gelyk a™ zyne medeburgers g'heel de waerheyd te zeggen, namelyk dat zy de meest belastte, de zwaerst gedrukte OPCENTEN BETALERS zyn van AL de steden'Onzer provincie. Verder de budjetverzwaring naspeurende, beeft M' Van Wambeke ronduyt verklaerd dat by het met zyne vrienden der meerderheyd eens was om de verhooging aen de jaerwedden der.stade- -bedienden toegebragt, gansch te verwerpen. En waerom? Omdat de voormalige liberale meerder heyd die verhooging had gestemd dan zelfs als liet kiezerskorps huil op 50 oet. lest reeds ver oordeeld had, klaer te kennen gevende dat het van -dien ligtzinnigen omgang met de stadspenningen «niet meer'wilde en daerom de liberale meerder heyd zonder genade van 'l stadliuys bad afge- waegd. 'T is waer, 5P Eyerman zegde in zyn laetste •verslag dat het duer leven is voor de bedienden; •maer, antwoord Mr Van NVambeke, is 't dner leven voor de bedienden die niets moeten doen dan opstryken, 't is niet min duer leven voor de ongelukkige burgers, die gedurig moeten leggen en langsommeer leggen. Volgens de verklaring van M' Van Wanïbcke, heeft de budgetkommissie ook uyt den budget ■geschrabt de verbazende somme van ELE DUY- ZENÜ VYF HONDERD FRANKS dopr de liberale uneerderheyd gestemd om aen de meesterssen der stadsschool eene wooning te bouwen voor welke som er slechts 3900 franks subsidie was toegestaen. Zelfde uytsclirabbing is besloten voor de nieuw ingerigtte plaets van baeninspec- teur ter jaerwedde van 800 fr., plaets die liièr noodig is gelyk't vyfde wiel aen nen wagen. De commissie aen 't uytschrabben zynde, heeft ook weggevaegd de somme van 2900 franks voor het meubelen der sectiënkamer aenmerkelyke sommen voor den theater, sommen voor den liberalen letterkring, voor societeyten van allen aerd, sommen voor de nuttelooze ophooging der greffle van de keophandelregtbank, sommen tot inrigting van een schietspel voor de garde civiek, sommen voor vorscbeydene andere zaken van pure I'antaisie eu die wy hier zoowel konnen mis sen als't vuer in onze oogen. Den budget moet verminderd worden, de burgers moeten, nadat de dringendste schulden betaeld zyn, verlost worden van de hatelyke kadasterfranks, van de hatelyke opcenten, die aen onze stad het droevig privilegie geven van de meest belastte te zyn van g'heel onze provincieMet een woord, -onze eatholyke gemeenterae'dsleden willen ge- spaerzaemhéden met naem en daed, zy willen alle nuttelooze uytgaven afschaffen, de gelden der stadskas profytig besteden, geene sommen in roeden en wissen verknoeyen, om alzoo allengskens tot de uytdooving te geraken van de ruinerende schuld van VYF HONDERD TACHTIG DUYZEND FRANKS waermeê de stadskas bela den is. Dit alles ondanks de zoo dwaze als im pertinente verwytsels door den vremdeling Mr Eyerman uytgekraemd, als hy in zyn verslag zoo oubeseha'emd als onbezonnen duri'de neêrschry- veu dat bekrorapene en fanatieke geesten alleen bekwaem zyn den invloed der theaterspelen op de zeden te loochenen en dat men Ju alle steden waer de denkbeelden van beschaving.niet volko men verloren zyn, men de publieke conferentien aeninpedigt. Den invloed der theaterspelen, dien kept ieder een die geetteu fanaueken en bekrompen liber- haters geest heeft, duyzende voorbeelden zyn daer om dien rampzaligen invloed te bevestigen. En wat de zoogezegde onderwyzende conferen tien betreft var, vremde gpddeiooze klappers, van schaemtelooze liistorievervalschers, en geioofs- verzakende pedanten, gelyk er bier onze stad- buyszael zyn komen bezwalken, al wie de ware bescliavingsdenkbeelden niet teenemael verloren heeft, weet wat hy daerover moet oordeelen en boe hy den goddeloozen klap, de dwaze zwet- seryên op verre na niet goed genoeg om door charlatans of tandentrekkers op de foiren uyt- gezeeverd te worden, mag