öl'le Jaer. Zondag, 16 December 1666. Ai" 1061. VEKTI1 EüUHEN I YT AELST NAER VERTREKEKEN l YT VOEGE A DE STATIËN C FltAAKN ja kus. Nieüwjaergiften aen Z. IS. PILS IX, Paus en Koning. Calholgke Vlamingen Liberael Testament. Dendermonde, Aelst, 7-00 9-35 Ninove, Geeracrdabeiigen, Alu, 7-00 0-0U VAN AT» NA KR Gecracrdsbergcn, Ninove, Anlsl, Dendennoude, l.okoien VAN I.OKEKF.N NAER Üeiidcrni 11-25 3-1)5 Denderm. 4-57 7-40 6-35 6-35 6-35 6-^5 10-40 10 40 10 40 10 40 8-25. 1 -40 1-40 1-40 1-40 4-34 4-34 4-34 4-34 7-HO. 7-30. 7-30. 7-30 Guml Lessen, Geenierdsliergeu. Ninuve, Aelst Brnssei (langs Denderleeuw) Geiid, Brugge, Oostende (langs Lede). van Ronsse naer Audouaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-4.' VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-25 S-10 11 20 12-00 *2-11 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl.j 8-15 1 '-15 des Zondags. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-41 5-15 8-13. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 8-09 E (l 2 3 kl.) 11-55 225 5-25 8-25 10-00 zond, (langs Meeh.) 5-56 8-11 iv>-12 3-38 7-41 Aelst 7-30 8-09 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. Lokeren 5-3° 8-33 9-45 12-20 3-10 6-16 Dendm. 5-30 7-25 8 33 9 45 1 ?-20 3-1 6-16 9-18 Brus. 7-55 8 00 8-32 E (I 23 k1) 12-21 2-38 2-55 Gend, (6-05 zond en vryd.) 7- 3 (E le 2e 3e kl.) 5-48 E (le 2e 3'k') 5-50 8-33 8-50 10-32 Zond. tg 7-25 8-25 8-44 9-45 '2-20 12-39 3-13 G 10 Mecli 5-30 7-25 7-55 K. (I 2 3 kl.) 12-21 2-38 ëg 6-39 8-37 (E i 23 kl.) 9-18 (12-29 's zondags). 2-55 3-10 5-50 6-16 8-33 en 8-50 E (1 23 kl.) S Brugge, Üsl 7 03 1 2 3 kl). 8-44 12-39 6 39 4C-34» des Zondags. lh Doornyk, Kortryk, Moescroen, Byssel (langs Anivv 5-30 7-25 7-55 E(4.2 3 kl.) 8-32 E(i 23kl) Gend) 7-03 E(i 2 3 kl.) 8-44 12-39 3-13 6-39 9-45 11-58 12 -21 2-55 3 1'» 5-50 6-16 8-33 8-37 E (1 2 3 kl.) Doornyk niet begrepen, en 8 50 E (1 2 3 kl.) 10-32 des Zondags. Doorn Ryss. (langs Alh) 8-ÜU2-45Aili 5-50 I.ouv. Thienen Luvk Verv. Land. 5-30 8-32 E 1" 8-50 Doornyk. 2 3 kl 9-38 9-45 11-58 12 21 2-553 10 6-16 Ninove, Geersb. Ath, 8-00 11-55 2-45 5-50 8-50 Thienen 8-50 E (1 2 3 kl.) Bergen, Quiévrain, Namen, 8-00 2-45 5-50 VAN ANTWERPEN NAER: St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-00 6-45 10-20 1-00 1-15 4-204 50 E(lkl.) Lok. 7-00 (E le 2e 3 kl.) 7-45 l«'-35 Zondags. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen. 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 vryd. 5-35 6-50.— Te LEDEstaen al de kouvoys nytgenoinen de Expres.Te Idegem en Santbergen siaen al cie konvovs.- Te Gysegiiem staen stil al de konvoys.— I'e Denderleeuw staen al de konvoys iivtcenomen de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8 05 en nvt Aelst. 8-32 2-3K -548. Vertrekuren uvl Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-10 12-31 3-08 b-05 9-05. 4Tii<|iie Kutim. AELST, OEN 15 DECEMBER 186G. Wy hebben van wegens het midiienkomiteyt der pauzelyke werken, de volgende nota ont vangen o Nauwelyks sedert twee jaren ontstaen, heeft het werk dei' nieüwjaergiften van den Paus zich uytgebreyd in evenredigheyd van de noodwen digheden waerin den 11. Stoel zich bevond. Men zou zeggen dat de catholyke Belgen, telken male dat er aen den Vader der Geloovigen eone nieuwe beproeving overkwam, hem ook een nieuw b t- wys hunner liefde en genegeulieyd hebben wil len geven. Be omwenteling houd niet op van Pius IX te