Pandour by Pluymstryker te Aelst. Belangryke vraeg. muziek, het muziek der Jeune garde, en ver- scheyde notabiliteyten en vrienden gevoegd hadden. M. F. Evit, namens den Gemeente raed, heeft de volgende redevoering lot den jongen laureat uytgesproken Monsieur Liénart. a Je suis heureux d'avoir été délégué avec plusieurs de ines honorables collègues du Con- seil communal pour vous offrir les félicitations de vos concitoyens h 1'occasion de vos bril- lants succès dans vos études, si glorieusement terminées par l'obtention du grade académique le plus élevé, celui de docteur en droit, admis l'unanimité des suffrages et par acclamation, avec la plus grande distinction, ce après avoir a obtenu le même honneur pour lous vos ex- amens universitaires. <x Recevez, Monsieur, ces félicitations au nom du Conseil communal qui se trouve réuni h l'hotel-de-ville pour vous recevoirrecevez celles de vos heureux parents et amis et des habitants de celte antique cité, qui, tout rayonnant de bonheur, s'empressent de se rendre h voire rencontre dans une circonsiance si solennelle et si rare qu'il a fallu attend re trois lustres avant de voir renouveler un pareii triomphe en Belgique. Ce succès est au moins égal, sinon supérieur celui qui, autrefois, h faisait obtenir le titre célèbre de premier de la première ligne de l'universilé de Louvain et les honneurs qui v étaient attachés. Depuis votre entrée aux études, Monsieur le Docteur en droit, nous avons suivi vos pas avec le vif intérêt qui s'attache k la jeuneSse studieuse et que vos progrès non inlerrompus n'ont fait que soutenir de plus en plus jusqu'k a ce jour mémorable du couronnement de votre oeuvre. Alost peut dire aujourd'hui qu'elle est fiére de vous compter parmi ses eufants el au nom- bre d.es anciens élèves de sou Ecole primaire et moyenne et de sou Collége renommé, dirigé par les Révérends' Pères Jésuites. Par vos heureuses dispositions naturelles et votre application continue, vous vous êtes ouvert les port.es de toutes les carrières les plus honorables. Le noble litre d'avocat que vous avez si vaillamment conquis nous fait.trouver en vous un nouveau défenseur de la veuve, de l'orphe- lin et de l'opprimé car vous combattrez tou- jours pour la justice et le bon droit. Que si les fonctions publiques réclament vos talents et votre courage, vous vous souvien- drez, nous en sommes convaincus, que, né sous ce ciel libre el heureux de la Belgique, élevé k l'ombre de nos sages ft belles institu- <t .tions, vous vous devez, avec un égal amour Au Roi, a la Patrie et k nos Libertés. Vive Monsieur l'Avocat Liénart Een donderend gejuych volgde op de rede- voering en de twee muziekkorpsen voerden eenige schoone muziekstukken ter eere van den bekroonden uyt. Na vervolgens de gelukwenschingen te heb- ben ontvangen van eenen der professors van het Jesuiten kollegie, waer M. Liénart steeds 4 met het grootste onderscheyd zyne studiën i heeft gedaen, nadat hy op dezelfde wyze het eerste onderwys in onze lagere school ontvan- gen had, heeft den jongen laureat op deze en hem nog andere toegesluerde gelukwenschin- gen met eeue zeldzame gepastheyd en welspre- keudheyd geantwoord. Op nieuw weêrgalmden de hartelykste toe- juychiugen en het muziek, en den jongen laü- reat wierd vervolgens stoetsgewyze naer het stadhuys gêleyd, alwaer het Kollegie van Bur- gemeester en Schepenen hem niameris de gan- sche stad