li 1 Jaer. Zondag', li riMeer! 1867. IV 1078. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: van Ronsse naer Audenaerde, genu 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. LIBERALEi¥ VOORUYT GANG. Het spel komt uyt. Nogmaels andere tvden, andere zeden. DEN DENDERBODE Dend.5-307-258-339-4512-204-30 3 166-3*9-181 Gend, (6-05( vrvdag 7-'3 (Ele2e3°kl Lokeren 5-30 8-33 9-43 12 20 3-16 6-31 ij 7-25 8-25 8-50 12-20 12-39 3-13 6 16 6-39 Brus. 7-55 8-32 E(1 23 k') 9-38 11-58 12-21 2-38 j§ 8-37 (E 123 kl.) 9-18 2-55 5-48 E (I* 2e 3* k') 5-50 8-33 8-50 Brugge, Ost 7 03 E( 1 2 3 kl). 8-25 8-50 12-20 Mech. 5-30 7-25 7-55 E (1 2 3 kl.) 8-32 E(1 2 Jf 12-39 6-16 6-39 3 kl.) 9 38 9-45 11-58 2-38 2-55 3-16 5-50 ffi Doornyk, Korlryk, Moescroen, Ryssel (lanes 6-31 8-33 en 8-50 E<1 2 3 kl.) j§ Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)Uoornyk niet begrepen Antw. 5-30 7-25 7-55 EfJ 2 3 kl.) 8-32 E(1 23 kl) 1 8-50 12-39 3-13 6 39 9-45 -11-58 2-55 3 16 5-50 6-31 8-33 8-50 gj Doorn Ryss. (langs ALh) 8-00 0-00 Aib 5-50 l,euv. ThienenLuvk Verv. Land. 5-307-258-32 0-00 Doornyk. El 23kl.) 9-38 9-45 11-58 12 21 2-553-16 6-31 1 Ninove, Geersb. Ath. 8-00 11-55 2-45 5-50 8-50 Thienen 8-50 E (1 2 3 kl.) Bergen, Quiévrain, Namen, 8-00 2-45 5-50 VAN ANTWERPEN NAER: St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 7-00 (Sl-Nieolacs vrydag.) 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 (ED2e3kl.) 7-00 VAN GENU NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, 'Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10 50 2-20 4-25 vryd. 5-35 6-50.— Te Lede slaen al de konvoys uylgenomén de Expres.Te Idegem en Santbergen siaen al de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil aide konvoys.l'e Denderleeuw slaeti al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8 05 en nvt Aelsl 8 32 2-38 5-48. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-40 12-32 3-08 b-05 9-05. rnlfsc Sis» VAN LOKERES NAER Dendcrnvinde, Aelst, 7-00 9-35 Denderm. 11-00 3-05 Denderm. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 11-00 4-57 740 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren. 6-33 10-40 1-40 4-,34 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-33 10-40 1-40 4-34 Brussel Gang Denderleeuw). 6-33 10 40 1-40 4-34 Gend, Bruggsé, oslende (langs Aelst). 6-13 10-40 1-40 4-34 0-00 7-30. 7-30. 7-30. 7-30 Gend 6 FHAiNKS 'S JAEUS, VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11 20 12-00 2-11 5-15 6-00 8 05 E (l 2 3 kl.J 815 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-11 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 8-09 E (l 2 3 kl.) 11-30 11-55 2 95 5-25 8-25 (langs Mech.) 5-56 8-00 11-1012-00 3-38 o-25 7 41 Aelst 7-30 8-09 11 30 11-55 2-25 5-23 5-56 8-25 10-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsbergen. Sollegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8-15 van gend naer Sollegem, Braine-le Comle, 5.55 9.33 3.20 6-50 AELST, DEN 25 MEERT 1867. Eersldaegs zullen wy door den post kwittanciën doen aenbieden en verzoeken vriendelyk degene. onzer inschryvers die nog niet voldaen hebben, de kwittanciën te betalen, om ons verdere kosten van terugzending en tyd verlies te sparen. (vervolg). Minister Ricasoli heeft bekend in de kamer, dat de prisons eene der menigvuldige wonden .zyn van Italiën; maer hy beeft ook ter zeiver tyd verklaerd dat hy noch geld noch tyd had om aen de genezing dier