x* toe», 2 i'J Jaer. Zondag-, 25 Juny 1867. SU VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËNi 6 FRANKS 'S JAÜIIS, LIBERALEN VOORUIT GANG. En welk is dezen maetregel En wat antwoorden zy Pluymstryker en Pandour op d'exposilie van Pans. 'Dcnd. 5-257-258-339-4512-2 1-30 3-16 6-31 9-18jfj :Gend, (6-Ö5 Vrydag) '7-''3 fE fö2e3° 1^1. 7-25 Lokeren 5-25 8-33 943 12 25 3-16 6-31 gj 8-30 8-50 1-2-25 12-42 -1-30 3-18 6 20 6-42 •Briis. 7-55 8-32 E(1 23 k') 9-41 12-01 12-21 2-41 f 8-40 (E '1 23 kl.) 9-18 2-38 5-48 E ('l° 2e 3e k') 5-53 8-36 8-55 h Brugge, Osl7-03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 12-25 Meeh. 5-95 7-25 7-55 K (I 2 3 kl.) 8-32 E (1 2 jg 12-42 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 945 12-IV1 2-58 3-16 5-53 6-31 -L Doornvk, Korlt'yk, Moescroen, Ryssel (langs 8-36 en 8-55 E(l 2 3 kl.) jfj Gend) 7-03 E(.'1 2 3 k.')l)oornvk niel begrepen Anrw. 5-25 7-25 7-55 Efl 2 3 kl.) 8-32 E(l 23 kl) 8-50 12-25 12-42 3-18 6-2u' 642 9-45 12-01 2-58 3-16 5-53 6-31 8-36 8-55 gj Doorn Ryss. (langs Ath) 8-00 0-00 Ath 2-45 I cuv. Tliienen Luvk Verv. Landen. 5-25 7-25 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 E1 23 kl.) 9-41 9-45 12-01 12-21 2-58 jfj Ninove, Geersb. Ath, 8-00 11-55 2-50 5-53 8-55 3 16 6-31 Thienen 8-55 E (1 2 3 kl.) tg Berger., Quiévrain, Namen, 8-00 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicol^es, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5-35 7-0O.— Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres.Te Idegrm en Santbergen slaen al de konvoys. Je Gyseghem slaen'stil al de konvoys.— Ie Denderleeuwstaeu al de konvoys uytgen. de vertrokken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en nvt Aelsl 8-32 2-38 5-48 8-36. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. VAN l.OKEREN NAER Denderni. 11-00 3-Ö5^Denderm. 4-57 7-40 7-00 11-25 4-57 7-4 Dendermnnde, Aelst, 7-00 9-35 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 11-25 4-57 7-4Ó Ö-0Ó VAN ATH NAER t Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokere'n 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4 34 7-27. Gend, Bruggse, ostende (laïigs Aelsl). 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27 Gend van Bonsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 6 30 E 12 3 kl.) 7,25 S-10 11-20 12 00 2-I& 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl.) 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER I-30 8-09 E (t 2 3 kl.) 11-30 11-55 2-25 5-25 8-30 (langs Mech.) 5-51 Uuiquv Brussel (langs'Aelsl) 8-11 10-u9 3-38 o-25 7-41 Aelst 7-30 8-09 i 1 30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. VAN braine-le-comte NAEREngliien, GeeraYdsbergen, Sollegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 19 VAN GEND NAER Sollegem, Braine-!e Comle, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEX 22 Jt.XY 1867. (vervolg). Wy weten nu van de logiën zelve waer 't ma- (jonnismus- met oris naer toe will, liet werkvolk met kasseysteenen wapenen, om door zyrie han den het catholicismus met al zyne stichtingen te verplétteren en geheel de hedendaegsche zamen- leving ten gronde te vernietigen, ziet daer het plan van" 't fnagonnismus. 'T is mei dit boos inzigt dat de logiën zich aen 't hoofd gesteld Hebben van de liberale party 't is om dit helsch oogwit te bereykén dat zy zich nu ook willen moester maken van 't werkvolk. De verslaving van 't liberalismus aen 't magon- nismus was gemakkelyk om bekomen, maer de verslaving van 't werkvolk aen 'l magonni.smus zal tyd vragen en moeyte kosten De logiën worden het gewaer en 't is daermêe dat zy zich nu meest bekommeren, 't is byna daer van alleen dat er kwestie is in 't revolutionnair programma van don moortelbaes Goffin. Ons braef werkvolk is met lyf en ziel ver knocht aen't catholyk geloof; het is tevreden met <zyn dagelyksch brood voor dit.ve/'gankelyk leven en met hel vooruytzigt van liet eeuwig gefak dat voor