BRASPARTY. De nieuwe Belgische leening. Onze LegerhemH-igling. van Sl-SIacartus te Gend, d'aclHbaerste en deftigste mannen van g'heel Aclst'T is wal veel pretentie voor- M. De Rypk, ook is er g'heei de stad over verwonderd ge-veest, om niets méér te zeggen. Wat er meer van is, die pretentie.js nóg niet genoeg voor M. De llyek. M. De Ryek is liberael, nen man van progres, ™i vooruytgatiger. Hy gaet. dus voorat t en maekt nog een tweede pre tentie, de pretentie van beter frtittscli Ie weten dan M' Bethune. Wy boeven hier over dien pré- tentieusen franseliman niet verder te oo-rdeelen, zynen Djieu te tuiser.: heelt beui genoeg vurmaerd gemankt. M. De Rydk met zyne pretentie van zich als vremdelinggelyk te stellen met II. lieiliune, heelt daerin by 'onze'stadsgenoten maer slecht gelukt. Onze 'stadsgenoten zien een uylncmend groot ve schil tusschen vremdeling en vremdeling: zy preferen verre eenen vremdeling die te Aelst forluyn inbrengt, die liet godsdienstig onderwys in de scholen voorstaet en die de zware lasten die op zyne medeburgers drukken, wilt en poogt te verminderen, aen eenen vremdeling die naer Aelst komt om er /yéë fortuyn te zoeken, en die, in plaets van de verpletterende lasten te helpen verminderen, steeds genegen is geweest om ze te vermeerderen én te verzwaren. Zoodat onze stadsgenoten maer al te gegrondde redens hebben tegen de pretentieuse vergelyking van M. De Ryek te protesteren. M. De Ryek nf de recrhten zeggen niet dat onze stadsgenoten ongelyk hebben in hunne keuze of preferentie, maer zy beweeren dat SI. De Ryek meer verstand heeft dun M. Bethune, en zy staven hun bewys hierop dat M. lieiliune met zyne fortuyn geboren is, en dut M. De Ryek de zyne zelf geinaekt heeft! IWaerlyk een •schoon bewysEn hoe zoud gy bewyzen, M. De Ryek óf recruten, dat M. lieiliune geen Verstand genoeg had om zyne fortuyn ook zelf to maken, was zulks noodig geweest Zegt ons dit nen keer? Dan zoud gy ten minste iels be wezen hebben van 'L geen gy wilt bewyzen Volgens M. De Ryek of de recruten, isM. De Ityck zyne fortuyn verschuldigd aeu zyne kennis sen en aen 'l vertrouwen van onze stadsgenoten, lerwyl den Denderbode de zyne min te darikert lieeft aen zyn verstand dan aen zyn vel. Dit is eene nog al"vermetene redenering, want eer wy aennemen dat de fortuyn van SI. De Ryek een teeken is dat hy 't vertrouwen van g'heei de slad bezit, zouden zy ons zulks moeten bewyzen. Wy weten wel 'dat M. De Ryek hier te- Aelst ■een zeker vertrouwen geniet en dat liy eene nog al groote kennis, bezit, het ware onnoozel voor ons zulks te willen betwisten Jan en allo man weet dat dit zelfs een nog al uylgebreyd ver trouwen is, wyl bel strekt van aen de zonne- straet tot over de vaert, en vice-versa. Maer dit bewyst precies nog niet dat hy 't vertrouwen van g'heel de stad bezit. Doch, wat er ons hier wonder voorkomt, is dat M. De Ryek, die eenen zoo feilen vooruyt- iraiiger is, niét nog veel siléSUer vooruytgegaen is. Waurby mag het komen dat eenen vooruytganger die zulke kennis bezit en bekleed is, zoo hy zegt, mei een zoo uytgestrekt vertrouwen, nog niaer halver wege is Zou dit misschienkomen by zyn vel? Wy weten het niet en zullen ons wel wachten liet te onderzoeken, want vellen onderzoeken is te delicaetiu alle geval, M. De Ryek of