Provinliale kiezingen. Traktaet belrekkelyk Lux emburg. De arme fabriekwerkers. Wat Antwerpen aecgaet, reeds in 1566 door de beeldstormera geplunderd, 't is in de zelfde omstandigheden dat de Spanjaerds, den 4 novem ber 1576, deze ongelukkige stad door plundering, moord en I) and byna vernietigden. Maer Don Juan van Oostenrvk kan daeraen geenzius pliglig zvn, a en gezien hy slechts in ntey 1577 in Bra- hand aenkwam, en, reeds voor zyne aenkomst, al de spaensche troepen uyt het land had doen vertrekken, en de belgische sterke plaetseu aen Belgische troepen overleveren. Overigens, om het kort te maken met Marnix, weet gy wat voor vryheyd van geweien en gods dienst wy aen dien zoogezegden held des Vader lands en der Vryheyd (Verbond 12 Mey) zouden te danken gehad hebben, indien by in zyne onder neming gelukt had De zelfde vryheyd, advokaet, die waerschynlyk gy, en voorzeker g'heel 't francmaponsgespuys oits hedendags nog wenscht, de vryheyd, die Marnix's meester en boezemvriend, Willem van Oranje, in Holland ingevoerd heeft, namelyk De vryheyd van geenen anderen godsdienst openlyk te mogen belyden dan den proteslaut- sclien godsdienst De vryheyd van al onze schoone kerken aen Geuzen-Dominés te moeten afstaen, zoowel in sleden .als in dorpen De vryheyd van zells in onze buyzeri geen Crucifix noch Lieve Vrouwbeeld te mogen plaet- sen De vryheyd van het beeld onzes gekruysten Zaligmakers van de kerkhoven endekruyssen van de kerktorens te zien afwerpen, in stukken slaen en vervangen door wereldsehe pronkstukken, zooals te Rotterdam, waer men ter plaets waer Ons Heere stond, het standbeeld stelde van den inboorling Erasmus, 't geen den grooter dichter Vondel spottend deed uytroepen Och is het locli niet jammer, dat Christus was geen Rotterdammer!. Daer is de vryheyd die Marnix ons zou geschon ken hebben, ware hy er in gelukt ons onder het dwirigelandig jok van den prins van Oranje te brengenDaer is den held van ons liefste catholyk Vaderland I 11 Dat de liberhaters vooruytgangers met hunne eygene duyten eeu standbeeld opreglen aen den liberhater'held Marnix, om hem te verheerlyken als kerkdief, als geloof-en reliegiehater, als bloed- dorstigen revolutionnair, als ontuchtigen liedjes zanger, als volksverleyder, als koning-en landver rader, daertoe hebben zy regt en daer hebben wy niets tegen te zeggen, ten zy dat hunne handel- wyze daerin overeenkomt met hunne principen. Maer dat zy daertoe het geld van de catholyken besteden, dat is eene vraekroepende schelmery, eene schelmery waerdoor schelmen alleen door en by huns gelyke konnen verheerlykt worden. Waerom durven onze liberhaters-vooruytgan- gers niet openlyk bekennen 't geen zy zoowel meenen, te weten, dat de hoedanigheden van kerkdief, geloofs- en godsdiensthater, bloedzuch- tigen revolutionnair, vuylen liedjeszanger, ko ning-en landverrader, die wy in Marnix schand vlekken, juyst de redens zyn die hun bewegen om aen Marnix een standbeeld op te regten Vreezen zy dat hunne liberale dupen de oogen zouden openen en zich acliteruyttrekken O die huychelaers Als ge nog over historie redeneert, opperhoofd van-'t Verhond, 't zy over Damhouder, 't zy over Don Juan Van Oostenryk, 't zy over Marnix, wy verzoeken u zulks te doen met bedaerdheyd, met reden en fatsoen, maer niet als nen razenden dolleman den snoever te spelen, want uw onnoo- zetliedje van: Denderbok, Denderkwant, Den- derhond, Denderstudent enz. enz. maekl u zoo belagchelyk als ge groot zyt. 