Zitting van dengcmeenleraed van dy.nsdag 9 april. A Pandr. 0 gy onnoozel schaep Uwe rekruten, of liever uwe snotbekken die. artikels, vergruyzèlen Wel Ploeg toch Ik zelf zie er geen kans aen, daer is geen wederleggen aen. G'heel de wereld weel, ge voelt en verslaet nu dal dien Ongelukkigen loestfmd van Italiën het werk is der liberalen; dal seaerl 7 jaren zy alleen daer meester zyn, meester aen 't slaelsbewind, meesier m de kamers, meester van alles G'heel de wereld weel nu dal hel de liberalen zyn die 'l volk onder de lasten verpletteren, die hel van honger doen sterven en die bezig zyn het land naer den afgrond der bankroet te levden, en uwe snotb kken gacn dit alles wederleggen??.... En walmeer is, g'heel de wereld is nu overtuygd dal hol de liberalen zvn die de zede- looshevd zooverre gobragt hebben in Italiën, dal d'hos- pitalon opgepropt zyn van eerlooze vrouwspersoonen gaen uwe rekruten dit ook at vveórleggen.?Neen, neen, weerleggen niet, vriend, maer afloobhenen mis schien. Doch den Deuderbode zal seffens officiële statis tieken van onze cygene vrienden bybrengen, en daer- meê zullen uwe rekruten er geslaen hebbenG'heel de wereld weet nu ook dal liet de liberalen zyn die met banden en voelen werken óm 'l Roomsclï Catbolyk ge loof te vernietigen die 'l meeste en 't beste goed van den Paus gestolen hebben en op 't overige met gieren- oogen liggen te loeren die de bisschoppen, priesters en religieusen in ballingschap of naer verrotte kolen gezonden hebbendie kerken en kloosters geplunderd en hun goed acngeslagen hebben ten pröfyle der libe rale vooruylgnngcrsZeg; Ploeg, gaen uwe rekru ten dit-ook al weerleggen Dit zal curieus zyn. Ploeg. 'K versla, Pandour, dal dit geen gemakke- lylv-efl toer is, te ineer, omdat onze groole 'iborale gazetten zelve daeracn niet durven roeren, zy laten dit itaiiaensch potje stillekens gedekt Maer boor, Pandour, 'k zit ik toch achter de gordyn, 'k zal er my zelf eens gaen aen zetten en den Demlcrbode by d'ooren grvpen. D'oude peorden brengen nog somlyds den wagen t'liuvs. Pandr'. Goed, vriend, doe gv dit, ge zyl nen eer- slen slimmerik die veel kunt; gy zult een groolen dienst aen 'l liberalismus doen, want nooyl heeft den Denderbode aen 't liberalismus meer kvvacd gedaen als met zyiie artikels over Italiën. En had liy nog over Ita liën alleen gesproken, 'Izou nog verdneglyk geweest zyn, maer hy toont zoo klaer als den dag dal de liberhaters- 'francmacons schier overal de zelve zyn cn geen ander oogwit hebben dan de calhólyke volkeren te foppen cn t'cxploiteren, dal foppen en exploiteren voor 't libera lismus ccn kwestie is van bestaen. Ploeg. Hy zal 'l bokoopen; maer 'l is toch spylig dal 't liberalismus zoo schandelyk ontdekt is. Tol nu toe kenden de menschcn 'l inzigt van T liberalismus niet, zy hadden er goê trouw in, zy wisten niet dat 't liberalismus, om in een catbolyk land acn 't hoofd le komen en le blyven, noodzakelyk moet werken om 't catbolyk gelooï' zooveel mogelyk te vernietigen, hel volk wist dit niet, en ik zelf wist dit in 't begin niet, en nlzoo zyn meestal de gefopte dnpen vaii 't kliekske. Pandr. 'T was noodig in 'l begin ons inzigt ge- lieym te houden. Maer nu moet allen waren liberael weten dat hy soldaet is onder 't logievaendel om le slryden legen Chrislus en zyne Kerk. Want volgens francmacon Verhaegen is '1 liberalismus do tegenslcL ling of de loochening vim '1 Calholicismus 't een is ten opziste van 'L ander 't geen 't water is ten opzichte" van 't vuer. 