2i',c Jaer. Zondag, 19 Mey 1867. N 1085. VERTREKUREN UYT AELST NAER 6 FRANKS 'S JAI5RS. VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: LANDGENOTEN, OVER WEEGT. GliMBËXTKüAED. Den Geus Marnix en het Verbond van Aelst. fiend. 5-257-258-339-4512-2 4 303-16 6-31 9-18i Gend, (6-03 vrydag) 7-03 (E lc 2e3° kl.7-25 Lokeren 5-23 8-33 9-45 12 25 3-16 6-31 8-30 8-30 12-25 12-42 1-30 3-18 6-20 6-42 Urns. 7-55 8-32 E(l 23 k1) 9-4-1 12-01 12-21 241 i 8-40 (E1 23 kl.) 9-18 2-58 5-48 E (le 2e 3' k1) 5-53 8-36 8-55 Brugge, Ost7-03 E( 4 2 3 kl). 8-30 8-30 12-25 HI och. 5-95 7-25 7-35 K (1 2 3 kl.) 8-32 E(1 2 12-42 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 945 12-<»1 2-58 3-16 5-53 6-31 |j Doornvk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs 8-36 en 8-55 E (1 2 3 kl.) H Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)l)oornyk niet begrepen A ruw. 5-25 7-25 7-55 Eft 2 3 kl.) 8-32 E(1 23 kl) 8-50 12-25 12-42 3-18 6-20 6-42 9-45 12-01 2-58 3-16 5-536-31 8-36 8-55 {J Doom Ryss. (langsAth) 8-00 0-00 Ath 2-45 euv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 7-25 S3 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 El 23kl'.) 9-41 9-45 12-01 12-21 2-58 jg Ninove, Geersb. Alh, 8-00 11-55 2-50 5-53 8-55 3 16 6-31 Thienen 8-55 E (1 2 3 kl.) gg Berger., Quiévrain, Namen, 8-00 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokcren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GENU NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5 35 7-00.—Te LEDEslaen al de konvoys uytgenomen de Expres.Te Idegem en Santbergen slaen ïil de konvoys. - Te Gyseghem staen stil aide konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys Aivtgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt Aelsl 8-32 2-38 5-48 s-36. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 9-35 Denderm. 11-00 3-05 Dendcrm. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 11-25 4-57 7-40 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendennonde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Brussel Gang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4-34 7 27. Gend. Bruggse, ostende (langs Aelst). 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27 Gend van Ronsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11-20 12 00 2-15 5-15 6-00 8-05 E (1 2 3 klj 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 8-09 E (1 2 3 kl.) 11-30 11-55 2-25 5-25 8-30 (langs Mech.) 5-51 8-11 10-09 3-38 3-25 7-41 Aelst 7-30 8-09 tl 30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. van braine-le-comTe naer: Enghien, Geerardsbergen, Soltegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 15 van gend naer Soltegem, Braine-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 Cnique Snitm. AELST, DEN 18 MEY 1867. Op liet oogeriblik dat den vrede daer is, op het «ogenblik dat men spreekt van algemeene ont wapening, op het oogenblik dat de bevolkingen van alle landen eenen gruwel toonen van den oorlog, op liet oogenblik dat schier alle staets- kassen ledig zyn en dat de volkeren den groot sten afschrik hebben van contributiën en lasten, wat doet ons liberhaters-francmaponsgouverne- ment Niet alleenlyk vraegt het X MILLIOENEN EN HALF FRANKS om oude geweeren te lappen; niet alleenlyk vraegt het eene buytengewoone ieening vaa ZESTIG MILLIOENEN FRANKS 0111 ze aen kazematten, forten, kasteelen en lonk- torens te verknoeyën