Den grirooiea Jeff op he! Siadhsiys* Eenige vraegskens. Dea va! van hel eerste en van het tweede Keyzerrvk. Hel algemeen slemregt in Vrankryk. toch mogeiyk do heeslighcyd zoo verre te dryven =u te vleyën hem naer ons te trekken, wy die voor de" kiezing alles gedaen hebben om de kiezers tegen hem op'te maken en hem te helpen afkoken. Ik was beschaenxl als ik de vuyge hassessen vernomen heb van onze mannen die by Mr De Wolf geloopen zyn om hem het kom- piiment te doen van dén lecgsten kruyper 'en te neggen Avewees gegroet! Hertelyk proficiat foey voor dien 'schandigen kaekslag Plüymstr. Cesl désolantco, que vous difes-la, maer toch wy zullen malkanders laten spreken. I,aet c-ns nu nen keer zien wat wy zullen zeggen over d'inhuldiging onzer school. Ploeg. Zeg gy daervan al wat ge wilt, maer volgens my ware 't beste er van te zwygen. Wy zyn immers de mannen niet om, door onzen lof, die school te recommanderen, en dit nog in 't VerbondHad het myn doens geweest, 'k zou die verhuyzing stillekens en met den donker gedaen hebben in plaets van, door een belagchelyk komediespel, de school ten spot te stellen voor jan en alleman. En wat meer is, wat wilt gy al veel gaen zeggen van een k. k- school van eersten rang? 'T is zoo dat ze door 't volk genaemd word. Plüymstr. Ecoutez, jem'en charge, moi. ïk zal ze zoo sterk doen schuymen als d'inhuldiging van onzen grooten Jeff', die zoo schoone gespro ken heeft, dat ik van gedacht ben zyn discoers inde groote gazetten te doen stellen.'T is zoo danig wel gemaekt, dat onzen grooten Jeff er nog grootcr in de publieke opinie zal door worden. Plof.g.Spreekt gy serieus, Pluymstryker, dan zeg ik u dat gy weynig kompetent zyt om u met onderwys te bemoeyën. 'T is wel te zien dat gy maer halve studiën gedaen hebt. Onzen Jeff heeft eene groote beestighevd begaen zyn discoers in 't Verbond te doen publiceren, 'k heb er wel hooren mee lagchen en met hem ook, want daerin heeft hy getoond dat zyne boven kamer veel veel min gemeubleerd is dan men dacht. Plüymstr. "Waerom zegde gy dit niet eerder als wy bezig waren met het aeneen te briskole- ren Als ik vroeg oft wel was, waert gy deu eersten om te zeggenC'est parfait. Ploeg. Dit is waer, maer pevst gy dat ik al 't verstand alleen bezit? Wy schryven wel in 't Verbond datwy, liberalen, eerste jannen zyn in kunst en wetenschappen, in licht en verstand, en alzoo moeten wy schryven cm 't volk en onze eygene dupen te foppen. Maer onder de klerika- len zyn andere mannen dan wy. 'T is alzoo dat ik het opgeblazen discours van onzen Jeff door eenen klerikael hoorde appreciëren, en 't zweet rolde van myn gezicht van schaemte. Doch 'k zal u daer later over spreken, want myn gezelschap wacht mv nu af aen de statie, 'k most er nieê ■naer Brussel. Au revoir. Be eerste zitting-van onzen nieuwen gcmeen- teraed is merkweerdig geweest. Den nieuwen bur gemeester, als grooten Jeff van dengemèenteraed, van de regentie van de politie, heeft de zifting geopend met eene soort van de profundis te lezen en ee.ie lykrede uyt te spreken op het graf zyner afgekookte vrienden. Zyne ronwklagt was zoo aendoenlyk, dat zyne vrienden, op een gegeven teeken, toejuychten by iedere zinsnede, vooraleer zelfs zy er de beteekenis van geval hadden. T was •omtrent in dezer voege Onzen ouden burgemeester (handgeklap) was toch zoo nen 'goeden man (handgeklap). Mr Eyer- man (handgeklap) was zoo nen grooten verslag gever (toejuyching). Onze andere fenixen (toe juyching) konden toch zoo wel knikken (handgeklap). Onbedachte kiezers, (handgeklap) 't is legen mynen dank (handgeklap) dat ik bur gemeester ben (handgeklap). 