'T is daerom dal de liberalen meest overal hel catbolyk princiep aen vallen en de calhólyke leering verbannen, om alzoo 'l volk te foppen en le exploiteren in zyn geestelyk welzynMaer om daerin beter te gelukken scliryfi liet liberael princiep voor liet volk ook in '1 zedelyk welzyn le exploiteren, want als iomands hert eens bedorven is, word hy al ligt liberael en verzet zich al ligt legen 't geloof. En eyndelyk, om hel liberael bestier le verspreyden en te ondersteunen, moet er geld zyn, cn daertoe zyn de fopping en d'ex-, ploitering van 't volk in zyne sloffelyke belangen een allerbeste middel. Dus verpletterende lasten, hooge contribution, vette plaelsen, subsidiën enz. enz. maer alles ten voordeele van 't liberalismusIk zal u dit eens uylleggen, maer nu heb ik den tyd niet. Kom dc naesle week. Ploeg. Roken er op, Pandour, salut. Pandr. Salut, Ploeg(Ham nelilernacrkykende.) Ha, ha, ho, ha, zyne exleroog zal hem dezen keer niet steken. Om zes uren word de zitting geopend en aen- gevangen met het lezen van 't procesverbal welk aengenomen word. Den raed stemt een adres van gelukwensching aen den koning en een aen den graef van Vlaenderen ter gelegenlieyd van dezens aenstaende huwelyk. Vervolgens worden er eenige punten van minder belang afgeuaen, eenige tot eene nadere zitting verschoven, en dan word er beraedslaegd over eene te noemen ko- missie van onderzoek in de kwestie van stads houillekolen die in 't gesticht van juffer Depre* verbrand zouden zyn. Mr Liénart ontwikkelt zynen voorstel en vraegt om de debatten die over dit punt in eene vorige zitting gesloten waren te heropenen. schoon myn dood alsdan overmydelvk was. Ik bad lol God, riep om Emilie, weende als een kind eri zonk loqn uylgeput neder. Ach hoe benydde ik de groote vogels die in vryheyd vliegen konden waerheen zy wilden. Dc geschiedenis van dien eenen dag is ook die der overige dagen die ik daer doorhragl lot. dat myne loenemende zwakte my al myne krachten ontroofde. Ik wierd ver- schrikkelyk door hongeren dorst gemarteldik at het gros dol spaerzaem op het plateau groeyde en wierd hoe langer hoe zwakker; maer terwyl myn ligchaemlyk lyden toenam vermeerderden de smerten mynêr ziel. Myn geest was beneveld, ik meende een vremd muziek le hooren, waorin de slem van Emilie zich met het golf geklots vermengde. Ik zag hel gelaet van Donovan aen de opening der gcselunpoort, beeldde my in reeds ge huwd le zyn cn sprak tot de bloemen op myne borst, als waren zy myne bruyd die ik bad, niet te vreezen voor de diepte cu de wo'elende golven der zee. Dre bloe men lieb ik bewaerd, Emilie, ik vond ze lenig toen ik gered was en hier zvn zy, besloot L., terwyl hy Emilie de hlocmen overhandigde. Tot nog toe had Em.lie hare gewaervvordingen onder drukt, maer met den uytroep die geiiaette narcis sen wierp zy zich aen de borst van haren verloofden en vond veriigling daer zy aen hare tranen den vryen loop het. Den kolonel stelde voor, het huwelyk den eerslvolgen- den Maendag le doen voltrekken, en zoo geschiedde hel ook. Hoe spoedig was nu het doorgestane leed verge ten. Ik zag Emilie naer het allaor geleyrlen en ik zag huer latei weder als eene gelukkige, leederbeminde vrouw. Tusschen myn eerste en myn tweede bezoek te Gilbraltar, heeft den kolonel den lol aen de naluer be- taeld Donovan, die berouw heeft, blyven toonen en oen vernieuwd onderzoek naer zyne misdaden had uyt ge- lokt, vvaerby hy zyne vrywillige bekentenis herhaelde, was'voor levenslang naer Sydney getransporteerd ge worden. Maer in hel hnys van Emilie en van haren echt genoot ben ik steeds welkom ik vond haer zoo schoon, zuo zachtzinnig cn zoo gelukkig als ooyl. Mr den Burgemeester verzei zich