maer, o domuien maer! liet stelt nog bovendien voor de belgische garde civiek, eene der onnoozelste instellingen die wy ooyt gekeild hebben, op voet van oorlog te stel- letiEn dit, verstaet het wel, land genoten, in een landeken,'t welk aen zyne on- .zydiglieyd alleen zyn bestaen te danken heeft, in een landeken, 't welk met niemand ten oorlog mag meêdoen, 't welk aen niemand troepen mag versohaffen, met een woord, in een landeken, 't welk zicli moet stil houden, maer 't geen zich noglans aen oorlogsbudgettery plat geruineerd heeft, aerigezieu het, sedert zyn onafhanglyk bestaen, niet DUYZEND MILLIOENEN FRANKS, zoonls wy lest zegden, maer wel TWEE DUY ZEND MILLIOENEN FRANKS verkneukeld heeft. Nu, ziet hier wat he,t verslag der gouverne- meiitscommissie Delrekkelyk den eersten ban der garde civiek voorstelt Volgens zyne besluytselen, zal dien ban samen- gesteld zyn uyt de ongehuwde!] en weduwaers zonder kindefs van 20 tot 50 jaren oud. De ge trouwde persootieii zullen zich mogen afkoopen by hun huwelvk of by hunne inlyvinglater niet meer. Die afkooping zal bestaen in 't kleeden van éenen man en in eenejaerlyks le betalen somme. Den eersten ban zal bestaen uyt 50,000 man nen, die zich op hunnen kost moeten kleeden, of door de gemeenten moeten gekleed worden. In de landelyke gemeenten zal den eersten ban KiiNsrtGLYK worden ingerigldoch in de ge meenten beneden de 5,000 zielen, zal inen niet gestadig wapens hebben. In de gemeenten boven de 5,000 zielen zal de gestadige wapening plaets grvpen. - De officieren zullen slechts mogen gekozen worden .onder de persoonen die het gouverne ment zal aenduyden. Elk jaer zullen de burgerwachten moeten gaen liggen in de kazerns van eene garnizoens-stad, en daer liet eerste jaer, gedurende 28 dagen, WONDERBARE REDDING, (Vervolg en eynde). Langen tyd moet il< hier zonder kennis en hewustzyn gelegen hebben. Toen ik lol myn zeiven gekomen was, bemerkte ik, tot myne groote geruststelling, dal ik, behalve eenige kneuzingen aen het hoofd en den arm, geene voorname verwondingen in mynen val had be komen. Het was stikdonker. Niets wierd ik gewaer dan eenen sterken wierookgeur. Ik tastte rondom my, en o Hemel! boe toch zal ik myne ontsteltenis verslaeubaer uytdruk- kon Ik voelde rondom my niets dan gladde doodkis ten Nu ontdekte ik met yzine, dat ik in het vorblyf der doodeti was, da', ik in eenen grafkelder gevallen lag. Den schrik van dezen nacht, en den schok, dien myn geheel ligchaem door den val geleden had. hadden myne zenuwen zoo zeer en zoo plotseling verzwakt, afgemat en uytgeput, dal ik byna gevoelloos op den killigen sleenen vloer nederzonk. Half wakend en half droómend, met de oogen op een en hetzelfde punt ge vestigd, gaf ik my aen myn schrikkelyk noodlot over; want" myn eerste denkbeeld was, dat ik my als een levendbegrayenen moest beschouwen. Maer nu kwam het mv in eens voor alsof ik zachtjes hoorde kloppen. Dit geklop wierd duydelyker en sier toerVervaerlyk weêrgalmde dien klank honderd voudig onder de gewyde gewelven dier dóodenspclorik. Ik hoorde eenen tuvden zucht..Eene siddering der dood overviel my. Ik lag als versteend en levenloos Toen ik uyt eene lange onmagt weder ontwaekle, was den dag reeds aengebroken, want het licht stroomde nederwaarts door de glasruyten der gothische vensters, die aen het oppergedeelle van het gewelf zich bevonden en scheen tevens eenen wcldadigen indruk te