vertrekuren uyt aelst xakij 21'1' Jaer. Zondag*, 51 lieer I 1867. IV" 1076. 6 FRANKS 'S JAliltS. VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN "S'lfSS (1 3 kL) 4,"S0 11-56 2 25 5 2fi 8"2Ji (,an88 Mecb.) 5-56 LIBERALEN VOORUYT GANG. Wat is hy Het koppel en de jonge portretmakers. Bend.5-307-258-339-4512-201-303 166-319-18jjj Gend, (6-05( vrvdag 7-' 3 (E 1*2® 3° kl iokeren 5-30 8-33 945 12 20 3-16 6-3! 7-25 8-25 8-50 12-20 12-39 3-13 G 16 6-39 Brus. 7-55 8-32 E(! 23k1)9-38 11-58 12-21 2-38 ft 8-37 (E 1 23 kl.) 9-18 2-55 5-48 E (le 2e 3C k') 5-50 8-33 8-50 Brugge, Ost 7 03 E( 1 2 3 kl). 8-25 8-50 12 20 Mech. 5-30 7-25 7-55 E (1 2 3 kl.) 8-32 E (I 2 12-39 6-16 6 39 3 kl.) 9 38 9-45 11-58 2-38 2-55 3-16 5-50 ft Doornvk, Korlryk, Moescrorn, Rvs sel (langs 6-31 8-33 en 8-50 E (1 2 3 kl.) ||j Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)l)oornyk niet begrepen Anivv. 5-30 7-25 7-55 Ef! 2 3 kl.) 8-32 E(1 23kl) 1 8-50 12-39 3-13 6 39 9-45 11 58 2 55 3-16 5-50 6 31 8-33 8-50 ft Doorn Ryss. (langs Alh) 8-00 0-00 Alh 5-50 l.euv. Thienen Luyk Verv. Land. 5-307-258-32 gj 0-00 .Doornyk. El 23kl.) 9-38 9-45 11-58 12 21 2-553 16 6-31 Ninove, Geersb. Ath, 8-00 11-55 2-45 5-50 8-50 Thienen 8-50 E (1 2 3 kl.) Bergen, Quiévrain, Namen, 8-00 2-45 5-50 VAN ANTWERPEN NA ER: Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 7-00 (St-Nicolaes vrydag.) 7-30 9-00 11-00 2-3'» 4-00 (E le 2e 3 kl.) 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 vryd. 5-35 6-50 Te Ledf. slaen al de konvoys uytgenomen de Expres.Te Idegem en Santbergen slaeii al de konvoys. Te Gyseghem slaen stil aide konvovs.Te Denderleeuw slaen al de konvovs uylgenomen de verirekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8 05 en uvt Aelst 8 32 2-38 5-48. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-10 12-32 3-08 6-05 9-05. Guiqu« Suum. VAN I.OKEREN NAER. Dendormondc, Aeist, 7-00 9-35 Denderm, M-00 3-03 Denderm. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Atb, 7.00 H-CO 4-37 740 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst. Dendernionde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30 Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10 40 1-40 4-34 7-3o' Gend. Bruggse, ostende (langs Aelst), 6-3,3 10-40 1-40 4-34 7-30Gend van Ronsse naer Audenaerde, genu 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN Bni'SSEI, NAER Aelst. Gend. 6 30 E 2 3 kl.) 7-25 S-10 II 20 12-00 2-11 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl) 8 15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-11 6-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER ^•sl 7-30 8 09 11 30 lt-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsbcrgeu, Sollegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 15 van gend naer Sollegem, Braine-le Comte, 5.55 9.33 3.20 6-50 AELST, DEN 50 MEERT 1867. Eerstdaegs zullen wy door den 1)081 kwiltanciën doen aenbieden en verzoeken vriendelyk degene onzer inschryvers die nog niet voldaen hebben, ■de kwittanciën te betalen, om ons verdere kosten van terugzending en tyd verlies te sparen. (vervolg). De dry millioenen van Minister Ricasoli om de kiezingen te bewerken, zyn boter aen de galg geweest, gelyk liet te voorzien was de revolu- lionnaire party heeft eene grooie meerderbeyd met Garibaldi aen 't hoofd naer de kamer terug gezonden.. Wat wilt de revolutionnaire party? Haer plan is van over lang gekend, en welhaest zal het voor niemand meer een gebeym zyn wy zullen ze gaen aen 't hoofd zien van den vooruytgarig. Ondertusschen de publieke opinie vraegt met regt strenge rekening aen 't liberalismus over zynen liberalen vooruytgang in Italiën. Tjs nu zeven jaren dat het liberalismus in Italiën aen 't Bewind is, zeven jaren dat het alleen of zoo goed als alleen vertegenwoordigd fêinde Kamers, zeven jaren dat het alleen al de administrative posten vervultwat heeft het ge- daen voor 't welzyn van Italiën gedurende a! dien tyd Wat is Italiën aen 