I'1, «later. Zondag, 9 Jiiny 1867. N" 1086. VERTREKUREN UYT AELST NA ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAIÏRS. LIBERALEN IÖORLYT- GANG. Verslaet gy hel, landge noten Princiepen van latere toepassing. Princiepen van omniddcijke toepassing. Hier Uyl den knoop Trien en Lotte. HEK DENDER-BODE ï)end.5-257-258-339-4542-2M-303-166-319-18i Gend, <6-05 vrvdag) 7-08 (Elc2c30kl. 7-25 Lokeren 5-25 8-33 9-45 12 25 3-46 6-31 fa 8-30 8-50 42-25 42-42 1-30 3-48 0' 20 6-42 F,rus. 7-55 8-32 E(1 23 k')9-41 42-01 12-24 2-44 j| 8-40 (E 4 23 kl.) 9-18 2-38 5-48 E (ln 2e 3C k') 5-53 8-36 8-55 fe Brugge, Ost7 03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 42 25 Mqch. 5-25 7-25 7-55 K (1 2 3 kl.) 8-32 E<1 2 12-42 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 9-45 42-01 2-38 3-46 5-53 6-31 jij Doornyk, Korlryk, Moescroen, Ryssel (langs 8-36 en 8-55 E (1 2 3 kl.l |$j Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)Doornyk niel begrepen Anivv. 5-25 7-25 7-53 E(7 2 3 kl.) 8 32 E(4 23 kl) g 8-50 12-25 12-42 3-18 6-20 6-42 9-45 12-04 2-58 3-16 5-53 6-31 8-36 8-55 Doorn. Ryss. (langs Atb) 8-00 0-00 Ath 2-45 f cuv. Tliicnen Luyk Verv. Lapden. 5-25 7-25 S 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 E1 23 kl.) 9-41 9-45 12-01 12 24 2-58 j§ Ninove, Geersb. Ath, 8-00 11-55 2-50 5-53 8-55 3 16 6-31 Thienen 8-55 E (1 2 3 kl.) gj Berger., Quiévrain, Namen, 8-0.0 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 40-50 2-20 4-25 5-35 7-00.—Te Lf.de staen al de konvoys uytgenomcn de Expres.Te Idegf.m en Santbergen slaen nl de konvoys. - Te Gyseghem slaen* stil aide konvovs.— Te Denderleeuw staen al de konvoys uylgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 '8-05 en uyl Aelst 8-32 2-38 5-48 8-36. Vorlrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-43 12-32 3-43 6-05 9-08. VAN LOKEREN NAER Dendcrni. 44-00 3-05 Denderm. 4-57 7-40 7-00 44-25 4-57 7-40 Cuique Sutini. Dendcrmonde, Aelst, 7-00 9-35 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 44-25 4-67 7-40 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-33 40-40 4-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4 34 7-27. Gend, Bruggse, ostende (langs Aelstb 6-33 40-40 4-40 4-34 7-27 Gend van Ronsse naer Audenaerde, genu 4-00 8-05 9-50 41-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-40 44-20 42 00 2-15 5-15 6-00 8-05 E (1 2 3 kl.j 8-45 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-25 44-20 2-45 5-45 8-45. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 8-09 E (1 2 3 kl.) 41-30 11-55 2-25 5-25 8-30 (langs Mech.) 5-54 8-4 4 40-09 3-38 5-25 7-44 Aelst 7-30 8-09 14-30 41-55 2-25 5-25 5-56 8-25 40-00. van rraine-le-comte naer: Enghien, Geerardsbcrgen, Soltegem, Gend, 7-40 9-07 4-45 8-45 van gend naer Soltegem, Braine-!e Comle, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEN 8 JUNY 1867. (vervolg). Wy hebben gezien in ons voorgaende artikel, <3at volgens den mooi lel broei' Grisar, al de kwes- tiën die betrek hebben op de verbetering van den toestand der werkklassen, eetie bezondere aen- <lacbt verdienden. 'T was ook bet gedacht van B.\ Joseph Goffin, moortelbaes van Verviers, die ter gelegenheyd van eene solsticiale feest te' Luyk gevierd in 1855, in den zelfden zin sprak, met dit verschil dat by verder in 7 geheym ging <3it klaerder aenduydde waer bet magonnismus niet de werkklassen naer toe wilt. B.