versprey- den. Den angst en den schrik van den doorgeslanen militaire exercitiën doen de dry volgende jaren zullen die exercitiën zes dagen duren en vier dagen in de volgende jaren. De burgerwachten zullen dan gelogeerd en gevoed worden op de kosten van den Staet. Dit is het plan van liet liberhaters-ministerie. Het schoonste deel van het leven van den burger gaet voortaen bestaen in het dom militaire spel van de groote mogendheden na te apen. En wat gevolg zal dit hebben De burgers, die onder den last van den oor logsbudget gebogen gaen, gansch te verplette ren. Alle jaren 50,000 mannen, gedurende eene maend, op den last van den staet, onderhouden zal rond het MILLIOEN FRANKS kosten, als men maer rekent aen eenen frank par dag en par man Wat zullen de gemeenten dan moeten betalen voor de manschappen die zy zullen moe ten kleeden Wat zal het aen de burgers garde- civieken kosten om eene maend in vremde kazers te gaen met het fusiek spelen En wat zullen de affairens er door lyden enz. enz. enzDat men dit alles wel overwege en men zal begrypen wat dit onnoozel gedwongen burgersoldaetjes- spel zal kosten, waeruyt er voor 't land geen druppel nut zal voortvloeyën. Maer dit zyn libe rale francmagonspresentjès die 'l volk zich op den hals gehaeld heeft met te stemmen voor kerels die in al die beestigheden meewerken. Doet uwe oogen open, landgenoten, en herstelt uwen misslag met al die jannen, by d'eerste kiezing, aen de deur te klippelen. Verleden maendag, in de zitting van den ge- meenteraed, hebben er twee belangryke beraed- slagingen plaets gehad, welke wy met de meeste voldoening aenhoord hebben. De eerste liep over het inschryven op de kie- zerslyst van persoonen die regl hadden er op te figureren, en over liet uvtschrabben van deze die den vereyschten lol niet betalen, of het regt niet hadden als gedelegueerden er op te staen. Nopens de in te scliryven kiezers was den raed nog al gauw eensgezind, aengezien meest al de voorgebraglte stukken in regel waren. Maer als er kwestie was van zes of acht uytschrab- hingen te doen; is de discussie waerlyk belang- ryk geweest. Mr Van Wambeke, die als verslaggever der onderzoekscommissie, het woord voerde, heeft zich in de noodzakelykheyd bevonden aen den heer schepen De Ryck eene strenge maer wel verdiende les te geven, omdat hy, De Ryck, reclamatiën ten voordeele van valsche kiezers had opgemaekt die hy, als advokaet, weten moest noch billyk, noch gegrond te zyn, te min, daer de stukken die hy zelf ter staving van liet beweerde kiesregt van zekere persoonen had bygebragt de voornaemste grondredens bevat- tèden van zyne eygene verooi deeling en op de oubetwistbaerste wyze, deden zien dat de voor nacht zweefden als droombeelden voor mynen geest, en alleen myne kneuzingen herinnerden my derzelver wezen lykheyd. Ik waegde het, wat slouter geworden, om de voorwerpen die my omringden, le beschouwen, en stond op om ergens eenen uylgang te zoeken. Ron dom my stonden doodkisten met familiewapenen ver sierd, en in hel midden derzelve was er eene, die met vurscbe bloemen was besprooyd, waerschynlyk dje, waerin het lyk van den te vroeg gestorven jongen graef rustte. In eene weemoedige en godvruchtige gemoeds gesteltenis, vouwde ik de handen te samen, viel op de knieën en slierde eene bede tot God. En alle vrees was weldra van my geweken. Ik hoorde andermael kloppen en luydein de doodkist zuchten. 