Solidaire propaganda te Antwerpen. 1781). Landgenoten, op uwe hoede. Pluymslryker by Pandour 1e Brussel. Be Vrydenkery. KAMER. liet nooyt genoeg geschandvlekt solidairenge- spuys zoekt, onder 't masker vari menschlie- vendheyd, zyne verwoestende en goddelooze leeringen onder het arm volk van Antwerpen te verspreyden. Over weynige dagen, bood zich eene arme weduwe met dry kinders ten bureele aen van die zoogezegde menschüevende kérels en vroeg eenige hulp. Den solidairen buralist, eenen ouden gryzaerd, na liaer eenige vragen over haren toestand gedaen te hebben, wekte haer op om, indien zy kwame te hertrouwen, niet meer te trouwen voor de kerk. De samen- spraek tussclien die arme weduwe en den soliT dair was, volgens den Journal d'Anversvan volgenden inhoud Vrouwke, gy hebt verscheydene kinderen? Wacht u wel van ze te laten hunne eerste com munie doen; en kwamt gy in een tweede huwe- lyk nog kinderen te krygen, ge moogt ze. niet doen doopen. Al die dingen, geloof my, laet ze ge rus tel yk varen. Oy zy t doodarm en ongelukkig, hewel wy zullen u helpen, g'en zult nog geen lialf «er t'huys zyn of ge zult al eenige hectoli ters kolen ontvangen. Als gy geen werk hebt, kom, wy zullen er u geven, en terwyl gy op uw werk zult wezen, zullen uwe kleyne kinders wel gekleed hunnen tyd nuttiglyk in onze scholen besteden. Ge ziet dan, vrouwke, dat ge kont gelukkig zyn als ge maer wilt Maer, Mr gy vraegt my dat ik aen myn geloof zou verzaken en myne kinderen zonder geloof zou opbrengen. Zy zyn allen gedoopt, en in de christeiyke leering onderwezen, en gy wilt dat ik ze aen het christen geloof onttrekke!.... O neen, dit nooyt!.... Vrouwke, kom, zet u wat nader by het vuer, 't is zoo koud, en laet ons wat klappen Zeg my, kent gy dit? (hy toont haer een crucifix geplaetst op een tafeiken met bet aeuzigt om leeg.) Ja, Mr 't. is hel beeld van ons lieven Heer. In 't g'beel niet, vrouwke lief, 't is enkelyk een drykantig stuk hout en niets meer Mr 'k heb ik al tyd geleerd dat dit het beeld is van ons lieven Heer. Pru'len, onnoozel schepsel!Zeg my eens, hebt gy niet 't een of 't ander -beeld in uw.huys? Ja, het beeld van eenen hevligen. Hewel, myn scliaep, wat is dit? Een beetje plaester. Mr ik gevoel waer gy naertoe wilt: geen doop sel meer! Geen eersie communie meer! Geen huwelyk meer voor de kerkGeen heyligen meerEn waerschynelyk ook geenen- God meer Ja, juyst, en ook in uwe laetste ziekte geen priester, geen sacramenten meer Maer Mr dit is my en myne kinderen aen 't geloof doen verzaken Wel, vrouwke toch, ge vraegt my van u onderstand en werk te verleenen, van te zorgen voor uwe arme kinderen, en ik zeg u dat gy dit alles in overvloed zult bekomen, dat er u niets zal ontbreken, maer wel te verstaen, op conditie dat gy verzaekl aen al wat ik u daer kom te zeggen. Maer, M' doodarm zyn, is dit niet genoeg om geholpen te worden Zeker niet, dan hadden wy maer ons geld byeen te vagen als nen vuyluisboop en u daervan tè laten pakken zooveel ge wilt. Mr het kan niet zyn, geef m-y myn huwe- lyksakte terug, 'k heb liever doodarm te blyven. Gc zoud beter doen, vrouwke, van eerst nog wat te overwegen. Neen, dit kan ik onmogelyk niet doen, ik kan noch mag myne kinderen aen 'l geloof ont rukken nocli zelf er aen verzaken. Hewel, vrouwke, ik raed het u nogtans aen en wek u op wel te overpeyzen. Mr als 'l u belieft geef my myne huwelyks- akte terug. Daer, vrouwke, neem uwen brief, overpeys alles wel en kom binnen eenige dagen terug....' De ongelukkige schamele weduwe vertrok g'beel ontsteld en ging aen eene vriendin met biltere tranen vertellen 't geen haer kwam te gebeuren. Wy zullen ons wel wachten hier iets by te voe gen wegens bet solidairen gespuys; hét koppel uyt 't Verbond zou ons aenstonds zeggen dat wy de solidairen, ondanks hunne algemeen bekende