en moet bejegenen en daervoor zyne penningen mag en inoet vvey- geren. Wy bedanken M. Van Wambeke tegen die be ledigende woorden geprosteslecrd te hebben en te hebben doen gevoelen dat M. Eyerman dezelve uit irato neergeschreven had, als hy nog onder den verbitterenden indruk was zyner afkoking, onder den galachtige» indruk der pasportering die de kiezers hem zonder komplimenten hadden gesigniticeerd Na M. Van Wambeke, heeft M. V. CUMONT het woord gevraegd om daer een billetteken af te lezen in antwoord op de algemeene bedenkingen van den voorgaenden spreker. Deze antwoord was zoo hoogdravend en wel getappeerd, dat wy er aen moeten renonceren deze te ontleden. Een puntje konnen wy aenroeren, namelyk 't geen Si. Cumont vertelde dat liet aen onze eatholyke raedsleden niet toegelaten is subsidiên voor con- ferenliën te stemmen. Dit woordeken toegelaten wierd seffens door M. Van Wambeke opgeraept en bet liberael ten beene versleten liedeken van geheymen invloed, geheyme magl en soortgelvke domme prullen was al gauw kort en kleyn "ge kapt. De eatholyke raedsleden hangen van nie mand af ten zv van de kiezers en van bun gewe ten, zy moeten' niet.gelyk onnoozele knikkebollen hunne ingevingen eu 't ordewoord gaen halen by defranemajonsbazen.diegedurigdekalkoenzweep opgeheven houden over 't hoofd hunner dupen, welke dan ook niet meer vrvheyd van denken en spreken hebben dan deze soort van domme lok vogels. die in de muyt zitten en maer den bek mogen openen om andere vogels te helpen van gen. M. DE RYCK is dan ten derden voor de pinne gekomen om den afgekeurde» en weêrgezonden budget te verdedigen. Dezen, meer gewoon aen openbare debatten, en ten anderen, meer streken jri den steert hebbende, beeft zich in vago gehou den. Hy begon met in 't ruym te schermen gelyk de oude telegrafen die men plagt op de torens te zien werken en die alle soorten van pieken, zeys- sons. gaffels enz. konden napoetsen. Nogthans, er moest, al was bet maer van zeer vérre, tóch op de budgetkwestie gekomen worden. Dei'ynste advokaten- en procureursstreken wier- den uytgehueld en den vos klapte altyd voort wel te verstaen nevens de kwestie. 'Telkens dat by gevoelde dat hy een weynig te by kwam en zyne vleugels zou verbranden, trok hy zich achteruyt en vloog al wederom in 't ruym om zoo van verre op liet werk van zynen afgekookte» vriend Eyer man een ruyfpluymken te laten vallen. Zienlyk verlegen maer toch'moetende klappen om iiie- mendaile te zeggen, sprak by van de laettydig- lieyd der beraedslaging over den budget, over delicatesse die er zou bestaen in de vermindering van den budgef, van medepligtigheyd der be stendige deputatie en meer andere vieren en vy- ven. Zoodanig dal M. Liénart liet woord vroegen het woord bekwam in 't midden der redevoering van M. De Ryck, die hoogstens verblyd was zyn geklap te mogen onderbreken, omdat hy gevoelde dat hy zicli op eenen slechter) grond bevond. 'T is op de antwoord van M. Liénart, op liet tweede deel der alleenspraek van M. De Ryck en op de discussie der artikels van den budget dat wy in ons naeste Nr zullen terug- keeren. De ingezetene der stad S' Etienne (Vrankryk) hebben eene petitie aen den (ranschen Senaet ingediend, waer by zich zy beklagen over den keus dien men gedaen heeft van eenige boekwer ken voor de twee volksboekeryen te S' Etienne ingerigt onder de. zorg en bescherming van den gemeentenraed. Den Senaleur M. Baron Dupin, na de gevaren der slechte lezingen duydelyk bewezen te heb ben, verzoekt den Senaet van de oogen te willen vestigen op bet bedrog dat er te S' Etienne is omgegaen. Deze, zegt by, die met het toezigt der twee volksboekeryen belast waren gaven eerst eenen kataloog uyt van boeken, Waer onder niets stond dat berispelyk was. Maer ongelukkiglyk zy