S 2 I<ie Jaer. Zondag-, 5© J tiny 1867. IV' 1689. VERTREKUREN UYT AELST pAER ,=W ïf^gtfa VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIE NI 6 FRANKS 'S JAUItS. EENE LES VOOR DE VOLKEREN. 1 Vaerin beslael de les IIEN VERRADER. Muer is hel alles Ten slolte. 20 6-42 2 3 kl). 8-30 8-50 12-25 Dencl.5-257-258-33 9-45 12-2 -1-303-16 6-319-18^ Gend, (6-05 vrvdag) 7-<'3 (E le2e3° kl 7-25 tokeren 5-25 8-33 9-45 12 25 3-16 6-31 gj 8-30 8-50 12-25 12-42 1-30 3-18 G 20 6-42 «rus: 7-55 8-32 E(l 23 k1) 9-41 12-01 12-21 2-41 8-40 (E I 23 kl.) 9-18 2-58 5-48 E (le 2e 3C k') 5-53 8-36 8-55 fa Brugge, Osl7-03 E( 1 Slech. 5-95 7-25 7-55 E (1 2 3 kl.) 8-32 E(1 2 j 12-42 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 9-45 12-01 2-58 3-16 5-53 6-31 Do'ornyk, Korlryk, Moescroen,- Ryssel (langs 8-36 en 8-55 (I 2 3 kl.1 Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)Doornyk niet begrepen Aiuvv. 5-25 7-25 7-55 Ef-I 2 3 kl.) 8 32 E(1 23 kl) 8-50 12-25 12-42 3-18 6-20 6-42 9-45 12-01 2-58 316 5-536-31 8-36 8-55 Doorn RysS. (langs Alh) 8-00 0-00 Aih 2-45 I cuv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 7-25 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 El 23 kl.) 9-41 9-45 I2-<>1 12 21 2-58 Ninove, Geersb. Alii, 8-00 11-55 2-50 5-53 8-55 3 16 6-7H Thienen 8-55 E (I 2 3 kl.) s| Bergen, Quiévraiil, Namen, 8-0u 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5-35 7-00.— Te Lede slaen al de konvoys uytgcnomen de Expres.Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Té Gyseghem staen slrl aide konvovs.—I'e Denderleeuw staen al de konvoys uytgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt Aelst 8-32 2-38 5-4$ 8-36. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. k':i Dendernmnde, Aelst, 7-00 9-3. Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, VAN ATH NAEK Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren i Lessen, (ieeraerdsbergen, Ninove, AeJst Brussel Gang Denderleeuw) Gend, Bruggse, ostende (langs AelsO. VAN LOKKRF.N NAER. Denderm. 11-00 3-05 Denderm. 4-57 7-40 7-00 11-25 4-57 7-40 0-00 6-33 6-33 6-33 6-33 10-40 10-40 10-40 10-40 1-40 1-40 1-40 1-40 4-34 4-34 4-34 4-34 7-27. 7-27. 7-27. 7 27 Gend ('ulqite Suuii van Ronsse naer Audeuaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 g-25. van BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11-20 12 00 2-15 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 klj 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Atb (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 8-09 E (1 2 3 kl.) 11-30 11-55 2-25 5-25 8-30 (langs Mech.) 5-51 8-11 10-09 3-38 o-25 7-41 Aelst 7-30 8-09 11-30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsbergen, Sottegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 lö van gend naer Solteyem, Braine-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEN 29 JUNY 1807. Wy hebben dikwyls gezegd ën bewezen dat den liberhatei'^-francmaconswinkel niet alleenlyk eenen winkel is van scliandige exploitatie én geklvei'kwisting, eenen winkel van vuyg zelf belang en alleeninslokking, maer dat dit gebroed zelfs eenen winkel is van zedelyken en gods- diensligen ondergang der volkeren, die de groot ste ramp is 'welke hun kan treffen. Van dit laetste willen vvy heden niet spreken, omdat zulks algemeen genoeg gekend is maer wy willen thans eenen byzonderen blik werpen op .het stöffelyke en doen zien dat dit zelfde francmapousgebroed ook eenen winkel is van sto/felyke verplettering of ruine der volkeren, die derzelver tydelyk welzyn, stoffelyken voorspoed, gemak et) weelde kómt verzwelgen en de vol kereu tn de volslagenste en bitterste verarming neerstorten. Let wel op, landgenoten, op 't geen wy u gaen voorleggen, 't is eene waerschuwing, eene les, waeruyt gy nut en profyt kont trekken, wel le verstaen als gy die waerschouwing te.bate neemt ■en dit mei'g- en