Altyd lasler. gespöys overal te hebben laten nen 't. roer l.o- men. En 't zou nog vorslechlw, indien de kie zers, met d'eerste occasie, dit volkske niet overal buytensteken, want liet zoekt niet anders dan. Belgiën te verbeesten, te vergoddeloozen en te ruineren. Lotte. 'K geloof dat bet waer is, want de liberbaters doen, sch'rikkelyk veel contiibutiên betalen, en zy spreken nu van ons te pramen onze kinders naer hunne scholen te zenden en ze te leereu verzaken aeu 't geloof gelyk zy. Trien. Ik heb liet ook al geboord en zelfs dat \vy niet verre van bier moeten gaen om moortélkwanten te vinden die ons zouden doen in 't kot steken, als wy onze kinderen naer hunne scholen niet zenden. Die mannen geven zich uyt voor volksverlichtere en zouden nu ook <de buy ten parochiën al willen gaen verpestep onder den schyn van verlichting. Lotte. Schoone verlichters 't zyn jandorie de grootste uyleit die ik van g'lieel myn Jeven gezien heb. Ais zy met een man van verstand ie doen hebben, staen zv met den mond vol tanden, ofwel kramen zy dwaèsheden uyt gelyk olifanten. Den domsten boer die zynen catechismus weet, is honderd keer meer vellicht dan zy. Hy weet ten minste wat den mënsch is en tot wat eynde hy geschapen isterwyl 't grootste deel dier liberale verlichters het niet weten of niet willen weten. Eu waerom Oi'wel om een plaetske te 'krygen, ofwel om des te vryer te kounen de heest spelen, gelyk het overal genoeg te zien is. Trien. ,1a, 't is nog onlangs op de kermis van Nazareth te zien geweest. .Lotte. Wat was dit, Trien Trien. Wel 't waren ook dry van die zooge zegde liberale verlichters, dry kale pennelekkers, die daer op Nazareth aenkwamen om deinwoo- ners te verlichten.. Zy begonnen eerst met hun ordinair straetjongensgehuylvivan de liberalen dan met liedjes te zingen die in kroegen en koten alleen passen. Nadat zy fel gedronken hadden, vielen zy uyt tegen Bod, tegen Kerk en Priester, en eyndelyk tegen de boeren, die zy voor catlio- lyke beesten en stommerikken uytmaekten. .Maer welliaest gevoelden de slimme verlichters dat liet op hunnen toren ging luyden en zy poetsen al spoedig de plaet. Lotte. Hadden zy eene goê kamming gekre gen, ze zouden het wel verdiend hebben, die stinkers Trien. Het ging er van komen, want alhoe wel de buytenmensclien doorgaens zeer vreed zaam zyn, willen zy nogtlufiis om hun godsdien stig gevoelen niet beledigd worden, en dit zoo veel te min van liberalen bugt, die met 't geld van boer en burger door ons gouvernement ge durig gevet word. Lotte. Wat is er dan van die kwanten ge worden:? Trien. Zy zyn te voet weggevlugt, want in plaets van eene voituer te krygen die hun toege zegd was, zouden ze van schoppenhaes gekregen hebben. In den danker tot Deuile gesukkeld, zyn zy in een Jedig zwynenkot gekropen en in 't vuyl strooy blyven slapen tot 's anderdags. Lotte. 'T was precies zoo ecu hotel dat ze moesten hebben, want men vind zoowel verkens met twee pooten als met vier. Trien. Dit zeg ik ook, Lotte, en 't ware te wenschen dat al zulke liberale lichtverspreyders overal op de zelfde wyze onthaeld en behandeld wierden. De moord van den keyzer Maximiliaen, door den liberliater-francmaQon Juarez, in Mexiko, begaen, is een schelmstuk dat ten eeuwigen dage de liberhatersparty zal brandmerken. Uyt dit afschuwelyk feyt zien wy eens te meer wat die nooyt genoeg vermaledydde francmaQonssecie, die byna overal aen 't hoofd van 't liberalismus is, kan voortbrengen en wat schoone regtveer- digheyd er moet heerschen in een land dat door zulke kerels bestuerd word. Al de liberhatersgazetter» zyn met dit feyt in zware verlegenheyd en trachten zooveel mogelyk dit schelmstuk van Juarez te verbloemen en'te verschoonen, omdat zy wel weten dat den moor- denaer Juarez hunnen man is. 