MesisKlieveade Kavalcadc. Ploeg by Pandoor te Brussel. Holland en Belgiën. vergenoegen met u te toonen dat gy liet ten volle be\vyst "'0|> liet zelfde bladje waerop gy liet por tret stelt. 1° Listig in den aenval. Gy valt listig BI' Liénart aen met te zeggen dal liy slechls memorie lieziL zonder oonleel, en dat liy in 1802 nauwc- lyks zyne humanitaire of kollegiestudien voleynd liad, én door den gemeenteraed begroet wierd als een schitterend student die moest aangemoedigd worden, meer niet; terwyl dezen jongen lieer door M' Ferd. Evit als uytgelezen doctor in de regten en tot alle fonetiën bekwaem wierd uyt- geroepen; en sedeit dien te Parys een jaer lang de solemnele debatten der wetgevende kamer en de pleylredens der beroemdste advokaten ge- volgd, dan dry achtereenvolgende jaren onder een der grootste advokaten van Brussel met liet grootste onderscbeyd zyne stagie gedaen heelt, en èyndelyk nu in de Kamer zoo boog iu de ach ting zyue'r kollega's geklommen is, dat zyne sectie 'hem reeds verslaggever van een zeer ge- wigtig wetsontwerp in de middenseclio benoemd lieell. En zulken lieéi zou slechts memorie zonder oordeel bezitten!Allons done, Verhoud, als dit geeneu van uwe listen is waermeê gy sedert jaren lang uwe liberale gapers en dommerikken fopt, dan kennen vvy u niet. Want, of de kamers moeten zot zyrt al die gewigtige taek aen SI' Liénart toe te' vertrouwen, of gy Verbondsgas- ten, moet vuyge lasteraers wezen. Maer nu moet gy 'listiger zyu dan ooyt omdat gy in den uylor- sten nood zy'l. Nood zoekt list. 2» Onbeschoft als hy hoopt te omrit nnen. Ja, Verbond, dit zyt gy in den hoogste» graed. Gy hoopt te overwinnen, aengezien gy, tegen uwe gewoonte, geheel uwe eerste bladzyde met scheldwoorden en straetjongensgebas tegen den tienderbode vol krabbelt. Tol .tael uwer overdre- vene onbesclioftheyd, noemt gy ons aldaer Den- derboit, Denilerstudent, Dender&ul, Kladdeschryver, Opperbaes in de vuijlnisbladerybegaefd mei uni versele Basiliushersens, enz..... Wat dunkt u, trcf- felyke burgers, is dit niet een tweeden tredenden golaetslrek van 't gelapt koppel uyt 't Verbond? Ziet gy bier niet duydelyk dat bel vat uylgeetl wat hel in heelt? 3° -Lmerlig als hy gezweept word. Wy ben ben u gezweept en berzw.eept, met u en uwe mannen te behandelen volgens verdiensten en u af te schilderen d'après nature, niet uyt enkel genoegen, maer opdat de mensclien u zouden schatten volgens uwe wave weerde en aen de verderflyke poogingen van liet mapouniek libeia- lisinus wederstand bieden. En gy, wat doet gy? Niet wetende wat antwoorden op onze welver diende zweepingen, doet gy gclyk alie laffaerds duen gy komt met de lafliertigste bedreygingen voorden dag van namelyk scliandakien van al'ge- valien of libëdiatüis geworden ealliolyken pu bliek te makenWel wat raken ons die akten? 'T is uwe eygene party die gy bierdoor zult schandvlekt»", want ealliolyken die hunne principe» verloochenen béliooreii oiibct-wisteiyk tol het liberhaterskamp. Vraegl liet liever aen den zoon van den gezouten burgemeester, met welken vvv iu 't kort een eyken zullen te pellen hebben: Meent gy ons. door laffe bedreygingen te verschrikken, onthoud het wel, mannekens, 'i zal mis zyn, en onthoud nog beter dat laffe bedreygingen maer effekl dóen op subsidiekasten, plaets'zoekers en ander liberael kruypgbdierle.... En om dezen Verböndsgelaetstrek te volledigen, vragen wv u, gelapt koppel, hoe menigmael gy eeiie lange reeks artikels over de eene ol andere goddelooze stof aangekondigd hebt, en op d'eer- sle zweeping die wy u toedienden, stillekeus uwe artikels in 't dak gesteleen lieht zonder over de Stof nog te durven kikken of mikken? 