Ruzie in het liberael iiuys- houden te Luyk. beestigheyd op d'andere uyt, en maekt zich ten uytertst beiachelyk. Pandr. Hoe zoo dan Pluymstr. Wel hy wilt te veel den grooten nvthangen hy vergelykt zich met de deftigste mannen en doet uytgeven door zyne recruten dat hy een man van verstand is, die hier zyne fortuyn gemaekt heeft en 't vertrouwen van g'heel v <le stad geniet. Panor. Wat kolossale beestery Hebben de klerikale bladen daerop niet gebrodeerd Plüïmstr. Dit kunt gy wel denken. Z'hebben er zoodanig op gebrodeerd, dat hy onder zyn groot versland en groot vertrouwen zoo plat ge slagen ligt als een vyg. G'heel Aelst weel nu hoe lang zyn vertrouwen is, en hoe hoog en hoe leeg zyn verstand zich uytstrekt. Panor. 'T is toch te verwonderen dat eenen advokaet zich zoo leelyk laet verbranden Pluymstr. Hy heeft zyne recruten doeri schryven om Marnix te verheffen en zich zelf aen 't zeeveren gezet over historie, jurisprudence en wat weet ik al. In ons bladje zyn zy met la- tynsche texten voor den dag gekomen die kriel den van fauten en die zy zelve niet verstonden zy hebben latynsche boekwerken ingeroepen die ze nooyt gezien hebben, met een woord, zy heb ben kemels op kemels geschoten en daerover zyn zy in de gazetten zoodanig geklopt en her- klopL dat ze schandelyk de vlugt hebben moeten nemen. Pandr. Als 't zoo is, g'en zult met zulke lichtverspreyders niet verre te Aelst meer voor- uytgaen. 'K meende dat onze vrienden andere jannen waren. Pluymstr. Wy worden 't reeds maer al te veel gewaer. Het volk, dal ons tot nu toe voor geleerde mannen aenzag, begint nu te zeggen dat g'heel ons boelke maer neit charlatanswinkel is, nen winkel met groote lanteerns, maer zonder licht. Hy voegt er by dat het van onze Iiberha- tersmarchandise niet meer wilt. Pandr. 'T zal er meê gepast zyn, 'k gevoel het. Uwe rol is thans te Aelst gespeeld 't is al lang dat ik er voor vreesde, 'k heb liet van verre zien aenkomen en er u dikwils over vermaend, maer te vergeefs. Pluymstr. Ik beken het, Pandour, maer 't is ook een allerongelukkigste jaer voor ons ge weest Byna overal zyn onze liberale burgemees ters afgekokt, en 'k vrees ook voor den onzen. 'T slaet ons tegenwoordig overal tegen, en onze slimme liberhatersbazen, in plaets van bet volk te winnen, tergen het op de vreedste manier zy zyn zelfs bezig met zich op de arme werklie den te vreken en deze zoodanig den duyvel aen te doen, dat g'heel de stad er over verontweer- digd is en zich meer en meer tegen ons keert. Pandr. 'T ziet er lief uyt met uw kliekske, en surtout met uwen advokaetDien ^al zeker -in 't onderste van den kiesketel blyven plakken Pluymstr. Dit is zeker, te meer dat hy in zyne eygene netten gestropt zit zonder er uyt te •geraken. Zyne tegenstrevers houden hem vast -en willen absoluet weten wat voordeel hy nog ik an doen aen 't geestelyk, 't zedelyk en 't stoffe- nyk welzyn zyner stadsgenoten. Zy vragen hem stëïfig of hy francmacon is, of hy liefhebber is van de vrye zedeleer en partisan van d'opcen- len Pandr. En wat antwoord hy daerop. Pluymstr. Geen 'enkel woord. Hy speelt hy ■den dooven. Pandr. Word hy in stad als moortelbroer aenzien i Pluymstr. 'K en 4 wy fel er niet aen, en daer- ■om zal hy gelyk andere moortelknechten van ^t zelfde laken eene broek krygen. Dien winkel wilt UAelst niet pakken, die vervloekte artikels op den liberalen vooruytgang vringen ons den nek om. Pandr. Tot daer toe 1 'k en kan ik er toch niet aendoen, 'k wenschle dat g'heel 't klerikael gespuys door den duvel in Spanje gevoerd wierd. Maer 'hoe staet het met 't onderzoek over de kolen en de schavelingen Pluymstr. 