Phiytnslryker by Pandour te Brussel. Ziting van den gemeenleraed van Vrydag I I Janry. De Belgische kweslie bedreyging tegen den dwingeland die nog leeft. Gv zyt op den goeden weg. Het yzer word ge smeed. Doet voort gelyk gy bezig zyt. Men kan niet klaerder zyn dén middel waer- door de omwenteling hare nenli'angers aenport j om zich van Koningen en Prinsen te ontmaken, schynt door on eene tastbare wyze 'T is den dolk der moordenaers. j Godloochenaer in het bisdom, dat beteekent anders niet dan weg met den Godsdienstweg met de priesters weg met de kerken Socialist op het stadhuys, dit wilt zeggen: weg met den eygendom weg met al de wetten die. onze vernielende driften tegen gaen Deze woedende verklaringen der erkende op perpriesters van de revolutie, zyn dus nieuwe waerschouwingen die voornamentlyk dienen in aendacht genomen te worden door die Keyzers en Koningen, welke in de laetste tyden zoo wel de ontwerpen der omwenteling, 't zy uyt lafher- tigheyd, 't zy uyt benauwdheyd, bevoordeeligd hebben. Dat zy er zich niet aen ||driegetr: de- om wenteling zal hen niet meer sparen dan de anderen. Vruchteloos zullen zy trachten haer in te toornen en stil te doen blyveuzy zeiven zullen er door verpletterd worden, van zoohaest zy haer niet meer volgen willen. Pandour. Ha, vriend Pluymstryker, ge zyt ffaer terugik verlangde u te spreken om te weten of myne bemerkingen u n et een beetje lot overdenking gebragt hebben. Begint gy nu te gelooveti dat gy met uw aelsterscli klieksken om zeepe gaet? Pluymstryker.Om de waerlieyd te zeggen, B. Pandour, 'ten ziet er niet pluys uyt. De laetste zitting van den gemeenteraed doet ons schroomclyk veel kwaedonze party is er zoo danig in geklopt en herklopt geweest, dat zy zich van die klopping moeyelyk zal konnen opregten. Pandr. Moeyelyk of niet moeyelyk, 't. is gy die responsabel blyft en moet weten wat er u te doen staet -om ons kraém regt te houden. Gy alleen zult hier rekening geven. Pluymstr. Dit is aliemael gemakkelyk ge klapt, Pandour, maer geef my de mannen, 'k en kan 't ik jandorie alles alleen niet doen. Pandr. Hoe! hebt gy den grooten Jeff niet? Hebt gy schepen De Ryck niet, nen avocaet dien gv zelf zegt geen kat' te zyn om zonder hand schoenen aen te pakken? Hebt gy V. Cumont niet, ook den zoon van zyn vader, en dfè uyt liefde voor 't kliekske zyn bloed zou vergieten? Wat wilt gy dan riog meer hebben? Pluymstr. 'T is waer, ik beken het dat die dry mannen excellente liberhaters zyn, vol goe den wil, met bert en ziel aen 't kliekske ver knocht, maer kan ik met die elementen tegen 't klerikael gespuys opkomen, als onze jannen niets by te zetten hebben? Panu'r. 'K heb het u over acht dagen gezegd dat gy u op hun niet mogt betrouwen 'K zag ik wel uyt hunne magere diskoersen dat zy niet zullen bersten van te veel verstand, en daerom zegde ik u dat gy zelf hun de les moest voorspel len, en gy zelf moest spreken door hunnen mondWaerom doet gy dit niet? Pluymstr. Wat dwazen praetWie kan van te voren weten al wat de klerikalen gaen opwer pen? En wat meer is, al hadden zy hunne les voor den neus, nog zouden zy zich zelve in den zak stekenZoo slim zyn onze mannen Pandr. Ziet, Pluymstryker, g'en moet hier niet spytig zyn, ge zyt'gy wel een beetje in graed verheven, maer 'k ben ik toch uwen baes, en als ge niet braef zyt, zal ik weten wat er my met u te doen staet. G'en moogt hier nooyt uwen neus voorbyklappen. Pluymstr. PardonB.