eerlykheyd en menscldievendheyd, zoeken te bemod derenwant het eerlyk koppel verdedigt alles wat eerlyk is welligt een schol zou vallen, loeu plotseling hel seyn wierd gehoord. De wacht, wederom door den kolonel vergezeld, trok onmiddolyk op, henevens eenige der meest beproefde officieren van hel regiment. Toen zy den post" naderen, zagen zy den man dien zy daer had den uylgezel naderen, terwyl hy een anderen by zyne lange hairen langs den grod voortsleeple, en weldra bleek hot dal dezen een Indiaen was, die door de schildwacht, was doodgeschoten. Den man moest nu onmiddolyk verhalen heigeen hem wedervaren was. lk had n gezegd, zcyde den man, dal ik vuren zou zoo ik het minste gcriisel hoorde, en dit besluyt heeft my het leven gered. Ik had nog niet lang op post gestnen, toen ik op korten afstand van my verwyderd eenig,geritsel vernam, lk keek om en ik zag een Amcri- kacnsch zwyn. zoo als er zoo veel hier in de bosschen zich ophouden hel dier woelde deri grond om met zynéshuy.t, eu schoen le zoeken uner evkels lussohen do afgevallen bladeren. Daer deze (lieren hier zoo alge meen zyn, zou ik er niet lan gcr mier gekeken hebben, doch daer ik voortdurend op myne hoede was, ieder oogenblik eene overrompeling^gverwachlle, en niet wist wat ik al dan nia als eene gu oude reden lol bekom mering had acu le merken, hi ld j myne oogen onaf gebroken op hol dier gevestigd, en Kgiug al zyne bewe gingen na. Voor het oog<nblik bestond er echter geen reden om het alnrmschool le geven, liet scheen mv echter dat het dor iets zonderlings in zyne bewegingen had, en my hoe langer hoe diglcr naderde, hoewel 'hel sloeds traehüe nobler my en buyten myn gezigi te blyven. Ik wientnu hoe langer hoe oplettender, en ik stond in bcracd of ik vuren zou of niet. Myne kameia- Aeuge/.ien het liberalendom zynon oorsprong heeft in de princip.én van 4789, is 't van 't groot ste belang dat men wel vvete wat voor mannen de voorzaten waren van onze hedendagsche liberbatcrs en hoe zy die principen hebben inge huldigd. Wanneer de liberale belhamels, de bewonde- raers van Voltaire en Rousseau, in 4789, te Parys, hun roof- en haetgeweefsel sponnen tegen godsdienst en koning, vonden zy twee volksbelooningen uyt die daerin eene groote rol speelden, te weten de lastering en bet graen! Den 12 julv riep Camille Dumoulin den eersten dat men 't volk gael vermoorden. De bureclen aen den ingang der straten van Parys worden in brand gestekeu; liet gerucht loopt dat bet graen in de stad niet mag komen, om 't volk uyt te hongeren. Den deurwaerder Maillard aen 't hoofd der benden piundert de wapenwinkels en neemt de geweeren en pistolenOveral roept het liberhatersgespuys'tis de duerte van 't brood, de monnikken en nonnen hebben al bet graen in hunne kloosters en ook meest al de wapens... Er zyn 20,000 fusieken by de Carthuyzers Naer de CaiThuyzors, roepen zyDen abt vraegt: wat wilt gy? Wapens!Er zyn bier geene wapens. Laet ons zien, en 't gespuys vliegt binnen. Alles word in stukken en brokken geslagen. Men brengt twee monikken voor. Hier zyn wapenverbergersDocd aen de mo nikken, scbynheyligenVerraders!... De messen waren reeds op de borst, toen eenen burger er in geiukte de schandelykheyd dier vreede baldadigheden te doen verstaen Ondertusschen waren andere benden naer Sl Lazarus-krankzirinigenhuys'gevlogen, om er vol gens d'eene wapens, volgens andere er meel te vinden. Daer word wederom alles kort en kleyn geslagen zonder iets te vinden. Eyndelyk stroomt hel gespuys naer de wapen- plaets der invalieden, neemt daer 20 kanons en 20,000 geweeren. Van daer naer het fort de Bastille. Den gouverneur weygert den ingang, bet fort word aeugerand, verscbeyde officieren en soldaten worden verscheurd, 'andere opge hangen. Dit was den 44 july. Den 22 July worden den ouderling Foulon en zyn