bloeduytzuygend francmagons- gedrocht magteloos maekt. Maer eene waer schouwing die. gy met bloedige tranen zult be- .weenen. indien gy, ondanks deze, dit gedrocht in zynen allesverwoestende)) gang laet voortsnel len en al de bronnen van uw tydelyk welzytf ongehinderd laet uytzuygenLet wel op, landgenoten, wy zeggen liet u nog eens. onze waerschouwing zal weieens als een gloeyepd yzer op de bloedende wonden van uw herle pas seren en derzelver smertelyke pynen verdob belen, indien gy, nu dat het nog tyd is, dit ver slindende kwaed niet tegenwerkt en alles aen- weud om u uyt deszells gruwelklauwen teenemael los te rukken en in de ware principen van gods dienst, die ook deze zyn der regtveerdigheyd en maetschappelyk geluk uwe redding te zoeken. Komen wy than's ter zaek en zien wy eens of niet overdryvqu, als wy liet francmapons- gedrocht onder zoo vreeslyke kleuren afschetsen. Leest en oordeelt zelve, landgenoten, maer leest met aendacht en mediteert, want de zaek is wel der moeyle woerd. Vóór dat liet liberhaters-francmaponsgebroed in Italiën meester was, waren de volkeren van 't koiiingryk Napels en Siciliën, van de groot hertogdommen van Panna, Toskanen, Modena en de byzondersle provinciën aen 't gebied van den Paus ontrukt, gelukkig en voorspoedig. De volkeren dier Stalen leefden in rust, en over vloed, zy kenden noch conlributiën, noch oor logschattingen, noch afpersingen. Nooyt hadden zy de gruwelen' der revolutie gezien, nooyt had den zy slagtofTers geweest van eene verbeestte soldatery, nooyt hadden zy 't hoofd moeten buk ken onder het snood geweld van woSStaerds, die koelbloedig verdrukking, schande, wee en moord zaeyen, met een woord, zy leefden in peys en vrede onder de vaderlyke bestiering- hunner souvereyiièn en hun lot was dit van wezenlyk gelukkige volkeren. Vrankryk zuchtte onder het schrikbewind van 1793, dit rampzalig tydslip. toen de deugd en de gods- diensligheyd voorwendsels van vervolging waren toen de gecslelykheyd, die xveygerde den gruvvelyken eed van liaet legen kerk en bel koningdom afteleggen, in den kerker wierd geworpen, hetwelk veelal den'eer sten stap naer bel schavot was Tydens die rampzalige en bloedige dagen woonden Mren Mme Renac met hunne eenige dochter Amalia te Re,nnes. "Goedaerdig en hulpvecrdig, hadden zy vroe ger in verschillende gelegenden, 'belangryke diensten bewezen aen M. I)die, alhoewel de republikaensche pariv was aengekleefd, bet aeudenken der genotene weldaden scheen bewaerd te hebben en er dankbaer over te zyn. M. D... bad veel invloed by de leden van het schrik bewind echter liet h.y M. en M. Renac, wier denkwyze hem bckeud wasi eeue volle vryheyd. Van tyd lot tyd ging hy hen zelfs bezoeken, en veyusde dan in zyne woorden eene zekere goedaerdigheyd eri openliertig- hoyd aen den dag le loggen. Onder do gesprekken bad hy dikwyls den naem van een achtbaren priester, M. pufort, genoemd en levens het verlangen uylgodrukt Maer hoe staet hel nu Gael naet',du zoogezegd vereenigd Italiën, gaet naer al die door geweld en roof ineengesinoliene staten, en wat zult gy er vinden I" Het afschuwelykste zedebederf; 2° de ge vangenissen vertiendobbeld in getal vol ongeluk- kigen, die er liggen te zuchten en te verrotten onder de kwellingen van een afschuwelyk spioen- stelsel5° verkwyning van allen handel4° de schroomelyke verdrukking van het revolution- naire francmagonsgebroed 5° de pynelykste ovei'heersching van den sabel6° en bovenal de ruine den volkdmensien ondergang, de totale verarming en de gedwongene bankroet. YVaer zyn al de schatten van die volkeren, Wy weten het niet, maer 't geert wy thans zeker weten, is dat ei op dit rampzalig koning- ryk, in eenige jaren Tyds, de schroomelyke en onverstaenbare* schuld van boven de DRY' MIL LIARDS FRANKEN, dit is te zeggen van boven de DRY DUYZEND MILLIOENEN FRANKS als 't ware by looverslag geworpen is