'T is wel te zien, zeggen de menschen, dat den advokaet uyt 't Verbond ongelyk heelt, hy vind geene gegrondde redens om zich te verde digen, hy valt uyt met 't schuym op de lippen in alle slach van onbeschoftheden en smaed- woorden hoogstens weerdig van nen miskweek- ten straetjongen. Zou dit eenen van die zoogezegde kiessche heeren zyn, vragen de menschen, wiens vel voor geen geld te koop is Waerlyk men zou zeggen dat hy zyne educatie ievers langs de vaert ge- riaen heelt. Die kieschheyd is niet hooger te schatten, zeggen de andere, dan alle andere hoedanig heden van 't Verbond. Iedereen kent nog zyne verfoeyelyke leugens en laster tegen de geeste lyke onderwyzers. Iedereen ziet nog hoe het, in zyn evgen net gevangen, gedurig ligt te spartelen om er uyt te geraken, en geen mogelykheyd vindende.' nu het lartuffenmasker aentrekt zeg gende dat het de zoogezegde veroordeelde geeste- lyke onderwyzers niet wilt noemen, uyt eerbied voor het priesterdomterwyl het in zyn N' van Zondag met volle grepen van zyn vuylste franc- maconsmodder werpt op de bisschoppelyke kol- legiên en geestelyke gestichtenEn waerom dit Wol omdat er op 200 studenten in eeri dier kollegiën eenen slechten gevonden word, die ook het liherhatershypokrietenniasker aengetrokken had, gelyk den sehrjver van 't Verbond zoo dik- wils aentrekt, als hy protesteert van zynen eer bied voor Kerk en Godsdienst, en ten zeilden tyde Kerk en Godsdienst, in den persoon van priester en religieus, door den modder sleept.... O de walgelyke huychelary Maer zeg ons eens, Verbond, als er onder 200 studenten van een bissehoppelyk kollegie, onder 't uytsluytelyk beslier van priesters, nog eenen slechten gevonden word, hoe moet liet dan gaen in de liberhatersfrancmaconskollegiën. waer geen priester is, en by gevolg noch ohrislelyk ouder- wys, noch christelyke zedeleer gegeven worden waer, in plaets van geestelyke bestierders, man nen aen 't hoofd slaen die hunne eygene kinde ren doen sterven gelyk beesten, zonder priester, zonder biechten, zonder H. Communie, met een woord zonder HH. Sacramenten, zeg ons eens hoe het daer gaet All I wy weten het maer al te welden boom heell reeds zyne vruchten gegeven voor het standbeeld van B.'. Verhaegen, alwaerhet catho lyk Helgiën met schrik en gruwel uyt den mond der jonge leerlingen den vennaledydensweerden sehandkreetWeg met den Messias Weg met het Roomsch-catholyk Gei.ooe heeft moeten hooren... liet monsterachtig kongres van Luyk heefi ons ook geleerd dat men maer naer zommige liber- haiers-francmaconsgestichten hoeft te gaen om volmaekten schobbejak, volmaekten booswicht, volmaekten godsverloochenaer en volkomen ge- loofsverzaker te worden. O Verbond! Irek eerst den balk uyt uw oog, eer gy u wilt bemoeyën liet strooyken uyt die eens anders weg te nemen. Nog een woordje voor slot. Het slecht vrouw volk, zegt gy, slimmeriks, dat Brussel bewoont, komt ten grooten deele van den buyteu. Dit is mogelyk, maer weet gy waerby dit komt? Dit komt 'liierbyt° Dat de liberhatersmöortelgasten hunne wervers naer de dorpen zenden om de buytenmeysjes naer Brussel te lokken onder voorwendsel van liaer selioone en winstgevende posten te beschikken;-2° Omdat de liberale mak kers met hunne onafhanglyke