Twee Garentwynders. Tist en Lucas. Een Vraegske. Roomen en de Revolutie. Wat er van Lopez geword. Keyzerin Charlotte.v Express- Irevn van Gend naer Parys. den koning weet dit zeer wel. De toegenegen heyd, liet Inirtelyk ontliael van wege het volk, vervangt de groote kosten en den koning zou geen man van versland zyn, indien liy dit niet be greep. Den burgemeester van St-JNi'kolaes heeft zeer vvys gesproken toen hy daérop in den raed doelde, en heeft den geest van Leopold 11 zeer goed weêr gegeven. Het ware te wenschen dat vele andere burgemeesters en schepenen zoo wyselyk omgingen als by, met de kostelyke duy- ten van het publiek, byzonderlyk als de gemeente verplettert ligt onder oude schulden en men ze gedurig moet overge'esselen met de zweep der opcenten en Radasterfranks. Tist. 'K en hei) u zondag niet gezien, Lucas. AVaert gy ziek Lucas. Bah neen ik, Tist, 'k was met myn vrouw naer Lede gegaen'k had er al van over ■14 dagen moeten geweest zyn, maer met die liberale komedie ter eere van M' Jelie, was g'lieel imynen zoiidag naer de knoppen. 'T is goed dat •dit niet dikwils gebeurt. Tist. 'K heb ik ook met g'heel ons fabijiek moeten meéloopen, en dit zeer sterk tegen ons goeste, want 'k heb er hooren op afgeven, op die ellendige pochenellery. Lucas. K was ik bescliaemd als de men- sclieh op my keken. Want om de waerheyd te zeggen 't was een cortège van 'k wil en 'k en kan niet. Tist. Zy mogten nog biy zyn dat z'ons had den, want zonder de labriekjongens, wat zou er geweest zyn 1 Lucas. 'T is waer, zonder ons zou 't nog een veel magerder beestje geweest hebben. M' Jelie met zyn ruyker in d'liand zou daer fameus aerdig gestaen hebben tusschen die twee liberale bloempotten. Immers, wat was er daer al veel ten zy eenige kliekmannen en. voor slot dry voi- turen? Och arme!.... Tist. Dit verwondert my niet, Lucas, 't is gewooniyk fiasco als onze liberhaters iels willen doen zy hebben daertoe geen volk, ten zy zy eenen hoop vremdelingen byeentrommelenmaer dit kost oordjes, en daerop zien ze veel te veel. Hadden zy de franks uyt de stadskas mogen pakken, ge zond hier wel nen g'heelen zwerm vremde liberhatersraspaille gezien hebben. Lucas. G'bebt gelyk, Tist, *t zyn windma kers in hun klappen en in hun Verbond hangen zy de groote mannen uyt, maer al die ze van' by zien trekken de schouders op en zeggen o die pailjassen o die hansworsten o die befagche- lyke komedianten die 'L volk willen vvys maken dat de kiekens hooy eten. Tist. Nu zegt ge nen keer schoon de waer heyd. Lucas, want in 't Verbond van zondag was «r precies zoo een komedie en dit nog met groot orkest, en nota bene, voegde 't Verbond er dom en beestig by, dat den jury der expositie niet wist dat M. Jelie nen tiberael was en den schoonvader van den grooten JeflDie verregaende onnoo- zelheyd moest er natuerlyk by zyn om de kome die te completeren. Lucas. —Maer peyst gy dal de menschen nog geloof geven aen de liberale N3a3HH3VA\ van 't Verbond De Verbondsmarinen zyn in 't weer leggen vrygevrochlen, en zy zyn er overal voor gekend. 'T is daerom dat een deftig man honderd keer liever smaed ontvangt van 't Verbond dan lof. Tist. 