complimenteerde. Des avonds was de gebuerte van M. Liénart schitterend verlicht en de Koninglyke Maet- schappy van Harmonie vereerde hem met eene allerschoonste serenade. Des anderendaegs avonds was het de beurt van het Fanfarengenootschap, dat hem insge- i lyks eeue allerschoonste serenade gaf, en ver- volgens van de leerlingen onzer Middelbare school die hem met eene schoone gelegen er heyds koorzang vereerde. Daegs nadien viel hem de zelfde eer te beurt van wege de Koor- 9 zang-Maetschappy, welke voor den jongen be- a kroonden de schoonste zangstukken van haer repertorium uytvoerde. Mogten deze welverdiende huldebewyzen tot aenmoediging verstrekken voor de leerende jongelingschap aen welke M. Liénart een even zoo heylzaem-als schitterend voorbeeld komt te geven. stacn en my aen de daertoe bestemde kwispels vast houden, wanneer, ik daerdoor slechts in gezelschap had kunnen huyswaerls keeren. Er was echter niets meer acn le veranderen en daerom ging ik nu myne boodschap maer verriglen hy Lady Disbrowc, wel zorg dragende dat ik cone geldige reden opgaf als veront schuldiging voor myne late komst; even zoo ging ik by mevrouw Carter, by welke beyde dames ik hel aen tnyncn patroon loekomende geld ontving, terwyl ik nog zeer gastvry onjhaeld wierd door de huyshoudsters dier dames. Hare gezellighcvd en aerdigheyd maekte echter dat ik my, nu ik op weg ging, nog veel verialener gevoelde op den eenzamen weg. be maen kwam op, maer ik had eygenlyk liever gehad dat het maer geheel donker ware geweest. Ik voelde niet de minste goesle om de roo- vers Ié zien en nog veel minder wenschle ik door hen gezien le worden. Hel was zeer stil inde natuer en my.iift.slappcü, hoe omziglig ik mvne voelen ook met den grond in aenraking bragt, weêrkaetsteu met eene pynlyke duydelykl» yd Hel was, of ik mei dien echo alleen, de gcheele wereld in bezit had, maer ik voelde my volstrekt daermcê niet gestreeld. Zoo iung myn wég nog door het op het opon veld leydde, was ik tamelyk kalm. maer to. ri ik aen hel bosch kwam, vernaiii ik nog een and- r geluvd dan dat inyner voet stappen. Ik kon uu duydclyk het Moppen "va» myn eygen hart hoorei). Ik sohaem my volstrekt niet orn'le bekennen dat ik door den hevigste» angst bevangen was, integendeel geloof ih dat dozen gereglveerdigd wierd door myn stellig voorgevoel. Ik had my nu <en- mael in 'l hoold gezel dal er movers in hel bosch zou den zyn, en er waren ook roovers. (liet slot. nadien). Als wy dit lezen, dan valt de pen ons uyt de hand van walg en roepen wy u toe, Verbond ja, ANDERE TYDEN ANDERE ZEDEN, maer dit slechts voor kerels, die van zeden- en kazak verwisseling hurHien stiel maken en het quid vultis milii dare van Judas als grondprinciep voor al hunne akten aen veerdenMaer onthoud het wel, koppel, als zulke gasten eens gekend zyn, dan konnen zy geen kwaed meer doen, dan hebben zy schoon te raeskallen van wellevend- heyd, van goede manieren, van treffelyklieyd, van achtbaerheyd enz.; liet publiek duwt hun eenen spiegel voor den neus en daerin zien zy dan hun eygen zeiven in al de walgelykste lee- lykheyd die de snoodste driften op de tronie van eenen individu konnen stempelen. De regentiemannen die op -het stadhuys Mr Liénart feliciteerden en hem den eerewyn aen- boden, waren, benevens twee catholyke en vier overledene liberale raedsleden, de iieeren DE GHEEST, burgemeester, B. DE RYCK, secretaris, BOEYÉ, doctor DE WINDT, EYERMAN, LEVI- ONNOIS, VAN DEN BROUCKE, VAN LANGEN- I10VE en VAN DER SMISSEN PLAS. Pandr. (Binnentredende) hewel, Maelje, uw meester zit zeker alweer boven op zyn kamer? De Meyd. Ja, Menheer, hy zit daer meest altyd, en dit is voor my zoo nog al inoeyelyk, want hy doet daer alles. Pandr. 