De Liberhalery en 'l Paus dom. Het gevaer van onze he wa- peningeni KAMER. <er henelyk meé laggBen en zeggen Is dit daer nu g'heel den sehrikkejyken liberliatersvviukel -die, als by baes was, g'heej de stad deed dansen? Wy'meenden altyd dat de ïïoerhatëry een on- overwinnelyk leger was, en ocli Hcere 't is zoo een aerrn beestje, 't was eene lautere komedie, Avaerin liet koppel jannen de principaals te rollen speeldeirën nu voortaen voor twee uyfiecmsébë hansworsten zuilen passeren. Pluymstr.'T en is er niet dieper, jongen, en nu begin ik ook te gevoelen in wat slechte lakens wy hier zitten. Wy moeien dus uytnémend voorxiglig zyn zelfs met onze conferentiën. Als- ik Bancel nog inviteer, 'k zal hem wel rekom- manderen van geen prise te geven als hy met de zoogezegde inkwisitie voor den dag komt. Plokg. Die rekommandatie is absoluet noo dig, want als zulke kerels zich door hunnen godsdiensthaët laten vervoeren, konneu zy de grootste beestigheden uytkramen. Alzoo was er Jesteeneri liberalen zeeveraer die afgaf dat men, tydens* de inkwisitie, de Joden ophing mét een verken neven hun Pluy-ustu. (In eenen lach schietende) ah! ah! ah! ah! Wat geluk voor u, Ploeg, dal gy in dien tyd niet leefde, voorzeker zoud ge nevens uen jood gehangen hebben.... ah! ah! ah! ah!.... Nu moet ik ook aengaen, 'tis hier ie warm Ploeg» (Hem naroepende) Ge moet zoo niet iloopen met uwe popelieren beenen met d'eerste gelegenheyd zal ik uwen koek eens boteren, 'k heb ook nog 'i een en 't ander in myne porte feuille dat u niet zal smaken Zyne EERSTE wintercouferentie beeft den Jrancmagon Bancel zondag lest op ons sladhuys aengevangen inel te liuylen en te tieren tegen de Pauzen dér middeleeuwen en met byzonderlyk Innocentius III af te schilderen' als een afscliu- welyk monster van vreedheyd en bloeddorstig heid. Nu, indien men over dien grooten Paus de waerheyd wilt weten, men heeft niet noodig de catholyke historieschryvers te raedplegen, men hoeft maer zyne levensbeschryving te lezen door den beroemden historieschryver Frederik Hurler, protestantsclien dominé te Schaffouse, in Zwit serland, ofwel liet 6de boekdeel der algemeene geschiedenis door den eertyds liberalen Ilalianer Cesar Cantu. En wat zal men er iri vinden Dat innocentius III, door zyne kloekmoedigbeyd en standvastigbeyd, gedurende de 18 jaren zyner regering, de uyimuutendste diensten bewezen heeft aen de europesche samenleving. «Al de hoedanigheden, zegt Hurler, van 'een goeden meiisclivan een voortreffelijk opperhoofd des Christendomsvan senen waren Puus, waren in hem vereenigd. En zulk eenen beid zal eenen mafconniefcen vrem- deling hier komen te bemodderen! Foey den stin ker Maer ook foey degene die hem uytnoodigen om hier te komen de historie vervalschen, ten nadeele onzer liefde tot de H, Kerk en tot het zienlyk Opperhoofd, den Paus, 'T is te hopen „dat hun ryk niet lang meer zal duren Hel Verbond heeft voor den oogenblik zyn uyt- gemergeld lasterpeerd'in den stal gezet, waerop het woedend scherlings gesprongen was, om de catholyke party dezer stad te beschuldigen van kiesomkoopery, Sl-Pieters-penning en andere eerlooze schandmiddelen gehruykt te hebben om de maconnieke coterie af te koken. Ten eynde de aendachi van wien het aengaet van dien vuy'gen en strafbaren laster af te keeren, beeft het koppel goed gevonden een ander kleedje aen te steken en gelyk de kwazalvers eene soort van statige houding aen te nemen om den Den- derbode hypoerietelyk te gispen over zyne wey- •nige achting voorde troonredeMaer denkt het prulbladje ons