zedeleer de paro chiën gaen exploiteren om er zooveel slagtoffere temaken als zy konnen3" Omdat die ongeluk kige en misleydde schepsels in hare catholyke parochie liaers gelyken riietmeéi' vinden, en den rampzaligen weg dien het liberhaterslicht liaer heeft leeren kennen niet meer konnende bewan delen, wat doen zy? Laet ons naer Brussel gaen, zeggen zy, by de liberalen zullen wy wel gekomen zyn, by die liefhebbers dei' vrye zedeleer zullen wy gemakkelyk kost en schoone kleeren krv- genZiet daer, Fcrfionrfmannen, den warén grond van de kwestieNeemt nu een snuytje en mediteert Zaterdag is de Kamer de Volksvertegenwoor- digérs uyteen gescheyden om, gedurende dezen zittyd niet meer byeen te komen. Al wat de mi nisters wilden, heeft de meerderheyd gestemd. In de avondzitting van vrydag was de leening van 60 millioenen franks aen het dagorde. Die leening eerst bestemd om in militaire onkosten te worden verkwist, is noodeloos geworden by- gevolg van het sluyten des vredes, niettemin heeft het ministerie dien last aen het volk willen op leggen, want liet heeft vele gaten gemaekt, en het moet ze stoppen. Het verledene jaer heeft liet, zonder aen de Kamer de permissie te vragen, 7 millioenen franks verspild in onnullige wapeningen den yzeren weg brengt min op dan andere jaren 'door het dwaes beleyd van 51. Van der Stichelen, en daer ook is er een gat te stoppende fortifikatiën van Antwerpen vragen ook nog een twintigtal millioentjes, en daer voor zal de leerling gebruykt worden. In den redetwist die vrydag avond plaets greep, heeft M. De Laet deliig 51. Frère op de duymen geklopt. Men weet dat den lioogmoe- digen minister daegs te vooren verklaerd had dat hy, volgens beliefte, geld zou verteerd heb ben zonder de Kamers te raedpiegen, zelfs toen zy zouden vergaderd zyn. 'T is tegen die despo- tieke leerreden dat M. De Laet krachtdadig pro testeerde, de regten van het Parlement verde digende en den minister beschuldigende van zyueu wil boven den wil der Kamers te plaetsen. Zich genepen voelende, beweerde 51. Frère dat 51. De Laet zyne woorden vervalsclite, maer den achtbaren vertegenwoordiger van Antwerpen beriep hem op het uazigt des geschrifts van de snelscliryvers onderzoeken wy het, zegde hy, en wy zullen zien wat uwe beschuldiging weerd is en den minister deynsde achteruyt. Neen, neen, riep 51. Jacobs, hy zal geene uyt- leggiug geven, want hy kan zyne liaudelwyze niet verregtveerdigen. 51. Frère schuymbekte van kwaedheyd toen 51. De Laet er byvoegde Ik ben al te victorieus. .Maer dan kreeg liet tussclienval eeri steertje een gendscben gedeputeerden, den heer D'Elhou- gne, die nog van den ganschen zittyd zynen bek niet had geopend, stond regt, en verdedigde 51. Frère, doch zoo lomp en zoo onbehendig, dat zyne reden gelyk gaven aen M. De Laet, die het aenslonds zonder tegenspreek deed aenmerken. De leenirfg van 60 millioenen franks is gestemd met 63 stemmen tegen 13 en 3 onthoudingen. Er zyn 14 leden der regter zyde die met de meer derheyd hebben gestemdten hunnen opzigte herhalen wy ons gezegde, dat hunne liaudelwyze niet logiek is het ministerie in niets betrouwen, en hem millioenen ter hand stellen, kan toch niet samenstaen. De Kamer heeft ook de wet aenveerd die de Kompogiiie van liet Westen ontslaet van liet ma ken der spoorbaen van Audetiaerde naer Gee- rardsbergen. In de zitting van zaterdag, heeft zy aenveerd t" met eenparige stemmen de kunst- en letter kundige overeenkomst tussclien Belgiën en Zwit serland gesloten 2" met 54 stemmen tegen 13 en 4 onthoudingen, de wet over de onteygening per strepen. Daerna is de Kamer voor onbepaelden tyd uyt een gescheyden. Zaterdag heeft den Senaet au galop kredieten van millioenen en leeningen idem gestemd. 