Burgers, al wederom leggen. Kamer ca Senaet. u-a, - Bekendmakhsg. Pieters-periuing word lol 't leste.eeiHiemken aeu <len Paus beliandigd, daecvan beslaen sriirifte- lyke bewyzcuEn men doet d'inzainelaei'S voor dieven doorgaen!! "Vail deti anderen kant, daerin word te veel getoond dat de schryvers van 't Pabond nydige vyandeu zyn van den Paus, niet de menschen dooi snóoden laster te willen beletten Hem in zynen nood ter Itulp te komen. Is 't niet genoeg dat onze liberliaters van Italiën Hein schier van al zyn goed berooid hebben, wacrom wilt men Jiem nog de aelmoes zynev kinders oiitnikken Uit zal ons veel kwaed doen by 't volk, zyl er zeker van. Wist gy anders niet te schryven Pluymstr. Tiens, ami Ploeg, aen uw klap pen zou ik zeggen dat g'ergens uen franciskaen ingeslikt hebt. Zoud ge willen kazak keeren Pi.of.ü. 'K ben ik nen g'heelen seboonen franciscaen oni kazak te keeren!Maer 'k zeg ik u nog eens dat, als men niets anders te schry ven bad, men veel beter zou gedaen hebben van it.e zwygen, want 'k en ben ik in g'beel niet ge rust over dien beestigen laster tegen St. Pieters penning. Ik voorzie daer een groot proces iu Pluymstk. Er is nog al geschreven ik heb ik de klerikalen nog als geveynsde en eerzuclili- .gen doen doorgaen. Ik heb gezegd dat zy zich roemen over hunne verknoclitheyd aen 't geloof en. aen den Paus, maer dat bet al geveynsdheyd is, aengezien zy in woeste vreugd zyn, ais den Paus en d'eeuwige stad in rouw verkeereu, en dat zy in plaets van eene novene te doen ter in tentie van den H. Vader, zy eene doen van 30 October tot 9 november ter eere van Bacchus PlohgEn wat al eerlooze schandalen zou den de liberliaters niet vertoond hebben, hadden zy boven gelegen? He weet wel wat er al gereed was, niet waer» PiuYasTa. Est? usl ustlaet. (lit potje ge dekt, want ik begin te zvveeten als ik daerop peys. 'T zou waerlvk te grof geweest hebben. Plobc. Wy mogen vv-y alle twee zweeten, maer zeker is't dat den tr.inciHaeonscben rimram .waennoè 't Verbond zondag opgevuld was, al- leeulyk twee zaken bewjst die ons uytncmende zullen tegengaen en '1 volk tegen ons langsom- meer verbitteren. Dien rimram bewyst 1" dat het koppel uyt 't Verbond twee gezworene vyanden .zyn van den Paus, en twee tasteraers legen de Aelstersche burgery, welke hare verknoclitheyd aeu den Paus heelt doen uytsehyrien, omdat den uytslag de liberhatersvyanden van den Paus ten minste iiier in onze stad vernederd .heelt. En gy dui lt dit. Bacchus-feesteii noemenTrekt uwe gi'oolsle slaepmuts tot over u gezigt en krïiyp tot ■over den kop in uw bed. -Pi.uïMSTii. Eu verwyt my niet meer zulde, of 'k zal ik nen keer opengaen op uw kappe, en dan zult g'u moeten baesten om eene drydobbele slaepinuls over uw gezigt te trekkenBe weet ge wel dat gy meest van al de schuld z.yt dal on ze mannen in den azyutobbeu gesteken zyn. Ploe "T is bier zoo wairn, 'k ga aen lBon jour. Als wy deze week van een uytstapje t*buys kwamen, vonden wy op onze tafel oenen gehee- len hoop liberliaters aenslagbilletten ons van wego het stedelyk bestuer gezonden, om by den lieer gemeente ontvanger eenen g'heelen hoop ikadasterfranks te gaen leggen. Niet te voeden van ons billetten te brengen die wy persooiilyk moeien betalen om aeu den haie- lyken kadasterwinkel .te voldoen, heeft men ons riiog twee vap die mac hi nen gezonden die ons niet aen gaen, en die, gelyk men kan denken, wy ;te poerde zullen gaen betalen. Gelyk wy, hebben de andere burgers