hadden nóg eenen tweeden kataloog die 'in 't publiek niet verspreyd wierd en waer op veel slechte boekwerken aengeteekend stonden zeer gevaerlyk voor liet volk. Daer in ziet gy hoe regtzinning de liberalen te werk gaen. Wy verhopen dat onzen gemeen tenraed ook de nöodige zorg en maetregeien zal nemen om te beletten dat de inrigting der volks- boekery in onze stad niet strekke tot verderf en ongeluk van ouders en kinders. Het Verbond, in zyn nummer van Zondag, komt onbeschoft weg de schroomelyke geldverkwis- tingeii zyner opperbazen verscboonen en goed keuren. Men moet liberael zyn om alzoo te dur ven den spot dryven met een volk dat onder de liberale contributien en schulden verpletterd ligt. En waerom die loftuytirigen Omdat wy door onze artikels over den liberalen vooruytgang het hatelyk liberhaters-bestuer aen 't volk kenbaer gemaekt hebben. Het volk verstaet nu liet gelieym van dien zoogezegden libéralen vooruytgang, het volk gevoelt nu boe liet door die liberale vooruytgan- gers gefopt en g'explojjgerd word in zyn gods dienstig, zedeiyk en stoifelyk welzyn, en is over- tuygd dat liet geene ergere en schadelykere vyauden heeft dan 't bedriegelyk liberael-franc- maponsgespuys. Daerom hebben de ministeriele loftuyters uyt het Verbond zich aen 't werk ge steld ziende dat wy met de hatelyke komplollen waer ons Aelstersch moortelboelke ook ingewik keld was voor den dag kwamen, hébben zy ge voeld dat het tyd was van spreken. En wat heb ben zy gezeyd hebben zy geantwoord op 't een ot 't ander onzer artikels, of ten minsten op 't een of't ander punt van die artikels Zy hebben er zich wel van gewacht. De positie van die minis teriele platvoeters was te netelachtig. Opstellers van 't Verbond, francmapons zyn, aen 't hoofd staen van 't Aelstersch moortelboelke en weten dat men er van iedereen voor gekend is vraek- roepende maetregels uytzoeken' tegen ons braef werkvolk om liet met geweld van zyn geloof aftetrekken, en zien dat alles aen den dag gebragt word, is dat niet genoeg om de moorteljamien uyt 't Verbond te doen voorzigtiglyk zvvygen Zy weten bovendien maer al te wel dat hun potje riekt als bet ontdekt word, en dat bet nog veel meer-zou rieken als er aen geroerd word, niet waer Verbondliefbebbers En wat meer is, wat wilt gy dat. die jannen bybrerigen om ziclvte verontschuldigen De aen- geliaelde feyten loochenen, ware niet mogelyk geweest, 't zyn hunne eygene mannen die 'ze bestaligen, daerom konden zy niets beter doen dan zich te vreden houden met van verre te bas sen in 't algemeen tegen degene die overal lianc- mapons zien, want overal komt er nu den eenen of den anderen francmapon tusscben zy spelen de rol van Direkteuis, en de liberale die van betaeide akteurs. De parochie van Idddergem beeft ook bare beurt gehad eene zeeraendoenlyke Franciscus- feest te zien vieren, ter gelegenheyd der inhuldi ging van bet nieuw beeld van den glorieusen Patroon des genootscbaps, welk thans aen gods dienst en zeden een ontschatbaer goed toebrengt, al deszelfs leden liet ware pad der deugd en tref- felykheyd te doen bewandelen en z.p zonder schroom de pest van 't menschelyk opzigt ouder de voeten te doen trappelen. De parochie lddergem beeft dan met den zelf den toeloop en zelfden luyster als Denderhautem de inhuldiging van hel beeld des 11. Franciscus- Xaverius gevierdzy ook heeft de welsprekende stemme van den zeer eerw. heer deken van Ninove mogen hooren, die aen de brave leden van 't genootschap tot spoorslag zal vertrekken om in den weg van het goed moedig vooruyt te streven, ondanks al de gevaren en tegenkantin gen die de boosheyd en bedorvenheyd onzer da gen opleveren en aenwenden, om liet zoo verhe ven als beschavend werk van den grooten Apos tel Xaverius te dvvarsboomen te verhinderen en te