Minisleriëele OntslaagevinQ-. Trien en Lolle. <t fgeschryveridoor de soldaten afschil web/her en (jrooter getal gepleegd.van 1566 lol 1597 dan ran Adam tot 1560. Eu daermeé is 't alUaermeê is Marnix nen held!!Maer Damhouder zegt hier niet of die soldaten aeu de catholyke overheden, en niet eerder aen Marnix, Ryhove, Van Tempel en an dere opperhoofden der kettersche muytelingeri toebehoorden. Integendeel, Damhouder, in ver scheydene andere plaetsen van zyn werk, ver- klaert stellig dat de schroomelyke misdryven en schelmstukken die hy betreurt, meestendeels begaen wierden door deze kettersche muyteliu- gen, en dat den calholyken vorst met volle regt y.yne generaels afzond om ze te onderwerpen en, desnoods,, le verdelgen. Wat aengael het byvoegsel van den heden- dagschen schryver De Robaulx by den tekst van Damhouder, hiervan moeten wy niet meer cas maken dan van de conclusiën van den advokaet- r>rfro»dschryverdie conclusiën gelden niet meer dan zyn zoogezegd bewys uyt Damhouder ten voordeele van den -Geus Marnix. Die beyde aénhalingen bewyzen maer eene zaek te welen dat het artikel Marnix noch door recruteu, noch door kwakzalvers, noch door peerdenprossers geschreven is daerloe is het breyn van zulke kwanten te waterachtigZoolang er maer kwestie is van huylen en tieren legen Bokken- ryders, klerikael, Denderbokken enz., daerin erkennen wy volgeern hun schitterend talent en hunne ware bevoegdheyd. Maer als er kwes tie is, by voorbeeld, van Jurisprudence, gelyk in 't artikel Marnix, dan gelooven wy dal den Apo theker Theophrastes van op 't hoeksken, of den Peerdenprosser, of het Kalf, of wie het zy van derecrutenin zaek van jurisprudence te pas ko men gelyk 't hair in de soepe. Jurisprudence, dit gaet den advokaet aen en daerom is 't dat hy zich self aen 't schryven gezet en klaer bewezen heeft niet dat Marnix eenen held, maer dal hy, schryver, den slimslcn der advokaten is Den advokaet spreekt ook van den calholyken generael Rkquesens, die volgens hem, advokaet, aen Antwerpen een rantsoen van 400,000 gul dens zou opgelegd hebben om aen de plundering te ontsnappen, terwyl Mr Moke, professor by de liberale universiteyt van Gend, in zyne historie van Belgiën zegt, dat Requesens, toen zyne sol daten, om hunne 28 maenden verachterde soldy te krygen, de stad dreygden te plunderen, van de burgers afvraegde wat zy konden geven, daer- by groote leeningen deed', ja, zelfs zyn eygen zilverwerk te pande gaf om aldus zyn volk te vrede te stellen en de stad van de plundering te bewaren. Den advokaet zal waerschynlyk zynen bril vergeten hebben als hy die historie gelezen lieell. Lotte. bit gaet nu tocli te verre. TrienEn wal heefi uwen Cie.5 daerop geantwoord I uienbal hy er cersl zyne vrouw moest van spre ken, en 's anderdags is hy hy zynen liberalen baes gegaen mei mvne komplimenten en heeft hem gezegd ft!" myue vrouw heelt mv gezegd dal ik moet blyven wal ik ben, dal gy selfens mynen boek moei geven en dal ik uwe fabriek moei verlaten. Lotte. Wel gedaen, Triei;e, g'haell er eere van, zy moeslen T a! zoo doen, want 't is abominabel zoo den armen braven werkman te pynigen. Ook beginnen lot de straclkindcreh toe dit libcrliatersgespuys openlyk uyt te vertoeven. Over eenige dagen passeerde dour '1 klapstraelje T pcerd van een van die liberale stinkers, en 't liet iels vallen twee arme kinderen zagen het en 'i een wilde hel oprapen om in zyn korfke te leggen Treseke, Treseke, zey T ander kind, raep dit niet op, '1 is van een liberlialerspcerd. Trien. 