21'1' Jacr. Zondag', 4 Angus!y 111117. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREE UREA UYT VOEGENDE STATIE G FRANKS 'S JAliliS. DE BOKKENRIJDERS JE AELST. Volksbélooging. Waeruyt bestond den stoel Bemerking. Bend.5-257-258-339-4512-2 >1 30 3-16 6-319-181 Gend, (6-05 vrydag) 7-« 3 (E i®2®3°kl. 7-25 Eokeren 5-25 8-33 9-45 12 25 3-16 6-31 m 8-3n 8-50 12-25 12-42 1-30 3-18 6 20 6-42 Brits. 7-55 8-32 E(l23k')9-4I 12-01 12-21 2-41 jgj 8-40 (El 23 kl.) 9-18 2-58 5-48 E (1e 2e 3' k') 5-53 8-36 8-55 Brugge, Osl7-03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 12 25 Mech. 5-25 7-25 7-55 E (I 2 3 kl.) 8-32 E (1 2 12-42 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 945 12-01 2-58 3-16 5-53 6-31 Doornyk, Kortryk, Moescroeri, Rvsscl (langs •8-36 en 8-55 E (I 2 3 kl.) Gend) 7-03 E(1 2 3 k.)l)'oornyk niet begrepen Anivv. 5-25 7-25 7-55 E(\ 2 3 kl.) 8 32 E(1 23 kl) jg 8-5'» 12-25 12-42 3-18 6-2 - 6-42 9-45 12-01 2 58 3 16 5-53 6-31 8-36 8-55 gj Doorn Ryss. (langs Atli) 8-00 0-00 Aih 2-45 l.euv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 7-25 <s 5-50 8-50 Doornyk en 8-32 El23kl.) 9-41 9-43 12-01 12 21 2-58 gj Ninove, Geersb. Alh.8-00 1U55 2-50 5-53 8-55 3 16 6-31 Thienen 8-55 E,(1 2 3 kl.) Borger., Quiévrain, Namen, 8 00 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren. Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-OC 6-30 7-30 VAN GEND NA ER Lokeren, Sl Nicolaes, Anlvver.ien, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5-35 7-00.— Te LEDEslaen al de konvovs uytgenomcn de Expres.—Te Ideokm cn Santbergen siaen al de konvoys. Te Gyseghf.m staen slij aide konvovs.—Te Denderleeuw slaen al de konvoys uvtgen.de vertrekken van Brnssel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyl Aelst 8-32 2-38 5-48 8-36. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 b-05 9-08. VAN ROKEREN NAER Dendernwnde, Aelst, 7-00' 9-35 Denderm. 11-00 3-05 Dcnderm. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Alli, 7-00 11-25 4-57 7-40 0 00 VAN ATI] NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst. Dendermonde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4 34 7-27 Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4 34 7 27 Gend. Breggse, ostende (langs Aelst). 6-33 10-40 1-40 4-34 7 27 Gend VAfr Ronsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 6 -30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11-2 t 12 00 2-15 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl J 815 Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-23 11 -20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 8-09 E (I 2 3 kl.) 11-30 11-55 2 25 5-25 8-30 (langs Meel).) 5-51 8-11 10-09 3-38 5-25 7-41 Aelst 7-30 8 09 il 30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. van BRAiNE-i.E-c.OMTE naer Enghien, Geerardsbergen, Soltcgem, Gend, 7-10 9-07 4-45 815 van gend naer Sollcgcm, Braine-le Comle, 5-55 9-33 3-20 6-50 Suiisn. AELST, DEN 5 AUGUSTY 1807. Verleden Zondag is onze stad getuyge geweest van eene zoo schitlerpnde en bediedenisvolle betooging, dat \vy geenzins aerzelen te zeggen dat de Aelstersclie bevolking nooyt op eene zoo merkweerdige noch krachtdadigere wyze baren wil, hare o'vèrtuyging en hare strekkingen heelt uytgedrukt, en dat zy onwederroepelyk besloten heeft, met d'eerste'gelegen lieydde droevige overblyfsels van de tergende liberhalery