aen den kadaster onderhevig ook hunne bilelteu gekre gen, en velen welke wy hebben boo ren spreken, waeronder ook liberalen, wenschten de kadaster- .of opcenten mannen tol op den oever van de zee, en zegden ronduyt dat zy uytncmende blyde waren van die jannen verlost te zyn. Onze slimmerikken hebben gewacht tot na de kiezing om die aenslagbilletten rond te zenden, en zy zyn fyn te werk gegaen, want baddert zy de legbrievên vóór de kiezing gezonden, de afko king zou nog al veel grooter geweest zynen.de kiezers zouden nog eene selieut azyii meer iu den .oplegtobbetl gegoten hebben. Maer mèt die slimme streek van uyt stel zal er niet eenen burger een enkel liauksken minder betalen, en tot den laetsïen centieni die buiten gewoon e lastcontributie moeien leggen. Wy verhopen dat het de laetste mael zal wezen •en zullen op tyd en stond middelen aenwyzcn het algemeen gevoelen giootendeeis uyt. zaegmecl ge bakken, reeds voor ons gereed stond. i)e soldaten van de vvaclti stonden mei geladengeweeren en gevelde bayjonnellcn by den ingang van de deur, zoo langden uip'ior den tinnen kroes van eiken gevangene mei soep vulde. Ilnerna wiurd do deur. gesloten en gegrendeld, en nu liet men de misdadigers alleen tot den volgenden morgen op een bepaeld tin, hetwelk naer liet saizocn verschilde. Prooien God! welke gruwelen wierden er in die'uren der ilnysteriiis gepleegdVroegere misdaden «naeklt.'ii tiet lióoldoudei'werp der gesprekken uyt, en wel verre van die te verkleynen, overdreven de gevange nen ze nog, geloof ik, om er roem op le kunnen Ic dra gen In den aenvaiig deed hunne bic! myn bloed versty- veu, niacr binnen korten tyd hoorde ik er nnuwelyks meer naer. De afdeeling, waer ik eerst in geplaetst wierd, bestond behalve, my zolveii uyt een vadermoor der, iemand die een vriend in een herberg doorstoken had e.ei: Korsikaeu die uyt jaloerscliheytl een meysjó vermoord had dry bekende schurken die veroordeeld waren svegens diefstal met manslag een ouden boos doener die er op roemde dal hy den eygen dag waerop by weder in vryheyd gesleld wierd, een jong nicysje de keel had afgesneden tien jongsicn van twee broe ders die eene blinde zuster had verdronken om het geld voor haer onderhoud le sparen oenen man die.negen mensehei!, en daeróiider een cipier verinoord had. maer die nimmer m de dry jaren dal hy hy ons bleef een enkel wóórd gesproken heeft. Door my ziek le. houden ontkwam ik de eerste nach ten aen pérsoonlyke beladingen. De boc-yën, waer wy mei ons tweeën ol' drvën by dag aeu vastgeklonken waren, wierdnr: losgemaekt, wanneer wy ons naehi- verblyl' bimien traden, en daer wy zoo bleven lol den völgmvdöh echtend, was bel mogelyk my op de bank, die loi rustplaels diende, neder le leggen en my, mul hel hoofd naer den muur gekeerd, te bonnen alsof ik -Urm Dam b-i toen nog zomer was, drongen gedurende om dien burgerdrukkeflden last teenemael te kennen afschaffen. Dit gedurig leggen en langs om meer leggen heeft maer al te lang geduerd. Dit liberael spel moet uyt zyn, de burgers zyn 't leggen zoo rnoê en beu als kouden pap. In Senaet en Kamer heeft men zich eerst onledig gehouden met te onderzoeken of de benoemingen der nieuw geko '.enen inregel geihnu zyn gewor den. Allen zyn tot den eed aenveerü geweest. Don Senaet. heeft zynen ouden voorzitter, Prins De Lig he, liernoemd, en zich onmiddelyk bezig gehouden met de antwoord op de troonrede. Deze antwoord is met eenparige slem uien aeiigenonién. Du Kamer