'K ga er eens by; blyf gy maer bcneên, 'k weet nu den weg. (Aen de deur van Pluymstryker). Tok, tok, tok... Pluymstr. Watduyvel is daer nu? Entrez... Pandr. (De deur openende.) Dag, Pluym stryker Pluymstr. Jandorie! B.\ Pandour, wie zou u nu verwacht hebben? 'K zit ik bier nog op myn sletsen en in myuen tabbaerd gedraevd maer dit belet niet, gy zvt toch welkom. Er is zeker toch geen zwarigheyd? Pandr. ('T hoofd schuddende.) Jongen, jon gen, jongen! wat is dit hier nen vervloekten nest! 'li ben met een gauwte van Brussel komen afgestoven, om te weten wat er van is van uwen liberalen karnaval van gisteren, zondag. Een ooggetnyge heeft er my dezen morgend zulke aerdige dingen van verteld, dat zy my 't kieken- vleeseh op 't lyf gejaegd hebben. Zeg eens wal daervan is, maer regtuyt klappen, zulde, en niet te liegen gelyk in uw Verbond, daerin moogt gy aftrekken al wat ge wilt, uwe paer dozynen en half lezers hebben liever liberalen leugen- brossel dan de waerheyd, en zy weten wel waerom. Pluymstr. Terwyl wy hier confidentieel on der ons spreken, 'k ga 't u zeggen gelyk het is: Onzen karnaval van zondag is het armste, het magerste en 't vuylste beestje dat ik nog in myn leven gezien heb. Pandr. Dit zey den getuyge my ook, en hy voegde er by dat den geur hem tegenkwam als hy de bende van verre gewaer wierd. Pluymstr. Nu hebben onze mannen doen zien wat zy zyn en wat zy konnen. Dien karna val heeft ons kliekske letlerlyk in den grond ge boord. 'K ben er ziek van, en den moed is my leenemael in de schoenen gezonken.En 'k moet daer nu nog een ronkend verslag gaen over scliryven voor 't bladje, niettegenstaende ik weet dal al die het zullen lezen, zullen zeggen: Wat onbeschofte leugenaers zyn toch die Ver- bondsknoeyers Pandr. Maer, Pluymstryker, waeruyt be stond uu die liberale cortège? Pluymstr. Hoe? Cortège??.....-.. Ge zyt er wel meê! Dit was anders niet dan een ramas- sis van 50 a 60 kwanten van 't fynste puyk, waeronder er voorzeker geèn zes kiezers waren. Pandr. En wat verbeeldde dit voikske? Pluymstr. 'Keu weet ik het zelf niet: zy waren in twee benden verdeeldd'eene zag er doodarm uyt en ellendig aengedaen. Zy droegen voor wapenschilden versletene bessems, stukken van aerde polten en van gebroken balsem. D'an- dere bende trok half op sapeurs-mjneurs met versletene hairen mareciiausées mutsen, en half op kindermeyssens met witte zeeverlappeu aen by wyze van voorschooten. Zy hadden ook eeni ge trompetten" en sabels en eene marketentster met hun. En er ging nen hoofdman van voren met nen blanken sabel in zyn hand. Pandr. En was dit alles? Pluyms'r. Er was nog nen Ambulant in een cheezeken die nen stervenden soldaet achter bet troepken voerde. Pandr. Onnoozelen kwispel die ge zyt! Waerom hebt ge dit niet belet? Den ooggetuige sprak my ook van die beestiglieyd en zey dat de liberalen van Aelst de domste kneukels van de wereld zyn, want, hadden de klerikalen honderd jaer gestudeerd, dat zy nooyt schooner het te Aelst uytteerend en uytstervend liberalismus konden vertoouen dan gy hel met uwen ambu lant en uwen stervenden soldaet gedaen hebt 'K zou er u voor onder uw broek schoppen, dwazen djanter Pluymstr. G'hebt gy gelyk, B.