2i,le Jaer. Zondag, 2(i Mey 1867. JS* 1084. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAI5RS. LIBERALEN VOORUYT GANG. Is het gelooflyk De Grondwet. DEN DENDERBODE Dend. 8-257-258-339-4512-2" l-303-l66-319-l8| Gend, (6-08 vrydag) 7-93 (El«2»3°kl. 7-25 ■iokeren 8-25 8-33 9-45 12 '25 3-16 6-31 Bnis. 7-55 8-32 E(1 23 k') 9-4t 12-01 12-21 2-41 §j •2-58 5-48 E (I" 2» 3' k') 5-53 8-36 8-55 Mech. 5-25 7-25 7-55 K (1 '2 3 kl.) 8-32 E(1 2 3 kl.) 9-41 945 12-91 '2-58 3-16 5-53 6-31 9 8-36 en 8-5.8 E(12 3kl.l 1 Anlw. 5-25 7-25 7-58 EC1 '2 3 kl.) 8-32 E(1 23kl) S 9-45 12-01 2-58 3-16 5-536-31 8-36 8-55 jf l.euv. Thienen Luyk Verv. Landen. 5-25 7-25 jg en 8-32 E l23 kl.) 9-41 9-45 12-01 12 21 2-58 8-30 8-50 12-25 12-42 1-30 3-18 G-2Ö 6-42 8-40(El23kl.) 9-18 Brugge, Ost 7-03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 12-25 12-42 6-20 6 42 Doornvk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)Doornyk niet begrepen 8-50 12-25 12-4-2 3-18 6-20 6-42 Doorn. Ryss. (langsAlh) 8-00 0-00 Ath 2-45 5-50 8-50 Doornyk. Ninove, Geersb. Ath, 8-00 11-55 2-50 5-53 8-55 3 16 6-31 Thienen 8-55 E (1 2 3 kl.) gg Bergen, Quiévrain, Namen, 8-00 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GEND NAER,Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5-35 7-00.—Te Lede staen al de konvoys uylgenomen de Expres.Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys.— Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt Aelst 8-32 2-38 5-48 8-36. Vertrekuren uyt Denderleeuw uaer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. - r VAN LOK EREN NAER. Denderm. 11-00 3-05 Dender m. 4-57 7-40 7-00 11-25 4-57 7-40 1-40 1-40 1-40 1-40 4-34 4-34 4-34 4-34 0-00 7-27. 7-27. 7-27. 7-27 Gend Unique Suum. Dendermonde, Aelst, 7-00 9-35 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-33 10-40 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 Gend, Bruggse, ostende (langs Aelst). 6-33 10-40 van konsse naer Audenaerdc, gend 4-00 8-05 9-50 lï«55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst., Gend. 6-30 E 1 2 3 kL) 7^25 8-10 11-20 12 00 2-15 5-15 6-00 8 t Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-39 8-09 E (l 2 3 kl.) 11-30 11-66 2 96 6-25 8-30 (langs Mech.) 6-51 8-11 10-69 3-38 3-26 7-41 Aelst 7-30 8-09 11-30 11-66 2-25 5-25 5-86 8-25 10-00. Er" VAN brai'ne-i.e-comte naer: Enghien) Geerardsbergen, Sollegem, Gelid, 7-10 9-07 4-15 813 van gend NAEltSollegem,- Braine-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 )S 8 (1 2 Ski.) 815 2-16 5-15 8-15. AELST, DEN 25 MEY 1867. (vervolg). Wy hebben tot hier toe de Brusselsche logie- bazen van d'Alliance alleen aen 't werk gezien om de liberale party te organiseren, aentedryven en opteleyden wy moeten nu ook zien op welke wyze de andere logiën van 't land daerin deel nemen en medewerken. 'T is aen de werkzaemheyd der logiën dat de taek toevertrouwd is van al de kwestien opte- belderen en optelossen die vroeg of laet moeten deel maken van het programma van den liberalen 'vooruytgang, of liet voorwerp zyn van een wets ontwerp voor te dragen in de Kamers. Het eerste gedacht van de logiën op die wyze aen 't werk te stellen komt van den moortel- brogr Grisarwy vinden het in diezelfde rede voering van 15 december 1845, by welke hy bewees dat het magonnismus moest den geest, de ziel en het leven zyn van 't liberalismus. Ziet hier zvne woorden: Men zon moeten een maconniek congres inrig- tenen dit congres zou moeten eenige sociale kwestien aemvyzen welke in de logiën zonden verhandeld worden. Al de logiën zouden hare kommissarissen zen-, den naer 't congres om er de denkwijze van hunne logie voortedragen. Die denkwijzen zouden in het 'congres onderzocht wordenmen zou de eene door de andere verbeteren en een definitief p'an vast- stellen. De princiepen aldus vastgesteld zouden voor thema overgeleverd worden aen al de liberale gazelten die meer of min onder den invloed zyn van 'l order, en op die wyze zouden zy vroeg of laet de overhand bekomen in de publieke opinie. B.