De wet op de Magistraten. ILN'Y EN A PUIS. my—nm wriiaai In't verloop van een jaer zyn er in ons Vlaen- dere'n alleen meer dan SSvryè scholen door de overdrovene concurrentie van 't officieel onder wys in den grond geboord geweest Nogtans ons raeskallende koppel francmagons nvt liet Verbond maekt aen zyne pekes wys dat het on derwys vry is, zoo vry als' liet zyn kan. Ja, het onderwys'is vry, gelyk den koophandel zou vrv zyn indien 't gouvernement- met ons geld nevens iederen vry,en winkel eenen officiëlen winkel van den zelfden artikel opregtte, om den vryen winkel in den grond te booren. Schoone vryheyd inder- daedMaer 't is te vergeefs, het koppel weet niet meer wat het zegt. Een francmaponsblad uyt Londen, de Chaine d'union, schreef'den 1 Mey 1865 het volgende Dat onze Broeders uyt Belgenland het onder- wys organiseren, dat zy de scholen vermenigvul digen, want den dag zal komen dat men de ouders zal dwingen hunne kinderen aen 'l verderf der kle rikale scholen te onttrekken, en men zal dan moeten gereed zyn om hen de deur Vopenen van scholen waer men hen eene rationaliste opvoeding zd1 geven. De belgïsche franomacons hebben de les ver- staen zy oiganiseren het onderwys, zy verme nigvuldigen de scholen zy wachten met onge duld naer eenige stemmen in den Senaet om de wet van 1842 te herzien en al de gemeentescho len in francmaponsscholeu te veranderen, alles is gereed om het kosteloos en verpligtend onder wys in te voeren, al de maelregels zyn genomen om d'ouders te dwingen hunne kinderen aen 't verderf van 't klerikael onderwys te onttrekken en hen eene rationaliste opvoeding te doen ge-^ ven den Hoogen Raed van ons belgisch macon- nismus, op het voorstel van ons koppel, heeft besloten dat men onder andere dwangmiddels zal gebruyk maken van dè boet en 't prison tegen de ouders die de sloutigheyd zonden hebben van te wederstaenen niettegensiaende geheel dit systema van gouvernementele zaïnenzweering tégen 't catholyk onderwys, het koppel draeyde zondag lest aen zyne pekes op dat het gouver nement niets tegen 't christelijk onderwys heeft het vraegde onbesehoftelyk waer nu de tegenkan ting van 't liberael bewind is aengaende het vry onderwys Maer nog eens, 't is te vergeefs, het koppel raeskalt. O die onbeschaemde Jesviten roept het koppel aen zyne pekes uyt, den priester heeftvolgens de wet den vryen ingang in de scholen van den staet, volgens de overeenkomst van Antwerpen. En in welke scholen ziet men hem Wy mogen byna in 't algemeen zeggen, in niet eene!,.. O die dwaze priesters, die niet willen voor uythangbord die nen aen de liberale scholen tot dat geheel het vry onderwys in den grond geboord zy door de verpletterende concurrentie van 't officieel on derwys O die onbeschaemde priesters die niet willen wachten van de liberale scholen te ver laten tot dat zy aen de deur gezet- worden Toe maer, koppel, roep maer hard, en doet dit wel verstaen aen uwe pekes Zullen wy, vraegt het koppel aen zyne pekes, zullen wy van de zedelykheyd van dit (officieel) onderwys spreken Welbeminde buytenlieden ('t is te zeggen domme ploegen die in God gelooft), uwen schoolmeester is u allen bekend, is het niet een deftig man?... Oh! ja, koppel! Tot hier toe is het noodig by de buytenlieden dat er een dobbel uythangbord aen den gevel van de gemeente school hange, een deftig man als schoolmeester nevens eenen priester, maer den dag zal komen dat men dit uythangbord ook zal wegsmyten den dag zal komen op den buyten gelyk in de steden dat men. aen de kinderen der gemeente scholen zal leeren zingen. Weg met het geloof Weg met den MessiasEn gy verlangt zoo naer dien schooneu dag, niet waer koppel De kom- plimenten aen uwe pekes, koppel Den Koning heeft de wet, waerdoor de onaf- zetbaerheyd der magistraten gebroken word, on derteekend. De Constitutie had het anders be- paeldmaer die wet der wetten is voor onze ministers een wassen neus,'dien ze draeyen zoo als zyn willen. Artikel 400 