I10URRA De aenslaende Kiezingen. Kiesbeweging le Brugge. DEN EED. Den Keyzer van Rusland in Parys. Willem I in de Fransche hoofdstad. eersten voorujtganger omverre gesmeten en ons uyt zyne helsche klauwen verlost heeft. Trien. Wel zeker, de francmafons, of beter die salansknechten konnen dit niet verkroppen, en konden zy Christus verpletteren, 't zou hunne grootste vreugd zyn. Zy bekennen het zelve en zeggen regtuytlaet ons den eerloozen, dit is te zeggen Jesus-Cliristus, verpletteren. Lotte. Maer zyn er te Aelst ook zulke franc- inapons Trien. 'R heb ik booren zeggen, dat er «enige zyn, sedert dat er hier nen vremden franc- macon is komen nestelenen die hier veel kwaad gedaen heeft. 'T is sedert de aenkomst van dien vremdeling, dat er noch rust noch een- dragt ouder de burgers zyn. Jan den bakker zegde ons dit ook. Dit liberael franscmacons- gespuys, zey hy, overal waer liet meester is, doet den oorlog aen de catholyken, het wilt zich vreken tegen Christus, precies gelyk Satan, overal waer het kan, het vervolgt Hem niet alleen in zynen Stadhouder, den Paus, in de Bisschop pen, in de Priesters, in de Keligieusen zoo als het te zien is in hun bladjes, maer in al de Catho lyken, tot in d'arme werkmenschen toe, met wier zweet en bloed zy nogtlians hunne fortuyn gemaekt hebben. Lotte. 'T roept vrake.... En die valschaerds komen ons dan nog altyd spreken van vryheyd, van vrydenken, van vry gedacht, en zy ontnemen ons volstrekt alle vryheyd lot zelfs op de zon dagen, wanneer zy op ons geen het minste regt hebben, laten zy ons niet meer vry ter kerk gaen waer wy willen, deel nemen aen 't genootschap dat ons aenstaet, ja zelfs in dien winkel, in die herberg gaen van onzen keus. Hunnen gods- dieristhaet gaet zoo verre, dat zy zich durven vreken tegen een kruysken of medailleken dat op de borst van nen armen werkman hangt, en hem durven pramen dit gewyd voorwerp af te geven of den werkwinkel te verlaten. En zulke kerels noemen zich liberael en zouden zoeken de catho- lyke stad Aelst le bestieren Maer hola dien tyd is voorby. Trien. God zy geloofd, Lotje, want liet ging toch te verre als ge peyst dat die conscientie- verdrukkers nog niet te vrede waren met onzen siavelyken arbeyd g'heel ons leven lang, maer dat zy ons nog wilden eeuwige slaven maken van hunnen vooruytganger Satan, met ons van 't goed, van de waerheyd te willen aftrekken. Lotte. 'T is te hopen dat het braef Ael- stersch volk al de aenhangers van dit gespuys zal wandelen zenden. En 't is juyst 't geen dit gespuys gewaer word, en daerom is liet zoo •woedend, dat het zondag vuer en vlamme spuwde in zyn bladje zoowel tegen de Bokkenryders, die met dit gespan niet willen meedoen, als tegen de Franciscanen, die zich aen die schaudelyke geweldenaryën niet willen onderwerpen, omdat zy willen braef en deudgzaem blyveii en den troost genieten die de religie hun alleen kan geven. Trien,— Ha, I.otje, daer zegtgy ook de waer heyd, want sedert de inrigting van Franciscus, zyn lionderde liuysgezinnen herschapen in eenén waren hemel. Is er geenen grooten overvloed, er is toch geen gebrek, omdat de mannen zoo neerstig, zoo braef, zoo deftig, zoo spaerzaem zyh en alles aen hun huyshouden opofferen. Wat meer is, den vrede, de eendragt, de ware liefde heersclien in die liuyshoudens en maken dat die arme' mensclien, al moeten ze van 's morgens tot is avonds in 't zweet huns aenschyns slaven en werken, toch waerlyk gelukkig zyn. Zy wer ken en slaven met iever en moed, omdat zy ge loof hebben en verzekerd zyn dat zy, na dit ellendig leven, voor eeuwig zullen gelukkig zyn. Lotte. Dit is 'L geen wy gedurig moeten rondzeggen, en- hoe meer de deftige meiisclien dit onuytsprekelyk