bedreygen, en wy zullen ook niet ophouden van hem te verdedigen. De omwen teling heeft het eynde van hetjaer hepaeld als den noodlottigen valdag op welken haren liaet moet voidaen wordende catholyken zullen Imnne poogingen en opofferingen verdobbelen, om de ontwerpen der omwenteling te doen mis lukken. Wy doen dan eenen krachtigen oproep tot al onze broeders, opdat de nieüwjaergiften van 1857, die noodzakelyker zyn dan ooyl, ook mildadiger en luysterryker zyn zouden dan zy iminer gevveest'zyn. Bat zy een kenteeken onzes lydslips zyn, gelukkig en hoopvol kenteeken, welk bevvyst lioever onze veikleefdheyd aen onzen Vader den haet zytter vyanden overtreft en allyd zal blyven overtreffen Boven de ver pletterende noodwendigheden zyner gesteltenis, die reeds zoo gcvaerlyk is, moet Pius IX nog van tm voonaen geheel alleen in zyne verdediging voorzien. Belgiën lieeft hem reeds zyne god- vruchligste en ièverigste kinderen gezonden Belgiën zal zyn werk voltrekken met al te doen wat liet kan,'om aen den H. Vader de reddings middelen, welke hem nog ontbreken, te ver schaffen. Be opbrengst der inschryvingslysteu zal ge stort worden in de handen van liet middeukomi- teyt der pauzelyke werken le Brussel. 'T is met een volkomen betrouwen dal wy dezen nieuwen oproep komen doen tot uwe kin- derlyke verkleefd li eyd aen de H. Kerk uwe Moe der,'tot uwe liefde eu genegeulieyd jegens den grooten en den edeltnoedigen Kerkvoogd FiusIX, het voteerde Opperhoofd-van de groole catholyke familie, den oufuelbaren uylspreker der waer- heyd, den bewaerder van het geloof. Wy hebben de zoete en troostvolle overtuyging dat gy driftig en liefderyk dezen dringenden oproep zult beantwoorden, en door uwe edel- EENE KAMEH SLECHTS. (lste vervolg Nu vernam ik van mynheer van Mnrum dat hy in lydc- lykon dienst was van bel k^yzerlyk gouvernement om bestekken le maken voor een stelsel op groole sehael van draynering en laiid-aeiiwinuing, dal door de Kroon ondernomen wierd. Ik was niet minder spraekzaem. Wel is waer achtte ik hel juvsl niet raedzaein om my in gesprek mot een vrcmdeling een woord te laten ontval len omtrent de aenzienlyke som die ik bv my luid uiaer ik zevde dal zaken van buylengewoon belang myne reys noodzakelyk hadden gemaekl, ja zelfs noemde ik den naem der firma l»y wie ik geaccrediteerd was. Heb ik wel verst aen mynheer nep den Hollan der nvtBrueo en Comp. van Nerskor Prospekl. In dat geval moet ik u by voorraed geluk weusehon met de schitterende ontvangst die u wacht. De gast- vryheyd van dal soliede huvs is onoverlreffelyk. Hier is "Wilna. Ma«*r wal duyvel is dal? Dat mogt myn heer van Marum wel vragen. Den Ireyn was jnyst met een hevigen schok hlyven stilslaen; de raderen maeklen een knarsend geluyd en de sloompvp dampte verschrik- kelyk. Aen onze regterhand zagen wy de stad Wilna met hare gryze daken en de torens der lalloozo kerken die, omkleed met gepolvsl mclnel gebronsd en verguld waren, of schitterden met groen en vermiljoen onder de waterachtige stralen der oudergaende zon. Macr wy hadden juyst gestopt voor liet station waeruyt een hevig geroes ons le gemoel kwam, de spoorwegvvachters liepen af en aen zoo snel als hunne lange jassen hun dit veroorloofden en de kleyne bel van den lelegraef liet voortdurend haer doordringend geluyd liooren. Een ongeluk zeyde ik, terwyl ik my» lioofd uyl het venster slak, maer ik kon «1e oorzaek van hetgeen er gebeurd was niet