'T en verwondert my niet, Lollc, dit liber- hatorsgespuys ligt tegenwoordig in d'opinie van de menschen nog leeger a's peerdenst.... Lotte. llel schynt dat er nog al eenige brave werklieden hun brood ontnomen zyii door dit slim menschlievend liberhalersras Trien. 'T is waer, Lolte, ik ken er verscheydene doch lael die liberale gaslen maer doen, ze trekken zich iels op den nek dal hun wel zal doen gevoelen dal zy zonder den weerd gerekend hebben. Lotte. Wcel.gy iels byzonders, Trien. Trien. 'K en zal nu niemendalfc zeggen, maer 'I zal wel uvlkomen. be arme brave werklieden en willen alzoo in bun gemoed niet blyven gepynigd worden, en boud die eerlooze vervolging en gewetensverdrukking niet op, ge zult er nieuws van hooren. Nu moet ik myu eleu gaen gi reed makenDag Lotte. Lotte. bag Trien, lot later. or? O Uyt Brussel, 12 dezer, schryft men aen den Journal de Charleroi Geruchten van minisleriëele wyziging heb ben dezer dagen in de drukpers geloopen. Onder anderen heeft men de aftreding gemeld van de heeren Van den Peereboom en Van der Stichelen. Reeds eene maend geleden, heb ik u kennis ge geven van het inzicht- des ministers van binnen- landsche zaken om het kabinet te verlaten. Ik kan er by voegen, zonder vrees van gelogen straft te worden, dat het inzicht reeds uytgevoerd is, daer den heer Van den Peereboom stellig aen den heer Frère-Orbati zyn ontslag aengeboden heeft. Wy herhalen 't geen wy op die eerste geruch ten gezegd hebben, te weten, dat wy er niemen- dalle van gelooven. Men zal eerder de kiekens zien vooruytscharten en 's nachts de zon schynen dan eenen liberhaterminister vrywilliglyk zien zyne demissie geven. Die mannen houden aen bunnen ministerszetel gelyk aen hun vel, en daerby de 21,000 franks, wooning, vuer, lichten andere gekwetsten liggen, op de slraet niet te rapenEn dat de liberhaters daervaii de groot ste liefhebbers zyn, dit heeft de geschiedenis van alle tyden onbetwistelyk bewezen. Meester Verbondschryver spreekt ook van Don Juan Van Oostenryk, die, zegt Meester openlyk verklaerde, dat hy tegen de Spaensche en Italianen niet mogt woedendie de verwoesting van Aelsl, Antwerpen en andere plaetsen hadden uytgevoerd en bewerkt terwyl, volgens den zelfden heer Moke, Don Ju an. op verzoek der Staten van zond Wat nu de verwoesting van Aelst betreft, deze is door de Geuzen, op bevel van den ketter Van Tempel, in 1582 bedreven, zooals het te lezen staet in het werk van wylen den heer advokaet De Smet, Description d'AloslDe verwoesting- van Antwerpen is< in 1566, insgelvks het werk van het Geuzen-Reeldstormersgespuys geweest. Voor slot, verzoeken wy den advokaet Ver- /londschryver ons in zyn naeste Nr den bygebragt- tpn tekst van Damhouder te willen in 'T ORIGI NEEL LATYN afgeven, benevens de bladzyde, het kapittel met zyn latynsch opschrift en'den LATYNSCHEN TITEL van de door hem gemelde uytgaef van 1866, welken titel hy waerschynlyk, par mégarde in 't fransch afgegeven heeft. Wy zeggen par mégarde, want '1 origineel is in 't la- tyn, vermits hy zelf zegt dat hy den latynschen tekst manneken voor manneken overgezet heeft. Den advokaet zal wel verstaen waerom wy hem zulks vragen, en ons daerin, nota bene, als hel hem mogelyk is, trachten