0 wonderbare schikking der goddelyke Yoorzienigheyd! ik verschrikte metDeze mogelykheyd van schyudood, van levend in de kist gelegd en in dezen grafkelder overgebragt te zyn, kwam my dadclyk 111 <£3 gedachte. Het denk beeld, dal de bermherligheyd Gods my waerschynlyk had uylgpkozen, om hel werktuyg der redding van den jongen graef le zyn, gaf my kracht en moed om het deksel der dóodkist spoedig en met geweld afterukker,. Dan, hoe zal ik met juyslhevd de gevvaervvordingen afschilderen, toen ik eene bieeke gestalte, in een wit lvkkleed gehuld, zich langzaem en statig zag opriglen Myn hert klopte hoorbaermyne knieën sidderden Eene teedere hand greep my vast. Neen, dat was de de kille dood niet, maer wel het jeugdige leven. De bieeke lippen openden zich en een zware zucht verloor zich in den zachlen klank van eenige afgebroken woor den van welke ik deze beschevdenlyk hoorde O God groolen God waer ben ik dan Ik hielp en ondersteunde, naef myn vermogen, den geredden jongen graef. die zoo even uyt zynen dood- slaep tot volmaekte kennis was gekomen. Hy zag my teeder en dankbaer aen. Middelerwyl wierd ik op eens verrast door hel luvde geblaf van mynen Richard en door hel gerucht van naderende menschenstappen. gedragen kiezers geen hoegenaemd kiesregt had den, noch konden hebben. 'T isf,t geen Mr Van Wambeke aen Mr De Ryck in zoo nadrukkelyke en krachtige bewoordingen zegde, dat Meester De Ryck, niet wist waer zich te keeren noch wat te antwoorden en zoodanig aengedaen was, dat hy als 't ware door zynen stoel zonk en vruchteloos zyne slimme advoka- tentaktiek zocht le raedplegen, om uyt het net te geraken waer hy zich zeiven, door zyne eygene vermetenheyd, in gesteken had Daer zagen wy nu dien grrrrrooten schepen nevens den grrrrrooten Jeff verpletterd onder 't gewigt zyner eygene akten, stilzwygend zyne schaemte verkroppen, hy die zich zoo dikwils veroorloofd had aen zyne medeleden van den gemeenteraed lessen van bestuer, lessen van fransch, lessen van regtsgeleerdheyd enz. te ge vendaer zagen wy nu dien feilen held van 't liberalismus, die onze vrienden moest doen onder de tafel kruypen, ten gronde geveld, ja zoodanig vernietigd, dat wy nooyt eenen schame- lykeren fiasco hebben geweten. Wy zouden hopen voor Mr De Ryck dat hy deze les wel zal ont houden en voortaen voorzigtigerNvezen maer oude gewoonten zyn kwaed om laten. De tweede beraedslaging ontstond ter gele- genheyd der te doene benoeming van eene in formatiecommissie, om de zaek der houillekolen, hout en schavelingen aen de stad toebehoorende en die in het byzonder gesticht van juffer Deprez zouden verbruykt zyn, te onderzoeken. Mr den Burgemeester eerst daerover het woord nemende, zegde dat de benoeming en de bewer- rviu^ uici t^jLnini;yan7 ircm YüratTcni n uurciwcr schenen, aengezien Juffer Deprez zelve eene klagt aen de regterlyke overheyd ingediend had. Mr Liénart antwoordde dadelyk dat hy juffer Deprez veel geluk wenschte, omdat zy eyndelyk dien weg ingeslagen was, dat zy zulks van in den beginne had moeten doen, doch dat de infor matie door den gemeenteraed desniettemin nötlig en noodzakelyk was. Dit bewees den spreker met een schitterend talent en met zulke overtuygende redens, dat niemand aen de zelve kon weder- staen. Nogtans, niettegenstaende de grove bur- steling die Mr De Ryck zooeven ontvangen had, veroorloofde hy zich wederom opwerpingen en insinuatiën die' gansch ongegrond en eenigzins