Wal is ons koll ;gie Nos al lorüiikalicn. Pun-asm. hoop naer den weSficlit, stom- men boer, 'k en kan nïél u niet raisonneren, ge t zit daei' met een gezigt zoo dwars als nen door brandden stoofpot. (Word voortgezet.) Het koppel uyt 'l Verhand meent eenen slim me» toer te spelen om de afgekookte gemeente- raedsleden te veronlscbuldigen van namelyk de iaetste dagen van hun afgenomen en opgezegd mandaet gebruykt te liebben om de koslelyke meysjessebool, die uyt de stadskas is opgebouwd, voor den spotprvs van 500 franks te verburen aen juffer lleprez. En waerin bestaet dien slimme» toer? In te zeeveren dat den Denderbode, na gedu rende vier weien lang de lucht te hebben doen weer galmen van sgne vreugdekreten over 'I gene hg (len zeqeprtiel van 30 October noem/, eens!,lags van toon veranderd is en het op een schreeuwen en lieren zet gelgl: renen blinden die zgnen stok verloren heeft}'!?? iïy die fameuse iiefhebbery meent bet koppel een'nog boven alles doorslaende argument te moeten voegen om den Denderbode met eenen koer te verpletteren en den onbegrypelyken aki der afgekookte» ta vcrregtveerdigen. En waf is dit boven alles doorslaende argu ment Luystert naer deze felle orakclstael, ze ver dient' alomme verkondigd te worden Heeft den gemeenteraed goedgevonden op 50 november lest het nieuw schoollokael aen de achtbare juffer Deprez voor eenen termyn van negen jaren ie verburen tegen den jaerlykschen liuerprys van 500 franks, de stad had ook goedgevonden vroe ger het kollegie aen dejesuiten voor den jaerlyk- sehen buerprvs van 1000 Ir. in liuer te geven Ziet daer de achtbare juffer Deprez gelylt ge steld met de jesuiten, ons door gansch Belgiën befaemd kollegie met eene kle.vne meysjes- scbooi.? - Onnoozel koppel! ja, drymael onnoozel koppel, dit was er nog juvst te kort om de male te vullen van uwe bevoegd'lieyd in zake van onderwys1 wy hadden reeds uwe grootste slimmerikken dit overdwaes argument hooren uytkrame» en deze zelve die nog aen 't kollegie verschuldigd zyn 't geen zy weten, en dit met eenen ernst a'sol zy g'lieel de wereld verzelleden. Maer laet ons een beefje klappen over de vraeg I" liet kollegie, is een oncntbeerlyk, een on- misbaer gesticht voor de stad, 't wélk zyne pro fessors zelve levert, zonder dat er de stad eenen enkelen centiem moet voor uytgeven. 2" Hadden wv 't groot geluk niet het Jesuiten- kollegie te hebben, de stad zou verpligt zyn, om baren rang te behouden en de burgers niet te pramen bnnne zenen met groote onkosten naer vremde steden te zenden om hunne studiën te doen, de stad zou verpligt zyn, zeggen wy, een stadskollegie in te rigten dat liaer 28 a 30 DUYZEND FRANKS zou kosten. Het stadje Arlon, dat maer 't vierde onzer bevolking telt, heeft een communael kollegie ingerigt t welk jaerlyks 28 400 franks kost. 'Den liberalen gemeenteraed van Mechelen Heeft, een stadskollegie ingerigt waer de stad alle jaren 50,000 franks insteekt, enz. enz. 3- Ons kollegie is altyd zonder een duyt on kosten bcstueid door meesters van eersten rang, waarover liet nutteloos zou wezen te twisten, aen<*ezien den door bel liberhaters gouvernement benoemden jury er jaerlyks de vleyondste en meest verëer'ende gelnygenissen van geeft. 