zal lieden haren ouden voorzitter Mr Peereboom hernoemen en zich bezig houden met hel adres 111 antwoord op de troonrede. Wy lezen in den Bim Public Den Beurzen-Courant kondigt eene brugsche briefwisseling af, door eenen ouden volksvertegen woordiger onderteekend, en die ons een veelbe- duydend feyt, in de hedendaegsche omstandig heden, kenbaer maekt. Twee leden der hooge geestelykbeyd van bet. bisdom van Brugge, Mgr. Bruneei, voorzitter van hel seminarie, en M. den pastor-deken van St-Gillis, algemeen geacht, en door hunne bedaerdheyd van karakter gekend, zouden liet eereteeken van hét. Leopoldsorde, 't welk bun door een onlangs koninglyk besluyt was toegewezen geweest, naer liet gouveniement terug gezonden hebben. Deze eerbiedweerdige geestelyken, alhoewel zeer getrouw aen liet koninglyk stamhuys, willen de I yd en de rnede- pligtigeu niet zyn, van de schandelyke handei- wyze door de weike een gouvernement van franc- magons de openbare denkwvze, over den bekla- gensweerdigen toestand der catliolyke Belgen ;-oicl)t te bedriegen. De geestelykheyd als een openbaren vyand bevechten, dezelve dagelyks door betaeldè dagbladsehryvers doen beledigen," de aen de geestelyke belangen tegeustrydige. wetsontwerpen vermenigvuldigen, aen den gods dienst, aen de opvoeding en aeu de liefdadigheyd eenen onophoudelyken oorlog acndoen, en dan met de zelfde hand die het ontwerp van een artikel voor den Echo du Parlement voorgeschre ven heeft, een kanonik of een pastor dek oreren, is eene walgeiykc komedie spelen, en wy ver- siaen zeer wel dat mannen van eer luydóp ver klaren ergeene gefoptcn van te willen zyn Wy weten dat het den eersten keer is dat leden van 'de geestelykheyd, nietten opzigte des ko- nings, dien men bier vruchteloos iu zake zou willen roepen, maer ten opzigle van het gouver nement, eene zoo geteekendc houding nemen. Men moest nogtuns zou ver komen. De zacht- muedigheyd en de overgeving hebben bate palen. Niemand zal regtzinnlglyk durven beweeren, dat een priester door bet kabinet van 1857 gede- koreerd, zich in geen en zeer bedenkelykeu toe stand bevind. De eerste vraeg die er gedaen word is wel deze Welke pligl heeft hy kunnen te buytën gaen, om liet kruys te verdienen? Indien zoo als liet a!tyd 't geval is. den gedekoreerdeu geestelyken zich niets te verwyten heeft, vraegl men nog zeer naluerlyk Welk is liet oogwit dat het ongodsdienstig kabinet beoogt., een weerdigen uytmuntenden priester dekorereiide ilie zyn leven slagloffert om de goddeloosheyd te bevechten, waer van dit gouvernement de persoonverbeelding-en den steiinpitaer is Timeo Danaes et dona ferentes. Dit oogwit kan niets anders zyn dan om de openbare denk- wyze te misleyden en te bedriegen. Ziedaer cygenllyk de taktiek waervan Mgr. Bruneei on M. de 'pastor van S. Gilles zelfs niet onvryvviUiglyk, de medewerkers hebben willen zyn. Zy hebben gemeend dat liet oogenblik geko men was, om een oynde aen dezen zoo droevigen en dubbelzinniger) toestand te stelien. Door de liedeiidaegsclie ministerieele handen aen catlio- lyken en bovenal aen geestelyken toegewezen, is lie: Leopolds-orde geen toeken van ondersehey- diug meer, 'I is wel eerder eene spqlteeny en eene beschimping... Wy verslaen dan allerbest dat hel algemeen belag der calholyken, zoowel als liet belang der priesterlyke wcerdigheyd, eerbiedvolle priesters liet: besluyt doen nemen dit.juweel aejt de mannen terug le zenden, die hei hun gezonden hadden. 