vernietigen. Kloek aen dan, deftige Xaverianen, met moed en tyd zuil. gy de boozen verstommen, de flauwher- tige doen spreken en 't goed en de waerheyd doen zegepralen. Maatschappij liel Vlaamsche Volk onder kenspreuk voor ons recht! te Gent. Deri heereu Voorzitter en Leden van liet Davids genootschap te Aalst. BftOEDERS, Het was ons eene blijde en verrassende tijding, té vernemen dat gij zoo moedig de band aan liet werk geslagen liadt, om van uw stadbestuur te verkrijgen dal de moedertaal in hare rechten ambtelijk hersteld werde, en tevens zoo gelukkig waart uwe edele poging met zulken goeden uit slag bekroond te zien. W'eest ervan overtuigd, wij zijn u dankbaar voor wat gij deedt, en deeleu in uwe vreugde voor wat gij verkreegt. Gij gaart een schoon voorbeeld aan de Vlamin gen en behaaldet eenen heerlijken zegeprael; het eene zoowel als het andere zai allen een prikkel zijn om niet te wanhopen van hel welgeiukken onzer zaak, om geen middel onaengewend te la ten, waardoor wij ons doel bereiken of naderen kunnen. Gaat voort, onverschokken voort op den weg dien gij bewandelt; geene rust, geene verzwak king: liet wangedrocht der verfranscbing is mach tig: liet heeft duizend hoofden, en als er een af gehakt is, schieter een ander uit, dat nog eens moet verpletterd worden. Elke verzwakking, elke óuachizaemheid is eene nederlaeg. Houdt goeden vlaamsche moed, en 'L zal wel gaan. De Voorzitter De Sekretaris, M-. Itoosës S. O. De Vigue De leden van hel bestuur: L. Tytgadt R. Van den Berglie Edm. Cundier I. Labbe. Sedert eeuige maenden, komen er op onze regtbanken nu en dan getuygen weike den eed weygeren melde godsdienstige formuel. Zy ge- looven in God niet, zeggen zy, en daerom willen zy Hem tot geluyge niet aenroepen. 't En lyd niet den minsten twyfel 't' is een ge smeed spel, werk van de francuiagoiis en soli daire». God buyten de school, buyten de kerkhoven, buyten de administratie, "ook buyten de regt banken Tot nu toe al de getuygen weike den eed heb ben geweygerd zyn menschen geweest van niet of daeromlrent. Zy schenen hunne formuel van weygering te liebben van buyten geleerd. Dever- liclite katten zyn achter de gordyu gebleven. Men mag den eed niet op leggen, zegt de Indc- pendance, om dat men niemand iets mag dwingen te doen tegen zyne overtuyging. Bat ware goed, ware 't algemeen. Duyzende Belgen moéten jaerlyks, tegen Imtme ovértuyging, soidaet worden. Waerom schaft de party der lndépmdance den dwangsoldatendienst niet af? Den eed zal eyndigen met te worden afgeschaft, 'tis ons gedacht, 't Gevolg daervan zal vermeer dering zyn van valsche getuygenissen voor de regtbanken. 't Is het meest welk de samenleving erby zal winnen. Wy lezen in eenen brief uyt Florenciën aen de algemeene weenensclie briefwisseling Garibaldi is nog altyd te Casteiletti. Hoewei in de nabyheyd zynde van Florenciën, hy en komt naer 't parlement niet, spyts de begeerte die hy daertoe uytgedrukt had by zyne terug komst uyt Lombardiën- Hy beraeml een groot ontwerp, 't Is door de francmaponnery dat by de italiaensche eenheyd voltrekken wilt en Roomen pakken. De logiën, zegt hy, zyn kuervergaderiu- gen die 't voorregt bezitten van de kieskollegiën. Zy moeten afgeveerdigden zenden naer de byeen- komst samengeroepen door de logie Egeria, van Napels. Deze byeenkomst zal zicli grondwetma- kende vergadering verklaren. Den generael wel ken den titel aenveerd heeft van diktateur van Roomen, zal zich naer Napels begeven, als zyn flerecyn zulks tpelaet. De Imlépendance sprekende van de feesten van Roomen, zegt: Men is er maer bezig met nieuwe heyligen te vieren, wonderbaar uylgekozeri, waeronder er zyn welke alle menschen die eenige kennissen 5 hebben van regt en onregt meenden onmeder- roepelyk veroordeeld te zyn lot de