hem hereyd is in 't ander leven hygevolg liet zal zich niet ligt. laten foppenen exploiteren door de logiën. Nogtans wy moeten met hertzeer bekennen dal wy aengaende onze 'zoo catholyke werkldassen niet zonder eenige vrees zyn voor 't toekomende. Ziet hier waerom. De. logiën zyn overtuygd dat zy 't werkvolk tot het uytvoeren van hare revolutionnaire plan nen niet zullen kunnen bewilligen zoo lang het vastgekleefd blyft aen den godsdienstzy zyn ook overtuygd dat al de middels die zy tot hier toe werkstellig gemaekt hebben om 't werkvolk van den godsdienst aftetrekken, ontoereykend zyn en by gevolg zy hebben vastgesteld tocvlugt te nemen tot oenen nieuwen maetregel-, lot eenen sataniéken maetregel die hen zonder twyfel zal gelukken, indien zy denzelven kunpen in voeren. Dezen maetregel beslaet hier in dat de logiën zich nu willen meester maken van de kinderen •der werkklassen, dat zy de werklieden nu willen beletten van hunne kinderen in de vrees en in ëen dienst van God op te brengen dat zy de ouders willen dwingen aen hunne kinderen eene maeonnieke opvoeding te laten geven, en ze alzoo van jongsaf op den leest van 't maconnis- 211 us te laten schoeyën ja, zoo verre gael de boosheyd van dit lieisch gespuys. Verstael het wel, catholyke werklieden, de logiën hebben vastgesteld van door eene wet het kosteloos en verpligtend onderwijs intevoeren, van koslelooze scholen opleregten waer gy zult ge dwongen zyn uwe kinderen naer toe te zen den scholen waer men aen uwe kinderen noch EEN UYTSTAPJE NAPOLEON DEN EERSTEN. Hel moei een geboren Pnryzei' 'zyn, sprak hy, want zoo zyn zy tol den laclslen, hun' geld naer het hoofd van rien eerslkomenden werpende zonder achter denken en zonder leed. Ah hel is in den oorlog dal men die mannen leert kennen Indien ik hun de jaer- wedde gaf welke ik jnerlyks aen mvne macrschalken geef, zouden zy nog den middel vinden, van geen geld genoeg le hebben. Eyndelvk kwamen zy in den doorgang der Panorahias, destyds den schoonslen en den rykelyksten der hoofd stad. Hier bleef den kevzer voor 't kóstclyk magazyn van albasten staen, dat men er nogover weynrge jaren bewon derde. Twee vazen, welke men voor de vensier ten loon gesteld had, hem wonderschoon voorkomende, trad hy hel magazyn binnen om aen prys derzelve le vragen hy zag links en rechts, maer onlwaerde niemand dan eene gezónde meyd, welke uyt vrees van iels Te breken, zoodanig lomp den bessem in de handen hield, dal den kevzer zich niet inhouden kon le lachen. Duroc was inlusscheulyd blyven biiylcn slaen, denkende dal hy binnen niets te verrichten had. Is er dan niemand vroeg Napoleon, na zich een weynig bedaerd le hebben, noch meester, noch mccs- terssc. Mv dunkt dat men hier tamelyk luy is. Komt gy om iels le koopen vroeg hem de meyd op schiinpaehligeii loon, lerwyl zy liacr werk slaekte van God, noch van zyn gebod zal spreken, ten zy om hen dezelve te leeren lasteren, ten zy om hen Le leeren zingen, Weg met den Messias Weg met liet geloofzoo als men reeds te Brussel doetscholen, met een wooTd, waer men uwe kinderen zal leeren leven en sterven gelyk de beesten. Welnu, catholyke werklieden, uwe kinderen alzoo opgekweekt zullen later uwe plaets vervangen zy zullen ook werklieden zyn, maer maeonnieke werklieden die op 't eerste woord der logiën, met kasseysteenen zullen ge wapend slaen om 't catholicismus te verpletteren en geheel de hedendaegsche catholyke zamen- leving te vergruvzelen. Zooals wy gezien hebben in ons voorgaende artikel, het kosteloos en verpligtend onderwijs stond op 'l programma van B.