\ Grisar stelde eenige kwistiën voor die, volgens hem, behoorden aldus verhandeld te worden de organisatie van 't werk, de pri sons, het pauperismus, den onderstand te geven aen de veroordeelde na dat zy vry gemaekt zyn, de bureelen van weldadigheyd, de hospicën, de bergen van bermhertigheyd en diergelyke democratieke kwestiën zooals hy die noemde. Den voorstel van B.\ Grisar wierd goedge keurd en medegedeeld aen de logiën van-'t land wy zullen later zien dat hy ook aengenomen en uytgevoerd wierd. Bemerken wy in 't voorbygaen dat B.\ Grisar ons hier den uytleg geeft van een feyt welk onze lezers zonder twyfel dikwils bestatigd hebben, te weten, de eenparigheyd met welke de liberale gazetten somtyds al te samen eene en zelfde kwestie verhandelen. 'T is dat zy die kwestie voor thema van de logiën ontvangen hebben. Maer wat willen de logiën met de bovenge melde kwestien van B./. Grisar? Wat hebben zy gemeen met de bureelen van bermhertigheyd enz.? De logiemannen weten zeer wel wat zy willen zy willen aen 't hoofd zyn van al die stichtingen, vooreerst, om de bedieningen 'die Wy ontleenen aen 't Vlaemsche Land de vol gende regelen over de hoogst luysterryke pro cessie welke Zondag te Gend is uytgegaen PROCESSIE TER EERE VAN DEN H. MA€HARIUS. Voorzeker is de stad Gend nooyt ooggetuygen ge weest van eene zoo prachtige processie als degene die zondag aldaer plaets had, en die by duyzende persoo- nen van alle dc kanten van 't en van het vremde had. uytgelokl. Gend was Gend alleen niet meer 't was herschapen door de aenwezigbeyd van geheele paro chiën die waren toegesneld om de godsdienstige pleg- tigheyd by te woonen. Zondag* gedurende den ganschen morgend is de 'hoofdderk van Sl-Baefs opgepropt geweest door eene ontelbare menigte, die zich onder het uytgestrekt ge welfsel verdrong om de goddelyke diensten by te woo nen. De hoogmis is gezongen geworden door Zyne Exc. den pauselvken nuntius by het bof van Brussel. Alle dc konvooyen die omtrent den middag in onze stad aenkwamen, braglen met duvzende persoonen aen, en zonder dc bezondere treynen die ingerigt wierden, zouden er menigten moeten t'huys gebleven zyn. Van met den middag waren allo de straten vvaer de processie moest doortrekken opgeproptmen zou geen appel ter aerde kunnen smyten hebben, zoo men ge- meenlyk zegt. Juyst met den slag van 2 uren is den plegligen stoet op marseh gegaen, defilerende voor de Hoogvvecr- dige bisschoppen die geplaetst waren op den trap palende aen de kapel van den H. Macharius. Van dan er aen vast zyn, aen hunne liberale vrienden te kunnen geven, maer bezonderlyk, omdat die stichtingen voor hun krachtige middels zyn om hunnen verderflyken invloed op het volk te ver- spreyden. En wat mogen de logiemannen daer over in hunne logiën en in hun congres te redeneren hebben Hewel, die stichtingen benevens nog andere zoogezegde menschlievende inrichtingen moeten reglementen hebben die de moortelbroérs de noodige middels verschaffen om tot hunne inzigten te komen by gevolg, is het niet de moeyte weerd dat zy wel onderzoeken op welke wyze zy zich van die stichtingen moeten bedie nen, om al degene die er willen van genieten, onder't bedwaftg der logiën te brengen? Is het niet de moeytq weerd dat zy wel overwegen, welke middels zy moeten werkstellig maken, om te bek'omen dat degene die huiinen toevlugt nemen tot die stichtingen, hun geloof ten pande stellen voor den onderstand dien zy vragen Maer is het gelooflyk dat de logiemannen met hunne stichtingen van weldadigheyd hei volk zoeken te exploiteren in zyn godsdienstig wel- zyn Of het gelooflyk is Onze lezers herin neren zich de samenspraek die onlangs plaets, had te Antwerpen, tusschen eenen directeur van een dusdanig gesticht en een arm vrouwke die hem in haren dringenden nood eenigen troost kwam vragen. Het vrouwke kon alles bekomen