te ver- stooten en in de catholyke eendragt den vrede weer te zoeken die, sedert achttien jaren, uyl onze stad verbannen was. Deze voortreffelyke volksmanifeslatie, wy zeg gen hel met de diepste overtuyging, had een zoo ontzaggelyk karakter en eene zoo duydelyke bediedenis, dat 'l een deel der' liberhaterskliek als 't ware door den bliksem van de straten was weggevaegd, om zich achter geslotene deuren en vensters te gaen verbergen, of door neêr- gelatene gordynen en stores de verrukkende volksbeweging nydig en knarstandend af te spie den. 'T ander deel was voorop beducht geweest, het had al het verpletterende voorgevoeld dal deze manifestatie aen zyne kliek moest berok kenen daerom was bet naer Ninove gevlugl om zich aldus aeu 't zigt zyner veroordeeling door 't volk te onttrekken. Doch, om g'heel de belangrykheyd dezer pleg- tige betooging te doen begrypen, en vooraleer wy nog verdere bemerkingen neêrschryven, is 't noodig de zaek van wat hooger op te nemen. Zooals men in onze twee voorgaende N1"5 heeft konnen zien, was er alleenlyk aengekondigd dat de Bokkenryders op Zondag lest bunnen nieuwen drapeau plegtiglyk zouden inhalen en dat de leden van de verscheydene maetschappyën der bewarende gezindheyd van Aelst vriepdelyk ver zocht wierden deze feest met hunne legenwoor- digheyd te-verëeren. Welnu, op deze enkele aankondiging, stroomde het volk reeds vroeg in den namiddag naer het groot lokael der maelschappy van de Bokken ryders, 'tvweik benevens deszelfs koer, hof, boven- en benedenplaetsen weldra door de me nigte tot proppens toe vervuld waren de aen- palende herbergen, huyzen en straten konden de steeds aengroeyende volksmassa nauwelyks meer bevatten. 'T was alsof't volk uyt den grond kwam, zoodanig dat liet bestuer der maelschappy verpligt was den oplogt te vervroegen. Rort na vyf uren, was den stoet gerangschikt en stelde zich óp marscli onder het bly geschal van 't muziek en de toejuyehingen eener be geesterde volksmenigte, die met verrukking en innig genoegen den wondervollen byval der be warende gezindheyd aenschouwde en hierin liet onbewistbaer bewys vond dat de bevolking van —m—mmpQ—MiymwawrflfwiMmraiiTaBBn PHILIPPUS HI A P. i\ I X VAN Ste. AL EG ON DE. 6. Hoe de scheepoaerl vergaen in de berwrlen der Marnix-Gcuzen moest herleven na 4850. liet verlies der schilder- en- beeld! ouwschalten door den ra/.enden inval der Geuzen, en ten gevolge der onmelelyke onlieylenelkander daer op volgende, onder de aenhilsingcn van Manux en der zynen, heefi bel land later hersteld op zekere wyze door hel vormen van nieuwe en nog meer vermaerde meesiers. Onzen ieeftyd wykl daei'in weynig voorde verloop ne tydén. Bemerking noglans en berisping is hier noodig over de onhelamelykheden welke een gcyien liberalen geest in de fraeye kunsten doet doordringen lot onchristclyk- heyd en zedebederf. be meesiers moeien zich deswege op hunne hoede houden, willen zy hunnen naem niel besmeuren by 't nageslacht en de faem van hun volk niet in achting^doen dalen. In hel vak van bouwvVerkcn, het ontdekken te Baele- gem, der groeven, waeruyt de stecnen voor 't opbou wen van St Baefs te Gend en van andere groole kerken zyn genomen geweest, versterken onze hoop dal het niet meer lar.g duren zal, of Belgiën zal eenige onder neming voor God wagen vveerdig van onze voorouders De deftige kerken welke zich uyl den grond verheffen