'K wil 't jandogge wel gelooven, den lof van 't Verbond is niet te beuyden 'l is veel beter en deftiger door dit vuylblad veracht en versmaed te worden zooals het nog zondag ge beurd is met onze calholyke raedsheeren, omdat zy geen officieel karakter aen die liberale komedie wilden geven. Lucas. Maer wat is dit voor een beest, dit officieel karakter Tist. Het Verbond verstaet daer door dat onze catholyke raedsheeren die onnoozelheyd moesten bywoonen in hunne boedanigheyd van geme'enleraedsleden. Lucas. O dit dwaes prulbladje Onze catholyke beeren hebben gro'ot gelyk gehad 't is immers al meer dan genoeg van eens door die bescliaefde liberhaters geinsulteerd te zyn ge- Aveest, zy mogten zich aen geen tweede aflront blootstellen, want al die schaemtelooze beiedi gingen vallen op het kiezerskorps 't welk die beeren vertegenwoordigenAll dit is nu dit fameus officieel karakter, waei'over de Verbonds- jannen zoo gedurig zeeveren. Wel als zy daeraen zooveel prys hechten, dan betaemt het' niet dat eenc kleyne slad niet doen wat eene groote doet; i zy van dit officieel karakter een walgelyk party- a„„ ai, midclel mskeiizooals 't liberael bestuer schynt te willen doen. Als de stad Aelst haren nieuwen bisschop, Mgr. Bracq, hy zyne intrede, ging onthalen, de geestelyke overlieyd had onze fibe - raie stadhuysmannen daertoe uytgenoodigd. Maer die jannen gaven voor antwoord dat de onthaling van 't geesteiyk Opperhoofd des bisdoms geen officieel karakter had, en zy bleven t'liuys. Maer voor nen liberalen fabrikant zou dit officieel karakter seffens moeten voorden beelel komen... Alluns, done, 't is 't onnoozel om dood te doen, om niets meer te zeggen. Tist. Ja, maer, Lucas, 't officieel karakter is ook voor de pinne gekomen by 't onthael van M' Liénart, die noglaiis van hunne denkwyze niet was, en dit nog enkelyk maer omdat hy, volgens 't klappen van 'l Verbond, een examen niet geluk ondergaen had. Lucas. Hadden zy dan'geweten dat M. Lié nart nooyt hunnen man zou geweest, en zy hem nooyt in hunne netten zouden gekregen hebben, zy zouden met hun officieel karakter wel t'liuvs gebleven zyn en liever gewenscht hebben dat M. Liénart van den duvel in Spanje gevoerd wierde. Wat aengaet het examen van M. Liénart, dit is waer, hy heeft gelukten wel gelukt, maer dit is geeri aerdigheyd, hy heeft nog nooyt anders gedaen dan gelukt, men zou zeggeu dat hy voor 't geluk geboren is. lu zyne eerste latynsche scholen, 't is gelukt, alle jaren behaelde liy de eersle pryzen in d'universiteyt, 't is gelukt, hy onderging al zyn examens met de grootste distinctie in de kiezingen voor de kamer, 'tis gelukt hy bekwam de voortreffelykste meerder- jieyd in de kiezing voor den gemeenteraed, 't is gelukt, al wederom eene deftige meerder- heyd, 't is altyd lukken, zoodanig dat 't Verbond ons geen nieuws vertelde als liet zondag nydig weg uytkraemde dat M. Liénart in een examen gelukt had. Geheel de stad wist dit al lang, zy kent M. Liénart en daerom stelt zy liaer ver trouwen in hem. Tist. Gy zyt nen viezen jongen, Lucas. 'T is misschien om al die reden dat onze liberhaters zoo boos en zoo afjonstig op M. Liénart zvn, want de Verbondknoeyers hebben order gedurig in hun bladje op zyn kappe te zitten. Lucas.—Zooveel te beter, Tist, 'tjs een tee- ken dat zy met hem op 't gemak niet zyn en ge voelen dat hy hun kan nypen. En 'Lis noodig dat die mannen op hunne plaets gezet worden, zy hebben ons al te lang geëxploiteerd, dien liberalen charlatanswinkel moet eyndigen. Tist. 'T legt er zich zoo schoon naer aen, Lucas, want g'heel de stad wenscht om van dit gebroed verlost te wezen. 'T heeft zynen tjd gehad gelyk de braembeziën en den stockvisch. Salut, Lucas, 'k moet naer buys, de pataterklok heeft al geluyd. Lucas. 'K ga er' my ook aenzetten, Tist Tol zondag, de komplimenteu aen uw Wanne. zal afhangen, zonder moeyte, en als men maer wilt, in eene nationale (schismatieke) kerk zal kunnen herschapen worden. Ziedaer het plan der revolutionnaire party in Italiën. Ja, Ziedaer het plan der party, die al de gene- genheyd onzer liberalen geniet. Ziedaer het doel der party, welke onze liberalen ver- heerlykeii.