Nog een Vraegske. Volksbibliotheken. Nieuwe Garibaldiaensche Strooplogten. Sterfgeval. provincie- én gemeenteraden die catholyk zyn en geen geld zonded willen toestaeu om ongods dienstige scholen te slichten, en daerom, uyt voorzigtigheyd, aenveerd het liberhatersbestuer •nog-de wet' van 1842 die den priester in de school toelaei, tot als de ühevhatersscholen zul len in gang zyn en het sterk genoeg zal zyn om het zonder priester gedaen le krygen. Zoodanig dal de wet van 1842 niets anders is dan eenen dekmantel, waervan de liberhaters zich voor «enigen tyd bedienen om des le beter de eatho- lyke ouders te verblinden en te .gemakkelykei* le konnen foppen. Weest dus op uwe hoede, ouders, want gy zült byzonderlyk de droevigste slagloffers wezen van 't magonniek'bedrog. Tietgeen wy hier zeggen van de leegere scho len, is insgelyks toepasselyk aen de scholen voor volwassenen. Minister Peereboom heelt zorg gehad de wet van 1842 als een uythanghord te snellen aen den voorgevel zyner scholen voor volwassenen doch 't is maer voor eenen tyd, om van de catholyke provincie- en gemeente raden geld te konnen bekomen voor zyne scho len. Onzen provincieraed heeft dien list verydeld en alle toelage voor de liberhatersscholen effenaf geweygerd. Hoe wyslyk onzen provincieraed daarin gehandeld heeft, blykt maer al te kltter uyt 't geen men Mn de liherhaterspiovincieraden ziet gebeuren. By voorbeeld, in Ileuegauw vraegt den provin cieraed voor de scholen van volwassenen de verandering, dit is zooveel als de afschaffing der wet van 1842, en staet 14,000 franks toe zoowel voor de scholen die de wet van 1842 verwerpen als voor die aénveerden'. Den provincieraed van Bra band gaet nog ver der. Zyne zinspreuk is liever geen scholen, dan scholen waer men God leert kennen Ziet hier eenen voorstel dien hy komt aen te nemen Den provincieraed, alhoewel genegen voor de scholen van volwassenen, kan den voorstel van 't gouvernement niet bytreden, omdat zy gelyk de lagere scholen onderworpen zyn aen de wet van 1842, die den priester in de school toelaet. Als de yyandigheyd der liberhaters tegen den godsdienst eens zoo verre gekomen is, wat blyft er aen alle catholyke raedsheeren te doen ten zy roridaf-allen geldelyken onderstand te wevge- rèn voor scholen, waer men, ouder voorwendsel van vryheyd van geweten, welliaest zal verbieden aen'de kinderen voor te houden dat den mensch eene ziel heeft en dat er eenen God is Wat verschil is er lusschen de Bokkenryders van eertyds en de franema<?ons Ast. Dat de' Bokkenryders van eertyds hunne landgenoten exploiteerden in 't kleyn t en dat de franjcmacons hunne landgenoten exploiteren i n 't groot. Dat de Bokkenryders van eertyds hunne land genoten exploiteerden iu 't kleyn, en slechts maer in hun stoffelyk welzyn, dit blykt uyt de feuille tons van 't Verbonden dat de Irancmacons hunne landgenoten exploiteren in 't groot en op alle manieren, in hun stoffelyk in hun zedelyk en in hun geestelyk welzyn, dit blykt uyt onze arti kels over den liberalen vooruytgang. De vryheyd van den predikstoel 'gaet, zoo het schynl, het lot ondergaen van de vryheyd van godsdienst, van onderwys, enz., want zie, een achtbaren priester van Mechèlen, M. Verberckt, word door het openbaer ministerie voor de regt- bank dier stad vervolgd, om, ineen zyner ser moenen, akten van het ministerie gekriiikeerd te hebben. De advokaten Bausart, van Antwerpen, en Kempeneer, van Mechelen,. pleyten voor den achtbaren beschuldigden. Wy gaen dan de schoone dagen van Willem l en Van Maarten zien terug komen, en spioenen zullen de predikstoelen omringen om de pries- ters aen te klagen die van M. Bara's of M. Frère's daden met den noodigen eerbied niet. spreken Zou