met dien zoo belagche- lyken als lalhertigen karpelsprong to foppen, wy zeggen het voorop, hel zal zich leelvk raisgrypen; de openbare denkwyze heeft het koppel reeds geoordeeld, en wy, wy achten het der moeyte niet weerd vermolmd zagemeel of verdufte zeme len op de rapen. Het moet toch iets bëtèekenen om den Bode in 't strydperk te doen treden, want onnoozele fóèffëii en dwaze prullen be vechten, is 't werk van dommerikken, en die taek laten wy aen de liefhebbers. Wilt dit zeggen dat wy de discussie met het Verbond zoeken aflebivken of te onlwyken O verre van daer integendeel, nu meer dan oo-yt zullen wy aen liet koppel over de gestie zyner patroonen scherpe rekening vragen. Wat meer is, den notenpluk is nu juyst gedaen, en wy hebben een zeker proviesieken van die schelp vruchten opgedaen die wy aen het koppel en zyne goede behandeling wist hy mv spoedig weder tol bedaren le brengen en my re bewegen te gaen rusten by bleef nog waken, omdat, volgens zyn zéggen ,\d on hooi de Voluge mét de tv binnen moest' komen. Nóoyl zag ik later André terug, maer indien gy den groiid onder don mesthoop achter liet prieel opgraefl, zult gy zyn lyk wel vinden. Meer dan d'ry maenden na dien naehl durfde ik niet bnylen den omtrek van mytien hof komen, zoo bevreesd was ik dal iemand my. over deze moord zon acnsprekeii; en eerst twee jaren later hoorde ik dal den jongen heer Charles naer de galcyen was gezonden ten gevolge van een vonnis wegens oudermoord. Onder het naer buys g.aen vertelde ik Philippe wat ik gehoord had, daeróp deelde hy my mede dal hy mol André oneenigheyd had gehad over het verdeelen van het gostólene en dat zy toen aen hel vechten waren goraektAndré wilde hem een steek toebrengen en in deze worsteling had hy zynen tegenstander vermoord en daerop achter het prieel'begraven. u Ik hjcld zeer veel van mynheer Charles, hy was zoo jongen vrolyk en sprak altyd zoo vriondelyk mei my, hy hragl my dikwyls lekkernyen en vruchten* wan neer hy orders kwam geven voor zynen hooimaer ik beminde Philippe meer dan mvn zelve en kon dus niet medewerken om lienr eene s'chandolykc dood le doen ondergaen. Hy wist dit zeer wel en'ïs altyd zoo goed voor my geweest als maer eenen man wezen kan. Nu ik echter spoedig voor Gods troon zal geroepen wor den. voelde ik my gedrongen te spieken en 'de volle waerheyd ie bekennen. (Celeekend) Agnes besnoyers. u Pater Philippart was nog druk in zvne geboden voor de stervenden verdiept, toen Forel de kamer bin- geheel zynen. aenhang'zullen te kraken geven. Hebben 'de mannen der kwterie extra goede lan den, ze zullen hun wel komen zooniet, ze zullen 't moeten met hun tandvleesch doen, maer dan zullen ze meer dan eens een vieze smoei spinnen. Men verzekert dat het voornemen om ons kleyu en onzydig landje met eene militaire inrich ting van de eerste klas le begiftigen, vast beslo ten is. Het woord sterke onzydigheyc', in de Troonrede voorkomende, schynl ook wel degelyk zulke beteekenis te hebben; zal door dil middel de veyligheyd onzes lands verzekerd zyn? Verre- van daer, onze bewapeningen zullen integendeel een gevaer te meer voor onze onafhankelykheyd daersleilen. De France van Parys geeft ons deswege eene les welke wy onze politiekers aenraden rypelyk ie overwegen. Zy vraegt, namelyk, waerom de belgische onzydigbeyd sterk zyn moet? De macht der kleytie Staten, zege zy, ligt niet in hunne legers, maer in de puntige naleving hunner onzydig- a heyd en in de voortreffelykheyd hunner iustel- lingen. Om zyne onzydige grenzen te bewaken, heeft België geene