de recruten bekennen dat ons vel hierin van meer weerde moet geweest zyn, ver mits het niet meer, gelyk hot vel van M. De Ryek, te koop is Wy vragen dus aen M. De Ryek of de reenden: 1" Of onze stadsgenoten geene gegronde re dens genoeg hebben om M. Bethune te prefe reren aen M. De Ryek, bvzoriderlyk als zy inzien wat zy van beyden te verwachten hebben voor liuii cjeestclyk welzyn, voor hun zedelijk welzyn en voor hun sloffe'yk welzyn 2" pi' hél, n®ig is dat men zyne fortuyn zelf make om voor een man van verstand te passe ren Of al degene dié hunne fortuyn zelve ge inaekt hebben voor mannen van verstand, en al degene die ze niet gemankt hebben voor doui- lnerikken moeten gehouden worden 3" Of het genoeg is dat men zyne fortuyn zelf make, om de achting en het vertrouwen van de stad le verwerven Wy verzoeken eene stellige antwoord, en in dien de antwoord van 't Verhoud redelyk en vol doende is, verpligt zich den Denderbelle eene inschryving in zyn bureel te openen, om aen M. De Ryek een standbeeld op te regten, onder conditie'nogtans dat den Denderbode de plaets mag verkiezen waer het staen moet, doch niet lumen liet. bereylc van bovengemeld vertrouwen van M. De Ryek. liet Verbond, langs nauwer genepen, doet eene nieuwe pooging oin zich los te vringen en nog verder achtèruyt le springen nopens onze uyt- dagiug van ons meer dan dertig in twee a dry jaren veroordeelde geestelyke onrierwyzers le noemen. O dien achteruytspringenden vooruyt- i-angér!!ziel hem hier eens spartelen gelyk §cn°du-yvel in een wyvvatervat, oin uyt de pers te geraken waerin hydopr zyne eygene leugens pn laster, gevangen zit Waermeè komt hy nu voor dén dag Met een nieuw zoo dwaes uytviugtsel, d-at men er de buykpyn zou van krygen. Wat zegt* hy fiat hy de iyst zyner zoogezegde meer dan dertig veroordeelde geestelyke onderwyzers ter personnele beschikking van den Denderbode stelt Maer, laifaenl, den Denderbode heeft uwe ge- waeudo Iyst niet noodig, hy weet dat gy gelogen en gelasterd hebt't is m uw bladje dat ge uwen laster, uwe logons moet goedmaken,-ter- wyl'-'t in uw bladje is dat gy uw modder gewor- pe'ii hebt en hlyil werpen op priesters en i-eli- i'icusen. 'T is 'den Denderbode niei dien g,v ge schandaliseerd 'hebt, maer 't is liet publiek, en voor d'óogen van 'l publiek zult gy geschandvlekt lilvven, tot dat gy zult bewyzen dat. uwe leugens en' laster geen leugens, geen laster zynMaér dit kunt gv niet.....l'we Iyst ter beschikking van den Denderbode stellen is eenen loozen trek en een nieuw bewys uwer'lafhgyd Gy vraegt den Denderbode in persoondocli gy durft liet publiek niet Vragen, alhoewel gy het durft schandaliseren. En waer inviteert gy den Denderbodelil uw bureel I waer gy wel weet dat noch den Denderbode noch eenen enke len treflelyken calholyken öoyt den voet zouden willen stellen, niet meer als uwe kopstukken ten onzen bureele zouden mogen komen. Spartelt dus maer voort, wy hebben u by d'oo- ren, en u losspartelen, dit zult gy niet. Teneo lupum auribus. 