'K vrees dat wy daermeê ook al een zweep tegen ons broek zullen hebben. Pandr. Den duvel speelt er meê. Maer wy zullen daer later eens over spreken. Ik moet van- daeg vertrekken. Komt gy my bezoeken Pluymstr. Ja, den eenen of den anderen dag raoogt gy my verwachten. Pandr. Dus, au revoir. Pluymstr. Salut, ami Pandour. Den afgekokten senateur Boyaval, burgemees ter van Brugge, komt tweemael gedecoreerd te worden, eens van voren, en eens van aéhter. Van voren krygt hy een kruysken van deliberha- tersministers, en van achter een eyndeken buys Majcstevl don keyzer en monseigneur den groot-maer- scbalk des paleys waren kan ik den jongen niet spre ken die voor ben belaeld heeft Zekerlvk.... ja.... mynheer Dit zeggende, belt zy en valt bvna in onmagl. Zy spreekt van in de Seine te springen, indien men nie't\ toelaet dal zy haer voor de voeten des keyzers werpe intussehenlyd bestelt den voetknecht aen den jongen vyftig Napoleons, en zegt hem Den groot-maarschalk heeft my belast u te zeggen dal, indien gy eene gunst voor u of voor iemand te vragen bad, liet hem zeer 'aengenaem zyn zou u te kunnen voordeelig zyn Den jongen heette Dargens hy ha es tie zich de goed- willighevd van den maarschalk tot zyn nut te *doen dienen hy wierd- voetknecht in het huys des keyzers. Hv won het vertrouwen van Josephine die hem in 'haren dienst nam, wanneer zy, na hare echlseheyding, Mal- maison kwam bewoonen niellegenslaende dit alles, trad hy 111 1814 in den dienst van Wellington. Een kwaerl uers later kwam denzelfden voetknecht in hel alhaslermagazvn van den Panoramas-doorgang, en den meester des liuyzes aeusprekende Mynheer, zegt hy, men wacht u oogenblikkelyk in het paleys, met de twee vazen voor welke Z. M. den keyzer over zes weken heeft geld geboden haest u, mynheer, want Zyne Majesteyt wacht. Grooten God riep hv uyt, by gaet my door den kop doen schieten En zich dan tol zyne vrouw wen dende, die nevens hem als aeD den grond vastgenageld slon ik heb bet gedacht, gy zult wederom kvvaed gc.-pioken hebben van den Staet, gelyk gy alle dagen van de kiezers. 'T was verdiend. Den man heelt 8 jaren senateur geweest en als verslaefden aen- biddei van 't liberhatersbestuer, allyd geknikt. Hy spande de kroon onder al de jaknikkers van den Senaet, en liet aen d'andere de zorg over van te peyzen, te schryven en te spreken, wel over- tuygd dat dit zyn vak niet was. 'T is dank aen M. Boyaval en aen de onslerflyke heeren Michiels-Loos" en Joostèns dat de roof- wet op de studiebeurzen, en de afzettingswet der der magistraten zyn doorgegaen. Verdient dit geene dobbele decoratie, eene van voren en eene van achter Al de ministeriele pennelekkers, lakeyën en gazetknoeyërs zyn boos omdat M. Boyaval twee mael gedecoreerd is. 'T Verbond, dit wonder pro- du kt van wysheyd en verstand, is zyne droefheyd niet meesier, het klaegt putten in den grond en berst eyndelyk uyt in vergalde vraek tegen de eenvoudige paters Kapucinen, 'T is tegen den afgekookten Boyaval dat T Ver bond zou moeten uytvallen. 'T is hy, burgemees ter, die met 't gouvernement gehandeld heeft om de Kapucinen uyt hun klooster te helpen zetten 't is hy, burgemeester, die zichzelven by 't volk zoo impopulair gemaekt heeft, aat het van hem niet meer wilt. Het land krygt voor goed zyn goeste van dien liberhaters francmagonswinkel. 'T Verbond heeft schoon den afgekokten senateur te willen wit wasschen met de slimme proclama tie van dien fynaerd op hjaer schoonste uytleleg- gen. Het brugsch volk heelt er eene andere uyt- legging aen gegeven, met zonder komplimenten onder de proclamatie zelve, waerin den burge meester zich zeiven zoekt te verschoonen, deze vier woorden te plakken: Pilatus waschl zyne handen. Den afgekokten senateur, te samen met het francmaponsministerie hebben dan eyndelyk de paters kapucinen uyt hun klooster gekregen met eene schadevergoeding van 450,000 franks. Het priesterhaiend Verbond neemt die