te voldoen. Dus, advo kaet, tot zondag, zulde, want dit spelleken mag zoo gauw niet gedaen zyn. Zyt gy in staet eenige domme liberale gapers te foppen of by den neus te leyden, wy moeten' u bewyzen dat gy zulks met den Denderstudeui zoo gemukkelyk niet zult gedaen krygen. Lotte. Hebt gy dit al g'lioord, Trien Tuien. Walte, Lotte Lotte. Awcl, die sehoone menscblievende liber haters daer, die bezig zyn mei bunnen duvel te schee- reu tegen bel arm ongelukkig werkvolk. Trien. Zwyg cr van, Lolle, want '1 roopt vrake voor God g'heel ons gebuertc was er gister avond in rep en roer van, en alle man verwensclile dit vervloekt ras lot in 'l diepsle der zee. Lotte. T en is waerlyk niet gcpermelleerd, Trien, wy werken onze nagels van onze vingeren voor die stinkers, en omdat wy willen brave menschen zyn, omdal wy geen schobbejakken willen worden, maer getrouw aen onze godsdienstoefeningen blyven, rukken zy ons liet stuk brood dal in zweel geweekt is, on- bermhcrtiglyk uyl onzen mond. 0 wal zullen die kerels van God gestraft worden, want dit is nu 't geen wy in onzen catechismus geleerd hebben verdrukken der armen, eene vraekroependo zonde, die de reglvcerdige vormniedyding van God reeds van in dit leven op de plegers afroept. Trien. - hit zeg ik ook, Lolle, en mynen man zal in bun fabriek zynen voel niel meer zeiten. al moest ik 'i brood voor hem gaen bedelen, dien schurfiigen bucht! Lotte. -Is uwen man ook bel slachtoffer van die liberale bloedzuypers menschlievëndheyd Trien. Een van d'cérsle, Lolle. Gister avond kwam den armen sukkelaer l'huys met een opgezwollen bert vun 'droeflieyd en hy z3gde my al wecnen dal de tranen van zyn gezigl lolden, dal hy moest verzaken aen Fran- eiscus of aen zyn werk. Zie, Lotte, 'K was zoo veront- weortLgd, dal, bad ik dien liberacl onder myn banden gehad, hy een kwaed quarter zou gepasseerd hebben, ftlvn berle brak als ik mynen braven man zoo bedroefd :ug. Ziethier eene der domheden welke uyt de stem ming voortspruyten, die 't ministerie dynsdag van de meerderlieyd der Kamer heeft afgeperst Een regter van het tribunael van eersten aen- leg word onbekwaem, volgens M. Bara en Cie, aen den ouderdom van 70 jarenmaer dat hy, 69jaer en 11 maenden oud zynde, raedsheer by hy wederom bekwaem voor twee jaren. Even zoo voor een raedslid van het hof van beroep; op 72 jarigen ouderdom word hy door M. Rara gerangschikt onder de onbekwame' en de dwaze; maer dat hy, 71 jaren en 11 maenden oud zynde, benoemd worde als lid van het hof van cassatie, dan krygt hy voor 5 jaren zyn ver sland weder. Koning Leopold I heeft wel gedaen van in 1865 te sterven op 72 jarigen ouderdom,, want in 1867 zouden MM. Rara en Frère hem onbekwaem ver- klacrd hebben te regeren. En de Senateurs voor wie de wet moet te voor- schyn komen, en die in grooten deele mannen zyn van rond of boven de 70 jaren, zullen zy. door 't aenveerden van die wet, hun zeiven een brevet \an onbekwaemheyd geven-? Progres in de officieels scholen. Deaer da gen heeft i'ii verscheydene kantons van het ar rondissement Charleroy het concours voor het lager onderwys plaets gehad. By eeneuyjer vorige wedstryden had de be stendige 'deputatie de volgende'geschiedkundige vraeg voorgesteld Door welke hoedanigheden heeft Koning Leopold 1 zich de achting en de erkentelykheyd des Belgischen volks verworven Verscheydene jongens antwoordden Omdat hy Keyzer Napoleon verslagen heeft. Een an deren Omdat hy den veldslag van Waterloo heeft gewonnen. Een der beste: Omdat hy Julius Cesar heeft, overwonnen. Eyndelyk den nabesten zegde Omdat hy de .Nerviers ver slagen heeft, en de Nerviers zyn zoo wel versla gen geworden, dat zy over diet pleyn van Fleurus gezwommen hebben. Het schynt, dat de bevoegde overheyd zoo voldaen is geweest over die antwoorden, dat zy de vraeg nogmaels in concours heeft gebragt (Union de Charleroi). 