ontdekken. Zoo veel was zeker dal er iels moest zyu dat den weg versperde, doch waerom d«e hindcrpael niet verwyderd wierd om placls vooii! Jeu ireyn te maken, kon ik niet gissen. moedige mildadigheyd bewyzen dat gy nog altyd de weerdige kinderen zyt van bet catholyke Vlaendereu. Altyd waert gy gevoelig aen de droefheden der Kerk zy ontroerden u tot in 't binnenste uwer ziel. Eh weldie droefheden vermeerderen van dag tot dag de Kerk is van langs om dieper in rouw en weedom gedompeld arglistige en stout moedigste vyanden bestormen haer langs alle kanten, zy hebben baren ondergang gezworen en zy bereyden zich om met eene dolle woede bunnen goddeloozen eed te volbrengen. St. Pieters erfdeel, dat de goddelyke Voorzie- niglieyd beschikt heelt om tot waerborg te die nen aen de onalbankelykbeyd van het Pausdom, en tot onverbreekbaer bolwerk voor de vrybeyd onzer zielen, is dan op het punt van in de ban den der vervolgens van Gods Kerk te vallen. Het kwaed vereenigt al zyne magt om aen onzen teederen Vader Pius zyn wereldlyk gezag te benemen, en hem al zoo in de onmogelykheyd te stellen van zyne goddelyke zending vryelyk en voordeelig uyl le oefenen. Al de vyanden eu aenvallers van den gods dienst zyn in vreugde eu in blydschap alles scliynt samen te zweeren om hunne overwinning te verzekeren en den val van liet Pausdom te verhaesten. Reeds is zyn doodvonnis uytgesproken en liet tydstip der uytvoering bepaeld. De omweuteling briescht even als de wilde dieren die onverduldig wachten tot dat men bun eene prooy te verslinden gevehare talryke slrydbenden staen gereed om zich met eene dolle razerny op bun weerloos slagtoffer neêr te wer pen zy rekenen dat zy welbaest maer meer zul len de band uyt te steken hebben om liet allyd verlangde voorwerp hunner begeerlykheyd in te nemen. In het midden van zooveel onregtveerdigheden, van zoo veel beschimpingen eu bespottingen, in 't bywezen van de verraderyen der staetkunde, van den afval der volkeren, van de pligtvergeüng der Koningen is hét schoon, is liet groot, is liet troostelyk van te zien hoe moedig den grooten Pius liet hoofd bied aen zyne samengezworene vyanden, boe lieldaltig by bet legen hem op- bruysscheude onweder trotseert, hoe ouwankcl- baer, hoe standvastig liy bet vaendel van liet recht en der rechtveerdigheyd, welker opperbes ten verlegenwoord'ger en bietste bolwerk by is, staeude boud en verdedigt. Magteloozen en ontwapenden Koning, by wor stelt geheel alleen met eenen bovennaluerlyken moed tegen al liet geweld der omwenteling. In dezen grooten en oppersten stryd, welken dien goeden en edelmoedigen Vader staet aen te gaen tegen al de opgehoopte magt van bel kwaed, en waer, boven de opperste belangen van den godsdienst, ook nog de belangen van de beden- daegsclie beschaving en van de vrybeyd der vol- Hel ziet er uyt als een lange ry wagens met vee zeyde ik, terwyl ik weer zitten ging. Nu slak myn medgczel zyn hoofd door hel venster. Neen mynheer Brambridge zeyde hy, het zyn de spoorwegwagens voor de soldalen. Het gouverne ment moet in alleryl troepen doen vervoeren langs dezen spuorweg. Er muet hel ecu of ander gebeurd zyn in de Zuyddvke provinciën. En dit' bleek ook zoo le zyn. Er wierd eene slerke krygsmagt naer het Zuyden en Westen gezonden om de onlusten te onderdrukken, die onder de Poolsche hoe ren o( Russische lyfeygenen op het punt waren uyl te bersten, en de autorités tcb hadden bel personeel en