occasie waer om zynen bitteren spot en zynen verfoeye- lyken liaet naer het hoofd der paters te werpen, zeggende: de arme Paters!!.... Het Verbond had ze liever op straetzien zetten, gelyk het nog gebeurd is, zonder geld, zonder kerk, zonder buys 450,000 franks, is nog al eenen itemzegt het logieblad.... Wilt het Verbond dien item voor zich aenveerden op conditie van hun terug te geven 't geen men hun ontneemt, de paters zullen ten uyterste kontenl zyn? Immers eene kerk bouwen zooals deze waer men hun uytzet, een klooster bouwen voor 50 a 40 reli gieusen, met eenen grond waeropzy grooten- deels hunne levensmiddelen konnen winnen, zal dit alles met dien item konnen gedaen wor den Hoeveel zal er van dien Item overblyven? Of liever hoeveel zal er te kort zyn Maer wat willen wy redeneren met kerels die eene party ondersteunen die den catholyken godsdienst iii slyk wilt versmachten En die zelfde kerels zouden ons nog willen wys maken dat zy tegen de religie niet zyn Zyn de kerken gesloten vraegt 't Verbondwor den de priesters vermoord Worden d'autaren verbryzeld En daermeê peyst 't logiebladje de menschen te verblinden en te foppen, alsof wy niet wisten dat er twee manieren zyn om de kerk te vervolgen door geweld en door list, gelyk er ook twee manieren zyn om eenen boom te doen verdroogen. Men kan dit doen ofwel met hem in eens mei geweld uyt te rukken, ofwel met hem langszamerhand zyne wortels af te kap pen. Tot nu toe durven zy hem met geweld niet uytrukken, omdat er de wortels nog zouden aen- blyven en men hem zou konnen verplanten, zoo als het gezien is geweest na Nero-'en Robespierre. Dit weten onze liberale vooruytgangers maer al te wel, en daerom gebruyken zy de tweede ma nier: zy kappen de wortels afin 't geheym, lang- zaem en door listige middels die den boom niet regtstreeks schynen te raken. Zy kappen de vry- lieden van den godsdienst af Vryheyd van den preekstoel Vryheyd van liefdadigheyd Vryheyd van lydelyk bestier des godsdienst Vryheyd zyner oeffeningen Vryheyd van ondérwys Den priester buyten de scholen, zeggen zy, de jongheyd moet opgroeyën zonder godsdienst, zy moet gevormd worden in scholen, in kollegien, in universiteyten, waer men niets VOOR maer alles TEGEN den godsdienst mag zeggen waer d'eeuwige waerheden vervangen worden door de vrye zedeleer en 't vry onderzoek waer het geloof versmacht word onder de godslasteringen van vremde leeraers hiei in 't land geroepen om doet, en dit voor Z. M. den keyzer en koning!... Gy zult dan nooyt uwe tong kunnen inhouden 9 Hoe dik- wvls heb ik hel u niet gezegd en gy hebt hem voor een kwaden jongen aenzien God God het is met my gedaen men zal my naer het Grenellepleyn voeren. Den voetknecht deed al wal mogclyk was om den armen man gerust le stellen. Toen hy eyndelyk tot bedaren gekomen was, stapte by een ryluyg in en kwam in bel paleys aen. Men brengt hem in de kamer des keyzers, waer dezen alleen zithy beeft zoodanig dal hy zich nauwelyks op zyne beenen kan regl houden. Ah ah mynheer, sprak den keyzer op hoogem toon en zich zeïven geweld aendoende om niet te lachen, eyndelyk zyt gy daer; ik ben vergenoegd u te zien. En acht bankbiljetten van duyzend franken nemende, bied hy dezelve aen den koopman aen die niet weet of hy ze zal aennemen of niet; daerna zegt hy kort af gelyk hy gewoonlyk sprak als hy eenige verwyiingcn le'doen had Ik heb over zes weken in uw magazvn geweest. Ik heb geld geboden voor twee vazen. Uwe vrouw heeft my vier duyzend franken gevraogd, zeggende dat zy haer vyf duyzend fr. kostten daer zvn' acht duyzend franken, alhoewel zy gelogen heeft. Vier duyzend om u de gramschap le vergoeden welke ik tegen u heb gehad maer zeg aen uwe vrouw eens voor allyd dat zy haer met hare potten alleen bezig boude, en geens