'T heeft hier zondag alwéér liberael lawyt ge weest. Dc kopstukken hadden nogmaels nen hoop vreind gespuys met geleende kazakken en ander liberael gebroed byeengetrommeld, waer meè zy al huylen, lieren en schreeuwen, juyst gelyk oen beilde'verkens, de straten hebben iloorloopen, zondpr dat de police polie er order kon aeu stellen. Des nachts hebben er gevaer- lyke botsingen plaets gehad, zoodanig dat er liloed is gestort 't welk de bygangen van ver scheidene burgers geverwd iieeft. Zal er aen die schandelyke baldadigheden niet «yndelyk pael en perk gesteld worden, of moeten er eerst formele doodslagen gebeuren VAN 280 FRANC-MAgONS TE GEND. De slad Gend heeft, ook hare frauia$onsche smeerpurty gehad, in het Spiegelhove. Menige nieuwsgierige, zegt den Vlaemschen Leeuw, waren van rond dry uren aldaer gaen wandelen om te zien welke mannen deel maekten van zulkeil hutzepot, het banket of beter de zwabery was maer gesteld op yyf uren in tusscheniyd ver- scheyde moorteibroers vereenigden zich in den café des arcades op den kouier. 'T waren byna al de vremde truweelkesheeren die aldaer ont- haeld wierdén door 8 of 9 jonge snotbroerkës. Aile waren gekleed met witte krawatten. Op het gegeven-teeken, verlieten alle den café "en wier- den door twee opperbazen direkt geleyd naer het nieuw kot aen St-Baefs. Alsdan begon de leest voor goed, al de truweelkes en de schoot- vellekes wierden uylgehaeid De broerkes van Gend omhelsden de vremde broerkes Guequier-Uiilry, venerabel der jonge snotbek ken, gaf den kus aen adoohaet Polka van Aelst advokaet Vuylman omhelsde Wytsman van Den- dennonde, in een woord den eenen omhelsde den anderen, kontent dat zy waren van een nieuw kol te- bezitten, waer zy in het donker hunne gal en hunne vuyligheyd tegen al wat ker- kelyk is konden uytspuwen. En dat zyn licht- verspreyders die in hun kot krbypen langs het agterdeurken om niet gezien en gekend te zyn, lichiverspreyders die hun vensters toemetsen opdat het licht tot hun niet zou komen. O gy onnoozele djoebers De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft zaterdag den redetwist over de wet der regterlyke inrigtirig voortgezet. MM. Watteeu en Ba ra hebben die wet verdedigd en houden staen dat het art. 100 der Constitutie welk zegl dat de magistraten voor hun leven benoemd zyn, wilt zeggen dat zy be noemd zyn tot hun 65e, 70° of 75 jaer. Men moet strnetminisier zyn om zulkeil armen prael uyleen le doen. De middenseetie van de Kamer der Vertegen woordigers, gelast met liet ondérzoek des wets- on twerps het Staetsbestuer veroorlovende eene leening van zestig millioenen franks aen te gaen, is reeds vereenigd geweest ouder voorzitterschap van den heer Ernest Van den Peerenboom, een der 'liberale vertegenwoordigers van Gend. Het ontwerp is met algeméene stemmen aen- veerd geworden en den lieer Defré is verslagge ver benoemd. De'burgerv mag hare beurs gereed maken voor nieuwe belastingen en opcenten te betalen. Maer wat geeft dit? Den minister Frère en de gentsche afgeveerdigden verzekeren in de Kamer, dal Bel- gicn in vollen voorspoed is! Nog een artikel der Constitutie dat geschonden is: lietgene er nog overblyft van die ongelukkige Constitutie is de rnoeyle niet meer weerd van be houden le worden. Met 59 stemmen legen 49 en 1 onthouding, beeft de Kamer besloten dal de regtera der regt- banken van eersten aeuleg op pensioen zullen gesteld worden toen zy den ouderdom van 70 jaren bercykt hebbende raedsheeren van dé 'boven van beroep toen zy 72 jaren oud zyn en de raedsheeren van het hof van Cassatie als zy 75 