Pan dour by Piiiymslryker Ie Aetsl. Eenige Waerom's fflgjajrajpre»»gmwmgm-4'M het minschlievend hert van minister Ricasoli, die zegde dat hel te veel geld en tyd zou kosten om dien sehroomelyken toestand ie verbeteren Vind gy dit alles zoo lief en onder alle betrekken weerdig van een libera el staetsbestier Wat zegt gy, koppel, van de italiaensche staetsplunderingen Is het niet natuerlyk en ten vollen overeenkomstig niet de principen van den liberalen vooruytgang, dat de staetskas onophou- delyk geledigd word gelvk zy gevuld word, te weten door de roovery in 't grool Is het niet natuerlyk dat de ambtenaers hunner meesters voorbeeld volgen en dat zy om te meest stelen Wat zegt gy, koppel, van den noodloitigon toestand der italiaensche bevolkingen, die onder de belastingen verpletterd, in de uyterste armoe de verkeeren en letteriyk van honger sterven, zonder dat hare liberale siaeismannen zich de moeyte geven er aen te denken? Moeten de Belgen niet fier zyn als zy peyzen dat de liberale staets- mannen die hun land beslieren, de vrienden zyn en de bondgenoten van de liberale staels- mannen die Italiën beslieren Moet bet water hun niet in den mond komen als zy peyzen dat Belgenland ook misschien welhaest, door hun toedoen, in een luylekkerland gelyk Italiën zou konnen herschapen worden Wat zegt gy van dit alles, koppel Geen enkel woord Gy 'zwygt daerover dat ge zweet Maer meent gy dat liet volk ook daervan zwygt? Abues, koppel, 't volk overweegt die feyten en daedzaken, het studeert met ons de oorzaken en den oorsprong van al die roekelooze sehelme- ryën, en 'l vind dat deze gelegen liggen in de vergoddeloozende, verbeestende leerstelsels der maconnieke liberhatery, en 't maekt zich gereed om dien verwoestenden kanker met d'eerste gelegenheyd uyl te branden. Pandour. (Binnentredende). Maetje, is Mr Pluymstryker l'buys? De Meyd. .Ia, Mynheer, hebt de goedheyd naer zyn kamer ie komen, hy zit boven. Pluymstryker. (Zyne kamerdeur openende.) Sappermillementen, B.\ Pandour toch wat ple zier van u hier te zien Uwe visiet is my d'aen- genaeinste van g'lieel de wereld, wat groote eer voor my, k'om binnen als 't u belieft. Waermeê kan ik u aengenaem zyn Pandr. Met een uerke te samen te klappen, vriend Pluymstryker, langer mag ik niet blyven, want ten fi uren moet ik te Brussel terug zyn. 'K zou geern weten hoe den karnaval Jiier te Aelst gepasseerd is, 'k ben daervoor expresse- komen. Pluymstr. Het spyt my, vriend Pandour, dat ik u maer sober nieuws kan geven Dit is bier precies gegaen zooals ik 't voorzien had, aller best voor de klerikalen, en allerslechtst voor ons. Pandr. Zoodal de kavalcade der Bokken- ryders goed gelukt heeft Pluymstr. Öngelukkiglyk ja 'T is hun al meegevallen Superbe weer, overvloed van volk, prachtige coriège, veel order en eene gedurig aengroeyende toejuyehing van'l, volk op g'heel hunnen parcours tot het eynde toehet heeft ge- duerd tot 's avonds zes uren. Pandr. En hebben de mannen van uw klieks- ken niemendalle gedaen Pluymstr. Och.vriend, wat kan nen tas d'im- béeiles al vele uytregteii 'T en zyn de mannen niet om iets te doen. Indien liet ware om krys- scher te spelen op nen lykwagen, dit zou bun perfekl wel gaen. Maer om kavalcaden in te rig- ten en op eene geestige maer treffelyke manier het volk t'amuseren, dit kennen zy niet. De men- scben lezen op hun gezigt dat het maer valsche munt is, de menschen weten dat al wat zy doen niet uyt belang of uyt liefde voor 't volk is, maer uyt calcul, uyt eygen intrest, om zich eene val sche populariteyt te maken en alzoo 't volk nog meer te toppen. Bovendien, om kalvalcaden inte- rigten en 'tvolk te verzetten, dit kost geld, en gy weet dat meest al onze mannen Pan r. Maer als die domme Bokkenryders zoowel weten te gelukken, waerom zoud gy niet konnen gelukken Pluymstr. 