, onder den titel van de Tyding. S-dert eenige dagen spreekt men te Brussel veel over het avontuer van een lid van zekere maetsciiappy, welke in den laetsten pryskamp, lydens de zoogezegde nationale feesten, eene gou den speld had gewonnen, door den koning ge schonken en, volgens het programma, op 300 franks geschat. Een deskundigen deed den geluk kigen pryswinnaer opmerken, dat de perel die op de speld staet, hol is en dat de gansche weerde van het voorwerp de 20 fr. niet te boven gaet. Alsdan ging den winnaer naer den juwelier, by wien de speld gekocht was, en vroeg hem hoeveel dezelve weêrd was. 'T is waer, zeyde den juwe lier. dat de speld aen Z. M. voor 300 fr. is ver kocht doch als gy verlangt dat ik ze zou wederne- men. moet ik ti waarschuwen dat ze in goud slechts 15 franks weegt en dat de perel maer 1 fr. 50 c. weerd is Ziedaer hoe eerlyk sommige juweliers h mdel dryven Hel getal der wisselbrieven en trekbriefjes die in het arrondissement Brussel geprotesteerd zyn. beloopt van 31 july tot 30 Augnsly medebe- grepen, op 1492, dus gemiddeld 48 per dag Het is een weynig minder dan de verledene maend, waarvan het. gemiddeld getal beliep tot 50 1/2 per dag. Van 31 augnsly tot 28 september was het getal 1252, dus gemiddeld 43 per dag. Wal zeggen dé liberhaters da<»ivan? In het verlichlsle deel des lands oertigten de beurzen ook meest. De aktionnarissen per algenieene maelsehap- py van 't spoorweg-materieel te St. J a ns- Aio lebeek by Brussel, ingerigl, zyn in buytengewoone alge nieene vergadering byeeugeroepen, op woensdag 14 november. In deze vergadering zal de on'bin ding der maetsciiappy door den bestuerraed voor gesteld worden, 't Is dus aen eene likwidutie, of om beter le zeggen aen het voorkoop van dit groot nyverhevdsgeslichl dal men zich moet verwachten. Gedurende de verledene maend october, zyn er in den burgerstand van Brussel, 494 geboorten waarvan 270 knechtjes en 224 mcysjes aangegeven geweest 750 sterfgevallen, waervan 393 van het mannelvk en 357 van het vrouwelyk geslacht. De slei fgevallen hebben hel cyfer van 256 der ge- boo' teil overtrolF'-n. Er zyn 148 huwelvken ge vierd geweest, en men heeft eene echlscheyding geboekt. De beweging van den burgerstand van Brugge gpdurende de maer.d october is als volgt geweest: Geboorlens 151, waervan 73 jongens en 58 meys- jes overlydeus 185, waervan 91 van het maiinelyk geslachten 94 van het vrouwelyk geslacht. 21 iiuwelyken z\n gevierd geweest. Talryke vveduwenaeis, wier vrouwpn onlangs te Brugge door den cholera zyn weggerukt, hebben reeds een ander huwelyk aengegaen of zyn op het punt hetzelve le doen voltrekken. Onder deze bruvdsparen was er eergisteren een ouderling van 70 jaren, die voor de vierde tnael in den luiwelyks- boot stapte, maer thans met e n biuyd van drymael zeven. Men schryft nvt Capeilen Een schrikkelyk ongeluk, heeft gisteren avond om 6 1/2 ure, onze gemeente in verslagenlieyd ge dompeld. my schuldig kon gelooven, dal ik my zelfs in de gevan genis schier niet ongerust maekte over den atloop van het gereglelyk onderzoek. De vele vrienden, die my in myne gevangenis opzochten, sterkten myne goede ge dachten over myn toestand. Daeronder was een advo- kaet, Langenis genaemd, die my in hel regl zou onder wezen hebben, zoo ik niet naer zee had willen gaen. Hy zou mvne zaek onderzoeken, en, naer zyne vragen te oordeelon, sche< n het my toe dat hy aen myne on schuld twyfelde Had hy dit willen toestemmen toen ik hem die bekentenis trachtte te ontlokken, dan had ik z\ne diensten gewevgerd en liever geen verdediger ge had, hetgeen misschien veel heler zou geweest zyn. Op den dag van myn verhoor was hel geregtshof op gepropt met myne vrienden die, zoo veel ik in hun be- reyk was, my de handen drukten. Slechts zy die weken lang onder eene valsche beschuldiging gedrukt zyn ge weest, kunnen ten volle beseffen, hoe dit openbare be- wys van het geloof in myne onschuld my verligtte. Met. kalmte, ja zelfs met eenige nieuwsgierigheid, wachtte ik at welke gronden het geregl tegen my had kunnen vinden om myne ïn-hecblenis neming te regtveerdigen. Daer ik den presidenl en de voornaamste leden van het hof kende, voelde ik eene zi kere onbestemde vrees, toen ik de ernstige uytdrukking hunner blikken waer- nam, als zy deze op m'y vestigden. Toen den jury plaets had 'eenomen en de gewone formaliteylen vervuld wa rén, droeg den procureur-generael de aele van beschul diging tegen my voor. Ik was nvterst verwonderd toen iklioorde op w:elk een helsche wyze de meest gewone omstandigheden dooreengeweven waren, zoodat ik slechts op eene vryspraek mogl hopen, wanneer den iurv my niet aen zulk eene verschrikkelyke misdacd schuldig kon gelooven. (Word voortgezet).

De Denderbode | 1866 | | pagina 2