\ Goffin gaf klaer te verstaen dat er revo- lutionnair bloed in zyne aderen kookte. Hy jam merde bitterlyk over de traegheyd en de lafher- tigbeyd van zyne moortelbroers en van de liber- rale vooru^tgangers in 't algemeen. Volgens bun ■was bet tyd dat de iogiëri bet voorbeeld gaven van eene stellige vyandelykheyd tegen de stichtingen van 7 verledene't was tyd dat men wist wat men wilde, ofwel DEN EERLOOZEN VERPLET TEREN, OF WEL HEM ONDERGAEN. B.\ Goffin dreef den spot met die kruypende liberale vooruytgangers die zich nog wilden te vreden houden met het programma van 7 liberael vnngresmet dit versleten vaendel van renen reeds vergeten tydmet dit jesuitiek vaendelwant zegde liy, liberael was synonyme geworden van jesuit. Volgens B.\ Goffin, bel vaendel van den libe ralen vooriiytgang moest voovtaen een revolu-ti- onnair Vaendel zyn een revolutionnair vaendel alleen was bekwaem van te redden het weynig dat nog overbleef' van de vryheden gewonnen door vene revolutie zegenpralende op de kalsysteenen der barricaden. Wat stónd er dus te doen volgens B.\ Goffin Men moest een algemeen magonniek congres' byeenrocpen van geheel bet order en een nieuw programma opstellen voor geheel bet order 7 was hetgeen hy sedert twee jaren niel ophield té zeggen by had er van gesproken in al de Iogiën welke by bezocht bad, te Brussel, te Ant werpen, te Gend en te Luyk. Eu waarvan moest er kwestie zyn in het nieuw programma? Het programma zegde B.\ Goffin, moest behelzen al de yrondstelsels van eene nieuwe maelschappy en al de veranderingen die noodzakelyk waren voor de verbetering van den toestand der werkklassen, veranderingen welke men onmiddelyk kon bekomen zonder buyten de jxilen der grondu-et te gaen en welkers graduele ontwikkeling het zaed zou bevruchten waeruyt de toekomende maetschappy moet voortspruyten. Ja, verstaet gy het, landgenoten Het ma- Connismus draegt in zyne ingewanden bet SOCI- VEUDEDIGING VAN 't KASTEEL VAN AELST, legen Willem van Normandiën Op een eyland, door de walers van den Dender ge vormd in eeuc door naluerlykc ligging versterkte plaeis, waer heden de slokery van M. V. D. S. slaet, bestond reeds vroeg een slot, zoo men wilt in de V eeuw door de Saksers eerst opgeworpen. Rodolf, zoon van Roudowyn den Yzcren, deed deze versterking met bolwerken voorzien: macr in do Xc eeuw wierd zc door Theodorik, die alhier zyn verblyf kwam houden, nadat by uyt Gend was verdreven, op een grooter plan onder worpen, en was alsdan een der sterkste kasteden van geheel Vlaenderen. Het was een hoog, vierkantig en met lorens bezet gebouwgeeue vensters kwamen langs den buyten- kaul, en die naekle, duvslerc muren, met overhellende kanleelen, slechts met lucht- cn schietgaten doorkapt, gaven aen hel kasteel een somber uylzigt dat welhaesl verdween, zoodra men in het binnenhof kwam, waer de sierlykheyd des houwlrants en 't gedurig gewoel der burgzalen het oog boeyden. Den ir.gang, eene overwelfde poort, was door twee vechllorens versterkt, door valpoort en gieibrug voor zien cn bygevolg niel ligt lo verwinnen. De grondvest der brug wierd langs den voorkant, welke met ccnen dreef naer Sint Maertens kerk zag, door den Dender bcspocld, die