'K zal 't u zeggen, Pandour die Bokkenryders zyn al g'heel genereuse jongens en zien 't aelstersch volk geern, daerom doen zy voor 't volk al wat zy konnen niets word er by hun gespaerd, noch geld, noch moeyte. Ook was alles om 't even schoon en kostelyk in hunne kavalcade, en alles om 't even treffelyk en deftig. Voor al die publieke feesten zyn de klerikalen verre boven, 't is altyd N" 4. Als de kavalcade passeerde, zag men op de wezens dat die oude, vlaemsche, rondborstige.vreugde in de Aelster- sche herten herleefde, en dat 'tvolk eene nieuwe lucht van vryheyd schepte. Gedurende zes uren dat de kavalcade op gang was, hoorde men niet anders dan vivant de Bokkenryders Leve de catholyken De toejuyehing van 't volk was groot en algemeen. Ik had er pyn aen myn herte van. Pandr. 'T en is niet zonder reden, want dit spel zal veel kwaed aen uw kliekske doen. Pluymstr. Daer is géén twyfel aen ik zie ik alle dagen dat wy meer en meer achteruyigaen; de ware vooruytgangers zyn die vervloekte Bok kenryders met hun klerikael gespuys. Pandr. Wel als ge dit ziet, waerom niet meer gewerkt? Gj wist nu dat de klerikalen zich gingen tonnen met den karnaval, waerom u ook niet getoond En had gy geen mannen genoeg in uw aelstersch klieksken, gy konde er doen komen van Ninove, Geerardsbergen, Sottegem, Dendermonde, Gend enz. Gy zoud toch ten min sten teeken van leven gegeven hebben. Pluymstr. 'T is 't geen ik gedaen heb, maer 't spyt my, 't en heeft niet gepakt. 'K had er wel 200 a 300 uyt alle hoeken en kanten byeenge- trommeki, en al die jongens waren van goën wil genoeg": zy trokken, op myn kommando, stoetswyze door de straten met hun beste kazak aen en 1 nljes aen hun knopgat, en bieren daer haelden ze nog nen iïikker op, maer 't en wilde tocli niet pakken. 'T zyn liberalen, zeyden d'eene; 't zyn meest al vremde, zeyden d'andere; 't zyn van die zelfde soort die hier nog geweest hebben, maer nu hebben ze hunne geele hand schoenen niet aen, zey een derden. Met een woord 't was vollen fiasco voor ons. Ook zagen onze vremde jongens wel dat z'hier gezien waren gelyk nen hond in een kegelspel en zochten met den eersten depart ïiaer buys ie keeren. Wy heb ben ze met wat trompetten' naer den convoy uyt- geleyd en daer nog wat gedanst, maer 't was koud Pand. 'K geloof dat het zeker koud was, en yskoud, want 'k gevoel er de koortsen van op myn lyf springen niettegenstaende dat uwe stoof brand. Pluymstr. En wat my nog meer ontrust, is het groot misnoegen van die vremde gasten; zy zyn kwaed en verbitterd tegen ons, omdat al onze bezonderste mannen zich aen kant hielden en zich by die vremde niet, durfden laten zien die jongens liepen daer als verlaten. Ik natuerlyk zat hier Lichter de gordyn te koekeloeren net als neri uyl uyt een ankergat. 'K en heb niet eenen van onze groote Jannen zien passeren, waer.zy uyt schaemte gevlugt waren, dit weet ons heere van Lessen. Pandr. En gaet gy uw klieksken zich alzoo in zvne neérlaeg laten doodspartelen? Is er geen inogelykheyd om zondag toch iets of wat te doen, of het maer eeuige liberale jongens waren met trommels en fïuyteu, en daer wat werkvolk achter gezet om te roepen: vivant de liberalen? 'T ware toch beter als niemendalle. Pluymstr. 'K en ben 't niet wys wat ik doen zouik had eerst gemeend eenige vremde harmoniën te verzoeken, maer 'k hen er be-' nauwd van: 't zvn altyd vremde die ons moeten komen uyt de klodden trekken, de Aelslenaers zouden nog meer met ons den zot houden. Wil len wy een bal geven of een concert, 't zyn de vremde die moeten komen; wilt Zander zyne installatie vieren op het stadhuys van den groo- ten Jeff, 't moeten de vremde zyn die hem moe ien komen uyt den nood helpen; willen wy met karnaval 't een of 't ander doen, 't en kan niet zyn ten zy wederom met vremdeGe verstaet wel dat dit spel te belagcbelyk word; 't volk zegt nu reeds dat onze liberale kazakke zoodanig ver sleten is, dat ze geene nieuwe mouwen meer verdragen kan. Pandr. 