helle. Maer de vergadering der kerkgebruiken heeft daerover a anders bevolen; den Paus in zyne onfaelbaer- heyd heelt uytspraek gedaen en al de calholy- ken moeten zich onderwerpen: den verpligten- den eeredienst voor Sint Arbues en voor de martelaers van Gorkum zal bun welhaest wor- den opgelast, tot verachting der historie. Wy halen deze regelen aen.enkel om den vuy- gen geest van godsdiensthael te doen kennen van de Independence. Dit blad is den eygendom 'van joodsche bankiers. Het is de bron wderuytal on ze liberale gazetten, pullen. Daer zyn menseben welke dit bind ondersteunen en naer de kerk gaen. 't is huyclielary. Donderdag avond is onzen .zeer eerw. lieer Deken alhier van zyne revs naer Roouien terugge keerd. Een groot getal geloovigen waren aen de statie den eerw. Herder gaen begroeien en afha len. Verleden Dynsdag is onzen provincialen raed geopend. M. baron Dellafaiile is voorzitter, en M. De Hemptinne onder-voorzitter genoemd. Den raed beeft de vier groote kommissiën be noemd. Verleden Woensdag was den gemeenleraed alhier byeengeroepen ont de uytdeeling van nieda- lien byte wnonen aen de herbergiers wierann- bnssen bet meest opgebrag! hebben. Eyndelyk is eenen vremdelmg, den president van eene sociëtevt, die ook eene ntedalie ontving, opgeslaen ont eene redevoering nyttespreken. Hy wendde zich namelyk tot de leden van het armbureel en vervolgens tol de leden der minderiteyd des getneenteraeds en begon zyne redevoering. Als de twee leden der meerderheyd, MM. Schepen De Wolf en Liénart, die onbetamelykheyd zagen, namen zy hunnen hoed en vertrokken. Wy laten aen onze medeburgers ovf r die handrl- vyvze naer weerde te schallen en te heoordeeleu, docli merken liier in 't voorbygaen, aen dal liet hyna altyd vremdelingen zyn die hier tegen de eatholyke Aelsle.iaërs een iaekbaer gedrag komen iioudcn. Nel Kanten Fabriek Norman en Chordon te Brussel, vertegenwoordigd door onzen stadsgenoot M. Frans De Vos-Tliienpondt, komt eene goude medaille ie behalen iu de groote Expositie van Parys. 1807. Wy veen uien dat Mgr den hissrlmp van Gend, Boomen heeft verlaten, daegs na de vieriin» van den Jnbilé van St-Petrus, om naer zyn bisdom terug te herren. Den eerbiedvveerdigën prelaet is op liet eytide dezer week te Gend leru1*. Zyne Hoogweerdigheyd gevoelt niet het minste meer van de kleyue onpasselykheyd waer van zy in 't begin der pelgrimugin heeft geiedeii. De Brusselaers liehbeu niet willen roepen ter eere vtin den koning van Pruysen. Wy en zouden '1 ook niet gedaen hebben. Men leest in de correspondentie van den Courrier de. I'liscaul het volgende feyl: Eenen volksvertegenwoordiger vin Brussel heeft zyne woonplaets in een dorp van hel arrondissement Nvvel. een dorp waerin liv nooyt den voet zet, geen huis liez.it, en zelfs geene kamer m huer heeft'. Indien dit lid der Kamer die zondeilinge woon plaets heeft opgegeven om de parlementaire schade vergoeding te kunnen trekken, wil ik hem de woonplaets en de schadevergoeding wel laten be houden; maer ik vraegden lieer Guillei v, vertegen woordiger van Rnis,el, hoe iiy als kiezer van Rixensait, te Nyvel diij ft gaen stemmen, hy die niets is. en niets b"/i! in die gemeente Het getal dei* inschrvvingen in al de steden ontvangen, waer de burgerwacht in wérkelyken dienst is, voor de reys naer Londen, beloopt tot 2,161. Brussel en zyne voorgebergten hebben 1,065 inschryvingen verleend, Antwerpen 263 en Gend 295. De regt hank van eersten aenleg van Brussel heelt zaterdag uytspraek gedaen in liet proces, dat door eenen oudgedienden van de hurgerlyke vst. legen de erfgenamen van koning Leopold I was ingespannen. Na het overlyden des konings afgedankt zynde, reklameerdn 51. Bagart schadevergoednig eii in- tresten, zich e.em iv.yds daerop steunende dat een bedienden niel kan algedankt woideu zonder eene schadevergoeding, lie hein loelaol naer eene nieu we plaets te wachten, in anderzyds op de vol gende bepaling van het reglement van koning Leo pold 1 Al inyiie bediimdeii in werkelïken'diensl en legen welke er geene klagt zal besluen, zullen in bediening htyven. 