hel slot tot bnylenwal versterkte. Diepe en wydc binnenwateren omringden hel fort langs de dry overige zyden. Godevaen was den bnylenwal overgekomen, sloot ALTSMUS en uyt het socialismus moet eene nieuwe .maetschappy, eene nieuwe zamenleving voortspruyten, eene zamcnleving voor welke de hedendaegsche zamenleving moet plaets maken. In die nieuwe zamenleving zal er natuerlyk geen kwestie meer zyn noch van God, noch van zyn gebod, noch van Kerk, noch van kluys, noch van altaer, noch van troon, nóch van Paus, noch van Koning, en 7 is daerom dat de logiën het voorbeeld moeten geven vhn eene stelliye vyan delyklieyd tegen al die stichtingen van 7 verledene tegen al die misbruyken van vroegere eeuwen. Maer, zult gy vragen, wierd die revolulionnaire redevoering niet onderbroken door algemeene teekens van verontweerdiging?Zy wierd on derbroken en onthaeld door algemeene toejuy- cbingen, en die toejuyebingen waren zoo veel te ggwigtiger, dat al de logiën van 't land daer vertegenwoordigd waren. Wat meer is, die toe juyebingen waren niet eene enkele uytdrukking van geestdrift, want de vergadering besloot met eenparige stemmen dat de redevoering van B.\ Goffin zou gedrukt worden en medegedeeld aen al de logiebazen van geheel bet land. Ziet bier nu eenige princiepen die, volgens B.\ Goffin, moesten deel maken van het nieuw programma wy nemen ze letterlyk over. A. Algemeen stemregt {eerste scheur in de grond- wet) Afschaffing van bet onafstelbaer regterschap, oorsprong der onregtveerdigbeden en der schandelyke processen (tweede scheur in de grondwet Den loer is reeds gespeeld). Afschaffing der jaerwedden van den klergé, vooriaen bezoldigd door de geloovige van iede- ren eeredienst derde scheur in de grondwet en heyligschendende diefte). B. Algemeen stemregt voor de provinciale en de communale kiezingen, als middel om bet volk allengskens gewoon te maken aen 't uyt- oefenen van zyne oppermagt Leeger onderwys kosteloos en verplichtend Regt tot het werk, gevolg van liet regt van bestaen Organisatie van liet werk', door de inrigting van groote werkvolksmaetschappyen Nationale belooningen voor de neerstige en de verstandige werklieden Genootschap voor de begraving der doode zonder de tusschenkomsl van den klergé Inrigting van kribben, bewaerscbolen,scbuyl- zalen, badhuyzen, openbare wasch- en stook- plaétsen, spaerzame vleescbbuyzen en bakke- ryen Afschaffing van de doodstraf voor politieke en criminele zaken. liet kasteel nauw in en hield onophondelyk dc bezetting door gevechten in de weer. Uyt verscheydene blokhuy- zen joegen de hieven met onbcseffelyke kracht de groot ste sternen naer de belegerden toe; deze vlogen gedurig naer den trans der burgt, die met eene menigte soldaten was bezet. Niet min moedig verdedigden zich de belegerden zy braglen groolcre verliezen'aen de min beschutte belcgê"- raers toe. Meermaels trachtte Godevaert den wal te vol- Jen, om met houten lorens en mei ladderen de burgt te kunnen bestormen, maer telkens wierd hy in zyn voor nemen gestut, en door onwederstaenbarè uvlvallen te rug gedrevendoch Ivvein's mngt was niet groot ge noeg om hem tolden aflogt te dwingen. Het kasteel echter was zoo sterk dat hel maenden lang ccn beleg kon uytslacn, maer het was van geene genoegzame levensmiddelen voorzien om nog