Den Kerkdief Marnix. ken, men moet beginnen met aen alle godsdienstige oefeningen te verzaken en hoe gqddeloozer men word, boe eerdei en hoe hooger men geplaetst wordSlaet maer eens uw oogen rond, kyk voor u, kyk achter u, kyk onder u, boven u en ge zult wel overtuygd zyn ja, de plaelszoekers zelve welen het, zy zeggen zelfs dat men zich maer francma<?on le maken heelt om gauw vooruyl te gaen, en vvaer uaer toe Men ziet jonge ndvokaeljcs zonder werk 111 't magistraet komen lot be looning omdat zy eene lofrede by d'eene of d'andere civile iiidelving uytgesproken hebben. Ploeg. Maer den Denierbode en is zoo slim'niet gelyk gy om alzoo te raisonneren. Pandr. 0 gy kneukel hoe is 't toch mogelyk u zoo dwaes le versehoonen weet ge niet dat den Den- derbode uw artikel van zondag reeds weérlegd heeft en dit nog door de getuygenissen van onze eygene man nen, onder andere van Verhaegen die zegdedut het liberalismus de tcgcmèlling is van lid calholicismus, en dal onze heerschappy maer kan gegrondvest worden op den ondergang en de puyuhoopen van 't calholieis- mus dus oorlog overal en in alles acn de ealholyken, dank nen onze prineipen van 89Geloof my, Ploeg, dit en nog meer zal den Denderbode u op uw brood geven. Maer kom maendag naer Brussel, vvy zullen er verder van spreken. Salul. Ploeg. Bon soirPandour, a lundi. De franctnagons zouden geern een standbeeld opregten aen eenen hunner voorvaders, aen Mar nix van St-Aldegonde. Volgens de onnoozele loftuyters uyt't Verbond, was den geus Marnix een verdienstelyk man'T is wel waer dat hy op- gejaegd heeft lot stelen, plunderen, rooven, bran den, moorden enz., maer dit is een"kleyutje voor d'oogen der lrancmaeons, te meer omdat zyne woede maer gerigt was tegen kerk en klooster, tegen monikken en priesters en dit enkelyk ten voordeele van Luther en Calvyn, twee groote heyligen in den francmagonshemel, want die gas ten hebben nen hemel a part, gelyk zy hier tem- pelkens hebben. 'T is in dien francmac-onshemel dat B.\ 'Defré Leopold I geplaetst heeft in die dwaze schimp- uytvaert die de moortel mannen te Brussel in de lógie gehouden hebben by form van lykdienst. Volgens Defré, wierd Leopold daer ontvangen door den kerkdief Marnix, die waerschynlyk St. Pieten speelde. Leopold verscheen daer aen de deur met een soort van kompliment om binnen gelaten te worden, en den geus Marnix antwoord de op 't kompliment en zey: Koning, gy spreekt als een Socraet of Plato, kom binnen, zie hier reeds Mr Cavourdie u proficiat wenscht. B.\ Eyerman was in dit apenspel present, hy stond zelfs aen 't hoofd der noordkolon, dezen zou er ons meer konnen van zeggen. 'T schynt uyt de redevoering van B.\ Defré 1° Dat den francmagonshemel nen hemel is zonder God, want hy spreekt er geen enkel woord van. 2n Dat men er gemakkelyk binnen trekt met pak en zak, wyl de douanen' en accynsregten er afgeschaft zyn en het libre entree aen de poorten is voor allèn francmagon zonder passavant of pas poort. 5° Dat er de zelfmoorders, d'afgodisten en god- deloozen zeer hoog verheven zyn. 4° Dat den kerkdief Marnix daer eene der princi- paelste plaetsen bekleed, tot belooning van al zyn deugdenEn inderdaed, buyten al zyn roo ven, branden, moorden en sacrilegiedieften, heeft hy nog hoeken geschreven, onder andere zyn werk getiteld, Biënhorf, om te spotten met de drydobbple Pauslyke kroon of tiare, welke den Paus draegt als Bisschop, Paus en Koning. En wat zegt dien schandkerel in zyne wérken? Luystert, menschen, en oordeelt. Den frarischen godsdiensthater, Quinet, was op de duymen geklopt door den geleerden Bis schop van Orleans, Mgr Dupanloup. Quinet de nypende geesselslagen hem door den bisschop toegebragt niet konnende verduren, riep in zyne verdediging uyt: Mrg. Dupanloop, 'k en heb ik, Quinet, niet geschreven dat liet Cathohjk geloof in moddei en slijk moet versmacht worden, maer 't is Marnix zei ven die zulks geschreven heeft. Hoort hoe hy in