!f iiiisler F rère en'loiulerwys. flyke klaglen zyn ingediend aen de bestendige deputatie en aen 't parket van Dendermonde, ddagten waerover de liberale teekenaers aen de justicieook zullen gaen te verantwoorden heb ben Is't uyt haet tegen de catholyken niet. dat de überhaters bier wederom eenen Bancel ge roepen hebben, om op ons stadhuvs zynen ramp zaligen godsdiensthaet zoodanig luchtte geven, dat een oorgetuvge zegde 't is schroomelyk om hoorenEn dan, Pluymstryker, peyst gy nog de catholyken tot u te konnen trekken Waerlyk ge moet filosoof zyn uyt het geslicht der lange ridderstraet om u zulke hersenschimmen te konnen inbeelden Pluymstr. C'est désespérant, ce que vous dites. Ploeg. Ja, 't is zeker désespérant'k gevoel ik het zoowel als gy, kameraed. Maer onder ons gezegd, wy zyn er de schuld van wy hebben de calholvken toch zooveel den duyvel aengedaen, in hunne plaets zouden 't wy zoolang niet ver dragen hebben. Mais enfin, 't is te laet, 't spel is verbrod. Pluymstr. Peyst gy dit, Ploeg? Ploeg. Ja, zeker peys ik het. De catholyken zeggen voor hun deelwy hebben het zonder hun konnen doen, wanneer de liberalen meester waren nu dat wy meester zyn en zy op fles- schen getrokken, zullen wy het nog beter konnen doen zonder hun. Want by die gasten is toch niets te ontmoeten dan valscliheyd, berekende vleyery, en zelfs de platste kruypzucht, als zy rnaer eenigzins konnen hopen daerdoor weer aen 't schotelken te geraken. Gy zult het zien, ze zullen de catholyken gaen bezoeken, hun d'hand drukken, hun salueren en honderde bassessen doen rnaer 't zal mis zyn, voor altyd zullen wy ons van dit goedje mistrouwen.; goeden dagen goeden avond en daermeê uyt, wy zyn moê van gefopt te worden etc. Pluymstr. Spreken de catholyken alzoo, mon cher Ploeg, er blyft ons niets anders over dan onze matten op" te rollen. Maer 'k ben curieus hoe den nieuwen burgemeester zich uyt den slag zal trekken. Ploeg. Daervan zullen wy op nen anderen 'keer spreken. Nu ga ik eene cigaer rooken om -myne zinnen wat te verzetten. Bonjour.... Alhoewel de benoeming van M. Van Langen- hove tot burgemeester dezer stad door de negen tiende der inwooners met onverschilligheyd, ja, zelfs met tegenzin is onthaeld geweest, zeevert het Verbond van zondag dat die gelukkige tijding zich met de snelheyd der electriciteyt ver- spreyddeen men langs alle hauten de nationale kleuren door de vensters zag wapperen Wy hebben niet noodig dien überhaters djoum1. djoum! tre te te!te leugenstraffen, elkeen heeft gezien dat liet een zoo fel mager beestje was, dat er vélen waren die met den nieuwen burgervoogd compassie hadden en zegdenAlzoo burgemeester onthaeld worden, is niet zeer appetible, wy laten dit voor de liefhebbers. Eenen viezen snaek voegde er by'k ware nog liever champetter, als 't. met de goeste van al myne medeburgers zou wezen, dan burgemees ter, tegen dank van de groote meerderheyd van <de stad. In zyn zelfde Nr taterde hèt Verbond dat men 'bemerkt heeft dat geen enkel lid der klerikale ••party de minste befooning ter eere van haren kandidaet, Mr De Wolf-Coevoet, die insgelyks als schepen dezer stad kwam benoemd te wor den, gedaen heeft..... Onnoozel koppel, wel hebben de klerikalen geene betooging tér eere van den nieuwen sche pen gedaen, 't is omdat zy wisten dat gy d'eere die zy hem zouden getoond hebben, aen uwen nieuwen