jaren oud zyn. liet art. 100 der Constitutie zegt: De regters zyn voor het leven benoemd geen een regter kan van zyn -plaets 'beroofd of opgeschorst worden ten zy krachtens een vonnis. De verplaetsing van eenen regter mag; slechts plaets hebben door eene nieuwe benoeming en mgi'zyne. toestemming. Dat is klaer voor eenieder, uytgenomen voor de ministers en voor hunne meerderheyddezen hebben beslist dat voor het leven benoemd zyn, wilt zeggen tot 70, 72 of 75 jaren. Men leest in het. paryzer dagblad 1,a Prèsse: Wy hebben aengekondigd dat het Belgische Staetsbestuer aen -de Kamer der Vertegenwoor digers eene vraeg van 8 1/2 millioeneu franken heeft onderworpen voor hel oorlogsdepartement, en een leéningsontwerp van 60 millioeneu. Ziedaer eene onzydigheyds-leening, die zonder ling trekt op eene oorlogsleening, en hel is niet. een der minst bevremdeude feyten van den huy- digen toestand, een kieviten Staet te zien, be schermd in zyne onafhankelykheyd door de waer- borg van geheel Europa, en die den eersten bet voorbeeld volgt, te Berlyn gegeven door de lee ning aldaer gedaeu in naem 'der koninklyke krygskas. In liet vertoog van beweegredens, door den beer -minister fr'èr'e in de Kamer voorgelezen, word letlerlyk gezégd dat den oorlog tusschen twee groote naburige Mogendheden onvermyde- lyk zynde, Belgiën zicli in een trouwhartige en sterke onzydiglieyd moet plaetsen. Wy hebben niet noodig nogmaals te bevesti gen dat eene onzydiglieyd noo^t beter ge-waer- borgd kan zyn dan door bare zwakheyd in stryd- krachteu, omdat zy alsdan op eene volstrekte wyze onder de bescherming van hel volkenregt is'gesteld. Het schynt ons ook loe, dat als men reeds een léger van zoo wat 100,000 man onder de wapens heeft, onder het gebulder van 't. ka non, men al genoeg te doen lieeft, zonder de mid dels op te zoeken om ziclmog zwaerdere lasten op te leggen. Eene laetste bemerking is, dat dit Leenings- ontwerp wierd aengeboden vyf dagen na het huwelyk des graven van Vlaenderen mei eene prinses uyt het buys der Hohenzollern, en juyst dry dagen na de terugkomst des Konings van eene reys naer Berlyn^ ui waer hy in de gelegenheyd is geweest de inzichten van Koning Wilhelm en dezes ministers. Von Bismark te vfernemen. La Paixhet best geschreven pohtisch en eco nomisch weekblad van Brussel, zegt over de nieuwe leening van 60 millioen franken. Het Staetsbestuer weet zoo goed als wy dat de voorgestelde bewapeningen onnoodig, ofwel te laet zynmaer men exploiteert de laetst opge rezen politische bevreesdheden, om zyn plan van militaire herinrïgting op eene groote schaél, ten uytvoer te brengen, en om de fortificatiën van Antwerpen te voltrekken. Men overhaest hier toe de parlementaire vormen, opdat de gunstige oplossing der huydige crisis die taktiek niet kome dwarsboomen. ACHTHONbERDJARIG Jl-BELFEEST AEOTSBlSSCtlOP, Patroon teoen de pest en andere besmettelyke ziekten. Dezen Jubilé zal met de grootste piegtigheyd gevierd worden, vs.i den Donderdag, IB iney, tol den'zondag 26 mev. ten evnde van God le bekomen dal Hy gewaerdige de ons bedreygende kwalen als ebolera, typhus, vee- pest4 enz., van ons af le keeren. ORDER DER GODDEI.YKE DIENSTEN woensdag 15 Mey, om zes ure des avonds, zal den Jubilé geopend worden door een dlegtig lof, onder liet- vvclk