zins met slaelszaken, of ik zal haer naer Bieêlre doen voeren, en u ook, om haer te doen zwygen. Gy moogt heen gaen mynheer, 't is alles wat ik u te zeggen had. EYjNDE. de jongheyd te vergoddeloozen. Wat moet daer- van dan 'later komen Wat voor advokaten Wat voor docloors Wat voor apothekers enz.... Watdaervan komt?.... Vuyge pennelekkers, plnt- voeters en ministeriele lakeyën, die om aen een postje te geraken,- zich laten exploiteren door de francmac-ons, en onder satans vaendel optrekken ten oorloge tegen Christus en zyne Kerk..... G'heel den zoogezegden liberalen voor uytgang heeft geen ander doelVerstonden al de catholyken het gelyk wy het verstaen, dien vuygen winkel zou gauw opgeschept zyn Men leest in het Vrye WoordVolgens de dag bladen die ons deze week zyn ter hand gekomen, zou onze Kamer van volksvertegenwoordigers worden by een geroepen tegen der 12 der aen- staende maend, om te beraedsiagen en te beslis sen over de herinrigling van het leger. Ilerinrigüng van het leger is eygenlyk het woord niet dat past, maer men heeft eenen naem uylgedacht die de menschen niet te veel zou af schrikken uytbreyding der soldatenmagt zou het nieuwe ontwerp eygenlyk dienen te heeten. Iets wat van nu af zeker mag beschouwd wor den, is dat het getal soldaten aenzienlyk zal ver meerderd worden. Dus zal er elk jaer een veel grooter getal jonge lingen door 'tlot moeten aengewezen worden om lrunne liuysgezinnen, hunne broodwinniug, voor den soldatendienst te verlaten. En, om die verzwaring der bloedwet nog pyn- lyker te maken, vraegt het gouvernement dat de vrykooping voortaen enkel zou mogen geschie den VOOR de Loting en den minsten prys daer- van zou worden bepaeld op 1200 franks. Dit wilt zeggen dat voor eiken jongen dien men de schoonste jaren van zyn leven niet onder liet kammando van eenen kaporael wilt doen door brengen, men 1200 fr. op voorhand zal moeten •betalen, som die verloren blyft welk ook het nummer zy, gelukkig of ongelukkig, dat hy de loting den jongeling ten deel valt. Wat burgermensch, die eenige zonen heeft, zal uyt zynen kleynen handel, uyt zyne kleyne nyver- heyd, herhaelde malen de som van fr. 1200 kun nen trekken, om ze in de kas van liet gouverne ment te gaen storten En wat zal er geworden van al de jongelingen wier loopbaen plolselings_op twintigjarigen leef- tyd word onderbroken? Hoe zullen zy hun be- s'taen vinden wanneer zy van den soldatendienst terug komen? Om die vragen bekommert zich het gouverne ment weynig en de leden der kamers sliiyten de ooren, om geen antwoord te moeten geven dat van liet hof niet geern zou gehoord worden. Ja de wet die toekomende maend waerschyn- lyk zal gestemd worden moet bloedige tranen doen storten in duyzende en duyzende liuysgezin- nen! Vrydag zyn de liberhaters van den Luykschen gemeenteraed aen 't kyven geweest, dat zy er allen van hunne pluymen lieten, en by gevolg is geheel het bestuer in de war. Zie hier ter welker gelegenheyd. Men had eene slraet hergekasseyd zonder noodzakelykheyd zoo het schynt, en slechts om dat zy bewoond was door twee stedelyke raeds- heeren. Die kasseyding had veel opspraek gele den, en een raedsheer, M. Lion, bragt eenen voorstel te berde strekkende om voortaen door den gemeenteraed en niet door het schepenen- kollegie de kasseydingsonkosten te regelen. Tevens sprak M. Lion het woord geldverkwisting uyt. Ten dien opzigte heeft men vrydag in den ge meenteraed van Luyk gekeven lyf'om lyf, en den welgekenden burgemeester Piercot heeft ver- klaerd dat indien den voorstel van M. Lion aen- veerd wierd, hy en zyne kollegas hunne demissie zouden geven. Na lang geharreward te hebben, is men tot de stemming overgaen. 15 leden, waer onder 3 schepenen zyn de zael uytgegaen, weygerende van te stemmen. 