Leopold II den weg in gaen van Willem I? Zou hy in tyds de-oogen niet openenen zich ontmaken van een ministerie dat hem noer zynen ondergang leyd Wy hopen het laetste, maer ondertusschen moeten de catholyken in alle omstandigheden aen den Koning bewyzen dat zy het hatelyk francmaeonsgebroed moede zyn en al des zelfs aenhangers of voorstaenders in alle kiezingen zonder genade afkoken. Engeland. Kroonen, geschilderde glazen, archieven der gewezene abtdyën van Anlnes en Lobbes, kunslryke boekbanden van S Servaes le Luyk, een wapenschild van'l Hospitael Sl Joris le Brugge* een schilJory van Van Eyck. eeno andere van Poussin te Spa, en menige andere voorwerpen van vveerdy, lieweerdc M. Sehuér- rnans af verkocht te zyn geweest, zoo niet by onrecht ten minste by dwaze onwelenheyd. Men heeft nutteloos eenig het minste bewys van die bèschuldigingeq sedert dry jaren afgewacht liet. schynl dat de JjróiiPENnAKCE en M. Schuermans zich niet ver- haeslen om de algcmeene afwachting van bewys te voldoen, ierwyi reeds jaren verschenen zyn. tntussehen heeft men. doen zien dat de goederen waer van gesproken 'ïvas, gevallen zyn in de handen van het slaetsbesUier'.- Sieraden der -kerken hehbon gediend voor-èe dans zalen en schouwburgen men heelt er zells voylgolen mede opgevuld, Ontelbare beelden zyn verdwenen aen 't stadhuvs le Leuven, uiet verkocht, maer gebroken omdat het Bisschoppen en !I< yligeu waren. Verre van buyt te maken uyt d-- lu rken, de priesters en kloosterlingen hebben over die ontbioolingcn, we derom in gang in Ithliën, jammerlyk gezucht Zy hebben hier to lande gered en hersteld wat zy konden. j Lael ons voortsgèen. Den zondvloed der beelden j en schilderyen is eerder geleurd. Den wegslepende»»'I zoi-dvïqed van alle knust we keu tussehen vergoten i is't geen al wederom in eene gerleellelyke gemeentekiezing le Arlon komt gedaen te wor den. De liherhaterskaiidldaten zyn er zonder komplimenten afgekookt en de catholyken met eene voorireffelyke meerderheyd gekozen. Moed en vooruyt, catholyke landgenoten Den prefekt van Nérac,4n Vrankryk, komt aen eenige persoonen die zien voorstelden eene volksboekery te openen, eenen hriel toe le stu ren, waerin wy.,het volgende aenlreflen: Den kataloog zal geene andere boeken mogen bevat ten dan professjonnele, nuttige werken, toebe- boorende aen eene gezonde letterkunde, die bet verbeteren der zeden of bef ouderwyzen der volksklassen voor doelwit heeft. Men zal er met eene vastheradene strenghevd moeten uytbannen de Romans, waervan de lezing eenen beweenlyken indruk kan laten; men zal nog zorgen om er ge- lykelyk uyt tc sluyten de boeken twistende over maetschappelyke of godsdienstige punten en ook deze die onder voorwendsel van politieke. Iiuyshoadkunde, gevaerlyke en vernielende stelsels zouden versprey- den, Commissiën der stedelyke volksboekeryën, hebt gy hel vast?" De eerste Kamer van Holland heeft de wet op de burgerwacht verworpen. De karweyen der burgerwacht zyn volkomen onnuttig, heeft men gezetycl, dat. de burgery kan beters verrigfen dan soldaten spel; de politie en 't leger moeten ver genoegend zyn voor de openbare magt. Een byzonderen brief, uyt Florentie, meld dat den oorlogsminister liet 52'' infanterie-règiment aldaor in garnizoen, afgezonden heeft, naer Peruza, ten eynde er het cordon troepen te ver sterken, welk de pauslyke grenzen bewaekt, Het, gerucht van nieuwe garibaldiaensche ex- peditiën en zekere voorbcreydsels, die in Livorno en in Genua worden gemaekt, hebben het Staets- bestuer overhaeld tot het nemen van krachtda dige maetregels, om overigens ook eene door Garibaldi officiéél aengekondigöe expeditie krachtdadig te beletten. Het voorspel dier nieuwe bewapening was de verzoening