\ Pandour, 'k en had ik zooverre niet gepeysd. Pandr. Hoe g'en had zoo verre niet ge peysd, kiekeukop? Wel ge moest zooverre pevzen, nen onnoozelen koejongen zou zooverre peyzen. Toe, geef me nen druppel cognac, want ge zoud me doen uyt myn vel springen. Pluymstr. (De Meyd roepende.) Zieneken, Zienekeeein... brengt nen keer de conacflesch.... Zieneken. Menheer, ze staet op uw kasken, 'k heb u gister avond eene versche ftesch ge- bragt. Plutmstu. T is goeff, Zieneken. 'k heb ze al. Pandr. Z'is vervloekt meer dan half uyt, ge moet er gister avond fel aen gelekt hebben, meester..-Nu zie ik waer uw verstand inkruypt.Zeg eens, er was zeker veel volk, want er was gezegd en uytgetrommeld geweest dal er moesten 42 harmoniën komen en wel 4000 vremdelingen, waren zy daer? Pluymstr. Daer was daer niemand Wy hadden de muzieken van Geerardsbergen, Gend, Ninove en Dendermonde gevraegd, maer die steden achten ons kliekske zoo boog, dat zy onze invitatiebrieven verder opgezonden hebben naer PoiTugael. Wy verwachten nog altyd antwoord. Wy zyn met onze bende sapeurs wel vyf of zes keeren naer de statie geloopen 't elkens by 't aenkomen van ieder "konvoy, altyd hopende, zy zyn daerMaer 't was altyd misOnze liberale damen stonden voor haer deuren en vensters in 't grootste verlangen en vroegen ge durig aen iedereen zyn ze gekomen Nen drolligen Bokkenryder dit hoorende, zey aen eene ja, Madame zy zyn gekomen, zy waren al geemballeerd in hopzakken en zyn naer den ys- kelder gevoerd. Madame was voldaen en sloeg haer deur toe. Pandr. 'K voele de schaemte my overdek ken, Pluymstryker, als ik hoor hoe kleyn gy hier geworden zyt en hoe diep gy het kliekske hebt helpen vernederen. Had er een briezelken spiri tus in uw hersenpan gesteken, ge zoud naer den telegraef geloopen zyn en uw mannen par force hebben geroepen, er zouden er u toch eenige ter hulp gekomen zyn. Pluymstr."Wel, vriend Paudöur toch! wy hebben niet opgehouden van den telegraef lè doen spelen tot 4 uren toe, en al wat er ons is toegekomen, is tuut au plus een dozyntje libera len van Dendermonde, die nog bovendien hunnen porte-monnaie vergeten hadden. Nu, dit gebeurt nog al somtyds nen keer als zy op voyage gaen, 't is den besten middel oin van de pic-pokets niet beslimd te worden.'.... Wy zyn dan stillekens van de statie vertrokken naer de vier winden om een glazeken troost, want wy waren kapot. Pandr. Was er groolen toeloop van volk in stad Pluymstr. 'T en'was niets byzonders. 'T volk stelde zeer weynig belang in onze ^klodden de boeren hielden er den spot meê. Ér waren er die zegden wy gaen veel liever naer 't lof en andere zegden wy gaen meé, 't is 't onnoozel om dood te doen. Pandr. Zyn er geen buytensporigheden be- gaen die ons zouden konnen nadeelig zyn Pluymstr. Er is veel geschreeuwd en ge jouwd in de kroegkens en langs de straet, maer alles is nog al wel vergaen. Onze sapeurs hebben eene schoone ovatie aen den grooten Jeff gege ven zy zyn voor zyn buys blyven slaen en z'hebben daer getrompet, 'en gedanst en ge schreeuwd Vivan Zander, Burgemeester van Aelst, grooten Jeff van de police polie, want 't was waerlyk poli, de sabels blonken in d-'handen der liberale maskaraden. Tot nu toe was 't altyd verboden geweest zich in militaire kleederen en met wapens te maskeren, maer de police polie