Moeder Lotte en Moeder Triene. Kieuwjaer-wensch. Inhuldiging van den nieuwen Burgemeester. Geschil tusschen Belgiën en Holland. solemnole als pynclyke afkoking van 30 oct. nicl kan verkroppen en naer Brussel, naer Gend, naer Dender- inoiide cle. is geloopen om hulp en Iroosl voor zvii verpletterd kraem le zoeken Dién stiel kenl hej, koppel uyl 'l Verbond allerbest. Maer redeneren en serieus klappen, dit is wat anders, want als liet sonityds eeus waegl zulks le doen, dan ondervind men telkens dal den kvvclm in zyne hersens gescholen is en dat ei- slechts nog de declaratie van eenen eseulaep noodig is om het koppel by de filosophen der lange Ridderstraet te steken. liet koppel heeft gedurende veertien dagen met g'heel zynen reessem medewerkers gestudeerd en herstu- deerd, gepeysd en herpcysd, gezo'chl en hcrzochl om ons artikel, vvaerin wy bewezen hebben dal er in den sladsbudgel 52,0:;0 franks slaen die ten grooleren decle konneo gespaerd worden, te wederleggen. En wat heeft dio diepe studie van veertien dagen lang le weeg ge- bragl Leest en oordeelt, medeburgers. I8 Den Denderbode had gevraegd eene gespaerzaem- hevd van 2000 fr. op de burgerwacht, omdat hy geoor deeld had dat ecne som van 7-- 0 franks meer als genoeg was om wat hyeenroepingsbriefjes en wat afroopmgs- Jysten le drukken. Macr wat antwoord het koppel? Dal deze som door de wel bevolen is!!!Eene leugen gelyk nen OlifantHei koppel is gelyk den Ennen, die meent, als 'hy zyne oogen toedoet, dat hv van me mand gezien is. Als het niet weet wal zeggen, dan is 'l volgens ds wel. Do streken van Janus komen wefir le horde. 2* Spaerzaomheyd 2781 franks voor 'l ameublement van 't stadhuys. Hoe word dit wederlegd Al wede rom op eene fyr.e manier (fen moei maer zien in welken slael de zael van 7 stadhuys is, zegt het koppel, om over- luygd le zyn van de noodzakelykheyd dezer uylgave. Dommekoppen hoe kont g'uwe eygene mannen zoo onbeschoft in 't gezigt slaen Als uwe mannen op het stadhuys gekomen zyn, was de zael een bijouken en g'heel het ameublement was splinternieuw. Waerom hebben zy het ameublement niet geëerbiedigd gelyk allen parlikulieren doel? Waerom hebben zy er alle vyf voet goddelooze klap- nutteloozë dans- muziek- en smul- partyën op veroorloofd, smulparlyën, onder andere, die nog aen de ribbon der arme burgers hangen? 3* Spaerzaomheyd 3000 fr. voor het vagen der stralen. Hoe word die dwaze uylgaef, vcrreglveer- digd lerwyl in meest alle steden des ryks dezen artikel eene ontvangst oplevert in plaets van eene uylgave le veroorzaken? Het koppel antwoord daerop eenvoudigjyk dal den Denderbode eenen hekel heeft tegen de reynigheydü! En daermeö is alles wederlegd 'T is gemakkelyk alzoo le klappen, maer de burgers die allyd moeten betalen vragen hoe durft het koppel, van reynigheyd spreken En zy voegen er by dat het goed te zien is dat de vuylsle zvvynen allyd 't schoonste strooy willen hebben. Gespaerzaemheyd: 11,500 fr. om de gemeenteschool voor de meysjes te voltrekken. Wat -antwoord hel koppel daerop Dat de gemeente verpligt is in het onderwijs der arme meysjes te voorzien en dat den slaet daervan een derde zal betalen. Dal de gemeente da erin moet voorzien, dit weten wy, maer de gemeente is niet verpligt zich hieraen te ruineren, le min als de vrye liefdadighryd aenbied een bonderdmael beter onderwys pen do arme meysjes to geven voor het tiende vau den onkosl. Maer dan konnen de arme meysjes op den liberalen leest niol niet gesc'joeyd worden en daer ligt den knoop. Gesp^er/.aemheyd 4707 franks om hst gebouw der koophandelreglbank op te hoogen. Daerop zegt hel koppel dat men maer de oogen te openen liceft om te zien dat die uylgave noodig is En daernicö is al wederom alles yreêrlegd En, nota bene, 't is een onlangs nieuw gemaekl gebouw, welks verhooging zoo noodig is als 'l hair in de soepe. 