wonde te denken. Ondertus- schen de wonde verkankert, en den kanker zet voort, by zoo verre, dat de gruwelykheden die gepleegd vvorden in de prisons om de gevange nen te pynigen, reeds ook bare toepassing vin den buylen de prisons. Ziet hier wat onlangs de regtbank van Salerna diesaengaende bestatigd heelt. In een proces van valsche munters voor de assisen van Salerna, de debatten hebben aen den dag gebragt, dat eenen officier van openbare veyligheyd de getuvgen deed onlkleeden, vast binden en geesselen, om hun eene getuygenis naer zynen wenscli aftepersen. Den iever van dien liberalen vooruytganger ging zoo verre, dat hy kokende afgesmolten vet op de bloote schou ders der patiënten deed gieten. Men verstaet dat zulke gruwelykheden, in openbare zitting op eene onbetwistbare wyze bewezen, de algemeene verontweerdiging ver wekt hebben van den jury, van de advokaten en van de aenhoorders. De verbittering was zoo groot, dat den substiteut-procureur-generael, M. Borelli, om de gemoederen te stillen, heeft moe ten beloven van dien liberalen vooruytganger onmiddelyk voor de regtbank te brengen. Wie zou ooyt gepeysd hebben dat den libera len vooruytgang ons moest terugleyden naer den zoo vermaerden tyd van de inkwisilie?!?.. En had den liberalen vooruytgang daer nog meê te vrede geweestMaer neen, hy heeft daermede nog zyn leste woord niet gezegd. Dank aen dit proces en aen dat van den Diritto dank ook aen de liberale drukpers die niet lan ger heelt kunnen zwygen, hebben wy een hoeks- ke kunnen opheffen van do gordyn die tot hiertoe al die misbruyken, al die schandelykheden, al die vraekroepende scliclmeryen aen de oogen EEN NACHT IN HET BOSCH. Toen ik de plaets naderde waer in vroegere jaren de moord was geschied, herdacht ik alle omstandigheden die daerby hadden plaels gehad, zoo als ik die gelezen had in het oude nieuwsblad van de stad, '1 welk myn patroon met groote zorg bewaerdc. Ik ging na hoe de snoodaercLs die de moord volbragten, hel ligchaem in hel bosch gedragen en daer begraven hadden met pak en zak den vermoorden was een marskramer - zoo dat hel nog in verscheydene dagen niet gevonden wierd; en hoe later, eenige kinderen die noten zochten hel ontdekten Hé hoe kraekle dien tak daer aen de linker zyde van den weg zoo op eens Er was geen wind genoeg om zelfs myne hairen in beweging le brengen, laet slaen de takken er kwam ook een geluyd lot my in hel bosch, even als of er zich menschen moordenaers naluerlyk door hel kreupelhout bewogen. Ik was voor myne jaren een zeer vluggen hardlooper wat my aeu moed ontbrak wierd my werkelyk door vlug- heyd vergoed en ik had al spoedig overlegd wat ik doen zoude. De beweging wierd gemaekl op eenen kleynen afstand van den middenweg en ik was over- luygd dal ik die plek van waer hel geluyd kwam nog voorby zou kunnen ylen eer iemand zich uyt hel dikke kreupelhout een weg zou kunnen banen om my le vat ten. Ik ging dus als een pyl uyl oen boog vooruyl, met het plan om zoo ver als bel bosch liep myne schreden niet in le korten. Toen ik de verdachte plek voorby snelde, hoorde ik een luyden schreeuw achter mv en tevens dal er een man op den weg sprong. Door het eynd weegs dat ik hem reeds voor was, berekende ik dal hy my moeyelvk zou inhalen en ik nauvvelyks meer anderhalve mvl af te leggen had eer ik by de stad was. Ach zou ik die stad wel ooyt weer zien, die lieve kleyne stad, die ik echter anders wel eens wal vervelend had