\ Pandour, 't was een woord voor mvn gedacht. Pandr. Allons, 't is wel. Let op 't geen ik ti ga zeggen Ge zult een verslag van de zitting geven in 't Verbond en daer op geen mande leugens zien. Ge zult met de klerikalen den spot dry ven zooveel gy kont en de welsprekend heyd van onze jannen zoodanig ophelderen, dat zy als dry overvliegers, als dry fenixen aenzien worden. Pluymstr. Wees maer gerust, 't verslag is al gereed. Maer 'k vrees dat het zal boter aen de galg zyn. G'heel de stad weet te wel wat er in de zitting is omgegaen, de zael was proppende vol, en onzen droeven Jeff met zyne vyf satelliten stonden alle oogenblikken met hunnen mond vol lauden, gelyk sterrekykers naer den plafond ie kyken, niet meer wetende wat zeggenTot dry vier keeren zyn onze fameuse sprekers met omveêrstaenbare afkeuringsteekens begroet ge worden en 'k zag dat 't zweel hun van sehaemte overdekteTwee dagen nadien hoorde ik oenen kleynen burger in d'herberg zeggen Sedert de zitting vau vrydag, moet ik iederen keer lagclien als ik nen liberael zie; van te voren was ik er benauwd van, meenende dat zy do geleerdste, de verstandigste en de magtigst'e dor monschen waren. Maer nu dat ik ze zie voor de piano komen, moet ik my overtuvgen dat het maer droeve jongens zyn, windblazen die met een enkel sleeks ken van een spelde t'hoope val len. Ik lach ze nu vierkant uyt en ben er 't niinsie niet meer benauwd van. Pandr.Als 't zoo is. Pluymstryker, 'k vrees ik grootelvks voor Zander en voor g'heel ons boeltje. Maer zeg my eens om wat reden zyn onze mannen zoo openlyk afgekeurd in die zit ting 1 Er zyn zeker toch geen beestigheden verteld Pluymstr. Kolossale beestigheden zyn er door onze jannen uytgekraemd. Fils Cumont beeft daer doen zien dal hy, in plaets van den rede naer te spelen, nog eerst naer de school van volwassenen zou moeten gaen om te leeren lezen. Hy had zyn briefken voor zich, en dit wierd zoo ellendig afgekuoeyd, dat ik er zelf gedurig trekkingen van in myneri buyk gevoelde. Zyne reputatie is gemaekt, want 't was droeve om hooren en zien. Zelfs dreef hy de fynheyd eens zoo verre, dat hy maer seffens wilde een ander kerkhof maken, om er eenen dooden (e begraven wacinicê hy geenen \yg wist Pandr. Maer schepen Beuedi.ktus heeft zeker toch goed gesproken Pluymstr. Zwyg er van, B.\ Pandour, nooyt heb ik aen iemand meer bedrogen geweest. Ou der ons gezegd, T is nen magereu advokaet.liy sprak fransch" met hair op en dit met eene pró- nonciatie, als ware er een verkeusvel over zyne tong gegroeyd. Daerby geleek zyn geklap noch aen keper noch aen huilebalk en was hy alle oogenblikken 't eynde van zyn latyn.... Als eenen doortrapten klerikael hem vroeg wat hy met zynen dooden solidaire zou gedaen liebbeu wan neer er geene afsclieydiiigsplaels op het kerkhof was, antwoordde hy onnoozelweg: 'k zou hem overlaten aen GodEn al de toehoorders scho ten in eenen lach. Onzen slimmen advokaet was zoodanig uyt zyn lood geschud, dat hy daer zat te kyken zoo onnoozel als nen gepluymden Eunen Op een stoksken. Pandr Maer hoe zag er den grooten Jcff uyt in die rampspoedige zitting? Pluymstr. Zeer sober. Den man gevoelde dat bankier spelen en burgemeester spelen veel verschillen en dat zyn Jeffschap van de police polie hem veel magl maer weynig verstand geeft. Maer toch was hy slim genoeg maer zeer weynig in de debatten tusschen te komen, 't en zy om nu en dan eens op de magt van zyn oppercham- pettersehap te stoffen en te boffen, waenneê dan ook wel gelachen wierd. Pandr. Zoodat die zitting waerlyk malheu- reus geweest is voor ons kliekske Pluymstr. Dal ze niet maliieureüser zyn kon; want liever dan zoo nog eene by te woonen, liet ik my geesselen. 