'I Schyril, zegt de Paix, dal de aenvragen tot dekoratie» van 't Leopoldsorde zoo lalryk zyn, dat hel ministerie aerzelt de uytdeeling voort te zetten, T jaerlyksch krediet is reeds iiylgepul e» de bur- gei Ivke lysl heeft moet°n byleggen, gelyk op vori ge jaren. VWIhaest zal men gedwongen zyn T ge dacht aen té nemen door ons voorgesteld van aen de gunstelingen enkel kat tonnen kruyskens te zen den met een diploma op centiempapier. Den kost zou maer zyn 10 centiemen T stuk. Als nieuwe las ten zullen noodig geworden zyn, waerom zou men geene belasting leggen op de gedecoreerden? Waerom zoude men van nu af geene som van tien lol hond 'I'd frank eysrhen van eiken nieuw gedeko- reerden volgens de graden? Dezen inaelregel zou ruyine winst geven aen de rykskas. Men zou wel eenige dtiyzend menschen vinden die honderd frank zouden geven voor een groot lint. De gralifi- kalie en den verkoop van edeldoms titels bragten ouder Mana-Theresiy en Joseph II, in korte jaren, een mi.'lioeu gulden op. Daer gaet zoo veel openbaer slecht vrouwvolk naer de theaters van Brussel, dat hel noo.lig is ge worden een poiitieregleniGnt te maken om ze op eene plaets alleen te zetten. 'I ls den middel om ze te verwyderen. Aerdig is 't dal eene stad scholen betaelt om vrydenkers en vrydenkeréssen aen te kweeken en daerachter de vrucht dier scholen be handelt als onweeidig om deel te maken van de samenleving. Men heeft te Luxemburg een verzoekschrift in omloop willen brengen strekkende om deze pro vincie met' Belgenland op nieuw te vereenigen. De zaek is moeten onderblyven omdal de handle ekens geweygerd wierden. Luxemburg dal in 1859 met uytersten tegenzin van ons gescheyden wierd wilt thans van ons niet hooien. De tyden zyn veranderd. De meerderlieyd der Luxemburgers is afkeerig van ons geworden sedert wy de sekte der solidai- >ren lol leven hebben gebiagl. O H. Vader den Paus Pius IX beeft maendag zyn vyl-en-zeventigste jaer bereykthy is gebo ren 13 mey 1792. Den 16 juny toekomende zal bet een-en-twintig jaren zyn dat hy tot den pau- selyken zetel is verheven geweest. Dominus con- servet eum et vivificet eum Woensdag avond, om 8 ure, is de opening van den jubilé aengekondigd geworden door bel hiyden der klokken van al de kerken en bidplael- sen der stad Gend. Wat nu de processie, op zondag toekomende vastgesteld, betreft, de laelste loebereydselen wor den gemaekt. en inen voorzegt dat de stad Gend nooyl zulk eenen praehligen godsdiensligen stoet zal gezien hebben. Men is op het Arteveldepleyn bezig met het rusl- altaer op te richten, waerop de zegening onder den ommegang plaets hebben, en Mgi. Bracq eene toe- spraek tol hel volk richten zal. liet altaer word geplaetst voor den ingang Üer Sle-Annakerk, dus regiover de Keyzer-Karelstrael. Den trap alb en zal minstens dry meters hoog zyn. Maendag 20 mey, om 40 uren, zal er in de groote zael van liet