En ziel, medeburgers, Hlynfseeeeer Pappaert!! Het Koppel en Satan. Deherioriglingvan ons leger. ^E£S333gay SS bier kail betalen, dan moet liet. zich by water bepalen en aen wyn, bier, en andere lekkere beetjes vaerwel zeggen. De schuld moet vooraf betaeld worden, dit heet deftig, zuynig en treffe- lyk huyshouden. Wy hebben ter loops eenen oogslag op den njylgeplakten budget geworpen, die ons d'over- tuygifig geeft, niet allecnlyk dat er konuen ge- spaerzaemlieden gedaen worden, maer zelfs dat zulks zeer gemakkelyk' is,_ zonder dat den dienst <er 'l minste zal door lyden. By vooorbeelden wy vinden in den budget 4° Verhooging van jaervyedden volgens ap proximatieve oprekening fr. 3,000 2° Afgeschafte herinvoering van eoncn toe ziener van wegen 0,800 3° Uylgavcn voor de burgerwacht 2,000 4° Onkosten voor de volksbibliotheek 0,500 - 5° Subsidie aen don liberlialers letlcrkriiig 0,300 6° Onderhoudskosten van hel ameublement van het sladhuys (1) 2,781 7° Kuysschen der stralen 3,000 8° -Krediet voor 'l volmaken der meyjcsschool 41,500 9° Krediet voor het verhoogon van liet lokael der koophandelkamer 4,707 10° Krediet voor het opbouwen eener 2de buytenschool (2) 45,000 41° Krediet voor de inrigling der sch.yfschie- ting 5,500 42° Onderhoudskosten voor de, schyfsclneling 2-20 43° Onvoorziene uylgaven keurder hoppe 4,000 14° Onderhoudskosten zwemkom-! 150 45° Publieke feesten gedurende lieljaor -2,000 52,458 Ziet daer reeds eene sornme van TWEE EN VYFTIG DUYZEND VIER HONDERD ACHT EN VYFTIG FRANKS, die zoo gemakkelyk kan ge mist worden als 't vuer in de oogen, en waervan dè'helft nogténs den last van 2 ten honderd op het kadastrael inkomen met eenen keer zou doen verdwynen. Maer 'tis nog niet alles: in den bu.dget vcrschynen eene menigte artikels die wy hier niet konnen onderzoeken en waerop er zeer groote gespaerzaemhedeu konnen-ingevoerd wor den. Andere konnen totael verdwynen, als de nieuwe meerderheyd den waren weg van onder- wysvryheyd en ware bezuyniging van 's burgers penningen zal ingeslagen zyn. Het is waerlyk te deereti als men ziet wat al bevremdende dingen er op den budget voor- komen en waervoor den armen burger zooveel .moet betalen. Het is waerlyk overslaenbaer dat zoo eenen budget zoo veel jaren hebbe konnen doorgaen, zonder dat er met de vette uylschrab- bingspen iti gewerkt zy geweestOnzes in ziens, Vs de taek der nieuwe meerderheyd in 't geheel niet moevelyk, maer zy moet zich wape nen met eenen vastberaden wil van alle liber- hatersgeschreeuw, alle gejank van onverzadelyke budgetvreters en sehotellekkers, alle getier van magonnieke kwanten te verachten en maer alleen - de overschoane pliglon die zy heeft aangenomen •-voor qog.cn hebben. 'De nieuwe meerderheyd des gemeenteraeds ■kail zich niet te veel doordringen dat de stad verpletterd ligt onder de schroomelyke schuld van YYF HONDERD ZES EN ZEVENTIG DUYZEND FRANKS, dat de OPCENTEN die de burgers aen de' stad moeten opbrengen niet verre zyn van de staelscontributiën zelve te evenaren, en eyndelyk dat het is om die ruïnerende lasten te vermin- derén, om den armen burger wat te verligten die zooveel moet doen om een vyffrankstuk te win nen, dat zy naer bet sladhuys gezonden zyn. Konden de leden van alle meerderheden eens eenige dagen in dO' bureelen van de contributie- ontvangers doorbrengen, daer zouden zy de hert- scheurende klagten en de bittere tranen liooren en zien die den ongelukkigen burger meermaels onwillens worden uylgeperst, als by dikwils zyn borzeken teenemael moet uytschudden en over legt wat er al met zyn