5Ieu wierp liet geld naer den kop der ministersniet te verwonderen dat zy er een zoo goed gebrtiyk van maken. In twee ure en half heeft den Senaet aenveerd 1" een krediet van 8 12 millioenen voor vernieuwde geweeren 2" een idem van 160,000 franks voor onkosten getlaen ter gele- genheyd van den cholera 3° eene vraeg van Ir. 578,774-72 voor het ministerie van binnen- landsehe zaken 4° eene andere van 75,000 fr. voor werken verrigt en waervan er niets meer bestaet in den polder van Ruypenbroeck 5° de leening van 60 millioenen franks 6" eenige by- hoorige wetten. Na die geldstemmir.gen is den Senaet uyteen gescheyden, (Vlaemsche Land). Maendag heeft er eene provinliale kiezing te Wetteren plaets gehad twee kandidaten bevon den zich op rang M. Marcelin. Schollaert, advo kaet te Gend, die 153 stemmen bekomen heeft, en M. Leirens, notaris te Wetteren, die gekozen is geworden mei 228 stemmen. Eeii dagblad bestempelt M. Leirens met den tytel van liberalen kandidaetwy weten niet of die bepaling nauwkeurig is, voorzeker geven wy den voorkeur aeu de kandidatuer van M. Schol laert, wiens voortreffelyke en vaste princiepen gekend zyn, .maer wy vernemen dat den toestand den volgenden is M. Schollaert was eerst door al de catholyken van Wetteren voorgedragen ge worden, en zyne kiezing scheen zeker, toen de kandidatuer opgekomen is van M. Leirens welke vele catholyken ondersteund hebben, beweerende dat den laetstgenoemden in den provintialen raed de catholyke belangen voorstaen zou. Te Oostende is M. Aug. Jean provintialen raedsheer gekozen. Ily had geenen tegenstrever. Te Brussel zyn tot provinliale raedsheereri gekozen MM. Francqui, professor der universi- teyt van Brussel, Fontaines en Defuisseaux, ad- vokaten. Op meer dan 7,000 ingeschrevene kiezers, zyn er maer 482 gaen stemmen. Te Sl.-Joost-ten-Noode, was er worsteling tusschen twee liberalen, MM. Tiberghien en Ryckxden eersten heeft 420 en den tweeden 395 stemmen bekomen M. de Formanoir de la Cazerie, catholyken kandidaet, had er 59. Nie mand de volstrekte meerderheyd hebbende, is er tot eene ballotagie overgegaen tusschen de twee eerstgenoemde. Mr Ryckx is gekozen.. Te Namen, is M. Doiixchamps, catholyken kandidaet, tot provintialen raedsheer gekozen. Tc Landen (proviutie Luyk), is. M. De Fe- straets, catholyken kandidaet, gekozen door 147 stemmen tegen 96 gegeven aen M. Sneydete, liberalen kandidaet. M. P. Recq, koopman Ie Mons, had by testa ment eene som van 24 duyzend guldens gegeven met last van 't inkomen daervan Ie besteden lol eene dagelykschc gelezene mis, tol een jaergetvde, tot eene wekelyksche brooddeeling aen den armen, lol eene jaerlyksche deeling van beddegoed, enz. Nu en dan mogt het overschot, volgens gevers wil, gebruykt worden tot betaling van schoolgeld voor bloedverwanten, en om ze te plaetsen in godsdiens tige gestichten goedgekeurd door de Rerk. Wat doel M. Bara? Hy zend missen, jaerge- tyde, brooddeelingen, beddegoed, familie, gods dienstige