groote krygsmagt noodig en wal zou zyn leger baten, indien Vrankryk of Pruy- sen hetzelve inderdaed wilden? Ten slotte herinnert zich de France dat de bewapeningen der kleyne mogendheden dik - u wyls een degen zyn, waervan zy zelve de punt richten, maer waervan een groote mogendheyd de handvest houd. De groote mogendheyd waerop het dagblad zinspeelt, is oogschynlyk Engeland of Pruysén. Het wilt zeggen dal wy ons wapenen legen Vrank ryk op de aenstoking van eene dezer twee mo gendheden, met de zekèr.heyd van door dezelve Ondersteund te worden. Dil moet ons indachtig maken dat Saksen en Hanover ook zyn aengerand geworden, onder voorwendsel dat hunne bewapeningen den degen waren waervan zy de punt op Pruysen richten, en waervan de handvest door Oostenryk gehou den wierd Wy wenschen dat onze bestierders het vader land aen eene dergelyke.toevaHigheyd niet blooi- stellen Verseheydene belangiyke vveiten zyn voorgedra gen geweest1" de wel nopens de kadastrale her ziening; 2U de wet belrekkelyk de vryheyd der goud- en zilver-nyverheyd; 3° de wel die den iyfsdwang afschaft, als ook den art. 1781 Van het biirgerlvk wetboek; 4° de herziening der wel op de vischvaiigst in de rivieren. EENEN DIE VOOB ZYNE FAMILIE ZORGT. Indien de familie van M. Baru vet word, hel zal w.aerlyk niet zyn van de muren te lekken, maer wel van de,goede posljes te.bekleeden die M. den minister van justitiehaer verschaft. En hy zorgt er voor gelyk eene moeder voor haer kind Lael ons liever zien wat M. Baru reeds voorde zynen gedaen heeft sedert een jaer «lat hy aen 't schotelken zit. Nu omtrent zes maenden geleden, den lieei Emile Bric.e, schoonbroeder van M. Bara-Biice, likeur-koopman le Doornyk, ging over van den geuever tot hel goud. Zonuer eenige voorafgaande loebe.reydcnde plaels le vervullen, :s hy konlroleur der waerhog van zilver eu goud benoemd. Dat is een allerbeste plaelsken. M. Petit-Bara, schoonbroeder van den minister J. Bara, en die konlroleur waste Halle, is met eens ontvinger der contiibutiën te Ael.li benoemd Dil is een vellen p.»st, die vruchteloos betracht wierd door veel verdienstelyke bedienden die er meer regt loe hadden dan hy, en die nergens be kleed word door eenen ambtenaer die nog zoo weyuig ni dienst gevorderd is. Onlangs M. Emile Bara, zoon van M. Bara- Brice eu kozyn van den ministerBara, die niet kunnen gelukken had noch op hel bureel der registratie, noch op helgene der koiilribtitiën, uyt hoofd.' zyner vvaeslu yd, is benoemd geweest tot kommies opsie.Ier in bet sladhuys, hy vervangt wylen M. den advokaet d Eiinetières, eu over- sclirvd de diensten bewezen door de bedienden Delmolte en Alerlm. Wal geluk dan van eeuen Bara le zyn Voegen wy daer by dat den vriend Canler eene hoogë plaels in het ministerie hekomen heelt, en dal den broeder van M. Bara de pluels gekregen nentrad. Den inkt stond nog op tafel, hy begreep dus dadelvk wal er gebeurd was. loen by naer de bedstede trad en de vrouw scherp aenkeek, slak zy hare handen naer hem uyt on lispelde zachtPhilippe, ik ben stervende, f Na een oogenhhk aerzelens knielde hy by haer neder, nam de hem toegesleken hand, kuste die en hield haer eeuige minuten in de zyne. Vervolgens slond hy op, gaf haer eenige afscheydskusseu en verliet spoedig het vertrek. Al dien lyd ging den priester voort met zyn gebed, en eyndelyk toen hy tegen de vrouw sprak"zonder antwoord le krygen en zyne hand op haer voorhoofd legde, zag hy dal slechts het aerdsehe om hulsel nog bestoud het onslerfelyko deel was een nieuw leven ingetreden. Hy örukle zacht