-eii voor welke zy geweren vragen en geld inzamelen. Aenkomst te Mouskroen om 1 ure 57 minuten namiddag. Vertrekken uyt Mouskroen om 2 ure. Aenkomst te Kortryk om 2 ure 12 in. Vertrekken uyt Kortryk om 2 ure 17 m. Aenkomst te Gend om 3 ure 2 m. Wat verschil is er fusschen de Bokkenryders van eertyds en de Bokkenryders van heden Aa'tvv. Dat de Bokkenryders van eertyds vrienden waren van de francmagons, en gelyk zy, liefhebbers van den liberalen voortuytgang; en dat de Bokkenryders van heden vyanden zyn van de francmagons en tegenstrevers van den libera len vooruytgang. Dat de Bokkenryders van eertyds vrienden waren van de francmagons en liefhebbers van den liberalen vooruytgang, dit blykt uyt hunnen eedgelyk de francmagons, zy zworen haet tegen God en al zyne beyligenen dat de Bokkenryders van beden vyanden zyn van de francmagons en tegenstrevers zyn van den liberalen vooruytgang, dit is van iedereen gekend en blykt uyt hunne werken. steden had gewapende schepen in zee lot het be schermen van haren handel. Eene menigte koop- vaertuygen behoorden haer toe en vervoerden de vlaemsche voortbrengselen en die van geheel Nederland overal tot alle bekende volkeren en lan den der wereld. Belgische kooplieden woonden, en andere hadden hunne kantoren in al de havens van de middelandsche zee in 'l znvden, en in al de havens van de noordzee en van de Ballische zee in 't noorden. Zoo waren de betrekkingen, brief wisselingen, vragen, verzendingen, komsten, ver trekken en wederkomsten gedurig tusschen noor den, zuyden.en de geboorte of moeder steden. Met Schotland alleen wie zal optellen hoe talryk «en voor welke weerden het gaen en keeren, laden *n lossen, het op- en afzeyien, het inschepen en ontschepen beliep Na de ontdekking van Amerika, dag voor da" zag men uyt Amerika dry honderd schepen dae"s door een vertrekken. De schryvers van dien tyd riepen uyt met verrukkingWelke onbekende zeëen doorklieft de scheepvaert der Belgen niet Van welke laetste uythoeken der aerde tasten zy de stranden niet? Hoe enger zy ingesloten zyn in geringe grenzen, des te meer schieten zv niet kracht op de oceaensche vlakten, nemende op het getemd water den grond die ontbreekt aen hunne voeten en nog meer aen hunne neersligheyj. In alle oorden ontmoet men die krygsdapperheyd, «iuulmoedigheyd in de stormen'ónvennoeylyké Wy ontleenen aen het Proteslanlsch blad the Times, de volgende regelen, die ons in al zyne naektlieyd het doelwit der Italiaensche omwente ling, zoo hoog door 'onze liberalen verheven, bloot leggen; zy doen terzelfder tyd liet doelwit onzer liberalen kennen en toouen klaer, wat eragter hunne vermaerde spreukde vrye Kerk in den vryen Staet, verborgen ligt: Er bestaet in Italië, zegt '1 Londensch blad een grooten haet tegen de Kerk, die aen eene ware uytzinnigheyd gelykt. Men vind die by een groot getal staetkundigen, byzonderlyk in de gelederen dei liberalen, die de inbeslagne- ming der kerkelyke goederen als eene questie van leven oi dood aenzien, en welke die inbe- slagneming alleen bewerken, niet om den Staet le redden, maer om de Kerk ten onder te bren gen. Volgens hen, kan het hun weynig schillen of den Staet uyt de verkoopirig der kerkgoederen voordeel trekke of niet. Wat voor hen de groote zaek is, dat is de onblooting van de geestelykheyd zelve.'De priesters verarmen, hen onder magt van den Staet stellen, is vol- gens die staetsmannen het eeuigste middel om de geestelykheyd te vernietigen en het vftlk aen haren invloed te ontrukken. De zaek van het tydelyk gezag van den Paus is, volgens