der twee elkander eerst zoo vyaudige revolutionnaire comiteyten liet nalionaèl coroi- teyt en dat van 't middenpunt des opstands. Het eerste heeft toegegeven by gebrek aen geld, den lieer Bicasoli niet meerdaer zynde om bun spe ciën toe te zenden, die vroeger lot 10,000 franks ter maend beliepen. Twee dagbladen van Florentiën en een van Turyn durven spreken over eene nieuwe revolu tionnaire beweging tegen Roomen. Er schynt, echter, een orderwoord gegeven te zyn om het gouvernement ter zyde te laten. Het schynt dat men heymelyk soldaten en wapens in Roomen wilt binnen sluyken, bestemd om de Eeuwige stad, by verrassing, gedurende den nacht aen de Gari- baldianen over te geven. De Gazeta de Turino verklaert, onbewimpeld, dat men niet alleen zonder het gouvernement, maer ook imveêrwil van 't gouvernemeut te werk moet gaen, doch zorgvuldig alle worsteling met liet italiaensche leger vermvden. Een Piemon- tezer blad voegt erby, dat, ingeval eenigen groo- tén akt, aen de italiaensche strevingen beant woordende^ in Roomen voltrokken word, liet italiaensche1 Ministerie niet zou nalaten liet vol trokken Jeyt te eerbiedigen. Men ziet datden gekwetsten en overwonnen hoofdman van Aspromoi.te, na vier jaren wea kens, de revoluiievlag tegen Roomen weder op steekt, en het italiaenschs Gouvernement zich in een zeer beuarden toestand bevind. Meri schryft uyt Weenen Uyt de laetste brieven, van het kasteel van Miramar ontvangen, volgt er dat H. 41. de koningin der Belgen bare doorluchtige schoon zusier, de princes Charlotte, overhaeld heeft om in haer geboorteland terug te keeren. Er valt niel'te twyf'elen of deze tvding zal met eene levendige voldoening in Belgiën vernomen worden. Compagnie der Indien. Het huys Verdé-Delisle Gebroeders en Ci,!, Ko- riingslraet, 94, (zelfde huys te Parys, Richelieu- straet, 80,) na de eerste meclalien behaeld te hehbon iu de tentoonstellingen van Parys (1855,) Mets, P-orto (Portugael) Londen 1862, koini we- bloed en sehuym van gramschap, hrefl plaets gehad in de zestiende eeuw te rekenen met 1566. 'liegt een standbeeld op aen Philippus van Aldegonde, zyn vinger, zyne schrift en hebben 'l seyn gegeven waer op alles, schiideryen, beelden, kloosters', volksgeluk, zyn ten gronde verzonken. De torens en kerken welke wy bewonderen, zyn, 'l is waer, naekl blyven slaen, en hebben eenig loov- gewaed terug gekregen. Wal boven al is, 'l geloof, wy herhalen bet, is blyven slaen. Een schillerend bewys eeuer welvaert die nooyt her steld is geweest, 't is dat wy tol heden nog, na hel hervormers tempeest, noch onder Alberlus en 'Isabella, die Philippus II opgevolgd hebben, noch later onder Leopoldus 1, eene enkele kerk hebben zien bouwen die bv de kerken en torens van voor de Geuzen kunne vergeleken worden. In Brussel en andere sleden waer de liberalen zich almagiig wanen, hebben zy, van hunnen bouw, iéts tegen te stellen aen SI Gudula, aen Sl Baefs van Gend, aen 0. L V. van Antwerpen Zy zyn voor den gods dienst roemen zy, waer zyn de blylien Is het in dc-n beurzen roof, is bel in de bedreygende snuffeling op do kerkgoederen? Is hel in Bancels, Laurent's, Meynne's die allen overloopen van pricsterhaet De gi'oouY gedenkstuk ken dan, welke de verwoes tende beekistormers niet hebben kunnen vermelen en, welke wy weuschcn toch eyndeiyk onder Leopold II te zien eenigzins vermenigvuldigen, zyn zeker eene uytdaging tol wedyver en navolging, maer zyn tevens derom het Voorwerp der hoogste onderschey- dingen te wezen in de algemeene tentoonstelling van Parys. By de gouden medalie toegekend aen dil be- langryk huys en deszelfs hulphuyzen zoo in Belgiën als in den vremden, is zich nog de deco ratie van het eerelegioen komen voegen. Die allerhoogste belooning is aen het, huys Verdé-Delisle Gebroeders en G'** verleend ge weest voor zyne uytgezonderde overtreffelyklieyd in de fabrikutie van kanten. M. D. De Schamphelaire, te Maeter geboren, pastor van liet beggynhof te Dendermonde is in gezegde stad overleden, den 20 dezer maend, in den ouderdom van 50 jaren en 7 maenden. Dezen weerdigen herder draegt met zich naer het graf de algemeene achting en liefde zyner on- derhoorigen. 