burgervoogd zoud toegeëygend hebben, om aldus nog wat oogen te verblinden. Maer dien •tyd is uyt, de fopmachien is versleten. ■\Try^rr--T7Tr} De Catholyken zullen MGR- GEN ZONDAG zynde 50 DE- CEMHERhunne huldebewyzingen aen den achtbaren nieuwen schepen, Mr DE WOLF- COEVOET, opdragen, met namelyk de nationale kleuren, ter zyner eer, uyt hunne vensters tet doen wapperen. Wy verzoeken vriendelyk al de ■catholyken en minnaers van vryheyd en ontvoog ding aen dees welgemeend en gansch ongedwon gen vreugdebetoog deel te nemen, aldus zullen zy doen zien dat zy 't überael gespan 'hier moede zyn en nog eens hunnen keus van 50 octöber lest komen bekrachtigen. Benoemingen van Burgemeesters en schepe nen. By kouinglyKe beslnyten van 22 december, zvn benoemd Dis'rikt-Adst. Appellerre-Evelmm. Burgemeester, P. Van der Scharrenschepen, J. Schulyzer. Aspelacr. Burgemeester, B. Berlengée, schepenen, F. ilcyl.bi'oek en P. Prieels. Audenhovc Ste-Gooris. dacgs wierd ik bezocht door nivuen cipier, een invalide, die gedrild was lol de gevoellooze regelmaligheyd van een aulomael. Hy bragl my slechte koffy en zwart brood, smakeloozo koolsoep en zuren kaes, goeden lliee met anderm3el zwart brood dos's morgens, 's middags en 's avonds. Hy veegde myn cel aen, vulde myn vvaler- kruyk, bragl myn ellendig bed in orde en ging weder h"."i zondereen enkel woord gesproker, te hébben. Hv s- hécn dan ook geen andere lael te verslaan behalve -ch; dat kon hy niet helpen, doch nimmer ver waardigde hy zich door ecnig leeken te antwoorden mi ue vragende blikken en veelbcieekcnde gebai'en, oil somlyds kostte het my moeyie te wederslaen om hem aen te vallen. Ook kwam or by onregelmatige lussehenpoozen een beambten van hooger rang in uni form, die dan nauwkeurig myn cel onderzocht en elke tralie en yzeren bout beproefde met een hamertje, vwiorna hy de muren en den vloer inspecteerde om zoo mogelyk "eenige uylhol.ling te ontdekken die ik zou kturnen gemaekl hebben. Maer ik was niet begaefd met de talenten van penen baron Trenek of van een Laludc, on ik wendde geene poogingen aen om uyt te bieken, zoódal hy at die mocyle wel had kunnen sparen. Ook liv weygerde my te spreken, doch wanneer myne geba- èn wat al te levendig wierden zeyde hy my inhei Schepen, L. Verstraeten. Audenhove Sle- Marie, Burgemeester, A. Vermeulen, schepen, M. Pielers. Aygem. Schepen, G. Van Bever. Baefdegem. Burgemeester, J. Van Malder, schepen, G. Van den Bossche. Bum brugge. Burgemeester, B. De Feyler, sc.lrepen, C Qniu- l-vri. Borsbeke. Burgemeester, S. De Vuysl. Burst. Burgemeester, C. Dooreman, sche pen, C. De Vuysl. Dender-hautem. Burge meester, C. Maes; schepen, C. Scliouppe. Deie- derleeuw. C So nek; schepen, F. Assclierickx. Dcnderwindeke. Schepen, A'. Bouvaert. Elene. Burgemeester, den graef d'Hane-Sleen- •huyse; schepen. C Brantegem. Erena bod cgem. Burgemeester, F. Janssens. Erondegetn. Burgemeester, 1). De Windt; schepen, J. Dhoye. Erpe. Burgemeester, L. Van Simde. Erwetegem. Burgemeester, J. D'Herdl; sche penen, C. De Bisschop en -H.