2I le Jaer. Zondag, 28 April 1867. 1\" 1680. VERTREK UREN UYT AELST A AER 6 FRANKS 'S JAI5RS. VERTREKUREN! UYT VOLGENDE STATIËN: LIBERALEN VOORUYT GANG. Leest, aendachtig, Landge noten. Piuymstryker en Ploeg by Pan do ar. DEN DENDERBODE. Dcnd. 5-30 7-25 8-33 9-4512-20 3-10 6-16 9-18 Gend, (6-05(vrvd. fin Zon.) 7-13 (E le2e3° kl. Lokeren 5-30 8-28 9-45 12 20 3-10 6-16 Briis. 7-55 8-32 E(!23kl)9-38 11-55 12-21 2-45 jgj 2-50 5 -48 E (le 2e 3e k') 5-50 8-33 8-50 j§ Mech. 5-30 7-25 7-55 K (12 3 kl.) 8-32 E (1 2 tg 3 kl.) 9 38 9-45 11-58 12-21 2-38 2-55 3-10 5-50 6-16 8-33 en 8-50 E (1 2 3 kl.ï Aniw. 5-30 7-25 7-55 E(\ 2 3 kl.) 8-32 E(1 23 kl) jg $-45 11 58 12-21 2-55 3-10 5-50 6-16 8-33 8-50 Leuv. Tliienen Luvk Verv. Landen. 5-30 8-32 '4i El 23 kl.) 9-38 9-45 1 1-58 12-21 2-553-10 6-16 Thienen 8-50 E (1 2 3 kl.) gj Bergen, Quiévrain, Namen, 8-00 2-45 5-50 VAN ANTWERPEN NAEK: Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 7-00 (Sl-Nicolaes vrydag.) 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 (E le 2e 3 Id.) 6-30 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes,- Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 vryd. 5-35 6-50.— Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres.— Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. Te Gyseghem staen stil aide konvoys.Ie Denderleeuw slaen aide konvoys •uylgenomen de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt Aelst 8-32 2-38 5-48. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-10 12-32 3-08 6-05 9-05. 7-25 8-25 8-44 9-45 «2-20 12-39 3-13 6-16 6-39 8-37 (E 1 23kl.) 9-18 Brugge, Osl7-03 E( 1 2 3 kl). 8-25 8-44 12 20 12-39 6 39 Doornyk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)Doornyk niet begrepen 8-44 12-39 3-13 6 39 Doorn, Rvss. (langsAth) 8-00 0-00 Ath 2-45 5-50 8-50 Doornyk. Ninove, Gee'rsb. Ath, 8-00 11-55 2-45 5-50 8-50 Cuique Suum. VAN LOKEREN NAER Dendcrmonde, Aelst, 7-00 0-00 Den lerm. 11-25 0-00 Denderm. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 11-25 4-57 7-40 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30. Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30. Gend, Bruggse, oslende (langs Aelst). 6-33 10-40 1-40 4-34 7-30 Gend van Ronsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11 20 12-00 2-11 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl.J 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-15 11 20 2-11 5-13 8-08. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 8-Ö9 E (I 2 3 kl.) 11-30 11-55 2 95 5-25 8-25 (langs Mech.) 5-56 8-00 11-1012-00 3-38 5-25 7-41 Aelst 7-30 8-09 i 1 30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. - van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsbergen, Soltegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 15 van gend naer Soltegem, Braine-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEN 27 APKIL 1867. (vervolg). Sedert wanneer is het dat het liberalismus in Ons land voor goed heeft begonnen vooruytgaen? Wy hebben het reeds gezegd 't is sedert dat de logiën zich aen 't hoofd gesteld hebben van den liberalen vooruytgang; sedert dat het macon- nismus den geest, de ziel en het lfeven is van 't liberalismus sedert dat het maQönnismus ver- wezénlykt is in 't liberalismus. Voor dien tyd, in 1842, by voorbeeld, alhoewel de liberale party de meerderheyd had in de Kamer, zy wist niet ot'zyvooruyt of achteruyt wilde, en zy stemde eenpariglyk de klerikale wet voor" het leeger on derwys, terwyl het maponnismus magteloos was om er zich