'K en heb nog van myn leven zoo geen déconfiture gezien, want onze zes man nen zagen er uyt gelyk afgelekte boterhammen, en zoodanig was de verslagend heyd onder de liberhaters die ook waren komen luysteren, dat den eenen voor en den anderen na slillekens langs de zvdeur wegrepten, en dal eenen ouden liberalen duts, die by d'afkoking zeer veel ver loren beeft, tot drymael toe onwillekeurig zynen wekker liet afloopen. Pandr. Als 't zoo is, dan wanhoop ik van dien aelsterschen bourg-pourri, maer toch, ge moet hier binnen kort terugkeeren, 'k zal den grooten raecl doen byeenkomen en wy zullen naer middels zoeken om dit klerikael gespuys te dempen. Pluymstr. Je suis h vos ordresF.'Pandour, maer 'k vrees dat 't kalf verdronken is en dat den put zal gevuld zyn. Au revoir. In zyn discoers op het stadhuys looft den grooten Jeff zynen voorzaet als een man van voorbeeldelyke vriendelykheyd. Iemand die Mr Zan der nog al wel kent, vroeg ons of dezen wel in staet was dit voorbeeld van Mr De Geest te vol gen, en zooniet, of Zander niet beter zou gedaen hebben dit potje gedekt te laten Is niet vrien- delyk wie wilt, want er zyn menschen die met d'azyntlesch zoo nauw verbonden zyn, dat men zou zeggen dat zy er meê getrouwd zyn. In 1849, als Mr G. De Gheest burgemeester genoemd was, gaf hy eenen prachtigeu diner in zyn eygen buys. Onzen grooten Jeff vind beter een bal op de groote zael van het stadhuys te geven en dus de meubels der gemeente te vcr- slyten alsof liet de zyne warenIs dit libera- lismus of lieveralismus Dat de burgers, aen wie men gedurig komt geld vragen om die meubels te onderhouden en te vermeerderen, daerover zelve oordeelen. Maer wy zouden eens willen weten hoeveel ons liberael bestuer al besteed heeft om het ameublement van 't stadhuys te vernieuwen of te onderhouden. Met d'eerste gelegenlieyd zullen wy dit eens trachten uyt te pluyzen. Ons vreugderyk en burgerlyk banket van 285 aelstersche kiezers hebben de liberhaters allian- cemannen op Zondag 13 dezer willen napoetsen. Maer wat verschil Ingezetenen der stad alleen mogten tot dit feest toegelaten worden, zegt het koppel uyt 't Verbonden nogthans, vele vremdelingen meegerekend, waren er w»el inde zeventig gasten aen tafel M. den schepen De Ryck heeft, met 't glas in d'hand, een historietje verteld uyt Cornelius IVeposen daermeê aen zyne tafelmanneii wys gemaekt dat de calholieken M. De Gheest niet herkozen hebben, omdat het hun verveelde hem den REGTVEERDIGEN te hooren noemen M. De Ryck was voorzeker aen zyn eerste bekerken niet, als hy met zoo een koddig historieke en eene zco diepzinnige conclusie voor den beetel kwamM. De Gheest vergelyken aen den grooten Aristides, dit trekt er op gelyk eene vesi- catorieop een houten been. M. Eyerman, verwarmd door de levendige toe- juyebingen die het. merkweerdig diskoers van M. De Ryck onthaeld hadden, nam ook het woord en wilde bewyzen dat de liberhaters nu nog de mëerderheyd in de stad hebben!En WAER OM? 1° Omdat, zoo hy vertelde, sedert 30 Octo ber, wel 50 nieuwe leden in de Alliance gekomen zyn (van de talryke demissiën heeft hy niet ge sproken); 2" Omdat de inhaling van den nieuwen burgemeester plaets gehad beeft op de wyze die aen iedereen bekend