2l,le Jaer. Zondag, 17 Meerl Ill ItfïT IV' VERTREKUREN UYT AELST XAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAliRS. LIBERALEN VOORUYT- GANG. 'T is waer Andere tyden andere zeden Dend.5-30 7-25 8-33 9-4512-20 1-303 166-319-18® Gend, (6-0o( vrvdag 7-''3 (E ie 2e 3° kl Lokeren 5-3') 8-33 9 45 12-20 3-16 6-31 i 7-25 8-25 8-50 12-20 12-39 3-13 G 16 6-39 firus. 7-55 8-32 E(l 23 k1)9 38 1-58 12-21 2-38 8-37 (E I 23 kl.) 9-18 2-55 5-48 E (le 2' 3' k') 5-50 8-33 8-50 J Brugge, Osl 7 03 E( 1 2 3 kl). 8-25 8-50 12-20 Mech. 5-30 7-25 7-55 K (I 4 3 kl.) 8-32 E (1 2 12-39 6-16 6 39 3 kl.) 9 38 9-45 11-58 2-38 2-55 3-16 5-50 Doornvk, Kortryk, Moescroen, Rys sel (langs 6-31 8-33 en 8-50 E (1 2 3 kl.) m (-end) 7-03 E(1 2 3 k.)Doornyk niet begrepen Antw. 5-30 7-25 7-55 E(\ 2 3 kl.) 8 32 E(1 23 kl) I 8-50 12-39 3-13 6 39 9-45 11 58 2-55 3 16 5-5o 6-318-33 8-50 t* Doom Ryss. (langs Ath) 8-00 0-00 Alb 5-50 l.euv. Tliienen Luvk Verv. I.aini, 5-307-258-32 sg 0-00 Doornvk. El 23kl.) 9-38 9-45 11-58 12 21 2-553 16 6-31 Ninove, Geersb. Alb, 8-00 11-55 2-45 5-50 8-50 Thienen 8-50 E (1 2 3 kl.) gg Berger., Quiévrain, Namen, 8-00 2-45 5 50 VAN ANTWERPEN NA EU: Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 7-00 (Sl-Nicolaes vrydag.) 7-30 9-00 11-00 2-3" 4-00 (E 10 2e 3 kl.) 7-00 VAN GENU NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10 50 2-20 4-25 vryd. 5-35 6-50 Te LEOEslaen al de konvoys uylgenomen de Expivs.—Te Iuegem en Santbergen slaen al de konvoys. Te Gyseghem staen slil aide konvoys.-Te Denderleeuw slaen al de. konvoys uylgenomen de vertrekken van Rrnssel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt Aelsl 8 32 2-3S 5-48. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-08 9-54 12-10 12-32 3-08 b 05 9-05. Unique Suutn. VAN LOKEREN NAER Denderm-nde, Aelst, 7-00 9-35 Denderm. 11-00 3-05 Denderm. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Alb, 7-UU 11-C0 4-57 740 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermunde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-3". Lessen,.Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30. Brussel Hang Denderleeuw) 6-33 10 40 1-40 4-34 7-30. Gend, Bruggse, ostende (langs Aelsl). 6-13 10-40 1-40 4-34 7-30Gend van Ronsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11 20 12-00 2-11 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl.; 8 15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-11 5-15 8-15. VAN PENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 8-09 E (l 2 3 kl.) 11-30 11-55 2 25 5 25 8-25 (langs Meeh.) 5-56 8-lM 1 i-lu 12-00 3-38 V25 7 41 Aelsl 7-30 8 09 11 30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-0O. VAN braine-le-comte NAER: Enghien, Geerardsbcrgeii, Soitegcm, Gend, 7 10 9-07 4-45 8 IS VAN gend NAER Soitegcm, Bra ine-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEN 16 MEERT 1867. Onze geëerde inschryvers die nog over I860 en vroeger niet voldaen hebben, worden vrieu- delyk verzocht ons zoohaest mogelyk hun nen abonnementsprys in een mandaet op den post te laten geworden, om ons aldus tyd, moeyte en onkosten van inzameling te sparen. (vervolg). De italiaensche drukpers bestatigt dagelyks door nieuwe feyten dat Ilaliën met zyn liberael staetsbestier altyd meer en meer vooruyt gaet.... naer den afgrond. Minister Ricasoli, die nóch geld noch tyd heeft cm aen zyne uytgeliongerde landgenoten te den ken, komt dry millioenen te besleden