4" Het kollegie is'een gesticht dat menigen min begoedden Aelgtenaer kosteloos de geleerd- hevd verschaft, zonder 't welk de burgery m 't algemeen er zou moeten van alzien en den gemeenen man nooyt de Itoop zou mogen koes teren zyn kind, alhoewel met alle talenten be- igaefd, eenen geleerden staet te zien aenveerde» als advokaet, doctor, apoteker, professor, pries- le'5»enHet kollegie onderhoud met de opbrengst van zyn pensionnaet acht of negen professors, eenen surveillant en prefekl ten voordeeleder kinderen der burgery (externes), daerbv zeven of acht biechtvaders en predikanten, ziekenbe zoekers enz. die aen liet geestelyk welzyn onzer "arische bevolking de uylstekendstc diensten eeilei onschatbare weerde bewyzen. <i" liet kollegie, eyitdelyk, is een gesticht het welk buyten al die'«vergrootte weldaden, nog aen onze neeringdoendi medeburgers een debiet van 80 a 90 DUYZEND l'RANKS 's jaers verschaft, en zeggen wy bel maer regtuyt, als de perel onzer stad mag genoemd worden.Neemt liet jesuiteiikollegie weg, en er zal bier een mie ol leemte bestaen die gy, koppel, met g Heel uwen met eene menigte officiële napieren voor zich. finest hem" zat een individu mot een rood gezigt en i» uni form terwyl zyn boi'sl versierd «as met verscliey- dené' blinkende medailles'" en Imiysen. Myne koffers iw-iren 'ouen, mvne kleederen lagen hier on daer vei- anVayd en de deur der kas alsook myn koslhacr valies ,w-as zonder omstandigheden opengebroken. Ecmge be ambten woelden tussehou myn linnengoed of doorzoch ten de zakken myner kleedereneen linnncr meteen scherpzinnig voorkomen had zich meester gcinaekt van mvne selu-vf norte-feuille er, doorsnuffelde dood bodaord mvne brieven met behulp van een dielioniiairc, een ander telde het goud en de banknoten iu myn valies mol eene naerdighoyd en zeUbehcerseliing alsof by al ,vn loven kassier eener bank was geweest. Verbazing en verooUveerdigjng doden my verstom men sfyn bloed Uookie, doeli ik kon geen woorden vinden óm myne gevoelens uyt tc drukken, maer inyne èramsclian en verwondering waren slochls op ïuyn dact te lezen, terwyl ik hyna vastgenageld aloud Uis- ehco de twee gendarmen, onder de bespiedende blik ken van dit ongenoodigd gezelschap is dit den verdachten in persoon?» vroeg de dcf- ÜL-e nersonage in uniform, in het Fransch, waervan de kennis verpligtnnd is aen al de leden der Russische oolitie Ken der mannen in hel zwart sprak in het Ilus- Si'eh 101 een der gendarmen en toen, oeuc diepe buy- mnc makende, zeydo hy: Batoscha, ik heb do eer te rapporteren dot den verdachten beneden gevangen genomen is, terwyl i,v eene stoutmoedige pooging acuwendde om terug te eeren, waerschyr.lyk nut den waiihopenden weiisch ó.v dn èeldcn mete te nemen. Voor een oogenhlik was hel mv, alsof ik droomde. slimmen gemeenteraed, met uwe alliance, met uwen liberlmterscéreie, met uw Irancmapoiiskot, met uwe scholen en met gansch uwen aenliang nooyt zoud konnen aenvullen En zulk een gesticht zult gy komen gelyk stel len met eerie kleyne meysjesschool, die oneyn- dige poogingen zal moeten aenvvenden om zich ter hoogte te houden van zes soortgelyke die er in de stad bestaen! I Allans done, koppel schry- velaers, bloost van scliaeinte, (rekt uwe slaep- muls tot over uwe ooren en bekent dat gy ge patenteerde botterikken zyt, want dit is eenen défi z-oncler weerga ons zoo befaemd kollegie.te durven vergelyken aen eene k. kseliool, die, wel is waer, voor buytengewoone verdienste heeft ingerigt te zyn onder de booge bescherming onzer hedendaegsche ver lichters, juyst gfelyk de school van Mamzei Gatti te Brussel is ingerigt, maer die daei'yoor geen duyt beter is dan deze die bier sinds lang bestaen Doch met dit alles, durft het koppel onze ge- maekte rekening niet betwisten en nog min loo chenen 'l geen wy gezegd hebben dat de