4" AHgd gemeen en zinydel. Ja, en zoodanig gemeen en zinydel, dal nietlegonstaende uwe ronkende woorden, zooals veivnlwaariigingsbe- denkingen ruchtbaermakiny waerlteydseerbiedi- tjeiid 'onderwys enz., geheel uwe vyl' artikels slechls uyt komen op twee woorden, te weten dat gy den lientlerbode veracht, waerover wy u nog onlangs vollen dank bewezen hebben, want uwe verachting verëert, en uwen lof slinkt. Eu ten anderen, Mirabeau, nog een van uwe liberale afgoden, zegde eensVoire mépris ti'esl pas ti la hauteur de mon dédain, dit is te zeggen dat de verachting' van zéker volksken niemand wie bet zy kan bereyken. 5° Altijd valscb. Bravo koppel en kompanie! Nu'moet: gy eyndelyk bekennen 't geen wy u honderdmaél bewezen hebben, te weten dat gy onbeschofte leugënaers zyl. Eu hoe zond gy bel konnen "loochenen? Geheel uwen tegenwöordi- gen bi ol is niets anders dan eene vuyle stovery van leugens. Uw eerste artikel krielt van leu gens. By voorbeeld Gy liegt, als gy zegt dat wy zoo dikvvils op ons groot getal iiischryvei's roemen. Cy liegt, als gy zegt dat de buytenlieden die ons lezen door qnwetendheyd in de duys- teriiis'sen gedompeld liggen. Gy liegt, zeggende dat de buytenpastors in deze onwetendheid het allergrootste belangstel len, terwyl zy zich d'ajlfti'groétste moeyte geven om het onderwys te vervoorderen. Gij liegt en gg lastert, zeggende dal deze herders tegen hun geweien en tegen hunne pligt handelen mei de catliolyki! lezingen voor le slaeu en de godde looze legen te werken. Gy liegt, als ge zegt dat uw Verbond in alle herbergen weggenomen word, terwyl 't uwe kliek is die er alle zaterdagen op uyt is om den lientlerbode weg le snappen. Gy liegt, zeggende dat wy legenslrydig zyu aen een onderwys, dat de vvaerliéydeerbiedigt, ter wyl nog eens gy bet zyt die met uwe kliek in alle scholen, indien gy koude, het calliolyk onderwys, de echte bron aller zedelyke wncrlieyd, teene- ïnacl zoud willen afschaffen endoor goddelooze leerstelsels vervangen. 6" Boud de hrestiën zwevende zonder dezelve te te beantwoorden. Wanneer zult gy ons ant woorden nopens uwen beruchüen SEVESTKE, waeraen gy u zoo deerlyk verbrand hebt Wan neer zult gy antwoorden nopens den schaudli sten vuylaerd zyner eeuw, ULRICH DE HUTTEN, dien gy lot aen de sterren geprezen hebt, en dien wy iu zyn waer daglicht gesteld hebben, u vruch teloos tiyldagende onze bewyzen te wcdderleg- :gen? Dit en vyltlg andere zaken heel rond de kwes- tiën zweven zonder ze te beantwoorden; Doch wat is 't, men vat soms wel nen. schryver by de woorden, maer nen ezel pakt men altyd by d'ooréii. 7° Arglistiglyk de hoestien ontwijkende met zeever en foppery. Wel gezegd, gelapt koppelin plaels van ons een treffelyk man aen le wyzen dien wy zouden beledigd hebben, kraemt gy in uw derde artikel van't, begin tot bet eynde eene g'lieele kplonne zeever uyt, en anders niet. Doch daeraen moesten wy ons verwachten, want van listige, onbeschofte, laf heilige, gemeene, zin- ydele valschc sehryvelaers anders vergen, ware ee'nën key willen 't vel afdoen of hraedworsten vinden in een hondeukot. De nieuwe Feriwiirfsrekruten zeggen dat het eene schrikkelyke bekommernis is voor de ou ders die de opvoeding hunner kinderen aeu Broederkens en andere zoogezegde geestelyke onderwyzers toevertrouwen, vermits