om de kiezingen te bewerken. Dat het volk van honger sterve, wat kan hem dit schillen, als hy en zyne liberale vrienden maer aen 't scholelke blyven Eenen libéralen staetsman moet de belangen van zyne party voor de belangen var. bet land weten te stellen hy moet het land weten te exploiteren ten voordeele van zyne party zoo wilt het den liberalen vooruytgang -indien de liberale vooruytgangers nog te vre- deti waren met aen 't schotelken te zitten! Indien de liberale vrienden van M. Ricasoli zich nog to vrede hielden met hunne vette postjes Wat zeggen wy Zy zyn er meê te vrede, maer zv behertigen de spaerzaemheyd, en om Mr Rica soli te beletten van de staetspenningen te ver kwisten, zy vullen er vele hunne eygene zakken meê. Wy hebben reeds verscheyde staelkens van liberale slaetsplunderingen bygebragt. Onder an dere liberale vooruytgangers die voor staetsplun- deraers aengehouden en achter de grendels zyn gezet geweest, hebben wy zien figureren den koramandeur Ferrara, kolonel van de burger wacht te Napels, en zynen oudsten zoon, alge- meenen ontvanger. Eenige dagen daerna, wierd er bevel gegeven om eenen tweeden zoon van den kolonel, M. Achillis Ferrara, insgelyks ge vangen te nemen. Sedert dien wierd er een diefstal van 400 duy- zend fr. ten laste gelegd van M. Roma, directeur der bank van San Giacomo, en gedecoreerden van 't order van SS. Mauritius in Lazarus. M. Roma is ook vastgezet geweest. Eene gruweldaed zonder weergaê, gepleegd door eenen anderen staetsroover, komt geheel de stad Pausilippe, by Napels, in den rouw te werpen. Ziet hier in korte woorden het fevt. M. d'Acconto, directeur der poermagazynen van Pausilippe, wierd aengeklaegd en overtuygd als pligtig vmi groote menigten schietpoer aen den staet onttrokken te hebben. Den inspecteur van openbare veylighevd, M. Vespa, die hem aengeklaegd had, was ook belast met hem te doen aenhouden. EEN NACHT IN HET BOSCH. Ik ben een mnn van vrede, van den handelsgeest doordrongen en heb my uyt vrye beweging nooyl inge- lalen mei zaken die gevaerlyk of beangstigend waren, en toch kunnen de ondervindingen die ik in myn leven opdeed niet lot de alleda'-gsehe soort gerekend worden. Myn sland in de maelschappy heeft nooyt hel vergieten van myn bloed Ier handhaving van myno eer gevorderd. Ook heb ik nooyt eenig wild dier getemd of gevangen wat my in de wereld vermaerd zou hebben gemaekl, maer toch wedervoer my in myne jeugd een avouluer waervan hel verhael met zulken onverdeelden hvval wierd ontvangen 111 onze gelagkamer ik bedoel bv onze algenicene Zaterdag-avond-hyeenkomslén in de Pompen de Pauw dat ik gemeend heb het ook in wy deren kring le moeien mededeelen Toen ik vyfiien jaren oud was. was ik loopjongen in een boekwinkel van eene kleyne slad in het noorden des lands. Ik zeg in een boekwinkel, omdat ik alles behalve een trotseh mensch ben, anders zoude ik kun nen zeggen kunsthandel 7 want dit was inderdaed den titel die in gouden letters bóven de deur prykte. lil dien tyd was ik een jong mensch van een gunslig voorkomen en bezat goede manieren hel is zoo lang geleden dat ik dit nu gerust kan zeggen zonder den schvn van ydelheyd op my te laden. lk stond dan ook in byzoudere gunst by onze vrouwelyko kalanten. Enkele van deze hadden op zekeren namiddag in Sep tember afspraek gemaekl voor een picnic-party (t) op de (1) Eene soort van wande!