't liberalismus verschul digd Welke zyn de belangen die liet liberalis mus behertigd heeft Zyn het de stoftelyke belangen van 't volk Maer het volk is onder de lasten verpletterd en sterft van hongerhet land daelt in den afgrond van de bankroet. Zyn het de zedelyke belangen van 't volk Maer het zedebederf-in Italiën gaet alle inbeel- dirigskraclit te. boven, en de italiaensclie hospi talen die opgepropt zyn van eerlooze vrouvvs- persoonen, zyn er een klaer bewys van. Zyn het de geestelyke belangen der zoo catho lyke bevolkingen van Italiën, welke het liberalis mus behertigd heeft Nog veel min liet libe ralismus heeft in tegendeel gedaen al wat in zyne magt was, om die catholyke bevolkingen in hare teederste gevoelens te kwetsen, om liet roomsch catholyk geloof in de herten te versmachten, om den catholyken godsdienst in Italiën ten gronde te vernietigen. Het liberalismus heeft den Paus van het grootste en het beste deel zyner staten beroofd, en het ligt op de overige ook te loeren het heeft de bisschoppen, de priesters, en de kloosterlingen ten grooten deele in de prisons gesleurd of in ballingschap gezonden het heeft EEi\ HAGCHELYK GEVAL. Wy bezigligdcn den prachtige» dom, toen juvst de zware klokken hoven ons haer avondlied begonnen tc zingen. Plotseling voelde ik my krampachtig by den arm gegrepen door myn reysgezel, die my dringend smeekte, liern naer buylen te brengen. Verschrikt bragl ik den kerel, die elk oogenblik blee- ker w:erd, naer buyten. Toen hy in de opene lucht was, viel by met den uyt- roep 0 de klok in onmagt op den grond. De bewooners van een naburig buys snelden huipveer- dig toe, en wy droegen den in zwym gevallenen by ben in. Na vereende poogingen gehikte 't ons spoedig hem weêr tol zich zeiven le brengen en by Y ontwaken waren zyne eerste woorden O, de klok, de klok Wal bad die klok met zyn toeval lo maken Hv zag onze verbazing, en nadat hy genoegzaem be iomen was, begon hy Ik kan 't klokkengeluy zoo digt by niet verdragen, daer t my in myne jeugd byna 't leven gekost heen. Myn vader was predikant. Vlak by de pastory stond de kerk, en den toren met zyn ruym uytzigl was mvn lievehngsplaetsjc. Op zekeren Zaterdag ik was reeds student zil ik ook boven, toen ik op 'l denkbeeld kwam, om nog hooger te klimmen. De oude klokken tact hare opschriften prikkelen myne nieuwsgierig- ueyd, en juyst ben ik in het binnenste der zoogenaemde groote klok g< kropen en kyk er naer, of myn jaren te voren opgeschreven naem er nog stael, toen ik op ecn- mael voel, dat de klok begint te bewegen. Met schrik herinner ik my, dal juyst den Zondag word ingelüyd. en onwillekeurig wierp ik my vlak op den rug. Den vloer onder de klok bood slechts iels meer ruymle aen, dan voor de klok noodig was, en den rand was slechts Cfinjge voeten van den muer af Gelukkig was ik 'toen de kerken en de kloosters geplunderd en hunne goederen aengeslagen enz, enz Wie is het dan die zyn profyt getrokken heeft uyt den liberalen vooruytgang in Italiën De liberale vooruytgangers en het liberalismus al leen. liberale vooruytgangers alleen hebben aen t schotelken gezeten zy alleen zyn op de schan- delykste wyze met de staetspenningen wegge- gaen, by zoo verre dat zy liet zweet en het bloed van 't volk geëxploiteerd hebben om de staetskas onophoudelyk le vullen en onophoudelyk te plun deren ofte laten plunderen. Het liberalismus alleen heeft zyn profyt ge trokken uyt het zedebederf van bet volk. Dit zedebederf is voor 't liberalismus een middel geweest om de catholyke gevoelens van het volk in liet slyk der ondeugd te versmachten, om aen 't volk liberale gevoelens in plaets van catholyke gevoelens in te boezemen. Het liberalismus alleen heeft zyn profyt ge trokken uyt zyne aenvallen tegen den catholyken godsdienst. Die aenvallen zyn voor 't liberalis mus een middel geweest om de catholyke prin ciepen in den geest des volks uyttedooven, en om er liberale princiepen inteplanlen. Maer indien het volk