gestichten, allemae! naer den weêiTiclu. Hy pakt de somen geeft die gehoopt en geduwd aen de provinciale beurzen kom missie. Daer zal zy kunnen gebruykt wordeD voor ongodsdienstig on- derwys. Art. 4. Z. M. den koning der Nederlanden, groot hertog yan Luxemburg, behoud de banden die gezegd gróót hertogdom aen het huys van Oranje-Nassau hech ten, krachtens de traktaten welke dezen Staet onder de souvereyniteyt van Z. M. den koning groot-hertog, zyne afstammelingen en opvolgers geplaetst hebben. De regten die de bloedverwanten van mannelyke zyde van het huys van Nassau bezitten, op de erfenis van het groot-hertogdom, krachtens dezelfde traktaten, zyn behouden. De hooge verdragsluylende pariyen aen veer den deze verklaring en nemen er akt van. Art. 2. Het groot-hertogdom in de grenspalen, aen- gewezen door den akt by hel traktaet van 19 april 1839 gevoegd, onder de waerborg det\hoven van Oostenryk, Vrankryk, Engeland, Pruysen en Rusland, zal voortaen voor eeuwig éenea onzydigen Staet uytmaken. Het zal gehouden zyn deze zelfde onzydigheyd jegens de an dere Staten na te gaen De hooge verdragsluylende pariyen verbinden zich het princiep van onzydigheyd te eerbiedigen, m liet tegenwoordig artikel bepaeld. Dit princiep' is en blyft geplaetst onder de bekrachtiging van de gezamentlyke waerborg der ondergeteekende mogendheden van hel tegenwoordig traktaet, ter uytzondering van Belgiën, die zelf een onzydigen Staet uylmaekt. Art. 3. Hel grool-lierlogdom van Luxemburg, krach tens het voorgaende artikel onzydig verklaerd zynde, word de behouding of de daer,stelling van sterke plaet sen zonder noodzakeiykheyd en zonder reden van be- staen. Dien ten gevolge is er gemeenzamelyk over een gekomen dat de stad van Luxemburg, voorga-endelyk onder militaire betrekking, als bondgenootscliappclyke sterke plaets aenzien, zal ophouden eene versterkte stad te zyn. Z. M. den koning grool-hcrtog behoud zich het regt in deze stad hel getal troepen te onderhouden, welke gevergd zyn om liet goed orde te handhaven. Art. 4. Gelykvormiglyk dc bepalingen, in de artikels 2 en 5 begrepen, verklacrl Z. M. den koning van Pruy sen, dat zyne troepen voor als nor in de sterkte van Luxemburg garnizoen houdende, hel bevel zullen ont vangen van tol de ontruyming der plaets over te gaen, onmiddelyk na do uytwisseling der bekrachtigingen van het tegenwoordig traktaet. Men zal op-vol gently k beginnen met er de artillery, het oorlogstuyg en de voorwerpen weg te nemen welken d-eef maken der begiftiging van gezegde sterke plaets. Gedurende doze bewerking, zal er moer het noodig deel troepen ver- blyven, om het oorlogsmater-iael te bewaren en er de vervoering van te doen, die zoo haest mogelyk zal ge schieden. Art. 5 Z. M'. den' koning groot hertog, krachtens de regten van souvereyniteyt die hy over de stad en de sterkte uytoefent, verpligtzrch van zvnen kant, dc noodige maatregels te nemen, ten eyndo deze sterkte in opene stad en plaets te veranderen, by middel eener slechting die Z. M. genoegzaem zal oordeelen om de inzigten der hooge verdragsluylende partyen te vervullen, in het art. 3 van het tegenwoordig traktaet uylgedrnkl. Ge zegde benoodigde werken zullen onmiddelyk na het vertrek van het garnizoen aenvang nemen. Zy zullen uytgevoerd worden met al de omzigtigheyd die de be langen van de inwooners der stad vergen. Z. M. den