- oet- cn dansfeest zeer gemeen in Amerika. Toen M. d'Acconto zich in d'handen zag van M. Vespa en alle hope verloren had van hem te konnen ontsnappen, wierp hy uyt vraekzucht zyne brandende cigare in eenen hoop schiet poer, en deed een deel der magazynen met zyn qaburig speelgoed van Mellio in de lucht sprin gen. De verwoestingen zyn schroomelyk en het getal der slachtoffers is zeer groot. Zifet daer de mannen van den liberalen voor uytgang in Italiën-.! Ziet daer de mannen aen wie M. Ricasoli en zyne liberale vrienden hun ver trouwen geven Is liet te verwonderen dat het liberael staetsbestier van Italiën in de grootste wanorde gevallen is De wanorde heersebt over al en in alles. Verstaet men, by voorbeeld, dat men durve smooren in een poermagazyn, onder de oogen van den inspecteur, terwyl men aen gehouden en overtuygd is als pligtig van groote staetsrooveryen Zou men het kunnen gelooven, indien de italiaensche dagbladeren niet eenparig waren om het te getuygen Men begrypt dat liberale schotellekkers van dien kaliber veel werk geven aen de italiaensche staetsmannen, die belast zyn met het schotelken onophoudelyk te voorzien.' M. Ricasoli had veel verwacht van de verkoo- ping der kerk- en kloostergoederen maer onge- lukkiglyk byna niemand wilt er van, en het wey- nig dat er "an komt, schynt te smelten en te verdwynen tusschen de vingers van degene die het verhandelen. Wat meer is, al de góederen die nog niet verkocht zyn, moeten bestierd worden, wy kunnen ons inbeelden op welke wyze zy dezelve bestieren. En als de kerk- en kloostergoederen ook zullen verslonden zyn, van welk hout gaet M. Ricasoli dan pylen maken Zal hy nieuwe belastingen uytvinden Maer alles is reeds belast en van belastingen overlast. Wat zal hy nog beiasten O wonderbare uytvinding van den liberalen voor uytgang Hy zai de belastingen zelve belasten, de belastingen en alle andere geldwisselingen met den staet. Boven hetgene dat men reeds aen den staet betaelt, men zal nog betalen op hetgene men reeds aen-den staet betaelt of dat men van den staet in betaling ontvangt. 'T is niet om meê te lagchen dat wy het neggen, 't is geheel serieus; M. Ricasoli bad het wetsontwerp reeds voor gedragen voor de ontbinding der kamer. Bravo Bravissimo M. Ricasoli, achter u mag men de leer optrekken! Allons liberale staetsmannen die ons land bestiert, vooruyt vooruytLaet u niet verwyten door de itlaiaen- sche vooruytgangers dat gy achteruytkruypers zyt. Wy nogtans klerikale achteruytkruypers, wy moeten bekennen dat gy zoo traeg niet vooruyt gaet. 'T is waer de kerk- cn kloostergoederen zyn hier op nieuw nog niet aengeslagen maer gy ligt er op te loeren en de eerste occasie zal voor u de beste zyn, om er meê te doen hetgene gy met de studiebeurzen gedaen hebt. 'T is waer de bisschoppen, de priesters en de kloosterlingen zyn bier nog niet weggejaegd of in de prisons gesleurd maer gy gebruykt alle ruïne van een kasteel, ongeveer vyf mylen van ons stadje gelegen, en daer zy vergelen hadden teeken behoeften mede te nemeu, zoo zonden zy eene bood schap aen myn patroon, dat ik haer al hel benoo.digde moest na brengen. Ik was zeer, vereerd met deze op- dragl en verzamelde met byzonder nauwkeurige zorg al de artikels byeen. Eeu der dames was van adel- en allen waren zy jong en daer wy eene leesbibliotheek hielden en ik in verschillende romans had gelezen, dal eene vereeniging tusscheu eene dame van hooge ge boorte en jonge lieden van minderen sland volstrekt niet lol de oumogelykheden