ei sedert 2 a 3 jaren, dit ten langste sedert 1864 meer dan een dertigtal vail die soort veroordeeld zyn geworden voor zedebederf op hun toevertrouwde leerlingen. Aengezien het Verbond ons het bewys van dit gezegde acnbied, dagen wy zyne nieuwe scliry- vers ten stelligste uyt ons deze meer dan dertig geestelyke onderwyzers, sedert 2 a 3 jaren in Belgiën veroordeeld, met naem en sluk te noe men en tevens de belgiscbe geestelyke gestichten aen te wyzen waer zy hunne misdaden bedreven hebben. Maer geene leugens noch lasteringen by te brengen uyt de vierhoeken der aerde, waer liet ons onmogelyk is dezelve te gaen bestatigen, dit is verstaan, want wy verpligten ons de na men van die meer dan dertig veroordeelden in ons blad over te nemen en ze zooveel of nog meer dan 't Verbond te schandvlekken te moer dat zy eerlooze overloopers zouden zyn die de catbolyke leerstelsels verlaten hebben, om zich onder het liberbatersvaendel te rangschikken en de liherliaters leerstelsels der vrye zedeieer of morale liiilépendanie te gaen \olgen Wy verwachtten dus uwe Antwoord, Verbond, want'kwamt gy te zwygen, weet dat zulks uw eygeu vonnis zou wezen en dat gy u zoud bloot stellen den eerloosleii aller lasteraers genoemd te worden Het Verbond laet weten dat. de liberalen eene kavaloade samengesteld hebben 'uyt verschillige groepen krygsliedén enz., en dat clie kavaloade met den hall' vasten (waerschynlyk om het klieks- ke tot den paesschen te bereyden) de byzonderste stralen en plaetsen der stad zal doorkruyssen. Elk zegge 'l voort Ploeg 'K breng u goed nieuws, MrPandour; de rangeer ik u niet Pandour. Neen, zeker niet, vriend Ploeg, ter con- traiie, 'k ben zoo bly van u te zien sedert uwe laelsle visiel hebt ge nog geen uer uyL myn gedacht geweest, en iioemcci ik op u peys, hocmeer ik overluygd ben dal gy onzen man zyt. 'T is precies zulken vent die er le Aelst noodig is om ons kraem-ie berstellen. Ploeg. (Zyncn toupet opvryvende.) llcvvel, vriend Pandour, zonder my le flatteren, 'k geloof dal onze zaken gaen goed komen, ik kryg er hoop op. Pandr. Ocl) liefstcn Ploeg toch wal gy my zegt.... (hy drukt Plocgs handen van blydsehap in do zyne en wilt hem kussen.) Gy hoopt nog ons kliekskê le doen herleven Ploeg. Ik peys hel voor vast, en 'k mag Pandr - Vu instantchcr ami, (hv roept aen den trap.) Seholaslica, breng nen keer vier flessohen o.nam- pagne. 1'loeg. Och doe die moeyte met, besten vriend Pandour. Pandr. Dit is geen moeyte, cher Ploeg, 'i is cham pagne, en van wie kan !iv heler gedronken worden dan van ons, ten ware gy iels anders prefereerde Ploeg. Zeker niet. den champagne doet my allyd meer deugd dan botermelk, die nog Lb a u's zoo gezond is. (Er word geklopt.) Pandr. - (De deur openende.) Goed, Scliolnstica, zet ze maer op de tafel, jonk, en zeg aen Jan den knecht dat ik voor niemand l'nuys ben. Ploeg Ik zeg u dan, Pandour, dal onze zaken goed slaen en dat ik vol hoop hen voor 't kliekske. Pandr. - Eerst nen keer gedronken, vriend Ploeg, uwe gezondheyd. (Zy lappen uyt.; Ploeg. (Zyne lippen lekkende.) Lekkeren kost, Pandour't loopt lot iu myn leenen. Pandr. 