3 hebben den voorstel aë'nveerd. 13, waer onder burgemeester Piercot en den schepen Bourdon hebben hem verworpen. De onthouding der 15 leden, waeronder 3 schepenen, heeft het kollegie gansch uyt den haek geschokt en daerop heeft het schepenkolle- gie zyn ontslag gegeven. Volgens VImpartial de Bruges, zou er eene aen- klagt zyn van kiesbedrog in de laelste stemming te Brugge. Waerom niet Met zoodanige wet is er altyd middel om iets te vinden, als men maer zoeken wijt. De nieuwe wet is immers gemaekt, om des noodig hairklieveryen te vinden Het Davids Genootschap komt in antwoord op zijn verzoekschrift, van de heeren Burgemeester -en Schepenen den volgenden briefte ontvangen Mijnheeren, In antwoord op UEd. verzoekschrift, strek kende tot de verspreiding der Vlaamsche Taal in deze stad, hebben wij de eer UE te onderrich ten, dat de Gemeenteraad, in zijne zitting van 3*ten dezer, verschillige maatregelen heeft "geno men ten einde uwen eisch krachtdadig te bevre digen. Aanvaard, Mijnheeren, de verzekering onzer achting. De Burgemeester en Schepenen, De Sekretans, A. VAN LANGENHOVE. Ch. BOONE. Het aerlsbisdom van Mechelen komt een nieuwen zeer gevoelig verlies te doen. Mgr Van der Linden, huysprelaet van Zyne Heyligheyd vikaris-generael van Z. E. den kardinael aértsbis- schop, is den 17 dezer maend overleden, in den ouderdom van 58 jaren, na eene lange en pyulyke ziekte, met eene treffende gelatenheyd verdragen. De werken van den yzeren weg van Koitryk naer Denderleeuw worden in de omstreken van Audenaerde mei grooten iever voorgezet. Te Pe'.e- gein. Revere, Eenaeme en Welden zyn er talryke werklieden aen de kunst-en aerdewerken bezig. Petegen» en Eenarne zullen eene statie hebben. Men gelooft dal de sektie van Audenaerde naer Kortryk dit jaer in exploitatie zal gebragt worden. De hopakkers leveren in onze Vlaenderep overal een zeer voordeelig zigl op De planten zyn gezond en kloek, onze landbouwers verhopen eenen goeden oogst en eenen belooiiënden prys, omdat den oogst van verledëne jaer in 't algemeen maer zeer weynig voorbehouden heelt gelaten. In ver- scheydene plaetselykheden heeft men de teeling der hoppe verdubbeld, die nog neygl elk jaer zich van langs om meer uyt te breyden. De proviuiiale raden, zullen dit jaer, krach lens het art. 44 der wet van 30 april 1856, den dynsdag, 2ju!y, Ion 10 uren's morgends, in ge wonnen zillyd vergaderen. Zekeren Bouché, le Brussel, in hel kabinet ^van den regter van instruklie M. Hontlieim ge- roi-pen, verklaert in eenen brief aen cle Indépen- dance, dal hv gewcygerd heelt aldaer den eed af te leggen, omdat hy geene Godheyd ei-Kent. Het blad zegt dat het dezen brief volgeerne opneemt en leent alzoo zyne kolommen aen den vrydenker, om tegen de beslaende wet en de magist.aten uyt te vallen. M. Hontlieim kan scherp zyn geweest in zyne woorden, kwaed zelfs maer liy had nüer ons inzien nog zdo'ii groot ongelvk niet, toen hy zegde, by het weygeren van eedaflegging, quit n'ad'mettait pas ces farces et ces blagues des libres- penseurs (dat hy met die trulery en blaffery der vrydenkers niet om kon), en zrker had hy gelyk, toen hy, gewapend met de wel, den vrydenker* die misschien nog niet eens weet wat denken is,, veroordeelde tol 50 franks boete, eyschbaer by lyfsdvvang. De regtbank van Audenaerde heeft den ge noemden J.