'K zie ik wel, dat er hier niet te branden is als strooy, en 't is dan nog nat; weet ge wel wat, koekeloert gy hier zoolang als ge wilt, 'k ga ik naer Brussel, maer 'k zal 't kleri kael stof van myn botten stampen eer ik dezen rotten nest verlaet. Ik verwacht u binnen dry dagen om u van andere zaken te spreken. Salut.. Pluymstr. Au plaisir B.\ Pandour. (Binnen 's monds.) Loop naer den weerlicht met uwe visitein piaels van my wat troost te geven, nypt ge me g'heel de keel 'toe. rm'i Het koppel uyt 't Verbond kan zyn nydig spyt tegen de samenspraken van den Denderbode niet verkroppen. Het vind er alle soorten van gebre ken aen Zy zyn zinarmkinderachtig, er zit geen korrel verstand in, zy komen uyt liet pynlyii kraem van een kwakzalvermet een woord, zy zyn voor 't koppel alles behalve aengenaem. Wy willen 't zeer wel geiooven, want als men den duym op de wonde gestadig drukt, dan doet bet altyd zeere, en den lydenden roept gedurig ay! ay! ay! Het koppel vraegt op welke wyze den Dendei - bode zyne studiën gedaen heeft. Wy willen de twee slimmerikken volgeern antwoorden, 041 con ditie dat zy ons ook antwoorden, als wy nieuws gierig zyn om van hun iets of wat te weten. 4° Den Denderbode heeft zyne studiën gedaen en dezelve altyd betueld met zyne eygene pennin gen, zonder dat ooyt pastor of KOSTER daer is lusscheugekomen 0111 te leggen. 2° Den Denderbode heeft, tydens zyne studiën, noovt de eeriooze schandcTaed bedreven van om prys of om te meest te vloeken 5° Binst de studiën van -'den Denderbode, heb ben de geestelyke overheden van 't kollegie noöyt gedwongen geweest aen zyne medestudenten bevel te geven hem te schouwen en te vlugten gelyk de pest. 4° Tydens g'heel den duer der studiën van den Denderbode, is de overheyd van 't kollegie, om algemeen verderf te voorkomen, nooyt genood- zaekt geweest hem schandelyk uyt het kollegie te jagen. 5° Den Denderbode is den eenigsten geweest van al' zyne rnedestudenten van Aelst die vier klassen in twee jaren tyds heeft konnen doen. Hebt gy dit nu allemael WEL verslaen, koppel? Zooniet gy moogl nog spreken en den Dender bode is nog altyd hier om u te antwoorden. Wy hebben het koppel uytgedaegd ons eenen treffelyken persoon te noemen dien wy ooyt, volgens de beschuldiging van 't Verbond, zouden bemodderd hebben. Thans komt het koppel zee veren dat het onnoodig vind zulks te épeciferen. Dit beteekent in andere woorden dal het niemand noemen kan en bedektelyk moet bekennen dat het schaemleloos tegen den Denderbode geiogen heeft. Zoo gaet het met alle laflaerds ze zouden er vyf met de keerse en tien met den kandelaer verslaen maer als 't op een doen komt, kruypen ze in eene muyzenhol en zouden zich nog vuyler maken dan zy reeds zyn. De twee slimmeriken uyt 't Verbond komen al weer met hunne verachting voor den Denderbode af, net alsof den Denderbode zonder hunne ach ting niet kon leven. Maer koppel, g'en onthoud maer van ten twaelven tot den noene. Wy hebben 't u nog gezegd, en wy zullen 't u wederom herha len g'en kont ons niet achten, g'en moogl ons ni'T achten, en wat er meer van is, wy willen iri geener voege van uwe achting hebben, want wy zouden ons effenaf degraderen, moesten wy de achting najagen van een koppel kwanten, die den Paus verachten, die de bisschoppen verachten, die alle priesters verachten, die de treffelykste, de vroomste, de geleerdste catholyke represen tanten verachten, die, met een woord, alles wat catholyk en deftig is verfoeyen, haten, versma den en er met volle grepen modder naer smyten. Wy zyn 't alleen niet die uwe achting verstooten, niet eenen waren treffelyken catholyken, 't. zy bur ger, 't zy priester, 't zy bisschop, 't zy paus, kan of mag uwe