tegen te verzetten. Maer wanneer en op welke wyze hebben de logiën zich aen 't hoofd gesteld van de liberale party? Gewigtige vraeg. Wy bevelen hare oplos sing aen de aendacht van onze lezers. Gedurende zeven jaren, van 4839 lot 4846, de Brusselsciie moortelbazen Verhagen, Defacqz en €ie. hielden zich bezig met eene proef te doen in ^t kleyn, met de stad en 't arrondissement van Brussel onder 't gebied van hunne logie te bren gen. Om zich in betrekking te stellen met de Brus- selsche liberhaters, zy rigtien een politiek ge nootschap in, d'Alliance, met de noodige voorzor gen om er aen 't hoofd te zyn en te blyven. Hun inzigt was van by middel van' Alliance, zich meester te maken van het kies korps en aUengskens mannen van hunnen boord in den igemeenteraed, in de provinciale staten en in de -Kamers te doen zetelen. Hen uytval was naer wensch hy gaf hoop en moed sen de logiebazen om te weeg te brengen in 't groot, hetgeen hun zoo wel gelukte in het kleym Een plan was welhaest gevonden. Men had maer by middel van de andere belgische logiën, in: iéder arrondissement en in ieder canton ook een liberael genootschap of een liberael co mité interigten, die onder het hoog bestier van dë Brusselsche Alliance het zelve oogwit zouden zoeken te bereyken. Het plan wierd goedgekeurd en de adminis tratieve commissie van d'Alliance wierd met des- zelfs uytvoering belast. De commissie stelde zich aen 't werk. 'T was in 't jaer 4846. De twee besonderste kopstukken van de logie waren ook natuerlyk aen 't hoofd van de commissie Meester Defacqz was presi dent en Meester Verhagen was vicepresident. Twee zaken waren eerst vooral noodzakelyk, een reglement van liberale confederatie en een pro gramma van liberalen vooruytgang. Beyde wier den bereyd. Maer om dit reglement en dit programma te bekrachtigen, was er eene solemnele inhuldiging noodig, en men besloot van ten dien eynde een fiterè!"'Oiigres te Brussel byeen te roepen. linistratieve commissie van d'alliance stel de zicu in betrekking met de hoofdstad van ieder DEN EDELMOEDIGEN GALEYBOEF. Hy had echter de oogen nauwelyks gesloten, toen uyl het vertrek, onder hem, een klagen en kermen in zyn oor drong, zoo bang, zoo pynlyk, dat er aen de te- genvvoordigheyd eeuer cholera-zieke en wel van eene vrouwelyke lyderes niet te twyfelen viel. Buyten dit kermen liet zich hoegenaemd geen ander geluyd verne men, geene slem, die de kranke toesprak, geen voetstap van waker of ziekenoppasser. De lydende was kenneïyk door de geheele wereld verlaten. Den vluchteling sprong op en maekte eeue beweging, als om naer bene den te snellen doch by'bezon zich jen dacht aen zynen toestand, hoe ligt hy zich zelf verraden kon, hoe veel behoefte hy zelve had en hoe weynig de mensehen van hem verdiend hadden, dat hy zich hun lol aenlrok. Hy legde zich weer neêr, vast besloten, zich niet te roeren en zich door niels uyl zyne veyhge verschansing te laten lokken. Dal klagen en jammeren wierd evenwel al roerender... nog akeliger was het, als't eensklaps voor eene poos ophield... en, voor dat hy zich van zyn doen rekenschap kon geven, stond hy beneden voor de open deur der tweede verdieping en luysterdeen weêr een minuet later, stond hy voor hel bed van de kranke. Een dankbaer, nog jeugdig gezicht keerde zich naer hem toe. Daer hy reeds in het hospilael van de galey vverkzaem geweest was, wist hy, welke eerste maetregelen hy te nemen had, vervolgens liep hy weg, om een doktor te halenvervolgens om 't maer kort te maken bleef hy daer, om le