Geleerde en hoogst bedrevène bankiers hebben nu onlangs den bilan of rekening der schulden van het koningryk Italiën met de grootste aen dacht en zorg opgemaekt, om te zien of zy nog konden of mogten geld doen aen dit geruineerd huyshouden en wat hebben zy bevonden Dat er in zes jarèn voor rond de DRY DUY ZEND MILLIOENEN FRANKEN leeningen; zyn gedaen, waervan de intresten niet konnen be- taeld worden JJJ Leeningen die wel op de boeken geschreven staen, maer waervan de gelden in de revolution aire smiltpanne verdwenen zyn Leeningen die 't onmogelyk is nog weêr te geven Leeningen eyndelyk die welhaesl de staets- bankroet zullen naer zich slepen. Ziet daer den rampzaligen stoffelyken toestand waerih liet Irancmagonsgebroed de voorheên zoo gelukkige volkeren van Italiën gedompeld heeft!.. Is dit daer nu den verlichtenden vooruytgang der liberhaters-francmagons zult gy ons vragen. En wy moeten antwoorden ja, dit is dien voor- uytgang, dien grooten vooruytgang, dien snellen vooruytgang riaerden afgrond, naer de versiagene ruine om er nooyt meer uyt te ge raken Ah neen. 't is niet allesEr is nog een ander paer gespen los te doenDe verzwel- girigszucbt van het liberhaters-francmagonsge- broed gaet immers alle denkbeeld te boven, nie mand is in staet zich daervan rekening te geven, en daerom ook'moeten wy ons bepalen by het enkel aetistippen der droevigste feyten die wy ooyt gehoord of geweten hebben. Leest dus maer voort, landgenoten, en mediteert maer altyd aen. Als men die leeningen van DRY DUYZEND MILLIOENEN FRANKS waermeê de boeken be- k lad de rd staen en waervan er geen duyt meer overblyft, wel overdenkt, zal men zich welligt inbeelden dat er uytgestrekte goederen zyn aen- gekocht, kolossale werken verrigt, of onvêrgang- lyke waerborgen van verzekering zyn aenge- scliaftMaer alllemael mis daer is niets van, ten zy het droevigste ganscli TEGEN OVERGESTELDE In acht jaren tyds heeft dit ongelukkig koning ryk byna al zyne uytgestrekte grondgoederen, hem te vinden, ten eyiide hem van dienst te kunnen zyn. Zelfs verzekerde hy, dal hel zyn grootste genoegen zou wezen van zynen oudeii vriend te kunnen'heluygen dat zvne denkwyze wel was kunnen veranderen,'docli dat zyn hert steeds hetzelfde was gebleven. Meer dan eens waren Mr en Mme Renac op het punt geweest de schuylplaels van den achtbaren gee'slelyken te ontdekken doch eene wyze voorzigtigiievd weer hield hen. Op zekeren avond kwam M. D. laler dan naer ge woonte hy zyne weldoeners binnen hv hield zich 'alsof hy iels belangryks had mede le doelen en zeyde Ik breng goene verschooningen voor ofschoon op dit vervorderd ucr ik mv hier nog aen bied. Uwe per- soonlyke vevlighcyd staet op spel. Zoo even heb ik eene vergadering dér repiililikaenscligezinden verlaten, waeriii gy door hel komiteyt van openbare veyligheyd zyt aengeklaegd eenen priester in uw huvs le hebben ontvangen men duyd zelfs-deu heer Dufort aen. Ik heb hel tegendeel beweerd M. Renac onderbrak hem, in de vrees, dal den schrik hare dochter misschien mogte doen spreken. Gy hebt goed gesproken, zegde zy, vvy zyn on schuldig in die optyging. Wy hebben niemand in ons buys eene schuylplaets zyne ryke domeynen, zyne yzeren wegen, zyne verdere eygeudommen eet. etc. etc. vervremd en verkocht....... Zoodanig dat het zit, (vergeeft ons de uytdrukking,) gelyk een luys op nen kam, ontbloot van goed, zonder gelddoordarm en bovendien verpletterd onder de schulden die het nimmer zal konnen betalen. En wat heeft dit koningryk met zyne gewoone inkomsten gpdaen En wat hééft het met de overtollige contribu tion gedaen, waeronder het volk sedert verschey- dene jaren verpletterd is geweest Dit alles is gelyk den sneeuw voorde zonne gesmolten Dit alles is verdwenen gelyk den rook in de lucht! Maer heeft Italiën dan niets, volstrekt niets gewonnen Neen, volstrekt niets Maer wy vergissen ons 't heeft