alles verloren heeft, en het liberalismus alles gewonnen heeft aen den liberalen vooruytgang, wat is den liberalen voor uytgang in Italiën dan geweest Wat is hy in ons land Wat is hy in alle andere catholyke landen waer 't liberalismus aen 't bewind komt Wat is hy Eene volksfoppery Eene volksexploitering Noodzakelyk. Het volk foppen en het volk exploiteren, zyn voor 't liberalismus eene kwes tie van bestaen. Volgens de uytdrukking van Meester Verhagen, gewezen opperbaes van ons belgisch liberalis mus, het liberalismus is de tegenstellingde loo chening van het catholicismus 't een is ten opzigte van 't ander hetgeen het water is ten opzigte van 't vuer. By gevolg het liberalismus, om over een catholyk land te kunnen heerschen en blyven heersclien, is genoodzaekt te doen al vyat in zyne magt is om zyne heerschappy te ves tigen op den ondergang van hel Catholyk geloof. Het catholyk geloof is dus noodzakelyk 't eerste doelwit der aenvallen van 't liberalismus, en wy zien dagelyks hoe onvermoeybaer 't liberalismus lner gelyk in Italiën aen 't werk is, om door zyn liberael onderwys, om door zyne liberale druk pers, om door zyne liberale letterkringen, om door zyne liberale conferentien, enz.... de catho lyke princiepen in den geest des volks te ont wortelen, en er liberale princiepen iuteplanten. T is de exploitering van het volk in zyn geestelyk welzyn, ten profyte van het liberalismus. Een ander liberael kopstuk zeer geacht van onze belgisehe liberhaters, M. Quinet, heeft ge zegd dat het catholicismus moet versmacht wor- niel zoo dik, als ik nu ben, maer 7.00 als ik lag was ze slechts een duym van myn gezigt verwyderd. In 't vol gend oogenblik begon hel geluy. Myn toestand was vreessolyk. Boven my bewoog zich eene ontzaggelyke melaelmassa, die my' Lol gruys zou verbryzeld hebben, wanneer ze my had acngerackt; den vloer onder my bestond uyt oude planken en wanneer deze braken, viel ik van eene hoogte van vyftig voel op een anderen grond, die waerschynlyk door de kracht van myn val bezweken zou zyn, zoodal ik dan honderd voet dieper op den steencn vloer van de allaerplaets te regt ware gekomen. De vrees voor dien ontzettenden val hield dadelyk myn geest bezig. Doch ze verdween in 't eerstvolgend oogenblik, want den oorverdoovenden galm der klok drong met zulk eene donderende kracht in myn oor, dal ik elk oogenblik voor 't scheuren van myn trommel vlies beducht was. Elke zenuw trildegedachten en nadenken waren als verlamd, alleen 't gevoel van een pvnigenden angst bleef my nog over. Elk oogenblik zag ik boe de klok myn gezigt op een duym afstands naderde. Ik woó de oogen sluyten, docli t was my niet mogclyk, en instinctmatig volgde ik de beweging lot dat de klok weêr terugkwam. En wanneer ze kwam, kromp ik krampachtig ineen, om niet verplet te worden dan dacbt ik weêr aen 't gevaer van door den vloer te zakken, en hief my wederom zoo hoog op als ik maer durfde wagen. Ook dacht ik aen de mogelykhevd, dat by eene of andere slingering den klepel los kon raken en door myn ligchaem gaen. En de klok brulde zoo vreesselyk boven my. Myne gedachten begonnen verward te worden, en myne ver beeldingskracht riep de vremdsoortigsle dingen voor myn geest. De zwaeyende klok scheen een gedrocht, dat met den in 't slyk. M. Quinet heeft verstaen dat in een catholyk land waer de catholyke princiepen diep ingeworteld zyn in den geest des volks, de registreeksche aenvallen tegen den catholyken godsdienst in 't algemeen weynig pakken by' het volk; hy heeft verstaen dat bv het volk het zeker ste en het gemakkelykstè middel om den geest te verleyden, is van eerst het hert te verleyden. Een bedorven hert zoekt natuerlyk de knagingen van het geweten uyttedooven, en aengezien liet zyne geruststelling niet kan vinden in de prin ciepen van het catholyk geloof, het is geneygd om dezelve te zoeken in de princiepen van den liberalen vooruytgang die zoo streng niet zyn, en 't is alzoo dat het bederf van 't hert aenley- ding geeft tot de verleyding van den geest. Onze belgisehe liberhaters hebben het ook verstaen, en 't is daerom dat hier zoo wel als in Italiën de liberale komedien, de liberale feuilletons, de libe rale romans, de liberale vertooningen van was sen beelden en eerlooze printen, enznood zakelyk deel maken van hel programma van den liberalen vooruytgang. 