achting aenveerden. Gy moet ons dus versmaden en daervan maken wy ons eenen titel van eere en voldoening. Moesten wy eenen dag te gemoet zien op welken gy ons, om ons schryven, zoud achten, wy verbryzelden van nu af onze pen onder de voeten en sloten seffens onze drukkery, want al aen u te behagen, zouden wy zeker zyn ons gemoed, onze princi pen, onze godsdienstige overtuyging, ons gewe ten te moeten verkrachten, en dit alles gaet by ons voor al bet goed van de wereld en bygevolg verre voor feene achting die by ons onder den prys van 't modder staet. Wat nu betreft, koppel, de zoogezegde acht bare catholyken die gy zegt te kennen en die ons, om ons schryven, verachten en ontkennen, dezer achting stellen wy op de zelfde lyn waerop wy de uwe stellen. Wy aenzien ze immers als catho lyken met den naem, gelyk Judas nen apostel was met den naem en met er daed den verfoeyelyksten verrader der aerde. Van zulken verachten ontkend worden daerover zyn wy even fier, even verge noegd te meer, daer het zulken zyn die de liber hatery overal zoekt, streelt en vleyt om er zielmis bruggen van te bedienen waerover bet ma<?onniek gespan kan heengevoerd worden om '1 kamp der waerheyd en regtveerdiglieyd aen te vallen en te verwoesten. 'T is met eenen valschen Kus, met eenen nooyt genoeg vermaledydden werst gegroet Meester, dat den Iscarioter Judas zynen God in de handen zyner gezworene vyanden leverde...... Dezen droeg ook den naem van catholyken, maer hy was er naer, en hy was er zoodanig naer, dat er niemand op aerde is die zyn geheugen niet vervloekt. En dat gy, koppel, in onze tweespraken, in onze politieke artikeis en in g'heel Jen Dender bode niets aengenaem, niets grondig, niets bere deneerd vind, dit willen wy zeer wel geiooven; dit alles is immers VOOR u niet geschreven, maer TEGEN u en tegen degene die gy ten alien pryze wilt en moet verheffen, loven en pryzen, al waren zy de domste kneukels van de wereld, voor zooveel zy aen uw kliekske toehooren. Als gy dus wacht, koppelke, om in den Denderbode te vinden wat gy zoekt, ge zult nog al lang wach ten. De principen veranderen maer by kerels die er geene hebben ol die ze aen den meestbieden den te koop stellen voor een handvol geld, voor een piaetskén, voor een kruysken of iets dierge- lyks. Quid vultis mihi dare, wat wilt gymy. geven, zey den Iscarioter, en ik zal Hem u leveren Wecli met die schandvlek der aerde Wech met zyne navolgers In zyn laetste Nr doet het koppel ons d'onnoo- zelste vraeg van de wereld, namelyk wanneer de uytgenoodigden op de soirée van Mr De Coen, op Zondag 24 febry, ter misse geweest zyn Wy zouden ons konnen vergenoegen met te antwoor den dat wy niet belast zyn met de rol van spioeri in de kerk te spelen, of dat dit onze affairens niet zyn. Maer wy durven er wel byvoegen dat, beeft Mr De Coen zyne soirée ook op een Zater dag gegeven, wy desniettemin houden staen al wat wy nopens die slof geschreven hebben, zon der er eene enkele letter van in te trekken. Heb ben wy aen Mr De Coen in niets bevelen te geven, wy hebben er evenmin van hem te omvangen en zyn in onze appreciatie zoo vry als nen vogel in de lucht. Zou bet Verbond dit ook mogen of durven doen of zeggen Niemand zal dit geioo ven. Nogtans eene gazet welke in die conditiën niet is, is geene gazet, maer wel een ellendig machien, dat rap of stil moet gaen naer male meu bet doom geeft. Wy beweerden onlangs dat eenen vuylerik vuyle woorden gebruykt om zyne ontdekte mis- daed aen eens anders rug te vryven, en zegden dat dit juyst 't geval is. wanneer het koppel uyt 't Verbond zyn modder naer 't hoofd van den Denderbode werpt. Hierop, in plaets van ons ge zegde te wederleggen, bewyst het koppel op nieuw dat wy lautere waerheyd spraken want het vind er niets anders tegen uyt te kramen dan ons al wederom nen hoop