zyne werken spreekt: tiet catholyk geloof moet vallen in alle wereld- deeleu. Gaet uyt de oude Kerk met vrouw en a kinderenDe cgtholyken moeten gesteld wor- den buyten de wet, buyten 't regt, buyten de vry- lieyd. Dat men 't catholicismus verplettere door 't geteeld Ja ook door de blinde magt.... Daer zyn de gevoelens aen Marnix toegeeygend en't licht gesteld door den franschman Quinet, op verzoekderBelgischefrancmagonsQuinet vereenigt alles in korte woorden: de paepenge- zindheyd wegdryven, uytroeyen, onteeren gelvk eene h... in o'vèrspel, veismachten in 't slyk, daer is het inzigt van Marnix. Geen wonder dan dat de francmagons hem willen verheffenZy hebben het nog willen doen te Antwerpentydens de herstelling van den voorgevel van het stadhuys, zochten zy het schoon beeld van MARIA te vervangen door liet afschuwelyk beeld van Marnix Maer 'i volk kwam er tegen op en 't francmagonsgebroed sprong achteruytMaer nu dat zy meester zyn, dank aen dè.liberhaters alliancen, nu dat den e'erloozen en goddeloozen Voltaire een standbeeld krygt in Vrankryk, wilt liet helgisch francmagons- gespuys ook den fameusen kerkdief en gods dienstvervolger'Marnix verheffen door een stand beeld'T is dien rampzaligen en hemelter- genden akt dien onze dwaze Verbondknoeyers durven goedkeuren en verdedigenen waer- op wy de aendacht roepen van al wie zich nog eenigzins eerbiedigtWy voor ons deel zeg gen met walg en verontweerdiging: Foey Foey Le commerce de Gand zegt uyt de beste bron te weten dat ons Staetsbestuer niet voornemens is hel reusachtige Noordenkasteel van Antwerpen af le breken maer dat. de Zuidercitadel veroor deeld is. Het plan ter versterking der fortificatiën van Lier en Dendeimonde en der oprigting van versterkingswerken by Mechelen zou worden aen- gehouden. Na dc aenveeri^ing van 't wetsontwerp op de herinrichting van ons leger, zal het Staetsbestuer aen de Wetgevende Kamers die wyzigingen aen het verdedigingslelsel onzes lands voorstellen. Nieuwe millioenen, noodeloos verkwist. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft met 01 stemmen tegen 45 het wetsontwerp der zoogezegde kieshervorming aenveerd, met eenige kleyne veranderingen. Slechts twee leden der linker zyde hebben met de minderheyd gestemd. M. De Laet heeft te regt gezeyd dat de kwestie der kieshervorming nog op te lossen was. Men leest in de brusselsche korrespondentie van den Journal de Licge Eenige dagbladen spreken van het rappel van 30,000 mannen, van ons leger op voet van oorlog te stellen, gelyk van maetregels reeds door liet gouvernement genomen. Deze dagbladen zyn slecht onderrigt. De Luxemburgsche dagbladen trekken op dit oogenblik sterk te velde, legen het ontwerp der inlyving van hun grondgebied by Beigiën. Ziehier de laetste beschouwingen van het meest verspreydde godsdienstig dagblad Nort Luxemburg is thans de gelukkigste brok land van Europa, terwyl Beigiën zyne beste krachten verslyt in binnenlandsche worstelingen, en dat het een der ongelukkigste Staten is geworden. En men raed de Luxemburgers aen zich Belgen te laten maken Dat Beigiën zynen weg volge wy zullen den onzen volgen. Zoo beoordeelt men ons land, 't geen zoo verre gekomen is, dat niemand ons lot meer henyd, alhoewel liet 't gelukkigste deel der aerde zou konnen wezen, ware het door den francmagons- kankerniet doorknaegd. Belgen, denkt er wel aen en werkt moedig om dit schrikdier uyt de voeten te helpen, nu dat liet nog tyd is, later zou het konnen te late wezen. Het kiesstelsel, dat ons Ministerie aen de Wet geving heeft aengeboden, is gesehoeyd op dal, hetwelk in het gelukkig en vry Italië in zwang is. Te Flo-enliën, namelyk, zyn 9,565 kiezers, en onder deze telt men 3,698 bedienden van het gou vernement. Meer dan een derde van het kiezers korps is er dus uyt 'ambtenaren samengesteld Kr is meer: van die 3698 bedienden zyn er 489 te geiykertyd op de lysten van Turyn inge schreven, en zy kunnen, als 