'T is maer liet vernuftig Verbond alleen dat nooyt in iets ver legen is maer altyd met alles weg weet, 't is maer 't Verbond alleen, zeggen wy, dat zich hier uyt den slag zoekt te trekken, met zoo maer on- beschaemd weg uyt te lasteren dat de verrader- lyke moordenaersparty die Maximiliaen orn hals gebragt heeft al de genegenheyd bezit onzer klerikalen 'T ware tydverlies met zulke waerheydver- krachters te redeneren. G'beel de wereld weet dat de catholyken geene de minste reden hebben om hunne genegénheyd aen Juarez te geven, en een spreekwoord was in gang In Luyk is het brood beter dan best, liet yzer harder dan hard, bel vuer gloeyender dan blakend acht nemende op de goede hoedanigheyd der kolen. Sedert dat Kalés door de Franschen aen Engeland ontnomen was, de Engelsche kooplieden hadden hunne wending naer Brugge geno- m Voor Aulwerpen, middenpunt van geheel de koop handel beweging, overdekten niet zelden de Schelde tol vyf en twintig honderd schepen byeen. Uie schepen 'vvaren meestendeels op reede om te vertrekken naer Eugeland, Spanje en Porlugael. Deze twee laelste landschappen, meesters van een groot doel der Indien en van Amerika, waren onvoorzien van fabrieken en uyverheyd. en daer door trokken.zy van hier tot hunne huysmeubelec en keukengerief toe. Men leest dat dertien schepen naer die streken op Vegen door IVansebe kapers overweldigd te samen koopgoederen vervoerden ter weerdy van een half mil- lioen gouden kroonen. Twee duyzend groote voermans wagens zvvaer ge laden, kwamen wekelyks aen binnen Antwerpen uyt het Wulenkartier en uyt hel noorddeel van Vjankryk. Ep was schier geen punt grond in Belgie. waer die aenhoudende neersliglieyd en volksvlyt geenen invloed oefenden. In de openbare pleglighcden. burgerfeesten en ker missen, verscheen den rykdoni in vollen zwier. Mechelen ging iu eonen wedstryd van uytgalming naer Antwerpen met 326 toonkainpers le peerd. Zy deden hunre intrede gekleed in Satyn en fluweel, afgezet roet gouden en zilveren boorden en sieraden. maer alle redens hebben om hem hunne gene genheyd le weygeren terwyl, van den anderen kant, de liberbaters alle reden hebben om hunne vriendschap aeu Juarez le vergunnen en geene de minste om ze hem le onttrekken. Immers waerom zouden de catholyken Juarez moeten genegen zyn Zóu het zyn omdat hy de goederen van kerken, kloosters en hospitalen gestólen heeft? Zou het zyn omdat hy den gezant van den Paus, de bisschoppen, de Priesters en religieusen weggejaegd heeft Neen, neen, daerom kan het niet zyn, dit alles zyn laulere liberhalersvverken, en al de Juaristen lieeten liberbaters zoowel in italiën, in Belgiën als in Mexico. Indien wy de Verbondschryvelaers uyldaegden maer een enkel catholyk blad te noemen dat Juarez voorslaet, zy zouden stom staen, ofwel, om bunnen schaemteloozen laster by hunne dupen te dekken, zouden zy misschien antwoor den dat zy, uyt eerbied voor de catholyke druk pers, bet blad'niet willen noemen, juysl gelyk zy, over eenigen tyd,. antwoordden wegens de meer dan 30 veroordeelde geestelyke onderwyzers die zy op de baldadigste en sehandelykste wyze ge lasterd hadden. Maer elkeen weet wie die Ver- boiidmaniien zyn, en dit is genoeg. Ottergem, 10 Juillet 4807 Monsieur Véditeur du üenderbode. Ayez la bonté d'insérer dans votre prochain N° les ïignes suivantes k l'adresse de MM. les hauls patrons et rédacteurs du Verbond, qui dimanche dernier se sont avisés de parler francais. Décidément, MM. les libéraux de la minorité, vous étes en progrès. Après nous avoir servi un plat de sténographie bruxelloise resté quinze jours en route propos de la question du cime- tière, vous voici venir avec un 'sténographe de Nieuwerk-erken, talent extraordinaire s'il en fut jamais. Ce maïtre homme a assisté a la séance 'du 28 Juin, il a écouté le rapport de M. Van Wambeke sur le budget, il l'a sléiiograpliié, non pas sur papier, mais dans sa tète, et vous l'a livré tout chaud, comme on serl un beefsteak cliez Cocarde. Et voiló comment nous lisons dans Ie Verbond, quoi Le rapport de M. Van Wambeke? Point du tout.Uil résumé du rapport? Non plus. Une refutation? Encore moins cello-la se (era longtemps