kwetsend waren voor d'heer Liénart. Maer dezen speelde ook niet mis en gaf aen Mr De Ryck eene tweede les die niet min gepeperd was dan de eerste. Mr Liénart zegde hem ronduyt dat de li berale meerderheyd door alle slach van middelen de informatie zoekt te dwarsboomen en dat het publiek daerover zou oordeelem Gy berigt ons, M. De Ryck, dat gy tegen onze beslissing van onderzoek zult in appel gaen by dë hoogere over heyd, dit appel, zoo ging M. Liénart voort, vrees ik geenzins, omdat wy het goed regt voor ons hebben. Nogtans gy zult misschien--zoowel intri- gueren, dat er een arrest vkn vernietiging zal tusschenkomenmaer dit arrest van vernietiging zoud gy, liberalen, meer moeten vreezen dan Hier is het, flat wy hem moeten vinden, hoorde ik zeggen. En nu kwamen de zoekende persoonen, met bran dende keersen in de hand, voorgeloopen en nengeleyd door mynen trouwen hond, den steylen wenteltraf af. Ik verhaalde hun in vveynige woorden hel gebeurde, wacrna een hunner vrolyk naer den treurenden vader terug liep. om hem dit onverwacht geluk dat zynen zoon nog leefde te gaen aenkondigen. Schielyk kwam den graef toegesneld, en drukte teederlyk en melde tranen van vreugde zynen zoon aen zyn hert. Eenige versterkende geneesmiddelen deden de gewensehte uvtwerking, en den doctor vond den geredden jonge ling weldra sterk genoeg, om naer zyne kamer overge bragt te kunnen worden. Oferop 't geheele kasteel vreugd en blydschap ontstond, behoc-ft niet gezegd te worden. Wanneer ik in de kamer van den jeugdigen graef gekomen was, verzocht men my eene volledige ophel dering van het geheele voorval. Ik deed zulks doch mvn verhael was kort en zelfs afgebroken, daer ik my zoodanig ontsteld en afgemat gevoelde, dal ik byna niet meer spreken kon. Naiiwelvks was myn verhael geëyn- digd, of den vader zonk in myne armen en noemde my meermalen den redder van zynen zoon en van zyn cygen leven. Den kappellaen van het kasteel, een god vruchtige!) en eerbiedwekkende» grysnerd, heette my den vinger der goddelyke Voorzienighevd m het tegen woordig geval, en den jongeling reykte my van zyn ziekbed, met eenen dankbaren blik, zyne hand. Daerna verbond den geneesheer de wonden, die ik aen hel hoofd bekomen had, schreef my eenige ver sterkende middelen voor en-gebood my eenige rust te nemen, terwyl ik van den familiekring de gulhertigste vriendschapsbewyzen genoot. Eenige dagen daerna had in een naburig slot de ceht- vercehiging plaets tusschen den jongen graef en de gravin van Dürer, by welk feest iK het genoegen smaekle tegenwoordig tc zyn. Hierby moest ik wyd- wat het zy, want als de informatie aldus door uwe schuld zou verhinderd wezen, zal het pu bliek met reden vragen welk belang gy had te be letten dat geheel die zaek opgeklaerd wierde. Ondet andere gebruykte middelen, zegde M. Liénart, kan ik de joodsche redenering niet laten voorbygaen die M. De Ryck gebruyki. Den auteur of schryver dien hy komt aen te halen zegt geen- zins dat den raed het regt niet heeft eene infor matie te doen. Hy bepaelt zich te zeggen, iets wat gansch verschillig is, dat den raed de getuy- geiuiiet kan dwingen voor hem te komen g'e- luygenis geven, als zy zulks zouden weygeren. Dit is *t geen M. Liénart van in den beginne zelf gezegd heeft, als hy deed opmerken dat 't geen de meerderheyd vraegde niet was een rcgterlyk onderzoekt maer eene simpele bestuerlyke informa tie. Na deze woorden zweeg