isDeze twee gewigtigb bewyzen zyn, dank aen den champagne, met de geesidriftigste toejuyehingen begroet geweest.... Zoo spreekt het koppel in 't Verbond van Zondag. En met zulke doorfyne redeneringen zyn er in 't jaer van gratie 1867 te Aelst nog liberale dupen te paeyênVoorwaer 't is een kleyn kostje en 't staet net. Maer als wy M. Eyerman 't plezier gedaen heb ben van de Alliance niet 50 leden te vermeer deren, enkelyk met hem en zyne medemakkers feestelyk af te koken, zullen wy er niet op zien hem op staenden voet liet zelfde plezier te doen. Dat zyne overblyvende makkers maer hunne demissie eens geven en zich aen eene herkiezing onderwerpen, hunne afkoking zal zoo kompleet zyn als ze M. Eyerman kan verlangen, en de alliance zal wederom 50 nieuwe leden bywinnen. Nu, 50 en 50 maken 100, en dit ware al een schoon cvffertje, byzonderlyk voor een kliekske dat zoodanig uylgetcerd is, dal het maer 't velle ken over de beentjes meer heeftM. Eyerman, zoud gy eu uwe mannen dit propositieken durven aen veerden Wat ons betreft, wy zyn allyd ge reed, neemt er maer nota van. Maer wy denken dat, als wy daernaer wachten, wy nog al lang zullen wachten. Evenwel zal het. toch komen met of tegen uwen dank. Al de liberhaters van 't land hebben bet orde woord uyt de revolutionaire francmaeons-logie ontvangen om gelyk bleekershonden uyt te val len tegen Spanje. Waerom? Omdat den logie^- winkel in Spanje in duygen valt. Het spaensch gouvernement, zoo het schynt, wilt het opperge zag der revolulionnaire francmagonslogie niet erkennen, het wilt zich niet laten ruineren noch 't onderste boven keeren gelyk Italiënen daer om moet er in al de liberh'atersgazetten tegen Spanje gehuyld en gebast wörden. 'T is alzoo dat men onder al die huylers en bassers ook het fameus koppel over acht dagen aen 't werk ge zien heeft, om 't klenkalisnius van Spanje in stukkon te klieven. 'T zyn de klerikalen, roept 't koppel uyt, die de slaelsaenslagen, het despo- tismus, de regeringsloosheyd en de omwente lingen voortbrengen. Welnu, stelt in de plaets van 't woordeke klerikael bet woordeken liberael, en dan is het geschryf van 't koppel eene volle waerlieyd. De proef daervan is gemakkelyk, men heelt maer naer Italiën te zien, waer de liberalen nu mees ter zyn. Hewel1° In dit zoogezegd verlicht Italiën vind men in de statistieken van 1866, 82,616 diefstallen. 2° Behalve de 10 hospitalen uytsluytelyk be stemd voor vrouwspersoonen besmet niet de eerloosste aller ziekten, zyn er nog 65 burgerlyke hospitalen en 19 prisons met ziekenzalen voor die rampzalige schepsels. Dit maekt te samen 94 gestichten om die ongelukkige slachtoffers der ontucht te plaetsenEn hoeveel gestichten zyn er nu voor de manspersoonen die insgelyks door die schandplaeg getroffen zyn Het getal moet voorzeker niet minder zyn........ I)e kosten van oppas voor de vrouwen alleen beliepen in 1865 lot. 764 DUYZEND 933 FRANKS. Dit maekt dooreengenomen par dag een frank 14 centimen voor iedere dier besmette vrouws persoonen. Leve den vooruytgang Leve de verlichting Leve 't koppel slimmerikken uyt 't Verbond. Voorlaelsten vrydag is onzen gemeenteraed vergaderd geweest om over de groote kwestie van het kerkhof ie beslissen. De zael, den gang en zelfs een deel van den koer van hel stadhuys waren met eene overgroote menigte aenhoorders bezet. De zitting wierd geopend om 7 uren. Mr Betlnine nam eerst het woord om een voorstel betrekkelyk liet nieuw kerkhof