attendre. Quoi done? D'abord de grossières injures ii l'adresse des nouveaux conseillers. Passons. Puis en deux mots savante critique du fond: le rapporteur ne dit que ce que d'autres ont dit avant lui. Retor- quons: les réponses de M. De Ryck ne sont quele résumé plus ou moins remis d neuf des articles qui trainent depuis un an dans le Verbond. Enlin critique de la forme: il y a dans l'oeuvre de M. Van Wambeke des QUESTIONS de forme et de style. C'est tout. Mais, s'il vous plait, Messieurs, que fait ici le mot questions? si vous l'ignorez, ce mot siguilie ici propostion a discuterou ne signi- fie rien du tout. Or, de quoi le rapporteur pro- pose-t-il de discuter la forme ou le style? Vous ne sauriez le dire. Apprene2 done un peu vous- mêmes la valeur des termes frangais, avant de reprocher k M. Van Wambeke quelques bouts de phrase incorrects qui n'ont existé que dans {'imagination de votre sténographe, ou avant d'en parodier qui sont plus correctes que les vótres. Ainsi par exeinple, pour nous exprimer comme vous faites parler M. Van Wambeke, quand vous vouliez vous précipiter en avant dans la voie des centimes additioneels, si vous aviez reg ar dé en arrière, vous n'auriez point exposé les habitants a des taxes exceptionnelles, et vous ne vous seriez pas cassé le cou aux dernières electionsmais votre système étant de voter incessamment de nouvelles dépenses sans avoir égard aux ressour ces, il vous a été facile de vous J'aire illusion et cl'aboutir linalement d un dés.istre. Agréez etc. De Indépendance is boos .om 't groot getal pries-/ ters en bisschoppen die te Roomen zyn geweest, 't Is eene stad stormender hand ingenomen door barbaren, 't Is een Babiion eene ongelukkige stad. De priesters zyn zoo lalryk als de spring hanen van Algeriën. Zy veronachtzamen hunne pligten, zy laten zich aen de belangen van den Godsdienst niet gelegen, zy willen politiek ge rucht maken, enz. Een spaenschen bisschop heeft aen den Paus twee honderd duyzend frank geschpnken. 't Is om kardinael te 'worden, zegt bet blad der joodsche bankiers. Het gouvernement en 't volk zyn arm in Spanjen, zegt het ook, maer de kloosters, de vergaderingen zyn er ryk. Het laetste is eene leugen. In 4833 hebben de spaensche liberalen de kloostergoederen en kerk goederen in Spanjen gestolen en verkocht. De kerk is er doodarm. Die van Brussel stonden niet achter, en hadden daeren- boven een gevolg van zes en zeventig ryluygen en Inumfwagens. Indien de liefhebbers van twee steden zoo uylge- doscht optrokken voor eene enkele oefening van toon kunde, men gevoelt wat geheel het land zou hebben kunnen nevens een scharen voor eenen uvltogt van Riflemen. Men mag rekenen dat onze voorouders niet zouden geweken hebben noch in getal noch in allei'ley voorraed van reys en pracht. In vele omstandigheden de stralen waren opgepropt met gedenkweerdige stukken van paleersel die kunst en smaek getuygden met milden overvloed. Renperken vvaren geopend op de openbare plaetsen. De burger wachten onderscheydden zich doofglinsterende wapens en defligen uniform. De onkosten van pronkstoclen schene.n nooyt te hoog le be'oopen. De ingezetenen waren niet verpletterd onder opeen-' ten. kadaslercenten, patenten, uytzuygende hechels. Vriesland, Holland en Zeeland hielden zich vooral aeu de vischvangsl, overvoer van granen, hout van den noorden en seheepvaert der Baliische zee. Zoo was overal in 't Nederland eene kracht van leven welke de buylenlandsche oorlogen soms konden schrammen, doch niet gevaerlyk kwetsen. Kettei'dweepery, party geest en burgeroorlog gingen die werkzame rust in een rookende bloedbad verkeereu, en het herlevend Belgie zou aen die hem eerst den moorddolk in het hert geplant hebben, nu'standheelden en pronkstukken opregten 9 Willen wy dan in Europa uylzinnig lieeten Willen wy dan nog de schande op het ongeluk griffelen? (Vervolg later.) Vele liberale gazellen herbalen de leugens der Indépendance. Dat word gelezen en