tienmaei meer overgroote hospita len, voor eerloos vrouwvolk, tienmaei meer uyt^ gestrekte karzernen, en tienmaei meer nog uit gestrektere gevangenissen of prisons aengewon- nen Hewel, deze heeft het toch moeten opbouwen, na alvorens de gronden te hebben aeugekoebt, zult gy antwoordenMaer ook al mis, 't en heeft daervoor niemendalle moeten uytgeven, het francmagonsgehroed wist daerloe een veel ge- makkelyker middel voor hospitalen, prisons, kazernen, lyschoien eriz. pakte het de kerken, joeg de religieusen de slraet op en pakte de kloosters met al hunne goederen die* in 't voorby gaeq gezegd., ook al verkócht eri opgesmeerd zyn Zoodat wy, om dit hertscheurend en bedroevend tafereel te eyndigen, mogen zeggen dat gebrek, ellende, rampen, armoede en vol- slagene ruine zich in Italiën g'installeerd heb ben, om er als vreeslyke geessels welligt voor altyd te blyven nestelen. Daer is den vinger Gods, of wy zien hem ner gens. Daer word letterlyk' waergemaekl liet prin ciep van Lullier, die ofschoon eenen arisschelm en artsvyand van God en zyner dienaers, toch nog eene vonk van regtveerdigheyd in zyn-gemoed voelde smeulen, als hy uytriep Comprobat experientia, eos qui ecclesiasiica bona ad se traxemntob ea tandem depaupcrari el mendicos fieri. De ondervinding leert dat deze die de geestelyke goederen gepakt hebben, om dezer goederen wille, eyndelyk arm en tot den bedelzak gebragt worden. Landgenoten, wy zeggen hel u voor de derde mael mediteert en mediteert aendachiiglyk, en ziet wel toe dkt gy u in tyds aen de liberhaters- Franemagorisbehcersching onttrekt, want gy zoud konnen varen gelyk Italiën nu vaert, de zelfde oorzaken hebben meestal de zelfde uytwerksels. 'óSPT" Om nog een stnelken te geven wat de vuyge revolutionuali-e francmaponspriiioipen kon nen te weeg brengen, laten wy liier met de diep ste verontweerdiging een i'eyt volgen dat zondag lest, te Verona, eene der sterke steden van den oosten ryksclien Vierhoek, waer de franemapons- politiek thaüs meester is, voorgevallen is. Ter gelegenheyd van liet II. Sacramentsfeest was de processie met groote plechtigheyd uyt- gëgaen. Eene bende liberhaters franeiflapons, discipels van Garibaldi, viel den gewyden stoet met gebuyi en getier aen, verspreydde met ge weld de geestelyken, sloeg liet kruys en vanen verleend, voegde er SI. Renac met tamelvk veel koel- bloedlglieyd by. Ik geloof liet. hervatte den republikaen echter ben ik er niet in kannen gelukken om het eomiteyt te over- luygen. Er is besloten, dat noch zelfs dezen' nacht er by i) eene hnys'oeking zal gedaen worden. Ach. Hemelriep Amalia angstig nvt, terwvt zy hare handen samenvoegde, wal gaet er dan van'ons geworden 1 Wat hebt gy toch Le vreezen viel hare moeder haer in de reden die huyszoeluug zal bevvvzen dat vvy onschuldig zyn. Dit zeggende, sloeg zy hare blikken op M. I) wiens oogen styl'op liaer gavesligd waren en tol in hare ziel wilden doordringen. Zy wierd eeuigzins ontsteld zy beefde, en voelde dal haer gelaet van klonr veranderde. Den rcpublika. n had geraden Wal in haer hert omging, IIy stond eensklaps op en riep nvt Hy dien men zoekt is hier') gy kunt niet vévnzen uwe verlegenheid, uwe gembédsa, udoeniug hebben u verraden, ik -zal my gélukkig achten niynen ouden viicnd Ie kunnen redden gy zult u met my vervoegen om hem aen de tlood le ontrukken. 