'T is ook van myncn besten, vriend, en dezen zal altyd voor u zyu. Toe pak nog een hekerken. Nabis. (Zy lappen uyt.) Ploeg. - Waerlyk, 'k gevoel myn hert verkwikken... Maer nu, om lol ons doel le komen, Pandour, 'k zeg u dat onze zaken veel beloven. Wy hebben nu een bende jongens ingespannen van 3'eerste force, 'l is onmogelyk dal den Papen winkel hel kan hlyven uylhouden legen onze nieuwe felle VerbönÜsschryvors. Zy zyn reeds bezig met den Denderbock in achten te klieven. Nog dry a vier weken en ge zult hem op zyn stróoy zien liggen. Pandr. - Och! mogl bel toch waer zyn. Ploeg, 'k heb mv al zooveel kwacd bloed gemaekl in dit klerikaal bladiMaer'k vrceze vee! dal hel zal mis zvn, want den Benderbode laet de zac-k zoo ligt niet stekenen daerby, by heeft ook eene hyI die al veel moeyelyke blokken lot spaenders gekloven beeft. Ploeg. 'K weet ik wet wal den Bmderbode is, en 'k en moet er maer op peyzen om er ziek van ie zyu, maer toch ik hoop veel, en 'l is daerom dal wy 't ver sleten koppel sehryvelaers gerenforeeerd hebben met rekruten saus parciftc, huns gelyken besuren er uievers. Pandr. Go Iroosl my zoo, vriend toe, laet ons nen keer drinken op de gezondheyd van uwe rekruten (Zy lappen uytEn nu nog een bekerken op onze gezondheyd. (Zy lappen uyt.) 'K ben uylnemènd kurieus om 'l Verbond le lezen. Hebt gy liet uieê? Ploeg. 'K geloof bel welik draeg hel overal meé, 'lis 41)00 franks weerd om lezen, want dit overtreft alles. Pandr Wal dal ge zegt, vriendje lief! Wy moeten eerst nen keer drinken oer ik het lees. Allons, Pio^g, op uwe gezondheyd. Ploeg. En ook op de uwe, Pandour. (Zy lappen uyt Pandr. 'K ga er my nu eens op zetten om bet met aondaeht te lezen, Ploeg, zyt gy zoo goed onze glazen in lyds te vullen. (Hy leest- Ploeg. (Hem onderbrekende.,! Hewel, hoe vind gy dö saluê? Pandr. Maer, Ploeg, g'hebt u zeker mispakt van nummer Is dit bier 'l werk van uwe nieuwe rekruten Dit scliynt my eerder de tael van vaertkapoens. Ik vind daer niets in dan eenen hoop.slraeisklap dien alle trefle- lyk man naluerlyk moet verachten. Ploeg. - De glazen staen vol, Pandourom wel le raisonneren, moet men nu en dan nen keer drinken. A votre sunk. (Ploeg lapt uyt.) Pandr. Het doel my plaisier dat mynen vvyn u smaekt, ge moet maer toe schenken.... Maer ik sta ver stomd over uwe gazelle. Niet alleen is zy plat en onbe schoft geschreven, maer zv slaet nog bo\cndien vol domino beestigheden. Pcysl gy den Dendcrbodc daermeê in achten le klieven, ge zult er nen schooneu ennen van dóód doen. Wal boteckenl ditDendcrbok, Dendei'sul, Deiidersludcnl, Donderkwant, enz. enzWat arm zalige en maglclooze verweering!ledereen moet er de schouders vaii ophalen!.... Ploeg. Noglliaus, g'heel 'l kliekske is er zoo kon- tent van en zegt dat er zooveel kruvm in zit.... Pandr. 'T zyn Tiésljes die dal zeggen. Vind gy zoo kruymig en verstandig zoo maer onbeschoft weg de buyten priesters en buytenmenschen le lasteren De buylenmensohen uyt le schelden De geestelyke onder wyzers le schandvlekken Ik vinde dal hel eene aller grofste en zelfs eene allergevserlyksle beesliglicyd is... Want moest den Dc.ndcrbode eens onze liberale con- scientiën onderzoeken, hy zou wal anders voor de pi ine brengen. Dit weel gy ook wel, Ploeg, wy moeten maer in ons cygen zclven gaen om daervan overluygd te wezen. Hy kan niy en u en veel andere met eene neep de keel toe persen. Ploeg. 