-Uilers.prol. Essche (St-Lieven). Schepen, R. Do Smet. Godveer- degem. Schepen, PhVan den Bergli. Goof- ferdinge. Burgemeester, J. Van der Linden. Grinimingen. Burgemeester, C. Var. Poltelsbcr- ghe; schepen, C. De Clereq. Gysegem. Bur gemeester, C. Van Grasdorff. Haollert. Bur gemeester, G. -Van Melderl; schepen, P. Peleman. Tlaulem-(Sl-Lievens). Burgemeester, A. Ver- bruggheit; schepen, J. Broeckaert. - Heldergem. Bui-gi-mecster, P. De Swaefg schepen, C. Scliouppe. Uerdersem. Burgemeester, :C. Muv- laert. flerzele. Burgemeester, J. Van Wa-y- enberge. Hillegem. Burgemeester, P. De Cock. Hofslade. Burgemeester, F. Calie- baul, schepen. J. Pisa. Iddergem. Burge meester, J. Van Santé; schepen, F. Uyltersprol. Idegem. Burgemeester, P. De Jonge, sche penen, C. Van Snick cn J. De Wandel. Impe. Burgemeester, A. Van Styvendaele. li'erkx- ken. Burgemeester, F. Callebaut. Lede. Burgemeester, baron H. Dellafaille; schepenen, J. Moens en A. Coppens. L«*euwergem. Burge meester, E. d'liane-Sleenhuyse; schepen, J. De Beer. Letterhautem. Burgemeester, P. De Landsheer; schepen, li. Verbrugghe. Lifferin- geri. Burgemeester, P. De Ro; schepen, P. Rogenian. Meerbeke. Burgemeester, F. Goelens; schepen, J. Carlier Meldert. Bur gemeester, G. Goossens; schepen, L. Van Brempt. Moerbeke. Burgemeester, B. De Jonghe. Moorsel. Burgemeester, E. Reyntens; schepen, P. penil. Nederboulaere. Burgemeester, J. Poschelle; schepen, J. De Mayer. Nederhasselt Burgemeester, C. Steppe; schepenen, F. De Neve en J. Slanda-rl. Neygem. Burgemees ter, V. De Buyst; sciiepen, L. Maesfranck. Nieuwenhove. Burgemeester, F. Ehnck; sche pen, P. Dedyn. Nieuwerkerken- Burgemees- ler, G. Baeten; schepenen, P. Malthys en C. Calle baut. Okegem. Burgemeester, E. Covens; schepenen, D. De Boitselier en J. Covens. öukerzeie. Burgemeester, G. Spilaels. Oom- bergen. Burgemeester, J. Piens; schepenen, J.-B. Gyselinck en N. De Moor. öordegem. Burgemeester, A. Fouconnier, in vervanging van den heer Van Damnie, wiens ontslag aen /eerd is; schepen, J. De Coene. Ophasselt. Burge- meesler, J. Berleagé; schepen, S. Van Peteghem. Otlergcm. Burgemeester, F. De Sadcleer; schepen, S. Bacyens- Oullre. Burgemeester, T. Temmerman. Overboulacre. Burgemees ter. P. Antheünis. -Pollaere. Burgemeester. P. Mortens. Ressegem. Schepen C. Van Melkebeke. St-Antelinckx. Schepen, B. Van Herreweghe. Santbergen. Burgemeester, V. Demonl; Schepen, P. Goossens^, Sarlardiuge. Burgemeester. A. Van Ongevalle. Schendel- beke. Brrgemeesler, P. Arens; schepenen, F. De Mulder en J. Moreels. --- Sineerhebbe-Vloerse- gem. Burgemeester, B. De Wandel schepen, J. Van Linde. Smetlede. Burgemeester, A. Van den .Bossche; schepenen, P. De Paelo en F. Merteus. -Sottegem. Burgemeester, C. Waere- moes; schepenen, I. De Lepeleire en L. Gauqttier. Steenhuyze-Wynhuyse. Burgemeester, L. De l)eyn; schepen, F Van Pelegiieni. Slrypen Burgemeester, F. De Groote. Velsique Rudders- hove. Schepenen, C. Weiliez en J. Vau Yper. Viane. Burgemeester, baron A. de Bloudel schepen, C. Hoogstoel. Vlec'kem. Schepen, B. Van den Ëeckhoadt. Vlierzele. Burgemees ter, P. De Vos. Voorde. Burgemeester, J. Van den Neucker. Waerbeke. Burgemeester, P. Van Heddegem. Wanzele. Burgemeester, De Cuyper; schepeu-J. T'Kiiit. Woubrechtegem. Burgemeester, L. De Raedt; schepenen, De Neckebrouck en G. De Loof. Zonnegeni. Burgemeester, C. De Clereq. Sï. Frère wilt den godsdienst buy ten de school, bygevolg het onderwys der jeugd zonder opvoe ding. Het verstand wilt hy voeden maer moet hei hert oo-k niet gevormd worden Is het ge noeg te kunnen cyferen, lezen, schryven, den naem van een hondcrtal steden van buyten te weten en liet land