behoorde, zoo dacht ik dal deze öpdragt nog wel eens gunstige gevolgen kon heb ben. Ik was regl verheugd dat zich onder T geen ik te dragen had geen bruyne papieren zakjes bevonden al wal ik brengen moest liet zich bergen in eene porte feuille, die ik gemakkelyk op den rug kon hangen, '1 geen my geheel het voorkomen gaf van een reyzend kunstenaer een reyzend kunstenaar was juyst den persoon, gelyk ik in rnyne sludie's dienaengfinde had geleerd, om het hert le veroveren van eene wel trol- sche, maer toch voor teedere indrukken vatbare dame van hooge geboorte. Zeg eens, zeyde myn patroon toen ik gereed en met de hoop op 'I gelaet reeds op den drempel van de voordeur stond. Zeg eens, jongen, mynheer Black- leds viel tamelyk in den gemeenen trant ge zult me niet den heelcn namiddag aen 't luycrcn blyven dal be loof ik u wel. Ge kunt meteen die rekeningen gaen ontvangen by Lady Disb'rowe en mevrouw Carter als ge terug komt. Dit is niet uyl uwen weg en ze hebben er al lang genoog gestatn. Verstaet ge me wel Ik verstond het zeer goed en de halve straet had ]>it mogelyke middels om ze, door uw schimpen en lasteren, aen liet volk hatelyk le maken en alzoo hun gezag te vernietigen. Wat zeggen wy gy hebt de Broeders van Jemmapes gelyk palin gen levende willen braden. 'T is waer, wy hooren nog niet zeggen dat de belgische staetsbeambten de penningen van den slaet escamoteren maer toch, in Belgiën ook zyn het de liberale vooruytgangers alleen die aen 't scliotelken zitten en alle vette posljes ver vullen. 'T is waer, onze liberale staetsmannen nemen nog geen dry millioenen uyt de slaetskas om de kiezingen te bewerken, maer zy hebben an dere liberale middels om zich van de stembus meester te maken. 'T is waer in Belgenland is er nog geen kwes tie geweest van de belastingen te belasten; maer de belastingen groeyen hier ook jaerlyks aen op eene schroomelyke wyze. 'T is waer, wy hooren niet dat de studiepre fecten bier gelyk in Italiën, inschryvingslysten rondgeven in de staetskollegién, om een stand beeld opteregten aen Voltairemaer wy weten dat onze liberale vooruytgangers ook reeds scho len hebben waer zy aen de kinderen leeren zin gen weg met het geloof! weg mei den Messias Wy welen, dal. zy te Brussel eene ma^onnieke universiteyt hebben, die byzonderlyk ingericht is om het roomscli catholyk geloof te bestryden, en alle christulyke gevoelens in d'herten der jongheyd te versmachten. Wy weten boe veel goddelooze professors in de twee staetsuniver- sileyten het zelve oogwit zoeken te bereyken. 'T is waer, de belgische hospitalen zyn nog niet opgepropt van eerlooze vrouwspersoonen maer dank aen de liberale scholen, aen de libe rale kommedien, aen de liberale letterkringen, aen de liberale conferenciën, aen de liberale biblioteken en volksboekeryen, aen de liberale vertooningen van wassen beelden en eeriooze printen, enz, enzdank aen dit alles, de libe rale zedeleer gaet hier ook schroomelyk snel vooruyt, bezonderhk in de groote steden, waer bet liberalismus zyn licht meest verspreyd. Te Brussel, by voorbeeld, van 1091 geboorten die gedurende de dry laetste maenden van 1866 zyn vei'klaerd geweest, zyn er 3oo die onwettelyk zyn 't is meer ais een op vier ADVIES AEN ONS CATHOLYIv BELGENLAND Sedert vier maeRden beeft bet Verbond onge hoorde poogingen aengewend om onzen acht baren al'geveerdigden, Mr Liénart, te beslyken. Alle weken is dit vuylblad opgevuld met alle