geloofd Op die wyze word den volksgeest verdraeyd en be dorven. Den Jourpal de Liége kondigt aen dat de Ka mers vvaerscliynelyk in buytengewoonen zittyd, in de eerste vyftien dagen van Augusty, zullen byeen geroepen worden, maer het eetiigsle ont werp aen liet dagorde van dezen zittyd zal de vorming zyn doof den bennet van eene lyst van aenbieding der kandidaturen, voor liet hof van kassatie, in aenzien der ten uytvoer breuging der wet op de bepaling van ouderdom der ma gistraten. Het schepenen-kollegie van Luyk komt een verslag uyt te deelen iu 't welk liet voorstelt van dry honderd duyzend franks nieuwe en jaerlyksclie belastingen te beffen, om het finantieel gat te stoppengedurende het droevig bestuer van M. Piercot en Kie gemaekt. Men begrypt zeer wel dat de luyksche doktri- naire koterio, zulke voorstellen te doen hebbende, zich niet meer bekreunt om aen liet gezag te bly ven, en dat zy het eerste voorwendsel gereed heeft te baet genomen om haec ontslag te geven. 'T geen zich nog beter verstaet, is den kleyneri yver der afscheurende party van den Raed om zoo een met schulden bezwaerd nalatenschap te erven. Er bestaet dus geene reden op dat de luyksche gemeentekrisis niet onbepaeldelyk voorgezet worde. De dagbladen kondigen aen dat er in Belgie 4,800 gedekorVerden zyn tan het Leopoldsordein Vrunkryk dragen er 04,000 persoonen het lint van het Eerelegioen; 'tis te zeggen dat er in Belgiën 7 gedekoreeiden zyn op 60 persoonen en in Vrank- ryk 4 op 406. Hel blykt uyt officiële opgaven dal er thans te Brussel eene herberg of drankhuys is op 50 per soonen van het mannelyk geslagl als men 4/3 dier mannelyke bevolking afrekent voor de ouderlingen en kinderen. Ter oorzake van den rouw over de dood van keyzer Maximiliaen, is het bezoek des konings en der koningin in verseliillige sleden van Belgiën voor onbepaelden tyd verschoven. De belangrykheyd onzer Imnenmarklen ver mindert van jaer lot jaer; op de merkten van Gend, Aels!, Audenaerde, Geeraerdsbergc» en Ronsse wierden gezamenlyk in 4865 nog 26,740 stukken lynwaed verkocht, in I860, Was dit getal op 20,498 gedaald. Men kondigt de dood aen van den protestan-• schen priester Henderik Zwingle, laelslen afstam meling van den ^ermaerden hervormer en ketter Zwingle. De liberalen zyn door de catholyken geklopt geweest in de genieente-kiëziiigen welke plaets ge had hebben in de belangrvke gemeente van Gosse- lies (Henegouwen). De kotholyken hebben 205 en de liberale 456 stemmen bekomen. Men lepst in den Journal de Charleroi Reeds menigmael heeft men de reyzigers ge- waerschuwd van de konvooyen niet te verlaten eer zy stil staen en dit is echter dynsdag alhier ge beurd. Een reyziger wilde van den exprestreyn voor Keulen springen en wierd zulks belet door eenen bedienden. Terwyl dezen laelslen bezig was met den slvfhoofdigen te overtnygen, stuykt hy tegen eenen slaek, word uyl den wagon geworpen en ver- sclieyde meters verre gesleept. Maer nauwelyks was hy wederom regt of den reyziger valt op zyne beurt, den bedienden heeft den tyd gehad, van zyne beenen weg te rnymen die gingen verpletterd war den. Zulke uylzinnige reyzigers verdienen boet en straf. Men schryft uyt Luyk, 6 juIy In den nacht van den 4 tot 2 juiv. omtrent een ure, kwamen twee geliefden van de kermis van Vi- vegnies le Ltivk terug. Aen de St-Leonarduskaey kregen zy twist en scheydden van elkander; het meysje; riglte hare stappen naer het voorgeborgle en den jongeling naer de stad. Maer eensklaps ging het meysje naer den oever en wierp zich in de Maes. By haer geroep van help, help snelde detr jongeling terug; den nachtwaker kwam insge- Ivks toegeloopen, en beyden zochten de ongeluk kige rneyd, maer te vergeefs; want zy was in den stroom verdwenen. Den jongeling wierd naer de permancie gebragt,. waer hy den naem zyrier ge liefde opgaf, die 24 jaren oud, en naeyster van stiel was. Het was eerst rond half vier van den morgen, dat men er in gelukte haer lyk op te visscheu. In