slraetjongensscheld- woot'den toe te sturen.Daeraen verwachtten wy ons, omdat wy wisten dat het onmogelyk is eene moddergoot zuyver le^houden. De ministeriele gazetten mélden dal M. Chazal belast is door den koning met in andere landen te gaen reyzen om te zien hoe men het d «er aen boord legt 0111 menschen in dim oorlog aen den hals te brengen. Wat peyst Leopold dan? VI. Chazal, die aen T reyzen toelegt, gaet er zich door ruïneren. Waerom is den gevel van elk ministerie in geene groote venster veranderd? Dan zouden de scliat- plichligen immers zien dat al de kleyne geëm ployeerden aen 4200 en 4500 franks appointemen- len er het werk alleen móeten afspiiiuen, en dat de mannen met 8 a 10 duyzend franks traclemerU er hunnen tyd doorbrengen met gazetten te lezen en cigaren te rooken. Waerom is er geene overgroote venster in de Ban- que Nationale te Brussel? Dan zouden de dompe- laers zien, dat de lieden, die onder de bescherming des gouvernements hunne wissels escompteeren, als er een half dozyu solvabele handleekens op- staen, zich met het zweet en bloed van den kleynen handel vellen, en zooveel diensten hewyzen in Belgïën, als de Bank van den grooten Turk. Waerom is in de bureelen van al die .Vluetschap- pyen van Yzerenwegen, van al die geldelubs geene groote venster? Dan zou het publiek van de Staten kamer welen, waerom zekere Representanten zekere yzerenwegen, koolmyuen en bauken verde digen. Waerom word er geer.e ruyl van 24 meiers vier kant voor het budget van oorlog gezet? Dan zou den de Belgen met stomme verwondering zien, hoeveel nul er met 38 millioen word gesticht. Verleden maendag hebben wy eenen alleraen genaemstcn avondstond doorgebragt in het kol legie der eerw. P. P. Jesuiten dezer stad. Alle jaren trachten wy hel feest ter gelegenheyd van vastenavond aldaer gegeven, zooveel mogeiyk by te woonen, cn daerin komen wv, zoo wy nog maendag bemerkten, overeen met al de achtbaeisie faniiliën der stad, want de zael was proppende vol, en aen elks verwachting wierder ten vollen voldaen. liet stukje: le reveil du charbonnier had iets eygenaerdig dat byzonderiyk geschikt was om de blygeestigheyd aen te vuren en de lachspieren in beweging te brengen. Ook is liet met eene zoo merkweerdige juystheyd en ïiatuerlykheyd ge speeld geworden, dat wy te regt de uytvoering van gezegd stukje stellen boven de gene die wy sedert verscheydenejaren hadden bygewoond. Wy wenschen het achtbaer professerskorps en de uylvoerende leerlingen grondhertiglyk ge luk, zy hebben volstrekt waergemaekt de sclioo- ne spreuk van den grooten dichter Horatius: omne tulit punctum qui miscuit utile dulci, die het aengename met het nuttige weet te sparen spant de kroone. De kavalcade der Bokkenryders is zondag en dynsdag luysterryk en prachtig geweest, en vooral is zy in de beste orde afgeloopen. Sedert lange jaren waren de vastenavondfeesten alhier onbeduydend o( bepaelden zich by eenige gemas- kerderi, die de menschen aen de deuren gingen zottigheden en soms scheldwoorden toeduwen. Dees jaer heeft dit schandig misbruyk len groote ren deele opgehouden en is het vervangen ge weest door eenen statigen en vermakelyken om megang, welken veel volk naer de stad gelokt had en de inwooners vee! genoegen bygezet heeft. De achtbare inrichters verdienen deswege allen lof en elkeen uyt den vurigen wensch dat, op volgende jaren, de vastenavondfeesten in den zelfden zin gevierd worden. De armen zyn door de Bokkenryders niet vergeten. Eene deftige om haling is door hun gedaen welke binnen eenige dagen ter leniging der noodlydende zal besteed worden. Zulke akten konnen zich van allen lol' passeren^ wyl zy hunne èygene weerde genoeg laten beoordeelen. Wy deeleu hieronder de schikkingen mede welke de bisschoppelyke vastenlmlle beval. Zy luyden als volgt SCHIKKINGEN VOOB DEN VASTEN. I. Wy staen toe hel