slad jaerlyks aen de verhuring VEERTIEN HONDERD FRANKS en misschien nog al veel meer zal ver liezen, iels wat zal blyken, als de rekeningen eens nauwkeuriglyk zullen uyfgepluysd worden. -Ons laelste woord is hierover nog niet gezegd. n Hel ministerie wilt. Belgiën in een groot Sebns- topol herscheppen: nauwelyks is Antwerpen ver sterkt., nauwelyks heeft men in de forLifikalien dier stad een honderdtal millioenen franks ver kwist, of men herevd zich reeds om nog een dergelyk sommeken ,te Dendermonde aen den hals te helpen. En dit ma-el is hel officieelyker wyze dal wy die zou aengename tyding vernemen. 'in het verslag der zitting van den gemeente raed van Dendermonde, van 11 dezer voorgeze ten door den burgemeestsr Eyerman, lezen wy bet volgende M. den Voorzitter geeft mededeeling aen den raed van een plan, waermede men zich, op dit oogenblik in het ministerie van oorlog onledig-houd, ter vollediging der vestingswer- ken onzer stad; volgons dit plan, zoude men de stad noord-, noord-west- en oostwaerts vergrooten, op eene uytgeslreblheyd van onge- veer 50 hektaren, en eene citadel zoude over K de Veerbrug opgebouwd worden. In tegenwoordigheid van dit plan, word het schepenen kollegie door dien raed gelast om by hel departement van oorlog voetstappen te doen om voor Dendermonde eene grootere omheyning enceintete bekomen, op den voet der vestingen van Antwerpen. Hen ziet het., wy varen de volle zee van het militarism us binnen. STUDENTEN-GENOOTSCHAP MET TYD EN VI vT- Onthulling van Davids's borstbeeld. Eene nieuwe mad en wederom plechtig komt liet vlaetnscb princiep in Leuven bevestigd ic worden eene nieuxve blvk is gegeven van de dankhaerheyd der Vla mingen, en eene nieuwe hulde bewezen aen denver- dionsldykon David. Het feest van zondag heelt alle ver wachting overlrofien. 's Morgends om 11 1/2 ure nam de plechtige betoo ging aenvang in de prómolie-zael der Hóogschool, ter Halledc ruyme placts was opgepropt met volk, slo- (1 en len der JUuiversitcyt, burgers van Leuven, vlaiuingea van alle kanten. He ptecbligheyd was voorgezeten door booglccraer Wille.ms, professor David 's opvolger als leeraer van ncderlandsehe lellerluindc en als voorzitter van het Sludcnten-Genoolsehap Met Tijd en Vhjt. Na dal den afiredenden secretaris M R. Moroy bad de- zing geven van 't algemeen verslag der werkzaembeden van hel afgeloopen sebooljaer, -beklom professor Wiltems hel spreekgosloelle en sprak, hl sierlykeen ge leorde tael, de lofrede uyt van den gevierden afgestor venen David '1 was tevens met David's levensbeschry- ving, de geschiedenis der vlacmsclie beweging en in-zondertvk de nederlandsebe letterkunde in bet nieuw lydvak dat zy na' 1880 in Belgiën is ingeslagen mcer- maels toegejilychl, wierd dit merkweerdig stuk in plcch- sliltc aenboord en zal ook met dezelfde aendacbl gele zen en herlezen worden want het opzet bestaet by het Studenten Genootschap, te Leuven, van in een bundeltje alles te vereeiiigeu wat betrek beeft met de pleehtig- hevd die zoo luysterryk komt gevierd te worden. Doch ondertusschén was het doek gevallen dat het marmer bedekte, en David stond daer, lusscben zyne verrukte vrienden en ledrlingen, met liet zoet gelael dal hem beminnen en de schranderhcyd die hem zoo hoog achten deed. In menige oogen zag men tranen, blinken van aendoening wanneer zy hunnen meester, vader David, terug zagen, en die blikken van dankhaerheyd richtten zich by'afwfsseling op den jongen kunslenacr. Den eersten ondervoorzitter van Tyd en Vhjteerw. P. Dubois, droeg