lang een zoo groot ge tal persoonen, afs er zich nu in bevond, te voeden. Nanwelyks was de burgt eene week ingesloten, of men begon reeds eenige schaerheyd aen 's levens nooddruft te gevoelen. De kiygslieden, door waken en dagelyK- sclie gevechten vermoeyd, door kwetsuren en derving verzwakt, stelden al hunne hoop in eene haesligc hulp van huvten en steeds hielden zy met ongeduld de oogen naer het verschiet; eens ontwaerden zy eene na derende bende, en zagen wclhnest Vlaénderen's stan- daerd verschyncnzyjuvcliten daer zy meenden dat Die- derik van den Elzas ter hunne ontzetting toesnelde maer was hunne vreugde groot, des te gevoeliger was hunne ncërslagligheyd, als zy, hy 't nader bykomen der, Icgermngt, de lelie op heiveld des wapenschilds onl- doklen, en nu zich verzekerden dal Willem van Norman- dië Godevaert ter hulp naderde. Velen gaven alle hoop 'T is alzoo volgens B.-. Goffin, dat men, in afwachting van de kalsysteenen, de grondwet „moest ten deele in stukken scheuren en ten deele exploiteren om zich meester te maken van liet werkvolk, door wiens banden troon en altaer met al de andere stichtingen vaü 7 verledene moes ten Yergruyzeld worden en aen gezien het werk volk weynig of niets verslael aen kwestien van poli tieke overheersching7 was noodzakelyk dat men het vooruytzigt van eene verbetering in zynen toestand voor zyne oogen deed SCHEMEREN. Hebt gy liet verstaen, brave werklieden Hebt gy bet verstaen wat de francmagons willen met al die schoone kwestiën van regt tot heiwerk, organisatie van het werk, enz. Zy willen u vleyen en u tot hun trekken zonder u kunnen zy hunne revolulionnaire plannen nooyt uytwerkenzy zoeken dus uw vertrouwen te verwerven met bet vooruytzigt van eene verbetering in uwen toestand voor uwe oogen te doen SCHEMEREN, tervvyl zy zeer wel weten en onder hun bekennen dat al wat zy u beloven op NIET zal uytkomen en in eene SCHEMERING vergaen. Welaen dan, brave werklieden, werpt u met lyf en ziel in d'bandcn van de francmagonsgy 'zult de kas- tanien uyt liet vuer trekken, en zy zuilen ze op uwe gezondheyd opeten. 'T is niet genoeg voor de logiën dat zy bet werkvolk vleyen om zyn vertrouwen te verwer ven, zy moeten het ook verbitteren tegen zyne zoogezegde verdrukkers zy moeten bet zyne zoogezegde reyten leeren kennen en vervolgen, zy moeten het leeren maetschappyen inrigten, meetings houden, oproerige werkstakingen te weeg brengen enz. enzZiet daer .de yraduele ontwikkeling der maetregels van onmiddeïyke toe passing in 't programma van B.\ Goffin-, ontwik keling die, volgens hem hel zaed moei bevruchten waeruyt de toekomende maetschappy moet vourt- spruyten. Verstaet gy nu, landgenoten, waerom de zoo gezegde belangen van 't werkvolk bet eerste voorwerp zyn van de bekommernissen der logiën? Verstaet gy van waer sedert eenigeif tyd in vprscheyde landen van Europa, al die volksniaet- scbappyen, al die volkscongressen en volksmee tings, al die oproerige werkstakingen komen? Maer om bet werkvolk lot bet uytvoeren van hunne booze inzigten te kunnen brengen, 't is niet genöeg dat de francmagons bet 'werkvolk vleyen en verbitteren, zy moeten nog de vrees van God uyt zyn bert verbannen, al zyne gods dienstige gevoelens in 'fslyk der ondeugd ver smachten, al zyn kwade driften ontbinden, en 7 is daerom