'T geen men met erkenielykheyd en eerbied van den koning per- "sotmlyk zou aenveerden, 't geen men met eene billjke iierlieyd vaneen eerlyk en ouaTliankelyk gouvernement zou ontvangen, weygert men uyt de handen van een ministerie die hel Leopolds orde teil dienste zyner ongodsdienstige drillen steil. een paer uren nog cenige lic.lilstialen door twee kleyne op- nifigen in den nuior tol ousduoi", maer daerua be vonden wy ons iu eciiC duystere spelonk. Als myne makkers biinne soep gebruyki liadden, begonnen zy op eene oygenacrdi'ge manier le dobbelen met stukjes brood, 'die zy tot dal doelnynde bewaerd hadden. Wan neer liet duurvuor te donker wind, sehovon zy naer elkander toe en begonnen le praten. Daer zy dit meestal in de dicvenlael deden kon ik niet alles van beu ver slaen, maer ik kende toch le veel Frauseh zoo alsr liet in alle landen gesproken word, om niet verschillende sprekers te kuinn n volgen. Ware het niet geweest dal zy gedurig zulke vorsebrikkulyke godslasteringen uyl- leu, dan zou iiv misscbien loeli nog belang bobben ge steld in verschillende verbalen van bun vroeger leven maer nu kon ik sle« bis sidderen en liet oogenblik af wachten dnl eenen dezer misdadigers myne afzondering van liet) mogt beschouwen als trolschliuyd. liet duerde dan ook niet lang of myne vrees wierd bevvaerheyd, maer ik bad toch nog tyd gehad uyt hunne gesprekken elks karakter op to maken om daeniaer le kunnen han delen, wanneer hel gevreesde oogeuhlik daer was. Van den eersten dag toen ik in de gnlev kwam, was ik tiet zy door toeval, hel zy door vroede moedwillig- lioyd van ile cipi rs, vastgeklonken aen de keling van den ouden booswicht, die hel jonge mcysje vermoord had. Ondor bel werk was hel spivken verboden, maer hei was eene oninogclyklmyd te beletten dat zy, die aen een kefing vast waren, zacht mei elkander pract ical niynen makker sprak dikwyls teg«!n my, ik hield echter vul hem volstrekt niet te antwoorden. Eens na liet avondmaal stond duzeii man op en hield eene soort vai) aenspraek, waer in hy zyne grieven tegen my blootlegde. Volgens hem was ik onder ande ren te trolsct) om my le ver enigen met myne mede gevangenen, en ten slotte vorderde by dut ik my van deze aenklagl zou zuyveren. Ik antwoordde niet. maer wachtte zoo bednerd mogelyk af wat er volgen zou. Wy vernemen dat M. Bysmanpastor-deken van St-Janskerk te Poperinghe, zoo wel als Mgr Bruneei, vooi zittei' van hel seminarie te Brugge en M. Van Coillie, pastor-deken van St-Gillis, aen het gouvernement de eereteekens van het Leo polds-orde terug gezonden heeft die hem de ver- iedene week toegezonden waren geweest. Dezen eerbied weerdigen priester brengt dezelJde re denen by dan zyne achtbare kollegas. Wy lezen in den Journal de B. uxel'es: De eerste van al de waerborgen in zake van kiezingen, moet de zedelyklieyd der stemming uylmaken. Nu dan, met het kiesstelsel 't welk onze tegenstrevers hebben doen doorgaen, ont breekt deze voorwaerde gansch en geheel. Laet ons een feyt ondeivduyzend andere aenhalen, om ons gezegde te staven. Over eenigen tyd, wierd een schepenen van een onzer latidelyke dorpen wy laten den naem der gemeente en de aenwyzing der provintie daer, waervan hetzelve deel maekt voor on trouwe geldbehandeling veroordeeld, en uyt dien hoofde, gedurende ecnige maenden in de uyioe- fening zyner openbare bedieningen opgeschorst. Dezen kerel aldus door bel. regt getroffen, moest dit jaer herkozen zyn door een oneerlvk schan dalig middel, is hy