alsdan een diehsluk voor, en zette, te midden des algcmeer.en geesldrifls, eene lauwerkroon op bet beeld. E11 ten slotte, kwam een jongeren priester een ander gedicht uytgalnien dat den geestdrift ten top deed-stygen T was den eerw. II. Clacys, van Somer- Toen kreeg myne gramschap weder de overhand en ik trachtte my van de gendarmen te bevryden, lorwyl ik luvdkeels vroeg waervan ik den toch wel beschuldigd wierd, en met welk.regt men zich op zulke eene onver- anlwoordelyk-e wyze vergrepen bad aen mvn .persoon cn aen myn eygendom. Doeh daermede won ik niets. Dry pacr gespierde banden omklemden my met eene kracht, wac-raen geen weêrsland was te bieden, en den tolk verzekerde my dal ik terstond geboeyd zou worden, zoo ik het nogmaels wagen durfde den vcr- seliuldigdon eerbied jegens den gouverneur uyt bet oog te verliezen. Ik geef niet zoo veel om al de gouverneurs van Rusland, antwoordde ik zonder my uyt liet veld te laten slaen, en de belediging waeraen ik my hier onderwerpen moet, zal u iluer te slaen konv n. Enge land duit niet dat zyne onderdanen mishandeld worden zonder vergoeding* te eyschen, zoo als gy vernemen zult. Deze woorden bragtcn een mHiachteijden glimlach le weeg op bel gelaet van ben die Fransch verslonden cn den gouverneur, ofschoon een deftig en aehtbacr magistraelspersoon, lachte overluvd. <1 Dien list zal u niet baten, monsieur zcyde by op strengen toon, en zich toen wendende tolden man die bel geld geteld had, vroeg hy hem hoe groot hel be drag was. Een honderd een en zeventig duyzend en vvflien roebels, negen kopeeks, berekend tegen den wisselkoers van zes roebels, een en dertig kopeeks per pond ster ling, luvdde hel antwoord. Teelten dit aen in hel proces verbael, zeyde den gouverneur, en de pon van den klerk vloog weerover hel papier. ghem, thans professor van poësis te Audenaerde, die mogt de gulden lessen hooren en do raedgevingen vol gen van Lerleganek en van David. Avonds om 0 uren nam hel gaslmael aenvang dat niet min plechtig was. Mfiendag 18 dezer, is te Beveren overleden den eerw. heer J. F. Cools, oudpastor dier parochie. Den heer Cools was geboren te Nmove den 9 novem- brr 1787, priester gewyd in 1810. aclilereonvolgens onderpastor te Gccraerdsbergen en te Aelsl, pastor te Buggcuhoul en le Beveren, sedert 1825 tol 1865, wan neer hy zyn ontslag gaf, om zyne Iaetste dagen in bel liospilael, waervan hy den stichter was, en waeraen hy zyne ga.nsche fortuyn besteed had, te gaen doorbrengen. De begrafenis en Ivkdiensl hadden donderdag plaets. Reeds een uer voor 'den aenvang der ceremoniën was de kerk met volk opgevuld. Om 10 uren begaf de gees- lelykhevd zich lol aen liet hospilael, ter inhaling van ht-i sloflelyke overblyfsel des eerw. priesters. Hel lyk wierd, volgens den wil des overledenen, gedragen door zes arme mensehen uyt het hospilael. Dc hoeken van hel baerklecd wierden gehouden door M. J. Van Raomdonck, burgemeester M. P. de la Kel- hulle, voorzitter van den krrkraed; M. Fr. Feekelaert, schepen eu lid van de commissie der godshuyzen, den <*ervv. boer Danecls, pastor van Haesdonk. De leden der achtbare familie van den afgestorven, eene lalryke gees- lelyklieyd, waeronder dc beeren kannoniken Dubois en Ost, de eerw. boeren dekens van Sml Nikolaos, Aelsl 011 Lokeren, de overlieden en amblenaers der gemeente, den kerk raed, de commissie der bospiliën. het bureel van Weldadigheyrl, de versehillige genoolscliappen en eene buytengemeen groote menigte volks, volgden den lykstoet. Na bet evangelie