6* Gespaerzaemhcyd 15,CO') franks voor eene lande- lyke school. -Den stact zal die 45,Of'O franks betalen zeevert het koppel» alsof dé burgers aen de slaetskas ook niet moesten betalen'.... Den slaet'besleed jaéi-lyks 8 millioenen.aen 'l onderwys, dit is rond de twee franks per inwooner Dus betaell de stad Aelst voor haer deel rond de 40 OUYZENü FRANKS voor hare bevolking van 20,000 zielen, en dit nog zonder de sohroomelyke onkosten meö.te rekenen die hare opcenten van 7 ten honderd op 72 en half ten honderd hebben doen klimmenO koppel ooylykaerds, gael eerst nog wal ?iaer school om le-leeren redenerenMaer wat is 't, aen walerherssens kleeft het versland gelyk de boter aen de galg, en pak- of dwylegoed met zyde naeyën, is 't werk van eenen dommerik. 7* Spaerzaemheyd: 5500 fr. voor de schyfschietery!... Ouf! 'I koppel is op de leenen getrapt, want het roeptDen slaet zal er een paert in betalen en al de Aelstenaers schieten zoo gecru naer de schyf!Den Denderbode i$ nen onnoozeletiOpperbest gerede neerd, maer met zulke redenering en zes centen krygt men overal een pinte bier. De katers zeeveren, als zy bly zyn, cn de dommekoppen, als ze denken eenen vogel af te schieten. 8e Gespaerzaemhcyd 1000 fr. voor de stadswaag. Deze kritiek is al te beestig, snauwt het koppel ons kole- rig toe. Waermeè zou men lood koopen om de zakken te merken? Onnóozel gesjouwd Wel er kan lood gekocht worden voor tien jaren met de gespaerzaemheyd alleen die cr gemakkelyk kan gedaen worden op de nullelooze plaetsen der hoppekcurdéry. En verdween g'heel dien artikel, de stad zou or vier duyzend franks meê winnen cn de hoppeboeren zouden van onze merkt niet blyven om naer andere merkten le gaen, waer zy oneyndig min moeyclykheden en dwaze forinaliteylon ontmoeten. Vele hoppeboeren hebl>en ons cygenmondig verklaard dal zy om die reden hier naer dc merkt niet meer komen. Wy bevelen deze kwestie aen 'l ernstig ondeizoek der nieuw gekozene rnedsleden, zy zullen ondervinden dal wy hier niets anders zeggen dan de loutere waerheyd. Aen de liberhalersknikkers vvillen wy zulks niet nen- bevelen, \yy strooyën geene roozen voor (ge weel wel.) Eyudelyk 2000 fr. voor de openbare feesten van die afschaffing wilt hel koppel absoluel niet hooren, het moet groote barakken, veel grossc-caisse lawyl, oor- verdoovenden bellenklanken trompclgeluyd, viool-en basgekrab hebben voorde kermis, en daeiby een vnen del op het stadhuys, en dit nllemael ten pryze van 2000 franks 's jaers Waerlyk 'l is kostelykAls nen zwynenwachter zyne onderhoorigen wilt byeen krygon, hy "geeft eenen vrong aen den sleert van een zyner kudde, 't geen zoodanig sohreeuwt en tiert, dat al de knmpa'gnons komen toegestormd om Ie zien wal er ge- Jieurt. En dit is door't koppel in de liherhalersprincipen géschrevenProficiatMaer met zulke prineipen en andere van zelfden kaliber zyn wy toch