'K zal hiei nu schoone -zitten te koekeloeren, (handgeklap) in 'l midden van die vieze mannen (handgeklap). Zy beKyken my alsof ze my d'oogen wilden uyt den kop zien. (toejuyching). 'K ben nogthans nen goën jongen, (toejuyching) nen burgersjongen (toejuyching), iu 't midden van u opgekweekt, ja, nen zoodarrigen goën jongen, dat 'i gouvernement van Koning Leopold geenen beleren, geehon meer verknechten zou hebben konnen benoemen (Donderende loe- juychingen)... 'T is waer, grooten Jeff, .olgens uw klappen, zoud gy schyuen le zyn al wat men wilt, uytge- nomen juyst datgene wat gy zoud moeten wezen, om daer niette zyn gelyk een hair in de-soepe. Uwe denkwyze, uwe gevoelens, uwe manier van besturen zyn onwederroepelyk door het kieskorps gevonnisd als tegenstrydig aen de gevoelens denk wyze enz. van de meerdeJfëyd uwer lastgevers. Gy zyt wel burgemeester tegen uwen dank, zegt gy, maer weet dat liet nog oneyndig meer tegen den dank van de meerderheyd des volks is, nïeer- jilerheyd die in h niets anders ziet noch erkent dan «enen burgemeester van 'l liberhaters ministerie, dat hier door 't volk gehaet en verstouten word üin zyne akten van partygeest, godsdiensthael, willekeurighevd. vryheydsseheuding enz. enz. enz» burgemeester van een ministerie dat u wel bur gemeester kan noemen, maer dat u nimmer in den gemeenleraed zal konnen doen herkiezen, en waer gy, ondanks al uw ministerieel burgemeesterschap, zult buyten \liegen gelyk den minsten van uwe afgekookte vrienden, zaohaesl de gelegenheyd zich hiertoe zal opdoen. Maek u geene illusie over wal vlaggen, wimpels en oordjeskeerskens, want al die dingen zullen wf en zesdobbel voor de pitine komen den dag uwer afkoking. Maek u geene illusie over wat ronkende en ongepaste vleyeryön u leges!uerd door mannen van uwe soortdit alles is maer klatergoud dat met den eersten kicswind naer den weerlicht zal vliegen. Maek u geene illusie over wat beyaerdgeronk, wat kanongedommel, wal vivats of kwek, kwek, kwek, dit alles is maer enthousiasme de commande, die als rook vergaet en maer dienen zal om uwen val des te grooter te maken. Maek u geene illusie over wat toejuycliingen van brave en treffclyke werklieden., welke moeten gehoorzamen op 's meesters teeken, gegeven met eenen stok of parapluie die (oejuyehingen komen uyt 't herle niet, want die goede menschen zyn ver re, ja, zoo verre van uwe gevoelens te deel en, dat, moglcn zy in 't gehevm stemmen, gy op honderd stemmers er geen zes voor u zoud ontmoeten Hel gouvernement zou grenen uieer verknochl- len burgemeester dan gy zyt konnen kiezen, zegt gy. Maer waeraen zyt gy dan zoo verknocht Is 't aen 'tgouvernement? Dit gelooven wy, de zinsnede van uw discoers schynt dit duydelyk te verstaen geven maer onthoud wel dal dit 't schoonste van uwe historie met is en dal de kiezers ei zullen nota van nemen om er u op lyd en stond scherpe rekening yan te vragen. Of hebt gy willen zeggen dal gy zoo verknocht zyt aen de zedelyke en stoffe- lyke belangen der stad dan vragen wy u Is 'I aen de zedclyke belangen verknocht zyn niet te werken voor eene tweede parochiekerk, maer wel te stemmen voor den theater, voor de sub- sidiën aen den liberhalersleflcrkrirfg, die hier eenen Bancel en consoorlen roept om op de slad- huyszaël de eenige verzedelykendoreligie, de re ligie onzer vooronders met hoon en smaed te komen beladen enz. enz. enz. 1s t aen de sloftelyke belangen uwer modebur gers verknocht zyn al die verpletterende OPCEN TEN en kadasterfrunks te stemmen, die den ge- di tikten burger met zoo eel zweet, móeyle eu pynlyken arbevd moet betalen? 