soorten van kwaedwillige aenrandingen, nydige aentygingen en spytige beschimpingen tegen Mr Liénart. E11 wat gebeurt er Mr Liénart zwygt, Mr Liénart veracht de snoode doen wyze van liet Verbond, omdat hy bet veel te verre beneden zyne weerdigheyd acht zich gelegen te laten aen bet magteloos gesjouwel van een koppel kerels, die in d'openbare denkwyze onder O gedaeld zyn. Vari den anderen kant, Mr Liénart ziet, hoort en we! kunnen verstarn, zoo schreeuwde hy. Eenen kerel van een zeer verdacht voorkomen, die zich op straet juyst voor ile deur bevond, had hel zeker ook wel ver- slaen, want ik zag hem boosaerdig grinnikken, toen hy mvnc.leleurslelling onlwaerde. IK moest nu naer ach teren gaen en wachten lol de kwitantie's geschreven waren en toen moest ik nog allerhande "vermaningen aenhooren hoe ik my le gedragen had, als of ik zelf niet ohcyndig beter wist dan mynheer Blackleds, welk gedrag ik te volgen had om in een dellig gezelschap te worden toegelaten. IK had immers de juysle uyldruk- kingeu van buyten geleerd, die Lucas Tyndal, den juweliers leerling, bezigde loen by Lady Adele Mont morency voor het eerst ontmoette te'rwyl deze ken nismaking, gelyk iedereen weel, of niet weel, eyndigde met hunne huwelyksvereeniging. Maer mynheer Black- leds wilde altyd liet zyne te zeggen hebben en zoo verliet ik' wel een kwartiers uers later bel buys dan ik eerst zou gedaen hebben, maer toch geen oogenblik geschokt in myne verhevene gedachten. Toen ik echter op de hoogte van Luton Spinney dit was. den n'aem van een bosch in dit gedeelte van bet land was ge komen waer al bel groen schitterde in bet zonlicht en de vogeltjes zich als verheugende over mynen halven feestdag vrolyk zongen, terwyl de murmelende beekjes clkaêr schenen toe le roepen welk een gelukkig jonge ling ik was, begon ik toch wal kalmer te worden. Het was zulk een schoonen dag als men in Si-ptember dik werf heeft cn op welken men zich nog volstrekt geen begrip kan makc-n, dat den winter al spoedig ophanden is. Ik bereykle de picnic zoo spoedig als men dit rede- lyker wyzer slechts van mv had kunnen verwachten en ofschoon myne schitterende visioenen wel niet ver- ondervind te wel dat, hoe meer hv van dit kwan- tenslyk naer 't hoofd krygt, hoé meer de ware treffelyke lieden der beyde partyën hem eerbie digen en achten, hoe meer genegenhejd en liefde zy hem toedragen. Dus, dat hy mag blyven zwy- gen en in volle gerustheyd de aenvalten van het Verbond verachten. Doch, dit is voor ons geene reden van zwygen, le minder, als wy, door nu en dan een woord te reppen ter eere van M'Liénart en ter kasly- ding van 't koppel, het zelve langsom woedender zien in 't harnas springen en zoo uytzinnig dol worden, dat het zelfs den liberalen uinófscheir p sltoek van 't arrondissement moet inroepen om zich te verdedigen en zich van onder 't ge- vvigt der algemeene verachting los te spartelen. Van daeg nogthans gaen wy er ons niet meê bezig houden zelve de twee smaedartikels die aen 't hoold van 't leste iór/widsnummer tegen M' Liénart staen te wederleggen. Wy gaen die taek aen 't Verbond zelf overlaten en 't koppel van twee uyt 't Verbond door 't koppel uyt 't Verbond zelf laten geesselen. Dan zullen alle treffelyke lieden eens te meer konnen oordeelett wat voor gasten liet koppel uyt 't Verbond zyn, en wat weerde, wat geloot, wat achting zy aen dit bladje mogen of konnen geven. Wy stellen aen 't hoofd van dees artikel andere