zooverre gekomen, dat de stadsschuld, in 18 jaren lrbcrael be- sfuer, met de bagatelle van over de vier honderd duvzend franks VERMEERDERD is, nieltegenstaende al de zoogezegde subsidiën en hulpgelden die 't koppel zoo slim voor de oogen der burgers doel blinken En dan, ten slotte, vragen de twee kwanten spolswyze of de nieuw gekozenen naer de grove gespaerzacm- heydsslem van den Denderbode zullen luysleren Wnerop wy antwoorden dat liet de grove slem van den Dcnderoode niet is, maer wel de nog veel grovere slem van den 3ü October waernaer de nieuw gekozene zullen le luysleren hebben, veel grovere stem die de liberale knikkers van de trappen van 'l stadhuys heeft doen afrollen met verbod van cr nog ooyt den voel op to stellen. Veel grovere slem die met d'cerste gelcgenheyd de nog overblyvende mannen van 't kliekske voor,goed zal bedanken van den overgrooten dienst dien zy aen de stad bewezen hebben met namelyk hare schuld van 175 duyzend franks le brengen op VYF HONDERD ZES-EN ZEVENTIG DUYZEND FRANKSVan zulke dienst doeners, Hccre verlos ons toch, roepen do burgers. Lotte. Ilewel, Triene, nu zyt ge zeker kon- tent dat uw Threseke in de liberale school is? Triene. Och! zwygt toch van die liberale school, het gelykt veel meer aen eert komedie spel. Lotte. Hoe een komediespel Triene. Welja, peyst nen keer dat ze daer zondag al de kinders gelyk een koeye pimpel- meesen door de stad geleyd hebben. 'T volk lachte dat het schokte, en 'k was ik zoo be- schaemd dat myn heinde aen myn lyf plakte. Lotte. (Al lachende.) Oh gy onnoozel tuyte, is dit geene groote eer voor u dat uw Threseke tusschen die ryke liberale poesjenelletjes mag pronken Triene. Merci voor die eer als ik ze zondag in de pontstraet zag aenkomen om hare intree in de gendarmerie te doen, 'k had er compassie meê, g'heel de pontstraet zag er zoo dood uyt als een graf, en zy marcheerden daer precies gelyk natte kiekens die hunne vlerken laten hangen. Lotte. Er is nogthans veel volk komen naer kyken, Triene- Triene. 'T is waer. Maer wat voor volk Al liberhaters. G'heel T kliekske was te been, heerkens en damekes 't liep er al naer toe om juffer Coleta te komplimenteren 't was juffer Coleta alhier, juffer Coleta aldaer, 'k en kan niet mankeren van u proficiat te wenschen met uwen entreê in de gendarmerie. Met een woord 't was d'onnoozelste en belagchelykste komedie die'k van g'heel myn leven gezien heb, by zoo verre dat het liberhatcrskliekske over zichzelf be- schaemd scheen te zyn. Lotte. (schimpende.) 'T is toch een geluk voor uw Threseke alzoo te konnen onderwezen worden in die school van eersten rang, en dit zoo goedkoop. TrieneDit gevoel ik best hoe goedkoop het is tusschen al die ryke marionnetjesThreseke wilt ook schoon gekleed zyn 'l zit gedurig aen myn ooreti om nieuwe kleeren, nieuwe bottin- netjes, nieuwe krinolientjes enz. Voor menschen van onzen staet is 't een zeer kostelyke school. Lotte. Ja maer, 't zal er wel leeren en schoone liberale manieren krygen. Triene. Dit peys ik ook, Lotte, want de li berale meesterssen zyn al geplombeerd. Lotte. Hoe geplombeerd Ge wilt zeker zeggen gediplomeerd Triene. Ja, juyst, gedimplombeerd, 't komt toch overeen uyt. Maer wat aeugaet de schoone liberale manieren, Lotte, 'k zou ik veel liever hebben dat ons Threseke catholyke manieren leerde, 'k en ben wel voor die liberale