hen, nauw met den eygendom der geestelykheyd verbonden. Rekent mef de priesters af, zeggen zy, en gy zuil den troon van den eersten van al de pries- ters (den Paus) ondermynd hebben. Stelt de geestelykheyd onder uwe macht, en gy zult den Paus te Roomen doen wyken, olwel zult gy hem in Roomen afzonderen, en Roomen zelve van Italië, terwyl eene Kerk, die van den Staet werkzaemheyd wedyveren onder lien. Land, water en vuer onderwerpen zy aen hnn breyn. Hun land is van allerley nyverheydswerken vervuld, vaerlen, dyken, sassen, bakens, kaeyen, bouwingen. Waer liel op goud en zilver aen'koint, zy handelen be- daerd en koelmoedig, alsof liet eens anders belan gen waren. Maer is burgervrvlievd in gevaer van ;ekwetst te zyn, dan forschen' fier, warm en graniinig, lieifen zy onbuygzaem hoofd en uorsche wenkbrauwen op. Er is bekend dat dien hoogen (rap yan handel, nyveriieyd en sclieepvaertroeni niet enkel voort kwam van welgelegenlieyd des lands, noch van de yruebtbaerheyd des bodems, die wederspanniger is dan de groeze van vele andere landsdouwen noch van de gezonde lucht, noch zelfs van inge- borenen arbeydsyver. maer grootendeels van °de goede trouw en rondhorstiglieyd. Omdat men on dervond door die catholyke bevolkingen van Bei- genland, bevreesd van God ie misdoen, en moelen de limine zonden biechten, niet bedrogen te zyn, daerom wierden limine handeldryvers Ly de vrem de volken mei vertrouwen ontvangen, en hier te lande geerne bezocht. Men verstaet welke kra king diesweegs de wereld doorklonk, wanneer men hoorde dat't geweld met alle kracht in gang was om de Belgen mevneedig in het geloof té maken en luin de oud vadoiivke ëerlykheyd te doen verliezen. (Vervolg later.) Het lot van den officier die Queretaro en den keyzer leverde is'twyfelachtig. Men heeft hem in vryheyd zien wandelen te Queretaro den dag na zyn verraed. Het schynt niet zeker te zyn, dat den verrader reeds op dat oogenblik in bezit was van de beloofde belooning, dewyl hy zich tot een der voornaemsle officiëren der liberalen gericht, heeft om dezes hulp in te roepen. Toen hy den kolonel Iiincon Gallardo (Pepe- Rincon), ontmoette liy zegde hem Kolonel, ik ben niet zoo als gy een ryk man, met verschillende eygendommen. Ik heb niets dan myn degen om te leven. Ik hoop dat gy my zuil voorspreken tot liet bekomen eener positie in 't liberael leger. Pepe Rincon (die den man is welken getracht heeft Maximiliaen ie doen ont snappen) heeft geantwoord, zegt men: Kolonel Lopez, indien ik u rekommandeer, voor welke positie het ook zy, zal het voor eene positie aen eenen boom zyn, met eene koord om dén hals. Sinds heeft men kolonel Lopcz niet meer in het publiek gezien. Den Moniteur heeft eenige dagen geleden me degedeeld dat den franschen gezant te Mexiko, den lieer Dano, met liet 'geheele gezantschap in veyligheyd is. Uyt eene mededeeling van lord Derby in het Hoogerhuys moeten wy echter liet tegenovergestelde opmaken, als zou den heer Dano in gyzeling worden gehouden tot de uytle- veririg van Almonte en andere mexikaerische ge- neraels die te Parys verblyf houden, door het fransche gouvernement was gedaen. Dat dil zich nooyt met eene dergelyke misdaed zal bezoedelen, spreekt van zelf, maer eveneens schynt het waer tc zyn, dat Juarez alle mogend heden, de Vereenigde Staten daeronder begre pen, tart, zoodat men hier niet afkeerig is van het denkbeeld, dat den vice-admirael Didelot, die met vyf fransche oorlogschepen voor New-York ligt, het fransche gezantschap zal opeyschen. De pruysische regeering lieeft haren vertegen woordiger te Mexiko teruggeroepen. Geruchten eenei' nieuwe fransche