der groote mis, geofficieerd door den eerw. heer Vy.i, pastor van Beveren, bygestaen door zyne onderpastors en den eerw. beer Mommens, gewezen onderpastor var, Beveren, cn thans pastors te Bcrchem, beklom den eerw. heer deken van St-Nicolaes den predikstoel. Hy haehic de voorbeeldclykc deugden aen de menigvuldige goede werken en de lalryke in richtingen van godsdiensten liefdadigheydbel voor- naemsle doel van zyn gedurig streven welke allen door den verdionstelyken priester ic de gemeente zyn lot stand gekomen, lly wekte vervolgens de parochianen op tot dankhaerheyd jegens hunnen gewezen herder, voor al bet goede, waermede hy hen begiftigd beeft. Toen de ceremoniën gedaen waren, trok den stoel naer het kerkhof, alwaer, na de gewone gebeden, den lieer burgemeester Van' Roemdonck voor bel open graf eene welgepaste lykrede uylspruk, welke in 'l kort de juiste bescbryving gaf van de zoo verdienslvolle levens- baen des eerw. pastors. Nauwelyks was dit hartroerend vaerwel nylgespro- kon, of elk sloeg nog eenen laetsten blik op het graf, en allen verlieten, diep getroffen, de rustplaets der dooden.... Den naem van den eerw. heer Cools zal voor immer in de harten der gomeenteharen geprint blyven. len eeuwigen dage zal men le Bevrrcti gedenken, dat daer een echt deugd/amen priester, eenen waren zielenher der zyne fortuyn, zyne gezondbiyd en zyne rust heeft geslachtofferd'voorhet welzyn der gemeente. By koninglyk 'bes'luyt is MM. Van A. Van Lan- genitove tot 'burgemeester, en Mr De Wolf-Coe- voet tot schepen dezer slad benoemd. Wy hadden ons verwacht aen den akt van hatelyken partygeest en docirinarische kwelzucht dien 'het ministerie, (den Koning willen wy niet •zeggen) komt daer te stellen, in het benoemen van eenen burgemeester voor onze stad. En waerom Omdat liet ministerie de catholyken in alles moet kwellen, al moest het de luydspre- kende en almagtige stem des volks verstooten, al moest het de gezonde rede den nek omvringen, en zelfs het princiep van zyn eygen bestaen ver smachten. Eenen burgemeester noemen onder eene liber- hatersminderheyd dan als de liberbatere meerder- lieyd van den gemeenteraed plegtiglyk komt afge kookt le worden, is een anachronismewaerover de meerderheyd der kiezers met d'eerste gele- genheyd zal weten regt te doen. Wy zullen hierop terugkeeren, Benoemingen van Burgemeesters en schepe nen. By koninglvKe bcsluvten van 17 december, zyn benoemd Gf.ind. Burgemeester, M. C. Dë Keiv.hove. Schepenen, MM.' De Len. Wagener en Aridries. Audenaerdk. Burgemeester, M. l.icfuiaus. Schepene, M. Van Damme. Dem>ermonde. Burgemeester, M. Eyermaa, Schepen, MM. Sehouppe en Janssens. Eecloo. Burgemeester, M. Van Wassenl«eve. Schepenen, MM. Cem 111 ergo en Vermaslde. Geera: rdsbergen. Burgemeester, M. De Cock. Schepen. M. L Dirix. Kok eren. Burgemeester. Van Landeghem. Schepenen MM Beuckei en Muys-'lack. Ninove Buigumeesler, M. E. De Dcyn. Schepen, M. Soetens. Bonsse. Burgemeester, M. Deselilée. Sche pen, M. De Keyser. St.