handelen, zooals den doktor voorschreef, arrondissement, om aldaer een comité interigten die hetzelve teweegbragt in de hoofdplaets van ieder cahton het cantonscomité moest zich in betrekking stellen met al de gemeenten van het canton, om alzoo in al de liberale nesten van het land eenige afgezanten te doen benoemen die het liberael congres te Brussel kwamen bywoonen. Alles ging naer wensch Op gestelden dag, den 44juny 4846, 320 liberale afgezanten waren tegenwoordig te Brussel, in de groote zael van het stadhuys, die door de alliancemannen van de regencie ten hunnen dienste gesteld was. De zitting wierd geopend door eene redevoe ring van Meester Defacqz. De voorbereydde maetregels voor de byeeenroe- ping van 't congres wierden goedgekeurd de ad ministratieve commissie van alliance wierd door algemeene toejuyehing als definitief bureel voor 't congres aengesteid, en 't congres verklaer- de zich ingehuldigd. Een voorop bereyd plan van liberale confederatie voor geheel het land wierd afgelezen en goedge keurd wy nemen het letterlyk o'ver Art. 4. In de hoofdstad van ieder arrondis- sement zal er onmiddelyk ingerigt worden door de liberale party, een genootschap van welk zullen deel maken al de liberalen die door de administratieve commissie van het genoot- schap daer toe zullen aengenomen worden. In de hoofdplaets van ieder canton zal er in - gerigt worden door de administratieve arron- dissements-commissien, een kiescomité dat. zal in betrekking zyn met de administratieve o: arrondissements-commissie, en in welk de gemeenten van het canton genoegzaem zullen vertegenwoordigd zyn. Art. 2. Het arrondissements-genootschap zal zyne statuten maken voor al wat zyn in- wendig bestier betreft. 'T is door zyne zorg dat men in algemeene vergadering de voor- bereydende kiezing zal doen van de kandidaten die moeten voorgesteld worden aen den keus der kiezers voor de Kamers, voor de provin- ciale staten, en voor den gemeenteraed van de cantonale hoofdplaets. Ieder cantonscomité zal overeenkomen met de administratieve arrondissements-commissie aengaende de voorbereydende kiezingen der kandidaten voor de provinciale staten en voor den gemeenteraed en al de gemeenten van het canton. Den keus der kandidaten zal kenbaer gemaekt worden door hel cantonscomité. Art. 5. Geheel die organisatie zal voor basis hebben de volkomene byeenzameling der stem- men van al de liberale kiezers, zoodanig dat iederen liberalen kiezer zal stemmen en andere zoo veel mogelyk doen stemmen voor de kandidaten van de arrondissements- commissie of van het cantonscomité. Art. 4. De administratieve commissien zul- len in betrekking zyn met malkander, om zich te onderrigten, indien het noodig is, aengaende de weerde der kandidaten, en om al den libe- ralen invloed van 't een arrondissement op 't ander te weeg te brengen. en om de iwee trouwelooze dienaren die de dame by de eerste verschynselen der kranklieyd verlaten hadden te vervangen. Zoo verliep den nacht, zoo verliepen de naeste en nog eenige volgende dagen. Mevr. Deleroix, de jonge we duwe van een zeeofficier, dien de gele koorls 'i vorig jaer in Mexiko had weggeraept, wierd aen de dood on trukt. Zy hield den galeyboef voor een der jonge genees- heeren, welke den cholera uyl Monlpellier le hulp had doen snellen, en zoo ontspon zich gedurende de dagen der herstelling een roman, als aen ziekbedden lusscben jonge doctoren en jonge weduwen wel eens meer een begin pleegl te nemen. Niet dankbaerheyd alleen boe zemde haer liefde lot haren trouwen