expeditie, tegen Mexiko te ondernemen met liet doel keyzer Maximiliaens dood te vreken, missen wa'erscliynlyk allen grond men zeyde dat het kabinet dér Tuileryën de kabinetten van Londen en Weenen hier over had geraedpleegd, doch van beyde ten antwoord zou hebben gekregen dat zy aen zulk eene expe ditie niet wenschen deel te nemen. De Presse, van Weenen, verhaelt dat den lega- tieraed Radoneiz, prefekt van Miramar, te Wee nen is aengekomen, met het doel om de koningin der Belgen by de aerlsherlogin Charlotte te ver gezellen. Dien ambtenaer beweert dat den toe stand der doorluchtige zieke in de laetste tyden niet veranderd is. Zy heeft aenhoudeude en lang durige heldere tusschenpozen het overige van den tyd is de ongelukkige vorstin in verstomping gedompeld. Zy weet volstrekt niets van den nood- lottigen slag die haer getroffen heeft. Den bietsten brief, uyt Mexjko in het algemeen konsulaet te Weenen aengekomen, bevatte een zeker getal portretten des keyzers, dragende zyn haiidteeken en voor eenige zyner getrouwe vrien den bestemd, welke de oostênryksche hoofdstad bewonen. Men leest verder in den Journal Medical van Weenen, onder dagteekening 10 july Doktor Riêdel is gisteren naer Miramare ver trokken; hy is gelast de dood van keyzer Maximi liaen aen de keyzerin Charlotte aen 'te kondigen, M. Riedel wierd voor zyn vertrek door den kev- zer ontvangen. Sedert den 12 july is er tusschen deze twee' steden een express-treyn ingerigt als volgt Vertrekken uyt Gend om 11 ure 10 m. 's mor gens. Aenkomst te Kortryk om 11 ure 55 m. idem. Vertrekken uyt Kortryk te middag. Aenkomst te Mouskroen om 12 ure 12 m. na middag. Vertrekken uyt Mouskroen om 12 ure 20 m. met hetkonvooy der Noorder-Kompagnie. Aenkomst te Parys om 5 ure 50 minuten s avonds. Vertrekken gends. Terugkomst. uyt Parys om 7 ure 50 m. 's mor- M A. L. De Sinedt, proost der kapel van den II, Macharuis te Gend, is pastor te Massemen be noemd. r,)Vülen den ™'w- P- Bossaert is als rektor van t kollegie van den II. Servatiusle Luyk vervangen door den eerw. P. Dequesne. Bykoningiyk besluvt van 16 dezer, is het ontslag aenveerd van den lieer A. Lagraime zyner bediening van notaris Ier «psidentie vén Gend. Een koninglyk heslnyt van 11 july, magU,, den fahnekraed der kerk van Zogge, te Hanime eenen gevel en eenen toren aen deze kerk te bnul wen. Tl B7oe£S.,"yt. va" don Ko">n8 der Belgen van 4 July lob/ is den in-en doorvoer van varkens vleescli en verschen afval van deze dieren rnnder huyden (doch geen versclie), liair, horens, beende ren, oude kleed eren en lompen, uyt Nederland komende, weder toegeslaen. Eergisteren morgend om 10 1/2 ure, is schielyk te Gend overleden M. den nolaris E""e>- monl, in den ouderdom van omtrent 72 jin-n^Hy was bezig met een persoon te spreken toen hv plotseling nederzakte. J M. den notaris Eggermont laet eene aenziene- lyke fortuyn achter. Te bemerken valt liet dal zyne twee broeders ook sclnelyk gestorven zyn. Deze laetste dagen, is den genoemden Jan Thyssecs, oud 72 jaren schaepherder, te St-Calha- rina Lombeek, door eenen Ireyn van den yzeren- weg geplelterd geweest, aen den doorgan" n» 32 naby de statie van Ternath. Den bareel was geslo ten, rilaer den ouderling, 't zy dat hy devermanin" en de geroepen van den bareelwac'hter, die langs den anderen kant stond, niet heeft gehoord ofwel er niet willen naer luysleren, heeft ivillen dóorgaen op het oogenblik dat den trevn kwam aén»e- stoomd. Den ongelukkigen is ter plaets gedood. Een lanteernontsleker te Leuven, bezig zynde met dezelve le kuysclien, is dezer dagen by het uyl- gleyden der ladder, gevallen en op' den