en schoonzoon Berthier opgeligt en op de gruwelykste .wyze vermoordHet gespuys gaf voor voorwendsel dat Foulon zou gezegd hebben dat hy 't volk zou doen liooy eien. Men bragt liet afgesneden liooid van Foulon onder d'oogen van Berthier, en aen Berthier zelve baelde men 't lierte uyt 't lyf en bragt men bet bloedend voor de libe'r- baters stadliuyslieeren. Men liep eenen dag en half met de twee bebloeclde hoofden op pyken. Den bakker Francois wierd ingelyks vermoord. De liberhaters vergadering beraedslaegde koel bloedig te Versailles over de regten van den menscïi tpen op o october deurwaerder Mail lard liet woord vroeg en zegde: Het volk weet wie liet graen duer maekt, wie geld geeft aen de mulders om niet te malen. Den artsbis- schop van Parys is er eenen van, de priesters zyn de vyanden des volks, maer den arm van 't volk is reeds opgeheven, en den arm van 't volk is schrikkelyk. Uyt deze weynige regels ziet men klaer hoe de godsbaterv der vreede liberhaters het volk weet te misleyden met de menigten te streelen en haer de hand te vryven, en als 't oogenblik voordeelig scliynt, op klooster- kerkgoed en priesters te wyzen. De kasseysteenen van 48o7, de brand stapels van Jemmappes, de kerkhoven, de roof- wet der catliolyke studiebeurzen leveren ons reeds eenen voorsmaek op van die fanatieke liberliatery. Moesten zy eens voor goed en g'beel meester worden, 't zou er nog anders gaen. God beware en verlosse voor allyd ons schoon Belgiën van 't rampspoedig en godsdiensthatend liberbatersdom Pandour. Ha, Monsieur Piuyrastryker, ge zyt daer eyndelyk toch. 'K was gereed u met den telegraef te doen roepen. Waerom zyt gy over acht dagen niet gekomen Pi.üVMSTRïKEii. "F was my onmogelyk, Pan dour, 't klerikael gespuys levert my 'zoodanig veel tablature, dat ik er geenen weg meê weet. Verandert dit niet, 'k moet er onder blyven of de pyp aen Merten geven. G'beel 't kii'ekske ligt plagtgenepen tot Zander toe. Paso». Hewel, jongen, dit verwondert my niet. Be moorlelbazen zoowel als ik zyn sedert lang overtuygd dat gy den man niet zyt om onzen winkel te doen draeyën. G'hebt een veel te groot den zullen my uytlagéhen, dacht ik, wanneer it alarm maek door belnederseliielen van een zwyn. Ik had dan ook byna besloten bel dier met rust te'laten, toen ik meende op le merken, dat het, juyst toen liet zwyn post vatte achter een krnpelhoscbje, eenen voor een zwyn zeer onnntuerlyken sprong deed. Nu aerzelde ik niet langer. Ik legde acn, schoot myn geweer af en het dier lag oogenblikkelyk voor my uytgestrekt, met een gcluyd dat ik terstond voor de s'leai van een mensehe- lyk wezen herkende. Ik naderde, en verbeeld u myne verbazing toen ik bevond dot ik een Indiaen gedood bad. Ily had zich verborgen onder de huyd van oen wild zwyn, zyne handen en voeten waren er zoo volkomen mode bedekt, en hy geleek zoo precies op hel dier dat hy wilde voorstellen," dal de vermomming op eenigen afstand en lusschen de struyfcen en het kreupelhout niet alleen onmogelyk te onderkennen was, doch zelfs op korten alsland menigen zou misleyd hebben. Ily was gewapend mei een knods en een toma hawk. Het raedsu! van liet verdvvynen der vorige schild wachten was nu opgelost. He Indianen, op deze wyze als zwynen vermomd, be gaven zich ieder afzonderlek in hel kreupelhout, namen liet oogenblik waer dal zv tie zwynen-huvd konden afwerpen, overvielen de schildwachten nog vóór dal deze zich in de mogelykheyd bevonden om alarm te maken, en na den man gedood en gescalpeerd le heb ben, droegen zy zyn lyk van daer en verborgen hel op eenigen afstand onder de bladeren. De Amerikanen beloonden hen voor elke scalp van een vyandelyk so ld re! die zy hun loonen konden. gedacht van tt zeiven omdat gy in den schyn den importanten kunt spelen maer daerin zit bet verstand niet. Be komedianten spelen ook die rol. Als zy gekleed zyn en op den theater Versehyneri zou men zeggen, 't is den duvel en zyn-moer, doelt als hunne kostumen uyt zyn, 'tzyn waerlyk arme beestjes, el après loutsimpele komedianten, .waer noch oordeel, noch kruym, noch beleg in zittten. Pluymstr. 