den lofzangVcni Creator zal gezongen worden door L. H. den bisschop van Gend. Om 8 ure des avonds zal de opening van den Jubilé door bel geluyd der klokken van al de kerken en bid- plaetsen van Gend aengekondigd worden. Donderdag 16 jlley en de volgende dagen, Ier uvlzon- dering van den.Zondag zullen dc goddelyke diénsten plaets hebben als volgt Om 5 ure des morgends, de H. Mis, waeronder een Vlaemsch sermoen door den eerw. pater Elzear, der. Kapucienen, le Brussel. Om 7 1/2 ure, misse der bcdevaert van de versehilüge parochiën der stad. Om 9 ure de mis van bel kapittel. Sermoenen. Den donderdag 16 en vrydag 17 mey, zal hel Fransch sermoen gepredikt worden door pater Pieler, gardiacn der Paters Reeollelten, te Gend. Den Zaterdag zal geen Fransch sermoen gedaen wor den. Den maendag 20 Moy en 5 volgende dagen zal het Fransch sermoon, na het lof van 5 ure, gedaen worden door Mgr Mermillod, bisschop van Hebron en hulpbis schop van Geneven. Om 8 ure des avonds, eiken dag van don Jubilé, den Zondag uytgenomen, vlaemsch ser- moeirdoór pater Elzear, Kapucien. ZONDAG, 19 MEY. De Morgenddienslen zullen als op de andere zondagen des jaers plaets hebben. Om 9 1/4 ui e zal de Pauzelvke misse gezongen wor den door zyne Exc. den Pauzelyken nuntius by het Hof van Brussel, aerlsbisschop van Dainietle. Om 2 ure juyst, zal eene prachtige processie, wner- van bet programma verkrvgbaer is'ten pryzc vsyi 60 cenlimen by M' Poelman drukker Hoogpoort te Gend, en die alles in sohoonbeyd en luysler zal overtreden, ter eere van Sl-Macarius, door de voornaemsle straten der slad trekken. PROCESSIE VAN OEN ZONDAG, 19 MEY. De algeméene processie ter eere van den Sl-Macarius zal ingericht worden op de Kasleelplaets, rondom de kapel van St Macanus, by de voormalige Aniwerpsohe poort. De processie zal om 2 ure uylgaen, om zich naer de- hoofdkerk van Sl-Buefs le begeven: Langs de Pauwbrug, Anlwerpschcpoorlslraet, Steen- dam, Ylasmerkt, Sl-Jacobsnit uwslrael, Nieuwbrug, Keyzer-Karelslraet, Arlevcldepleyn, Sla>,iestrael, Lieven- Ban wensplaels, Lamm'erslraet, Sl-Piqlersnieuwslrael, Korte Dagslege, Vog'dmerkt, Kouter, (regie kant) Zonné- slraet, Veldslract, Klcyue Korenmarkt, Calalogncstraet, St-Janslraet, St-Baelspieyn. De processie zal op bel Ai teveldeplevn stil bonden. Zy zal zich plaetsen voor de Sle-Annakcrk, rondom een lë dien eyndc opgerigt altaer. Mgr den Bisschop van Gend zal eene Vlaemsehé toespraek houden, wae'rna hel Sacerdos Pontifex, en de pleglige zegening door Zyne Eminentie Mgr. den kardmael-aerlsbisschop van Meche- len. Daerna zal «le processie haren weg voortzetten. Mgr. den bisschop vun Gend komt de volgende benoemingen te doen M. Desidei'ins Van Gansbeke, onderpastor le Waesmunster, is coadjutor-desservaiil aen de Pinte, (Nazareth) benoemd, en is te Waesmunster ver vangen door M. Pieler Van de Moere, onderpastor te Zwyndreehl. M. Desiderius Landneu, coadjutor aen de Pinte, is onderpastor le Lebbeke benoemd. M. Desiiierius-FordeYn, coadjutor te Belcele, en Leo Opsomer priester in h seminarie, zyn re- spektievelyk onderpastors te Zwyndrecht en te Oultre benoemd. M. Lodewyk van lie rek le Basele geboren, oud onderpastor te Zwyndrecht. is den 1 mey te Bupolmonde overleden, iu den ouderdom van 50 jaren. M. Van Nietiwenliiiyzegewezen