4 Na de pleytdooven wierd de zaek in lieraedsla- ging.gehouden. Aclil dagen later wierd het opru imer ministerie gehoord en den verdediger hesbi- li;d hebbende, dal Bagart, na afgedankt Ie zvn, inderdaed maer vier maenden loon had ontvangen' deed hem nog 300 fr. voor de twee overige meen den aenbieden. De 'regtbank. erkennende dat er tinegenaemd geene ernstige klagt tegen M. Bagart lies'loud, n dal de vraeg van zes maenden loon, len Hiel van schadevergoeding reglveerdig was, h felt bet afen- bod van den verdediger voldoende verklaeid en M. Bagart lot de kosten veroordeeld. Een dramatisch loóneel had zaterdag na middag aen de Kempisclie vaert te Anlwérpen plaets. Een jongeling en een meysje, mei de armen aen elkander gehouden, sprongen iu het water, ont een eynde aen hun leven te stellen. Gelukkig had men limine- dwaze daed gezien, en wierden zv nog bv lyds gered. Men zegt, dat bet vretndeliitgeit zyn. M* LehanJy de Bennlieu, representant van Nyvel, hekelt in de Kamer liet ministerie lot ten bloede. In de laetste kiezing van Nvvrl is hy minis terielet] kiesagent geweest. Ellendige komedie Uyt eenen brief van M. de Honlhevm blykt dat sieur Bouchez die den eed van geluyge gewey gerd heeft voor de regtbank van eersten nenleg, voorwendende in God niel te gelooven, dit jaer omtrent twintig keeren den eed voor de regtbank heeft afgelegd als taelsman. Sieur Bouchez gelooft dan in God als er zakvülling is. 'I Is een liberael geloof. Den harrewar blyfl voortduren in den libe ralen gemeenleraed van Namen op bevel van M. den minister van btnnenlansche zaken, zyn MM. Themon en Musset geroepen orn hunne plae'ls in liet schepen-ltollegie te hernemen. Den dienstdoenden, burgemeester, M. Pepin, gaet zegt men, hierom zyn ontslag geven. Lie liberale regering van Namen is een huys- liouden van honden en kallen. Tweeschepens willen niet den burgemeester niet zitten. Daer achter zy willen en moeten inel liem zilten. Deu burgemees ter stelt polilie serjauten aen de deur om den in gang aen de schepenen Ie verbieden. Daerna houd hy zitting in een afzonderlvke zael. En die gasten hebben elkander aeugeklaegd by.... den prokureur des konings. Op hel I vil stip dat Charleroi versterkt wierd, moesten de mynwerken op eenen zekeren afstand der stad ophouden, derwyze dat 117 hectaren ko- lengrond onaengeroerd bleven. Daer Charleroi nu niet nteer nis eene versterkte stad word beschouwd, bestond er geene reden meer ont de kooluyllialing in de nabyheyd der sterkte te verbieden,"en dry maetschappyeu der stad, te Pays de Liège. te Poi- rier en ter Cltarbonnagcs réunis hebben hare regteir doen gelden lol 't bekomen dier konressie lusschen de dry maetschappven verdeeld, voor de somme 750,000 fr. Wy lezen in den Moniteur de la Brasserie dat ern brouwer van G... (Ooslvlaenderen), aen den hoofdopsteller van dit blad naer een middel gevraegd heelt om zyn (roebel en van slechten sniaek geworden bier, weder te kunnen klaer en drinkbaar krygen. Genielden brouwer schryfl, dat aengozien de duerte der grondstoffen en de onmo- gelykheyd om den verkoopprys op te slaen, hy wat min graen in liet brouwen gëbruykt had en ook zooveel hoppe als naer gewoonte niel had gebe zigd. Het antwoord van den hoofdopsteller van ge meld blad luyd, «lat hel besle middel, hetwelk'by gebrnyken kan, om zyn troebel bier weder klaer le krygen, is van het te filtreeren door schavelingen van beukenhout.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2