kollegie van Sle-Barbara te Gend, plaets hebben de algemeene vergadering der konl'erentie van de societeyl van Sl-Vincen- lius a Paulo des bisdonis Gend, onder hel voor zitterschap van Zyne Em. den kardinael-aerlshis- schop van Mechelen en vaa Zyne Exc. den pause- lyken Nuntius. Mgr. Mermillod, bisschop van Geneven'en al de bisschoppen van Belgiëu zullen deze vergadering bywoonen. Op het verzoek van Zyne ILoogweerdigheyd Mgr. den bisschop van Gend, komt Onzen Heyli- gen Vader, den Paus, eene der voorwaerden te veranderen door de breve van 26 maeii 1867 voor geschreven, om dén vollen allael le kunnen ver dienen, door Z. H. verleend. De voorwaerden van vyfder sermoenen by te woonen die in de kathe drale gedurende den Jubilé zullen gepredikt wor den, kan insgelvks vervuld worden mei vyfonder- wvzingen by te woonen in eene hoegenaemde kerk en ter welke gelegenlieyd hel moge zyn aldus kunnen by voorbeeld de onderwyzingen die in de parochiën of bidplaelsen, ter gelegenlieyd der maend van Maria gepredikt zyn, aenlioord worden met hel inzigl om den jubilarischen aflaet te win nen. Hel bcsluer van den vzoren weg van 't land van Waes, ten eynde aen de bevolking van Sint- Nikolaes, Lokeren ciuhet omliggende de gelegen lieyd te geven om de processie van S. Macliarius byte woonen. heeft daei voor opzettelyk een by- zonderen treyn ten dienste van het publiek gesteld. Dezen treyn zal uyt Sl-Nikolaes vertrekken des middags om 12 ure 30 minuten, en by gevolg schoon by tyd te Gend aenkomen, eer de processie den omgang begint. Uyt Gend zal men vertrekken des avonds om 8 ure 15 minuten, en aeu alle Iusscliéustatien zal T kon.vooy stil blyven zoowel in de opreys als in de afreys. Dé Gcndsche Negenmeymerkt is dees jaer zoo di uk niet bezocht geworden als liet verleden jaer; men moet dit vooral toewyten aen de op- schorsing van de veemarkt, ter oorz.ek der onge lukkige - runderpest. Ook was hel getal pcerden, ter merkt gesteld, ruym een honderlal minder dan dat van het verleden jaer. Den verkoop was ook traeg eenige duytsche kooplieden kochten nog al, doch de fransclie kooplieden maer weynig. By koninglyk besluyt van 13 mey, zyn de kieskollegien der provintien Antwerpen, Braband, West-Vlaenderen, Luxemburg en Namen byeen- geroepen op 11 juny, om de helft van den Senael le vernieuwen. By koninglyk besluyt van 26 april, door de ministers van buytenlaiidsche zaken, van justitie, van finanlien, van liet inwendige van oorlog en van openbare werken tegengeteekend, is er kwylsehel- ding verleend 1° Van alle bezondere straf van gevangzitting, de vyflien dagen niet overtretfende van alle boei de dertig franks niet te boven gaende en van de straf der gevangzitting die ze vervangt, 't zy afzon- derlvk, 't zy gezamenllyk uyIngesproken, door ar resten of vounissen door de geregl hoven of de tuchtraden der burgerwacht, voor den 26 van ge zegde maend uytgesprokeii. Deze kwytsehelding is maer toepasselyk dan aen degenen die in staet van liervalliug niet verkeeren. 