zweet en bloed gedaen word daer zouden zy zich konnen overtuygen met wat pynlykheyd anderen bun hertzeer ver kroppen de opbrengst van hunnen zuren arbeyd te moeten aftellen om te dienen voor zaken die zy in 'l berte verfoeyën en vermaledyden. Dat alle leden van alle meerderheden des lands dit alles maer wel overleggen, en als zy nog een -druppeltje bloed van broederliefde in de aders hebben, vvy zyn er zeker van, zy zullen 't als eene vraekroepénde onregtveerdigheyd aenschouweïi al ware het maer eenen enkelen frank te stem men voor zaken die niet volstrekt noodzakèlyk zyn. Wy zullen op deze stof lerugkeeren en vragen al wederom aen den gemeenteraed dat by zou spreken, indien onze cylers niet juyst zyn, want wy willen niets anders, dan de waerlieyd en de regtveerdigbe.yd, maer vvy willen ook de ge- spaerzaemlieyd en deze moet er komen, al •moesten wy er onder blyven.-Want, gelyk wy nog gezegd hebben en thans herhalen, dit LEG- ;GEN, GEDURIG LEGGEN en LANGSOMMEER iLEGGEN moet uyt zyn, 't beeft maer al veel te lang geduerd. (1) Hel meubelair van liet sladhuys is goed in staet, cn'l mag wel, want er zyn al menige duyzende franks aen den nek gek rack t. Men moei het sladhuys loeh niel •vergulden, wanl er zou geen verguldsel op pakken, wyl er sedert zooveel jaren vergulde mannen in ge zeteld hebben, die er geen enkel straelken van hun verguldsel hebben nagelalen. (2) Er' bestael een allerschoonste en gezond gebouw op Aeisl-Mylbeke, digi by het kasteel van Mme Dommer, '1 welk zeer wel kan'dienen voor eene buytenschool, waertod het altyd gediend hoeft. Met 300 a 400 franks restauratiekosten zal dit schoolgebouw g'heel in staelen allerbest geschikt zyn om er de arme kmders in te loe ren. 'T en moeien al gecnc palcyzcn zyn met oostersche pracht gebouwd om er Ideyne kinderen in te steller.. Na 22 maenden stilzvvygens, komt gy wederom «ene conferentie over de geschiedenis der Kerk te geven er een verslag van in Verbond meê te •deelen, zonder te denken dat gy andermael in uwe eerste broek z'oud konuen gesteken worden. Doelt g'hebt gelyk Ml' Pappaert, want ik wil u thans maer in uwe laelstc broek steken, en u vragen of gy, op bet oogenblik dat gy deze broek, voor goed zult, afleggen," zoo kontent hoopt te zyn van uwe conferentie dan gy het tegenwoordig scliynt? Gy spreekt, zegt gy, met de geschiedenis in dè hand. Maer, Mr Pappaert, er is geschiedenis en geschiedenis; en gy, gy.zoud dienen zooveel ver stand le hebben om de WARE van de VALSCHE te onderscheyden, opdat niemand u zou toedu- wen dat de geschiedenis die gy in dliand had de VALSCHE was. Het volk, zegt gy, was in de middeleeuwen onwetend en ellendigen er waren kloosters ge sticht. Ja, er waren ldoosters gesticht," en 't. was rond die kloosters dal het volk zich kwam scha ren en ze tot steden deed worden- De klooster lingen deelden aen 't volk een voldoende onder- wys meê en daerby levensmiddelen die vele on zer hedendagsche werkmenschen en armen wel konnen wenschen, maer niet verkrygen. Gy toont u misnoegd, M. Pappaert, over de gewaende invoering der oiigehuwdheyd voor de geestelyken, in de middeleeuwen. Dit komt my aerdig voor en doet my u zeggen dat die gewaen de misnoegdheyd overliet verbod voor de gees- telyken van te trouwen u nu zoo zeer misstaat dan uwe eerste broek u zou misstaen, moest gy er eens weêr inkruypen. En wat meer is, waer- om de ongehuwdlieyd voor de geestelyken mis- pryzen, gy die er zelfs gebruyk van maekt, en niet vreest op uwen leeflyd, wanneer de beenen reeds beginnen te verslappen en te waggelen, wanneer liet