1s t aen de sioffelyke belangen verknocht zvn?.... Maer wy willen hierin voor heden niet meer voort- gaen, den tyd en do plaets ontbreken ons, doeh wv zullen op dit alles en op nog meer tei ugkeeren. Wy eyndigen voor van daeg met u te zeggen, o grooten Jeff, dat de burgers moe en beu zyn van den übcrhaierswinkel, dat zy moê en beu zyn van te betalen, en dat. zy het als eene dringende pligf, als eene allergrootste noodzakelykheyd aeuzien van zich nauwer en nauwer met elkander te verbinden, om n, met d'ecrsle gelegenheyd, op de solemneel ste wyze, af le koken, en u aldus te doen begrypen dat noch kanongedommel, noch wimpels, noch oordjeskeerskens, noch vivats, noch handgeklap, noch kwek kwek iels vermogen, als de grove stem me des volks zegt: Wech met de liberhaters! Wech met de opcentenmannenWech met den minislerieelen kozynljeswinkelDit spel is uyt, 'l heeft maer al veel te lang geduerd. Is hel waer dat liet zondag lest in liet Concert groot hal was Is liet waer dat den grooten Jeff en zyne vrien den, vreezende van blauwe schenente loopen hy de damen van Aelst, eenige damen van Den- .derraonde en van elders hebben doen komen Is het waer dat. den grooten Jeff die gelegen heyd waergenomen heeft om een slaelke te geven van die politie polie die hy in zyn discoers van inhuldiging aengekondigd heeft, zeggende: ll.fuui uiie politie polie, el moi-ménie j en ionnerai l'exemple Is het waer dat den grooten Jeff dit staelke van politie polie gegeven heeft in de Iioedanigheyd van dansmeester, als zynde eene der menigvul dige fonctien welke hy insgelyks door de vol gende woorden heeft aengeduyd': Je me présente ii vans pour remplir les fonctions multiples de Bourg- meslre -Is het. waer dat de danslessen en de politie polie van den grooten Jeff geeuzins van den smaek der vergadering geweest zyn is liet waer dat eenen deftigen'jongeling onzer stad den grooten Jeff met zyne danslessen en zyn de politicpolie naer den weerlicht gezonden heelt Wy weten opregt niet wat er van is, maer er moet toch iets van zyn, want de stad is er vol van. Het koppel van twee zal ons misschien wat meer weten daer over te zeggen. Wy wachten. De Unita Cattoïicd bevat in een van hare laet- ste nummers Öen volgenden artikel, dien wy aen de aendacht van onze lezers aenbevelen. Mits de dagbladen van Parvs zich vry niet den on dergang van den Paus en van'zyn koningryk ontledig houden mits den Siècle zeggen mag dat den Paus met zyne laetste aen&praek Testament gemaekt heeften dat den Temps hem éenè eervolle begraefnis hetooTt, zoo is hel ons, wy die in tlaliën schryven, gewis ook toege laten. over den ondergang van hof tweede fransche keyzerryk te redeneren. Dezen ondergang schynt ons veel nader by, dan men peyst, omdat de beyde hoofdoorzaken, die dëszelfs stichting bewerkten, niet meer beslaen. Deze oorzaken waren voor alles den militairen roem, en de herstelling van liet cathohcismus. Alleenelyk in plaets van hel catholicismus te beschermen, lxmt Napoleon III liet vyandeiyk aen-raiiden, en