'it zie wel, B.\ Pandour dat g'onze moeyelyke positie in dien Aelsters'chen bourg-pourri niet verstaetj 'ge peyst gy dat bet le Aelst is gelyk te Brussel, en dat bet ullemael maer een gapen en een gieten is hola baes, 't gaeter daer anders 'k moet zonder ophouden vechten legen byna g'beel de stad, en'k en heb geen ander hulp dan van onzen Zander en van 't kliekske, en ge weet wat slimmerikken liet zyn. Pas™. Bat uwe positie nu moeyelyk ge worden is, dit weet ik. Maer wie beeft ze zoo moeyelyk gemaekt Had uwe bovenkamer beter gemeuöTéerd geweest, 't en zou nooyt zoo verre gekomen zyn. Ik heb bel altyd gezien en gewe ten, al de kwanten die maer halve scholen ge daen hebben, al die zoogezegde halve of mislukte studenten hebben ons altyd veel meer kwaed gedaen dan goed, niets is er voor ons zoo 11a- deelig dan die halve geletterden, en nog byzon- derlyk als zy ingenomen zyn van liun zeivèn en vol pretentie. Daer en steekt zoo niets solïed in, bunnen kop zit vol ydel glorie, zy hebben wat gelezen zonder bet verstaen te hebben omdat bun oordeel zoo kort is als zagemeel, en als ze moeten iets gewigtig uytwerken, ze stellen hel en aerde in beweging, en dan, op 'l eynde van 't spel, miskloeteren zy de zaek en daermeê is 't gepast ze staen daer dan te kyken gelyk nen hond op een zieke koeNeen, neen, jongen, 't en zyn de klerikalen niet, maer wel onze eygene slimmerikken die zich zelve op 't zand gevoerd hebben. Pluymstr. Maer wat kon ik er aen doen ais zy in alles hun eygen gedacht wilden uytwerken? Pandr. 'T is juyst datgene wat bewyst dat ge maer nen teppen zyt met veel ydel glorie maer weynig breyn. Had g'een beetje fyn geweest, g'liad ze alieihae! gefopt tol Zander eii uwe twee sprekers toe. Maer wat wil ik zeggen, 't is by u veel geschreeuw en weynig te scheeren. Pluymstr. Maer peyst gy dat ik met die mannen niet te rekenen heb G'hebt daer onzen Zander B. V. Hien kerel heeft van den eenen kant te veel verstand om zich zoo maer dom weg le laten by den neus leyden en voor nen uyl te willen passeren en van den anderen kant, heeft byte weynig versland om alles of zoo iets fyn dooi zyn zeiven te doen. Hoe wilt gy dat'ik daermeê den logiewinkel doe marcheren Pandr. Altyd de zelfde streken by kneukels als zy 't spel verbrod hebben, zoeken zy hunne klodden een ander op te hangen. Jlaer 'k ga u klaer spreken den grooten raed is zoo goed als gedecideerd van u weg te trekken, omdat hy ai uwe uylenstreken ziende, overtuygd is dat gy ten niete uytgebrand zyt, dat uwen invloed op 't volk onder zero gedaeld is, en dat gy uyt uwe schamelyke neêriaeg nooyt meer op kont staen. Pluïmstr. Heeft den logieraed u niet gezegd, Pandour, waerin ik zoo al den Ennen VVuyten of den uyl gespeeld heb? My dunkt, als iemand in een rotten klerikalen nest gelyk Aelst kan tot stand brengen liberhaters k.kscbolen van eersten rang voor jongens en meysjes, publieke confe- rentiën doen geven door onze bezonderste ge- lool'sverzakers en godslooohenaers, francmafons- logie, theaterspel, alliance, volksboekerv. doen opregten en in gang steken, daerby nóg alle weken een welgepeperd gazetje doen voor den beelel komen, ik zie ik niet dat men daervoor eenen zoo kolossalen dommekop moet zyn. Wat peyst gy er van. Pandour Payor. Ziede wel, ziede wei, altyd dwaze stroppentoeren, kinderagies, stoflen en boffen op u-zelven en u laten foppen waer ge by zyt. Wilt gy weten wat ik peys van g'beel de litanie die ge daer met zooveel complaisance afgezee- veril hebt Pluymstr.Ja, B.'