manieren niet. Lotte. Maer waerom zend ge dan uw Threseke naer de liberale school? Triene. Had het myn doens geweest, Lotte, 't zou er voQrzeker nooyt den voet gezet hebben maer menschen gelyk wy, die van een ander af hangen doen niet allyd wat zy willen. Maer zeg my eens vvaerby het mag komen dat de pont straet zoo dood en koud was? Lotte. Dit is teeken, Triene, dat de men schen uyt de pontstraet veel achting en liefde hebben voor de liberale school. Triene. Zou dit ook om die reden zyn dat de geburen van rond d'oude school zoo bly waren als de pimpelmeeseu naer de gendarmerie ver trokken? Lotte, 'tis wel mogelyk, Tfiene? 'k en ga ik daer zoo diep niet in, elkeen heeft zyn goeste, en goeste is goeste, gelyk liefde liefde-is, zey den boer, en kuste zyn kalf door een doornhage. Dag Triene, 'k moet naer myn pataten gaen zien want mynen-Tist gaet inkomen van 't fabriek. Op nieuwjaeravond hebben de catholyke en onal'hanglyke kiezers dezer stad de iribedienmg- treding hunner mandatarissen op eene allerdef tigste wyze gevierd. Des avonds om zeven uren had er een lustig en treffelyk avondmael plaets, waeraen digi by de dry honderd kiezers deel namen. Het feest was by vrywillige inschryving ingerigten wierd gegeven in de ruyme zalen van den letterkring l'Union op de groote merkt. De gulhertigste vriendschap, de volmaektste overeenkomst err het waer oud vlaemsch plezier hebben van die feest een onvergetelyken avondstond gemaekt, die veel zal bydragen om de vriendschapsbanden onder de kiezers al nauwer en nauwer loe te halen. De achtbare inriglers en bezorgers van het feest verdienen allen lof en eere, want zy hebben op de voortreffelykste wyze de op zich genomene taek vervuld, en de welgemeende goedkeuring hunner vrienden ruymsohoots weg gedragen. Wy hopen dat deze feest de laetsle van dien aerd niet zal wezen, want elit der talryke aenwezigen tracht van tyd tot'tyd zoo eene by- eenkomst te mogen bywoonen. Het is ons onmogelyk al de brieven onzer inschryvers en vrienden te beantwoorden die ons een gelukkig en voorspoedig nieuwjaer wen schen. Wy bedanken de geachttè en hoogst toe- genegene schryvers uyt den grond onzes herten, en wenschen hun met de levendigste gevoelens van dankbaerheyd al den zegen en 't geluk dat zy van den Allerhoogsten konnen betrachten. Woensdag lest was 't d'inhuldiging van den nieuwen burgemeester. Dags te voren en den dag zeiven waren al de champetters van 's mor gens vroeg te beene, om van buys tot buys te gaen zeggen met de complementen van den bur gemeester dat hy ging zyne intrede doen, en bygev'olg dat de inwooners moesten hunnen wim pel uytsteken en 's avonds vieren. Zouden de champetters hunne commissie niet wel gedaen hebben dat er toch zoo weynig wim pels uylstaken en zoo weynig oordjeskeerskens flikkerden, dat wy nog nooyt een zoo mager armoedje gezien hebben?. 'T is om 5 uren dat den nieuwen burgemeester zyne intrede deed, en er was zoo weynig volk gaen naer kyken, dat men meende dat den stoet van 't kerkhof kwam eerder als van de statieby zooverre dat eenen inwooner van Schaerbeke vroeg wien men daer naer den put gedragen had? Nu, wie is daer de schuld van? Zyn't de cham petters die hunne kommissie niet wel gedaen hebben? Zyn't de burgers die niet beter konden? Of is't den nieuwen burgemeester die niets meer verdiende? Wat peyst er 't koppel van Op het