in "plaets van te stryden trekt hy acliteruyl. Hy wierd tot. keyzer gekozen, omdat hy naer Roomén ging, en daer liynu Roomen verlael, is hel ganseh ualuerlyk, dat. hy zynen eyndelvken vai tegemoet, gael. Als zyn Oom den Paus Pius Vil begon le vervolgen, schreef Joseph de Maistfe Bonaparte begint le twisten met den Paus Ik ben er waerlyk over te vrede, want den keyzer kan zynen val niet ineer oulgaen en zeker is zyn eyndo aenstaende. En wy herhalen van daeg hetzelve aen zynen neef: Napoleon lil verlael Pius IX en trekt van Roomcn af? Welhaesl zal men de plechtige uylvaerl van het tvveede keyzerryk zingen. be*lykredt> is gereed, eu men kan ze in dry punten verdoelen Duylschland, Mexico en Roo mcn, Duylschland eu Mexiko duyden de verdonkering van zynen militairen roem aen, en Roomcn bewvst dat niet alleen Moed en Dappcrhcyd vantiem afgeweken zyn, maer ook dat hv die calholyke gezindheden niet meer acht, welke in de herten der franschen diepe wortelen geschoten hebben. Voor Napoleon 111 is het nacht voor avond. Met welke oogen kunnen de franschen dezen groo ten, dezen heldhaftige:! acnzien, die allvd aclitcruyt wykt. Van Polen Irekl hy terug uyt vrees van Rusland; van Duylschland trekt hy terug uyt vrees van hel naelcl- gevveer; van Mexiko uyt vrees der Vereenigde Staten van Roometi uyt vrees van Orzini, Mazzini en de Revo lutie. .Men legt den bevelhebber dor keyzerlyke lyfWacht van Napoleon 1 dit onverschrokkon antwoord"in den mond de lyfvvacbl sterft, maer geeft zich niet over Napoleon, in tegendeel, geeft zich altyd over, om niet le sterven. Hy g"eft zich over aen den Czar, aen den president Johnson, zoo wel als aen den baron Ricaslio. Maer zeker is de dood dergenen, die zich het leven met gedurig toe ie geven willen koopen. Volgens ons ge voelen zyn in de tegenwoordige onzekerheden, twee dingen ganseh zeker: den eyndelvken zegeprael van den Paus-koning en den onvermydelyken ondergang van het keyzerryk. In betrek met die twee dingen is ons hert ganseh gerust en verre meer gerust dan dat van Bettmo Ricasoli. Gelyk wy edoch niet welen op welke wyze en door welke wegen Pius IXzegepialen zal, zoo welen wy ook niet, welke gebeurtenissen Bonaparte omverre werpen.zullen. Do goddelyke Voorzienigheyd Heeft zich ganseh do vervulling van dit woord voorbehouden Ik heb den machtigen van zynen zetel geworpen, en den oot moedige»! verheven Onze voorouders en velen van onze lydgenoolen zagen deze woorden wonderbaar vervuld in het begin dezer eeuw inden persoon van den ootmoedigen Pius VII en van den magligen Napo leon 1 die onttroond en in hel gevang geworpen wierd. Aen de dry ryken Mexiko, Duylschland en Roomen beantwoorden in bel eerste keyzerryk-Spanje, Rusland en Savoyën. Den spaenselien oorlog, den tocht naer Ttusland, de vervolging van den Paus bereydden den val van den oom, en den slag van Waterloo voltrok hem op 18 j'uny 1815. En onbegrvpci'k scheen aen den eersten Napoleon zelfden slag.van Waterloo. Als men aen Bonaparte op •18 jiiny 1816 in herinnering bragl dat het toen den verjaerdag van den beroemden slag was, riep hy, diep bewogen uyt onbegrypelyken slag... oen te samen treffen van buytcngewoonc falalileylen sleelits onge luk op ongeluk. Eu met de handen voor hel aengezigt voegde hy er hy: alles is mislukt, juyst daer waer alles reeds scheen gelukt le zyn. Wel aen nu. Napoleon III kan zich lol dezelfde Vlagt gereed maken. Ook voor