0 wat kunnen wy doen om le beletten dal by slervb? riepen te gelyk de moeder en de dochter uvl. My de sehuylpiaels wyze» waer hy verborgen is, in stukken, verbryzelde den draeghemel en wierp deri kanouik die liet Allerheiligste droeg, met de booste dolzinnigheyd ter aerde De godsmoordende joden hebben aen den Zaligmaker niet meer schande aengedaen. Zulke gruwelen doen het bloed naer 't hoofd stygen, maer zyleeren de secte kennen die tot zooverre- gaende heyligschenderyên bekwaem is, en leve ren stof tot overweging aen al wie niet ziende blind, en lioorende doof wilt wezen. t)e redevoering van Jfr Liénflft tegen de ihagti- gingdie ons armbestuer vraegt om de heeren inzamelaers der Bokkeiiryderskavalcade tot stor ting der i'ondgehaelde penningen in regie te ver volgen, heeft den advokaet uyt 'f Verbond zoo diep gebeten, dat liy als wanhopig wierd en niet wist wat doen. Nogtans daer de» nood den wet steen van 't verstand is, heeft den vent eefl ingenieus middel Uytgedacht. Hy beeft zvne l'ecru- ten aen 't zagen gesteld, maer oHgelukkiglyk met eene zoo botte en tandelooze zaeg, dat zy vart. g'heel 't stuk nog geen handvolleken zagemeel hebben konnen afraspen. Zy gaen nogtans op eene nog ai koddige ma nier te werk zy steken vier platte zinsneden vporuyt, geven deze op als de kern der redevoe ring van M. Liénart, trekken en slingeren moedig hunne zaeg om en wéér met 's meesters hulp, en meenen dat alles daemieê gedaen en den catlio- lyken redenaer Vergruysd is Alhoewel M. Liénart zich gansch anders uvt- gedrukt hebbe' dan de recruten opgeven, willen wy, op onze beurt, hunne vier zinsneden als de- kern zyner redevoering aenveerden, om aen die verwaeude jongens te doen gevoelen dat hunnen meester wel verre.van hun te leeren redeneren, zelfs in staet niet is hun wat ordentelyk te leeren schryven, Dus tot de vier zinsneden. F.EitsTE ZINSNEDE. -Zulke procedering heelt nooyt plaets gehad, en het bureel van Aelst zal de droevige eer hebben haer de eerste in te spannen. Gy ilurft dit zéggen, roepen de reeraten M. Liénart toe, even alsof zy met eenen straetjon- genvan hunne soort te doen hadden.' Eii wy antwoorden: ja, Wy durven dit zeggen; maer iiier- uyl volgt niet, zoo gy beweert, jongens, dat de inzamelaers der Bokkenryders de wetten van 'I land stoutmoedig ontkennen en overtreden, en no" veel min dat zy de eerste zyn die zulks doem Hieruyt volgt alleenlyk dat liet bureel van Aelst de droeve eer zal hebben, voor de eerste mael te procederen tegen een gebruyk dat menige andere tot hiertoe zonder reclamatie hebben laten be- staen. By voorbeeld liet gendsch bureel ten opzig- te der Söcie'teyt wilder Nuem niet zonder tiert,, die, sedert lange jaren hare inzamelingen zelve uyt- deelt.'T is waer, de inzamelaers dezer societeyt zyn liberalen, maer dit zegt ook ailes. Wy zyn nog al curieus om te wetewofhet aelstersch bureel wel zou procederen of rekia- mereu, indien de liberale inzamelaers-van half vasten, hunne omhalingen zelve uytgedeeM had den, Overigens, jonge recruten, als gy van sfMmoe- dige overtreding van 's lands wetten wilt spreken, hervatte M. D,, ternyl zyne ooge» van vreugde seliit- terden. boet hem spoedig uvl zyne schuylplaets komen gaen wy hem verlossen, en, zonder een oogenblik té verliezen, zal ik hem hel anddel bezorgen om uyt Reones le vluglen. Hy zal zich naer invn btiytengocd begeven, waer men hem niet zal opzoeken. Gy weet dat men my niet voor verdoel» houd Nog dezen' nacht zoo als ik zegde, zal men hy u huyszoeking komen doen doch dan zal hy, dien men 'zoekl, in vevti"- - herd en liuyten alle gevaerzyn. Hy zal ons danken 'ons zegenen la, ja, hy zal ons zegenon vvy zullen ook u zege nen, zegde Mn:0 Renac Kom aen, gy hebt myne vrees myne ouzekcrlieyd overwonr,.Hier is liét dal uw vriend is verborgen. Yan uyt zynen sehuvllioek beeft hy ons kunnen booren. Onder liet uytspreken dezer- woorden opende de moe der eene gehcVme ileor. Den. aclllDpreu ijryzen priester die ailes van achter de houten heschalliijg had gehoord trad te voorschyn. Op zyn eerbiedwekkénd gefset ver- lobude zich een glimlach. Ily wierp zich in de armen van hem. met wieu hy vroeger zoovele genoegelyk# uren had doorgthragt, mot wieu hy op de slodiehan- keti van liet kollegie liad gezeten. Hy weende van blyd- selrap, doch kon door ontroering en vreugde geeua woorden uylbrengun. Deu repuhliknen hield hem "egrm

De Denderbode | 1867 | | pagina 1