vroeg en laet loopen begint lastig te worden, beroofd te zyn en te blyven van '1 geen gy zoo vurig aen de geestelyken. aenbeveelt? Gy vind rnwheyd en zwakheyd in de vorsten der middeleeuwen. Had gy daervan gezwegen, gy zoud niet bewezen hebben dat gy noch ware noch valsche geschiedenis kent. Had gy de lyst dei' duylsche keyzers, der koningen van Vrankryk en Engeland, der graven van Vlaenderen en lier- togen van Braband geraedpleegd, de scliaemte zou uwe long verlamd hebben, als zy bun de- ruwheyd en zwakheyd voor algemeene hoedanig heden wilde verwyten. Gregorius VU heeft, volgens u, eene onweêr- staenbare magt gedroomd. Dezen Hcyligen Paus, wiens feestdag op 25 mey door de Kerk gevierd word, heeft de misbruyken uytgeroeyd die in de benoeming en instelling tot kerkelyke bedienin gen bestonden, en zelfs den duytsclien keyzer gedwongen daervan af te zien. ■Gy hebt dan hulde gebragt aen de diensten dooi de Kerk bewezen enzLaet my toe dat ik van dit huldebewys niet meer cas make dan van liet vriendschapsleeken dat Judas aen zynen Meester gaf, toen hy hem kuste; te meer omdat gy voor slot zeevert over liet tegenwoordig verval dei- Kerk en den toestand van Hoornen waerover Zy heden zoo billerlyk weentO Pappaert, gy zyt mis, jongen, Roomen weent niet over eeiUyde- lyk verval, maer over de ongelukkigen die, mis- leyd door ergernissen, goddelooze^ conferentiën enz. bet zaligmakend geloof verliezen en eeuwig verloren gaen: daerover weent de Kerk. En wa\ liaer besiaen betreft, onthoud wel dat zy met uwe beenen zoowel als met de gene van al de kwanten van uwen kaliber zal noten klippelen, en dan nog zoo jong, zoo bloeyend, zoo vruclit- baer en glansryk zal blyven dan zy ooyt geweest is. - —C Wy wisten van over lang dat het koppel Verbonds- scbryvers een ander broyn in reserve hadden, wacruyt zy hunne leugens pompen. Do twee jannen komen zulks te bevestigen als zy vertellen dat zy een visiet gekregen-hebhen van den verlicMmgs-e-ngel(I) dit is te zeggen van Satan in persoon, die, ais by by zulke kerels komt, Je gcdaenle aenneemt van eenen engel-des lielus. Hel was, zoggen zy, eenen glinsterendcn verlichtings- engcldie zyne vleugelen over gansch Europa uyispreyd en lut crethtsgcslaclil (hel calholicismus) doet wy lieu tot by de volkeren die tot. nu toeliet nicest in het pmatismus (<\e ealholyke religie) verzonken lagen. Dezen engel het koppel slimmerikken tot een nyl- stapje geïnviteerd hebbende, pakte ze beyde by de kraeg cn voerde hun eerst naer Italiën. Daer loonde hy bun een slaelkcn van zyne werken, hoe hy daer de ver woesting, de goddoloosheyd, het schioomèlyk verderf, de kerkver-drukking., de volkomenc ruïne, en andere ontelbare rampen had geü-aeyd en waerover hy hun vol blydschap deed uylroepen Ilalkn streeft moedig voorligt op dc boen der volksverlichtingen ziel zynen stoffelyken en zedelyken vooruijlgang met rasse schreden terugkomen. Van Ilalien voerde den engel hel koppel naer Oosten- ryk lot hoven dc stad Wecnen. Ziel, zegde -hv, ik heb bier eenige magligeprotestanten, joden en fi ancma^ons, die ik hunnen Keyzer heb doen verraden en die zullen trachten Ooslenryk zoo verre le brengen als Italian. Oostenrijkdien eeuwenouden schuylltdck eter klerikale domineilie, ontwaekt allenegskens uyt zynen doodslaep en hel ullrcimontaenscii jok word er door liet volk afgeschud. 