tegen deze vraeg, houd staen dat er enkelyk over de te noe men onderzoekskommissie mag beraedslaegd worden, en vraegt of'er eene commissie dient benoemd te worden-en uyt welke leden zy moet bestaen. Dees eerste punt word met tien stem men, degene van Mr De Pauw er onder begrepen, tegen vier stemmen besloten. Over de kwestie of de onderzoekskommissie moet bestaen uyt liet kollegie van burgemeester en schepenen," ont- staet er eene lange en hevige discussie. Mr den schepen De Ryck pleyt natuerlvk voor de prerogatieven van het schepen kol legfe ler- wyl MM. Liénart en Van Wambeke willen dat er andere leden van den raed moeten bvgevoegd worden, omdat bet onderzoek dan serieus zou wezen. Mr Van Wambeke onder andere zegt dat den burgemeester, betamelyker wyze, geen deel zou mogen maloen van de le noemen onderzoeks kommissie, omdat hy gezamenlijk met M' Cumont deel maekl van de byzondere bestuerkommissie der byzondere school van juffer Deprez, iets wat den spreker by toeval ontdekt beeft in een uyt- noodigingsprogramrna door deze spboolmèês- tersse aen de liberalen der stad gezonden. Deze partikulariteyt komt aen 't publiek allervremdsl voor. M1' den burgemeester antwoord dat hy ver trouwen beeft in zyn evgen karakter van onpar- tydigheyd en dat hy geenzins vind dat hy van de le noemen kommissie geen deel zou mogen ma ken, immers Cicero pro domo sua, den. koster die voor zyne kapelle pleyt en die wel weet waetom. Na eene zeer uyteenloopende beraedshging, word er eyndelyk besloten dat het onderzoek over deze donkere houillekwestie zal gedaen worden door bet schepenkollegie, doch dat het zal vry staen aen de leden van den raed dit on derzoek by te woonen. Nadien word er den raed mededeeling gedaen van eenige stukken, en onder andere van eene petitie door eenige patriotieke Vlamingen dezer stad, welke de gelykheyd en de bescherming vragen der vlaemsche tael en waerover wy bier verder eenen brief meêdeelen. Eene tweede -be- langryke mededeeling, is de terugzending van den budget, de bestendige deputatie hem gebrek kig bevonden hebbende. Daerop zullen wy terug- keeren. Op het eynde der zitting, heeft Mr Van Wam beke interpellatien geregt tot den heer Burge meester wegens de onbetitelbare nalatigheyd waermeê de politie alhier tydens twee dagen en twee nachten van zondag 31 inaerf en maendag 4 april is gedaen geweest. Den redenaer heeft in krachtige bewoordingen die nalatigheyd gelaekt en afgekeurd en al het gevaervolle doen uytschy- nen dat er bestond in toe te laten dat, gedurende twee opgemelde-dagen en nachten, verscheydene benden gewapend met sabels, fusiekeri, bylen enz. de straten doorliepen, voorgegaen van een oorverdoovend getrommel, de blanke sabels zwaeyende en aenhoudend de stad de vrees aen- jagende, als warezy stormenderhand ingenomen geweest. Mr Van Wambeke na de mogelyke ge volgen, die ernstig en hoogst betreurlyk zouden hebben konnen geweest zyn, voor oogen te heb ben gelegd, heeft in deftige bewoordingen ge protesteerd tegen zekere zinspelingen in de libe rale kavalcade gerigt tegen de meerderheyd van den gemeenteraed. Den achtbaren spieker zegde dat voor wat de persoonen van hein en zyne vrienden betreft, zy zich verre boven de balda dige scbimpdriften stelden van welke lioege- naemde benden, maer dat zy nooyt zonder kracht volle protestatiën te uylen zouden toelaten dat het kiezerskorps in hunne persoonen beledigd wierde. En dat zulks hier 't geval is geweest, dit heeft g'heel de stad gezien. Eyndigende heeft M1 Van Wambeke eenen stelligen blaem voorge steld tegen '.t opperhoofd der politie om daérdoor