'T is nog al Waer. Maer dat wy eens dron ken, hé, Pandour? (Zy lappen alle twee uyt.) Pandr. -- Het spyt my, Ploeg, dal ik u dit moet zeg gen, maer 't \erbond en belooft niet veel. Die nieuwe sehryvelaers scbyncn my maer gemeene jongens le zyn. Kent gy ze allemaei? Hebben zy hunne educatie gedaen? Zy laten liet ten minste niet blyken. Geleerdheyd is er voorzeker niet by, zy welen over niets te spreken dat van eenig belang is schelden, verwyten en de onbe- schofteriks spelen, ziet daer alles, en dit nog zonder dal er een korrel zout 111 zit, maer op de platste wyze gelyk alle gemeene slraetjongens doen. Waerlyk 'k be- kiacg bel kliekske, zynen tolk is 'l lezen niet weerd. Ploeg. Maer, Pandour, g'hebt hel Verbond niet ver- slaen, g'hebt er nauwclyks nen oogslag op geworpen, dit is niet genoeglees hel eens op uw gemak met gezette zinnen, ge zult zien dal bet vol peper zit. Den Dendcrbodcin vyf artikels, word daor vyf keeren ge klopt dat den domp uyt zyn oogen komt, en onzen licnarl word er gesehoren, dal zyn vel aen 't mes hangtMaer myneii mond word droog van klappen, Pandour, wy vergelen le drinken. Pandr. 'T is waer vriend, allons d notrc santé. (Zy lappen uyl.) Nogeentje om onze seliaé 111 te balen. (Zy lappen nog eens uvt.) Mr Liénart is geschoren, zegt gy, 't is nns, 't zyn uwe snolvinken die zich de vleugels verbrand hebben aen Mr Liénart. G'heel de stad en de Kamers erkennen in hem eenen hunner be kwaamste mannen. Men moet waerlyk Verbondsscbry- velaer zyn om Mr Liénart le durven uylgeven voor eenen sul zonder oordeel, terwyl 't land hem zyne grootste belangen toevertrouwt. 'T is wel te zien dal liet oordeel uwer nieuwe rekruten nog verre te zoeken is en dal zy van alle zelfweerde moeten afstand gedaen hebben, om uytkrameïs te worden van zulke lage leugens en laster. Ook moei dit noodzakelyk aen allen lezer diepen walg ei; verachting baren voor 'l bladje en zyne schryvers. Maer zeg my eens, Ploeg, zyn die jongens van deftige af komst Zyn zy van welslellcnden buy ze waer zy goede manieren geleerd en gezien hebben Hebben zy studiën gedaen Ploeg. Hewel, vriend Pandour, ziede wel alzoo, dit is te zoggen, ja en neen, 'k zou u daer moeten expli catie over geven en 'l word wal laetwillen wy hel uylstellen lot maendag Pandr. Ook wel, Ploeg, want gy mogt somlyds 'l konvoy missen. Maer drink eerst uw glas uyt. Ploeg. Om u te bedanken, Pandour (hy lapt uyt). Pandr. Er is maer eenen klak in de flesch meer in, Ploeg, lapt hem ook maer uyl. Ploeg. Och ja, wy zullen dit ook al ten profyte brengen, 't zal Locli ievers deugd doen. (Hy lapt li'em ook al uyl.) 'K heb doen eene vigilant komen," Pandour, zou ze daer nog niet zyn (Er word geklopt.) Jan, den knecht. Mynheer, de vigilant is daer.. Ploeg. A ya, Pandour, tol maendag, zuide.... Maer zoud gy my willen uwen arm geven, 'k en kan byna niet gaen dal mync exteroog zoo zeer doet Pandr. Met veel plaisier, vriend, dit gebeurt my soms ook dat mync exteroog steekt. Ploeg. (Van in zyu vigilant.) Salul Pandour, tot maendag. Pandr. Goede revs, vriend, salul Men zegde zaterdag te Brussel, dat M. Bara zyn ontslag van minister geven zou aengezien liberalen en ealliolyken tegen hem gestemd had den. Volgens de grondwettige gebruyken zou dit moeien zvnmaer M. Bara zal zich wel wach ten van zulks te doen, want waer zou hy 21,000 - l'r. 's jaers en een schoon hotel vindenHet zou toch by de kanonikken van Doornyk, die hem deon studeren hebben, niet zyn, en zulken vogel laet een liberhater zoo gauw niet vliegen, te min als hy peerdsdevoiren gedaen heeft om hem.in d'hand te krygen. Mr Bara weet wel dat hy nu maer heel kleyn is en dat hy nog al veel kleyner zou wezen, moest hy minister al'zyn. Hyzal het koordeken dan trekken zoolang hy kan, en als het komt le breken, zal hy nog poogingen doen om de twee eyndekens aeneen te kuoopen. Aen. 