't hnn goeddunkt, den eenen dag te Florentiën stemmen voor hunne bazen, en daegs nadien te Turyn, voor de vrien dekens van hunne hazen. ilet is nog niet allesde 4 ministerieële kan didaten te Florentiën zyn gekozen geworden met 5500 stemmen, cvfer dal 598 minder is dan dal der .bedienden-kiezers. En wat te Florentiën gebeurt, geschied overal elders. Is men nog niet gelukkig in Italiën met zulke kieswet De Italianen moeten wel ondankbare lieden zyn Op de herhaelde vraeg van M. den kanonik Yer- duyn, deken van het dislrikl Gend extra' muros, komt Mgr. den bisschop dit distrïkt in twee sek- lie.n te verdeelen. De eerste, bevattende de paro chiën gelegen aen deze zyde der Schelde, blyft toevertrouwd aen M. den kanonik Veruuyn. De tweede, bevattende de parochiën, gelegen over dé Schelde, is toevertrouwd aen M. den kanonik Me- ganek, pastor der hoofdkerk van S./Baefs. M. B. Beeckman, pastor van Desteldonck, is pastor van S. Gillis hy Dendermoude benoemd. M. F. Verlodt, onderpastor te Lebbeke, is pastor van Hofstade benoemd. By koninglyk besluyt van 22 april, is den heer S. De Weert, kaudidael-notaris te Gend, no taris ter residentie van Hamme benoemd, in ver vanging van wylen A. Heinckens. Den engelschen afgezant le Brussel sticht te Lesves (Namen) eene liewaerschool onder het op- zigt van nonnen. Ziedaer een protestant, die beter de kristelyke opvoeding waerdeert dan de zooge- naemde belgische liberalen. Men schryft uyt Brussel aen den Courrier de l'Escaul Ik lees in den MonitenrBy koninglyk besluyt van 22 april, is het ontslag aenveerd van sieur Mar- liuquet van zyne bedieningen van notaris ter ver- blyfplaels van Thienen. Bewonder toch een oogenblik de bevalligheyd der uytdrukkingen van dit besluyt, 't geen echter niets anders is als een besluyt dat eenen onweerdi- gen ambtenaer afstelt. Dezen Martinquet na van zynen toestand misbruyk te hebben gemaekt om eerlyke lieden te bedriegen, heeft de vlugt geno men na hem een schr.ikkelyk groot te kort achter latende. By de eenvoudige lezing van het besluyt., zou men niet zeggen, dat dank aen de voorzorgen die'eer doen aen de sehranderheyd van den opstel ler, zou men toch niet zeggen dat dezen ellendigen een treffelvk ontslag bekomt? Het is waer dat hy een der liberale kopstukken van Thienen was. Den jubilé van den Macharius zal woens dag 15 mey in de hoofdkerk van Sl-Baefs le Gend geopend worden. Om ,6 ure het plegtig lof door Z. M. den bisschop. Maendag namiddag is een droevig ongeluk le Gend gebeurd. Eene vrouw van rond de 81' jaeren oud was eene oude kennis, in St-Salvalor- slraet, gaen bezoeken aen eene noodzakelykheyd moelende voldoen, nam zy dé kelderdeur voor die der agterplaels, en plofte met hét hoofd voor over naer beneden, met dit. ongelukkig gevolg, dal zy zich de hersenpan verbrvzelde, en op den slag dood bleef. Men heeft hel lyk naer hare woo- ning, Sl-Pielersnieuwslraet, overgebragt. De militaire commissie gael niet vooruyt, en zet haer werk twintig keeren terug op het getouw. Er is nog niets beslist voor wat de legerinrigling betreft, evenmin als opzigtens de recrutèering. Men mag er echter niet veel goeds van verwachten, want zooals men weet, domineert den militairen geest in de commissie. Den eenigen maelregel, welken er tot nu toe is genomen, is de onlruyming van het kasteel van Doornyk en der citadel van Gend. Men zegt dat er queslie is 10,000 man te Diesl te plaetsen en de helft van liet effectief naer Ant werpen en omslreken te zenden. Men voegt er by, dal Napoleon III nog meer aen Leopold II zou ge- vraegd hebben, en dat onzen Koning zou aenzocht geworden zyn, te Diest een kamp van 40,000 man te vormen, ten eynde onze oostergrens tegen eenen inval van Pruysen te beschermen. lk zal het Bel gisch grondgebied eerbiedigen, zou den Keyzer ge zegd hebben, maer op voorwaerde dat het ook door myne vyanden geërbiedigd worde. Is deze Ivding, welke wv aen eene correspon dentie