stadhuys gekomen en tot den presi dentszetel genaderd, zoo zegt ons eenen oóg- en oorgetuyge, trok den nieuwen burgervoogd sta- tiglyk een papier uyt zynen zak, en gaf vervol gens eene langwerpige redevoering af, waerin den man zich zeiven zoodanig bewierookte, dat hy zich verslikteDit was te pardonneren, ja, zelfs noodzakelyk, lerwyl er niemand was die hem in zyne omhaling den minsten lof gaf. Hy verteide onder, andere: dat het gouvernement van Leopold hem kwam te benoemen 4° tot Jeff van de gemeente; 2° tot Jeff van de regentie; 3° tot Jeff van de politie; zoodanig, dat de burgers van A.elst nu in bezit zyn van eenen drydob- belen Jeff..... Moest men alzoo dry Jeffen op malkanderen zetten, 't zou voorzeker nen grooten Jeff wezen, nen Jeff die met de grootste distinctie tot opper hoofd zou konnen dienen van al de Jefkens, waervan het Verbond in zyn Nr van 9 december laetst gesproken heeft. Er is tusschen Holland en ons Land een ge schil opgerezen dat noodlottige gevolgen zoude konnen hebben, wy willen spreken van de afdam ming of afsluyting van de Schelde. Gelyk er weynige zyn die weten waerin eygen- lyk dit geschil beslaet, gaen wy het zelve zoo klaer mogelyk aen onze lezers voorstellen. Tusschen Antwerpen en de Noordzee spleyt de Schelde zich en vormt twee armen den eenen arm werpt zich langs den Westen, en word den Westarm, den anderen werpt zich langs den Oosten, en word den Oostarm van de Schelde genoemd. Langs deze twee verschillige armen werpt de Schelde zich in de zee. Nu, Holland wilt den Oostarm van de Schelde te niet doen, by middel van afdamming of afsluyting, om alzoo die oppervlakte die ligt van den Westarm naer den Oosten en die by het wassen van de rivier onder komt dus een deel van den bassin van oveisirooniing is, om die oppervlakte, zeggen wy, in vast land te veranderen, yzere wegen door te trekken, enz. Het is tegen het vernietigen van dien oostarm dat ons Land protesteert, zich ongetvvyfeld steunende op het traktaet in April 1839 wederzyds tusschen Holland en Belgiën aen- gegaen, in hetwelk onder andere aenveerd word, dat indien door natuerlyke voorvallen of door kunstwerken, de vaertwegen onbruykbaer zou den worden, er door de Nederlanden andere wegen zoo zeker en zoo goed zouden moeten aengewezen worden, als de gene die onbruyk baer zouden geworden zyn. Hier is geene kwes tie van vaertwegen te mogen te niet doen om andere in de plaets te brengen, maer van er in te voorzien als er onbruykbaer geworden zyn. Holland neemt onze protestatie weynig in acht en gaet voort. Onderlusschen heeft ons Gouver nement de zaek willen doen beslissen door vrem- de mogendheden Holland wilt dezen middel ook niet aenveerden. Tot dat punt is die zaek gekomen." Wy zyn nieuwsgierig en niet zonder reden om er den uytsiag van te zien. Naer wy vernemen, zyner aen de statie een paet' redevoeringen tol den nieuwen burgemees ter gestuerd die als eene soort van oorlogsver klaring tegen de catholyke party zouden konnen Qenzien worden. Wy weten niet wat er van de zaek is, maer verwachten dat het Verbmd ons die twee stukken zal meêdeelen. Wy onthouden ons van alle bemerkingen, maer betrouwen dat de liberale party, die hare inzig- ten daer heeft uyteengedaon, ons dezelve zal doen kennen opdat de catholyke party wete waeraen zich te houden. Eergisler nacht zyn alhier, op den Zonlstraet Steenweg hy den poeldenier Hofman, dieven inge broken en hebben'er eenen kalkoen gestolen. Den zelfden nacht hebben zj op zelfden steenweg de yzeren staven uyt eene keldervenster gebroken, doch zyn by tyd verjaegd zonder te hebben kon nen stelen. By besluyt van den heer minister van binnen- landsehe zaken is den heer J.