materieel der geheele lyn lol haren dienst geprest. De rails van Wilna lol St. Petersburg waren als be- zaevd met waggons, die beladen waren met soldaten, peerden, levensmiddelen en geschut. Gedurende acht enveertig uren bestond er geen hoop, dal liet geregeld vervoer van passagiers kon worden voortgezel, en wy waren genoodzaekt te Wilna le hlyven, waer den con ducteur ons verzekerde, dat wy naclitverblyf enz. kon den krygen, zoo goed als zulke gedistingeerde pcr- soonen als wy maer konden verlangen. Ga met my mede, mynheer Brambridge, zeyde myn vriend, Ik ben le Wilna zeer wel bekend Er is maer een logement dal iets meer is dan een geineeno herberg en als wy ons niet liaesten zal dit reeds inge nomen zyn door de andere reyzigers die gy nu reeds allerley klaeglicdercn hoort aenhelTon. Welaen! spoedig, dezcu weg uyl. Is dit uw koffer Ik zal er voor zorgen. Hier is de drosckky van het hotel die den eygenaer goed genoeg is zyn omnibus le noemen. Kom aen, slyg in Terwyl wy voortreden wenschle ik mv zeiven geluk, met bel gunstig toeval dat my zulk een magligen bond genoot als myn Hollandschen vriend bleek te zyn, had doen ontmoeten, want ik begon myne eygeu hulpeloos- heyd diep te beseffen. Toen ik opzag naer de doffe lan tarens, die de gevels der winkels beschenen en die keren in 't spel zyn, is het zeker lioogst noodig dat al zyne kinderen hem omringen, dat zy hem vertroosten en ondersteunen. Ieder catholyken moet zyn deel afdragen van de roemryke tegenspoeden welke uyt dezen stryd voortspruyten, indien hy den sehoonen naem dien hy draegl wilt weerdig zyn eu eens ook zyn deel hebben in de troostvolle overwinningen, welke de Kerk én haer heldhaftig Opperhoofd, toeli vroeg of laet, behalen zullen. Dit is voor den catholyken eene strenge pligt welke hy zonder zich le onlëeren niet kan over treden. Met onze milde giflen, zenden wy naer onzen bedroefden Vader de üytdrukking van onze ïeve- rige verkleefdlieyd aen den lievligen apostelyken Stoel, en van liet groote deel dat wy nemen in zyne beproevingen. Wy doen dan andermael een warmen oproep tot al onzè catholyke landgenoten en betrouwen dat wy ons niet vruchteloos tot de vrienden van Godsdienst en regtveerdigheyd zullen wenden. Van nu af zal den Dexüerboue, insehryvingen voor de nieüwjaergiften aen onzen H. Vader den Paus aenveerden, om die in zyne kolommen op le nemen, en den Renherrode schryft in voor 20 fr. (Vervolg). Niettegenstaende onze liberbalersstadliuysbol- len, sedert zy aen T bostuer gekomen zyn, vol gens hunne eygene bekentenis, de stadsschuld met over de VIER HONDERD DUYZEND FRANKS vermeerderd hebben Niettegenstaende het wettig kiezerskorps, op 30 oclober, de overtollige uylgaven zoo pleglig- lyk veroordeeld beeft, met in eenen slag geheel de liberbatersmeerderlieyd van bet siadhuys te doen afrollen Niettegensiacnde de openbare denkwyze de nog aen 't roer zittende mannen met eenen zien- lyken alkeer bejegent en hunne totale verdwyning uyt liet bestuer met liet vurigste verlangen doel uytschynen Niettegenstaende eyndolyk de goede re ien, de betamelykheyd en bet gevoelen van kiesohlieyd voorschryven dat zy zich van alle belangryke akten, waertoe bet vertrouwen hunner medebur gers hun eerst gemagtigd had, zouden dienen te onthouden, omdat dit vertrouwen hun thans is afgenomen, niettegenstaende dit alles, gaen zy nog altyd voort in liet daerslellen van bestuer- akten die het kiezerskorps afkeurt, met