voor ie dragen. Zich schikkende naer den geest van net dekreet van Prairial, 't welk voorschrvft dat er verscheydene afbakeningen op het kerkhof moeien wezen voor de verschillige ge- loofsbelydenissen lieefl den achtbaren spreker die thesis op eene grondig benedeneerde wyze ontwikkeld en bewezen dat zyn voorstel gansch eensluydend was met hel dekreet van Prairial en den art. uer grondwet welken de vryheyd der eererïienslën waerborgi. De klare ontwikkeling van deze overschoóne kwestie wierd niet de grootste belangstelling opgevolgd door de tal ryke aenhoorders zoo liberalen als calhólyken welke maer al te wel verslonden dal Mr Bethune clks vryheden wilde doen eerbiedigen dat hy noch gunsten* vroeg voor de calhólyken, noch benadeeliging voor anders- gezinden, met een woord dat hy niets anders begeerde dan regt voor iedereen zynde dit den eenigen middel om alle wetsovertreding te voorkomen. Dan heeft M' Cumont wat geklapt en laten hooren dat hy tegen den voorstel zou stemmen, omdat er te Aelst maer eenen eeredienst beleden word, en er dus maer een kerkhof voor allen moet wezen. Volgens Mr Cumont is de wyding van 'l kerkhof in den wensch vati de kiezers niet, aengezicn de kiezing van 3 :i oet. slechts een geldspel is geweestTrekt maer de leeder op ais zulke fenixen gesproken hebben. Na de overtuygendo redevoering van Mr Bethune heeft Mr Lienarl het woord gevraegd en na eene schitterende voorrede de voorhandige kwestie in alle hare doelen diepgrondiglyk onllid. Zich insgelyks steunende op het dekreet 't welk onze tegenstrevers gedurig inroepen om onze heyhgsle regten en verzuchtingen te inoge.n schenden, heeft den welsprekende!) rédenaer victorieus- Ivk al de sophismen of valsehe uytleggingeu voorkomen en vergruysd. Zyne tegenstrevers door eene mngtige redekunde van 't een dilemma in 't ander leydende, en dit allyd op het terreyn der wet, was 't voor Mr Licnart eenvoudig spelen gaen om de tegenkanters van afba kingen op het kerkhof lelterlyk ineen te dringen en hun zelve al de nictigheyd hunner argumenten te doen bekennen. 'T was ook datgene wal den schepen Mr De Ryck te beurt viel, welken dit mael gevoelende dat hy met geenen hoop gapets en onnoozele knikkers te doen had, vruchteloos in '1 ruym - schermde en al zyne poo gingen gebruykle om, bezydén de kwestie, uyt d'handcn van zynen tegenstrever te ontsnappen Ja*, zooverre ging het, dat meester De Ryck, die anders allyd zoo veel Te zaggen heeft, zich eyndelyk moest overgeven op eene hem gedano Kwestie wat hy met eenen afge storven solidaire zou gedaen hebben, on antwoordde moa ze ne Ie zuzcrais pus, ze laièserais a Djieu le soin ('e Ie zuzer lk zou liem niet oordeelen, ik zou aen God de zorg van zyn vonnis overlaten. Gelyk men begrypt schoten publiek on racrlsleden in eenen schaterlach. K' Vac Wambeko insgelyks bet woord nemende, begon met aen M' Cumoul eene duchtige bestraffing toe le dienen voor de onbekookt? dwaesheyd die hy zich veroorloofd had naerT hoofd der calhólyken le werpen. Vervolgens den grond der kwestie aengrypende, heeft den geacbllen spreker het dekreet van Prairial in zynen oorsprong opgekoeld en zoo klaer, zoo onwederleggo- !yk bewezen dat de calhólyken niets anders vragen dan de toepassing van hel zelve, dal zyne koppigste tegenstrevers die wy gehoord hebben zelve beleden nooyt iels grondiger noch redelyker gehoord te hebben. Mr Van Wambeku heeft in zyne lange redevoering geen oogenblik de kwestie verlaten