0 duyzeudmacl dank zy u, lieven engel, sprak liet koppel. Nog een land sprak den engel, en hy schoof met hel koppel naer Spanje. Lel hier wel op, zegde hy dit klassieke land van het klehkalismus, rein godsdienstige onverdracgzaemheyd enz. bevind zich in barensnood vein eene omwenteling cii wacht met ongeduld op hel verlos- singsucr om de klerikale dominalic van eten hals te schud den. (dit is le zeggei: om de bisschoppen en priesters weg te jagen, want sedert dat zekeren kwant, eerlyds le Aeist gevestigd, aldoor kloostergoed is gaen koopen, melT gele van nog andere kloosterinslikkers, die nu den groolm man spelen, zyn er tegenwoordig maer zeer weynig kloosters in Spanje.) Den engel evndigde met deze woorden wcesl ver zekerd.mynheerendut uwe Kkrilialen, uwe Jcefkens en Fi'anpaokens welhaest den zelfden weg zullen ingaen. Na aldus gesproken te hebben, gaf den engel hun elk •eenen geweldigen schop juyst onder hel deel vvaer den rug van naem verandert, en hel koppel stond wederom voor hel bureel in 'l Verbond, le kyken gelyk nen uyl onder een koolblad....... En met die snoode wenschen van alle ealholyke lan den door hot vevolulionnairc gebroed in ramp en schan de te zien dompelen, houd het uylgcteerd Verbond zyne twee dozyneii en half lezers bezig, tegen zestien cn hal ven par trimester. Smackl dien liberhalerskosl hun, zy zyn niet ditliciel, en zeker is '1 dal zy eene goede macg hebben, maer of hunne herssens zoo goed zyn dan hunne mneg, dit is eene andere kwestie. (I) Al wat in kursyfletlcrs staet, was zondag ielierlyk in 'l Verbond gedrukt*. Wy lezen in 't Verbond van Zondag: De permanente deputatie heeft uytspraek ge- daen over 4e reklamatiën tegen de gemeente kie- zing onzer stad van 50 October laetst. JSatnerlyk heeft zy de kiezing goedgekeurd. De beweegredenen haver beslissing zyn echter zeer koddigluyslertAerigezien, zegt de deputatie, dat degene aen welkeer feylen ten laste zyn gelegd, dezelve stelliglyk loochenen. En daermeê is aUcs gezegd en alles wel. fnder- daed, waértoe zou een enkwest. nog dienen, als de gekozen verklaren 4at alles eerlyk en deugdelijk gesch ied is Parlydigc valschaerds.gy weet dal gYiwe lezers be driegt, met hun de waerlieyd le verbergen gy weet dal gy het besluyl der permanente deputatie verkreukt en vervalschl, gelyk gy weet dnl gy eerloos gelogen hebt met le schryvcn dat den Sl Pieters-penning hier te Aclst is gehruykl geweest om kiesomkooperyën te plegen maer g'en weet misschien niel dat het 'laelsle woord over dit alles nog niet gezegd is. Nu, weet gy dit niet, onthoud wel dal de openbare denkwyze, hef puyk der treffelyke lieden, dringend eyschl dat er u over uwen sehandigen laster scherpe rekening gevraegd worde. Deze rekening zult gy geven op d'eene of d'andere vvyz'e, alhoewel gy u op do lafherligsté wyze achter het schutsel der stilzwygendheyd zoekt lo verbergen Wy en die hot aengact zullen er u wel vinden. Onderlns- schen zie hier hel besluyl der permanente deputatie in zyn geheel, besluyl dal gy zoo ellendiglyk verkrenkt hebt. De Bestendige Deputatie van Provincialen Raed Gezien het proces-verbael der kiezingen die te Aelst op 50 oct. lest plaets gehad hebben in vervanging van acht gemeenteraadsleden, wier mandaet eyndigt o.p 51 december aenst..; Gezien de reklamatiën van Sieur De Ryck en consoorten, vermeldende eene serie van fèylen die strekken om te betoonen dat de kiezingen nietig zyn ten gevolge der drukking.en omkoo- ping die op het kieskorps zouden gepleegd zvn Gezien de antwoorden 1° van Sieur Van Wi- chelen en consoorten 2° van Sieur Van Wam- beke en andere, welke stellige loocheningen tegen de beweeringen der reklamanten stellen Gezien de gemeentewet Aengezien de feyten tegen de geldigheyd der kiezingen van Aelst ingebragt niet juyst zyn Aengezien