hem l)reekl dien grooten dag, dien onbegrypelyken dag. aen. God schikt hem eene ry van toevallen, aen dewelke hy misschien vandaeg niet denkt en hy za! weënen over liet le samen treffen van buylengewoonc falalileylen. Hy verheuge zich niet, dan ook wanneer ergens eene zaek hem naer vvensch uyl- valt; want op he. Incisie zal hy toch nog herhalen moeten hetgene den stichter zyner Dynastie zegde alles is mislukt, juyst daer waer alles reeds scheen gelukt le zyn. Wy verzoeken Bonaparte van Vrankryk en Italiën, dit blad voor zich le bewaren en dezen artikel wel in gedachtenis te houden. Gesteund op de ondervindingen der geschiedenis kunnen wy ligt de toekomst vooruyt -zien. Roomen is altyd noodlottig; het zal voor liet tweede keyzerryk evën zoo noodloltig zyn, als het voor hel eerste geweest is. In eenen P, S, voegt de Unila•callölica er nog by. Van dezen korleu, cenvoudigen en zeer duydelyken artikel zenden wv een oxemplair aen Napoleon III "naer Compiegnc, een tweede aen den generacl Fleury, key zerlyken commissaris te Florence, eer. derde aen den baron Malarel'in de vervelende residentie en een vierde aen Iret fransche gezantschap iu Roomen. Al dezen, vermanen wy dezen nummer van de Unila' Callölica in hunne archiveu lebewaren, opdat men denzelven op -zynen lyd herlezen kunne en begrypen moge dat wy gelyk hadden. De tegenstrevers van het algemeen stemregt oyerdryven meest allen de misbruyken waertoe dit kiesstelsel in Vrankryk aehleyding'geëft. Wy zyn er ver van af le willen slaendehouden dat het algemeen stemregt by onze zuyderburen werkzaem is gelyk bet zoude moeten zyn, doch by- na al de misbruyken waervan men zoo grooten op hef maeü, komen eenvöndiglyk neder op de regt- slreeksehe tussehenkomst van het slaetsbesluer in de kiezingen. Wat de eygenlyke omkooping betreft, het rs wel zeker dat dezelve in Vrankryk schier on mogeiyk geworden is, met zulk een ont/agelyk getal kie zers de fortuyn der kandidaten -zou er aen te kort schieten. Ook bostaen in Vrankryk de andere Tmddeien van kiesbederf niet, waervan men by or.s zulk een beweenlvk gebruyk maekl. De stemming heeft plaets in de gemeente de Vervoerkosten zyn er dus ongekend"; de smulleryen der ëlectorale ban- ketten ingsgelyks; het geheym der stembriefjes is gewaei-borgd op alle manieren; de nyloefening van allen invloed der meesters ep hunne onderhooi igen word belet door allerstrengste wets verorden i ngen Wat blyft er dan nog over van al die schrikkelyke misbrtiykén, wy bekennen bel, maer bestaet bet'by ons niet? Wal zyn onze ministerieelen anders dan offieieele kandidaten, sedert dal 't gouvernement en zyne agenten by iedere kiezing openlyk op het kiesterreyn treden om de zelve te ondersteunen? Men zegt dal het. volk in Vrankryk slechts een blind werktuyg isin de handen des besluers Dit'is valsch, want telkens als het gouvernement voor den dag komt met maetrcgelen die de belangen des volks krenken, zien wy hetzelve in worsteling met de openbare opinie. Napoleon is zoo min meester van de stemmers dat, integendeel, geheel den grond van zyn bestuer gelegen is in de aenduydin- gen van den volkswil zoo slipt mogeiyk na tc komen, en zelfs op zvne baen terug le kec'ren, zoo haast hy gewaer word dat den tocht der opinie hem in het aengezicht waayt. Een treffende, bewys dal iiet algemeen stemregt in Vrankryk wel wezenlyk den wil des volks uyl- drukt, vinden wy in hetgeen uldaer op