-B. De Spiegeleer verwezen tot eene boete van 250 fr. en de kosten van het proces, om zonder machtiging een berghuys gehouden te heb ben liet vonnis beveelt verder dat het buys on- middelyk worde gesloten. De regtbank, verzach tende omstandigheden aennemende, namelyk den hoogen ouderdom (72 jaren) van den belichten, heeft hem de strenge toepassing van art. 4-11 des stralweiboeks niet opgelegd, en hem van de gevan genis ontslagen. De instructie heeft bewezen dat men voorde verpande voorwerpen van 100 tol 306 per honderd moest betalen. Men sellryft uyt Alsemberg dat er zondag, laetst in deze gemeente een bloedig gevecht lieelV plaets gehad. Een der vechters is ter plaets dood gebleven. Te Moll, in de herberg het Rooske, is eene curiosteyl op te merken. Eene zwaluwe schynt met de bezoekers der estaminet genoegzame familiari- leyl aengeknoopt te hebben, om haren nest in het midden van den vriendenkring le komen plaatsen. Op eenen balk in hel midden der keuken woont zy, en liet gepiep harer jongskens mengt zich met het gedruysch der speelzieke kinderen van hel Rooske. Vaderen moeder komen ongehinderd door den schoorsteen binnen om hare jongskens te voeden. Dal de bezoekers van het Rooske eene zekere sym pathie voor het vrolyke liuysvogellje hebben "op gevat, is eene stellige zaek. Ook de zwaluwe schynt het begrepen te hebben, want *y is reeds zoo vry geworden dal ze zich door een loos alarm niet ligt laet verschrikken. Wy vernemen dal de gemeente raedslieererv van Charleroy hun ontslag in massa komen te ge ven, in uylvoerifig dei beslissing die zy genomen hadden, in eene der laelste zittingen, voor het geval dal er geen regt zou gedaen worden aen hunne reklamalien nopens de statie van cjen yzeren weg. (Union de Charleroi). Wy lezen in het Meuwsblad van Yper: Men begint langs alle kanten te hooren hoe de koterie van Yper gelukt heeft in de laelste kiezing. Men spreekt van ongehoord geweld, van minis teriele beloften gedaen aen do kiezers van le lande, daegs en 's nachts voor de kiezing, van stem brie! j es- afhalen en de kiezers bewakan en ja, byna opsluy- ten alzoo is 'l dal de verlichte mannen 't volk onderwyzen en T ministerie staende houden, en de vryheyd der stemmen eerbiedigen. Edele ma nieren en welvoegelykbe'yd, niet waer? Eenen brief uyt Trieste, van 11 dezer maend gedagleekend, en aen den Mémorial diplomatique toegesluerd, brengt geruststellender lydingen me de over den staet der keyzerin Charlotte. In de tegenwoordiglieyd van het rampzalig ge volg der worsteling door den keyzer Maximiliaen uytgestaen, geloofde den doktor lüek, welken met het verzorgen der keyzerin gelast is, het gevangen schap van haren doorlucliligen gemael niet te moe ten verbergen, waervan liy zelfs het bestaen als be- 'dreygd deed veronderstellen. Deze laelste zinspeling had voor oogwit eene nn® al sterke terugwerking te veroorzaken, ten eynde de zieke uyt de volkomene kiachteloosheyd te "trek ken, in de welke, sedert eenigen tyd de afwezig- hevd van lydingeu uyt Mexiko haer gedompeld had. De keyzerin scheen inderdaed plotseling al hare helderlieyd van geest terug le vinden; zy'riep uyt dal de mexikaenselie natie tot zoo eenen halelykèn aenslag niet bekwaem was, van eene moorddadige hand te leggen op eenen prins die zich met eene zoo groote zelfsopoffering 'tot de hervorming van het land had loegewyd en dat in alle geval den keyzer zyne eer gewaerborgd had. öedert dit slvdstip schynt de keyzerin Charlotte zoo veel kalmte als overgeving te betoonen. Men moet naer Amerika gaen, om eenen pre dikant le vinden die het woord Gods verkondigt niet eene pistool in den zak. Dit is gebeurd te Bladfort. Eenige jongelingen waren in eene protestautsche kapel gedrongen, waer den dominé aen 't preeken was. Dezen trekt een revolver uyt den zak, en geeft op de lavvyt- makers vuer. "Een der jongelingen valt dood ten gronde. Den predikant zet zyn sermöen voort, en gaet zich vervolgens gevangen stellen voor eenige uren, want hy heeft borglogt gestort. Hy zal voor de- assisen verschyncn, maer niemand twvfek aen zyne vrystelling. Welken tekst had dit monster voor zyn sermoen gekozen Waersehynlyk den volgenden Goé wilt de dood van den zondaer niet

De Denderbode | 1867 | | pagina 2