der llottenlotten op de kaert te kunnen aenwyzen? Waer blyven de zeden? liet verstand en de ondervinding leeren dal 'l de opvoeding is die het geluk en de welvaert ver zekert der familien, den roem uytmaekt van een land, de overlevering der ware principen is. Fransch dal hy my, wanneer ik wedefspannig was in ketenen zou laten slaen. Vruchteloos verzocht ik om de behandeling myner zaek om een publiek verhoor. Den gouverneur en twee reglcrs van minderen rang met zwarte mutsen, een gretlicr eu een tolk bezochten my tweemaeldoch daer ik slechts de waeibeyd zeggen kon, terwyl zy zochten naer bokenltmissen van politicken aercl, bleven zv my steeds beschouwen als eer. hardnekkigen en doortrap ten misdadiger by uytnemendheyd, en men vvaerschuvv- de mv dat nivn ontkennen, my hel volle gcwigl der gramschap van den Czaar op den hals zou balen. Ik hield hnndleckening van de dagen. Er was nu meer dan een week sedert myne gevangneming verloo- pen - ofschoon dien tyd my wel een jaer toescheen maer het was nu den 23slen, en wanneer Bruce Gray en Bruce den 28sten niet in slaet waren aen hunne ver- pliglingen te voldoen dan moest hun faillissement daer van het gevolg zyn, en hel uylgeslrekte crediet en de grooie zaken dier van ouds gerenommeerde firma zou den uylecn spatten als een zeepbel. Ik wierd byna krankzinnig toen ik aen dal alles dacht. Doch de aulo- riteyten bleven doof voor aj myne bedenkingen, en ik kon*zelfs niet te weten komen wanneer of waer ik zou te regt slaen voor nivne denkbeeldige vergrvpen, zoo De opvoeding is de bron van alle byzondere en maetscbappelyke deugden, en bet is zy die liet laetste woord zegt in de lotbeslissing der koningryken. Wy zeggen de Opvoeding, gesteund op den godsdienst., -» want neemt den godsdienst weg. en zeg my wat gy in zyne plaots zult zetten Zal het de rede zyn, of eene zekere wellevendheyd, óf de-vrees voor de gendarmen? Maer dit alles te samen kan toch slechts een geslacht opleyden van ziellooze wezens of slimme deugnieten Neen, hel onderwys en de opvoeding, of het -onderwys en den godsdienst, zyn twee dingen die onafsclieydbaer zyn. Dat de catholyken 'dus de vrye schooien die zy bezitten, zondagscholen, leerscholen, dagscho len, werkscholen, met eene groote ^orgvnldig- heyd bewarenom geene redens mogen zy er zich van ontmakentegenover de ongodsdienstige strekkingen van het gouvernement, moeten zy integendeel trachten zoo veel nieuwe vrye scho len te maken als mogelyk. Men leest in de Etode Beige: Het was nu meer dan dry jaren dat de stad Antwerpen wachtte naer de benoeming haret* magistraten door den Koning. Het gouvernement heeft eyndelyk begrepen dat het onverstandig zoude .geweest zyn, na de plegtige manifestatie van het kiezerskorps, nog langer tegenstand te "bieden aen de beweging welke de gekozen magis traten, die de belangen der gemeente bestierden, naer liet stadhuys heeft wedergezonden. Het gouvernement heeft niet meer gedaen dan liet doen moest, en nochtans wenschen wy er liem geluk over. Het is immers meer dan tyd dat de stad Antwerpen, welke desnoods het schild van onze -nationaliteyt zyn moeL zich met het gou vernement verzoene, en den eersten stap welken liet ministerie komt te doen, door liaer te bewy- zen dat liet haer niet langer buyten de wet hou den wilt, zal, wy hopen liet, "de betrekkingen ontspannen en de verzoening gemakkelyker