onderpastor te Beveren, by Bousselaere, is er den 2 mev iu den ouderdom van 47 jaer overleden. Het ministerie komt een nieuwen aki van partygeest daer le stellen met M. Aug. Benrms, iid der liberale Vorcéniging van Dendermonde, als burgemeester der gemeente Appels te benoe men, in vervanging van M. De Ryek, di^ sedert dertig jaren, ter voldoening van 't algemeen, de bedieningen van eersten magistraet der gemeente uytoefende. ijimjll. i _J LI Jm UM Dit hatelyk feyt heeft eene groote Verontweei- diging iu deze nlaetselykheyd verwekt. Dry leden van den gemeenteraedMM. Van den Abeele, J Vereecken en Seghers, legen dit onnoemelvli gedrag willende protesteren, hebben hun ontslag gegeven M. De Ryek heeft iusgelyks zyne demissie ingediend. Het regiment der Pauslyke Zouaven is thans volledig, en elk bataillon teilmeer dun 1,100 man- een. De Inrlit en den moed van dit iiytgelezen korps doen elks bewondering icn top stygeh. Gediirmide de maenden meert en april zyn er" uyt Bi ussel 125 vryw iiligers naer Hoornen ver* trokken. [Jet derde catlnlyk congres, dal in 1866 niet plaets had, zal den 2 september te Mechelen worden geopend. Te Me ire heeft mamdag der verledene week een manslag plaets gehad. I). de Wolf, herbergier aldaer, in twist geweest zynde niet rekeren jon geling, is door zyne. vrouw naer buys geleyd en des uuderendaegs 's morgends. in zyn bed dood gevonden, liet parket van Dendermonde is ter plaets geweest. Zoo hei schynt heeft de Wolf door eenen slag of val den liooldschedel verhryzeld, hetwelk zyne dood zou verourzaekt hebben. Deiï beligtlen is voorlvfisgtig. [Vluemsche Land.) M. den baron Nothomb, onzen minister by hel hof van Pruysen, was gisteren nog te Brussel. Men zegt hem als van de hand Gods geslagen doof de droefheytJ die hem hel vreed verlies van den tweeden zyner zonen veioorzUekl heelt, gelyk den eersten in eenige dagen door eene ziekte wegge rukt die niemand spaert. Zondag morgend, om 5 ilreu, is een grooten brand uylgeborsten iu liet groot houtmagazyn van den heer Van Busele, Nieuwlandstrael te Brussel. Er wierden krachtige poogingen gedaen om het vernielend element tegen te houden, en men ge jukte er in, alhoewel den brand gansch den mor- geiid geduerd heelt. De schade word op ongeveer 150,000 franken geschat. Kr was verzekering bv twee eompagnien. Een kaporue! der pompiers heeft zich aen de hand gekwetst, in eenen val. Nog j andere kleyne ongelukken zyn by hel bltisselien gebeurd. Don pastor van Vollezeele is voor de regt- bank van Brussel gedaegd, omdat hy de haudelwvs afgekeurd heeft van het gemeente-bestuer, welk len tvde van den cholera eenen dooden met zoo veel spoed had doen begraven, dat men hem, vol gens zyn beweering, den tyd niet liet over de kist de gebeden der kerk te lezen Eenen anderen priester, geeslelyken In stoer der van een gaslhuys van Brussel, komt aldaer lot eene boet van 100 banks verwezen le wor den, om niet op den siipielvk gesieldeu lyd do verklaring voor den burgerlyken stand gedaen to hebben voor de geboorte en de dood van een kind in dit gaslhuys geboren en na eenige, minuten levens aldaer overleden. Er valt tegenwoordig wel aendachtig te zyn op zyne woorden en werken, ten minste als inert priester is. Gedurende den lyd dat de Tentoonstelling van Parys zal open