\ Goffin onder de maet- regels van onmiddelyke toepassing, om zich meester te maken van de werkklassen maer den maetregel was te hatelyk om zonder voorberey- ding en in eenen keer te kunnen toegepast wor den. Men moest beginnen met overal de Broeders uyt de gemeentescholen te verjagen, en dien toer is reeds gespeeld. Nu moei men den priester en met hem alle christelyk onderwys uyt de ge meentescholen verbannen, en dit zal ook wel- haest gedaen zyn, want geheel de liberale partv wacht met ongeduld naer d'afschaffing van de wet van 484:2 over het leeger onderwys. En als dien toer ook zal gespeeld zyn, dan zal men in de Kamers de kwestie van het verpligtend onder wijs op 't tapyt brengen, liet programma van dit onderwys, en 't wetsontwerp dat voor zyne in voering moet voorgedragen worden in de Kamers, zyn reeds opgesteld door de logiën en liggen gereed van in 'tjaer 1865. Den Hoogen Baed van ons belgisch ma<?onnis- mus heelt de kwestie van 't verpligtend onderwijs doen oplossen in al de logiën van 't land. Elke logie heeft moeten antwoorden op de vier vol gende vragen. 1° Zeggen wat men verstoet door verpligtend ONDERWYS CC 2° Een programma opstellen van dit onderwijs 5° Vaststellen door welke dwangmiddels de uyl- voering van den maetregel kan verzekerd worden 4'° Een wetsontwerp opstellen. Die vier dragen zyn opgelost geweest in de logiën van Brussel, van Antwerpen, van Leuven, van Luyk, van Vet viers,. van Namen, van Gend en van Aelsl. Al die logiën hebben haer verslag ingediend by den Hoogen Baed die alles byeen- vergaerd en in een boekwerk doen drukken heert. Wy zullen in ons volgende artikel aen onze lezers een gedacht geven van geheel dit boekwerk. Voor 't oogenblik houden wy ons te vreden met een'weynig onze aendacht te verleenen aen 't verslag van ons Aelstersch moortelboelken 'T Aelstersch verslag verdient eene bezondere melding 't. is een meesterstuk zonder weêrgaê, en 't is niet te verwonderen, want zooals men wel kan peyzen, 't is opgesteld door onze twee groote moortelbazen die daertoe al hun verstand byeen gelegd hebben. Op de eerste vraeg, zeggen wat men ver- staet, door verpligtend onderwys, onze twee groote verslaggevers geven de volgende antwoord: hierop de twee handen en de kin op den steel van haren bessem leunend begon zv den kevzer van onder lol boven op bare beurl le beziën. Wel zekerik zou geem welen Wat die Iwee vazen kosten. Zie, ik had het gedacht, hernam zy wacht, ik ga Madame roepen. Do meeslersse van hel magazyn kwam in haest bene den, en eenen schawl op hare schouders werpende Wal is er ten uwen dienst, mynheer? vroeg zy aep den keyzor. Madame, welk is den prys van die vazen Is hel om ze te koopen, mynheer Den drommel voorzeker ja, riep Napoleon uyt. Vier duyzend franken geen duyi minder. Vier duyzend franken, zegt gy sprak Napoleon, welken de woorden en de tooneri der vrouw verbitterd hadden vier duyzend frankeu dat is schrikkelyk duer, veel le duer voor my En den boord van zvnen hoed rakende als om te groe ten, ging hy het magazyn verlaten, toen de vrouw, mei de handen op de heupen, spottende hem nariep Ja! en nochtans kosten zy er my vyf duyzend.! maer is het niel beter met schade te verkoopen dan van honger te sterven? Hedendaegs gaen de zaken zoo wel allyd oorlog iedereen klnegl, den handel kwynt, de kooplieden gaen ten onder, maer niellegenslaende moet mcirtoch de lasten betalen!... Op de eerste woorden der vrouw had het gélaet van Napoleon, eene wonderbare uy ld miking aen'geuomen het was voor eerst een weynig rood geworden, doch kreèg byna seffens zyne gewoone bieekc kleur terug D e pligt voorden staet van de bevolkingen te verpligten tot eenen zekeren graed van geleerd- heyd en van opvoeding, hy middel van de ge meentekas bestierd door'l gouvernement. Zoo veel woorden, zoo veel beestigheden. Herleest en oordeelt, geëerde lezers. De pligt voor den staet van de bevolkingen te ver pligten... Welwelwel! groote mannen waer om zegdel gy niet, De pligt voor 't maQonnis- mus van aen den staet de pligt op le leggen van de bevolkingen te verpligten...? De pligt van het maconnismus kwam hier ten minsten zoo wel te pas als de pligt van den staetd'eerste pligt is zoo wel gegrond als d'andere'twas eene pligt te meer en eene reden te meer om volgens uwe veriafigerji het verpligtend