heden voor valt met de herinrichting des legers. De afgeveer- digden by het wetgevend korps zonden niet dur ven de nieuwe wet goedkeuren, want zy zouden zeker zyn van hunnen^etel le verliezen. Ook ge voelt het gouvernement zich reeds verpligt het ontwerp van herinrichting des legers zoodanig te veranderen dat hetzelve door de natie zal kunnen aenveerd worden. Wy zullen eens zien, als onze krygscornmissie de militaire lasten in Beigiën zal willen verdubbelen, of de Kamerlieeren van Brussel zich de klagten der menigte veel zullen aen trekken. Zy worden im mers gekozen door eene klas van volk die met de conscriptie lacht, en die hei kleyne deel van de mi litaire gekheden bezuert. Al de rest weegt geen greynlje in de kiesbalans. Laet die kleynen maer roepen zullen zy zeggen c\st la mie plèbela masse taillable et corvêable wy hangen van hen niet af, en hebben dus noch raed noch wet van hen te ontvangen. De kerkvervolgingen zyn twcesoortig bloedige vervolgingen, en onbloedige vervolgingen. Het bloed van martelaers word thans wel niet gestort in ons Europa. Maer is er daerom geene kerkvervolging, ook by onsVoorzeker ja. Maer die kerkvervolging is onbloedig. En de onbloedige vervolging wat is dat? Z II. Pius IX, op Kerstdag laetsl, antwoord gevende op de gelukwerischingcn der kardinalen heefti onder andere, gezeyd Versclieydè priesters in Corca hebben, deze laetste dagen, hun bloed voor Jesns-Chris- lus gegeven. Dat dit onlangs voorbeeld ons ver- sterke't Is waer, ie dezen oogenbhk, wy en zyn niet in de gelegenheyd gesteld van de mar ei teldood le ondergaen gelyk in Corea de beT proevingen die. ons worden opgeleyd zpn cfe hin- derlagéri, de scbynheyligheden, de >erïeydingen, de bedriegereyen, de duyvelsche listen welke a onze vyanden zich veroorloven om de Kerk te be- vechten en hare goddelyke regten en magten onder den voet te stampen. Alle dagen zien wy de bekoring vernieuwen welke Jesus-Christus van satans kant onderstaen heeft op de Tempel- tinne Omnia libi dabo si cadens adoraneris me. Alles zal ik u geven is 't zake dat gy neuervall en my aenbid. Maer volgens 't voorbeeld van avzen Goddelyken Meester moeten wy met kracht ant- woorden Satan, ga weg van hier Deze woerden van Z. M. zeggen wat de onbloe dige kerkvervolging is. 'I Is die kerkvervolging aen 't hoofd van dewelke de vrymelselarv staet ten dage van heden ii: ons land en in meest al de landen van Europa. Men schryfi ons uyt Denderwindeke Eene indruk wek leende plechtigheyd heeft hier op 27 december lest plaets gehad, ter gelegenheyd der wyding van eene reeks prachtige schilderstuk ken, welke de verschillige gebeurtenissen van 't ly- den onzes goddelyken Zaligmakers, of, zoo men het noemt, den kruysweg verbeelden. De in wooners onzer brave parochie hebben op de voortreffelykste wyze bygedragen om den luys- ter dezer plechtigheyd zooveel mogeiyk te verhef fen. Deleden des genoolschaps van den H. Fran- ciscus Xaverius, samengesteld uyt hel puyk der gemeente, droegen de tableaux van uyt hél buys d*r achtbare Dame We Van Langenhaeck-V;in Cauwelaert welke deze kostelyke gift geschonken heeft, processiegewys naer de kerk. Aen 't hoofd van dezen aendoenlyken stoet waren de gcestelykheyd van Denderwindeke, de eerw. heeren Van Gauwdaert,- pastor te Loochris- ly, deszelfs eerw. broeder, Pater van Cauwelaert, van de societeyt Jesn, den eerw. heer Van Cauwe laert, pastor van Sl Nicolaes