dat zy zoo razende zyn tegen alle calholvke stichtingen die voor oogwit hebben de godsdienstige en de zedelyke belangen van 't werkvolk, en die by gevolg het werkvolk aen den verderflyken invloed der logiën onttrekken. Verslaet gy nu, brave werklieden, waerom men u 7 mes op de keel zet om u aen die stichtingen te doen verzaken Maer, zal men vragen, zyn bet dus al franc magons degene die zich vyanden verklaren van diergelyke stichtingen Niet noodzakelyk von verlossing op, cn twyfelden niet of Diedcrik's legor- schaei had eene volkomene nederlaeg geleden. De moe- ,delooshcyd grocyde meer en moer in 7 ronde en steeg wclhaest ten top. In oogenbliliken van algemeen gevner, wanneer neêr- slagtighcyd en angst zich door gansch liet leger ver- spreydcu, verdwynt daer alle luchten ontzag. Dan han delt elk voor zich zeiven, or den stoulslen werpt zich boven de anderen op, en houd dozen een plan voor, dat eenige hoop van uylkomst nenhied, men stelt zich ee- willig onder hem en volgt blindelings zyne bevelen. In de netelachtige omstandigheden,'waerin de bele gerden zich nu bevonden, vervloog allo ontzag vcor den oversten. Eiken, krygor dacht op cygcn behoud: eeuigen zelfs dorsten openllyk hunne mecning té kennen geven, en beweerden dat hel tyd gevvoidcn was om een ver drag met de belegcraers te* maken, of zy zouden, door hongersnood uytgeput, in hot kasteel van gebrek ster ven, devvyl er schici geen leeflogl overig was of wierd hel slot door de belegcraers, wier magt merkclyk was vermeerderd, overrasl, dan zoudm zy allen eene gewel dige dood ondorgaen. En indordacd.'alle hoop om den vyand van voor hunne muren te verjagen was verdwe nen, sinds Willem's benden zich hy die van Godevaert hadden vervoegd en elk hield voor gewis dabde troe pen van Diedcrik verslroovd en vernietigd waren. Den voornaemslen aenvoerdcr van den oproer was een schutter, die slechts op buyt oogende, hot vaendel van dezen of goenen heer onverschillig volgde. Woest van aord en kloek van leden wierd hy in vredes tyd door gansch t land gevreesd, overal was hv gekend onder den naem van Yzeren Hans. Hans sprak tol zyne makkers en legde hun voor dal, wilde men aen eene zekere dood ol maer als liberbaters, zy ondergaen noodzakejyk den invloed van bet magonnismus en zy staen onder 7 gebied der logiën die aen 7 boofd zyn van de liberale party, zoo dat er weynig verschil tusschen beyde is. De liberbaters weten bet zeer wel, en dat zy bet willen of niet, zy nemen deel in de zamenzweering der logiën en maken zich medepligiig van liet kwaed dat door de logiën gepleegd of bedoeld word. Schroomclyke venint- woordelykheyd die zy weieens duer zullen be talen. Tries. Awel Lolte, wat zegt gy nu van dit schoon liberhatersras Lotte.—Zwyg er van, Trien, 't iste vreed'k en wist niet dat er zulke menschen onder de kappe dos hemels waren. Wy zyn er leelyk aen be drogen. Tuien. Of wy er aen bedrogen zyn Maer 't en kan niet anders. Dit is 't valschte en 't baet- zuchligste ras dat er is. Dit zorgt maer voor zichzelven. Dat den armen daglooner zyn werk ontnomen worde en t'huys zonder brood zitte, daer vagen z'huri hielen aen, als ZY maer wel zyn, dit is genoegEn die gasten heelen dit vooruytgang Lotte. O die ontaerde luyfers Wat zyn wy tocli gelukkig dat de catholyken bovengekomen zyn, anders ware onze catholyke stad Aelst voor altyd geleverd geweest in de klauwen van bet francmaconsgespuys. En in de klauwen zyn der francmacons of in de klauwen van den duyvel, dit komt byna overeen, Trien. Tuien. 