op conditie dat zy en hare kinderen aen hun geloof verzaekten; ihaer gelukkiglyk'het vrouwke wederstond aen de bekoring en zegde dat zy liever had van honger te sterven daifi haren God te verloochenen. En wat willen de logiën met het pauperismus, de organisatie van 't werk, enz.? De logiegasten van d'Alliance hebben in 't programma van het liberael congres gezet, dat zy den stoffelyken toe stand der werkklassen willen verbeteren zou het misschien daerom zyn dat de logiën zich bezig houden met over dusdanige kwestien te redeneren Een ander magonniek kopstuk zal ons diesaengaende zeer merkweerdige inlichtin gen geven, zoo als wy in ons volgende artikel zullen zienj 'T is noodzakelyk dat men die man nen daer over zelf hoore spreken, want anders zou men er niet kunnen geloof aen geven. Volgens het plan dan van B.\ Grisar, al die kwestien en veel andere waer de liberhaters van 't liberael congres nooyt zouden durven aen den ken hebbenbehoorden aldus opgehelderd te worden in de logiën en deel te maken van het programma van den liberalen vooruytgang. Wy hebben nog het laetste woord niet van dat pro gramma en aengezien er nog veel eenvoudige menschen zyn die niet begrypen waer de logie mannen en hunne liberale bondgenoten met ons catholyk Belgenland naer toe gaen, wy zullen nog meer dan eens terugkomen op het geen er in de logiën omgaet. Voor 't oogenblik willen wy alleenlyk de aen- dacht van onze lezers vestigen op liet geen er hier sedert eenige weken omgaet, 't is te zeggen, op de handelwyze van onze Aelstersche fiber- haters, ten opzigte van 't werkvolk. af Kon men zien dal alles wat men gezegd had van de rykheyd en de hccrlykheyd der processie, ten minsten niet overdreven wasook verwekte den stoel eene algemeene bewondering. Men wist niet wat eerst na zien alles was verrukkend/ en vaD den besten smaek. liet voorbylrekke.n der processie duerd ééne uer en half, en 't is slechts kwart voor vier uren dat de Hoog- weerdige bisschoppen zich op gang konden begeven, te midden der schoon viersierde siraten. Onder oil oog punt nog moeten wy onze medeburgers pryzen om dat zy gewedievierd hebben ten eynde de plegligheyd te vereeren. Er waren by honderde huyzen die echte voor beelden waren van ryke versiering. Wat nu den stoet aengaet, welk deel moeten wy bezonderlyk pryzen Hier is onze verlegenbeyd groot niets was gemeen in de processiealles was bewon deretisweerdig. Moeten wy spreken van den schoon uylgedoschten groep van *het instituut Sl.-Amanö, van den prachligen en kostelyken stoet die het kollegie van Slp-Barbara had samengesteld Moeten wy dit of geen godvruchtig werk noemen, zoo als de II Familie,* St.- Vincenlius-a Paulo, rlen groep van St.-Pielers-Penning, enz., enz.? Dan is het behoorlyk en billyk dat wy geheel de processie beschryven van het erne eynde tot het ander, dal wy in alle de byzonderheden treden van al die kostelyke groepen maer dan ook moeten wy ten minsten dry bladen hebben zoo groot als het onze. Elk godsdienstig werk, elk genoolschap, elke paroctiie heeft magtig bygedragen om de processie te verheer- lyken, en de algemeene poogingen zvn ten vollen gelukt. Zeggen wy noglans een woprd van de bezondersle Onze Aelstersche liberale vooruytgangers schy^- nen zoo wel te verstaen wat de logiebazen van de Brusselsche Alliance wilden zeggen door die woorden van huil programma. Verbetering van den zedelyken toestand der werkklassen. Vol gens onze liberale vooruytgangers, ook is er zedeleer en zedeleer, er is de christelyke zede- leer die van hunnen smaek niet is en welke zy verwerpen, en de vrye zedeleer die hun zeer behaegt en welke zy voorstaen. Er is de chris^ telyke zedeleer van de welke zy het volk afkee- ren, en de vrye zedeleer welke zy .aen 't volk voorhouden. Onze Aelstersche liberhaters weten dus wat zy doen als zy aen onze brave werklieden 't mes op de keel zetten om ze te doen verzaken aen alle catholyke stichtingen die voor bezonder doel wit hebben, de verbetering van hunnen zedelyken toestand volgens de christelyke zedeleer en van den anderen kant., zy weten ook wat zy willen met hunne liberale stichtingen, zoo als liberale scholen, liberale danszalen, liberale komedien, liberale volksboekeryen, liberale vertooningen van wassen beelden en eerlooze printen, enz., enz... 