er in gelukt zyn mandaet van raedslid te doen voortzetten, 't geen hem zonder twyfel de voortzetting van zyn ma end a et van schepene zal laten behouden. Het middel dat hem doen gelukken heelt, is de doorslagend- sie veroordeeling van het stelsel, 't welk van den herbergier een kiezer maekt, uyt. eenigen hoofde dei' betaling van 15 franks op de sly ting van sterke dranken gelieven. Iu de gemeente waer van wy spreken, zyn er zeventig kiezers, onder de welke vyf-cn-veeriig op de kiezerslysten alleeniyk gebragtzyn, uvt hoofde van liet palen tregt, geheven voor de verknoping van sterke dranken. Welk is het getal stemmen door den ontrouwigen schepen behaeld? Twee- en veertig Maer men moet bemerken dat al de herbergiers van het dorp, uytgenomen dry, voor hem gestemd hebben, ten gevolge eener over eenkomst, door elk een van hen aengêgaen, legen de uytwisseling van een vyffrankstuk. Den nieu wen gekozenen heeft dus zyn oogwit bereykt door de enkele reden dat hy over eene som van 240 fr. kon beschikken, ten oynde de stemmen van 42 kiezers te bedriegen of af te koopen, die sterkedranken verkochten! Wy lezen in de indèpendunce Al. Louis Brandt komt le overlydeu in Brussel op 7 november v4£öG oud 6o jaren. De brgrale- nis zal plaets hebban vrydag 9, om 2 iim-d na- tt middag, op 't evangelisch kerkhof te Sinle Joos- teu-JSoode. Lvangeliseh kerkhof, dat is protestantsch kerk hof. Lr zyn dan, volgens de belydenis der libera len, pi'Oleslansche kerkhoven, waerin protestanten begraven worden, en geene andere. 'I Eu zyn maer de catliolyke kerkhoven die onlëerd worden. Een van de twee. Protestanlsche kerkhoven yyn wettelyk of onwettelyk. Weltelyk dan moet men er laten aen de calholyken. Oiiwetlelyk dan is 't pligl die af 1o-schaffen. Wy lezen in den Bien Public Êen hoog ainblenaer van 't Hof, onlangs in sprake met een aenzienelyk man van dun callio- Ivken kant, zeydeals de katlmlyken misnoegd zyn, dan is de zaek ongelwyfeld treurensweerdig eii zeer droef, doch 't is zonder gevolg; als, in- legeuUeel, de liberalen misnoegd z\n, dan is u 'i eene zaek waennede de kroon moet rekenen en lellen. Verstart gy 't verschil?...» 'l Is gemakkf-lyk om verslaen. De calholyken worden Verdrukt, geplclterd omdat zy geei.e op- roermakers zyn. Wees met de deugnieten got de vriend; brave menschen doen geen kwaed. De rol van't lam spelen kan soms goed zyn. 't Is brL-chelyk als 't enkel uytkomt cp geschoren te worden. Vele catliolyke kumerheeren verslaen dat met genoeg. Wy ontvangen uyt verschillige streken des lands vragen naer de laeiste N" van den Dender- bode alsook kiagten dat vele van deze aen onze in schryvers niet behandigd zyn gewórden. Wy verzekeren dat de meeste nauwkeurigheyd in 't verzenden van ons blad word in acht genomen, en met spy 1 moeten wy melden dat de I.aetste Nrs teeneinael uytgeput zyn. Wy verzoeken vrien- Zv scliilvtcii zich locu als in een geregtshof hy elkander, uii den president daervan riep niy loon ter verantwoor dinghy verlangde dat ik hun kenbaer zou maken, waënn.n' zy de. eer van nivn gezelschap ie danken liad den. Eerst'meende ik lief.siilzvvygen le be waren, een oogenblik nadenken deed mv echter inzii n dal liet beier was in eens zekere houding aen te m uien en die dan lebewaren. Zoo kort mogelyk vertelde ik dat ik under verdenking lag van myn vader en moeder ver nvoord te hebben', en voegde er hy dat, daer wy allen een gelyk rog! hadden om te doen wal wy wilden, ik liefst verlangde naer