'T is de exploitering van bet volk in zyn zedelyk welzyn, ten profyte van t liberalismus. Als het liberalismus aen 't bewind is van een catholyk land, 't is meester van't schotelken, en om zich aen 't schotelken te mogen zetten, moet men zich aen 't liberalismus verkoopen eerste sepculatie van 't liberalismus ten nadeele der catholyke bevolkingen. Een liberael staetsbestier, om veeT aenhangers te kunnen maken en om zyne aenhangers te kun nen voldoen, opent zoo veel postjes als 't zyn kan, en maekt ze zoo vet als 't mogelyk is twee de speculatie van 't liberalismus teiT nadeele en ten laste van de catholyke bevolkingen. Een liberael staetsbestier, om 't liberalismus te verspreyden en le ondersteunen, is genood zaekt van overal liberale scholen te stichten, van subsidien alhier en subsidien aldaer te ge ven, enz., enz.: derde speculatie van het libera lismus ten nadeele en ten laste van de catholyke bevolkingen. Ondertusschen de belastingen groeven jaerlvks meer en meer aen, tot dat het volk eyndelyk onder de lasten verpletterd word. 'T is de exploi tering van het volk in zynè stoffelyke belangen ten profyte van 't liberalismus. Maer natuerlyk 't liberalismus mag niet zeggen dat het bezig is met het volk te exploiteren, het moet zeggen dat het geen ander inzigt heeft als de verlichting en den vooruytgang van het volk, en 't is alzoo dat het liberalismus weet het volk te foppen om het te kunnen exploiteren. Wy leveren die opmerkingen over aen de over denkingen van onze landgenoten. 'T is hoog tyd dat ons catholyk Belgenland wete of het wilt zich laten exploiteren tot zynen ondergang toe gelyk Italiën, ten profyte van de liberale vcoruytgan- gers. opengesperde muyl naer my gaepte dan weder scheen ze my een draeykolk toe, die my in zyn huylenden af grond dreygde te spelen. Zoo verwisselden zich allcngs- kens die afseliuwelyke beelden. Nu verlengde zy zich tol in 't oneyndige, dan geleek ze weder een draek, die my met fonkelende oogen aen- staerde en met zyn vungen adem verzengde. Alles, wal ik afschil wel yk en vreesselyk vond, deed zich aen myne verbeeldingskracht voor. M enigma el dacht ik den vloer onder my te voelen wankelen, en my op de open zee in eendoorden woedenden orkaen geslingerd bootje le bevinden. Nu was ik op 't punt waer.zinnig te worden. Ik klampte my zoo wanhopend aen den vloer vast, dat het bloed onder de nagels le voorschyn sprong. Ik riep om hulp ik bad ik brulde. Het was my, alsof de gehcele hel om my heên huylde. In den Tartarus was een der verdoemden veroordeeld, om onder eene rots le liggen, die elk oogenblik naer beneden dreygde te komen, om hem te verbrvzelen. Zoo men zich hierby oen gebrul denkt, alsof ti'enduy- zend duyvels in een afgrysselyk mengelmoes daerby huyldcn, krvgt men eenig denkbeeld van mynen vrees- selvken toestand. Op eenmael hield nu 't geluyd op. Ik wierd kalmerdoch ik was niet in slaot om op te stnen. Maer ik wist ook dat er na eene pauze van om trent yyf minuten nog eenfge minuten geluvd wierd. Een minuet en een uer waren voor ïny 111 dat schrlkkelyk oogenblik van denzelfden duer Ik durfde niet op staen, uyt vrees dat de vyf minuten reeds voor by mogten zyn. Met al de kracht myner ziel dracyde ik my cellier om, ten eyude niet meer 'in 't bin nenste der klok te zien. Myn eenig lydcn was nu de vrees voor hel tweede geluy, en met doffe vaslberadenhcyd bereydde ik my Na de afkoking van 50 oc'. was het Aelstersch liberhaterskliekske zoodanig in verslagenheyd en angst gedompeld dat liet zich zienlyk door de moedeloosheyd liet overmeesteren. Een weynig later de gansche