. Pandour, laet ons eens hooren. Payor. Wel dat in 't land der blinden de eerioogigen koning zyn, en dat al uwe liberale vruchten zoodanig bitter en verzuerd smaken, dat welhaest niemand meer er zal willen in byten, dit is te zeggen dat al uwe werken zullen in duygen vallen. Pluymstr. (Zyne tranen afvagende). En is den grooten logieraed daerin ook van uw ge dacht Payor.O gy grooten bluffer, wat! ge zult bier komen jankenSeffens blymoedig, zulde, of'k steek u buyten Pluymstr. 'K en. janke 'k ik niet, BPan dour, maer 't is toch droeve, van bier zoo onge nadig te moeten gekamd worden als nen mensch zyn beste gedaen heeft. Payor. 'T zyn de logiebazen zelve die my van alles overtuygd hebben. Zy hebben op uweii chapitre eene geheele zitting bezig geweest, daervan is er een wydloopig verslag opgemaekt dat ik u binnen acht dagen wyd en breed onder den neus zal leggen. Nu moet ik den logieraed gaen presideren en kont gy optrekken. Maer ïraebt dat ge my de naeste week eens weet te zeggen wat er zoo al is van die nieuwe maet- schappy, die te Aelst komt ingerigt te worden onder dén naem van Bokkeryders. Naer ik bier vernomen heb, heeft die maetschappy veel byval en is zy uylnemend populair. Bit geeft my en myne medebazen nog meer onrust. Pluymstr. Inderdaed, om de waerheyd te zeggen,'k en ben er ook niet gerust op, dit zou nen leeleken doorn in onzen voet konnen wor den. Ik zal u de toekomende week daer meer weten over le zeggen. Au revoir, B. Pandour, tot binnen acht dagen. Pandr. Salut, Pluymslryker, dat 't wei ga. Den eenen of den anderen van het koppel uyt 't Verhoud moet ergens met eene geheyme Adamsstreek besmet zyn, terwyl bet zich zoo uylnemend verbitterd en spytig toont, omdat wy, in ons voorlaatste N', eens van verre het spreek woord vari den ouden Adam aengeroerd hebben, zonder nogthans naer bet koppel te mikken. Hadden wy eerder geweten dat die enkele aen- roering een zoo wonderlyk uytwerksel kon te weeg brengen, wy zouden sedert lang die snaer getoetst hebben en gezien wat er zoo al in 's kop pels lierte verborgen ligt, want 't is in de naluer van zekere kwanten, als zy denken verdacht te worden van iets dal niet heel proper is, hunne eygene fauten aen eens anders rug te vryven. Vraegt maer aen eenen vuyierik jongen, nat hebt gy hier, daer of ginter gedaen en seffens zult g'hem zien le peerde springen en hooren tieren 't is dien sloeber, dien schobbe jak, dien schurk, die u dit gezegd heelt, 't en kan van niemand anders komen dan van hem, want er was niemand anders acn of by, by alleen beeft my gezien in die siraet, in gindsc'h park, in zulken theater; maer 'k zal hem op zyn kappe zitten, dien schelm, enz. enzZoo inoet bet waerscbynlyk met den eenen o( anderen van bet koppel wezen, want op onze enkele aenroering van den ouden Adam schiet bet in de uyterste verbittering en werpt bet nen hoop scheldwoor den naer 't hoofd van den Demierbode, die den gemeenstee vaerlkapoen of zakkendrager r.ooyt in den mond heeft, en die ons eens le meer komen overluygen dat den modderstiel, den stiel is van 't koppel, en dat bet tot over de oogen ui den modder moet verzonken liggen, aengezien bet rond zich niets anders ziet dan modder en vuvligheyd. Doch zoo is 't allyd geweest, nen vuylen vogel bevuylt zyn eygen nest. Moesten wy 't koppel uytdagen ons een enke len treffelyken persoon te noemen dien wy ooyt bemodderd hebben, wy zyn zeker dat het zal zwygen en een ander zeévervat steken. Ware treffelyke mensclien kan niemand bemodderen, 't is maer als zoogezegde treffelyke persoonen zich zelve bemodderd hebben, dat zy zich door anderen bemodderd wanen, als een ander maer eensvoudiglyk zekere modderakten afkeurt. Van een rotten appel konnen wy toch niet zeggen dat by gaef, blozend, schoon en lekker is wy zou den dit schoon te zeggen en honderd niael te bevestigen hebben, den