verout- weerdiging versloot en waerlegen bel krachtda- diglyk by de bevoegde overheyd moet en zal pro testeren. En inderdaed, voorlaetsfen vrydag is den ge meen leraed al wederom vergaerd geweest om winkels waren versierd met sterk gekleurde afbeeldin gen van iieyligen, terwyl de namen en opschriften der nylbangbordyn in Sybillisch letterschrift vervat waren, dal voor my niet le ontcyleren was, gevoelde ik my als of ik «Ie gicnspalen der beschaving achter den rug had. De groepjes die zich in de nabyheyd der drankwinkels ophielden spraken Russisch, welke tael een zachten aengenamen klank lieefl. doch le gclyker lyd iels dat zwaermoedig klinkt en centoonig. Doch den loop myner gedachten nam weldra eene andere wending, toen wy de plaets oureden van ec-n morsig hotel dat hoofdzakc- lyk uyl stallen scheen le beslaen. Van Marum vroeg terstond mier den gospodin eu zyne slem klonk zoo gebiedend en hy sprak de moeyelyke Russische lael zoo vloeyend dat wy spoedig dun kasteleyn, een smeri- gen Rus met zyn muis in de hand voor ons zagen, mot wion liv langdurige onderhandelingen had. «i Het is verdrietig! zeyde van Marum. Hel loge ment is overal vol. Eene jaermeikl of iels dergolyks heeft al de koopers en verkoopers uyt den omtrek, hierheen gelokt, en er is maer eene kamer disponibel meer. Kom lae! ons die eens gaen zien Wy gingen dus naer boven, voorafgegaen door den gospodin, en dezen brngt een sleutel voor den dag, waermede hy de deur opende van eene groole slaep- kamer, behoorlyk gemeubileerd Het bed was voorzien van lakens die, ofschoon van grove stof, wit waren en de gordynen cn 't zware dojizen tied, hoewel erg morsig, in vergelyking met hetgeen ik van dien aerd in Pruysscu gezien hadwaren zindclyk voor Rusland. Zoud gy hier willen slapen vroeg den Hollander voorkomend. Maer gy dan, mynheer gaf ik hem len antwoord. Ik kan my toch niet uytsluyteud al de gerieieiykheden toeeygenen die dit liuys oplevert.buytendien is uwe aenspraek dacrop veel groóler dan de myne. Van Marum antwoordde glimlagchcnd dal hy zich nu wel zou weien te behelpen. Hy was, zeyde hy, gewoon over den budget voor den dienst van 1867 te beraedslagen, dit is le zeggen om de uylgaven voor liet toekomende jaer te regelen, om aen de penningen der burgers eene bestemming te geven. Gy zult nu met reden vragen, geëerde Kiezers, of den gemeenteraed in dees budgetonderzoek rekening gehouden heelt van uwen klaer uytge- drukteu wil? Of hy gespaerzaemliedeu heeft voor gesteld om de drukkende lasten van opcenten en kadastrael inkomen waeronder gy gebukt gaet te verliglen Of by voorgedragen heelt uw iu zweet en kommer gewonnen geld wat prolyl iger te be steden En eylaes, wy moeten u zeggen dat den ouden Adam van breed en zwierig met stadspeuningen om te gaen, er al wederom is doorgestraeld, en dat de groote lesse die gy aen de liberliatery op 30 October gegeven hebt op den dorren grond gevallen en met de voeten ge treden is geworden. De liberhaters kandidaten hadden in hun ma nifest geschreven dat de catholyken hunne belof ten van gespaerzaemliedeu in le voeren niet zouden hebben konnen volbrengen, omdat, vol gens onze libei'hatersstadhuysmannen, de ge- spaerzaemheden onmogelyk waren. Welnu, als. 