goed zullen kennen, hoe meer zy zich ook zullen beneerstigen om al den frane- niafionsbugt aen de deur te zetten. Trien, ik moet napr myn eten gaen zien. Tot later. Trien. Dag Lotte, wy zullen nog al eens daerover klappen. Het prulbladje uyt de oude katteuslraet is zot van vreugd liet lieert nen konfrater gevonden, zegt liet, met welken liet teenemael t'aceoord is, nen goeden konfrater, nen besten konfrater, voegt liet er byEn nlzoo met dien loozen maer domuien advokalentrek peyst het zynen M' De Ryck uyt liet net te helpen waerin 't Ver bond zeil' hem zoo dwaesiyk als belagclielyk ge vangen heelt, als 't M. bè Hyck kwam'voor dragen 1° Als nen man van groot versland 2" Als nen man die zyn fortuyn gemaekt heeft 5" Als nen man die liet vertrouwen had van g'heel de stad. Maer, wacht een beetje, Verbond, daermeê is uwen lp De Ryck uyt uw eygen net niet los, want al stelde gy hem achter den rug van f0 o( 20 zoogezegde guede en beste kon fraters, wy zullen hem tocli wel vinden en voor den beetel weten te brengen. Wy zullen M' De Ryck zelve ondervragen. Als lastenbetalers en lastgevers bobben wy daer toe regten hy als lasthebber en betaelden stadsbÊsluerder is hy verpligt te antwoorden. Zoodan, M. De Ryck, kom eens vooruyt en antwoord eecvoudiglyk op eenvoudige vraegs- kens. Toon eens hoe groot gy zyt, niet in uwe eygene opinie, want dit weet Jan en Alleman, maer in d'opinie van de stad toon eens hoe breeil liet vertrouwen is dal gy hier volgens 't Verbond, verworven hebt. Wy zeggen hoe breed, want l.oe lang hel is, dit weet ook Jan en Alleman. Aelst is eeno catliolyke stad en gy, M. De Rjk, wat zyt gy Zyt gv liberalen vooruytganger? Zyt gy moortelbroer Moet gy ja zeggen, dan zyt gy gezuzeerd in d'opinie van de stad, de stad weet dan wat zy van u mag verwachten voor liaer geestlelyk welzyn Aelst is voor de christelyke zedeleeren gy, M. De Ryck, voor welke zedeleer zyt gy Welke zedeleer staet gy voor Is 't de onaflninglyke zedeleer, ja of neen Indien gy neen zegt, dan hebben de burgers 't regt van 't onderzoeken zegt gy ja, dan zyt gy gézuzeerd in d'opinie van de stad de stad weet dan wat zy van u verwach ten mag voor tiaer zedelijk welzyn. Aelst is voor d'opeenten niet, en gy, M. De Ryck, zyt scliroomelyk genegen voor d'opeenten: gy stemt opcenten zonder eynde, opcenten om liberale scholen te bouweib; opcenten om libe rale onderwyzers en onderwysters te betalen opcenten om liberale letterkring en komedie te betalen; opcenten om de verhooging Van wel- betaeide jaerwedden te handhaven opcenten om meubels voor 't stadhüys te koopen immers opcenten te voet, opcenten te peerde, die onzen zoo scliroomelyk gezwollen budget wel eyndelyk zouden doen bersten. Van dien kant zyt gy ge- zuzeerd in d'opinie van de stad, en onze stadge noten weten wat zy van u te verwachten hebben voor hun stoffelyk welzyn. Ja, zy weten het zoo wel, dat, moest gy morgen herkozen worden, gy eene felle lange buyze aen uw stielbeen zoud krygen, indien gy hun niet klaei' zoud bewyzen dat, met u te behouden, zy zullen winnen voor hun geesletyk, zedelyk en stoffelijk welzyn. De Aelstenaeis blyven in afwachting* Tot Zon dag dus, M. De Ryck. In antwoord op ons artikeike, waerin wy tot de Fertwitfschryveiaefs zegden dat wy met hun geloofden dat zv buyten de party niet moesten gaen die aen de liberhatersprineipen versiaefd en verkocht is, om kloosterdieven, kerkplunde- raers en zwartegoedkoopers te vinden, zeggen die liefhebbers dat. hel nogtans de liberalen niet zyn die, om de geruststelling van hun geweten, den Paus de wettelykheyd der zwarte goederen aenkoo- pery afsmeekten. Maer, droeve jongens die gy zyt, g'en vertelt g'ons daermeê geen nieuws. Wat is menige liberale consciëntie anders ten zy een gedoen dat nog al veel meer rekt dan eene saeyetten kous Liberalen van den Paus af- smeeken om den koop van gestolen goed te wettigen!!!!wel dit en hebben wy zeker nooyt gehoord, en dit zullen wy nooyt hooren, want liet ware een plienomeen zonder weerga. Hebben, is hebben, zeggen 't meesten- deel van die gasten, en krygen is de kunst. 