den nacht van verleden maendag tot dyns dag, heeft een geweldigen brand te Thisselt geheel de wooning vernield van den genaemden Ivo Her mans, landbouwer. Gansch den inboedel, zynde de meubelen, akkergeieedschappen, de kleederen der huysgenooten, enz., is in de vlammen gebleven. De bewooners hadden nauwelyks den tyd om zich te redden. Men meld dat dezen brand aenleyding ge geven heeft tol een treffend feit. Nadat de huysge- noten reeds huyten gevaer waren, bevond zich uog enkel een kleyn kind in de brandende wooning. Reeds wanhoopte men aen zyn behoud, toen het oudste kind des huyzes, zynde een meysje van 43 jaer, zich te midden der vlammen waegue en er in gelukle het kind aen eene gewisse dood te-ontruk ken. Zulke daed is boven allen lof verheven. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Den indruk in het hof van Vrankryk veroorzaekt door de dood van den keyzer Maximiliaen, is altyd zeer levendig. Men spreekt van niets anders dan van de droefheyd der keyzerin en de neêrslaglig- lievd des keyzers. Dezen laetsten zou aen den keyzer Frans-Joseph eene der hertroerendste ey- genhandige telegrammen gezonden hebben. De vërwydering van den franschen vertegen woordiger le Mexiko zal waerschvnelyk deze voor gevolg hebben van de diplomatieke afgezanten welke de andere mogendheden by het mexikaensch gouvernement onderhielden. Men beweert zelfs dat de Vereenigde Staten geene regelmatige zending bv Juarez zullen magligen, en dal zy in Mexiko maer een xeenvondigen gezant zullen laten, ten tytel van raedsman voor hunne nationalen. Men verzekert stelliglyk dal de Mexikanen vlak weg de vraeg verworpen hebben van den zaakgelastigden van Oostenryk te Mexiko, en door M. Dano, minister van Vrankryk vnriglyk byge- treden, strekkende om hem het lichaem van Max imiliaen Ier hand te stellen. Eene pooging in het zelfde oogwit-gedaen door den bevelhebber der oostem yksclie Iregaet Elisabeth, gezanienllyk met den bevelhebber van een amerikai iisch schip, te Vera-Cruz op ankei- liggende, zou geen l eleren uvtslag békoinen hebben. Nn meld men uyl" \Vee nen daler een oosD-ni yksch eskader, sanicugesleld uyl de fregaet Nnvara en andere oorlogschepen, en onder de bevelen van den overwinnaer van Lissa geplaelst. zich naer Mexiko gael begeven om de slollelyke overblyfsels van den ongelukkiger prins terug te eysclien en ze naer Europa over le brengen. Kolonel Lopez, die het bevel over het regi ment der Keyzerin te Queretaro voerde, en die den sleutel dezer plaets aen Escobedo zou ver kocht hebben, volgens liet zeggen .der amenkaen- sche dagbladen, is nvt de registers van hel Eem- l.'gioen geschrabl geweest, h-n gevolge eener be slissing van den raed van gezegd o^de. Hy was er in uenveerd geweest, ten gevolge eener vei'vorde- ring door den maerschalk Ba/.aine gedaen, voor roemryke daden legen de Juaristen. Men leest in de Engelsche bladen: Gedurende de belegering van Queretaro heeft Maximiliaen elkeen verwonderd. Den keyzer was de ziel en het. leven der verdediging. Zonder hem zou de stad sedert langen tyd overgegeven zvn geweest. Altyd vol hoop en altyd vroiyk, dapp'er zelfs tot sloulmoedigheyd, en verduldig in de inoeyelvkste omstandigheden, wekte hy de bewon dering zyner vyanden zelve op. a Weynige generaels hebben hun leven zoo dik- wyls" in gevaer gesteld geen enkel hunner had zulk voedsel en logement ais hy zelden zag men op zyne talel andere spvzen dan peerdenvleescb en ryst, terwyl zyne staf-officieren kiekens en kal koenen aten en wyn dronken. Eenen officier trad zekeren morgen in de ka mer van Maximiliaen en vond den kevzer rustig voor zyn onlbyt zitten, doch hy had noch telloor noch mes. Somlyds stond hv in het midden van den nacht op en zonder van iemand vergezeld te zyn, deed hy eene ronde romdoin de stad en antwoord de hy op het qui vive! dei' schildwachten. Den keyzerlyken gencael Mende/., mankte via eene dier nachtelyke uyl'Stappen, de opmerking dat Mexiko nooyt eenen