ma ken. Wy verzoeken de Etoile Beigeantwoord de Volksslem, van te gelooven dat de benoeming onzer magistraten door den Koning, eene veel kleynere zaek in onzë oogen is dan men zulks wel meenen zou. Gedurende de dry jaren dat wy ons volkomen alleen bestierd hebben, heeft alles zoodanig goed gegaen dat wy geene verandering wenschten. Nooyt hebben onze magistraten in voller maet het vertrouwen der bevolking geno ten en verdiend, hetgeen wel wezenlyk bewyst dat het eene allerbeste zaek ware voortaen'in gansch Belgiën de kiezers alleen hunne gemeen- telyke overlieden te laten benoemen. De Eioile wilt dat wy ons met liet gouverne ment verzoenen. Dit is niet juyst gesproken. Wy hebben ons niet te verzoenen met liet gouverne ment, het gouvernement moet zich verzoenen met ons. Op welke voorwaerden dit zyn kan, weCt het gansclie land. Maer dat bet 'gansche land dan ook onthoude dat wy geerien vinger breed van onze eyschen zullen a'fslaen, omdat wy niets vragen dan hetgeen regtveerdig is. Het David's genootschap dezer stad komt den hierondei'staenden brief van wege het koliegie van Burgemeester en Schepenen der stad Ant werpen te ontvangen. Dezen brief strekt tot groote eer voor ons jong laelminnend genoot schap en zal bevvyzen boe hoog zyne onvermoey- elyke poogingen by bevoegde mannen geschat worden. Ziet hier den brief: Antwerpen 12 september 4866. Burgemeester en Schepenen Aan liet Davids Genootschap te Aalst. Mijnheeren, Gij hebt onlangs den Gemeenteraad onzer stad geluk gewenscht over de beslissing genomen in zitting van 27 Augusli J.-L. betrekkelijk bet ge bruik der vlaamsche taal voor de ofïicieele stukken. De Gemeenteraad, aan wien wij uwe dank-en gelukwenschingeu hebben voorgelegd, heeft de zelve met erkentenis aanvaard en besloten dat er van uwen brief in bet proces-verbaal der zitting en in bet gemeentebülle'iyn melding zal gemaakt worden. Het is ons aangenaam, Mijnheeren, deze be slissing ter uwer kennis te kunnen brengen en u, ten zelfden tijde, op onze beurt, onzen dank te betuigen voor het belang dal gij de vlaamsche taal en derzelver verspreiding toedraagt. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering onzer volkomen hoogachting. Op verordening. De Secretaris, J. DE GRAEN. De Burgemeester, j. c. Van put. Te rekenen van l"1 janüary aenstaende, zal er een provisoiren dienst voor reyzigers ingerigl worden op den reglstreekschen yzeren weg van Brussel naer Leuven. Een schepen (sedert eenige dagen ontslag^- gever) der gemeente van Si-Gillis, by Brussel, komt voor de korrektiouele regtbank verzonden le worden, om van zyne openbare bedieningen mis- dit al oovl geschieden zou. Ik wierd hopeloos gevangen gehouden. Ik kon in de gevangenis sterven, ik kon krankzinnig of, wie weet, ik kon inderdaed naer Sibe rië» gezonden worden en welligt grys worden in de Arabische niynen, ik, Thomas Chatlcrlon Brambridge, om te boeten voor de misdryven van eenen man wiens naem ik zelfs niet kon uytspreken. Ik had zitten luysleren naer het gerammel van eiken sleutel, naer hel goluyd van iedere» stap. Goddank was ik wel wakker! was hel werkelyk de slem van den ofliciëlen tolk dien ik in slecht Fransch hoorde zyne verontschuldigingen maken voor de facheuse circon- stance, dal men den Engelschen gentleman tien dagen lang gevangen had gehouden. Den gouverneur, den greifier, don cipier, den