'T is waer, Lotte, want zy doen pre cies gelyk bunnen stamvader Satan deed met onze eerste ouders. Zy beginnen ook eerst met ons te vleyën en te streelen, en daerna zoeken zy ons döor alle listen af te trekken van God en van zynen H. dienst. Zy beloven ons ook gelyk Satan alle soorten van voorspoed, geluk, plaisir, vooruytgang, liberteyt, verlichting enz., maer 't is om ons te (oppen en t'explbiteren. Onze eerste ouders hebben ongelukkiglyk naer dien eerslen vooruytganger geluysterd, 'en zy hebben geweten aen wat pr.vs. Zy waren zoodanig voor- uytgegaen, dat zy met g'lieel hun nakomeling schap van kinderen Gods slaven des duyvels geworden zyn, en voor eeuwig slaven zouden gebleven zyn, had Christus ons niet verlost. Lotte. Maer, Triene toch, ik sta stom van zoo schoone dingen uyt uwen mond te hooren Hoe weet gy dit alles Ik liad ik dit ook nog wel geboord in myn jonghcyd, maer 'k bad bet lang vergeten. Trien. Ik had liet ook al vergeten, Lotje, maer Jan den Bakker, die de gazet kan lezen, gelyk zyn onzen vader, vertelde ons zondag avond al die schurkentrekken der liberbaters, en dit kwam alzoo te pas van den liberalen voor uytganger Satan met onze eerste ouders, en alzoo weet ik dit al. Lotte. Nu versta ik waerom dit liberael francmaponsgespuys zoo razend is tegen Chris tus. 'T is omdat hy de booze plannen van bunnen do woede des vyands ontkomen, hel cenigsle middel van redding was Iwein in Willem's handen over ie le veren. Kon enkel man, voegde hy er hy, lieeil liet regt niet om lot onzekere Irehonding van eygen leven, het loven van eene talryke horde in de waeg'tc stellen ja, ons allen in zyn onvermydnlyken ondergang mede te sle'. pen. Iwcin kan de vraek van Willem niet ontsnappen, en indien wy hem byblyven, dan zullen wy zyno ver- metelheyd en onze dwncslteyd met de dood boelen. Hon groot bel gevacr ook was, wierd dit stout voor stel editor door slechts weynigen toegejuyehtde an deren, 't zy uyt eerbied of verknochttieyd aen Iwein weerhouden, ysden by dezen stouten voorslagmaer ook niet cén had den moed'bet woord op te vatten om er zich tegen te verzetten. Hans dén invloed merkende wolken hy op de gemoederen uyloofende, voer driftig voort en riep lol de, menigte die hem omringdeWe laen r maken wy ons straks mecsicr van Iwein, eer één tier verstreken is, zyn wy vry en uyt dezen tloods- kuyl verlost. Ily zegt en begeert zich, gevolgd door dezen oprocrigen hoop, uyt dezael.om Iwein in boeven te werpenmaer eensklaps gael de dom- open. en wie verschynt er voor hun gezigi? Iwein zelf, die door zyn getrouwen luiaep gewuorscbuwd van bet geen er lio- racmri wierd, in de zael verscheen en zich nu regt over den belhamel bevond. boor verontweerdiging opgetogen en in woede ont stoken, wierp Iwein een dreygenden blik rond zieli zyno vergramde oogen schoten vlammen nvt, verwilderd setieon zyn liair te berge te ryzen. Hans eehlcr dorst hem naderen, inaer Iwein joeg met geweld zyn zwaren kling door den helm des oproerlings. die levenloos aen zyne voelen nederstorlle. Word voorgezet.

De Denderbode | 1867 | | pagina 1