eygen willekeur hel stilzwygen le bewaren of al te breken. Na eene onderlinge kleyne woordenwisseling deed den regler evndelvk uylspraek. Wat hy zevde doel niets ter zake, maer ik was vast besloten lol mynen laetste» snik niet aen zynen cyseh ie voldoen. Zoodra den zqogenoemden president zyne plaets weder ingenomen had, ontstond er beweging tegen my onder vyf of zes van de bende. Hy was den vadermoorder en had veel invloed omdat hy den oud sten bewooner van onzen kerker was en de meeste ligcliaems-kraêht bezat. Ik kwam op hem al eer de anderen myn voornemen bemerkten, en hy bad slechts den tyd oni op te staon en zyne handen uyt te strekken voor hy met zyn hoofd zoo hard tegen den grond bons de, dal elk hel (iuyitelyk kou liooreu. al viel hy ook op een aerden bodem neder. Ik meende dal oil de anderen zou ontmoedigd hebben, maer zy kwamen nu met hen allen op my af, en ik wierd toen zoo ingesloten dal ik geen plaets'had my meer te bewegen. Myn laeiste uer scheen gekomen tè zyn. want verderen tegenstand was liai'Sl niet mogelyk, 'al hield ik dien ook zoo lang ik maer kon évndolyk beet een dezer or,menschen zoo stevig in het bovenste gedeelte van mynrogterarm dat ik my in 't geheel niet meer kon verroeren. Ik voelde myne keel door dry of vier handen Öiglnypen, loon ik eensklaps een geweerschot hoorde knallen er spoot delyk de postmeesters en facteurs ook nauw- 1 keurig te zyn in bet uytdeelen van ons blad. :i Wy betalen zware lasten aen den staet en heb- beu dus regt dal onze belangen niet verkreukt worden. Wy vernieuwen nog eens dat elk afzonderlyk i N'r van ons blad slechts verkrygbaer is ten pryze van EENEN FHANK daerom raden wy de bur gers die. gedurig naer N" komen vragen zich te abonneren al wa re het maer voor een half jaer. i Dit kost maer dry franks. De gewoone aunoncen in den Denderbode kos ten 20 een timen den drukregelde reklamen en vonnissen in het blad opgenomen kosten vyftig centimen den drukregel. Men schryft voor niet. minder in dan voor zes maenden. Lied voor Nederlandsche Pauslyke Zouaven Van Hoornen gezonden door G. Baumont, G. Van MalderenD. Vandermeersch, I. Wien christen bloed in de aders vloeit, Van vreemde smelten vry, Wien 'l Nederlandsehe hart voor Pins gloeit, Verheft" den zang als wy, Hy steil' met ons vereerd \an zin, Met onbeklemde borst. Het godgevallig eerlied in. Voor s'werelds Vredevorst. II. O God die op uw hemeltroon. Het al met wysheid richt. Wy smeeken u, by uwen Zoon, Dat recht noch onschuld zwicht Wy vreezen voor geen dreigend 'lood, Wy schrikken voor geen stad, Wy vliegen willig in den dood, Voor Pi us zegeprael. 1(1. Dal recht dal waerheid triomfeer', Al moesten wy vcrgacu Dat Vader Pins vry regeer', Dan is ons hart voldaen. Voor Hem verlieten we u, strand, Ontrukt aen zee en vloed Voor Hem, duerbaer Nederland, Slroome ook ons laetste bloed. IV. Wy zweeren trouw op Petrus graf. Den grooten Pius trouw, De steenrots trouw, die Jesus gal', Tot steun aen 't- heilgcbouvv Wy knielen by de kruisbanier Voor 'l aenschvn van (ion Heer, En op Belgens troost en Batavier, Vloeit Pius zegen neêr. V Beschikker van ons aller lot. liergeve otis eens uw hand, Bchaegt L' dit, algotde God, Aeu 't lieve Vaderhpd, Waer staef, o slaef den duerslen eed.... En wie er van ons sneev'. Tol u rvz' nog zyn jongste kreet, Dat Vader Pius leev' M. DeConinck, priester in het seminarie,, is onder pastor le Saffelaerc benoemd. M L. De Tavermer, coadjutor le Burst, is onderpastor li.