wachter traden allen myne cel binnen, en wie was dien langen jeugdigen Engelsch- rnan met dat open gelaet die op my toetrad om my de hand te reyken. Mynheer Brambridge zeyde hy a veroorloof my myzelveii aen u voor le stellen als George Bruce, neef van Bruce en Comp. Myn weerden heer, hoe spyt hel ons allen dat gy zoo veel hebt moeten lyden om de commissie, waermede gy u in ons belang wel hebt willen belasten. Iloe gelukkig dat wy vernamen dat gy hier waerl le land gekomen. Ik wierd terstond lol ii bruyk gemaekt te hebben, met deel te nemen in gemcentelyke ondernemingen, waer van hy het toe- zigt en het besluer had. ('Artikel 175 van het straf wetboek). (Echode Liège). Het ontwerp van w< waerdoor d^n lyfs- dwang word afgeschaft, heeft in de sektien der Kamer geen goed onlliael bekomen: vyf sektien hebben het verworpen en eene keurde het goed; mei eene stem legen vyf onthoudingen. Zaterdag heeft Mgr. den Bisschop van Gend inde hoofdkerk 41 subdiakens, 9 diakens en 15 priesters gewyd. Men schryft ons uyt Weiteren Tydens de laetslverloopen veertien dagen heeft in de nieuwe prachtige? kerk dezer gemeente eene geeslelyke zending plaets gehad, die door de be volking met i-Y T en godsvrucht wierd bvgewoond. De sermoenen wierden gedaen door de eerw. Pa ters Redemptoristen, en eiken dag was de kerk, lot dryemael toe, proppens vol van de geloovigen, aen wie de verhevene waeiiicden van den gods dienst zoo welsprekend wier-den voorgehouden. De groote faem, die de PP. Redemptoristen als gewyde redenaers bezitten, is by de le Weiteren gegevene zending niet te kort gescholen zy zyu uylmunten- de predikanten, en hebben door hun bezielend en overtuygend woord hier een onmetelyk goed ge sticht. Men mag zeggen dat gelree! Weileren aen deze missie heeft deel genomen. Niet min dan tien vremde biechtvaders hadden moeyte otn gedurende geheel dien tyd, de biechtelingen, waeronder er zelfs van naburige gemeenten waren toegestroomd, te aenhooren. De plechtïgheyd der Kruyswyding, Vrydag laetst, was zeer indrukwekkend; nadat deze geëyndigd was wierd het krtiys door eene processie, samen gesteld nyt al de kerkbroedeischappen en tie Har monie van Weiteren, rond de merkt gedragen. Dezen stoel wierd door eene tallooze schaer van biddende geloovigen gevolgd. liet afsclieydssermoen wierd zondag, onder de hoogmisse, gehauden door paeler Jueten: zyne woorden van troost en bemoediging wisten dén weg tot het hert zyner toehoorders te vinden, en diep aen te doen. In hel kort, deze geeslelyke zending heeft eens te meer hel bewys geleverd, dat wolken geest van ongeloof en IwyfëJ bv de menigte, oppervlakkig beschouwd, heerschen moge, in het hart der Vlamingen het voorouderlyke geloof diep is ingeworteld, en slechts een bezielenden adem noodig is om die onuytdoofbare vonk tot eene schitterende vlam aen le blazen. Den eerw. heer Beuekei, pastor van Weltcren> verdient den dank van onze geheele bevolking om de stichting der nieuwe kerk evgeniyk zyn werk door zulke hevlzame zending te willen be kronen. Men schryft uyt St-Nikolaes: Elkeen herinnert zich lei- slede dat over eenige maende.n den genaemden Heyninck, in de wande ling den Vloeker genoemd, le Dendermoi.de veroordeeld is geworden voor diefte. Tydens zyne gevangenis hééft Heyninck aeu de justitie de be kentenis gedaen, dat hy op zekere plaets, aen den voet van