de oogen digi en wilde toen de kamer verlaten, hy vond echter de deur gesloten en zyne krachten ontoereykendo haer we der te openen. Het* racm was te smal om hem door te lalen, zelfs al ware den sprong niet te hoog geweest voor een man van zynen leefiyd; hy bleef dus wachten lot er iemand voorby zou komeu wiens hu!p by in kou roe pen. Daer de hul nen den zeekant slond en zeer ver ver- wyderd van andere woningen, was den priester vol strekt niet verwonderd dal uren voorby snelden eer hy iemand aen zag komen. Eyndelyk toch daegde er red ding op maer de zon was reeds onder gegaen eer hy de geleekenüe verklaring der stervende voorde aulori- teyten kon brengen, zoodal bel ie lael was Lorei nog di'en nocht op te sporen. Met bet krieken van den dag gingen bel hestuer der stad, ik (Langenis) en eenige gendarmen naer de hut van den moordenaer Wy von den daer c-cne vrouw, die den vorigen nacht door den priester daePhecn was gezonden en die verklaerde den man dien, wy zochten met gezien te hebben. Den ge beden dag wierd er vruchteloos naer hem gezocht, en heeft van advokaet der slndie-heurzen-kommissie. Nog een weynig lyd, en al de Bara's zullen go- plaetst zyn, omdat M. den minister Bara uen liet schotelken zil. M. dén ministei van justitie werkt dan welvoor zyne familie? Te Brussel is een komiteyt van nationale ver dediging opgevormd, hetweik voornemens is zich over het geheèïë land uyt te strekken by middel van pndercomileyien, ten eynde een kerps vry- willigers in te rigten, naer den zin der riflemens van Engeland. By de tot standhrenging van zulk eene nationale verdediging, zou de wet over de burgerwacht herzien, gewyzigd, zoo niet afge schaft worden. Den Monücur verkondigt een koniuglyk besluyt vvaerby toegelaten word den invoer in het land en den doorvoer van varkens, van varkensvleesch en van den afval van die dieren. Worden mede ter inkomst van rundbeesten, alsmede van luiyden, vleesch en afval van die dieren, komende uyt het Tolverbond, geopend al de lolkahtooren dei' duytsohe grens uytgeno- inen die van Gemmenich en Monzen. Verleden maendag heeft de jaerlyksche prysdeeling aen de kinderen onzer bloeyende Zondagschool met de g'ewoone pfechligheyd plaets gehad. Solemnele mis, allervoorlrelfelyksl sermoon door den zeer éervv. heer De Kogel, kanonik van Sl-Baefs, daerna prysdeeling, welke door de deugdelykhevd on 't groot gel a 1 voorwerpen buylengowoon luyslerryk was. In de twintig honderd Kielen, Broeken, Kleeren en andere voorwerpen zyn gedeeld geworden. Nooyl waren de kinderen blyder dal dit jaer. Eer en drymacl eere'aen de gecstelykheyd, aen de ieverige meesters en mees- lerssen, aen de weldoeners der Zondagschool, want dil is 'I werk 't welk. hy uylslekenheyd, den Zegen des hemels zal over hun trekken. Gister lael lot in den avond heeft den gedeeltelyk af- gel.obklen gemecnleracd dezer sind gewerkt en zyn tes tament geinaekt. De burgers zullen er welen van le spreken en allen zullen bet eens zyn om dit testament met verontweerdiging te versloolen. De horzen der in- wooners onzer stad inoc-len al wederom ontknoopt wor den. Tot zaterdag daeTover. M Roegiers, bcsluerder van het seminarie te" Geud, is pastor en deken te Soltcgem benoemd. Zyne Eminentie den kurdmael aartsbisschop van Mechelen komt als vikai is generael in vervan ging van wylen Mgr. Van llemel, Al. den kanonik Bogaerls, voorzitter van helgroot seminarie le be noemen. M. Dalschaorl, paslor deken te Sotleghem, is aldaer den 23 dezer overleden, in den ouderdom van 73 jaren Hy had deel gemuekt van de