'Tis juyst om de woordjes hebben en houden dat er zooveel liberhater zyn, liberhaler blyven en liber- hater sterven Wy lezen in 't Vlaemsche Land Dynsdag aenstaende eyndigt het mandaet der senateurs van de provintien Antwerpen, Braband, Westvlaenderen, Namen en Luxemburg. In de twee laetstgenoemde provintien zal er geene worsteling plaets hebben. Zoo ook zal het gelegen zyn, gelyk het schynt, te Antwerpen, Mecheleri, Turnhout, Brussel, Leuven. Oostende- Veurne, Kortryk, Bousselaere en Thielt. Zooda nig dat de worstelingen zich bepalen zouden by de distrikten Nyvel, Brugge, Dixmude, en Ypererr. Nergens dan word de kandidaluer van eenen catholyken senateur bedreygd, dewyl het minis terie er voorzeker twee verliest te Antwerpen, en groot gevaer loopt van zyne creaturen te zien nedervellen te Brugge, Nyvel, Yper en Dixmude. Wierden die vooruytzigteri vcrwezentlykt, dan bestond de ministeriele meerderheyd in den Se- naet niet meerin die vergadering'bestonden er alsdan 31 catholyke en 31 liberale leden, onder deze laetstgenoemde prins de Ligne en M. Harou mederekenende. Men begrypt hoe moeyelyk den toestand des gouve'rnemeuls zyn zou alle vryheydschendende wet zou blyven haperen in den Senaet, en daer bleef aen deze tegenstrevers geen ander hulpmid del meer over dan of wel hunne overweldigingen in te toornen, ofwel den Senaet te ontbinden, en wy dagen het uyt van die laetste regtschending te durven plegen. Wel is waer, mey-november durft veel, zelfs kassysteenen gebruyken, maer de kan haelt zoo lang water dat ze eyndelyk breekt. Wy kunnen dan niet genoeg de catholyke kie zers van Brugge, Yperen, Dixmude en Nyvel aen- wakkeren om alle deftige middels te gebruyken ten eynde den zegeprael te behalen de kiezing is aliergewigtigstvan baren uytslag hangt bet lot des lands afof bet ministerie zal zyne over weldigingen voortzetten, of bet zal moeten wy- ken voor dn betoogingen der verdedigers van regt en Constitutie. Wat er ook gebeure, eenieder moet zyne pligt kwyten, en wy zyn zeker dat de catholyke kiezers er aen niet zullen onbreken. Den kiesstryd begint te_Brugge in schandael te veranderen, lie doctrinairen, ziende dat hunne redeneeringen, of liever schimpwoorden en las ter, niet helpen zullen om hunnen kandidaet op zynen senatorszetel terug te zetten, schynen be sloten te hebben tot de revolutionnaire middelen toevlugt te nemen. Eeuige herbergpolitiekers, waervau verreweg liet grootste getal geene kie zers zyn, hebben zich naer Lophem begeven, woonplaets van den achtbaren kandidaet der be houdende party, ten eynde er de bevolking aen haren eygeneu heerd, te komen beleedigen, twist zaeyen en de vreedzame lieden den schrik op bet lyf jagen, liet schynt echter, dat de bevolking van Lophem, verre van verveerd te zyn van die doc trinaire Don Quichotten, hen onthaeld heeft zoo als kwajongens het verdienen, en dat de doctri naire geestigaerds met aerdige complimenten zyn l'huys gekomen.... Den Journal de Bruges meent te weten, dat de twistzoekers zich voorstellen, gewapend naer Lophem terug te keeren, om er de pachters knechten meer van naby te zien. Wy raden hun zulk uytstapjeaf: als de boeren kwaed gemaekt worden, hebben zy de gewoonte te slaen, en vooral hard en lang te slaen, op dezelfde plaets. Dat zy zich tweemael bedenken, aleer