heeft dit in 't jaer van gratie 4867 niet gezien. Die ovatie heeft uytnemende veel plaisier aen Zander gedaen hy heeft zich vertoond door zyn venster, vriendelyk gesalueerd, en toegelagchen, en geknikt en geprinsmuyldDe bende beeft ook naer Zander gesalueerd en geknikt, zy knik ten van weerskanten, en dit, mag ik zeggen, was waerlyk touchantZander zal die ovatie lang in zyn geheugen bewaren Pandr. Indien ik klerikael was, Pluymstry ker, 'k zou Zander veel geluk wenschen en be nedictie, en veel contentement en veel plaisier, en veel voorsppoed en satisfactie met zyne luy- sterryke ovatieden man is zulke ovatie wel weerd. Maér is er zoo niets anders merkweerdig gebeurd? 'K hoorde daer aen de statie spreken van een aerdigaccident. Weet gy daer iets van? Pluymstr. Waerover was 't Was 't van dit koppel hoogvliegers dat langs de venster ont snapt is? Pandr.Ja, 't was zoo iets, 'k hoorde dat ze spraken van een venster. Pluymstr.Oh, een onnoozelheyd. 'T was nen liberalen liefhebber die, vermoeyd van gemas keerd te loonen, zich wat was gaen uyt rusten by eene kennis van over den pont d'amour. Ter wyl hy zich daer vreedzaem verzette, moet er ergens nen stekvogel toegeschoten zyn die het vreedzaem paer zoodanig verschrikt 'heeft, dat het langs 't eerste gat liet beste zal weggevlogen zyn. Anders eri weet ik er niet van. Pandr. 'K zeg, 'k zeg, 'k zegaltyd noten met hollekens in. Pluymstr. Maer, B.\ Pandour, dit en kan niet anders, op zulke vyvers yarigt men zulke visschen. Maer weet ge wat er 't spytigste van is, 't is dat wy daerin altyd van de brokkelingen meê deelen, en dat ons kliekske alzoo g'heel zyn reputatie verliest en voor nen hutsepot aenzien word. Pandr. 'K weet dat het niet anders kan zyn, 't is zeer na.tuerlyk, maer toch.... (met zyne vu'yst op zyn voorhoofd slaende.) Zie, 'k en weet niet, 'k zou myn zeiven aen den kant brengen als dit zoo allemael uytkomtNogtans, voor wat de reputatie van uw kliekske betreft, troost u, vriendje, uw kliekske en zal er niets meer door verliezen, zyne reputatie is gemaekt, en zoowel gemaekt, dat ik, alhoewel liberael, voor niets ter wereld er zou willen deel van maken. Nu weet ik genoeg over uwen karnaval, en 't geen ik er uyt besluyt, is dat gy hier uwen tyd gehad hebt gelyk de braembeziën en den stokvisch. 'T ove rige zal ik u te Bi ussel zeggen, zie wel toe dat g'op uwen post zyt. Salut. Pluymstr. Salut Pandour.... (binnensmonds) O gy vervloekten kribbebyter Wy lezen in 't Verbond van zondag lest dat er, op de groole zael van 't stadhuys, morgen zondag, al wederom eene conferentie gaet gegeven worden, door zekeren M. Üelmée. Wy welen niet wie dien M. Pelmée is, noch in welken zin hy gaet spreken. Maer '1 geen wy stellig weten, is dat de buigers van Aelst vermoeyd zvn de zael van ons stadhuys, die zy met hun zweet en bloed moeten helpen meubleren en onderhouden, voortaen le zien gebruyken om er goddeloozen klap te laten uvthraken gelyk er lot nu toe zoo dikwijs is gedaen geweest. De treffelyke burgeis vragen dan aen de achtbare nicuwgekozenen dat dit misbruyk dadelyk afgeschaft worde, en dal zy aen den Groolen Jeff stellig verbod bu- leekenén in't vervolg de groole stadhuyszael nog tot dit liberael eynde le laten dienen. Den gemeenleraed heeft daertoe de magi en is ten vollen bevoegd orn dit misbruyk te doen eyndigen. Wilt den liberhaterskring conferentie» riaer zynen smaek doen geven, dat