en eyndelyk door de zien wyze van de eerste liberalen van 't land, zooals MM. De Brouckere, TielemansOris, den grooten Rabbvn der Joden, den protestanlschen Domino van Brussel etc. ele. den slag van gratie gegeven aen onze magere liberale koppen, die nu gezien en ondervonden hebben dat, als zy mot mannen van redekunde eu ver sland te doen hebben, maer dwergen zyn in plaets van reuzen gelyk zy zich soms uytgevcn. Als M' Van Wambeko vroeg oen Mr Van Langenhove, i die "van geene sclioydiug op 't kerkhof wi'ue hooi en, waer hy hem zou begrnv.ni hebben, kvvamo er hier eenen protestant le sterven, sprong Mr Cumont eens klaps open en riep il: zon eeii ander kerkhof maken Ccw algemeen gelach lu-jogende naluorlyk die slimme antwoord.En gy, M' Van Langenbove, wal zoud gy er meè doen Na lang gedubd te hebben, antwoordde den grooten burgurvooglIk zou hem op een ander zenden Ge gevoelt, lezer, dat wy hier niet langer konnen op aendringe», als er zulke liefhebberyen te berde moeten komen de verplettering der liberalen was volkomen.... Den voorstel van Mr Bethune wierd in stemmen gelegd eu met 9 stemmen tegen de zes liberalen aengenomen. De zitting der Kamer van 19, had bezonderlyk een karakter van regtsgeieerdheyd, al de repre sentanten die in deze diskussie gesproken hebben, le welen de IJ 11 Delconr, Jacobs, Lienart minis ter van juslicie, zvn alle regtsgeleerden. M. Lienart heeft verscheyde mael hel woord genomen en heelt eenige aenmerkingen met eene bezondere kluerheyd voorgesteld. Zoo als wy reeds gezegd hebben, by spreekt gemakkelyk, klaer en correct. Dien Jongen representant, zal ongelwyfeld aen de verwachting beantwoorden voor zyne politieke vrienden die hem gekozen hebben. Hy heeft wel gedebuteerd, en 't is veel. Journ. de Bruxvlles. Er is liedendaegs byzonderlyk kwestie in ons Vaderland om onze nalionalileyt en or.zydigheyd in Euopa te behouden door hel slichten van ver sterkingen en -vestingswei ken. Wy zien alle dagen artikelen in de gazetten en broehuren aen het ven ster der boekhandelaers. Indien uien die schryvers volgt en gelooft, zoo zal geheel Beigiën weldra een oiioverwiniielyken vierhoek worden. Om zeker te zyn den vyand tegen te houden en hem geenen in gang le laten, zul men ten noorden, ten zuyden, ten oosten, ten westen hel land versterken. Er zal eene byzondere zorg genomen worden dat den vyand zich van de yzeren wegen niet kunne mees ter maken. Eenige vestingen die beslaen zullen moeten verdwynen omdat zy niet overeenkomen met 't plan van verdediging, kortom, men zal tien of twaeif millioen noodig hebben om dit ontwerp ten uylvoer le brengen. Eene kieyniglieyd. voor waer! en later zalmen hel leger herinrigten eu vermeerderen ont al die forten te bezetten en des noods te bevryden tegen de vyaudelyke aenvallen. Geheel Europa is dusdanig door het inilitai ismus verblind dal den sehryver der Puix van verdriet de koorts gekregen heelt. Wal zullen de Anl werpe- naers zeggen, als zy zullen zien dal anderen ook hef geluk gaen genieten waer zy zouden willen van verlost zyn? Wal wilt men doen? Bismarck is nog niet dood, maer hel schynt dat den man toch zie- kelyk is, en met hem zal den geest van oorlog sterven Als het alzoo voort gaet, het jaer 1867 belooft van wel zyn deel rampen en ongelukken op zyne rekening te moeten n"ërsclu vven. liet is nog maer kortelings begonnen, en het heeft er al dry groote aen te stippen. Over eenige dagen was het de aerdbeving in Algeriën