-B. Schollaert be noemd lol gouvernemenls veeaerls voor hel kan ton Sottegem, in vervanging van den heer Jouret, overlec^n. Bv koninglyk besluyt van 28 december, is den heer L. Brouckaert, kandidaet-nolaris le Ée- naeme, benoemd lot notaris ter residentie van Eenaeme, in plaets van den heer Tolliers. By koninglyk besluyt van 34 december, zyn benoemdburgemeester le Luyk, den heer Piercot, schepenen, de heeren Bourdon en Moltart. Men verzekert dal het gouvernement komt te beslissen dat geene hoegenaemde eeronderachey- ding voor daden vau zelfsopoffenng zou geschon- 1 ken worden, gedurende de onlangs heerschende 1 plaeg uylgeoelend. (Gazette Belge). liet ministerie, geraedpleegd over de kwestie om te weten of' het van zin is de vraeg toe te te slaen van de byna eenparigheyd der bestendige deputatie», strekkende om aen de provintien de ontvangst der regten op de sterke dranken en toe- bak af te staen, ten eyyde tot de afschaffing der banieren, op de provinciale en gemeentelyke buert- wegen le geraken, beeft zich op eene onlkennen- der wyze uytgedrukt. Wy verstaen deze weygering: deze ontvangst in de gemeentekassen niet gestort zynde, hoe zou de ministeriele party valscue kiezers l'abi iekeren? Zaterdag heeft er in het paleys van den koning een ongeval plaets gehad dat de rampzaligste gevolgen had kunnen hebben. De werklieden van het huys Leroile, broeders, van Parys kwanten van aen hel plafond der eelzael eenen grooten luster te hangen, ten minsten vyf honderd kilos wegende, toen dezen ten gevolgen van een gebrek van fabri- kalie los geraekt is, en in duyzend stukken ten gronde is gevallen. Verscheydeue werklieden zyn gekwetst. Den 34 december 4866 is er in een der zalen van het stadhuys le Brussel, overgaen geweest tot de i-i" loting voor de gedeellelyke teruggaef der leening van 7 miljoen franks, door de stad in 4853 .aengegaen. Ziehier de nummers der obligatien met premien uylgekomen Hel nr 63367, teruggeefbaer door fr. 25,000. Het n' 64351 40,000 De nrs 42447, 44384, 19347, 23304, 35959, 54470, 54328, 60185, 63841, 64262, teruggeefbaer elk door fr, 900. De nrs 2213, 22931, 26147, 32979, 35450, 56449, 49787, 55787, 59380, 63294 teruggeefbaer elk door fr. 500 De nrs 35096, 63980. 64009, elk door fr. 500 De nrs 54c3, 7515. «557, 20595, 21,584, 24826, 24845, 50879, 57529, 53616, 57548, 58422, 61782, 61449, 67764, teruggeefbaer elk door 200. De intresten en de teruggaef der obligatien zul len betaelbaer zyn den 51 maert 1867, in de ge meente-kas van Brussel en by M. Cousin-Legendre en Comp. bankiers te Parys. In den nacht van 25 26 december is eene poging lot diefstal met braek begaen in de pastory van Uikkelvenne, ten nadeele van den heer Van de Kerchove, pastor van die parochie. De dieven zyn in den hof gedrongen, hebben eene vensterbeuk ge broken, en wilden in de keuken gaen, doch gingen op hel geblaf van den hond des pastors op de vlugt. Men heeft als vermoedelyken dader, zekeren Leo Van dc VVeghe oud 45 jaren, wonende te Dik kei* venne, in hechtenis genomen. Den 28 