'T is hy die den aenkoop van bet beggynhof bad le weeg gebragt en daer door de goede beggyntjes uyt den angst en de onrust heeft getrokken. Ook zal zyn aendenken by de dochters van de H. Begga in eeuwige zegening blyven. PR YS DE ELING EN De letterkundige oefeningen zullen plaets heb ben in 'I kollegie der e.er.yy,, PP. Jesuilen le AHst., dynsdag 15 en woensdag ,It£| Augusty, dn de prys- deelmg vrvdag 16 augusty ten 8 3/4 ure. De letterkundige en philosophiache oefenin gen zullen in het kleyn Seminarie van St-Nikolaes plaets hebben den 4 en 11 augusty aenstaenqle. De prysdeeling is vastgesteld op maenciug 12 augusty, om 9 ure 's morgends. C OR l\ FSPOX DE\TI E M. V. V. te O. uw abonnement voor 1867 is uylgedaen. Gy hebt gelyk. M. E. Van Aalst, onderpastor van Sinay, is pas tor van Grom borgen, in plaets van M. Van «le Velde, die in zyne famillie terugkeert om zyne ge- zondlieyd te herslellen. By konmglyk besluyt van 21 jnlv, is M. X. Lelièvre, lid van de Kamer der Volksvertegenwoor digers, burgemeester der stad Namen benoemd. By koninglyk besluyt van 22 july, is den lieer C. M. Mega nek. kandidaet-notaris le Wetie- ren, notaris ter residentie dezer gemeente benoemd in vervanging zvns vaders, ontslaggever. De partywet betrekkelyk de op pensionstel ling van de- regterlvke magistraten zal hoezeer in stryd met art. 100 der grondwet door den koning omlerleekend worden. Men verzekert uyt goede bron dat den koning voor die onderteeke- ning, nis voorwaerde heeft gestel, dal hel ministerie met liet wetsontwerp op het lydelyke jp,. eere- dienslen zoude achterweg blyven; de ministers hebben dan ook in eene onbepaelde verdaging toe gestemd. In ons land zyner vyfen negentig duyzend herbergen. De verledene week heeft men te Dendermon de, in den Dender, aen liet Sas, het lykje van een pas geboren kind gevischthetzelve was reeds in gevorderden staet van verrotting. Deze laetste dagen, ten 3 ure 's morgends, den hareelwacliler Jacobus Vim der Straeten. oud 27 jaren, le Lombeek St-Catharina, is gedood ge weest, de spoorbnen overgaende op hel pogenblik dat den treyn ne 626 voorby stoomde. Deze ramp moet enkelyk aen de on voorzigtigheyd van het slagtoffer toegeschreven worden. Eene verschrikkelyke misdaed is, den 19 dezer, te Ukkel gepleegd- Denys Goossens, oml 36 jaren, geboren te Nienwerkerke, wonende te Ukkel was als bakkergast gehuysvest by de weduwe De Bue. Dien ellendeling, eenige oogenblikken af'wp- zigheyd van een der huysgeuooten te baef nemende, heeft tpet geweld eenen aenslag op de eerbaerheyd van een 14 jarig-meysje, Sopfiia De Bue, gepleegd. De weduwe De Bue lag ziek Ie bedde. Eene zuster van liet slagtoffer was iu <jle buerl, maer haer broe der. Willem De Bue, dieri den pligtigen afwezig meende te zyn, was boven, en hoorde uyt de bak- kery noodkreten door zyne kleyne zuster aanhef fen. Hy loopt beneden, en was er gefuygeyan een afzicliteiyk tooneel. Denys Gossens had de kleyne Sophie, ter nerde gesmeten, en was op het. punt haer te vermoorden. Met behulp van een scheer mes kerfde hy haer het gezicht en den hals. Willem De Bue springt op den moordemier met eene !m\- tengewone koelbloedigbeyd, rukt den Schurk hel mes uvl de bebloede handen, en houd hem vast, terwyl hy het meysje toeroept le vluchten. De