2" Van alle straf van gevangzitting, geen maend overtreffende, aen de militairen die geene vroegere veroordeelingen ondergaen hebben. Het hof van appel te Brussel heeft een lang en sterk gemotiveerd vonnis gegeven, waerdoor, overeenkomstig hel gevoelen van hel hof van Luyk en de arrondissem'uts regtbank van Antwerpen, beslist is (lal den gerechlelyken-eed moet afgelegd worden onder de aenroeping van God en Zyne Heyligen, zooals dit door de wet is voorgeschreven. Hel hof (4P Kamer) was samengesteld uyt de heeren Lyon, voorzitter, Corbisier de Méaullsart, A1 lard en Donnez, raedsheeren. Het openbaer mi nisterie wierd waergenoinen door den advokaet generael Simons, en den lieer Corbisier was rap porteur. Hel besluer der yzerenwegen heeft appelboo- rnen doen planten, in vorm vim hagen, langs beyde kanten der vzereii baen van Brussel naer Leuven. Deze beplantingen zyn by onderneming gedaen, den aennemer moet ze ondérhouden gedurende hetzelfde getal jaren, dal hy regt heeft op het lïuyl. Aldus heeft men eene zeer sehoone afsliivling bekomen die vene van geld te kosten, jaeriyks eene nog al ronde som zal opbrengen. Zaterdag morgend, om 10 uren, hadden twee jonge artisteu zich neergezet in hel boseh van Ter Kamerei,, ter plaetse de jagers byeénkomst geheeten, om er eenige schetsen te nemen. Eenen persoon, die gekleed was als een dorpsbewooneiv ging hen voorby en groette hen, en dezen groet wierd door hen zeer verstrooyd beantwoord. Ee nige oogenblikken later bevond denzelfden persDon- zich achter hen doch daer de arlislen gewoonlyk zich weynig bekreunen mét de nieuwsgierigen, gaven zy er geene aendacht op. Eensklaps ontving een hunner, Gust. L., een geweldigen stokslag op hel hoofd, zoodanig duj hy buyten kennis ten gronde stortte. Zynen makker, den heer Ernie! S., keerde ziclv op het gerugt en, denkende dal zynen vriend ge dood was, raedpleégde hy niet anders dan zynen moed, vloog op den aenvaller en velde hem ten gronde. Weldra voelde hy echter dat Zyne krach ten uylgepnt waren in dezeongelyke worsteling. Hy schreeuwde om hulp, zooveel hy maer kon, doch alles was vruchteloos. Zyne kreten wierden niet gehoord. Gelukkig keerde weldra den heer L.., die slechts bedwelmd was. tot hel bewuslzvn terug, en snelde ter hulp van zynen vriend. Beycien spanden thans al hunne krachten in om zich mees ter le maken van den schelm, die worstelde als een bezetenen. Daer er hoegenaemd geene hulp kwam opdagen, besloten de twee jongelingen, die er in gelukt waren zich van hem meester te maken, hem over te brengen naer den post van hel boseh, waer zy eyndelyk met hem aenkwamen, na de grootste poogingen t° hebben ingespannen. Daer bestaligde men, dat den misdadiger niemand an ders was dan een oudveroordeelden van de slecht ste soort, welken in banbreuk verkeerde. Ondervraegd over zyne misdaed. antwoordde hy hoegenaemd niet te weten, weerom hy deze had bedreven. Toen men hem vroeg, waerom hy te Brussel was gekomen, zegde hy dat het enkel was om den Koning zyne genade af le smeeken. Echter denkt men, dal de zucht lot diefstal de dryfveer is geweest van zyne 'misdadige Imndel- wyze. Zulks legt zich uyt door het feyt, dat den lieer L.., op het oogenblik dat den persoon in kwestie de twee kunslenaers voorbyging en groetle." juyst zyne gouden horlogie uyttrok. om te zien wat lier het was. Een berigl in den Moniteur geplaetst, meld dat er te rekenen van 15 mey, in de statie van Gend, konpons zullen afgeleverd worden voor 2<l# en 5dc klasse, om naer Parys le reyzen. In 2de klas, voor gaen en heeren, kost den kou pon,, voor acht dagen geldig, f'r. 28 60 en in 3do klas fr. 20-55. Deze koupons zyn maer geldig voor den treyn ver trekkende: uyl Gend naer Parys langs Mousc.oen, om 4 ure 10 m. 