de reklamanten zelve in'hun're- kwest bekennen dat NIET eene der poogingen tot omkoopery door hun aengehaeld liet minste uytwerksel gehad heeft Besluyt De reklamatie is verworpen Ziet daer, Verbondde waerlieyd, en dat uwe eygene lezers nu oordeelen in hoe verre zy u mogen gelooven en wat trouw zy in uwe woor den mogen hebben. Echter zullen wy malkan deren later spreken. Een dagorde aen het leger maekt bekend dal den heer Chazai ter beschikking van den Koning is gesteld en in buytengewoonc zending gaet vertrekken. Men denkt, dal die missie zich verbind aen de quesliën van herin- riglmg des legers, welke laetsle den gewezen minister zou gaen bestuderen in den vremden. Men ziet, dal den heer Chazal heengael, maer zyn geest za! toch blyven domineeren. In'dat geval hadden wy liever gezien, dat hy in effectieven dienst gebleven ware. Den Economists Beige behandelt de kwestie van de legerherinrigliiig in ons land. Het blad komt op tegen de gedurige zucht van het Belgische be wind om het. Transche stelsel na te apen, en vraegt, of het wel met zulk middel is dat wy er in geluk ken zullen het gevaer eener annexatie van oris te verwyderen. Het Fransche Keyzerryk heeft 57 millioen ingezetenen, Belgiën slechts 4 millioen 900,000. Aennemende, zegt den Economists, dal Vrankryk 1 millioen man onder de vaendcls brengt moeten wy, om dezelfde verhouding te bewaren, er 452,000 oproepen. Nu, het is klaer, dat deze 152,000 man uie*- voldoende zyn om ons legen het millioen van den nabuer le vry\yaren. Den Economisle zou, in plaets van het huydigfi stelsel, een leger vrywilligers willen tol stand ge bragt zien, even als in Engeland, en vroeger ten onzent. Men heeft liet somtyds gezegd, en men zou liet niet genoeg* konnen herhalen de afschaffing der conscriptie zou lusschen Vrankryk en Belgiën een afgrond graven die geene poogitig tot aerdiechling zoude kunnen overschreyden veeleer dai: zich op nieuw le onderwerpen aen die hatelyke bloedwet, zouden onze bevolkingen in massa opstaen; en, in plaets van '152,000 soldaten, er een millioen voor 's lands verdediging geven. In alle geval, de militaire dienstbaerheyd zal ons nooyt soldaten genoeg leveren om tegen Vrankryk te kunnen worstelen, teuzy onze con scriptie nog zwaerder en hulelyker gemackt wierd dan die van Vrankryk. Doel, daerenlegen, de vry- lieyd onze bevolking belang stellen in 't behoud van 's lands verdediging, dan zal men in Belgiën zooveel soldaten tellen als ei burgers zyn. Onze lezers zullen zich herinneren dat dit juyst de denkbeelden zyn welke vvy zoo dikwils aenge- prezen hebben. De handhaving der conscriptie hebben wy 'bestreden als eene monsterachtigheyd by eene vrye-en chrislene natie, en de instandhou ding van ons tegenwoordige krygsstelsel, gevende viennael te min soldaten om oorlog te voeren, en vierinael veel om de orde in het binnenland le doen eerbiedigen, noemden wy steeds eene gek- heyd van onze bestierders, die vergeellyk zoude zyn indien zy zoo duer niet kostte. Vandaeg will men, met het oog op naderende gevaren, ons leger geheel herinriglen, en drukt men alzoo eene gloeyende veroordeeling op ons huydige krygstelsel dat men eerst als slecht erkent nadat het 14 duyzend millioenen verknocyd heeft. Hoe zal men het nu aen leggen l)it is nog een gehevm; doch wy houden, met M. Coomans, dat er redei'lykerwyze maer twee stelsels mogelyk zyn, de algemeene wapening of de algemeene ontwa pening. Zoo gy denkt, zeydc M. Coomans verleden week in de Kamer, dat men Belgiën redden kan door de macht, ruïneert u dan, maer doel dit eervol en