gevonden en dien beminden patroon van my, die nog nooyt zoo hoog in myne achting had gestaen als nu Hel scheen werkelyk dal ik hem nimmer meer terug zou zien, want een donker figuer dat zich op den weg op eens voor van 't publiek verborgen hieldnemen wy de gelegetiheyd waer om de gordyn nog een weynig iiooger op le beffen. De italiaenscbe prisons zyn al om te meer op gepropt, en het bestier van openbare veyligheyd wist niet meer waer met de gevangene naer toe vlugten; maer den liberalen vooruytgang beeft er in voorzien. Den liberalen vooruytgang ontrust zich met niets; hy weet middel voor alles en tegen alles. De liberale uytvinding bestaet hier in dat men zich van de gevangene ontlast met ze door den kop te schieten, zonder formaliteyt, zonder pro ces. Word er iemand aengeliouden, men leyd hem benen, wel gebonden en wel bevvaekt, als of men hem wilde naer 't prison leyden, en on- derwege men zend hem eenen bal door den kop. Indien 't een of 't ander dagblad schreeuwt, in dien al wat treffelyk is zich veronlweerdigt, men geeft voor verschooning dat den gevangen wilde de vlugt nemen, en den toer is gespeeld. 'T is alzoo onder andere, volgens een liberael blad, den zoo gezegden Amico del populo, dat men onlangs by Palerma twee gevangene in hun bloed vond zwemmen. De ongelukkige waren aengeliouden geweest, omdat men oordeelde dat zy pligtig waren van eene moord die in 't omlig gende gepleegd was. De garden, of om beter te zeggen, de beulen zochten zich te verontschuldi gen met te zeggen, dat de twee gevangene had den willen de vlugt nemen; maer niemand gaf er geloof aen, want zy waren wel gebonden, wel gewacht, en daerby nog zoo krank, zoo krachte loos, dat zy nauvvelyks konden gaen. Heden is het voor niemand een geheym meer, dat de gar den gedaen hebben hetgene hun voorgeschreven was van den inspecteur Urbano die ze gevonden had, en geheel Palerma is in de grooiste ver bittering. Onlangs ook, acht andere Sicilianen vielen in de handen der poiicie, en vvierden naer Palerma gestierd. Onderwege de garden brandden hunne geweeren los op die ongelukkige, en vier van hun vielen dood ter plaets neêr. Men heeft ins- gelyks gezegd dat zy wilden de vlugt nemen. 'T is altyd; de zelfde verontschuldiging; maer niemand laet er zich" nog aen bedriegen. De ver ontweerdiging is algemeen; iedereen vraegt of het wel in Italiën is, en niet in 't midden der wilde horden van Amerika dal men verkeert. Hebt gy het verstaen, landgenoten? Zult gy nu weten wat de liberhaters willen zeggen, als zy u komen spreken van verlichting en van voor uytgang? Weet gy nu waer den liberalen voor uytgang met ons naer toe wilt? Hebt gy verstaen dat hy ons wilt terugleyden, niet alleenlyk naer den tyd de inkwisitie, maer zelfs naer den tyd dat onze heydensche yoorvaders in de bosschen my plaelst6 strekte beyde armen uyt om my hel door- gaen te beletten en riep toen myn vervolger toe ik heb hem beet, Diek Zonder een oogenblik op te houden liep ik regdregt op dezen nieuwen vyand toe, even als of ik hem om ver zou loopen. Toeu ik ciigl by hem kwam zag ik hem boosaerdig grinniken en her kende toen met een den man met het ongunstige gelaet, die zich des morgens juysl voor den winkel bevond, toen mynheer Blackieds my terugriep om de kwitanties mede le nemen Hy grinnikte dilmael by de gedachte dat ik zou willen beproeven, om met myn tenger lig chaem hem omver le loopen, maer ik was wel verre van hel plan om zoo