ontleenen, echt, dan zal het maken van dit kamp het aengenomen verdedingsstelsel in de war brengen, liet welk, zooals men weet hierin beslael, om al de krysmagt op Antwerpen samen te trekken. HOF VAN ASSISEN VAN OOST-VLAENDEREN. Pieter-Jan Van Assche, landbouwer, oud om trent 50 jaren, geboren en wonende te Baesrode, is beschuldigd van op den 6 maert laetst zyne schuer en stalling in brand gestoken te hebben, en in den nacht van denzelfden dag ook zyn woon- huys le hebben willen doen verbranden. Op 6 maert laetst, des morgends om 11 ure, was den beschuldigden uyt zyne gemeente vertrokken, ten eynde, zegde hy, eene broek te koopen te St- Nicolaes; hy vermaekte zich te Hamme, waer hy tol in den valavond bleef, en keerde dan weder naer Baesrode terug. Op het grondgebied zyner gemeente ging hy in eene herberg, waer men hem zegde, dal er een brand had plaets gegrepen in de richting van Si- Gillis, welke ook de richting van zyne woonst was. Hy gaf echter hierop geen antwoord, en kwam eyndelyk in de herberg van zekeren Vermeire, welke herberg op 25 meters afstand is van zyn ■huys. en zonder zich ter plaets van den brand te hebben begeven. Men sprak hein daer van den brand,die by hem was ontslaen, doch hy scheen hierover geen bézwaer te maken. De schuer en de stalling afhangende van zyne woonstede, waren tot den grond afgebrand, en het vuer had ook de schuer en stalling verslonden van den zwager des beschuldigden, Adolf De VVanae- laer. Den brand was zoo hevig geweest, dat be halve Adolf De Wandelaer nog andere geburen gevreesd hadden, dat hel vuer zich zoude uylge- breyd hebben tot aen hunne woningen, en dat sommigen reeds hun vee hadden gevlugt. Terwyl Van Assche in de herberg Vermeire was. kwam een zyner naeste geburen daer ook binnen, zekeren Van Stuyvendaeldezen kwam in gesprek met den beschuldigden over de ramp, die plaets had gegrepen, en vroeg aen Van Assclie of zyne goederen verzekerd waren legen biandgevaer. Dezen antwoordde, dal het eene verzekerd was en het ander niet, en op de vraeg van den buerman, zegde Van Assche dal het zyne meubelen alleen waren, die niet waren verzekerd. Dan is de zaek goed, zegde Stuyvendael, daer uw huys niet is af gebrand, geeft het er weynig aen, dat uw meube len niet verzekerd zyn.Ha zey Van'Assche, met eenige verwondering, myn huys is niet afgebrand? Kort na dit gesprek verliet Van Assche de her berg, en kwam er maer een kwartier nadien terug hy beweert maer'eenige minuten weg te zyn ge weest om aen eene noodzakelykheyd le voldoen ongelukkelyk zagen hem geluygen langs zyne wooning gaen, en langs twee verbryzelde venstei- ruyten binnen klimmen. Toen hy terug in de herberg wps, zette hy zich alleen op eene bank tegen den muur, en toen men eenigen tyd nadien den vuergloed zag, die uyt het woonhuys van Van Assche oprees, liepen al de aenwezigen spoedig ten huys uyt om hulp te gaen bieden tegen het vernielende element. Van Assche bleef den laelsten in de herberg; het scheen, dat hem de ramp niet aenging. De spoedige hulp had goeden uytslag; men doofde gelukkiglyk gauw het vuer uyt. Denzelfden buerman, die met Van Assche in gesprek in de herberg was geweest, haelde eene lanteern en toen men in de woonst van Van Assche kon zien, was men verwonderd le bemerken, hoe alles in hel huys aengelegd was om eenen brand te versprey- den. Langs alle kanten was slrooy en gekapt hout op den vloer gelegd hout was tegen de muren geplaelst; een gat in den plafond gemaekt, liet een bussel strooy zien, die tot by den grond hing. Op zyne slaepkamer waren dry konynenkolen op elkander geplaetst, met strooy opgevuld ook be merkte men strooy er boven hangend door den piancher van den" zolder. Alles was daerenboven besproeyd geworden met petroplolie. Men vond twee keersen, waeivan de eene brandde en de an dere was uytgegaen ook twee doosjens fosfoor- stekjes, die in brand waren geweest, doch waervan den fosfor alleen had gebrand. Dit alles