welke zoo verschrikkelvke verwoestingen aennchlle en aen zooveel mensch n liet leven kostte. Nu schryft men uyt Londen dat er daer in den namiddag van dynsdag laetst eene vree/i lyke ramp in Regeuls-Park heeft plaets gehad. Meer dan twee honderd persoonen waren aldaei op den grooten vyver aen het schaelseni vden en wandelen, toen do nog dunne yskorsl eensklaps brak en allen in het water vielen. Men telt meer dan dertig verdronken menschen. Uyt Napels brengt men ons de Ivding dat er daer in den nacht van d n 14 een yselyk tempeest heeft gewoed. Twintig koopvaerdyschepen zyn vergaan, en veel andere hebben zwaie avary geleden. Tal ryke menschen hebben daerby het leven verloren. (Landbouwer). Den volgenden brief', waeraen wy volgeern eene plaets verleenen, zal tol stichting dienen van onze talryke lezers en tot groote vei Iroosting van al de oudeis die het onschatbaer geluk genieten yan een of meer kinderen te hebben die naer Roomen ver trokken zyn om, des noods, hun leven ten besten le geven voor de verdediging van onzen Heybgen Vader Pius IX Roomen, 13 january 1867. Beminde Ouders, lk beu, God dank, gezond in hei oud Roomen, de stad der Heyligeii, aengekonien hel was 7 uren des avonds. Wy hadden deze vertraging loe te schryveii aen de on stuymige zee van Livorno naer Civita' Vcechia. Ik en heb niet ziek geweest, maer vermoeyd en afgemat, men kan niet meer, nogthans zou ik geern het dubbel uytstaen om nog eens getuvge le kunnen zvn van eene woedende zee. Wat is dal schoon, wat is dat treffend, dan loont God byzonderlyk zyne almogendheyd. Den zondagen inaeudag heb ik veie schoonheden en oud heden van de Eeuwige Stad gaen bezigligen aireede verscheyde keeren heb ik Si-Pieterskerk gaen bezoe ken als ik er de eerste mael intrad, was ik verwon derd my niet meer getroffen le gevoelen, ik had er een groolcr gedacht van maer na ze twee, drymael be zocht te hebben wierd ik verbaasd over hare* majesteyt en verslond de bewondering die zy inboezemt aen allen vremdeling. lk heb het geluk gehad van den II Trap te mogen beklimmen, men doet dit op beyde kniën, en op iederen trede een vurig gebed. Groote aflaten zyn ver gund aen deze godvruchtige oefening. Den dynsdag heb ik de kerk vairSt-Jan de Lalran bezocht, zy is aller prachtigst, men ziet er niet als marter, goud en zilver, haren rykdom is onbeschryvelyk. Den woensdag ben ik gegaen naer de Plaets der dry Fonteynen, plaets waer den H. Paulus de martelkroon behaeide de eerste fonlcyn spruvlte daer waer rfen heyligen belyder de eerste mael door het zweerd ge- slagen wierd en bet water dal er uylspruyt, is geheel warm de tweede fonleyn spruvlte op den tweeden slag en het water is lauw, en eyndelyk, voor de drrdo mael, als het hoofd van den heyligen ter aerdc viel, spruytto de derde fonleyn én dit water is koud. Den donderdag ben ik naer het Valikaen gegaen, daer heb ik den II. Vader gezien en gesproken. U zeggen wat er dan in my omging ware my onmogelyk. Oh, wat ver heven gelaet t welke kalmte en geruslheyd in de ge- heele houding van dit lam. omringd van woedende wolven. Ik had smeekschriften by my, maer verre van die le durven loonei), kon ik nauvvelyks antwoorden op de vragen die Hy my tocsticrde. zoodanig was ik getrof fen en "als verslonden op het zien van dien groot- n Paus Pius IX. Sedert dien brand ik van verlangen om myn bloed le mogen storten voorden heyligen Ouderling.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2