iels le ondernemen. Juysl op iiel oogenblik toen hy dacht dat ik het door hem verwachtte plan zou trachten ten uytvocr brengen, week ik naer de linkerzyde van den weg uyl en liep hem voorby in hel oogenblik dat hy eenen hevigen vloek uylsloo- lende zich van zyne verbazing herstelde, was ik hem, eenige voetstappen vooruyl gekomen. Myne vyanden' waren nu achter my en ware ik nu pas beginnen te loopen, dar. zou ik hun zonder Iwyfel wel voorgebleven zyn, maer ik had al een geruymen tyd gediaefd en dezen, tweeden roover was nog geheel onvermoeyd. Ik bemerkte dan ook duydelyk dal hy op my won. Ik voelde myne knieën knikken en myne beenen beven onder het loopen. Zyne voetstappen kwamen zóó na, dat ik zyne ademhaling en het kvvaedaerdig knarsen zyner landen kon hoorei), en ik had het inuerlyko be- vvnstzyn, dal zyne bloeddorstige hand zich reeds uyt-' strekte naer mynen hals. Toen dook ik.op eens neder gelyk een eend, even als ik op school gewoon was te doen, wanneer wy twist hadden en myn tegenparty my met hallen wierp en dat nu, met hetzelfde gelukkige gevolg. Myn vyand greep in de lucht en daerdoor zyn evenwigl verliezende viel hy onbevvegelyk op den weg neder, even als had hy den nek gebroken hetgeen ik eygenlyk wel zeer vroom wenschle dat hel geval mogl zyn. Toen ik weder overeynd kftam, was den anderen man wel minstens dertig slappen achter my, maer ik gevoelde dat ik niet meer loopen kon. Ik sleepte my in hel kreupelhout en een kleyn end daerin voorlgekropen zynde, legde ik my daer uylgepul neder en hygde als verkeerden, en malkanders verscheurden gelyk de wilde dieren? Welaen! landgenoten, indien gy dat verstaen hebt, zyt op uwe hoede, wapent u tegen den verdei'fïyken invloed van den libe ralen vooruytgang, en spajit alle uwe krachten in om u tegen de godsdienst- en yaderlandverdel- gende plannen van ons belgiscli liberalismus te verzetten. Er is zondag namiddag in de Dry Koningen, te Brussel, eene meting gehouden van werklie den en burgers, om te spreken over de uytbrey- dingvan het kiesrecht. Al de redenaers, Vlaem- sche en Fransche, hebben zich gunstig aen de hervorming verklaerd, en eyschten de volkomene ontvoogding der werkende klas, de afschaffing van alle privilegiën. De vergadering beeft verscheydene geweldige maetregelen gestemd. Den heer Hubert heeft ge zegd, dat de revolutie het laetste middel voor de volken is, evenals het kanon voor de konin- gen, en dat zy als eene gedurige bedreyging verschrikken moet. Andere sprekers voegden er by, dat men met geweld nemen moet, wat men niet geven wilt. Het leger zal niet tegen ons optrekken, want wy zullen de soldaten zeggen, dat liet gedeeltelyk voor hert is, dat wy opstaeri dat wy ieveren om hen naer hunne haerdsleden te laten terugkeeren. Het leger zal ons laten geworden, en wy zullen al degenen, die zich tegen onzen eysch verzetten, wegjagen. Het woord barrikaden is zelfs geuyt ge weest en toegejuyeht. De herhaling der woorden van minister Frère.het zyn slechts boere- knecliten en arbeyders, die zich bekommeren met de kieskwestie, hebben eenen storm van verontweerdiging en gejouw doen ontstaen. Den heer Kats, onder anderen, heeft op eene kracht dadige wyze het ministerie aengerand, en onder de toejuyehing van de gansclie vergadering uyt- geroepen. In 1857 zatgy yerustelyk in uw hotel, terwyl degenen DIE GY BETAELD HAD in de stra len schandael maekten en steenen in de rugten sloe gen; en daegs nadien wierden