in Vrankryk, S. Josef te Parys, 0. L. Vrouw der Traliën te Ryssel hy onze grenzen, zullen zeker eene aensporing zyn opdat het nyverig en eaiholyk Belgiën sommige zyner sleden, Kortryk en Aelgt. by voorl e UI, niet zon der torens late. Heerlyker zyn houwingun van gods- dienslvereering, dan de verkwisting van Leuven voor Aelst zich gansch ontvoogd beeft en zich stellig gereed maeki om voor altyd liet gansche hatelyk jok af te schudden waeronder zy gedurende achttien jaren gebukt heeft. Hier doel zich natuerlyk de vraeg op Waeruyt den stoet bestond, landgenoten dit zullen wy u mei waerheyd zeggen om er u verder eene bemerking over te maken. Den stoet bestond uyt het puyk der hoogere klassen van d'Aelstersclie bevolking, uyt liet puyk onzer achtbare burgery. en wat meer is, uyt de overgroote meerderheyd der kiezers, welke nogmaels haer vonnis plegtiglyk kwam bevestigen dat zy, op 50 October lest, geveld had, om de slad te verlossen van een bestuer dat bare schuld van 476 DUYZEND FRANKS lot het verbazende en steeds onbegrypelyk cyfer van VYF HONDERD TACHENTIG DUYZEND FRANKS beeft doen klimmen. Ja, daeruyt bestond dien schitterenden stoet. 'T was de magt van Aelst zoo in hoedanigheyd als in hoeveelheyd, want wy zelve hebben de aen den stoet deelnemende leden willen tellen en bevonden dat derzelver getal tot rond de DER TIEN HONDERD heeft beloopenDaerby rekenen wy geenzins de ontelbare volksmassa die den stoet vooruytging, begeleydde en volgde. Want op de Esplanade en in de lange en breede Statiestraet gekomen, waer den drapeau, ten liuyze van den achtbaren voorzitter, Mr Jean Moeyersoen, moest afgebaeld worden, was de menigte zoo on.zettende groot en byeengedron- gen, dat wy ze op versclieyde duyzende persoo- nen moeten schatten. Daer ook steeg den geestdrift ten toppe, als den ryken en kostbaren drapeau van uyt den balkon aen de menigte ter begroeting wierd aen- gebodenNimmer boorden noch zagen wy meer blydsc'iap, meer voldoening, meer genoe gen. De vreugdekreten en hourra's stegen magtig uyt duyzende borsten, op en deden byna de gan sche stad weêrgalmen, de heeren staken hunne hoeden in de hoogte, de dames wuyfden met hare witte zakdoeken, de twee muzieken speel den de schoonste stukken, op alle wezens was de gulliertigste "vrolykbeyd uytgedrukt en onder 't. aenheffen van vreugdegeroepen en gezangen stelde den stoet zich in de voorlreffelykste orde weer op marschVerrukkend en betooverend was liet die digt ineengepakte en onafzienbare massa mensclien in beweging le zien. 'T was als eene gansche levfendige straet die zich lang- zaem verplaetste en majestatiscb voortwemelde. Den stoet rigtte zich langs verscheydene straten der stad naer het uytgestrekt lokael van den burgerkring, ahvaer verscheydene aen de om- standiglieyd toegepastte treffende redevoeringen, aen den voet van bet Bokkenrydcrsyaendel, wier- den uytgegalmd. Nadat eenige muziekstukken waren uytgevoerd, heeft den stoet nog verschey dene straten doorwandeld overal door de meest sympatieke gevoelens en vivals der bevolkingen bejegend, en is eyndelyk in volle triomf naer zyn lokael teruggekeerd. eenen overkoslelykcn schouwburg, dien wy als eene liberale hinderlaeg van verd< rf ten nadcele 'der catho lyke boogesohool aenzien. Die volk.sdrukkende uylgaven door T bestuer van eene zwaer belastte slad, welke len zelven lyde zoo den onderhoud der