hy zyne evgene zael gcbruyke en daer doe komen al ware het Satan in persoondezen zal hun dan goeds naer hunnen smaek genoeg opdienen. G'heel 't Verbond van zondag is gansch en g'heel op- geutld int l afjonsligen schimp en venynige aenlygingeii legen de kavalcade der Bokkenryders. Men ziel het Ier oogen uyt, het koppel verkeert in eene woedende wan hoop, eii't nydigspyt dat hem de keel tpevringt berst op alle regels uyt. Wylen Mgr Delbecque, den predikstoel, de jesuielcn, de hel, den hemel, de pastoors, de paro chianen en meer andere voorwerpen te lang en te veel om le melden zyn in 't bladje met de kavalcade verward en vermengd. Immers g'heel 't Verbond is eenen aerige- brandden hutsepot, vvaerin nen hoop nieuwe kneukels elk het hunne bygebragl hebben en vvaerop liet koppel dan zyne vuylste saus gegoten heeft om het ding effenaf in Verkenskost te vei keeren. Gesmakelyke maeltyd, le zers van 'l Verbond. Om hier een slaelken van de slimme kieschheyd van 't koppel uyt '1 Verbond le geven, hoeven wy hier maer t* zeggen dat het, al de Bokkenryders te willen schand vlekt n, met hun toe le duwen dat zy de kroegen van BUYTEN kennen, zonder het le welen, zonder het to willen, eene eervolle waerheyd gezegd heeft. Alle tref felyke menschen kennen de kroegen en vuylnishollen maer van BUYTEN, en daerover wenschen wy de Bok kenryders geluk, want 't zyn slechts gepatenteerde vuy- lerikkeu. die de kroegen van BINNEN kennen. Recla meren "nel koppel en zyne vriendekens die laetsle ken nis voor zich, al ware het tol in den geheymsten detail, wy wenschen er hun proficiat meê. Aen iedereen het zyne, 't is DAER dat men leert slinken. Pouah Berigl aen de liberale liefhebbers.... Het eenigsle der kavalcade van de Bokkenryders dal aen 't koppel nog al belangwekkend voorkwam, zegt hel, was eene muvl die twee kallen eenen vos en vyf uylen gevangen hield. Trooslelyk en getrouw zinnebeeld, voegt er 't Verbond by, der acht wonderheden die voortaen den toestand onzer stad moeten vernieuwen en verbete ren. 0 gy SLIM koppelGe slael al wederom ne vens T ey: g'hebt nu nen verkleynbril opgezet in plaets van nen vergroölbril, gelyk 'l uwe gewoonte is, en daermeè hebt ge maer acht kleiikale wonderheden geteld, en er zyn er negen De twee kallen, den vos en de vyf uylen die in de muyt zaten verbeeldden de negen klcri- kaien niet, maer wel de ACHT deerlyk afgekookte libe rale oovlykaerds, waeronder er fenixèn zvn die op d'ex- positie van Parys voorzeker nen prys voor hunne wydvcrmaerde slimheyd zouden behalen, koude gy met de karnavalmuyl naer Parys vertrekkenVraegt het aen Sis, hy zal 't u misschien toestaen, Daer ware nog een goed stuyverlje meê le winnen om hier, met d'eer- sle liberale victorie, wat opraspsel van omliggend ge- boertein zyne onwelendheyd met bier acn te lokken, gelyk gy zoo beleefdelijk van de buytenmenschen spreekt die hel zullen onthoudenMaer onthoud gy het ook, koppel, als gy naer die victorie wacht, ge zult nog al lang wachten, want den kiesketel slaet nog gereed om er met d'eersto gclegendheyd, uwe nog overMwende jannen voor goed en zoo malscli als een bolerken ar te koken. Ofschoon uyleuvleesch hard, mager cn taey zy, de klerikale» zullen hel wel malsch krygen. A propos, koppel, ge zvvygl zoo süilekes van uwen fameusen Seveslre, met wiens voordeelige denkbeelden nopens de afschaffing der doodstraf gy gemeend hebt ons te verpletteren. Wy