't ware om hun woord te houden, dit is om de gespaerzaemliedeu aen de nieuwegemeenteraeds- ledeu onmogelyk le maken, hebben de afgekookte liberhaters de laelste dagen van hun mandaet gehrin kl om de jaerwedden te vermeerderen, om afgeschafte sinecuren te doen herleven, om over- groole sommen voor nieuwe nuttelooze scholen: te stemmen, immers, om verscheydene uytgavett van enkel genoegengelyk den budget die" noemt, vast te stellen, die, wat liet ook kosten mo"e, moeten verdwynen. Ja, daervan moeten en zullen er vele verdwynen, want de burgers zyu moede van hun zweette zien besteden aen uylgaven van enkel genoegen, die maer toegelaten zyn aen huys- houdnns welke te voren gaen, aen iiuyshuudens welke jaerlyks wat konnen aen^kant steken en met aen huyshoudeus die verpletterd liggen on der eene ontzettende schuld van VYF HOMIEBD ZES E.X ZEVENTIG DUYZEND FRANKS, waer- van zy Je raillerende intresten moeten heialen, en waervoor zy de kas van den ontvanger gedoriJ moeten aenvullen, al moesten zy droog brood cien en zich andere ontbeeringen opleggen üaerom, al zeggen de liberhaters dat alle "ge spaerzaemliedeu onmogelyk zyn. antwoorden wy rondaf, en zullen wy blyveu antwoorden roepen wy en zullen wy bij veil roepen dat er konnen en moeten gespaerzaemliedeu ingevoerd worden want als een huyshouden gedurig ten achter gaet' als hel jaerlyks hier een grooter gat moet maken om daer eu) ander kleyner mee te sloppen dan is den eenigsten middel om de volslagene rüine den algelieelen ondergang ie vermyden, de ge- spaerzaeinheyd. Is liet huyshouden gewoon veel vvyn te drinken, het moet bier gebrui ken, doch maei zooveel als t noodig is j en als het geen aou 's levens zoel en zuur zoo als liel viel en liv kon in zyn manlel gewikkeld in de zeel slapen, zoo als liy wé! inenr gedaen had. Tegel! dil voorslcl evenwel verzetle ik my nadrukke- lyk, want hel zellzuclitig denkbeeld om de' eenige tm- woonlmre kamer le betrekken, alleen omdal myn revs- geuoot helecld genoeg was my die aen le bieden, siu'vi- le 111 y legen di. borsl. Ik weygurdo hepaeld do 'kamer voor my alleen le houden, len zy mvn nieuwe kenets een even goed naclitverblyf had als ik zelf. Eyndolyk kwamen wy' lol eene schikking. Er was maer reu bed maer er was eon sofa op V s llezeu wierd hacslig lol eene gcsinprovisuerde legerstede in»ert"t len gebruyke van myn reysgeuool. do bagage wierd llaor boven gebragt en wy gingen vrolyk naer beneden om le souperen. Ik had steeds in myn Hollandschen vriend wiens ge zelschap my hoe langer hoe aengemimer wit rd. naer male ik hem leerde kennen, een onsehatbaren Mentor Hy onlcyferde de mysteriën van eene russisclic spys- kaerl, hel goeden vvyn uyt deu kelder komen en cel liste g: region uyl de keuken, en iu hel algemeen be schouwd hadden wy een zeer goede maeltyd. Ik had met verzuymd de uoodige voorzorgen lo nemen voor deveylighcyd der groote geldsom, die mv was löe- veilrouvvd- Toen wy naer beneden gingen óm Ie sou peren nam ik hef kleyne zware valies mede, en ge bruikte het als een voetenbankje. Toen ik my Ier roste begaf vetzuymde ik niet deu schal onder myn hoofd cn onder hel veêrenhed le leggen, zoorlal hei gedurende den nacht uiel zonder myn welen kon worden uoc-o nomen, lnlusschon deed ik dit niet omdal ik hi naéld voorzag dal zulk eene waekzaonilieyd noodzakelyk we zen zou. De ronde manieren eu de openharlighevd van van Marum, zouden elke achterdocht ontwapend liebben zelfs al ware ik wantrouwend van aerd geweest doch Ik beschouwde hel als myn pligi teg-n elke onvoorziene dcch mogelyke gebeurtenis zoo veel mogtlrt op ramè hoede le zyn.

De Denderbode | 1866 | | pagina 1