eene openbare afkeuring te geven van een pligt- verzuym dat de beireunyksle gevolgen bad kon nen hebben. M' den Burgemeester poogende eene goede houding en een schynlagchend gelaet aen te ne men, heeft getracht zich te versehoonen al de door M. Van Wambeke aengeliaelde feyten te veikleynen, al namenlyk te zeggen dat de sabels van hout waren. Maer in die volgens hem slimme rol slaegde hy niet, want gansch de stad heeft de feyten gezien en bestatigd. Gevoelende d&t hy zicli bedroog, beeft M. den burgemeester dan gezegd dat hy alles wat mogelyk was aengewend had om des avonds zyne vrienden de wapens te doen afleggen. Hetgeen zy, volgens den,spreker, gedaen hebben, maer 't geen volgens duyzende ooggetuygen geen waer is. pan heeft M. den bur gemeester openlyk en herh'aeldelyk beklaegd dat die gewapende rondzwervingen zoo laet geduerd hebben, zoekende zicli aldus aen den voorgestel- den blaem te onttrekken docli uytwendig latende schynen dat hy er weynig of niets om gaf. M. Liénart dan het woord nemende heeft zyne protestatie by die van den lieer Van Wambeke gevoegd en met nadruk de nalatigheyd en pligt- verzuymenis van 't opperhoofd der politie afge keurd. Het reglement verbied aen de gemasker- den wapens te dragen, en velen van die zooge- gezegde in militairen verkleedde kavalcadëman- nen waren zoodanig gemaskerd, dal het onmoge- lyk was hun te erkennen. En ware zulks nog maer by dage geweest, M. Liénart zou er nog overgegaen zyn, maer hy verzette zich op de krachtdadigste wyze tegen de nachtelyke rond zwervingen van die gewapende benden, dan wan neer de düysteinissen beletten iemand te erken nen en wanneer het niet te verwonderen zou wezen dat opgewondene benden, verhit door den drank etc. ongelukken zouden plegen waervan het moeyelyk zoo niet onmogelyk zou zyn de ware daders te erkenrien. Die droevige gevolgen moest den burgemeester voorkomen, wyl het geenen tyd zou wezen dezelve te beletten als de tegen elkander verbitterde partyën slaegs zouden geraekt en er slagtoffers zouden gevallen zyn. Tydens of over de welberedeneerde afkeuring van Mr Liénart, het den burgemeester zich een schimpwoord ontvallen: zinspelende op het door Mr Liénart voorgestelde onderzoek in de zaek der stads verbrandde houillekolen in 't gesticht van Juffer Golela Deprez, zegde den burgemees ter dat er nopens de kavalcadezaken ook een onderzoek kon ingesteld worden of zoo iets der- gelyks. Maer den grooten politieman kwam er kwalyk van t'huys, want M' Liénart protesteerde oogenblikkelyk tegen die leelyk misplaeiste zin speling en sommeerde den burgemeester dadelyk dezelve in te trekken. Den burgemeester gevoe lende dat hy zich misklapt had, hierriep zyn woord en zweeg dat hy zweette. Eyndelyk dio'ng Mr Liénart aen opdat den voorgestelden blaem tegen het Opperhoofd der politie zou gestemd worden. Mr Den schepen De Ryck kwam dan nntuerlyk ook voor de pinne om wat armen zeever te ver tellen, en namelyk dat de meerderheyd over de kavalcade kwam klagen omdat zy wel gelukt wasDoze fyne en doorfyne slimheyd deed gansch de vergadering in eenen lach schieten en dé schouders ophalen, het overige der redevoe ring van schepen De Ryck was ten advenaute en is ons de moeyte niet weerd er tyd en plaets aen te verspillen. Ten slotte wierd den door Mr Van Wambeke voorgestelden blaem tegen het opperhoofd der police polie door de meerderheyd gestemd en den grooten Jeff moest zich getr oosten met te zeggen: dit is den eerstenjuyst alsof hy er zich nog aen andere verwachtte: Maer dat hy gerust zy, als 't noodig is zal hy ze krygen en misschien meer dan hy zal