gebruyk van vleesch op de zondagen, maendagen, dynsdagen en donderdagen van elke week le beginnen van den eersten zondag van den vasten, tol den donderd tg 11a Passie zon dag medebegrepeu. II. Wy gebieden aen degenen die gebruyk zul len maken van dezen oorlof, zich maer eens daegs behalve den zondag, met vleesch te spyzen, en zich altyd op dezelfde maellyd, den zondag zelf niet uytgenomen, le onthouden van allerhande slach van visch, schelpviseh of anderen. III. Wy staen toe het gebruyk van boter en van allerley soort van zuyvel, gedurende geheel den Vastenter uytzondering van den Asschewoensdag en den Goedenvrydag. IV. Wy staen toe eyeren te eten alle dagen, uytgenomen den Asschewoensdag, de dry Quater temperdagen, en de dry laetste dagen van de Goe- deweekde zondagen verscheydene malen hetgeen ook al de andere dagen geoorlofd is aen degenen die van den vasten ontslagen of er niet toe gehou den zyn), maer al de andere dagen eens, en dit alleen op hel noenmael en geenzins in de collatie. Dit moet onderhouden worden op al de andere vastendagen door hel jaer. Voor de dagen nogtans op welke het zuyvel toe gelaten is, staen wv toe een weynig eyeren .te ge- bruyken in het berevden van.andere spyzen. V. De geloovigen die zich niet zullen bedienen van de vergunning van vleesch te eten op die dagen op welke het gebruyk daervan groorlofd is, zullen op de gemelde dagen in het middagmael alleen vleeschsop mogen gebrnyken. Wy laten ook toe op diezelfde dagen ineermaels gesmolten vet te ge- bruyken in plaets van boter, tot den dynsdag in de Goedeweek medebegrepen. IV Wy bevelen aen al onze diocesanen op eiken dag dat zy van de dispensatie van vleesch le eten, in dezen bevelbrief verleend, zullen gebruyk ma ken, dry inael te lezen den Ónzen Vaderen dry mael den IWes gegroet, en eens de akten van ge loof, hope, liefde en berouw. Zy zullen zich nog tans van deze verpligling kunnen ontslaen met eene aelnioes te storten, volgens hunne godvruch- ligheyd en hun vermogen, in den Vastenblok van hunne parochiekerk. Deze aelnioes die verpligtend is voor al degenen die de voorgeschrevene gebeden niet onderhouden, ia! tot goede werken besteed worden, volgens ons advies en de gebruyken van dit bisdom. VII. Ingezien de bnylengewoone omstandighe den waerin ons Bisdom zich bevind, staen wy nog toe het gebruyk van vleesch op den donderdag na Asscliewoensdag, op Palmzondag, op den maen dag en dynsdag van de Goedeweek met de bepa lingen van art. II. De geloovigen nogtans die de voorgeschrevene gebeden met lezen, zullen daer voor eene byzondne aelnioes in den vastenblok moeten storten. VIII. Aengezien de militairen van allen graed, hunne huvsvrouweu, kinderen en dienstboden, alsook de andere persoonen in dadelyken dienst, aen ons gecslelyk regtsgebicd onderworpen zyn. en dat hunnen staet eeue bezoudere loegeveud- heyd van onzen kunt vereyschl, staen wy hun toe, by vermeerdering van dispensatie, het gebruyk van vleesch op al de dagen van hel jaer, uytgeno men den Goedenviydug, op welken dag zy zich zullen moeten schikken nae^ de andere geloovigen. Vermits de gendarmen en de douaniers in dade lyken dienst, dezelfde toegevendheyd vereyschéin ter oorza.ke van den lasligen arbeyd waerloe zy gehouden zyn, zoo by dage als by iiachle, stellen wy hen gelyk aen de militairen, IX. Wy meenen onze diocesanen le moeten in dachtig maken dat alhoewel het toegelaten is aën degenen die de dispensatie bekomen hebben vleesch ie eten op de zaterdagen, deze dispensatie zich niet uylslrekt lot de zaterdagen die vastenda gen zyn, te weten deze van den veerligdaegsche» vasten, van de Quatertemperdagen en van de vigiliën van Sinxen, van de solemnileyt van de IIII. Petrus en Paulus, van O. L. V. Hemelvaert, van Allerheyligen en van Kerstdag.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2