deftige seminaristen die in 1813 naer Wesel gestuerd wierden. Wy vernemen dal de bestendige deputatie op het gelykvormig advies van den gouverneur de kiezingen van Aelst goedgekeurd heelt. De kiezingen van Geeraerdsbergen zyn ver nietigd voorwal twee gekozene liberhalers aen- gael, die meer stemmen bekomen hadden dan er stemmers waren. De ballolugie die te Cherscamp plaets heeft ge had, is ook vernietigd. De kiezingen van Deynze zyn goedgekeurd. Men schryft uyt Iddergem Verleden woensdag heeft hier eene aendoenlvke plegtigheyd plaels gehad. Den heer Amand Grysèels landbouwer en zyne huvsvrouw Maria Judoca Baeyons vierden liël jubelfeesl liunuér vyftig jarige echtverbind- lenis. De gulhérlige inwooners der gemeente hadden een prachligen zegeboog mei jaersehnft voor de woo ning der echtelingen geplaetsl, en den weg lol aen de kerk met schoon versierde sparren beplant. De muziek maelschappy geleydde onder het spehn van verscheyde muziekstukken hel jubelpaer vergezeld van hunne kin deren en klevukinderen, van hunne bloedverwanten en kennissen, en van eene groote menigte volks naer de kerk, waer ook alles zeer plegliglyk verricht wierd. Doch het gene voproamelyk den aenschouwcr trof, is. dat men den man die reeds 77 jaren lelt en de vrouw 73, geene 6b jaren ouderdom zou toeschryven. Feestelyk naer hunne wooning terug gelevd sprak er den heer A. Eeman eene kérnige redevoering uyt; hun afmalende hoe fier zy met innerlyke tevredenheyd op hunnen eervollen levensloop mogten terugblikken. Den ganscheu dag is in de gulbertigsle vreugd aver- gebragi en dc gemeente Iddergem zal nog lang de geheugeuio van dit feest bewaren. Den '22 dezer maeud, omtrent 3 1/2 ure nanoen, heeft eenen brand, le Au lire by N'move, twee woonin gen, mei meubels en oogst in assehe gelegd en loube- hoorende aen den genoemden €h. Van den Bossche en L. Van de Cazyde, landbouwers aldaer. De wooning van dezen laetsien was bewoond door den werkman P. De Gëyier. Hel verlies word daer omtrent voor den eersten op 3,3 0 franks geschat, alles was door de maelschappy In lirlqiqne tegen brand verzekerd. Voor den tweeden op 3,6ui) franks door de 'maelschappy Sccuritas verze kerd. Voor den derden op 300 franks. lot nu loe heeft hy zich aen alle vervolging welen te onttrekken. Den aerdhoop achter hel prieel wierd om- vergehaeld, den grond opgegraven en nu vonden wy, eene el beneden de oppervlakte, het geraeihte van een man. mei nog eenige overhlyfsels van kleederep. Onder hel zoeken ontdekten wy een onderaerdschen gaug dezen was zeer steyi en bragl ons eyndelyk op eene soort van zandbank, die van voren met heestergewas begroeyd was en waerop by vloed het water tamelvk boog stond. Een der gendarmen stelde voor den gang verder le doorzoeken, om tc zien of hy niet uylliep op eene bowaerplaets van gesmokkelde goederen wy volgden zynen faed en zagen onze moeyte beloond, Achtt;i' eenige slruykeu vonden wy eene opening die ons in een kleynen kelder bragl, welken wy behalve met andere gesmokkelde goederen hoofdzakclyk met tabak gevuld vonden. Wy hadden nog eene flauwe hoop dal Lorct hier verborgen zou zyn, maer zagen ons daerin te leur gesteld, zoodat wy bel nu voor zeker houden dal by, lerwyl den priester opgesloten was, aen boord van bet smokkelschip is weten te komen hy heeft toen ze ker hel scheepsvolk dacrvan wys gemaekl dat hunne bergplaels ontdekt was en is op die wyzc ontvlugt. Een proces-verbael van de geheole loedragl der zaek wierd opgemaekt, ging Langenis voort, en met de bekentenis van Agues Desnoyors opgezonden