verpleger in schoon, jong, beschaefd, zou hy haer ook anders be- nynnelyk zyn toegeschenen. Hoe ongelukkig was zy, loen hy zich verplicht achtte, zyn masker af te werpen, en op zekeren dag tot haer zeyde: Mcviouw, eene toenadering tusschen ons is niet mogelyk... al wat gy voor my doen kimt, is, dat gv my Lol myne vlucht behulpzaem zyt... Want ik ben niemand anders dan Antoine René wiens proces onlangs zoo veel opziens baerde en die te Aix tot 10 jaren galeyslraf ver oordeeld wierd. Onmogelyk! myn vriend, riep de jonge weduwe uyt, gy kunt geen galeyboef zyn. nooyt droeg een zoo edelmoedig belangwekkend mensch als gy de boeyen Mevrouw ik mag u niet in uwe goede meening laten; myn geweten verplicht my u le bewyzen dat ik vverkelyk een galeyboef ben. En, na eenige oogenblikken loonde hy haer dc klee- 5. Voor de eerste inrigting derliberale ge- nootschappen waer van e»* kwestie is in het Art. 4, de liberale die er willen deel van ma- ken, zullen zich in 't verloop dezer maend doen inschryve.il' by de afgezanten van het libe- rael congres voor hunne localiteyt. Art. 6. De afgezanten van liet liberael con- gres beloven van zonder uytstel een genoot- schap of een comité interigten in hunne locali- teyt op de basis van het tegenwoordig regle- ment. Volle magt word hun ten eynde gegeven door het congres. Art. 7. Op zekere tyden die door 't genoot- schap, d'alliance, zullen vastgesteld worden, de arrondissements-genootschappen zullen naer Brussel eenige van hunne leden zenden,, om met de administratieve commissie van d Alli- ance te raedplegen over de belangen van het liberalismus en over den toestand der kie- zingen. Na de goedkeuring van het reglement voor de liberale confederatieging men over tot de goed keuring van het programma van liberalen voor uytgang, dat wy in ons volgende artikel aen onze lezers ook zullen mededeelen. Eyndelyk het congres verklaerde zich bestendig by middel van het genootschap d'alliance aen het welk het zyne magt overliet volgens het art 7. van het regle ment, en' daermeè wierd de zitting opgeschorst. D'alliance met hare administratieve commissie was dus aen 't hoofd van de liberale confederatie en van geheel de liberale party zy was bekleed met de magt van 't congres zelf binnen de palen van het reglement en van het pragramma. By gevolg het maponnismus meesier van d'alliance wierd ook meester van de liberale confederatie en van geheel de liberale partyden toer was gespeeld. Na de opschorsing van 't congres de liberale confederatie wierd onmiddelyk ingerigt door ge heel het land, en zy stelde zich van dan af aen 't werk om met de aenstaende kiezingen van 4847, eene liberale meerderheyd naer de Kamer te zenden. De kiezingen gingen haer meêhet land viel onder 'tjuk van de logien en het ligt er nog onder te zuchten. Pluymstr. (Met Ploeg te samen inkomende.) Goeden dag, vriend Pandoor, hoe gaet het met. 't leven Pandr. Tiens, 't is onzen fameusen Piuymstryker, wat komt gy hier doen Pluymstr. - Ploeg liet my niet gerust, hy wilde my absoluel meê hebben om te samen over eene netelach tige zaek met u te spreken. Pandr. Ge zyt ge nog al een schoon koppel man nen om netelachtige zaken te vereffenen 'T is aen u beyde dal 't kliekske zynen ondergang le danken heeft g'heel Aelsl is er van overluygd zoowel de liberalen als de klerikalen. Pluymstr. Excusezmon cher, 'l is eerder de schuld van dien vervloekten Denderbok, die ons al dry jaer lang, onder den naem van 't koppelby d'ooren pakt en ons aen 't publiek doet kennen. Hy gaet nog a