wenscheu. Ilel gelapt koppel komt zyn leste portret gansch le voltrekken. De dry voorriaemste schetsen van dit portret waren listig in den aenvalonbeschoft als het verhoopt te overwinnenen lafhertiy als hel yezweept word. G'heel de wereld weet nog hoe. listig en onbeschoft het over veertien dagen op de geestelyke onderwyzers gevallen isen nu komt liet zyne schandely'cste lafhértighéyd aen 't publiek te veropenbaren. Met koppel had ons aengeboden meer dan dertig geestelyke onder wyzers sedert 2 a 3 jaren in 'Belgiën veroordeeld met naem en stuk aen te wyzen. En wy, over- tuygd van die eerlooze leugen'en lastering* namen het by 't woord en zegden noem ze... En in zyn N1' van Zondag antwoord het koppelik kan ze niet noemenTreffelyke Aelstenaers, wie is 't nu die 't Veibond schandvlekt en veroordeelt? Zyn wy het alleen? Neen, den byzondersten schandvlekker, den byzondersten verooraeeler van 'L Verbondis 't Verbond zelf.... Maer zoo gaet het: meest al tyd verraed de valschheyd haer eygenzelve en word zy gepraemd hare eygene schande te verkroppen. Het art. 3 van het gouvernementeel ontwerp ter hervorming der kieswet is door de slaefsche meerderheyd der Kamer aengenomen geworden. 'Tis de grootste foppery die wy al gezien hebben; doch wy hadden er ons aen verwacht en waren er voorop zeker van. Dit art. 3 van liet ontwerp des gouvernements aenveerd met 63 stemmen tegen 47, maekt kiezers van byna alle de minis teriele pennelekkers. Er bestaet evenwel hoop, daT den Senael wyzer zyn zal dan de Kamer, en het anti-liberael ont werp in zyne cartons begraven zal. Den Journal de Mayence verhaelt eene merk- weerdige briefwisseling uyt Hanover over de kuyperyen der francmacons liet is inderdaed zonder belang niet, zegt dit dagblad, van te weten hoe den koning GeorgiusV in de Logie is gewonnen geweest, en hoe zyne getrouwe broeders zich volgens den nieuwen politieken toestand kunnen schikken. In 4857 wilde het ministerie Borries de finaiitien des konings hersteilen, en eene wet op de burgerlyke lyst den Ryksdag aenbieden. In geval de wet doorging, moesten er nieuwe kiezingen plaets hebben en eenen anderen uytslag als de voor- gaende bezorgen. Hoe nu gedaen op den raed van het ministerie, moest den Koning zich ver- pligten francmagon te worden in den tyd van ééne uer, trok hy door al de graden en 'trad er als Venerabelen uyt; by de dood van eenen broe der zond hy palmen voor de doodkist. De kiezin gen verschaften den gewenschten uytslag. De Kamers bekrachtigden de wet over de burgerlyke lyst, en de scheyding der koninglyke domeynen met de fiskale eygendommen. De zelf de mannen die nu deze maetregels aenratiden, stemden ze alsdan. Na de gebeurtenissen van verleden jaer, bekreunde men zicli niet liet minst meer over den koning Georgius, met den wel ken men al de betrekkingeirstaekte, om te Berlyn niet te mishagen. Er wierd een nieuwen Venera- belen gekozen, en deze zelfde mannen die nog verleden jaer de maeltyden van den Koning in de Logiën bywoonden, en welke van hem dekoratien en gunsten bekwamen, blameren nu, in de dag bladen en openbare vergaderingen liet welfïsch gouvernement en verheffen hel pruysisch bestlier •als een voorbeefdig gouvernement.' Een brusselsch blad doet een beroep op de nederlandsche en belgische gouvernementen en andere kjeyne Staten, om te samen een magtig verbond le sluyten het bezweert liet ministerie alle kleyngeestiglieyd, zooals de afdamming dei- Schelde en andere kwestien, te laten vallen en te denken, dat morgen ons bestaen zelve inde waegschael kan worden gebragt. Laet ons de fouten, van welken