eenen boom, nog eene som geld verbor gen bad voortkomende van eene diefte, die hy be- gaen had by Frans Maes, op liet Truweel, liet parket van Dcndei monde van dit fëyl kennis ge kregen hebbende; is zaterdag le St-Nicoiaes aan gekomen, vergezeld van gemelden Heyninck zy hebben inderdaed op de aengeduyde plaets eene som van honderd frank opgedolven, welke in eenen lynwaden doek waren gewonden. Proces-verbael is van dit feyt opgesteld, waerna den vei oordeelden terug naer zyne gevangenis is overgevoerd. Men is nu bezig in het kanton Ste-Maria- Hoorebeke met den aenkoop der gronden, bestemd om ingelyfd te worden in den yzeren weg van Den derleeuw naer Korlryk. Gezamenllyk niet de volksaptelling wilt T gouver nement weten hoeveel konynen, hennen, haens er zynv waermede ieder partylje land besaeyd i.s, hoe hoog ie der clygbuer is. Daerop zullen er velen juyst antwoorden wat zy willen kwylzyn, zonder meer. 't Is sp'ytig dal die optelling meer dan een half millioen moet kosten. Op kerstdag voormiddag, kwart na 10 ure, is er in de 0. L. Vrouwekevk te Antwerpen een smartelyk onge luk gebeurd. Een welgeklcoden onbekenden persoon, waerschynlyk eeii vrcmdeling, was langs de Hand- •scboenmerkt in de kerk gekomen, en bad zich met den hoed op het hoofd en (Je handen in den zak, in den zy- beuk naesl deO. L. Vrouwckapei geplaelst. Een bedien den d ;f kerk, met de karilaet gaende, verzocht hem den hoed af te doen maer of den onbekenden hem niet ver slond, of wat het ook zy, hy hield den hoed op het hoofd. Alsdan kwam den suisse der kerk, om hemic dwingen den hoed af te nemen; maer toen hy slechts nog eenige stappen van d'en vrcmdeling verwyderd was viel dezen eensklaps dood ten gronde. Men*heeft het lyk naer het gaslhuys gcbragl, alvvaer hy lol nu onbe kend is. In den zak vond men niym 100 fi\, en in dé Kerk vond men ook eenige.frank en en een kleynen sleu tel, die uyt den zak van den vrcmdeling was gevallen. Wy lezen in den Echo van Luyk: Er zyn belangryke weddingen aengegaeh over de kwestie om te weten of >L Paul Glaes, den ver- maerd geworden stoker, op nieuw burgemees ter van Lenibecq zal genoemd zyn. Hel schynt dat deze kleyue zaek onze ministers zeer veront rust. afgezonden nadat den gouverneur, myn oom, de zaek had uytgemaekl met de Russische autonteylen. Gy wierd schandelyk behandeld, dat is zeker, maer ik moet bekennen, dien kerel is slimmer d3n den duyvel in persoon. Welken kerel, vroeg ik. Wel, dien Fooi, de Hisugezkn, den Mazzini van het Noorden. Hy schreef eenen brief aen onze firma vvaer- in hy op eene luymige manier den trek vertelde dien hy u gespeeld had. Des nachts in de herberg had hy uw pasport gestolen dal hy voor hel zyne verwisselde en, als mynheer Brambridge viel het hem niet moeyelyk elken'argwaen te ontwyken en lol diep in liet land'door te dringen om een zyner gevaerlyke zendingen le vol brengen. Dit bedrog heeft hem ditmael weder geholpen, maer het was nimmer zyne bedoeling uwe gevangen schap bnger te doen duren dan voor zyn evgen veylig- heyd dienstig is. Hoe riep ik uyt terwyl er plotseling een licht voor my opging wilt gy daermede zeggen dat myn reysgenoot in de herberg, van Marum, den Holland- sehen ingenieur denzelfden was als Hisof hoe by dan ook heeten mag. Niemand anders gaf Bruce glimlagchend ten ant woord.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2