I tyd voort met ons te kloppen, en daeroin zouden wy geern raed van u hebben om le welen boe wy hem zouden den bek sloppen. ren en de boeyen welke hy in het huys verborgen had. Mevrouw Deleroix viel in onmachtzy bemiude een galeyboef' Toen zy het bewustzyn herkregen had. vervolgde hy: Ik bemin u en zal alle ellende geduldig dragen, als ik slechts uwe aclilmg behouden mag. Daerom wil ik u myn geheym toevertrouwen. De vervalsching van hel kasboek, die my naer de galeyen bragt, is door myn oom gepleegd, nadat hy de hem toevertrouwde kas had aengeiast. De onderleekening, die tegen my geiuygde, was wel van myne hand: doch, ik leekende, wyi myn oom dat verlangde, zonder te weten wat ik deed. als zyn secretaris. Ik heb hem niet verraden, wyl hy slechts halfschuldig was, daer zyne verkwistende*vróuw hem ten gronde had gerigt, omdat hy zyne hooge betrekking zou verloren hebben en de gansche familie meê onge lukkig gemaekt.... en eyndelyk, omdat hy den broeder myner moeder is, en, als vader voor my gezorgd li eft, loen ik als een wees achterbleef. Myn leven is verloren; helleven en de eer van acht menschen zyn gered. Mevrouw Deleroix, was tot in hare ziel' getroffen. Ede!moedigen jongeling, snikte zy, lerwvl de tra nen over hare wangen rolden, neen gy zult niet vluchten... beladen met eene valsche beschuldiging welke u in de oogen der wereld voor niets beter dan een galeyboef doet doorgaen. Gy hebt hel gezin van uwen oom van de schande en hem van de straf gered, icrwyl gy my door uwe liefdervke zorgen hef loven hebt wedergegeven. Uwe deugden verdienen myne diepe bewondering, maer de diensten die gv my bewe zen hebt toen ik van de ganscli wereld verlaten was, Pandr. G'hebt maer zyne artikels te weêrleggen. Nu hebt gy toch Verbondknoeyers genoeg met uwe rekruten, en Ploeg zelf kan er zich ook aen zetten hy heeft over veertien dagen beloofd dat hy d'arlikels over den liberalen vooruytgang zou vveêrlegd hebben. Is dit nu gedaen Ploeg. 'T is waer, 'k had het u beloofd, Pandour, er. 'k heb er met onze rekruten dry volle dagen op ge studeerd, en den duvel is dal wy er geen kans aen zien. Piuymstryker heeft er ook al zyne hersens op ge spannen en hy heeft ook geen goeslc om daer aen te komen. Pluymstr. - lnderdaed, ik moet bekennen dat ik er geen weg meê weet; en van den anderen kant, het schynt my gevaerlyk daeraen té roeren, het liberalismus slael daer zoo klaer en schandig ontdekt, dat het volk legen de liberaler, nog meer zal verbitterd worden en ons met d'eerste occasie naer den weerlicht zal zenden. Pandr. Als gy den Denderbode goed weórlegt, gy hebt van '1 volk niet te vreezen. Pluymstr. Ja maer, Pandour, 't is juyst daer de moeyelykheyd. Deu Denderbode toont te klaer dat't li beralismus niets anders is dan eene volksfoppery, eene volksexploilering, en de bewyzen die hy er van geeft konnen met vveêrlegd worden, 'l zyn feylen die iedereen ziet en gevoelt. Ploeg. Piuymstryker heeft gelyk, Pandour, 't is klaer bewezen in den Denderbode dat de liberalen -'l volk, ten hunnen profyte, exploiteren op dry manieren 1° in zyn geestelyk welzyn 2° in zyn zedelyk welzyn 3° in zyn tydelyk of stoffelyk welzyn. Er is niet cenen catho- Ivken die zulks niet weel en ondervind, sedert dal de liberalen meesier zyn. Pluymstr. De catholykcn zouden moeten uytne- meude dom zyn, Pandour, om niet te zien dal in het li berael onderwys, in de liberale gazetten, in de liberale letterkringen, in de liberale confcrenliën het niagonniek liberalismus geen ander inzigt beeft dan 't gelool