M. De Ryck dat hy zweette, den man had zyne volle goeste en liet blyken dat hy gesneden maer niet genezen was. Den raed ging over tot de benoeming der infor matiecommissie in den schoot des gemeente- raeds en daermeê was 't punctum ad lineam. De Verbondsknoeyevs komen alweêr met dén gebanvloekten kerkdief Marnix voor den dag; zy zouden er geern eenen held van maken,, om ëfc&Qr ^—behagen die De Ferfrontf.smannen zyn kwaed, omdat wy het echt portret van dien vermaerden kerkroover meegedeeld hebben, en omjlat wy zegden met de historie dat hy opgejaegd heeft tot stelen, plun deren, moorden en branden. Doch zy wachten zich wel de echtheyd van dit portret te betwis ten, zy bekennen integendeel door hunne stil zwygend heyd dat den geus Marnix inderdaed geloofsverzaker, revolütionnaire, vuylen liedjes zanger, koningsbedrieger, volksbederver en eenen der grootste schelmen der 46e eeuw is geweest..» Alleenlyk trachten zy hem te verschoonen var. zyne landverradery, en hem dus voor eenen held té doen doorgaenWaerlyk men moet Ver- fwidschryver zyn om van zul ken kerel eenen held te willen maken. Dit leert ons de helden van 't Verbond kennen. En hoe weêrleggen de Verbondsmnnnert de landverradery van den kerkdief Marnix? Zy nemen toevlugt tot eenen schryver der 46e eeuw, genaemd Damhouder, om te bewyzen dat den Geus Marnix eenen held, ja, eenen verlosser van 't Vaderland was. En wat doen zy Damhouder zeggen l)at het aen de afwezigheyd is van alle krygs- tucht door de opperbevelhebbers zeiven verwaer- loosd en verfoeyddat men de imsdryven moet loopig al hel schrikkelyke, wat my in dien akeligen nacht overkomen was, verhalen, en ik kreeg nu ook de oplossing der geheel wonderbare en raedselaehlige geschiedenis. Het gedruysch in eene naburige kamer was veroor- zaekt door eenen jongen vos, die uyt zyn hok ontsnapt was en zich in eene kleyne zykamer verscholen"had, in welke men tydelyk glas- en porceleynwerk had néér- gezet. Honger en de naclilelyke stille hadden hem gewis genoodzaakt eene uytkomst te zoeken, en door het vallen dier breekwaer van de tafel, door zyne sprongen veroorzaekt, wierd dit luyde gerucht gemaekt. Het voorwaei Is komen der beyde ridders, in de wa- penzael boven den grafkelder, wierd bewerkt door een mekaniek, hetwelk, by het betreden ecner plank, dode Ivk de yzeren mannen in beweging bragl. Hunne har nassen wierden reeds door de voorouders van deD graef gedragen; zy beschermden voor wonden en dood, en nu bewyzen zy eene weldadige beschutting, daer zy aen de dood, 0111 zoo te zeggen, een verzekerden luiyl ontrukte. Immers, zoo ik niet door de dreygende houding dier gewapende mannen verschrikt ware geworden, dan zou ik waerschynlyk niet in den grafkelder gevallen zyn, en den levèndbegraven jongeling niet hebben kunnen redden. Na verloop van eenigen tyd moest ik, op het bevel van den graef, hel bruydspacr uytschildere.n. en levens myn porlrel en dal van mynen Irouwen hond op dat doek brengen. Zeven maenden bragt ik aengenacm op het kasteel van den graef Zasown door. Toen gebood hel onverbidoelyk noodlot de scheydingmisscbr. n voor altyd Ik had myn woord van eer aen lord Brenfori gegeven, met wien ik reeds door vroegere betrekkingen verhonden was, namelvk van hem op eene reys door Egvpten le vergezellen doch alvorens deze te on der- nemen, schreef ik dit myn lotgeval te Praeg in nr. tier iQ.fi W0LLISKL

De Denderbode | 1867 | | pagina 1