on gelukkige sleepte zich eenige slappen veïdoi\ doch zonk, afgemat door het verlies van bloed, dat nvt breeds wonden leekte, op den grond Willem De Bue, het niet mem- kunnende houden, liep op zyne beurt weg en schreeuwde om;hulp. de onloochenbare getuygen van eene volkskracht door de Marnix-Geuzen gebroken, zonder dat dry honderd jaren die hebben hergeven. In zeevaert is de maglelooslieyd nog vollediger ge bleven. Wat is de vlaemsche zeemagl, de zeemagl van ztmff Belgie sedert den Geuzenkryg Zy is verdwenen. Den uylval der Marnixstreken is geweest den seheepvoor- raed van zuyd-Belgie te doen overgaen tot bet ont scheurde Holland. Als men beweert dat de Belgen niet meer goed zyn op zee, dat zy hel zoulnat ontwend zyn, men misgrypt zich. Toen wy onder koppigen Willem waren, in lc!26 onze landgenoten zyn in menigte do Javanezen voor rekening der Hollanders gaen hestrydën. Wy hebben daer de kastnnjen uyt bet lieete vuor ge- raeptvoorde noord broeders,, ofschoon wy in de ver deeling van 18.39 geene zier noch van vloot noch van koloniën bekomen hebben. Tvdens Lodcwyk PhiLppns in Vrankryk wy hadden eene oorlogsgoëlet on;'er kapiteyn Eiekliolt, die" zich bevindende in de waters van Senegael, dc Fransclien gered heeft uyt de liauden der wilden. Een eerekruys is er getuyge van. Onze scluppersbooten van Antwerpen. Nieuwpoort, Blankenberge en Oslondr, blyven met weynig^ winst en zuren arDjeyd dwars alle gevaren opvaren en 'wedic- voren met. Duynkerke. Engelschen en Hollanders, naer Feroë en Ysland, op vangst van Abberdaen en anderen Eenige buren komen loegelöopen, maer onder tusschen liapl den booswicht over zich zei ven regt gedaen, en zich met een slecht snydend bakkers mes de keel afgesneden. Dit werk niet haestig genoeg gaende, ging hy met het scheers voort, zich de keel te doorzagen, tol het oogenblih dal de bu ren ter plaelse kwamen. De polilie kwam gauw ter plaetse, en de byge- roepen geneesheeron dienden aen slagtoffer en moordenaer hunne zorgen toe. Alle twee waren den volgenden morgend nog ir. leven, doch men vreest veel voor hen. Wal den moordenaer betreft, men zag de keel open,zoo breed was de wonde. Men heeft de keel in 't hospilael van Brussel, waerheen, den pligtigen gevoerd geworden is, toegenaeyd. Gisteren was den moordenaer schier dood maer na eenen i ustigen nacht te hebben doorgebragt, is in zynen toestand een weynig beternis gekomen. In de gemeente was Gossens bekend als een man van goed gedrag, en iedereen is verwonderd hem zulke haleivke feyten te hebben zien plegen. Het V meysje was een zeer lieftallig kind. BUYTENLANDSCfl NIEUWS. Wilt men daer omtrent welen wat geld het ilaliaensch gouvernement heeft ingeslikt? Sedert 1859 heeft Ilaliën 4 milliards ingezwolgen Een telegram uyt Mexiko brengt ons eene zeer ernstige lyding aen. Het amerikaenseh gouver nement zou. zegt men, de fregaet Susguehannah naer Mexiko gezonden hebben om Suula Anna levend of dood terug te eyschen en verontschuldi gingen te vergen. De ontrukking van dezen gene- rael aen boord van een schip der Vereenigde Sta ten is een gansch gevonden voorwendsel, voor eene lussehenkomst, waer van het tnexikaensch grondge bied waerschynelyk het gelag zal betalen. In den ministerielet» Coblevan Londen, leest men By de militaire krachten van Vrankryk beeft eene belangryke en voorzigtige vermeerdering plaels gehad. Elk infanterie-regiment zal met twee compagnies, en de artillerie met 23 batteryen ver sterkt worden. Wy erkennen de beleekenis van deze veranderingen en wy keuren den maetregel in alle deelen goed. Wy zyn vast overtuygd, dat binnen korlei» tyd in Europa een ontzaglyken oorlog zal uvtbar st enwaerin Vrankryk en des/ell's Bondgenooleii /.uilen staen