Uuiversileytgebou- vven verzuymd beeft, tonnen in de liberale dênkwyze min bcscherniingsacrd voor wetenschappen-en geleerd- heyd, dan beschadiginglust jegens al wat eatliolyk is. De onverschiiligheyd van dat bestuer voor hare Hooge- school in den beurzenstorm beeft overigens nog klaer- der de bekronipene begrippen van den liberalen gcesl doen blyken. Waer catbolykeu invloed zyn redelyk en wetlig deel in de openbare belangen bèreykl, ontslael eene ge moedsbeweging van leven en verirouweu lol de ver- hevenste ondernemingen. Zoo bemerkt men eyndelyk met genoegen in de slad Aelst de toebereyding van eene tweede zoo noodige parochiale kerk hoogst noodig ingezien de uytgeslrektheyd van omkring en talrykheyd der bevolking. Achttien jaren lang is dil onder 't juk der liberalen, alsdan ter uytsluytiiig der calholyken in 't bestuer, ver- vvaerloosd geweest. Men stelde uyt, men verstootte, alles bleef slepen. Nauwelyks is door de laetsle kiezin gen verbetering gekomen, ol' de burgers van alle standen ontvlammen in vvediever en lotharen geestdrift tol het uytvoerpn van eene allerdringendste opbouwing. Gebouwen en kunstwerken met vlyt en lyd bekomt en vermenigvuldigt eene vernuftige bevolking. Maer wal blvfl van scheepvaert en seheeplimmering le oordeclen, eertyds zoo bloevende, en voor de ioo- verroede der Marnixgedrochten als schimmen verdwe nen Wy hoeven hier niet te zoggen dat alles in de beste orde, in de voorlreffelykste eendragt, zon der de minste stoornis, -is afgeloopen. 'Het was immers de catholyke party die - leest vierde, liet was de catholyke party dieuyt princiep Vriendin van vrede, rust en vryheyd, de errin - nering van haren zegeprael van 50 october lest vernieuwde, en aen hare geachtte medeburgers bet vaendel der Bokkenryders voorstelde als 't symbolum der eendragt, waerin zy voortaen bare magt zal vinden om de vyanden van gods dienst vryheyd ei/ ware stadsbelangen te beslry- den en gansch magteloos te maken. Uyt alles wat bier voorgaet, en voornamelyk uyt 't geen er hier te Aelst, sedert eenige maen- den, is geschied, konnen onze landgenoten op merken wat groot goed er uyt de inrigting en medewerking der Rokkenrydersinaetschappy is voorgesprolen. 'T is daerom dal wy de catholyken van alle steden die nog onder iiet dwinge'landig en uyt- zuygend jok der doctrinaire-francmaeonsliberba- tery zuchten, uyt al onze krachten aeusporen der- gelyke maetschappyën lot stand te brengen, ze met de zelfde gevoelens als de onze te bezielen, en ondanks al den laster en modder dien nydige en domme broodschryvers haer zouden konnen naer bet hoofd werpen, maer regtuyt voort te marcheren. Den nydigen liberhaterslaster kan deftige lieden toch niét bereyken, en ten anderen* zy zullen er des te meer verdienste bv winnen voor God en Vaderland. Ja, voor God want 't is God dien de liberlia- ters-francmacons t'alle kanten willen buyien ste ken: buyten 't onderwys, buyten de li'eldadig- lieyd, buyten de wetgeving, buyten 't bestuer, ja zelfs buyten de kerken, mikkende aldus op de dwaze maer gi uwelyke en hemeltergende afschaf fing van T beslaen van God, zoo en gelyk dit snood gespuys meermaels heeft durven voorstei len.. En voor 't Vaderland: Want 't is 't Vaderland dat zy uytzuygen eu exploiteren, vergoddeloozen en ruineren door verpletterende contribuliën, door schandelyke verkwistingen, en vooral door vryheyd-eu