degenen, DIE VOOR U DEN OPROER HADDEN GEMAEKT, naer het gevang gelegd. Ten slotte heeft de meeting beslist, dat zy zich by den Volksbond aensluyt, en eene deputatie van 50 mannen zoude zenden naer de Kamer, om de zitting by te woonen van 19 Maert en volgende dagen, waerop de kwestie der kiesher- vorming zal behandeld worden. Op die wyze zegde een spreker, zullen wy antwoorden kun- of myn hert zou breken. Ware ik nu vervolgd gewor den, dan had ik onmogelyk kunnen ontkomen ik was dankbaer dat het zou niet was en zoodra ik maer een weynig tot bedaren was gekomen, kroop ik verder tol eene kleyne nicer opene blek in hei bosch, waer ik een boom vond met klimop begroeyd ik klom dien ter hoogte van vyf of zes voet op en verborg my daer als eer. anderen Karei den Tweeden. Eeiunael daer en voor het oogenblik veylig zynde begaven my myne krachten en moetik bekennen dat den ücvoorregten roman-held zicli al zeer zwak en kleyn voelde. Ik zou zeker uyl eiken anderen boom zyn neder gevallen, maer hel nel van klimop hield my in myne onmagl goed omsloten. Ik deuk ten minste dal myn bevvuslzyn iny moet bege ven hebben, vyanl ik herinner my niet iets gehoord te hebben van de nadering myncr vervolgers, maer op eens vernam ik eene zamenspraek die aen den voet rnyner schuylplaels lusschen hen wierd gevoerd. lk zal hem vermoorden zeyde den man met hel ongunstig gelael ik zal hem vermoorden, al moest ik ook tol morgen op hem wachten, want hy heeft myn linker arm voor myn leven lang verminkt. Hy zal zoodra den dag aeubreekl wel maken dal hy naer Blackieds komt zeyde den anderen daer kunnen wy zeker van zyn en dan kunnen wy hein aen hel eynd van liet bosch wel meester worden. lk zal niet rusten voordat ik der. jongen in myne magt heb hernam den eerslen mei een hevigen vloek. Laten wy het bosch nog eens goed doorzoeken, want ik sla er u borg voor dat hy niet zal durven wachten tot hel dag is. Dien vervloekten jongen, wy zullen hem hier wel onder de 3erde sloppen. Onder het wisselen van hevige verwenschingen gin gen deze schuiken nu verder, met moordzucht in het hert en my bestemmende K>1 hun noodlottig slagtoffer, Nauvvelyks was ik eenigzins bekomen van de ontzetting die dit gesprek bv my had te weeg gebragt, toen een anderen man de takken op zy duwde en tot aen den voet van den boom, waer ik my in bevond, naderde, lk bemerkte wel dal hel niet een van myne vervolgers was, maer ik vreesde toch zeer dat hy met hen bekend mogl zyn. Geen goed mensch kon, naer myne inziglen, zich nog vrywillig om elf uren in Luton Spinney ophou- nen wanneer liet nog iemand wagen durlt ons a te beledigen. Ziet daer, landgenoten, hoe den oorsprong der liberhaters magonnieke schotelgasten uytkomt. Ziel daer hoe de gcfonten zelve zich nu over de liberale foppers te beklagen hebben, omdat de foppers willen dat elkeen verzadigd zy als zy zelve geëten hebben. Maer wacht nog een beetje, den roozenpot zal nog al meer ontdekt worden en er zullen nog schoonere dingen aen den dag komen, want dit is eygen aen liberale schandalen dat zy maer gedekt blyven zoolang de foppers en gefoplen onder elkander niet aen 't kyven gera ken. Doch dit zal komen, want elke liberhaters - soort wilt hare beurt hebben om te lekken maer als er kwestie is van de oude lekkers te doen verhuyzen dan worden zy koppig gelyk muylen en zelfs zoo onbeschoft, dat zy deze die bun aen het schotelken gebragt hebben, beledi gen en vierkant uytlagclien. De