roemryk. In de tweede verjnderstel- ling, steunt op het recht en de zedëlykheyd, op machten die mogelyk grooter zyn, dan de stoflc- lyke, die gv /.oud kunnen in strydlyn stellen. Veel vrijhedenweynig belastingen, geen leger of wel een millioen soldaten, geene vryheyd en ont- zaggelyke betalingen. Gy hebt een millioen solda- ten van doen, zoo niet zult gy voor den Koning van Pruysen vechten. De Kamerzitting van eergister is belangryk ge weest. Den heer Gerrils heeft er de Viaemsche Zuek opgeworpen, en die met talent verdedigd. De heeren De Laet en Coomans hebben hem krachtig bygestaen. Zooals altyd, hebben de Waelsche Kamerleden de Viaemsche grieven geloochend; vooral den heer Frère loonde zich daarby driftig, maer de Verte genwoordigers van Antwerpen zyn geen zierke ver- vaerd van den afgod der DoclrinaiVen. De Vla mingen zullen het de Antwerpsche Afgevaerdigden dank welen, dal zy de taek door den lieer De Baets zoo glansryk begonnen, in de Kamer met zooveel moed als talent voortzetten. Zie hier den inhoud der artikels van het wetsontwerp 'l welk den lyfsdvvang afschaft Art. 1. Den lyfsdvvang is afgeschaft. Art. 2. De rècds uylgcsprokene vonnissen, voor wat den lyfsdvvang aengael zullen niet mogen uvlgevoerd worden. Al de persoonen die uyl krachlc der vonnissen welke de uylvoeringen by lyve toelaten, voor het oogenblik in de gevangenissen opgesloten zyn, zullen onmiddelyk in vryheyd gesteld worden. Art. 3. Dc bepalingen betrekkelyk den lyfsdvvang le gen de achlcrblyvende geluygen zyn behouden. Art. 4. De tegenwoordige Wel'zal daegs na hare af kondiging uylvoérbacr zyn. AFSCHAFFING DER BARR1ER-REGTEN. Den Monilenr behelst de wel die de barricre-reglen op de Slaels-wcgen afschaft. Hel artikel 2 dier wet zegt dal het gouvernement dc dagleckening. zal bepalen op welke de wel toegepast zal worden aen elkec-n der Stadswegen. Een koninglyk besluyt van 6 december, melrl dat de wel, le rekenen met le" January, 4 8Ü7, zal toegepast worden aen alle de wegen van den Staet, uytgenomen aen de gene van Hocy naer Thienen, van Hocy naer Slavelot, 1° en 5e sektien.; van Luyk naer Maeslricht, seklie van Jupille naer Visé van Brussel naer Malmedy en Aken, seklie van Luyk naer Beaufays van Luyk naer Dinant, parly op welke de barrier van Yvoz be- slaet de kassyden gemeen aen Belgiën en Pruysen. CORSU<SPOt\DEiYTIE. Ontvangen van M. D. P.-D. C. te Ninove 6 fr. Item van M. V. B. te Wachtebcke 6 fr. Item van M. V. V. te Ma'ria-Lombeek 6 fr. Plaelsgebrek dwingt ons verscheyde artikels, poli tieke aenmerkingeu cnc. lol opkomende Nrs- lc ver schil y ven. 258 overlydens hebben 1en gevolge der cholera- morbus binnen deze stad plaets gehad en verrieden zich hy burgerlykenslond en ouderdom zoo volgt. Onder de 5 jaren 58 5 a 40 25 10 h 15 12; 15 h 2) 6 20 a 25 6 25 ii 30 7 30 li 35 49 35 a 40 21 40 a 45 20_; 45^50 8 50 a 55 6 55 a 60 12 60 a 65 11 65 a 70 15 70 a 75 6 75 a 80 5 80 a 85 1 waeron- der 74 gehuwden en 38 weduwenaers en weduwen. Wy lezen in hel Bolerkuypje van Dixmude: Gisteren heelt alhier op bet* Sladhuys de verpachting plaets gehad van hel slraelvagen. Sieur Louis Maes •heeft de vier sectiën in pacht genomen, ten jaerlyksehen pachlpryze van fr. 270. Voor nu, waren de vier sectiën le samen slechts in de lnegentig franks verpacht. Weer om verpacht men hel slraelvagen le Aelst ook met? Dan ten minste zou de stad er iels van trekken in plaets dat zy er nu jaerlyks 30(;ü fr. aen verliest. Den üIoMTEüu behelst lieden een koninglyk be sluyt van 13 december, by T welk den luylenani gene ra el baron. Goethals, adjudant