godsdienstscbendende wetten, door een rampzalig onderwys, door akten van party geest en ongeregtigfieyd'van allen aerd, die te regt de vermaledydiug des hemels uytlokken en de volkeren ongelukkig maken •Neen, landgenoten, g'eu kont u niet te zeer haesten om, door de menigvuldige inrigtingen van Rokkenrydersmaeiscbappyën of derzelver medewerking, eenen magtigen dyk op te werpen tegen den woedenden francmaconsstroom die dreygt eerlang alles te verzwelgen. Begint met een kleyn, vestigt dit kleyn op de ware eendragt, op de princiepen van regtveerdigheyd, en ge zult zien dat dit kleyn welliaest een groot zal worden gelyk le Aelst. Concordia et juslitid res parvce cres- cuntdiscordid et iniquitate maximen dilabantur. Eendragt en regtveerdigheyd doen de kleynste zaken groeyen en bloeyen, terwyl tweedragt en onregt de grootste verdelgen. Men kan ons hier opwerpen Indien de Belgen aen de zee niet verzoekt hebben, boe komt hel dal in de deeling nu t Holland ten gevolge der gebeurtenissen van 1830, Belgonland noch aen schip no'eh acn sehuyt, noch aen eyland, noch aen oenen voet koloniegrond geraekl is Zouden do Belgen dan de scheepvaert verloren heb ben in de XVI eeuw, niel door dc Marmxparty maer- omdat zy van 't roeyen en zeylen vermoeyd en ver genoegd waren? En is de uylsliivting na 1830 't gevolg niet derzelfde verwaerloozende onverschiiligheyd Een merkvveerdig vraegsluk gewis, dat wy niet kun nen zonder eenige beredenering laten voorby gaen, ofschoon bet wed- rom by uytslel vertraegt de 'ontvou wing der eygene daden van Marnix, en van de ramp spoeden door hem te weeg gebragt. Waerdoor is ons alle deel van vloot en koloniën voor den uytvoer der labriek- en- andere voortbrengselen ontsnapt? Waer door? Onderzoekt wel, gy zult vinden door de schuld der liberalen. Wy brengen 'i niet op lol verwyt, maer omdat de waerheyd dc voornaemste pligt dei geschiedenis is. Wy trekken de aendachi daer op van alle liberalen en het mag van hen niet kwalyk genomen worden. Ons inzigt is immers niet anders dan van bun dvvaelgedacli- teri te doen verlaten, die in aller voegen hunne landge noten en hun zelve sehadelyk zyn. In 1815 zyn in een gesmolten geweest de twee lan den Holland en Belgiën, uylmakende voortaen hel ecnig koningryk der Nederlanden. Elk kwam daerrn mei zyn goed en kvvaed. Belgiën met zyne ryke opbrengsten, met de bosschen en landen die aen dei) staot toebclioor- 'T koppel francmagons uyt 't Verbond kondigt aen dat Juarez al de catholyke kloosters doen sluyten en hunne goederen in beslag genomen heeft. Wie zal nu nog 't francmaconsbladje dur ven tegenspreken alswanneer bet beweert gelyk over vier weken, dat de Juarislen klerikaleu zyn. 'T is den eersten noch den lesten keer niet dot het koppel zyne eygene leugens wederlegt. Velen onzer lezers, zegt hel koppel, hebben den tijd beleefd die de omwenteling voorging... Velen der lezers van 't francmagonsbladje zyn dus oude pekes van voor de fransche revolutie!?! En boe veel lezers zou het Verbond in T geheele wel hebben Een dozyn en half En hoeveel van die lezers zouden oude pekes zyn van voor de fransche revolutie ...eer de kloostergoederen wierden verkocht... Komt hel water u in den mond niet, koppel ...Is het de waerheyd. niet dat de abdyen en an dere kloosters opregte stapels van rijkdommen waren, terwyl-het volk integendeel in de droe/ste armoede was gedompeld Indien