president had gehad, die half zoo demokraet was als hy. Tweemael hadden de generaels den keyzer gesmeekt de ruylery met zich te nemen en zich eenen weg naer Mexiko te banen, als laelste middel voor zyne persoonlyke veylighevd? Tot tweemael weygerde den keyzer vlakal/zeggende, dat hy met hen tol het uytersle zou stryden. Ik ontveyns het geenzins, zegde hv, ik weet wel, dat indien zy my vatten, zy my zullen door den kop schieten maer zoo lang ïk zal kunnen vechten, zal ik niet vlugten. a Maximiliaen had sleehts 50 dollars (ongeveer 250 fr.) per dag, voor zvne uytgaven. En daervan moest liy zyne ordonnancen voor zyne twee peer den betalen in de laetste dagen had hy slechts nog één peerd, zynen geneesheer, zynen sekretaris, enz. Eyndelyk bleven er herfi nog slechts 41 dol lars (55 Ir.) van zyne persoonlyke uytgaven over. Hy ontmoette zelden in de straten eenen bedelaer of eenen soldaet, zonder hem'eenen dollar le geven. Maximiliaen toonde insgelyks de grootste menschlievendheyd jegens de repuhliekuensehc krygsgevangenen, welke men kon maken, het geen schynt te bewyzen, dat hel berucht dekreet van October 4865 eerder het werk was der persoonen van zyn gevolg dan van hem. Aldus had den prins Salm-Salm besloten eenen uytval te doen, niet alleen om koerriérs te ddën door komen, maer ook om zich meester te maken van den republiekaen- scben generael Martinet, welken met eene wonde aen den schouder in een hospitael huyten Quere taro lagden keyzer bevool dal, indien den uytval gelukte, men generael Martinet moest achterlaten, indien zyne overvoering hem eeriig naluerlyk lyden kon veroorzaken. Den uytval gelukte niet volko men. Men kon het hospitael niet bereyken, waerin Martinet zich bevond en welken den prins van Salm-Salm, in geval der gevangneming van Maxi miliaen, tot gyzelaer wilde doen dienen. Doch men maekle zich meester van eenige deserteurs welke naer de gelederen dei' juaristen waren overgeloopen. Elkeen te Queretaro eyselite de dood dier soldalen, welke by hunne weglooping belangryke inlichtingen aen den vyand hadden gegeven. Den keyzer weygerde hardnekkig hen te laten door den kop schieten. Ik wil geene doodstraf, in weerwil ik zeer goed weet dal die mannen schuldig zyn; zegde hy. Indien de zaken eene goede wending nemen, des te beter indien zv slecht gaen, zal ik niets op myn geweten hebben. Eyndelyk is den keyzer voor eene somme van 200,000 franks verraden en geleverd door eenen zyner in schyn getrouwste vrienden, generael Lopez. Dien anderen Judas deed gelyk den eersten. Hy wees aen de vyandelyke troepen den persoon des keyzers zeggende't is hy, neemt hem vast. En aldus was deo vorst vei raden en geleverd. Den engdlschen minisleriëelen Globe zegt Eene rilling van afgryzen zal door Europa snellen op het vernemen, dat Keyzer Maximiliaen op last van den woesleri Juarez is doodgeschoten. Indien het berigl waer is, dan verandert de expeditie van Napoleon III in een treurspel: die onderneming zoo schitterend in denkbeeld, en zooveel belovend in de eerste tyden der verwezenlyking en tergely- kerlyd overdekt het met eerlooshèyd den reeds ge- haellen naem van den Indiaenschqn wilden die thans als opperheer het gezag voert over het be klagenswaardige, verwoeste Mexiko. De uytwer- king van dit treurspel, van deze moord op Europa zal tweevoudig zyn. Hel zal een ieders gemoed ver vullen met zulk eene walging en verachting voor de Mexikanen, dat om hel even welken generael of vrybuyter uyt de Vereenigde Stalen, 't land binnen rukt, onverschillig om het slechts te berooven van eenige gewesten of om deszelfs bewind en onafhan- kelykheyd te verdelgen., niet langer met jaloer- sche oogen zal worden aenschouwd, maer veel eer begroet als iemand, die de wereld verlost van eene harer vuylstft plekken. De andere uyt- werking zal Vrankryk betreffen. Zoodanig gruwe- lyk en vernederd eynde der Mexikaensche expedi tie, zal diepen indruk maken op den geest van het

De Denderbode | 1867 | | pagina 2