-Nikolaf.s. Bnrgemeesler, MM. DeSmedl- Van der Meyden, Schepenen. M. Verdurmen en Van Naemen. Behalve in de gemeentons van. Vlaenderen, waer 'de Burgemeesters eu Schepenen waren afgekookt geweest zyn zeer veel van de oude Burgemeesters en Schepenen in hunne toncliëu behouden ge bleven. Een koninglyk beshiyt van den 14 december aenveerd het ontslag van M. .1. Moens, zyner bedie ning van schepen der gemeente Herdersem distri kt Aelst. Bv koninklyk hesluvt van 6 december zyn er staliebureelen ingericht in de volgende piuelsen Soltegliem, Landskouter, Moortzele, Scheldewm- deke, Balegem, Siiitc-Maria-Lierde. Den eerw. heer Van de Putte, Pastor-Deken van St. Berlins, te Poperinge, is Pastor-Deken be noemd van Onze Lieve Vrouwekerk, te Kortryk, in vervanging van den heer Seghers, die zyn ontslag gegeven heeft. M. Van Acker, onderpastor te Vracerïe is be noemd lot beslnerder van ln»t klooster der lusters van L iefde te Lovendegem, eu word le Vvacene vervangen door M. Geerts, beslnerder van liet hos pilael van Beveren (Waes). jVl. P. De Siller, gerstelykcn hestuerder van hel Uloosler d r zusiers van Liefde le Lovendegem, is pastor 16 Sleydinge benoemd. Men scbiyft uvl Assche: Onze gemeente is vrydag avond het looneel van een groot ongeval geweest. Den genoemden Frans Everaert, onder nemer van den dienst des postwagens van Assche naer Brussel is van het bovenste zyns rylnygs ge vallen, toen hy een zwaer pak lostle. Zyn val was zoo ongelukkig, dal Everart is dood gebleven. Den 12 dezer maend, omlrenl 5 uren namid dag, den genaemden S. Van Gyseghem, vlaskoop man le Overmeire, van het gehucht den Ileykant (gemeente van Zele) terugkeerende, waer hy eene levering van vlas gedaen had, wierd op de open bare baen door een onbekenden aengesproken die hem geld vroeg 0111 toehak te koopen, en die, op zyne weygering, zich op den koopman wierp; maer Van Ghyseghem, die z er kloek en sterk is wierp hem ten gronde en bragl hem slagen in het aenge- zigl toe. Den dief die hein aen "l vltiglen gesteld heeft, is iu de worsteling met zyn eygen mes ge kwetst geweest dat al toi gaende, hem aen de hand gewond heelt. Men schrvft uyt Zele: Men is hier volop aen 't melen voor het leggen van eenen yzerenweg van Gend naer Antwerpen. Zoo men zegt, zal hy Laerne, Kalken, Overmeire, Zele, llamme, Temselie, Rnpelmonde en Bazel doorsnyden; van daer zou hy de Schelde overtrek ken en langs genen oever zich richten naer de groote statie te Antwerpen, yari waer de Maet- schappy Langrand-Dumoncenu hem zou voortleg- gen over Eindhoven eu Dusseldorf. Indien dit plan zich verwezenlykt, dan zal deze lyn eene groote verkorting brengen lusscben Oostende en Pruysen. Ziellier hoe de stemmen le Geeraerdsbergen verdeeld zyn geweest in de gemeente-kiezing welke verleden week aldaer plaets greep De liberale kandidaten liekwamen, M. Van Santen, 206 stemmen en M. Liefmans, 193. Decatholyke kandidaten hadden, M. Spilaels 197 stemmen en M. A. Bruyneel, 192. M. Van Santen alleen de volstrekte meerderheyd bekomen hebbende, wierd er overgegaen tot de ballotagie, aen welke de calholyken geen dec! na men. M. Lielmans wierd dan gekozen. Dynsdag morgeud, omtrent 5 1/2 ure, is le Gend eene jonge dochter in de Culanderslrael aen- gerand geweest door eenen manspersoon inel een vrouwenmantel gekleed. Den kwaeddoener is ge- lukkiglyk op de vlugt gedreven geweest, door eenige persoonen die op de geroepen der dochter loegeloopen waren. Volgens '-en verspreyd gerucht zou dit geen afgezonderd feyl zyn, en men zou ver- scheydene mannen iu vrouwkleederen in andere deelen der stad gezien hebben. Maendag zyn er nog veertig vrywilligers uyt Brussel naer Roomen vertrokken om dienst te nemen in hel Patrselyk leger. Er waren zestien Belgen en vier-cn-lwinlig Hollanders. Acht Belgen hebben reeds onder liet vaendel /an den H. Vader gediend, eu gaen nu hunnen post hernemen. In de Kamerzitting van den 5 dezer heeft den heer Dumortier een zonderling feyl doen kennen. Er was eene gemeente in Braband, die 80 kiezers telde in die gmneente