slag dood gebleven. Hy klample zich vast aen de lanteeru, maer deze is uyt den haek gegaen' en Viel op liet hoofd van den ongelukkigen. De ministeriele gazellen beknibbelen den franschen keyzer omdat hy voor 1S8 milioenen militaire uytgaven gedaen heeft zonder toestemming der wetgevende magt. Tevens keuren zy M. Fiére goed die hetzelfde en erger heeft gedaen'. Den mexikaenschen konsnl en den onder- konsul, hebben hunne wapens en vlagstokken, te Anlwerpen, ingetrokken. Men verzeker! dat M. den rektor der IJniver- siteyt van Luyk den naem van Benito Juarez ge vonden heeft onder dezen der oude leerlingen van de mynschool dezer stad. Menschrvft uyt Eecloo, 14 july: In den nacht van dynsdag en woensdag is er vorst ingevallen, die den boekwevt op de lióoge en en vlakke landen merkelyk beschadigd heeft. Dit is des te meer te betreuren, daer den hpekweyl zich zelden zoo lieerlyk heeft voorgedaen. Op de leege en beslolene landen is er geene schade aengerigt.' Het is zeer gevaerlyk van de koev te-gauw na hel kalven met hooy te willen.voeden. Op het ge kuchte Pilkem is alzoó eene allerschoonste beest niet min dan 500 franks geschal, door eëne ver- stoptheyd moeter. afgemaekt worden. Meermaeis maekten wy onze lezers bekend, hoe er door list en bedrog, nu en dan handel word gedreven; dezer dagen was de gemeente Nv- len hiervan weder het voorwerp. Twee goed gë- kleede rondleurders boden by de hewooners slaien van ellengoed aen, die men den volgenden dag zou afleveren, en dit wel aen halven prys. Linnen had men reeds hy zich en dit wierd o'ok ongehoord goedkoop verkocht, zoo zy zegden lei'w'yl men echter den kooper netjes 'in de kleeren 'stak en slechte waer aen duren prys afleverde. Eenen dezer aftroggelaèrs waende geen vlaemsch te kennen zvn knecht, die 2ë ellen linnen voor eenen boer afmeette, zegde tot dezenhy kan geen vlaemsch; zoo gy my een frank geeft, sn'yd ik 'u 5 ellen meer af zonder dal mynheer het weel. n Den hebzuchligen boer voldeed gretig aen dit voorsteldoch, was niet weynig verwonderd, by nameting, 8 eilen ie kort le hebben! Men leest in den International van Londen: Er zal een ondervraging aen liet gouvernement feedaen worden over de gebrekkige voorbereidin gen, nopens liet vervoer der belgische vrywilfiger» genomen. De 400 vrywilligers aen boord v;in Louise- Mane zyn uvtgehongerd le Gravesend aengekomen, omdat er voor hen geen provisie aen boord was. De ontscheping is in de grootste wanorde en in ge vaer voor de passagiers gebeurd, de verwarring lieersclile overal. BUYTEXLANDSCII NIEUWS. De tydingen, welke den Memorial diplomatique uyt Miramare ontvangt zyn jainmerlyk. Keyzerin Charlotte, is in eene onrustwekkendste zedelyke verstomping vervallen zy weel niet meer wat er rondom haer plaets heeft'. Zy is uyt hare verstom ping niet getreden, zelfs met toén doktor lllek liaer de verschrikkeiyke lyding aenkondigde welke liaer zoo vreed in hare dierbaerste betrek kingen treft. Die nnverscliilligheyd regtveerdigt de vrees, welke men lieeft, le zien dot de wetenschap magte- loos is om dit edel versland lo redden. Maximili aen had al zyn vertrouwen in doktor lllek gesteld, en hem volkomen over de behandeling meesier ge lalen, ook had niemand der familie of van het brusselsebe hof in die zoo teeifere zaek durven lusschenkomen. De dood van Maximiliaen laet thans aen de familien toe de rechten van den man te doen gel den. Er is eenen raed le Spalzburg vereenigd, en aldaer wierd er door deskundige besloten, eenè laetste proefneming te doen welke zai bestaen in de keyzerin Charlotte naer het midden der herin-

De Denderbode | 1867 | | pagina 2