naer den •Minister van Binnenlandsche Zaken. In den kortst moge- lyken tvd 'wierden ervoor uwe in-vryheyd-stelling be velen gegeven die len duydelykste bewezen boe over- tuygd hel gouvernemeni van uwe onschuld was; ook tracht men zoo spoedig mogelyk u weder in het bezit le stellen van al datgene water nog van de nalaten schap van mynheer en mevrouw Evrarl mogl zyn le vinden. Den 22 dézer niaend, omtrent acht ure 's avonds, heeft een brand dry wooningen m ussclie gelegd, toebehoorende aen de genoemden J. Peele- man, P. F. ColLierl en aen de weduwe Dé Block, allen landbouweis te Hamine. De algemeene en vermoedélyke schade is van 11.000 franks Alles is door de algemeene braudmat tscliappy La Belyique verzekerd. In den nacht van 23 tot 24 dezer maend, is er eene diefte van 2(V konynen le Sclieldewindcke gepleegd ten nadeeje vai den genaemdën De Taéye, herbergier. Deze koovneu zyn uyt eenen gesloten sla!, gehneld ge weest, zonder twyfel by middel van valsehe* sleutels. Tot nu loc zyn de dieven onbekend. - De pdroolulie komt le Dendermonde een groot ongeluk te veroorzaken Verleden dynsdug, in den vooravond, wilde de vrouw van den lieer Felix Uytleiidale, koster der St-Gillis-kerk aldaer, nyt eene kan, welke dry a vier liters behelsde, pelrool in een blikken gieter- ken overgieten, hare zestienjarige dochter, Marie, lichtte met eene keers, op eenen afstand van om trent een meter, toen, eeuklaps, eenen geweldigen wind de deur der woonplaets, waer zy stonden, openwerpende, terzei ver tyd den gaz van den pe lrool naer het licht joeg en de dochter ganse li in vLim deed schie.e» de moeder wilde aenstonds hare dochter tei hulp komen, maer deze, met eene wondere tegenwoordigheyd van geest en de edel moedigste zelfsppoffering, weerde hare moeder af, uyt vrees van haer de vlammen mede te deelen, en zy liep naer de voordeur. Al. Charles Coore- mans, die reglover het huys van den lieer Uytlen- dile woont, zal in zyne voorkamer met Al. den ad vokaet Emile Bceckmandeze hoeren die doehler in vlam ziende, vlogen haer ter litilpe; by 'geluk vonden zy op den vloer \an den winkel eenen nat ten dwyl, met welken zy de in vlam slaende doch ter overdekten en zoo gelukten zy er in liet vuer uyt te dooven. Het slagtoffer isdeerlyk, op verscheydene deelen van het lichaem. verbrand, noglans is er hoop op genezing. Alen schryft uyt Geeraerdsbei genDen nieuwen tabak, gewas van 1866 begint volop naer de merkt te komen. Aïaendag was onze merkt goed voorzien, eu verscheydene partyen bekwamen maer de geringe som van 30 IV. de 30 kilos. Het gewas van dit jaer is zeer ligt, heeft wevuig natoeren is maer goed om met tabak van andere gewassen ver mengd te worden. Men schryft uyt Brussel. Onlangs schreef ik u iels overeen juwelier, hofleve rancier, die aen den koning voor 250 fr. eene speld ver kocht had, welke niet meer dan 23 fr. weerd was, en dat, toen deze spéld als prys aen een ovcrwinnaer by de roeywedslrydcn geschonken was, den winnaer het voorwerp liet waerderen en op deze wyzc aen hel licht kwam. Den bedrogen man omving van den koning een andere speld, doch tegen den juwelier wierd dcsniellw min een reglsvervolging ingesteld, en gisteren avond, by hel uytgaen van den schouwburg, bragl de politie hem in verzekerde bewaring. M,en schryft uyt Brussel aen den Journal de Char leroi u Hol ministerie van oorlog is nog altyd onbezet. Het gerucht word verspreyd, en wint van dag tol dag in waerschynelykheyd, dat M. Chazal zal eyndigen met zyne poriefolie terug te nemen. Ik heb u reeds, s« derl lang, gezegd dal