hebben u gevraegd of uwen groolen Sevestre den zeiven niet is die in 1792 voor de dood straf van koning Lodcvvyk XVI zonder beroep tol het volk en zonder uylslel gestemd heeft die verder in de fransche revolutie eene leelyke rol gespeeld cn nader hand onder keyzer Napoleon I. aen 't schotelken gezeten heeft; die onder de Restauratie als koningmoorder uyt Vrankryk verbannen, in ons Belgiën is komen nestelen die na 1830 onder Louis-Philippe in Vrankryk terugge keerd, met een vet pensioen op een kasteel gaen leven enaldaer boven de 90 jaren oud gestorven is? En gy zwygt daeromtrenl, koppel, dal ge zweet. W'y herbalen u die zelfde vraeg en verhopen dat gy zult ant woorden; le meer, omdat vvv altyd zoo gereed"zyn om u- in alies voldoening te geven,als gv spreekt. Wy wachten. Men weet dat het ministerie in de wet over het kiesbedrog bepaeld had dat, voor aleer te stemmen, de kiezers door een houten kruypin of pieperkenduyk moesten passeren, om zich aldaer te bepeyzen voor vvien zy wilden stem men. Dien kruypin gesteld ten dienste van een barakken-politiek en ten profyle van staetkun- dige barakke spelers, moest ben grootelvks be hagen; maer oriheyl! den Senaet heeft den kruypin niet gewild, en, in zyne stemming van zaterdag, heeft hy met 47 stemmen tegen 9 den- zelven afgebroken. Daer ligt nu het ministerieel houten-werk in duygen, en de belgische kiezingen zullen niet belachelyk worden gemaekt. In de zelfde zitting heeft den Senaet beslist dat de stemming by alphabetische orde gebeuren zou 't is nog een middel bestemd om het minis terieel bedrog te begunstigen; want onze be- stuerders gevoelen dat bet land zich meer en meer van ben afkeert en dat het tot listen en lagen zynen toevlugt nemen moet om aen 't hoofd te blyven; doch zoo lang'gaet de kan om water tot dat ze breekt, en wy verhopen dat welhaest de ministeriele kan de ministeriele barak zal gaen vervoegen. Inde zitting van den Senaet, toen er in de. Kamer kwestie was van de koopbandelregtban- ken, die de eenen wilden afschaffen en de ande ren herinrigten, drukte M. Bara, minister van justitie, zich uyt in de volgende voegen Wat wilt men? Mynheeren; men moet bet bekennen, men wilt de reglers koopmans door burgerlyke regters vervangen. Laten wy de gevolgen van dit systema onderzoeken en zien of wy in slaet zyn dezelve te verwezentlyken. Bestaen er misbruyken? Ja, zegt men. Er o zyn klagten van gansch de balie; er zyn mis- schien klagten der koopmans, ik beken het, ik ga verder dan andere leden die dezelve geloo- cliend hebben. Er zyn klagten en ik zal zeggen dat ik zeiver misbruyken gezien heb, ik heb er bestatigd. Meent gy dat er geene civiele regtbanken a bestaen die zich in denzelfden loestand bevirt- den? Maer, Mynheeren, er bestaen burgerlykt regtbanken van welke men zwh insgelyks beblaegi en in welk zeker deel der bevolking zegt geen vertrouwen te hebben. Waeraen liegt dit? Dat hangt niet af aen de instellingendit liegt am de mannen die de instelling uytoefenen. Die woorden komende van eenen minister van justitie, van het opperhoofd der belgische ma- gistratuer, zyn zeer zwaerwigtig, en zy betoonen geenzins dat M. Bara voor haer den noodigen eerbied belyd. Overigens, het komt hem niet toe te verklaren dat er regtbanken zyn in welke zeker deel der bevolking zegt geen vertrouwen te hebben w-ant is dit 200, de schuld er van valt op M. Bara

De Denderbode | 1867 | | pagina 2