koning giool-herlog belooft daerenboven dal de versterkingen dei' stad Luxemburg, voor het toekomende, niet zullen herbouwd, en geene hoege- uaemde militaire inrigting zal behouden of daergesfeld worden. Art. 6. De ondergeteekende mogendheden van het tegenwoordig traktaet bestatigen dat de ontbinding van het doylsch Bondgenootschap, gelykelyk de ontbinding van hel verwantschap heeft te weeg gebragl, T welk bestond tusschen de hertogdommen van Limburg en Luxemburg en liet Bondgenootschap hier uyt volgt 'dat de betrekkingen wa'er van er gewag is in de artikels III, IV en V van net traktret van 19 april 1839, tusschen helgroot hertogdom en zekere grondgebieden, aen het hertogdom van Limburg loebeboorende, nu opgebonden hebben te beslaen, gezegde grondgebieden lot hel ge heel behoorend deel van liet koningryk der Nederlanden voorts afhangende. Art. 7. Hel tegenwoordig traktaet zal bekrachtigd en de bekrachtigingen zullen te Londen, binnn< n den tyd van vier weken of eerder mogelyk zynde, uytge wisse ld worden. Ter oorkonde van w elke de respektieve mogendheden liet géteekend en er den zegel, hunner wapens op ge plaetst hebben. Gedaan te Londen.11 mey 1867. Stanley, Apponyi, La lour, d^ Au very tie, d'Azeytio, Ben- tinckVan de Weger, Tornuco, Servais, Bernstoff, Brunnow. Verklauing. Men is hier over eens dat het art, 3 geenszins de andere onzydige mogendheden verbied van hunne sterke plaetsen en andere middels van verdediging te behou den. en des noods te verbeteren. (Volgen de zelve handteekens.) Wy verleenen aen den volgenden brief van een braven werkman volgeern eene plaets in ons blad. Wy bepalen ons hier en daer eene kleyne verbetering aen den schryfstiel toe te brengen, zonder aen de gedachten het minste te veranderen, en bevelen er de overweging van aen wien het aengaet. Is het lol des werksmans nog niet bitter ge noeg, dat men ondanks de duerte der levensmid delen, het gedurig vermeerderen der huyshuren het onmogelyke van zich genoegzaem te voeden en de geringheyd der dagloonen men nietlegen- staende dit alles, dit lot, zeg ik, nog zuerder, nog harder wilt maken Oh gy allen, die door uwe kolossale schouwen, het hemelgewelf als met pilaren schynt te willen onderschragen, keert eens twintig, dertig jaren terug, en zegt mv of het alleen door uw vernuft* door uwen naem, door uwe bekwaemheyd is dat de fortuyn u begunstigd heeft, dal gy zoo wel in de verte als in de nabyheyd uitgestrekte bosschen, lauderyën, weyden, huyzen aenkoopl, dat gy in prachtige kastëelen woont, dat gy in weelde als versmoord ligt, dat uwe namen vermaerd zyn, zegt hpl my, of het niet ten deele door medehulp en met het zweet uwer arme broederen is dat gy ryk geworden zyt of uwe rykdommen machtig vermeer derd zyn geworden Deze uwe broederen, Mynheeren, benyden uw geluk liiet noch uwe weelde, noch uwe schatten zy vergenoegen zich mei het schamele stuk droog brood dat gy hun toewerpt, dat zy met vrouw en kinderen deelen en met meer genot, geluk en voldoening smaken dan gy aen uwe groote mael- tyden, waer er dikwyls op eene uer meer door de keel vliegt, ydan een werkmans huyshouden op eene gansche week kan genieten. Uwe werklieden welen dit, noglans zy zyn niet afgunstig, zy wenschen u zelf nog meer voorspoed en om dezen voorspoed te betrachten is Tdatzy van 's morgens vroeg voor uwe poorten slaen, gereed