dit den vermoedelyken uytslag dezer krisis zou zyn. Gcwoonlyk wierd prins de Ligr.e met aleemeene stemmen tol Voorzitter van den Senaet gekozen. Dil I jaer waren er zeven stemmen legen hem. Dc houding j van don prins tydens de laelsle politieke stemmingen van den Senaet, beeft veel misnoegen verwekt, en het j ware geen worder dat de regterzyde eyndigdc met hem volstrekt hare stemming te wevgeren. In den nacht van 24 tot 23 dezer heeft men twee bussen in de kerk te Beveren opengebroken en er eene som van -13 a 14 franks uyt genomen. Men vermoed dat den dief, lol nu loe onbekend, zich in de kerk zal lalen sluytcn hebben, om deze diefte le begaen. Te Lodeiinsarl komt men eene grafschending te ontdekken. Don grafpulmaker dezer gemeente die ter zeiver lyd hel beroep van meubelmaker uytoefenl, ging 's naehls naer '1 kerkhof, onlgraefde er de de lykkisteu niéuweiings ter aerde besteld, de-voorzorg nemende deze zeer liglelyk le dekken. Na er hel lyk uyt genomen te hebben; droeg hy liet hout mede naer huvs T welk diende om meubels le maken. 'T is zegt men. len gevolge van een huyskrakeel dat dal dil al'grysselyk feyt aen dc ooren van hel gerogt ge komen is Óm zieli over de mishandelingen le vreken die by ze deed ondergain en die haer genoodzaekl had den bet liuwelvksdak te ontvlugleu, heeft de vrouw van dezen ellendigen liern nengeklaegd. Ten gevolge eener huyszoeking heeft men een kistje van een kind, daegs te begraven in beslag genomen, als ook eene boeveelheyd bollekens, handvatsels, Christus beelden en nog andere voorwerpen in koper, waervan de doodkisten gewooulyk voorzien zyn. De wilde zwynen vertooneu zich opnieuw in nog al groole boeveeltie-yd in de bossullen der provinciën Luxemburg. Meu uiitmoel er by benden van twintig en dertig. Dezer dagen beeft men in den boseli van Aler- lanseaux een geschoten, dal twee honderd eu zestig pond woog, wanneer hel geheel gei-uymd was. Den gouverneur bood my het verhlyf in zyn huys ge durende eenigen lyd aen, doch ik had zulk een vurig verlangen naer myne viyheyd in de open lucht, dal ik weygerde een oogenblik langer le blyven dan volstrekt noodzakelyk was om my van goede kleeren te voorzien, j Toen den kleermaker my deze had helpen aenlrekkên, ging ik naer een spiegel en ik schaem my haesl hel te bekennen, ik huyverde en durfde er haesl geen blik in ie slaen. Eyndelyk vatte ik toch moed, en wat zag ik nuf In plaels van de vrolyke, frisscbe trekken die den spie gel bol lactst weêrkaelsie, een grysaerd mot een doodsbleek gelael daimet diepe rimpels doorgroeld was. Myn hart kromp ineen by dit aenschouwun, maer ik zóelit en vond ook troost by Hern die steeds myn steun was geweest gedurende myne gevangenschap. Langenis gaf my eene som gelds op afrekening van wat men my schuldig was, ik nam nu afscheyd van den gouverneur, en, na de herttlyksie bewyzen van deelne ming van al zyne huysgenolen ondervonden le hebben, vertrok ik met tranen in de oogen en een bezwaerd ge moed, maer toch eyndelyk weder vry om le gaen waer ik wilde. Ik liep regl door tol ik aen eene opene plek kwam waer ik my bv eene beek onder een boom neder zette, en nu met een stuk brood dal ik onder weg ge kocht bad en een teug water dat voor myne voeten stroomde, deed ik een mael dat my lekkerder smaekle dan ik er ooyt vroeger een genuttigd had. Dien geheelen nacht bleef ik in gedachten verzonken op deze plaels zit ten, lerwyl ik met verrukking en eerbied naer het uyt- spa'nse! zag dat ik in zoo vele jaren niet bad mogen aen« schouwe?!,

De Denderbode | 1866 | | pagina 2