de rust in Lophem te gaen stooren Van den anderen kant hopen wy, dat de gen darmerie hare plicht zal weten te vervullen, en de schurken, die tot den burgeroorlog aenliitsen, onbermhertig naer hun tempeltje terug zal dry ven. Het geweld, dat de Brugsche maetjes aen den dag leggen, bewyst ten eenemale dat hunne zaek door verstandige redeneering niet te helpen is. De burgery hoeft hen niet te vreezenzy zullen zichiZ.elven dood loopen! Volgens la Paine zal, in eene der eerste toe komende zittingen der Kamer, M. Rara een wets ontwerp voordragen, in liet welk ééne enkele gelyksoortige formuel van den eed zal wordën bepaeld. De Godloociienaers van onzen tyd willen niet zweeren by God die volgens limine denkwyze uyt alles moet gebannen worden, zoo dat wy tot den slechtsten tyd van Joseph II en der frausehe sans-culolteu terugkeeren. De regtbanken hebben er echter anders over beslist, en bepaeld dat liet aenroepen der God- lieyd zou blyven deel maken van den eed. Hoe wilt men anders ook den eed verstaen, als men zicli niet beroept op den Almagligen M. Bara, die van de nieuwe school der wys- geeren deel maekt, zonder tvvyfel teleur gestéld over die uytspraek der lioogere regtbanken, zal alzoo de formuel veranderen. Volgens men zegt, zal alle aanroeping der God- lieyd uyt den nieuwen eed gesloten zyn hy zal geêne andere weerde meer hebben, dan de regt- zinnigheyd en de eer die men hem geven wilt. Wat weerde heeft van dit oogenblik eenen eedEer en regtzinnigheyd zyn lteel rekkelyke woorden en ieder mensch legt deze op zyne ma nier uyt. De voordragt van een soörtgelyk wets ontwerp zou ons niet meer verwonderen, 11a al lietgeiie wy reeds van M. Bara hebben gezien. Zullen de wetgevende vergaderingen, die nieu we buytensporigheyd van liet ministerie stem men Velen zeggen neen wy vcor ons zeggen met een zekeren mismoed E11' waerom niet (Handelsblad). Het bezoek van Czar Alexander II aen de pnry- zer Wereldtentoonstelling, zeggen wy liever aen Keyzer Napoleon Hl, wiens gast liy is, blyft liet voornaemste onderwerp der openbare gesprekken en oök der polilische beschouwingen en redenee ringen in de dagbladen. De komst en het gelyn- tydige verblyl' des Konings van Pruysen in de fran- sche hoofdstad, wekt nu inderdaed de hoop op dat er tusschen de dry grootste en sterkst bewapende Mogendheden van Europa's vastland, zoo al geen Congres, dan toch eene bespreking, welligt eene overeenkomst plaets 7.011 kunnen hebben ter min- neiyke regeling van het üostersche vraagstuk, waerby den toestand der Ciiristene bevolkingen in de aen '1'urkyën onderworpen gewesten, zoowel onder politiscii als godsdienstig opzigt, eviidelvk verbeterd en op vaste grondslagen gevestigd zal worden. Men heeft ter gelegenheyd der aenkomst des Keyzers van Rusland le Parys veel bemerkt dat, toen den Keyzer der Franschén zich naer de spoor- wegslatie begaf, om dien Vorst te verwelkomen, hy buylengewoon luyd wierd loejuychi door de honderdduyzenden nieuwsgierigen die de boule vards overdekten maer dat de volksmenigte ont- zaglyk minder geestdriftig was, toen Napoleon met Keyzer Alexander langs dien zelfden weg terug keerde. Op den boulevard des Italians hoorde men zelfs Lalryke kreten van Leve Polen! Dit leyt heeft niets bevremdends Keyzer Napo leon toejuyehende, bewees liet volk eeiie verstan dige hulde aen de zedelyke groolheyd van hel ge dacht, welk thans byna al de vorsten onzes wereld- deels in Parys op liet groote leest van den Vrede vereenigl. Maer de Paryzenaers hebben tevens begrepen dat zy den Keyzer van Rusland wel be leefd moeten ontvangen, doch hein niet kunnen loejnychen en dat zy hein slechts de internatio nale hoflykheyd van liet volk konden