om op het minste leeken alle uwe wenschen te vervullen. Zy wvden hunne krachten en gezond^ hevd, alles aen uwen dienst, zelf hel levensgevaor waer zyzich dagelyks aen uwe machienen blootstel len, vooi uwe intresten de dood zelve trotserende, worden zv alle dagen gedurende dertien volle uren uwe slaven. Reeds duyzende hoofden zyn gevallen, drryzende' menschen levens zyn, sedert eenige jaren, geslaeht- olïerd om de slaverny uyt den geest der menschen te vagen, en wy, iri ons vrye Belgenfand, in ons vaderland, in onze geboortestad, moeten geiuv- gen zyn van slaverny en onze goede fabriekwerkers- met den naem van fabriekslaren in liberale dag bladen hooren bestempelen. Meesters van fabrieken, hebt gy wéf het recht uwe broeders zoo te handelen, moet gy niet te vreden zyn van uwe werklieden wanneer zy voor een spotprys dagelyks met het zweet huns aen- sclvyns uwe schatten helpen vermeerderen, hebt gy wel reden van klagen als uw werk wel gedaen is en uwe intresten beneersligd worden Waerom dan van de zeven dagen der week, waervan zy er zes voor u alleen besteden, waerom ontneemt gy hun de vryheyd van den zevenden dag Ie gebruyken zoo als zy het begceren en wenschen?" Zy werken voor u niet op den Zondag, gy betaelt hun niets voor den Zondag, by gevolg gy hebt geen recht een werkman, buyten uwen dienst en wanneer gy hem niets betaelt, iets te bevelen, of iets te verbieden. Waerom dan een werkman beletten deel te ma ken vau eene Soeieteyt of Genoolschop, waer by zich, des Zondags, heen begeeft, niet uyt dwang, niet uyt winstzucht, maer uyt eygen beweging, om zich te ontspannen, wat verzet, troost èn moed te putten, ten eynde des, an deren daegs met nieuwen iever zyn werk voor u te verrichtten. Denkt niet dat uwe werklieden brigands, baen- stroopers of' oproerig legen welk gezag ook zullen worden niet d<jel te maken van eene Congregatie of van eene Soeieteyt van Franciscns-Xaverius integendeel in die vergaderingen leert drii werk man zyne pl'rgteu kennen jegens God, jegens zyne Meesters, jegens zyns gelyken en jegens zich zei ven. Daer word hem voorgehouden hoe hy de bur- gerlyke en zedelyke deugden volgens zynen staet moet uytoefenen daer word hem door een gezalf den des Heeren geleerd hoe hy moet getrouw, vfylig en werkzaem zyrr. geene schade toebren gende aen hel geen hem in bewerking toevertrouwd is geworden hoe hy zynen tyd moet besteden ten voordeele van zyns meesters belangen daer word hem geleerd de spaerzaemheyd 4e oefenen om met zyne kleyne daghuer vrouw en kinderen te onder houden daer word hy opgewekt om verduldig te wezen en niet te morren tegen de Voorzienigheyd, die hem in den werkmansstand geplaetst heelt daer word hy aengemoedigd lot zachlinoedigheyd, om mei onderwerping en gelatenheyd hel moeyelyk karakter te dulden van meesiers, die zich somtyds veroorloven voor eene ligte lant, hunne werklieden te slagen, te vervloeken en te verwenscben daer word hem eyndelyk indachtig gemaekt dat vraek- zucht, losbandigheyd, dronkenschap, twist en twee- dragt door Gods wet verboden zyn En nogtans wat gebeurt er? Werklieden die meer dan een vierde eeuws bly- ken van getrouw-en verkleel'uheyd bewezen hebben aen eenen meester, ziet men wegjagen, omdat zy de politieke gezindheyd van den meester niet willen volgen, of Omdat zy deel maken van soeieteylew

De Denderbode | 1867 | | pagina 2