schéén de toeschouwers zoo zonderling, dat men den beschul digden bewaekte, en een van hen den Burgemees ter der gemeente ging verwittigen, die Van Assche deed aenhouden. Zyn huys, schuer. stalling, enz., waren tegen biandgevaer verzekerd voor eeue som 5500 IV. Men beschuldigt hem die in brand gestoken le heb ben om de premie van verzekering te bekomen. Op de questièn: 1° ofPieler-Jan Van Assche plichtig is van te Baesrode den 6 maert laetst vry- wiilig den brand gesloken te hebben aen eene schuer en stalling, derwyze gelegen dat den brand, zich heeft uytgebrevd aen aenliggende gebouwen, en 2" van denzelfden dag het vuer te hebben ge stoken aen zyn huys, derwyze gelegen dat den brand kón voortwoeden lot aen aenliggende gebou wen antwoord den jury op beyde quesliën be vestigend. Het Hof veroordeelt P. -J. Van Assche tol de doodstraf en de kosten van het proces, en beveelt dat de halsregliing zal plaets hebben op eene dei- openbare plaelsen der stad Gend. Bepaelt verder op twee maenden de gevangzet ting, indien de kostmi niet belaeid worden. Gisteren namiddag, ging eene jonge dochter, die vyf jaren in Holland gediend had, én in hare geboortestad Antwerpen ten uggekomen was, op de deur kloppen van het huys waer voortyds hare ouders woondenhet huys was uu door andere hueraren betrokken, liet arm meysje vernam dat hare ouders verleden jaer gestorven waren. Door deze droevige tvding diep getroffen, viel zy in on- magtmen bragt ze in een logisthuys over, waer zy eene-uer daerna den geest gaf. Het dagblad 1'Europe meld dat de stad Lux emburg veertien mael is belegerd geweest, acht mael ingenomen, dry mael gebombardeerd, en dat zy dry mael, ten gevolge van traktaten, van mees ter veranderd is. Het landbouwkundig dagblad van Silesien, verhaelt dat een landbouwer'van Zug (Zwitserland), betigt van water in de melk gemengeld te hebben* veroordeeld is geworden tot 18 maenden gevang, tot hel verlies zyner burgerlyke regien en tol de kosien. Paste men die straf in Beigiën toe, men zou de gevangenisse.il moeten vergroolen. BUYTENLAKfDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag, 29 en 50 April 1867. Onder dagteekening van 23 april had het gar nizoen der citadel van Luxemburg nog geen hulp troepen ontvangen, én men verzekerde dat het getal alsdan op 't minste was. Men bemerkte geene de minste verandering in de beweging der patrouil- lien of der schildwachten geen een hoegenaemd werk betreükelyk de verdediging der plaets, was- alsdan ondernomen of begonnen geweest. Zie daer den inhoud eener briefwisseling van den Times op de Luxemburgsche kwestie afgekondigd, en zigt- baer door een ooggeluyge geschreven die met onpartydigheyd opmerkt." Wy vernemen uyt de zelfde bron dat er fransche officieren in een byzonder oogwit uyt de naburige plaets van Me'z komende, te Luxemburg afgestapt zyn, hunne kaerten aen de militaire overheyd ge zonden en den ooi-lol gevraegd hebben om de werken der sterkte le mogen bezigtigen. Men heeft ze met eene weygéring beantwoord. De nieuwe sterkten die den yzeren weg beschermen alsook andere militaire en bygevolg pruysische werken, zyn door deze niet te min uytgetëekend geweest, in weerwil des verbods 't welk men hun gedaen had. Woensdag 1 Mey. Het schynt nu zeker te zyn, zegt het dagblad la France dat er eene overeenkomst daqrgesteld is tusschen de dry mogendheden en Pruysen, voor de vereemging eener konferenlie te Londen, en dat deze vereeniging zoo haesl mogelyk in gezegde hoofslad zal plaets hebben. Volgens het zelfde dagblad zyn de twee bvzon- derste punten door Rusland, Oostenryk en Enge land 'aengewezen, de' outriiyming der sterkte door de pruysische troepen en de onzvdigverklariiig van het groot hertogdom onder de gezamenlyke waer- borg der groote Staten van Europa. De eemge opgaef van dit programma bewyst, dat Vrankryk van Pruysen geene voorafgaende ver- bindtenis wegens het eerste punt gevergd en zich delven