des konings, minister van oorlog benoemd is. Voorlaelsten Donderdag beeft er een Dinér-gala ten palêyze des Komngs le Laeken plaeis gehad, vvaer- loe onzen achtbaren volksvertegenwoordiger, M. Van Wambeke, uytgenoodigd was. Hel koppel uyt T Verbond zal wacfschyiilyk zyne nydige spyligheyd iiiet konnen verkroppen cn van deze 'eervolle uytnoodiging aen M. Van Waml-eke een grief maken, gelyk het ten op- zigle van den achtbaren lieer Liénart gedaen heeft. Wy zuilen 't afwachten maer ondertusschen is deze afjon- stige spyligheyd des lc belagchelyker, daer zy komt van kerels die gewoon zyn met den paplepel le manoeuvreren. Dm ex-gencrael Van der Meeren, die in balling schap is uyt hoofde zyner deelneming in liet komplot van 4841, komt.aen den koning eene nieuwe genade- vraeg toe te slueren. Men weet dat iu 1843, de tegen hem uylgesprokene doodstraf veranderd is geweest in een allvddurende ballingschap. Alle de poogingen die Van der Meeren by Leopold 1 gedaen had om'genade le bekomen, waren vruchteloos gebleven. Nooyt men mag het zeggen, zou vvylen den koning de makkers van„den ex-generael Van der Meeren gedekoreerd hebben. De zelfmoordery neemt te Brussel verselirikkelyk toe. Sedert eene maend heeft men er zoovele gevallen bestaligd, dat de dagbladen die iiiet meer vermelden. Huyselyk verdriet en ellende scbynen de oorzaek der wanhoop te zyn; wy zeggen schynt, want de wezen- lyke oorzaek is altyd: dronkenschap of enlucht, en in den grond, gebrek aen godsdiensligcn zin. -- Het reglorlyk onderzoek nopens den hevigen brand die in den nacht van 25 lol 26 september laetst eene huydevellery te Laeken in assche legde, komt een eynde te nemen met de verzending tot de kamer der inbeschul digingstelling, van den genoemden August Van der Kmdcre, oud omtrent 67 jaren, geboren te Gcernerds- bergen, beschuldigd van vrvwillige brandstichting Een scbrikkel.yk ongeluk is te Woubrechlegem voorgevallen. Een herbergier dezer gemeente den ge- naemden Ëeercns, bevond zicli den 8 dezer maend, om trent 7 ure 's avonds, met zyne dochter, oud 24 jaren, in zyne keuken. Deze laelsle de lamp willende ontsteken, vatte de peiroololie vuer en de vlammen bereyklen de kleederen der beyde aenwezigen. Zy hebben ysselyke brandwonden bekomen, en men vreest dal de*docliter er onder zal bezwykeu. In de gemeente-kiezingen die maendag te Zelzaete plaets hadden, is M. den notaris Sa bot, calliolyken kan- didact, wiens eerste kiezing vernietigd was geweest, herkozen met 105 stemmen op I7s aenwezige kiezers. Zynen mededinger was een beschermeling van M. den buigemeester Willems. Men schryfl uyt Lokeren; Dynsdag laetsleden hebben behendige dieven uyt het kasken van zekeren Antoon Dubourg, Zelestraet*eene som ontvremd van fr. 231-50. Dit moet geschied zyn terwyl de vrouw eene boodschap was gaen doen en den man zich een oogenblik in den stal begeven had. Hoe het zy, men heeft de (laders niel kunnen ontdekken. Dubourg, die aldus zyn zuurgewonnen geld in eens kwyt is, was lot de uylersle wanhoop gebragt, zoodanig dal hy twee dagen nadien gepoogd heeft zich om het leven te brengen. Den ongelukkigen wilde zich verhan gen; zyn gebuer, Pieler Van Doorselaer, kwam maer juyst in lyds om hem te redden. Men schryfl uyl Mechclcn Den typhus heerscht op eene hevige wyze in het groot seminarie onzer stad; alle de seminaristen hebben het gesticht verlaten; daer blyven slechts de nog al lalryke zieken. De viaemsche sludenlen-societeyt Mei tyd en vlyt van Leuven, gaet zondag 16 dezer hel marmeren borst-

De Denderbode | 1866 | | pagina 2