't schotelken zitten is veel te aengenaem, en te profylig. Dit zyn immers de grondprincipen van het liveralismus. Be betrekkingen tusschen deze beyde landen schynen zeer gespannen te zyn Holland gaet maer koelbloedig voort met het afdyken der Sloe en der Ooster-Schelde, en Belgiën wilt op allen prys dit werk doen staken. Wy hoorden laetst door eenen staetkundigen zeggen (lat er een oorlog steebt in dit vraegpunt. Dit zou verderfelyk zyn voor ons en voor onze naburenwy leven immers van den handel, en validen handel, dan vergaet Belgiës welstand zoo wel als dien van Holland. Hopen wy dat den sabel er niet zal moeten tus schen komen, en dat het gezond oordeel de beyde volkerni tot bevrediging zal brengen. Men houd zich thans druk bezig over onze laatste parlementaire debatten, en het algemeen gevoelen is, dal de positie van liet cabinet daer- door deerlyk versleelit is geworden. De Indiyen- dance zelve verklaert dalM. Frère ongelooflyk zwak is geweest in zyne laetste redevoering. Wy bestatigen met innig spyt., zegt het joodsch blad, dat wy den uytmuntenden redenaer niet hervonden hebben, aen welkers talent wy zoo dikwyls de gelëgenheyd gehad hebben, hulde te bewyzen. Wat M. Bara betreft, die is zoo deerlyk verminkt uyl de laetste zittingen van de» Senaet gekomen, dat hy, om zoo te zeggeïi ver oordeeld is en onbekwaem verklaerd om voort- aen nog met eer op de ministeriëele kussens te zetelen. CORRKSPOiXDEIMTIE. Ontvangen van M. G. le Neygem fr. 7 50. Item van M. D. C. te Brussegem. 6 Ir. M. Pielei Callebaul, geboren le Nicuwerkerke den ■18 september 1800, en sedert -t 834 paslo: le Hofstade, is den 25 maerl in deze gemeente overleden. Een koninklyk besluyt benoemt don heer L. Grau, advokaet le Audenaerde, lol greflier der reglbank van eersten aenleg aldaer, in vervanging van wylcn zynen vader. De reglbank van Dendermonde komt uytspraek le doen in het proces hel liberael dagblad de Toekomst aen- gedaen. Zy beeft beslist dat de artikels van ditdagbbd de wettige karakters der belediging niet aenboden, ook van aerd niet waren om do eer en de achting der vra gers MM. Janssens, Verwilghen en konsoorlen te be-1 schadigen, en niets anders dan de uyloefening van liet regl van poliliekcn pennenstryd uylinaektc. Men herinnert zich dat de vragers zich beklaegden in deze artikels betigl te zyn geweest yau maer eene liefdadigheyd van oogenverblimlers uyt lo oefenen, als zich met hel goed van den armen vorrykende en als pliglig van onlrooving.eens gedeelte van de gemeente- goedeien. De reglbank van Dendermonde, hel liberael dagblad de Toekomst vrysprekende, scliynt van hel zoo streng reglsgcbiuyk afgezien le hebben 't welk zy eerst en vooral in Belgiën beeft ingehuldigd. Het is inderdaad de reglbank van Dendermonde die in 1863 hét dagblad.den Catlioiyken Belg lol loüO fr. schadeloosstelling veroordeeld had voor gezegd lo hebben dal de schuld der stad Dendermonde gevoehg- lyk aengroeyde en dat zy mot rasse schreden naer de bankroet ging. 'T was dit zelfde vonnis 'i welk aen de Kamer der volksvertegenwoordigers was aengeklaegd geweest als met eene overdrevene stengheyd geken merkt 'L welk nu groolelyks slryd met hel vonnis van kwylschelding in de zaek der Toekomst uylgesproken, en die ecue plotselinge en volkomene terugwerking in regtsgebruyk aenduyd. Men verzekert ons dal MM. Janssens, Verwilghen en konsoortcn tegen het geveld vonnis in beroep grien (Journal d'Anvcrs De reglbank van enkele politie van Brussel, heeft, eenen aflroggelaer van een nieuw soort, tol 15 dagen gevangzilting veroordeeld