tegenover de kolossale magten van Rusland en Pruy^en In zulken stryd houden wv liet niet voor twyfelaelitig naer welke zyde de sympathie van dit land zal overhellen. Zie hier eene kleyne rekening die u het wa ter in deu mond doet komen. Er (s kwestie der jaerwedden van M. den maerschalk Vaillant, minis ter van hel keyzerlyk huys, die per jaer wint Als maerschalk40,000 IV. Als minister100,000 Als senaleur30,000 Als groot-ofïicier der kroon 48,000 Als gr. kruys van het eere-leg. 5.000 To lael 221.000 IV. IIy is gehuysvest, gewarmd en gewassehen als minister, als groot-officier dei' Kroon gevoed zvn rytuyg is door de burgerlyke lyst onderhomli'ii, eyndelyk, behalve zyne kleederen en zynen loenak, alles is hem door den Staet betaeld. Wy lezen in de hollandsche dagbladen: Men schryft uyt Heerlerlievde dal zaterdag, ten 5 ure 's morgends, eene vrouw met. mesleken hare. twee jongste kinderen heelt vermoord, oud het eene 8 a 9 jaren, het andere van 5 a 6, en heeft daerna hunne lyken in een gracht geworpen. Na deze dubbele kindermoord, heeft de ojj- taerde moeder, zeggen wy liever van zinneloosheyd aengedaen, zoo als het vervolg harer akten doet veronderslellen, met gerust gemoed ontbeten en hare gebuien bezocht, hun zeggende, dal zy kwam van twee engels te. maken, en dal zy ze ging vervoe gen, na den nooddruft aen hare beesten le hebben gegeven. De geburen ondervonden hebbende dat hare gezegdens grond hadden, hebben d<* vrouw in ver zekerde plaets gehragt, om ze dacuta in de handen van liet gerpgl over le leveren. Uyt Norrbotten (Zweden) zyn berigten ont vangen, waerin gemeld word, dat de bevolking aldaer door een vreeslyken hongersnood word getroffen. De schepen, die aldaer a< nkomen wor den leilerlyk bestormd, om zich meester te maken van de zich aen boord bevindende h,v insniidd',len. Den welgestelde» was liet in den laetsten tyd zelfs met mogeiyk roggenbrood lf! verkrygen. Den nood is zoo hoog gestegen, dal hel dringend noodzake- Ivk is dal van elders hulp worde gebragl, aenge- zieu andeis een groot gedtelte der bevolking dooi den hongersnood zal sterven. Eene zonderlinge ziekle plaegl de zwynen der omstreken van Mnuasterevau, iu Ierland, en l igt er vreede verwoestingen aen. De zwynen, door zeevisch. Wanneer over dry jaren gaende van Botterdam naer Engeland, tie Hollanders in den storm bevreesd al hun rmidervee en ander uylwierpen, de schippers van Os- lende, min vervaerd. visehlen het op, kwamen iriuin- pherende met ossenvangsl en hamelëiivangst Imnien in- plaels van viscli en aten of verkochten den prys hunner onversaefdhevd. Den tocht onlangs op Mexiko heeft in de Belgen geene herten getoond liet zónt onweerdig. Telkens iels op zee gewaegd was, ook naer de slan- geiibos'sehei) van Santo Thomas de Vera|»az, men vond Belgen veerdig. De Brilis-QneenVerapaz, Mexiko, zyn treurig in duygen gevallen, 'l is waer. Zoo is hel moeyelyk wat Marnix eens onlwaeyeii deed, nog le hervatten. Zqo rampspoedig is het uvl dweepzucht of partygeest legen zynen geboortegrond burgergisling le brouwen. Moeten wy daeroni in echtscheyding zyn met de zee onze ge willigste bondgenoole Neen, den heer Pastor van Ostende zegent die jaerlyks. jaerlyks gaet onzen Koning haer bezoek leveren. Maer mogen wy slandboelden rechten aen die ons zee en schepen en handel hebben afgesneden Wy hadden laken om ons te klecdon, de Geuzen hebben de lakengelouwen gebroken of naer i Engeland gejaegd. Wy hadden znemagt, de Geuzen j hebben' die doen verdwyneii. VVy hadclen beelden er» I schiideryen, ons genoegen en glorie. De Geuzen hebben I ze verhryzeid en verscheurd. Gee»»e slandheelden voor Marnix-Geuzen, veel min voor Marnix. (Vervolg later).

De Denderbode | 1867 | | pagina 2