kant ook begaen, vergeten, zegt het blad, laet ons met Nederland één zyn laet ons steunen op elkander in het oogenblik van gevaer, hetwelk zoo digt by dreygt te zyn De gemeente Poesele (kanton van Nevele) had sedert vele jaren voor Burgemeester een onder alle opzichten achtingswaardig man, verstandig en aen de belangen zyner ondérhoorigen verkleefd. Maer den man was catbolyk, en daerom wilden arrondissements-commissaris, gouverneur noch minister hem in zyne bediening behouden. Eene plaets van schepen opengevallen zynde, en den rang van den oudburgemeester aen dezen 't regt gevende op een deel in het gemeentebe- sluer, heelt den arrondissements-commissaris dit willen beletten. By besluyt van 25 maert laetstle- den, is daerom, als schepen van Poesele, be noemd den heer G. Van der Cruyssen, sedert twee dood en begravenDat is nu eerst nieuwe poli tiek Heer Opsteller Onze petitie is dus eindelijk voor den gemeenteraad gebracht en zoo hel schijnt, was onze Heer Burgemees ter tamelijk tot spotten genegen. Noglans, aangezien eenige spotternijen (zij mogen dan ook dom of slim voorkomen) de rechlveerdighcid of onrechtveerdigheid eener zaak niet uitwijzen, verzoek ik u eene plaats, in uw geëerd blad, aan de volgende regels te willen in' ruimen. Volgens onzen vadorlnndslievendcn burgemeester zijn dus de rechten onzer Moedertaal eene kwestie vau beuux-crlsi! l£ weel niel of onze medeburgers in dit oordeel zullön meéslemmen, of hel bun wel zal bevallen dat men aldus misachte wal zij, integendeel, op groo len prijs stellen maar wat ik weet. is dat, wierd er eene section des beaux-dnes gevormd; hij die de rechten der Moedertaal naar de section des bcaux-arls durft ver zenden, in de eerstgenoemde sectie te reent den voor- zillerssloel zou bekleeden. En dan nog, hoe is hel mogelijk wij vragen dat de Moedertaal de taal van hel bcsiuur zij en men roept ons toe Het bestuur antwoordt in yluamsch op de vluam- sche brieven, in 7 fransch op de fruusche. 'T is nog wonder dal de Heer Burgemeester, als zijné duilsche meid hem in 'l duilseh aanspreekt, niet in bet engclscb antwoordt. Wel hoe, hel bestuur antwoordt in '1 vlaamsch op vlaamsche brieven, en daarmcé is alles gezegd En als het bestuur zeif brieven schrijft, wat doel hel dan En als hel namen op de nieuwe stralen doel zeilen, wal dan En op de openbare gebouwen En op de stadszegels En als hel zijn jaarlijks verslag uitgeeft En als het door zijnen secretaris de proces verbalen der zittingen doet opstellen En de verslagen -der verschillige seclien En als hel beambten kiest, wal dóet het dan enz. enz. - Antwoord, en oordeel of bel volk geen recht hééft le protesteren tegen eene verbastering die een vreemd bestuur nauwelijks beter zou kunnen te weeg brengen. En dit op bet oogenblik zelve, dat vreemde beerschzuchtigen op onze nationali teit loeren. Neen dit zal, dit mag niet duren Het volk verslaat zijne weerde en weet dal zijne taal een heili«> erfdeel is dal niemand liet recht heeft te vei achten of te beschadigen. En omdat vrije klachten zoo rechtvaardig, zoo vaderlandse!) zijn daarom zullen z'j verhoord wor den, daarom zal men eindelijk de Vlamingen hel recht laten wedervaren dat hun reeds te lang geweigerd is. Aanvaard, Achlbare lieer, enz. x. CORIirSPONDjEiVTIE. Ontvangen van M.S. te Opdorp, 6 fr. Item van M. V. H. te Eecloo 6 fr. Item van M,,lè We M.'N. le Eecloo 6 fr. beyde voor 4807. Donderdag 44 april, heeft in '1 pensionnaet van den H. Livinus, alhier eer.e zeer aendoenlyke pleglighoyd plaets gehad: 25 leerlingen hebben hunne eerste Communie gedaen in dit bloeyend gesticht, l