bewyzen. Tusschen de Fransche en de Russische slaeh kunde slaet den eeuwenlanger! rouw van Polen den 'rouw van een oudvermaei'd, roemryk, vry- heydlievend en vroeger zelfstandig volk, dat maer al te langen tyd zucht en trilt onder hel knellende juk des overiieerschers, en zoo meiiigmaei held haftig, doch, heineste vergeefs, zyne boeyeii wilde afschudden, verlaten ais het bleet door <le vervalselile slaelkuiide der Westermdgemlheden. De rainpki'elen der Polakken, de janïmertooneri der bannelingen in Siberiën wecrglamen in de herten cier Franschén. Ziedaer de vóornaemste reden der slilzwygendlleyJ van 't volk op den doortogl van Czar Alexander, die onder andere betrekkingen gewis een der grootste polilische hervormers is. die, ooyt den troon van Rusland hebben beklommen. Maer in Vrankryk, hoezeer beschouwd als vdel, wuft en ligtzinnig, blyft hel eendenken aen de marlelaers altyd levendig, zelfs te midden der openbare feesten. Den Koning van Pruysen is ook in Parys aenge- komen, en met dezelfde ofliciëele eerbewyzen ont vangen als zynen neef den Keyzer van Rusland. De bevolking der fransche hoofdstad heeft te zynen opzigte dezelfde houding aengenomen ais verleden zaterdag by de intree van Czar Alexander: altyd beleefd jegens den vremdeling, die de fransche gastvryheyd zoekt en de wereldexpositie komt be- zigtigen doch koel en zonder geestdrift voor den overwinuaer van Sadowa, die in een pad- weken tyds met zyne legers vóór de poorten van Weenen stond, en schier geheel Duyfschlarid aen zyn gezag onderjnkle En nogtans is niet ééne natie in Europa zoo teer gevoelig aen den krygsroem, als de Fransche. Zy weel dien le eerketmen en le waerderen, zelfs by hare tegenstrevers. Den grooteu Fritz van Pruysen heeft nooyt kwaedsprekers in Vrankryk onlnioet, zells niet op dat tydslip toen hy zich den onver- zoenlykslen vyand der Fransehen toonde. Ware hy a Is toen als gast aen '1 Hof van Versailles geko men, dan zou hy alras ontdekt hebben dal hy in Parys geene hauldragers, maer bewonderaers van zyn vernuft telde. Zoo ook vind zynen opvolger op het fransche grondgebied het beleefdste en hoflyksle onthael jegens Willem I zullen de Franschén hunne gast- vrye overleveringen zoo min als hunne ridderlyke wellevendheyd, verloochenen. Gast van Vrankryk geworden, zal den Koning van Pruysen te Parys met evenveel welvoegelykheyd en eerbied omringd worden als in zyn eygen paleys te Berlvn. De plants van genieente-onderwyzer is open te Weerde by Mechelen. De jaer>vedden en pro- fyten beloopen lol 1041 Ir. en kunnen in het ver volg vermeerderd worden volgens de bekwaem- heden van den onderwvzer. De plaets van organist in deze gemeente zal aen den zeilden persoon gegeven worden met omtrent, 400 fr. jaerwedde. De uytvoering der wet die het art. 100 der Constitutie schend zal in hel regterlyk orde een groot getal openstaende plaetsen lalén. Men telt veertien plaelsen van greffier,, zes en twintig van vrederegter, een dertigtal van regler en voorzitter van regtbank en een twaelftal van raedsheer by de hoven van beroepen het hof van kassalie. Het beroepshof van Brnsse! heeft verleden dynsdag de vonnissen bevestigd door de regtbank van Antwerpen, voor laster uytgesproken tegen den genaemdeVi Jan Van Byswyck, in zake van de 21 raedsleden en M J. De L:fe( Voor het hof van Assisen van Braband stond mnendag le regt Anne-Mai ie Putlemans, oud 25 jaren, dagloonster, woonende te Rillaer, beschul digd van kindennoord. De beschuldigde bekende haer schelmstuk, en- zegde dal. zy, zelfs voor de geboorte van haer kind, besloten had hetzelve te dooden dat zy het leven dig begraven had en met hare voeten de aerde had belrappeld. Zulks niet tegenslaende heeft