tijden andere zeden. Die woorden nemen wy uyt 't Verbond van Zondag lest, omdat er niemand met meer regt die woorden mag aen- balen dan liet Verbond, 't welk hierdoor zyne vuyge kazakverwisseling zyne schandeiyke valschheyd en snooden handel ten opzigte van M' Liénart op de treffendste wyze komt vieren. Deëerde medeburgers, gy die, gedurende vier maenden, de laffe smaedtael van 't Verbond te»en M' Liénart gelezen hebt, let eens wel op boe°dit bladje en g'heel de libeibalerspartv dien heer beoordeelden, als hy pas zyne studiën geëindigd had en, na de schitterendste examina's, by zyne ouders terugkeerde. IN HET VERBOM) VAN 17 AUGÜSTV 1862 STAET LR LETTEULYK HET VOLGENDE GEDRUKT: Onze stad was verleden dynsdag in volle a leest. Een barer verdienstelykste zonen M Alb. Liénart, student by de Universiteyt van Leuven, en die al zyne vroegere graden op de schitterendste wyze bekwam, had vóórdeniury Gend-Leuven, zyn laetste examen als doktor 111 de regteu afgelegd en de cruotste onder- scheydikg bekomen in al de tal,ben der welen- schap, eeustemmiglyk en zonder bespreking door de onderzoeksleden verleend. De tyding van dit even zoo buytengewoon als schitterend succes verwekte, zoo als men 't ligt begrypen kan, eene algemeene vreugde onder at de in- wooners, die, zonder uytzondering, terstond en vrywilliglyk de gevels hunner huvzen met de nationale koleuren versierden. Toen den laureat des avonds met het konvoy van den yzereu weg in onze statie aeukwam, wierd hv aldaer onthaeld en gekomplimenteerd door eene deputatie van den gemeente-raed by de welke zich de professors van het Collegie der EE. VV. Jesuiten, met de studenten en hun vvraeiilykt vwrrlen, waren die deftige lilden toch zeer vriondelvk jegens my zy gaven mv champagne lo drinken, welken drank my cehoel oiilickend was ook kreeg ik een groot stuk van eene jiastey dal eveneens iets nieuws voor my was en m.v heeilvk smaekte Maer er komt een eynde aen alles, zelfs aen de meest schilderachtige dei picnic's, al worden die ook door dó aengeiiaemsie gezelschappen gevormd en zaïiiengesieltl- de avondschemering viel in. de fei st was gc daen en ik had de my opgedragene orders nog niet vollira-i Me nige plaets achter op een rytuyg wierd my anigeboden maer myn weg ieydde nog niet regelregt naer huvs ei! zoo moest ik lot myn groot leedwezen voor deze ami. biedingen bedanken. Arme jongen dte ik was ik morst al de fraeye equipages zien vertrekken, terw'yl ik wist dal ik verscheidene mylen in den donker morst loopen Van nature was ik zeer zenuwachtig en mvn vele romans- Irziug bad er my toe gebragt om overtuigd ie IVn dnl Zich ook een bosch mogl bevinden, mei: daer roovers moest ontmoeten. Lulon Spiunev met het dim gebobmte, dal wel eene halve mvl lang den we" aen wcêrszydcn insloot en met de overlcv. ring van 'ten minsle éene, door juysle bew-ysgiomlen geslaefdo moord, deed zich nu lang niet zoo n'-ngennem aen mvn geest voor als dit wel eenige uren vroeger, bv het hel dere zonlicht, liet geval was geweest. Ja, als ik er lorh maer goed over nagedacht had. dan zou ik zeker uc bniyk gemaekl hebben van eene zilplaets achter on ren dier rytuygen en my liever het misnoegen van ravi'licr Blaekleds op deo hals pehaeld belilien, dal ik iialatic was geweest in het volbrengen van zvnr orders i Jk dacht zelfs dat bet al heel aengénaem had'konnen zyo, indien ik maer achter op een rytuyg nad mo-eo

De Denderbode | 1867 | | pagina 1