december, omtrent 40 ure, heeft hel lyk van den landbouwer Frans De Stomme' oud 54 jaren, uyt eenen vyver der gemeente f>; zeele getrokken. Den 26 had hy zich naer de in- van Herzeele begeven, en had deze gemeente t( n lire's avonds in slaet vau dronkenschap verlak. Men raed gamakkelyk het overig. Eergisteren moigend is het gehoor dn Kamer van het hof van beroep te Gend onderbro ken geworden door een droevig voorval. Den ad kaet Goemaere, die pleylle in eene zaek aen li hof onderworpen, is plotseling door eene geraekr heyd geslagen geworden, en verzorgd onder andeï-- door twee geneesheeren die geroepen wierder- maer de hulp is vruchteloos geweest. Den advoka Goemaere, die niet is kunnen naer huys vervoer worden, is in liet paleys van justitie overleden. H was nog maer 55 jaren oud. In den nacht van 28 tot 29 december, zyn er er le Gend twee in het wezen zwartgemaektè kerel by middel van valselie sleutels, in het huys gedron gen van >1. den doktor Vermeersch, Prinsenhof. Den doktor was by eene vrouw gegaen om ze de. hulpmiddels der kunst te verzorgen. M. Ver meersch zyn werktuygvergeten hebbende, verzocht den man der lydende vrouw hel zelfde 't zynent te gaen halen. Den man trok er naer loe, maer welke was zyne verwondering niet toen hy de deur der woning van den doktor open vond. Hy trad echter binnen en ontmoette ivelhaest de dieven, waervan den eenen iu de zael gedrongen was en de'n anderen zich boven aen denlrap bevond Met schrik be vangen, begon hy te roepen en stelde aldus de twee kwaeddueners op de vlugt. Na gedane onder zoek, bemerkte men dat er niets was gestolen ge weest. De gemeente iVderbrakel is voor goed in vooruytgang. Men heeft er dees jaer binnen 't dorp slraellauleeren, en opde groote merkt eene water pomp geplaetst. Hel toekomende jaer zal men in lanteernen lichlspiegfe Irangen, de modderwegen op den buyten kasseyerthel oordjensbareelke. afschaf fen, twee malposienop Audenaerde en Maria-Lier- de aen het gouyèrnjMiit vragen, en daerenbo\en nog de belastingen verminderen. Dat is wys be sturen Tc St-Nikolrvi hoort men tegenwoordig veel! spieken over kwaddoeners, die des avonds in de stralen en uylwykn de menschen aenranden; by- zonderlvk hebbeiuy het gemunt op vrouwlien en kinderen, van wiei'-y met geweld geld afeyschen. Het schynt da deze scheimen niet veel by val hebben in hel uy>«'ffnen van hunnen schaudigen stiel, want meern^ls zyn zy op de vlugt gedreven en hebben zelfs »g van sommigen een pak slageii ontvangen; ook v onze politie ze wat kort achten de hielen. Woensdag ndfff ',:,d eenen van deze gevnerlvke kerels, en zoo js meest zyne makkers met eenen mantel omhanp'b zich verborgen inden hof van de weezen Verühufi'pn, hoveniers aen den Haze wind. De zonerles hnyzes en een jongeling die ep inwoont, hemelden den gast, en zonder vrees is lae'stgeooemdei er by gegaen, trok hemde man telkap van liet lioold en maekte zich meester van eenen dikken ilippel, dien den boosdoener onder zynen mantel inde hand hield. Vervolgens is hy door dezelfde prs°nen naer de politiewacht ge leyd. Wat er wder van gekomen is, welen wy niet. Er zyn valscb stukken van 50 een timen in om loop, dragende tfjbeeldlenis van Louis-Philipp©, en voor Jaertal Men kan ze ?makke!yk kennen aen den doffen klankook bre*n zy by de minste buyging.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2