's avonds, en uyt Parys naer Gend, om 11 u. 5 m. 's avonds. Men schryft uyl kanton van Nederbrakel By het uytdelven voor liet aenleggen der nieuwe spoorbaen van Audenaerde naer Sottegfin. tus- schen de gemeenten van Erwetegem en Gorix-Au- denhove, omstreeks Ciceros legerplaets van Velsic- que, op het Oostkensveldhebben de werklieden alweder een echt historischen schat onzes vader lands ontdekt. Dezen schat bestaet in omtrent, vier honJerd zilveren roineynsche muntstukken van onderscheydene kcyzers en gezagvoerders, welke, in een briivnaclitig s:eenen kruvkje, pas drv voet diep ouder de bergende oppervlakte goed bowaerd zyn gebleven. Weldra zullen de stukken in de ka binetten der muntliefhebbers eene plaets vinden. In den avond van 12 dezer is den biiksem ge vallen le llamme-Zogge in den koeystal van Fr. Quiutelier en beeft stal, voedering benevens eene Koey en eenen muiten vernietigd. Van daer heelt het vuer zich meegedeeld aen de sehuer, de stalling en hel liuys van J. Fr. Saeys, alsmede aen de schuer stallingen en huyzingen van J. De Cock, welke alle ten gronde zyn afgebrand. Door de spoedig aengewendde poogingen der geboren, en namelyk van F. Janssens, J. Quiutelier, P. Puyen- broeeli. R. Vercammen, E. M. Verbeeek is" het huys van Fr. Quiutelier behouden gebleven. van in den beginne van den brand heeft de te gen woordigheyd van den eerw. heer Pastor veel bygedragen om de poogingen der bhisscliers te verdobbelen. Zyn voorbeeld heelt allen aengewak- kerd om hun beste te doen ten eynde hel vernie lende element bemeesteren. De schade word berekend op a 8000 Cranks- De gebouwen waren tegen brjndgevaer verzekerd. Men schryft uyt Antwerpen: Een schrikke- lyk onweder is zondag avond over onze stad en over de omliggende plaetsen iiytgeborsten. Op de jaermerkt van Sl. Job, zyn er 23 barakken op 3D vernietigd. In de Zakslraet is er een liuys ingestort, en eenen stal in eene andere slraet. Twee'persoo- neu zyn door den bliksem gedood geweest, naby liet Vlaemsch hoofd, en twee schippers zyn ip de Schelde omgekomen. Verscheydene schepen op an ker liggende, zyn merkelyk beschadigd geweest. Het schynt dal de rekruten van 1867 dit jaer naer. liet kamp van Beverloo niel zullen gezonden zyn, om onderwezen le worden zy zullen rond de forten van Antwerpen hun onderrigl ontvangen en daer geoefend worden in den byzondei en dienst welken le beurt valt aeu de troepen gelast met de verdediging der versterkingen. Te Jumay (Ardennen) is dezer dagen eene oude jonge dochter overleden welke bekend was als eene type van gierigheyd. Zy leefde armoedig en onthield zich zelf hel noodw endige Zv was met lompen overdekt en eenige dagen voor ïiare dood had zy nog hare beddelakens doen le gelde maken om brood te koopen. Nogtans ging zy voor ryk dooi en liep hel gerucht dat zv groote schatten in haren kelder bewaerde. Natuerlyk deden de erfgenamen nauwkeurige opzoekingen. Na lang zoeken vond men onder het gewelf van den kelder 60,000 IV. in speciën. Dat was een goed begin, maer de grootste verrassing moest nog volgen. In een ander gedeelte van den kelder vond men twee kisten goudstukken, zoo zwaer, dat den vre- deregter en den g re flier, die gekomen waren om de zegels te leggen op den sehameleri inboedel, dezelve ni-t konden opliglen. Kortom de nalaten schap dier vrekkin beliep omtrent 200,0U0 franks

De Denderbode | 1867 | | pagina 2