zyn, zullen er in de stalio i van den Staet te Gend, regis!reeksehe coupons op Parys voor gaen en keeren afgeleverd women aeu den prys van: \e klas, fr. 55-50; 2e klas. fr. 19-20. Deze coupons zullen op alle treynen, gedurende acht dagen, geldig zyn. Eenen serjanl der genie, een Genlenaer, lig gende in de kazen» der nieuwe omheyning te Ber- cliem, heeft zich woensdag hy middel van vei han ging om het leven gebragt. De oorzaok van dit noodlottig besltiyl is niet gekend. Het schynt dat de rekruten d- r mihtieligling van dit jaer niet ouiuiddelyk naer liet kamp vin Bevejioo, voor de eerste onderrigting zullen gezon den worden, ^iyt oorzaek der verandering aen de- geweeren. Zaterdag der verledene week is er te Keke' eene afschilwelyke misdaèd ontdekt Op^een stuk land, alwaer men eenen beerput had nylgevoerd. heelt men verscheyde lidmaten gevonden vaneen nieuwgeboren kind. Men veronderstelt dat de pleegslcr dezer onmenschelyke daed, ten vynde- zich van hel wichtje te ontmaken, hetzelve zai aeir stukken gesneden en in den beerput geworpen- hebben, om alzoo de sporen barer misdaed le doen verdwyuen. Den pul is langs den openbaren weg gelegen en zal aldus hel onderzoek door het gcregt geopend, vennoeyelyken. Hel ware echter le wen- schen dut men de pligtige kon ontdekken. Op den stadsspoorweg hy Moeschroen is een droevig ongeluk voorgevallen. Eenen bareelwach- ter, gehuwd en hnysvader, is door een koopwaren- treyn in twee stukken gesneden geworden. Een jongen mililicn, onder de wapens ge roepen, had, den 1 mey, den trevn aen de statie van Lenze genomen. Zyne bedrukte moeder had hem tot daer vergezeld, en het konvoy dat den jongeling medenam, was reeds in gang wanneer de moederlyke aenbevélingen nog voortgezet wierden. Eylaes eene onuyllegbare ramp moest ze wel nut teloos maken. Ter hoogte van Chapelle-a-Walines, den jonge ling over de portel hellende, beslaerde eene laetste niael den geboortegrond, wanneer hy eensklaps- voor over viel, en op de baen luymelde. Men raep- te niets anders meer op dan eene verminkte massa en schrikkelyk om zien. Had den ongelukkigen lo'eling nu buyten maet gedronken, zoo als liet somwylen in zulke omstan digheden gebeurt, of wel, zoo als men zegt, heeft een van zyn reisgezellen hem eene poels willen bakken, met hem by de heenen op te heffen? Wy welen het niet. Er is onmidd-dyk een onderzo<fk begonnen. den ciiignon. Men leest in den Punch: Dewyl de hoeden zoo kleyn en de chignons zoo groot zyn, waerom zou menigeen twee hoeden dragen, den eenen op hel hoofd, den anderen op- den chiynon? Dit zou ten minste eene nieuwe mode zyn en terzelfder lyd zou het den prys van hetcoif- füer verhoogen, twee overwegingen welke niet kunnen missen aen de dames te behagen Onder den tileleen ongelooflijk nieuws, leest men in den Journal de Charleroy van gisteren Uyt eenen brief welken wy op hel oogenblik, ontvangen, nemén wy het volgende over. Ik neem de vryheyd n te melden dal dryjong- gelisigen van Gharleville (Ardenne), MM. E. Uiis- son, Denis en Martinet, als liefhebbers, Luxem burg waren gaen bezichtigen. By hunne aenkomsfi wierden zy door de Pruysen gevangen genomen. Bit nieuws is zoo ernstig, dal wy het onder d'ffi' giootsle voorbehouding mededeelcn.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2