onderwys zonder uytstel in Le voeren. Maer zegt eens, doorluchtig koppel, waer vind gy dat hel voor den staet eene pligt is of zyn kan aen onze catholyke werklieden 't'mes op de keel te zetten om ze te dwingen aen hunne kinderen eene maeonnieke" opvoeding te laten geven? Vooraleer gy beweert dal het voor den staet eene pligt is, begint eens met le hewyzen dat den staet daertoe het regt heeltVan waer zou hem dit regt komen Zoud gy misschien beweeren met de verslaggevers van de Brusselsche logie dat den staet die het regt heeft van rf'hoofden te doen afkappen, ook moet het regt hebben van de zelve le meubeleren gelyk het hun belieft Van de bevolkingen te verpligten... De bevol kingen?!? Geheel de bevolkingen groot en kleyn, oud en jong?., of zyn 't alleenlyk de ou ders en de voogden ten opzigte van hunne kin deren en weezen Hebt gy zoo verre niet ge- peysd, koppel slimmerik ken Of hebt gy waerlyk iedereen, groot en kleyn, oud en jong willen verpligten Tot eeneii zekeren graéd van geleerdheyd en van opvoeding... Gy slaet er wederom al nevens, onnoozele kneukels. Indien de wet die gy wilt' invoeren zich uytdrukte gelyk uw verslag, als de champetters met de kompliinenten van M. den burgemeester aen d'öudefs zouden komen zeggen dat zy hunne kinderen moeten naer uwe school zenden, de ouders zouden met regt mo gen antwoorden, 't is wel, champetter, doet <le komplimenteri aen M. den burgemeester dat hy zich met zyne evgene zaken bemoeye de wet, verpligt ons alleenlyk van eenen zekeren graed van geleerdheyd en van opvoeding Le bezorgen'aen onze, kinderen en wy zullen er in voorzien. Zegt dus, koppel, indien de ouders zelve hunne hin ders onderwezen of door andere deden onder- wyzen, waer zoud gy zyn met uwe wet en met uwe francinaeonsècholen By middel van de gemeentekas... "Wie vraegt u daer naer, groote mannen Den Hoogen Baed vraegt niet wat gy- verstaet door kosteloos onder wys, dit is immers klaer genoeg; hy vraegt alleenlyk wat gy verstaet door verpligtend on derwys. Gemeentekas bestierd door 't gouverne ment... Ja, gemeentekas bestierd door 't gouver nement? Wat wilt gy daermeê zéggerV, door luchtig koppel Wilt gy 't gouvernement mees ter maken van de gemeentekas en aen den gemeenteraed een brevet geven van onbekwaem- lieyd Ho ho ho Wat kolossale beestig- ïiDier zyne lippen wierden blauw, en zyne oogen scho len bliksemstralen by kruyste de armen op' de borst en vrong hcviglyk de vuyslen. Hebt gy eenen man, madame, onderbrak Napoleon haer, met die slem die zelfs de dappersten deed beven waer is hy waerom zie ik hem niet Bedaer u, mvnheer1 stel u niet in gramschap God dank, ja, ik heb eenen man, maer *hv is dezen morgen vroeg uylgega^n om ergens wat geld op te halen want tegenwoordig is het moeylvk iels te ont vangen, mits niemand geld heeftdóch ten anderen wat gaet u myn man aen Ben ik hier niet om hem le vervangen 'T is genoeg madame, ik wilde aen uwen man zeggoïi, dat ik misschien deze vazen zou koopen.. later., ik za! zien... En Napoleon, meer verlegen over zyne eygene gram schap dan over de woorden welke het wyf hem t'oeae- stuerd had, ging ha'eslig het magazyn uyt om Duroc m te halen. Waerlyk, sprak hy, ik heb daer óok fnyne Tol gehad een zot wyf dat Van den Staet spreekt,terwyl zy maer van hare pollen zou mogon klappen maer ik zal. het hoofd van haren man wasschen, want hy is er de schuld van. Weynige stonden daerna warén zy terug in het paleys waer zy beyde hunne geschiedenis vergaten, den eenen hol albastermagazyn, den anderen het ontbyt welk zv zonder geld hadden genomen. Omtrent zes weken latpr, 's morgens vroeg, zeyde Napoleon aen Duroc Ik héb vandaeg niel veel te verrigten wy zullen lieyd o die jannen zy willen zich bemoeyeri met. een programma en een wetsontwerp opte- stellen voor 't verpligtend onderwys, en zy weten zelfs niet te zeggen wat men verstaet dooi' ver pligtend onderwys! Welnu, stadsgenoten, ziet daer die twee verstandige