uwe pekes zeggen dat zy zulks gezien hebben, ofwel zy hebben bet gedroomd, ofwel zy raeskallen gelyk gy, koppel. De waerheyd is dat de zoogezegde armoede des volks ten tyde der abdyen eerie opregte weelde was als men ze vergelykt by de droeve armoede waer in bet volk gedompeld is door de exploitatie van den libe ralen vooruytgang. De waerheyd is dat de abdven en andere kloosters den.toevlugt waren van 'het volk, en dat de arme altyd zeker waren van er hel voedsel van 't licbaein met dit van de ziel te vinden. En wat vind hel volk by de liefhebbers van den liberalen vooruytgang Armoede, verslaving en verbeestiug. Den liberalen vooi - uytgang is immers niets anders dan de exploi tatie van bet volk in zyn stoffelyk, zedelyk en geestelyk welzyn. Zegt dit over aeii uwe pekes, koppel. Het koppel francmac-ons uyt 't. Verbond weet niet meer wat bet zegt, zynen zeever hangt niet meer aen een, het klapt uyt en in, niet alleenlyk over de Juaristen en de kloosters, maer over alles. Over acht dagen was liet aen T raeskallen met zyne pekes, over liet onderwys, en ziet, in de zelve kolom, in de spatie van eenige regels wederlegt liet zyn eygen gezegde 't zegt van den eenen kant dat de klerikalen nu gelijk in de vorige emwen voor systeme hebben van 't volk in de onwe- tenhegd le houden, en van den anderen kant dat ei- ten allen kante congregatiën opstijgen die liet onder wijs bewerken. Wat dunkt u, geëerde lezers Zou bet niet lyd zyn dat men voor bet koppel eene plaets bereyde in liet pensionnaet van de lange- Ridderstraot Ziel koppel, wat er komt van ge durig bezig te zyn mei zynen geest te verdraeyon om te liegen en de welbekende waerheyd le be- stryden Wat. sclirikkelyke les voor de pekes van 't koppel den, het woud van Soigne in Bmbaiid, bet vrybosch in Wesl-Vluenderei), enz. Holland kwam met zyne vloot en koloniën. Of om beter te zeggen, de koloniën en ócheepsmagt, afgenomen door Engeland lydens de ver- ocnigmg \an Belgiën en Holland te samen ondi-r bet frtinsch keyzerryk, wierden volgens de Indalen van Parys en van Weenen in de algemeene hervorming der wcreldkaerl, door Engeland afgeslaen ten voordeelt) van hel nienw Nederlandse!) koningryk. Belgiën en Holland kwamen ook loeeen elk met 'zyne schulden, Holland met zynen koslelyken onderhoud van dyken, terwyl oen deel van Holland veel leeger ligt dan dê oppervlakte dor zee. Men wierd zoo gemeen in goed cn in last. Gedurende het grzamenllyk leven van 1815 lol 1830, Holland heeft de balans der wêdcrzydsche belangen ruymschoois langs zynen kant doen bellen. Üe Hollanders lieten hunne zorg niet na van opdrooging en uytdvking van nieuwe schorren en polders. Toen by springvloed en dykenscheuring den 4, 5 en 6 February 1825 oen noodlolligon vvjlersnood ontslaen was in byna al de noordorlyke provinciën eene omha ling geschiedde geheel Belgiën door. De doorbraek stelde boven de dertien duyzend menschen zonder huvs noch erf in Gelderland, Overyssel en Drenthe. Vyf' mil- liocncn franks wierden ingezameld op korlen tyd in B.lgiën. In vyUien jaren welke onkosten zyn geschied aen de viool van bouwing, vernieuwing en herslellin" van linieschepen, fregatton, kuilers, schoeners, briganiy- nen, ijnlken, brieFs. kanon-booten, enz. i 1 ij dc jaren 1821 en volgende een go.duchlen opsiaud en bloeiligen uortog slelden in gevaer hel lol dei- neder-

De Denderbode | 1867 | | pagina 1