wegens het tweede niet verbonden heeft. Alles blyft dus aen de beslissingen der konferenlie- van Londen onderworpen, zy zal zich met geen an der ontwerp moeten bezig honden; men is hier het voorop over eens. Donderdag en Vrydag 2 en 3 Mey. - De laetste tydingen uyt Mexiko toegekomen,, zyn van aerd om over het lot van den keyzer Max- imiliaen vrees in te boezemen Maximiliaen is niet opgehangen noch voor den kop geschoten, zooals hel verkeerdelyk isaen- gekondigd geworden. Maer uyt tydingen den 15 aengekomen blykt het dal hy aengeboden heelt zich over te geven onder zekere voorwaerden maer Juarez vraegt dat hy zich zonder voorwaerden' overgeve. In alle geval hoopt men dat Juarez als een man van eer zal handelen. Men schryft uyt Parys, 28 april Dezen morgend, heeft den keyzer den eed ont vangen van zes bisschoppen en, volgens zyne zon- dagsche gewoonte, aen eenige persoonen gehoor verleend. Z. M. scheen veel vertrouwen te hebben in den uytslag der diplomatieke poogingen die tere 'voordeele van den vrede gedaen worden. In afwachting, worden de kry&sbereydsels aftyd voortgezet. Men had aen den bestnorder van het kollegie en aen de oversten der semiuarien vau Strasburg laten weten, dat zy maetregelen moesten nemen om, op het eerste aenzoek, hunne gebou wen met hunne leerlingen te verlaten. Die gebou wen moesten dienen voor de kasernering van 30,000 manhen die uaer Strasburg zouden gezon den worden. T is te hopen dal er aen dit ontwerp1 geen gevolg zal gegeven worden. Indien wy wel onderrigt zyn, zouden de ney- gingen van het kabinet van St-Petersburg zich van dag tol dag en van langs om voordeeliger toonen, aen de inziglen van Vrankryk voor wat de kwes tie van Luxemburg betreft. De Troonrede des konings van Pruyssen be helst niet eene reglstreeksche zinspeling op hefc vraegsluk van Luxemburg. Behalve de vraegstuk- ken enkel van inwendig duytsch aenbelang, vind men daerin slechts de oppervlakkige verklaring dat het pruysische Staetsbestuer, door alle middelen «fbeslaenbaer met de eere en belangen des Vader lands, zich erop zal toeleggen om alle verstoo ring van den Europeescben vrede te beletten. Die voorbehoudene tael, in de tegenwoordige omstandigheden, heeft ter Beurze van Parys eenen ongunsligen indruk gemaekt, en de koersen der Rent, zyn er, echter voor den tekst der Troonrede bekend was, een half ten honderd gedaeld er heerschle eene soort van terugwerking legen de vredelieven de tydingen die zulke rappe ryzing hadden te weeg gobragt. In de hooge finantiëele kringen is men beducht dat de aenveerding der Conferentie door Pruysen eenen krygslist is, en nrier ten doel heeft'de open bare denkwyze van Europa niét tegen Pruysen le verbitteren, en tyd te winnen om Zuydduytschland goedswil of met geweld, te dwingen om in het han gende geschilpunt party voor Pruysen te kiezen. Wilhelm en Von Bismark kennen zeer goed de gestemdheyd der andere groote Mogendheden ten hunne opzigle: in het vraegsluk vün Luxemburg 1 mag Pruysen op niets anders hopen dan op hare oazydigheyd. Doch Pruysen wilt zich niet alleen tegenover Vrankryk bevinden en Zuyd-Dnytsch- land in, zynen twist medeslepen, om aldus zyne strydmachlen nog aenzienlyk te versterken, en Vrankryk te noodzaken om op twee groote slag velden te kampenin Zwaben en Westphalen. Ziedaer wat gewoonlyk wel ingelichte en des kundige personen denken over de huydige diplo matie van Pruysen. Hopen wy echter, dat de ver klaringen van den minister Stanley, in 't Engelscb Parlement afgelegd, en van meer vredelievende» aerd, bewaerheyd zullen worden. Het word nu bevestigd dat Koningin Victoria van Engeland, door zooveel banden van bloedver wantschap aen de koninklvke familie van Pruysen gehecht, een eygenhandigen brief aen koning 'Wilhelm heeft geschreven om eenen gevoeligen op roep te doen lot zyne gematigheyd en den geesel des oorlogs van Europa af te keeren.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2