rotten appel zou zelf toch altyd bewyzen dat hy rotten appel is. Ergo... Het Verbond zegt dat wy, veel moeyte hebben om de redevoeringen van de twee sprekers te ver- leeren. Dit is maer hall de waerheyd 't is ons niet alleen moeyelyk maer volstrekt onmogelyk dezelve te verloeren, want nooyt hebben wy iets zoo ivdigeste of onverteerlyk ontmoet, zoo ge- knoeyd, zoo ellendig, zoo" verknoeffeld waren die discoursen. En wy zyn 't alleen niet, dry honderd aenwezige getuygeu, waeronder veie liberhaters, krompen ineen van schaemte in de plaets van de twee sprekers. Maer wal is 't, kop- nelke, g'en gevoelt niet dat eene dwaesbeyd pryzen, den dommerik spelen is. 'T koppel zegt dat bet voor ons niets anders dan walg en medelyden over heeft. Wel bedankt, koppel, wy begeer'en, wy willen van u niets an dersGaeft gy ons lof en eer, wy zouden kraclitdadiglyk protesteren. Uwen lof ware voor ons eene kroon van schande. Het Verbond beweert dat den gazetschryver maer de administratieve akten van den ambte- naer mag aenranden, en dit op ordentelyke wyze... Zyn uwe vuyle en dwaze platheden op MM. Van Wambeke, Liénart en andere OBDENTELYK, konfrater? Zegt gy ja, alle verstandig man zal u antwoord™ dat gy eene fameuse vuyle goeste moet hebben. Zegt gy neen, gy veroordeelt u eygen zelven en bewyst dat eenen ezelskop was- scheu maer verkwisting is van zeepe. Om te bewyzen dat M' Liénart, en altyd dien ongelukkiger! zelfden M' Liénart in den gemeen teleed en in de kamer niet deftig en wel gespro ken heeft, brengt het Verbond twee MAGT1GE redens aen 1° Hat den pastor van Godarville de godsdiens tige begraving geweygerd beeft aen zekeren Pergnaux, die hem over 27 jaren eene huwelyks- disperise niet heeft willen betalen 2° Bat den gemeenteraed van Ninove besloten heeft aen de kamers eene petitie in te dienen voor d'afschafling der doodstraf Wy zouden over zulke verregaende onnoozel- heden verwonderd zyn, indien wy niet wisten dat den portier van eenen zot, altyd mag zeggen dat er by zyn meester niemand t'huys is. Dezer dagen vroeg een student der Hoogeschool van Brussel toen hy uyl de les trad, waer zyn leeraer van burgelyk regl gehandeld had over de solidaire of onder linge verpliglingen, aen eenen zyner kameraden waer- toe zich eygenlyk die zoogezegde Solidairen of Vrydcn- kers onderling verpligten. Dezen antwoordde hem zy verpliglen zich onderling, ieder voor allen en allen voor ieder om als beesten te sterven. Dit antwoord, inxiien men het wel nadenkt, is zoo wonderspreukig niet dan men wel zou veronderstellen. Inderdaed, hel eygenlyk en algemeen kenmerk, hetwelk den menseh van liet redeloos dier ondcrscheyd, is den Godsdienst, die den mcnsch, koning der Schepping, door eenen inwendigon en uytwendigen verecnigings- band met God, zynen Hoeren Meester, verbind. De Vry- denkers dan, die dien band losrukken of er van niet willen weten, stellen zich gelyk aen de dieren, en hunne zoogenaemde Vrydenkery, die zy in ronkende volzinnen voordragen als de verheffing van den mensch als koning dei Schepping, rukt integendeel den mensch die schitterende kroon van het hoofd, verdooft en verblind zyne rede en maekt dat hy, gelyk do diqren niet meer dan aen de naluerdrifl gehoorzaemt. Ongelukkig zou de maetschappy zyn enkelyk uyl Solidairen samengesteld Zy wierd een waer dierenhol waer de eene de andereu zich onderling zouden verslinden De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft zich gisteren bezig gehouden met eenen voorstel van M. Ceuvreur, strekkende om op 49 rnaert acn- staende den redetwist over de kieshervormingen te beginnen. M, Couvreur heeft beweerd dat Belgie met de gedachten der eeuw moet vooruylgaen, en zich niet laten achtersteken door de landen die zelfs geene vryc instellingen bezitten zoo als Vrankryk

De Denderbode | 1867 | | pagina 2