zyn er nu, niet uyt luvofde van liberale of' calholyke gezindheyd, maer len gevolge van den stryd tussehen twee persoo nen, die elk de bovenhand will n hebben, niet minder dan 450 kiezers, de meesten met patent als drankslvIers. Jammer genoeg, dal men er nu geene nieuwe ni«*er kan byvoegen: men is er lot het algemeen slemregt gerankt, wanl al de mannen zyn er kiezers. Bürgerlyke rf.gtbank van eersten aenleg te Gend. EBFEiS IS- V AN DERSC H UEBEN Zitting van 17 december. Heden heeft de Regtbank uytspraek gedaen in de zaek dei- erfenis vm den heer J. -B. Vaudcr- schueren, in leven burgemeester van Lemberge cn lid des Provincialen Rai ds van Oost-Vlaendi ren, den 21juny I860 overleden. Na Mis Delhoungne, Gilquin, Eu geen Van Acker, Ach. Eeman, Libbrecht eri Buyese gehooid te hebben, heeft de Regtbank, op gelykvormige liesluytselen van den heer Lefebvre, subsilnel van Proctuetir des Kouings gewezen 1° Dat uyl hel geheel en uyt de berekening der versehillige bepalingen des testaments blykt, dat wylen den heer Vanderschueren zyn?* erfenis heeft willen verdoelen volgens de regelen van het oude costuym-regt, en by gevolg volgens de grondbe ginselen, die van gemeen regt waren in oud VUien7 deren 2" Dat die vcrdeeling morst gedaen worden in ie dere lyn volgens het getal personen die de preten denten met den testamer.lraaker verbinden, en geenszins volgens het getal kinder en inden eersten graed van die bedoelde personen 5" dat, onder de oude vlaemsche Cos'uymen, de vertegenwoordi ging lol in hel oneyndige niet belette aen de naest by zynde afstamming de meest vervvyderde afstam ming uyt te sluytcn, wanneer door die naest by zyne afstammelingen, 't dubbele bloed, uyt 't welk den overledenen gesproten was, reeds in de zelf de lyn en aen dezelfde zyde was vertegenwoordigd. Men herinnert zich dat het besluer van registratie en domcynen, over eenigen tyd liet bevel gegeven had, ten eyude de betaling le eyschen der geldelyke veroordeelingen aen M. den baron de Saint-Symphorien opgelegd. Dezen laetsten 'stelde zich hier legen, beweeren- de regt te hebben de boel door het gevang al' te koopen- Maendag morgend heeft de regtbank van Bergen beslist dat M.den baron in zyne beweringen niet gegrond was. Uyt dit vonnis volgt dat liet bvkomend gevang maer toepasselyk is in geval van ongegoedheyd van den veroordeelden. Yerledene week over, zyn er dieven gedron gen in het luiys van Juffer S. De Vrieze, landbouw- sler-eygenares te Muyse-Boeregem. Na drymael door de deur geboord'te hebben, is hel hun gelukt onder den grendel te komen, welken, zoo men zegt, meteen haekje wierd opengedaen. Zv hebben gansch hel lmys doorsnuffeldwat zy al medegeno men hebben word niet gezegd, maer wal zeker is, is dat zy zich wel van boter en vleesch voorzien hebben 'en nog andere brokjes opgeêten hebben. Men moet stout zyn en met den omgang des Imyzes bekend, om op zoo een hof, waer meyden en'knechten slapen braek te doen. Ter gemeente N'okere lieersclit heden den typhus in den hoogsten graed, en maekl er vele slachtoffers. Zaterdag morgend, rond 6 1/2 ure, heeft eene verschrik kei yke hotsing plaets geluid op de lyn van den Grand-Central Neerlandais, tussehen twee koopwarenlreynen. Gelukkig waren op iederen ireyn maer twee persoon°n, den machinist en zyn' helper. Een der machinisten wierd den arm afge sneden, de beenen geplctlerd, en hy zal»zeker nu reeds aen die wonden bezweken zyn; de dry ande re bedienden zyn niet 7.00 erg gewond. Dè ryluy-

De Denderbode | 1866 | | pagina 2