'T is daer, 't is in de vrye zedeleer volgens hun dat het volk de verbetering van zynen zedelyken toestand moet zoeken. Het komt nog al wonder voor dat sommige van die liberale vooruytgangers zich nog uyt- geven voor goede christenen, dat zy nog hunnen paesschen houden. Maer neen, noglans, dat is zoo wonder niet. Judas den Iscarioter, terwyl hy bezig was met zynen goddelyken Meester te verraden, gaf zich ook uyt voor nen goeden Christenen, hy hield ook zynen paesschen. En welk was er't gevolg van voor den verrader? Die zoo christelyke liberale vooruytgangers heb ben het waerschynlyk nog niet vergeten dat zy er aen denken en maer wel onthouden dat ge- woonlyk dezelfde oorzaken dezelfde uytwerksels hebben. Maer het volk is nu nen keer te meer verwittigd wilt het van zynen ondergang be- waerd worden, flat het de rampzalige liberhaters- principen verfoéye en ze vlugie gelyk de pest. zonder die verfoeying, zonder die vlugt, is zyne zedelyke en stoflelyke ruine verzekerd. In 't jaer 1794 is het fransch republikaensch dwangbestier in ons land gekomen. Hoe vele vryheden heeft ons land sedert dien verloren Den opsteller van de Paix .houd zich met den opzoek bezig. Geholpen door eeuen oudpn regts- geieerden, is hy zoo verre gekomen in zynen arbe.vd dat hy van nu af weet dat er thans dry keeren zoo veel strafwetten zyn als vóór 1794. En ons gouvernement kapt nog dagelyks tak ken af van den boom der burgerlyke vryheyd. Boete en gevangzitting, (by herval) 'zyn vast gesteld tegen de vreedaerds ten opzigte van bees ten. Uyt den uytleg van M. Bara blykt dat hier door niet alleen verstaen worden de hanenge vechten, maer nog het aen'spannen van trekhon den. het blinden van vinken, het doorsteken van den steert der eykronkers, enz. groepen van elke parochie S. Jan-Bnpiisla mag zioh beroemen over bare kon- frerie van den Levenden Roozenkrans en over baren groep van de slrydende, de lydende en zegepralende Kerk vry hcerlyk en mot de beste goest samengesteld. De parochie van Sle-Anna bchaelt veel eer over bare groepen van de 1111. Jnacbim, Anna en Jesus, en van den H. Macharius. be palroonagie der paroctaie'verdienl ook grooten lof. De parochie van don 11. Slepbanus was vertegen woordigd door den groep der U. kindsbeyd en de kon- frerie van 0. L. Vrouw van llalle, enz.; maer wat heb ben de inriglers dier groepen loch moevle gehad om alles zoo wonder en met zoo goeden uylslag ie ver- rigten Daer na volgde den groep der inwooners van llalle, die de algemeene goedkeuring wegdroeg. Bravo, parochie van den II. Kersleere zy aen u voor uwen groep van de palroonagie der Jonge Dochters die, lofzanger, zongen en voor dengenen van den Zalig maker. Oninogelyk van iels sierlvker en koselyker lom loon te spreyden. De parochie van S. Pielers verdient allen lof voor bare groepen Ier eero van den 11, Pelrus en van O. L. V van den oever. Zy waren inderdaed verrukkende. En Akkergem dan Het geen deze parochie len Loon had gespreyd was alleen eene ryke en majestevlvoile processie: den groep van de Gedurige Aenbidding wierd bezonderlyk aengemerkt en geprezen. Ware er eenen prvs le bekomen voor de schoonste groepen, de parochie van Sint Mictiie.ls zou met byval mogen mededingen 't was een algemeenen kreet van verrukking toen den groep der verheerlyking van hei De hanengevechten zyn verboden. De hals- brekeryen, peerdenloopen genoemd, blyven be- taeld worden met het geld van 't volk. Den zandverkooper mag zynen hond niet meer aen de zandkarre spannen. Hy mag er zyne kin deren aen spannen. Het uytleggen der droomen word gestraft. M. Bara