groote bazen zyn meester en willen geene knechten. Het is te zoet en te aengenaem alleen te mogen kommanderen en 't schotelken te mo gen bestieren. De gefopten zyn niet meer te ver zadigen met pastors- en jesuitenvleesch, dit voedsel geeft geene sterkte aen de maeg, geene hoop meer van later zelve wat anders te mogen lekken, en daerom spelen zy op en zeggen zy dat zy met den rimam van kïerikael, jesuit, pa ters en nonnen geene affairens meer hebben, dat zy willen iets goeds, ie's wezeniyks, eene lekke re brok genieten gelyk de maconnieke leyders al zoolang gesmuld hebben. Maer wy zeggen u, gefopte sukkelaers, dat wacht gy naer de vrywillige verhuyzing uwer opperbazen, gy nog al lang zult wachten want eene groote magonnieke liberhatersmaeg is gelyk aen eene mande zonder gat, eene ton zonder bodem, of 's duyvels zak die alle dry nooyt vol zyn Ik ben niet gewiegd op de knieën eener hertogin! riep minister Frère-Orban eens spot tend en beledigend uyt tegen graef de Liede- kerke; en geheel de ministeriele drukpers juyehte dien dwazen democratieken uytroep toe. Andere tyden, andere zeden Als wy een Anlwerpscli weekblad, hel Vrije Woordmogen gelooven, is er sedert eenigén tyd eene groote verandering bv den minister van financiën ontstaen en zyne kinderen zouden de ronkende zinsneê van 'bunnen vader, den poortierszoon, niet meer kunnen herhalen. den en dan nog wel bezig met liet laden van een ge- weer. II, boorde duydelyk hel nederzetten van de kolf op de drooge bladeren en bel iusloolen van de prop mei den laedslok. Juysl toen hy gereed was snoof ik by ongeluk wal fynen boulmolin op van den boom vvaérin ik my bevond, heigeen iny lievig deed niezen. Ik bad hel niet kunnen nalaten al ware myn leven zoo als ik stellig dacht dat bet zyn zou er mede in gevaer Den vremdeling legde, op hel gehoor af, onmiddelyk zyn geweer op my aen on zeyde als ik niet lerslond naer beneden kwam, dat hy dan vuer zou geven. En ik kwam naer beneden, kalm en Lily genoeg, wanl ik had de slem van eenen vriend berkend. Eens in myn jong leven bad ik een kleynen dienst aen Will Rilson den wildslrooper konnen bewyzen ik bad eenen brief voor bom aen zyne vrouw gesebreven (hy ging nimmer Ier school; om haer te zeggen dal by in eenige moeyelyklieyd was geraekl mei de overlievd onzer stad in betrekking tol een r.aclltverblvf ên dezen Will Rilson stond nu onder aen den boom Ik verzeker u dal ik op dit oogenblik liever ie doen bad mei den weynig geacblen Will Ritson, dan mei den aerlsbisscbop van Canterbury, Ion zy dal Zyn eeru eer den eveneens van een geladen geweer-voorzien ware geweest. a by behoeft nu voor niels moer bevreesd le zvn myn jongen zeyde hy my, toen ik hem mvne ont moeting verhaeld had ik heb voor elk van d'ie scliur- ken een schol gereed. Ik ging nu met hem het bosch uvt, met onevndig meer moed dan ik er was ingekomen ik berevkle be houden het zoo gewenschte siadje myncr wooiiing en kroop, na al den doorgestanen angst, gezond en"wel in myn bed. beyde myne bekenden nvt bel bosoli wierdin nog binnen de week gevaltol welken spoed voorname- lyk had bygedragen dal den eenen een verbonden arm had, dien hy niet kon opligten zy wierden naer'zee gezonden terwyl ik eene insehryving opende voor Will Rilson waer de jonge dames van de picnic mil- delyk in bydroogen en die hem voor hot vervolg alle moeyelykheden voor ccn naebiverblyf uvt den ®s ruymde. EYNDE. b

De Denderbode | 1867 | | pagina 1