mannen die sedert lang hier zoo veel beslag gemaekt hebben en hog zónden willen maken. Zoo lang zy hier alles të zeggen hadden, wierden zy van niemand nage speurd eu zy passeerden voor gr'oote verstanden; maer nu sedert dat men hunne wóórden efi hun ne werken een weynig heeft begonnen onder zoeken, ziet men dat het twee groote lanteerns zyn zónder licht. Op de derde vraeg antwoord ons koppel ver slaggevers het^volgende Om dit oogwit te bereyken, de berisping, dè boet eii 'fc prison zullen de middels zyn van welke men zal gebruyk maken tegen de ouders Verstaet en onthoud dit wel, brave werklieden: Indien gv weygerl van uwe kinderen naer de kostelöozé.francmacions school te zenden om hun aldaer eene maeonnieke opvoeding te latengeyen^ voor den eersten keer zult gy het-óntgaenjfmét eene wélgepeperde schommelingvoor den twee den keer zal men u eene boet op den nek draeyen, en voor den derden keer zal men u zonder kom- plimenten achter dè gmideh zetten 't alzoo dat onze twee groote móorteljaitrien het beslist heb ben. Wat zegt gy catholyke. werklieden Ah die ieelyké kapóeheii, niét waer 'L. Is het të verwonderen dat het moortelgesjiuys het licht van den klaren dag vlugt en dat bet zich binst den nacht vergadert om zyne komplotteri të maken (Zy ontmoeten elkander in de mei der nieuwe oóHotjsluygen.) Pluymstr. Wal plaisir van u hier te zien, vriend Pandour? Gy maekt myne feys dobbel aengenaem. Ik zie dat gy daer dié niéuwe moord- tuygert met zooveel voldoening bewondert Pasar. 'T is waer. 'K zou wél eenige duy- zende van die nieuwe geweeren voör ons willen; om er meê op jagt te gaen naer de klerikalen. Pluymstr. Ik niet.... Ik prefereer onze ge woone wapens. Pamik. Welke gewoone wapens Pluymstr. Wel de kasseysteenen Wat zou den wy nu zyn hadden wy die wapens niet ge- bad. Zyn het de -kasseysleenen niel die bét kle- rikael verpletterd en onze vrienden aen 't roer gebragt hebben I'andr. 'K en peysde ik wel zoo verre niet maer g'bebt gy gelyk, onze oude wapens zyn de beste, te meer omdat alle man daermeê kan wer ken zonder exercitie té leeren..... Maer ii propos- boe staet het nu tb Aelst. Pluymstr. Maer g'heel stillekens. Onder duyms doe ik al wat -mogelyk is om 't kliekske in 't leven te houden, maer 't zal zoo' moeyelyk zyn, 't is toch zoo ziek. Onzen fameusen schépen is verre van aen myne verwachting te beant woorden. Sedert eenigen tyd, steekt by d'eene" eene klevne wandeling cjoen lerwyl het nog vroë» is. Sire, hel is te koud ten anderen is het vanda'ég den vooravond van Kersmis, zooveel als cèn feestdag By het naderen van het nieuwjaef is er altyd veel volli rond liet paleys en op de vesten, waer Üwë Majesteyt gemakkelyk zou kunnen herkend worden. 'T is waer, wy zullen tot dezen avóftd' wachten - maer zeg my eens, hoe is het met de zaek van de Chi- neesche Baden gelegen Waerlyk, sire, ik ben verlegen u te moeten be kennen dal ik er sedert niet meer aen gedacht heb ik heb zelfs vergelen aen den jongen van het kafifehuys het geld te zenden dat hy voor ons verschoten heeft Zeg voor u, hernafh Napoleon. Dit is niet wel Duroc, het is aen my toegelaten zoo iets te vei "eten' maergy... Ik zal hef seffens herstellen. Sire'. Ja, seffens nog, en op eene tamelyk góede wyzé- verstaet gy? Door dezelfde gefegenheyd zult gy dè# den man van het albaster magazyn doen zeggen dal bv zelf de vazen brenge die ik by hem over zes weken heb willen koopen Op- nlyné beurt nu Wv zullen zien Het was tien uren 's morgens een voetknecht gén welken Duroc de noodige inlichtingen gegeven had trad het kaffehuys der Chineesche Baden in Madame, is het hier niet, vroeg hy, dar over zee weken twee heeren hel ontbyt genomen hebben en dat zvvgeen geld hebbende... Ja, mynheer, antwoord de vronw, gansch ver schrikt, want den man die haer aenspreckt d'raegl de li groote livrcy van het huys des keyzers. j Het is om u te zeggen, madame,- dat hel Zyod

De Denderbode | 1867 | | pagina 1