welk heden boven de 200 leerlingen telt. De ouders der eerste Communicanten uyt alle provinciën van Belgiën toegesneld om die plegtig- lieyd by te woonen, waren diep ontroerd door de godvruchligheyd en d'ingekcerdheyd hunner kin deren tydens de godsdienstplégiigheden. Verleden Dynsdag was 't volle feest in onze stad ter gelegenheyd der eerste Communie dei- kinderen. Een groot getal van alle standen zyn tot dit verheven en zalig werk toegelaten geweest. Voorlaelsten maendag is hel tweejarig kind van den genoemden Ph. Van de Velde-Meganck le Denderleeuw in eenen diepen waterpoel, geheeten gemeenleput, gevallen, en zou er onvermydelyk in verdronken zyn geweest zonder de moedige zelfs- opoffrring van Maria Anna Wyzens, herbergierster aldaer, welke gansch gekleed in hel water ge sprongen is en het kiud gelukkiglyk heeft konnen reddê«. By het befalen in eenen vischwinkel, te Ren- dermonde, legde eene dame, verleden woensdag, haer geldbeugellje jp de toonbank toen een kerel van Grembergen het by yerstrooying medenam. De dame gaf er onmiddellyk kennis van aen de politie, die den vertrooyden boer mei een bezoek vereerde, en aen wien hy het feyt bekende en het beursje terug ifaf, dal hy reeds weder by ver- strooying in de voedering zyns fraks had ge- naeyii. Het bevatte 43-00 fr. Proces-verbael is over die verstrooydheyd opgemaekt, welke den landman voorzeker duer zal komen te staen. Men schryft uyt Brussel aen de Gazette de Liêge Sedert eenige dagen heerscht er eene zekere woeling in stad. Zy neemt haren oorsprong in ver- schillige oorzaken maer bovenal in de kwestie der daghueren. 'S avonds zyn de volryksle straten •door benden dooi loopen welke belreurensweerdi- ge liedekens zingen, ik verneem daerenboven dat, maendag, eene belangryke werkstaking van werk lieden zal uylberslen. De beweging zal beginnen, zegt men, door de kleermakersgasten die ten ge- talle van 800, overeengekomen zyn, van maendag morgend alle werk te slaken: zy zullen zich by den oversten eener onzer- belangryksle kleerver- koopershuyzen begeven, ten eynde eene verhoo ging van dagloon te bekomen, en indien zy in hunne poogingen niet gelukken, zullen zv ophou den te werken. Volgens 't geen my verhueld is, zou eene som van tien franks aen eiken werkman verzekerd zyn, die de beweging zal volgen, om in de nood wend igheyd der eerste dagen le. voorzien. Laet ons verhopen dal de wer klieden naer wyzen raed zullen luysteren, en dal de wer kstaking niet algemeen worden zal. Maer ik moet er byvoegen da! de waerschynelykbeden niet toelaten dit le denken. T ZIET ER ZWART UYT. Ziehier wat wy lezen in eene politieke briefwis seling uyt Parys naer Brnssel Den oorlog sclivnt in de hoogere kringen be sloten, doch men zou de zaken nog vier maenden laten slenteren, om geheel en al gereed te zyn. In dit geva! zouden de vvandelykheden maer in Sep tember'beginnen, en men hoopt die inden herfst ten eynde le brengen, Voorloopig verroegt men den oproep der rnililianen voor 1867 met eene maond. Te zelfder tyd spreekt men, onbepaeld wel is waer, van eenen byvoeglyken oproep van 40,000 mannen, die aen de Kamer voor hel eynde des tegenwoordigen zitlyds zoude gevraegd worden. Bvna in alle kringen, in alle vergaderingen word met bezorgdheyd over de politieke zaken gesproken, en algemeen denkt men dat een oorlog tusschen Vrankryk en Priiysen voor Belgiën zeer nadeelige gevolgen hebben zou. In onze hooge politieke kringen is men niet zonder omnst. Men drukt de vrees uyt da' er voor ons land welligt kortelings zeer moeyelyke tyden zouden aeiibre-

De Denderbode | 1867 | | pagina 2