lly bad zich een g< scheur den tenue der mexikaonsebe vrywilligers aengesehafl# zich alsdan met eene kruk en eenen gaenslok voor een slaglofl'er der Juarislen doen doorgnen, en alzoo bier en daer onderstand weten te bekomen. Zelfs was hy zoo onbeschaamd van op het sladhuys tydingen zyner moeder te gaen vragen toen dezen echter gevonden was, kwam zvne schelmery aeu het licht, Wy vernemen dal de werken der linie van Dender leeuw naer Korlryk goed voortgezet worden; de veref- feningswerken zyn in verscheydene plaetsen geéyndigd. Deze linie vertrekt uyl Denderleeuw langs Audenaerdo en komt zich by deze van den slaet op hel grondgebied der gemeente van Harelbeke vervoegen. De daerslelling dezer linie zal dén afstand tusschen Yper en Brussel merkelvk verkorten, en men kan voor zien dal den overtogl tusschen deze twee steden in twee uren zal gedaen worden. M. Abas, statie-oversten te Oostende, komt in deze hoedanigheyd te Mechelen benoemd le zyn, en zal, zegt men, door den statieoversten van Aelst vervangen worden. De ontvangsten van den Staets vzeren weg gedu rende het jaër 1866 hebben tol 35,013,154 fr 53 c. bc- loopen, 't geen een verschil uytmackt van 825,217 fr, 29 c. min op 1865. Gedurende het jaer 4866 hebben de telegraphen 915,266 fr. 87 c. opgebragl, of 95,885 fr. 92 e. meer dan in 1865. Men leest in ee-ne correspondentie, dat dtn heer Frère den 48 dezer, des avonds ten 4 1 uren, in het paleys is geroepen geweest. Men verzekert dat den Koning ongerust is over de wending, welke de kiesbe weging neemt en over de proleslaliën, die door de onbehendige verklaringen van dien minister zyn ont- staen. De kompagnie der wisselmakelaers van Brussel heeft besloten dat, lo rekenen van ls,en april aenslaende, alle de vremde Obligation zul.len verhandeld worden den intrest medebcgrcpen. Men weel dal lol nu toe den vervallen intrest wierd opgelegd aoor den kooper. Er is te Brussel eene brochuer vensehenen van zekeren beer 14 Vigneron, getiteld Guerre a la Hol- lande. Revision des traités de 1839. Den schryver dringt er met levendighevd op aen, dat Belgiën aen Nederland den oorlog aendoe ten eynde Limburg, Luxemburg en den linkeroever van de Seheldc te reclameereu. Maer niet voor 't oogenblik Do politie van Brussel heelt den verkoop van deze brochuer verboden. Op de jaermerkl van Halfvasten, te Gend deze week gehouden, waren te koop aengeboden 796 vol wassen inlandschc peerden 26 veulens 486 wagens, 98 karren en 4 6 ezels. De merkt is door eene groote hoeveelheyd engelsehe, fransche en'duylsche koopmans bezocht. Een groot getal verhandelingen zyn gebeurdmeer dan 4(h) peerden zyn aen zeer hooge pryzen verkocht geweest. Vrydag heeft te Gcnd een kind, van 8 jaren, den genoemden G. Geldbove, het ongeluk gehad van onder do wielen van eenen brouwerswagen in de Molenaer- stracl verpletterd te zyn. De dood was oogenblikkelyk. Dit beweenlyk ongeluk moet toegeschreven worden aen de onvoorziglighevd van hel slagtoffer 't welk door den gcleyder verwittigd, hcrhaelde malen geweygerd had van den wagen af te slappen, waerop hy met nog verscheydene andere slraetjongens geklauterd was. In zyne laelsle zitting, heeft den gemeenteraed var, Anhverp.cn door t8 stemmen legen 7 de gevraegde hulpsom verworpen, ter aenmoediging van de peerden- loopslrydcn. Te Antwerpen is het gerucht verspreyd dal er, te Rcclh, eene moord zou gepleegd zyn op eene boerin. De ongelukkige zou eene koe moeten verkocht hebbén

De Denderbode | 1867 | | pagina 2