te Brussel en talrvke pastors en onderpastors der omliggende. Na de zegening der kruysen, heeft der eerw. Pater Van Cauwelaert eene korte maer welgepaste toespraek tot de groote toegestroomde menigte gestuerd, welke eenen levendigen indruk op aller herten heeft te weeg gebragt, waernn er eene solemnele mis van dankbaerheyd is gecelebreerd geweest, Eere en drymael eere zy aen de voorlrëffelyke geefster, Mme Van Langenhaeck-Vaii Cauwelaert, welke in haren godsdienstievcr zulke kostbare gevoelens put, van namelyk hare medeburgers le begiftigen met een middel' van zaligheyd waervan den Almagtigen haer goede rekening'zal welen te houden. Maer ook eere. en drymael eere aen uwen hoogst verdienslelyken stadgenoot, Mr Joseph Meganck, welken hier al wederom hel ontegen- sprekelykste bewys van zyne diepe kunde en vol- komene ervarenheyd in het schildervak heeft aen den dag gelegd. De kruyswegstaliën die dezen grooten maer nedrigen artist komt af te werken, zvn ware meesterstukken van genie en scheppings kracht, welke hy heeft weten te verheffen door dien doordringenden godsdienstigen stempel die er de ziele van is. Zulke schilderstukken konnen niet anders dan 't gebed en de ingelogeuhevd opwekken. Het groot drama van den Calvarieberg is er door den schilder op voorgesteld met eene kalmte van ingeving en tevens eene sterkte van over'uyging welke aen alle godsdienstige denk beelden eygen zyn en den aenschouwer vereenzel vigen met de groote géheymen der goddelvke liefde van Hem die als zoenoffer voor het zondig mensch- dom aen het hout des kruyses den laetsten zucht gaf. 'T zyn die verhevene gevoelens die M' Meganck op eene zoo wonderbare wyze weet uyt te drukken, dal ei wevntge al tisten zyn die hem hierin konnen evenaren. STAD AELST. Bevolking op 51 december 1865, 20082 Geborlen gedurende Mannel. 546 oon 1B66. Vrouwl. 543 9 Persoonen welke zich in Mannel.. 383 43 destad hebben gevestigd Vrouwl. 565 Overlydens gedureri- Manntl. 365) ^.Q) de 1866 Vrouwl. 385 /48 P.-rsoonen welke de Mannel. 356) stad hebben verlaten. Vrouwl. 550) Vermeerdering g Bevolking op 31 december 1866, 20085 Gister avond is op vrneg der nieuwe leden, den ge- meenteraed hyeen geweest. Het dagorde was 1" Op vorming der sectiën '2° verificatie der gemeen tekas: 3° Voorstel van de opening van 'l nieuw kerkhof te vcrschnyven tol to febry aenstaende. Over dit voorstel is wat bcraedslaegd en eyndelvk is hy aengenomen met algemeene stemmen, behalve twee leden, MM. Van der Smissen en Cumonl, juyst de twee slimste, die er tegengestemd hebben. Wy zullen op deze zitting terugkeeren. Tyd- en plaetsgebrek belet ons verscheydene artikels en aenmerkingen heden meê le deelen. Er zyn ons nog verscheydene giften voor den II. Vader behandigd, welkers" beloop wy de naesle weck zullen afkondigen. Te Geeraerdsbergsn heeft de beweging van den burgerstand gedurende 1866 zich opgedaen als volgt: 280 geboorten, 909 overlydens; zoo dat de overlydens het getal geboorleu 629 overtroffen hebben. M. Vent, voorzitter V3n het konsitorieder pro- testantsche kerk te Brussel, is aldaer overleden. Dvnsdag in den namiddag, kwam eenen slot maker van Meirelbeke, met den expreslrevn le Melle aen. Dit konvoy houd te Melle niet stil. nog- tans nam den slotmaker de vertraging te baet, om van den wagon tc springen, ten evnde den weg te voet niet le moeten doen. Deze onvoorzigtigheyd

De Denderbode | 1867 | | pagina 2