te vernietigen en alzoo 't volk in zyn geestelyk welzyn te foppen 'T is alzoo dat er te Aelst vele catholvke jongens gefopt zyn die nu als francmagons m de logie werken. Men zoekt nu ook schier overal meyskens in haer geestelyk welzyn te exploiteren. Pandr. En heeft den Denderbode die liberale fop pery aen 't publiek kenbaer gemaekt? Pluymstr. En niet allecnlyk de liberale foppery tegen 't catholyk geloof, maer ook legen de catholyke zedeleer. Alleman gevoelt nu dat de liberale komediën, de liberale romans en feuilletons, de liberale vertoonin gen van wassenbeelden, de liberale nachtfeesten enz. geen ander doel hebben dan de verbeesting der zeden en alzoo het volk in zyn zedelyk welzyn le exploite ren. 'T is noodig voor het magonnismus, zegt den Den derbode, het volk te bederven om hel aldus te gemak- kelvker van 't geloof af te trekken, want het magonois- mus kan zyn ryk maer vestigen op de puynhoopen van den calkolyken godsdienstal waer 'l catholyk geloof zegepraelt, is 't magoqniek liberalismus om zeep, g'hebt maer naer Aelst le gaen en te zien hoe verre 't kliekske daer gezet is. 'T is om er zyn zinnen van te missen. Ploeg. En wilt gy welen, Pandour, waermeê den Denderbok ons nog meest van al in den nek sehupt en 't geen nog meest indruk op 't volk maekl 'T is dat hy aen 't volk doet zien hoe vreed hel door de liberalen gefopt en g'exploileerd word in zyn tydelyk of stoffelyk welzyn. Het volk weet nu door den Denderbok vvaerom hel zoo schroomelyke lasten en contributie» moet op brengen en van langsommeerhet weet nu dal zyn in zweel en arbeyd gewonnen geld moet dienen om nieuwe en ve^te posten te openen voor dc nieuwe slq- ven die zich aen 't liberalismus vasthechten om liberale vriendekens en slcertdragcrs dc vingers le smeeren en subsidiën alhier en subsidiën aldaer legeven, om overal liberale jongens- en meysjesscholen 'te stichten 'zonder priesler, zonder christeïyk onderwys. De zede- leer is genoeg, zeggen de magonnieke opperbazen, en men weel wat eene zoogezeede zedeleer is zonder verplichten my alles le doen wat in mvne magt is om u myne erkenfelykbeyd le looncn. Mvn oom is pref« cl te Marseille. Terstond reyzen wy samen derwaarts, en ik heb alle reden om te hopen dat dien uwe vryspraek zal welen le verwerven. Onmogelyk mevrouw onmogelyk hernam; deijf verlostlen. Myne vryspraek kan mul verworven worden dan ten koste der vryheyd van mynen oom en van den ondergang zyner familie.... Bedenk liet wel mevrouw, hy was den broeder myner zalige moeder, en niet alleen be banden des bloeds.maér de dankbaerheyd voor het goed dal hy my in myne jeugd bewees; boliden my aen hem gphecht. Ik bid u dus, bevorder myne.vlucht, of,... lael my naer do galeven terugkeeren. r Vriend uwe edelmoüdigheyd gaet tg verre laet all?.s aen mv over; lael ons samen naer mynen oom gaen; ik verzeker u» dat dien uwe vryspraek zal welen le he komen zonder uwen oom aen het gerecht over le leve ren. En, zoo deden zy. Den prefect van Marseille, en ge wezen minister wierd de misdaed van René's oom in 't geheym toevertrouwd en de belofte wierd van hem geëyschl, dat hy alleen René's onschuld zou zien te be- plcyten, zonder den wezer.lyk schuldigen op nieuw in de zaek le trekken;... anders wilde René al zvne beken tenissen uitrekken en vrywillig naer de galey terugkee ren Den prefect leydde de zaek zooals zyr.e nicht dal vvenschtc. Antoine René is vverkelyk vrygesproken en eersldaègs zullen' de huwëlyksbrieycn worden rondge zonden. EYNDE.

De Denderbode | 1867 | | pagina 1