- Zelzaete benoemd, in vervanging van M. D. Massof, die naer «iu engelsehe zeiidingtn voltrekt. - M. Vuisin, vikans-generacl ,van* hel bisdom van Doornyk, is deken van liet kapittel benoemd. Donderdag lest is in onze-parochiale Sl-Marlens- Kcrk e i) pleehtigen te deum gezongen ter gelegeuheyd van 's Konings- patroonlcest. De overheden wooiuh n den dienst tiy. Een schrikkelyk ongeluk is vrydag laeist le Cherscainp gebeurd Een !andbou\v< r had een oogenblik zyn vagen verluien, niet twee peerden bespannen. Eenige kinderen klommen in liet ry- luyg en van ben, Karei Clinkspöor, oud negen jaren, sloeg de peelden met de zweep die ver schrikten en den wagen omver wierpen. Den kley- nen Ciinkspoor bctaelde zyne onvoorzigtighevd mei hul leven en Iwce zyner medegezellen, Karei Meuiebronck en Ad. Middernacht bekwamen nog al zware wonden. Den 5 november, om 7 ure 's avonds, de lieeien Ci. Dcpril en G. De Ryek, koster en misse diender le Aygem, de lampen der kerk met pe- Iroololie voorziende, staken hel vuer aen hunne kleederen. Bevden hebben zware brandwonden bekomen G De Ryek i& in slervensgcvaer. Dvnsdag avond is den zoon eener herberg te Melden, door eene peiroolgaz ontploffing in zyn aengezigt gevaerlyk verbrand geworden. Dil is nog een voorbeeld dat laet zien dal mui» niet voorzig- tig genoeg kun zyn in hel verbranden dezer bi and- stof. Indien onze inlichtingen nauwkeurig zyn, zullen de calholyken dit jaer zich mogen gelukkig achten-over liet. goed geducht T wélk Onze Hoog- weerdigheden de bisschoppen opgevat hebben, van iets vochtigs in myn gezigt wac-rtloor ik genoodzaekt wierd myne oogen te sluylen, en toen ik ze weder opende waren iiLyiie hcspi ingurs weder tot hunne ban ken lerruggekecrd behalve eenen man, die nul een bloedend en verpletterd voorhoofd ter aerde lag, en den stommen, die zich niet in den a trival legen my gemengd had en by de deur stond. Het was tiuydclyk dal bel geweer in '1 midden was afgeschoten door eenen der wachters om een tynde aen de vechlparty le maken, maer daer er iemand kwam om te zien wie van ons gel rotten was, kon ik guen aen vraeg doen om eene andere plaets. Gedurende die gaiischen nacht zat ik op myne bank met mynen n; tegen den muer gereed eiken acnval af te wende Aen slapen durfde ik niet deuken, al voelde ik mv oc zoo atgemat dal ik meer dan eens de grootste ni'oeyt, bad niet in slacp le vallen. Ik deed myn Lest het fig- chaem van den dooden le onderscheyden, want ik meende dat het afgryzen daervoor my wel wakker zou houden maer het is opmerkelyk hoe weynig dil gevoel onlvvaekl, wanneer men het lyk acnsehouvvl van iemand die gedood is in een aenval legen ons zeiven. Hoe traeg ook, kwam er aen dezen pynlyken nacht toch een oynde. Op hel gewoone uer stond ieder voor zyne bank op, behalve hy die den vorigen nacht vooi' regter speel de en den man wien het schot had getroffen, welken laetsten nog in dezelfde houding lag als toen hy viel. Ik bespiedde nauwkeurig hunne bewegingen, maer zy schenen my uauwelyks op te merken. Toen den cipier dc deur open mackte, stond ik geheel achteraen, zoo bevreesd was ik dal my iets overkomen zou indien ik j my by de anderen voegde. Vlak voor my bad ik den stommen, doch den cipier legde de hand op zynen schouder toen hy heen wilde gaen en duwde hem iuw achlervt, terwvl hy hem op het lyk wees om dit weg te nemen tekens beval hy my dc anderen le volgen. (Word voortgezet}.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2