gelooft aen de'toovery! Onze grondwet is eene brave, eerlyke, deugd- zaem oude vrouw. Spytig is 't dat meestal hare tanden uytgetrokke» zyn. Gevoelende en wetende dat de zoo dyvaze als pretentieuse vergelyking die II' De Ryck publiek op het stad buys gedaen heeft tusschen zyn eygen zeiven en II' Bethune, eene onverschoonbare beestigheyd is, die alle ordenielyke lieden zoo binnen als buytên de stad in eeneii iuydruchtigen schaterlach heeft doen schieten, zoeken de Ver-. óonrfschryvers, door listige advokatenstreken, die kwestie stillekens van kant te schuyven. En waerom zoeken zy dit'; Wel omdat zy ontwaren dat het publiek zich op de kap van M, De Ryck nog al wel verlustigt en telkens dat liet dezen grrrrooten schepen ziet zich de verregaende belagchelykheyd errinnert van de peerdenvj'g die, by gevolg, onder nen hoop appelcienen in 't water geraekt, uytriep ll'.i/ komen afgedreven Nogtans, zoekende het standbeeld dat Wy aei) M. De Ryck beloofd hebben te zien opregten als hy of de recruten de dry simpele vraecjes die wy hun gedaen hebben, wel beantwoordden, kronkelen zy zich gelyk gevilde palingen. Maef och arme hunne antwoord is een zoo ellendi» beestje, dat wy er moeten aen renonceren M° De Ryck een standbeeld te helpen opregten ten ware hy, zyne verregaende pretentie niet 'kon- nende bemeesteren, zich ook al zou vergenoegen op nen eenvoudigen abeelen k.kstoel geplaetst te worden. Is hy daer liefhebber van, dit is maer een kleyn kostje en 't zal hem net staen. En wat zeggen M. De Ryck of de recruten in hunne antwoord 1° Dot zelf zyne fortuyn maken nog al veel versland vereyscht. Maer, o gy ongelukkige knoeyers, beziet, on- dervraegt, onderzoekt al uwe liberbaterskopstuk- ken, die tot de fortuyn gekomen zyn, en gy zult- moeten bekennen dat verre het allergrootste deel de allergrootste doramekoppen zyn. die zich door een koppel doortrapte kwanten iaten exploi teren en liberael zyn zonder te weien wat libe- ralismus is. Hadden die onnoozelaers verstand noodig gehad om ryk te worden, voorzeker zou den zy in den kruywagen gelegen hebben ir* plaets van met peerden en koetsen te ryden. En heeft M. De Ryck hier zyn Fortuyn zelf ge maekt, de Aelstenaers zeggen wy willen 't ge— looven, hy heeft lang genoeg aen 't scliotelkeri; gezeten. Als men menigvuldige vette posten met- nen keer bekleed en daer rond de twintig jaren de voordeelen van mag opstryken, dan heeft men-. Kruys verscheen alsook dezen der konfrerie van bef. H. Hert Eer en lof aen de parochie van S Michiels Daerna kwam de parochie van S. Jacobs, die ook uytmuntte, bezonderlyk door haren groep verbeeldende de konfrerie der Heylige Dryvuldigheyd, die rvk en schoon uytgedoscht en in de beste' orde gerangschikt,1 was. Zeggen wy dat de parochie van S. Nikalaes lof ver- dient voor haren groep van 0. L. Vrouw van Slrafen - onmogelyk van iets bekoorlyker ten toon te spreyden;. De* groepen van St-Baefs waren verrukkende de weezen van St-Baefs, de groepen van 0. L. Vrouw va.11 Salette, van de Onbevlekte Ontvangenis en byzonderlyk, de verheerlyking van den H. Mpeharius trokken ai de oogen op zich, en men hoorde niets ander» dan- lof. Na de geestelykhevd, kwamen HH. Hoogw. de bis- schoppen van Namen, Brugge, Hebron en Lnylc de relikwie-kas van den H. Macharius voorgaende en het volk zegenende. Men bemerkte, alsdan Z. H. rlen bis schop van Gend en Zyne Eminentie den kardinael aerls- bisschop van Mechelen. Mgr. den bisschop van Doornyk en Z. Exc. den nun tius hebben geheel de processie niet kunnen bywoonen uyt hoofde van vermoeydhevd. De leden der konfrerie van den H. Macharins volgden den stoel, die gesloten wierd door de ruytery. Op het Arteveldepleyn heeft Mgr. Bracq eene aoji- spraek gedaen en Zvne Em. den kardrnael van MechelUn beeft den zegen gegeven. Wy herhalen het, nooyt heeft Gend ooggetuvge y air zulk een heerlyk, prachtig en deftig schouwspel wc est,

De Denderbode | 1867 | | pagina 1