uylgestrektheyd der nederlaeg en derzelver gevolgen nog beter beseffende, en ten anderen door de brusselsche maponnieke opperbazen duchtig op de duvmen geklopt, hebben de kopstukken van het kiiëkske zich met den moed der wanhoop gewapend en besloten eene laetste pooging te doen oin met kracht en geweld den verzonken liberhaterswa- gen weêr los te krygen. Doch, naer 't gedacht van 't koppel, is er iets wat te veel op dien wa gon weegt, iets wat de wielen belet voort te rollen of te slidderen, en 't geen by gevolg, kost wat kost, moet weggenomen worden. En wat is dien vervloekten iets? Het Verboml van zondag wyst duydelyk den Denierbode aen, want g'heel liet Nr is tegen hem alleen gerigt, en dit wel met zulke razende oploopendheyd, dat men klaerlvk ziet dat er de maconnieke zweep achter zit. De nieuwe rekruten der Verbondsschryvelarv hadden dan van 't koppel bevel ontvangen meê te helpen om ons portret te makenmaer do aengevverfde jongons hadden nog geene lessen genoeg ontvangen, waeruyt gevolgd is dat zy gezamentlyk met het koppel een zoo dom ge- knoey hebben afgegeven, dat het verre al de voorgaende dwaesheden van *t koppel overtreft. E11 inderdaed, in plaets van 't portret van den Denderbode te schetsen, schilderen die droeve jongens zoo treffend het portret van 't Verbond zelf af, dat er zich niemand kan aen misgrypen. En hier meê zyn die slimmerikken nog niet te vreden, zy zyn nog zoo dwaes, dat zy in vyf achtereenvolgende artikels al de hoedanigheden van dit portret doen uytschittereu net als waren zy in koper gegoten, in z-yde geweven en in den Wind gedroogd. Het koppel heeft er wel wat van zyne eygene vuyle koleuren onder gemengd, om dat die twee Jannen zich zelve best kennen, ert dus ook best in staet zyn hunne eygene vuylig- heyd een ander aen te vryven. Maer dit is juyst, t geen men noemt qu'il est bien êne de nature qui ne connait pas sa propre peinture. Overigens, ziet hier dit portret: Listig ill den aenval, zegt gy, koppel en kompanie; onbeschoft als hy verhoopt te overwinnen; lafhertig als hy gezweept word met een woord, altyd genteen, allyd valsch, altyd zinydel; rond de kwestie zwevende zon- der dezelve te beantwoordenarglistiglyk de- zelve ontwykende met zeeveren foppery.... Dat gy hier van 't Verbond spreekt, o koppel en kompanie, dit hebt gy ten allen tyde in uw zeeppapierke bewezen. Maer wy willen ons lieden (hierop voor. Ik slool de oogen en drukte de landen met kracht od elkaêr. K De minuten schenen my jaren le worden. Toen kwam 'i gevreesde oogenblik en by den eersten slag der klok brak my 'l vreesselyk angstzweet uyt daerop lag ik bewusteloos op den grond. Den metalen draek verstomde weder. Ik wacgdo bet om my w,it op te beffen. Myne hand raekte de klok aen doch a!s door een eleclriscbeii slag getroffen sprong ze acliteruyt, toen ze nog T beven van t monster voelde Er verliep wel een kwartier, vóór ik i'd staet was die pooging te herbalen. De klok was kalm geworden. En 1111 kroop ik er uyt en ylde, zoo snel ik kon, naer beneden. Daar viel ik bewusteloos neêr en zoo vond- my myne familie. Myn uyterlyk verbaesde hen. Den scherpen wind der klok had myn gezigt gekwetst, en de treurige gezwol len oogen lagen bewegingloos lussclien de bloedende oogleden. .Mynehanden waren vol krabbels en bloed- vlekken, myne kleóren verscheurd. Zoo droegen zy mv naer huys. l-ry dagen lang lag ik in yiende koorts, cn altyd slechts ie laiitaiseieii over de klok die my vervolgde. Myn krachtig pcsieJ hielp my doch eerst na icnige woken kon ik myn ouders de oorzaek myner ziekte roeêdeelen. Nog lang daerna wierd myn slaep door ingebeeld - luyden gestooid, en myne draomen waren vol van de gruwelykn boelden, die my onder de klok zoó vreesse lyk beangstigd hadden,! Van daeg had my de reys vermoeyd en geschokt, daerby dit onverwacht sterk geluy—dit aflua zal u myn in zwym vallen duydelyk doen worden. Vergeef my den schrik, dien ik u veroorzaekt heb.

De Denderbode | 1867 | | pagina 1