den jury die ont- taerde moeder vrygesproken Men schryft uyt Brussel, aen de Gazette dn Liége Gy ennnert u dat men een weynrg verwonderd is geweest prins de Ligne de oppensioenstelling der magistraten te zien stemmen, uyt oorzaek van ou derdom. Hy heeft volgens dat hel. sehynl, zyne goedkeuring aen het ontwerp gegeven, zeggende dat hy gedrrende zyn leven twee processen verlo ren had, die hy moest winnen, en dat indien het waer was dat de nieuwe wet aen M. Bara het regt verleende van een groot getal magistraten le mo gen noemen, deze toch in alle geval niet slechter zouden zyn dan de oude. Zutkdanig zyn de redens welke men moet doen gelden om de wel te vorregt- veerdigen. En zeggen dat deze redens van den prins de Ligne komen O tyden O zeden Men zegt, dat de wel op den Ivfsdwa.ig niet zal worden gestemd, of dat men er zich ten minste ditjaer niet zal mede bezig houden En de deur- waerders zyn weer op den loop als jagl honden, zegt een dagblad van Brussel. Gedurende verscheydene maenden was er geer» enkelen schuldënaer in de Kleyne Karmelieten opgesloten daer waren er nog vyl; sedert eenigo weken zyn <ïe aen- houdingen zeer lalivk geweest. Men beeft inge- haeld wat men ten achteren was. Meden» is het ge tal dan ook tot op 17 geklommen. Een persoon is veroordeeld geworden tot schade en intresten om eene onwettige aenhonding te hebben gedaen. Dus, nevens het kwaed welke zy de schuldenaers aen- doet, oefent de wet op den lyfsdwang soms ook ge weld uyt op de lieden, welke*met haer hoegenae'mct niet le stellen hebbendoor de onnchtzaemheycf van eenen deurwneder, kan iedereen in de gevan genis worden opgesloten. Ter Munt van Belgien zyn voor 5 millioenen» goud geslagen, met de beeltenis van Leopold 11. Men leest in den Vlaemschen Leeuw Wat is er omgegaen in dn school van de On- derstrael wal hooi en wy rnnrkelen van den Wees- Gegroet? Den eenen dag, hooren wy zeggen, mo gen de kinders van de Onderstraet'denWees Ge groet niet meer lezen den anderen dag hooren wy '1 contrarie wat is daervan 'l Schynt, dat den Wees Gegroet daer gedu rende eenige dagen gesupprimeerd geweest is, uyt eerbied-voor de godsdieustvryheyd van de knapen» die daer ter schoïe gaen Men begeerde zekerlyk eens te probeeren of het niet zou gegaen hebben, om aen de kinders van Geiul een pilleken protes- tanlismus In te geven, om hun den eeredienst van Maria te doen vergeten. Maer, zoo wy vernemen, heblren de meesters er slecht mede i'iylgespeeldl Er zyn groote reclamen van wege de ouders opge komen, en nvt vre- s van de school te zien ledigen, heeft men bevolen nog voor eenigen tyd den Wees Gegroet te hernemen. Men leest in la Finance: Den inventaris van het actief aen de Kompagnie van Spoorweg-ma- Uriel behoorende, is byna geëyndigd. De materi alen, de koopwaren, en de schuldvorderingen wor den op omtrent 600,000 fr. geschat, dal zal toe laten aen dc handschriftdragende schnldeyschers- eene som van 10 p. h. uyt te'deelen, hel totael van handschriftdragend passief, waerbv de obligaliën der Kompagnie zyn gerekend, lot 6 miljoenen be- loo pende. Dry soldaten van 't Antwerpsch garnizoen zyn maehdag op eene noodlottige wyze omge komen Den eersten den genaemden Piet Reyns, oud 2S jaren, soldaet 5do bezeitiugsbattery artillerie gede tacheerd op het lort Lillo, is al zwemmende in de Schelde verdronken. Den tweeden P. De Coninek geheeten soldaet by de afdeeling der genie, liggende te Wilrvk, wilde in de wateren van het fort een bad nemen, ging wat te diep, en verloor aldus hel leven. Den laetsten Karei Van den Ende, geboortig van Temsche, kanonnier, was met eenige kameraden» gaen zw mmeu in liet water der nieuwe omheyning

De Denderbode | 1867 | | pagina 2