der grondwet had bepacld, dat de magistraten voor hun leven benoemd wierden heer Bara zegt, datvoor hun leven wilt zeggen voor zekeren tyd. De hocge beambten in de justitie zullen dus op hun 70, 72 of 75 jaren worden afgesteld, en de landschc koloniën van Batavia, van geheel Java en der hollandsche heersehappy in den Oosten die tien mil- lioenen onder zich heeft, zooals de Hollandsche couran ten nog onlangs roemden. Daer van hangen al' Java, Sumatra, Celebes, Borneo, ten deel hvna al de Molusche eylanden, Sumbavn, Timor cn de omliggende eylanden, zelfs een deel van Nieuw-Guinea. Een oproep wir-rd gedaen lot de Belgen, mer.igeu bood en zich aen. Met den helgischeu generael Vermersch aen '1 hoofd, op hel amiraef linie-schip cn verdere vaertuvgen scheepte men in te llarderwyk aen de zuyderzee. Ben tocht kwam op reede van Java en door de dapperheyd der Belgen de koioniezaken wierden hersteld en alles ongeschon den behouden. Sommige Belgen stierven ouder weg, andere vielen in de gevechten en door de hitte en de ziekten. Sommige'zyn daer gebleven in bediemg of in krvgsraed. andere zyn bezweken in de terugkomst. Dié wedergekeerd zyn kunnen zeggen wat zy al in dien verafgelegen krvg zoo moeylyk door het klimnel, hebben uytgestaen. Ben Belg Bu Bubus do Ghvsgnies, hooft de plaels van Gouverneur generael der nederlandsche koloniën en Oost Indien bekleed. Torwyl de koloniën alzoo gered waren met het pvn- lyk vergoten bloed, door de ellenden en den helden moed (Ier kinderen van ons land. er voor ten beste gegeven, wat gebeurde hier onder onze oogen i)e bosschen en domeyngoederen van Belgonland wierden verkocht cn de kapitalen er van door den staet ingetrokken. Brokkende belastingen waren gesteld zoo als mael- en slagigeld die Belgonland byzonderlyk grief den. Hollandsche officieren en ambtenaren kwamen bier blinken in de rykste posten. Alzoo dienden de middelen, bosschen. landen, gelden ook hel bloed van Bclgiën, tot behoudenis en aengroey van vloot cn koloniem reder) hiervan is Yiiei Je 'onbekwaemheyd j neen T moet eygènlyk zyn om aen eental con servatief gezinde regters aen de deur te zetten en nieuwe plaetsen te maken voor de vrienden van bet ministerie, die geen geduld hebben om te wachten." Terwyl Engeland en Vrankryk met fierhéyd wyzen op hunne regtspersonen, in hun ambt grys geworden; terwyl wy zeiven er hebben, die den roem der geregtshoven uytmakenterwyl boven dit alles de Constitutie hun altyd als heylig en on- trefbaer had aengewezen, ten zy in uytzonder- lyke gevallen, komt hel kabinet die glorie, dien eerbied, die kennis en ondervinding, zonder uyt- zondering, plotseling afbreken. Den heer Nolhomb heeft het gezegdals die wet doorgaet, zegde den aebtbarén vertegen woordiger, dan is de magistratuer in Belgiën ont- kroond In 1842, 1843 en 1849 wierd een dergelyk voorstel gedaen, en ieder keer als ongrondwetie- lyk verworpen 1867 heeft de eer dit artikel uyt de Grondwet te hebben gescheurd. Doch, goed iifgezien, wat blyft er dan ook nog wezenlyk over van die Constitutie, welke eens de bewondering van Europa was, en die men als een voorbeeld aenprees? Het vlaemscbe volk is niet meer wat het vroe ger was het protesteerde voor het minste uyt al zyue kachten, wanneer men aen zyne regten en wetten raekte. Tegenwoordig is, het volk in slaep gewiegd, en het laet gaen wat gaet., zonder te den keu dat die beurtelingsche miskenningen ten profyte van den partygeest, eens lot de totale afschaffing of de zedelyke vernietiging der Grondwet zullen leyden. (Handelsblad). Men zegt dat verscheydene magistraten, door de wet-Bara afgesteld, en met "een brevet van onnoozelary vereerdzich zullen laten lïeropschry- ven als advocaten by de beroepshoven, en op nieuw zullen pfeyten. Onder deze noemt men een achtbaren raedsheer van hei Hof van Gend. Het zal nog al curieus zyn, die mannen te zien optreden om het Gouvernement eene klinkende logenstraffing te geven, en te 'newyzen, hoe schandelyk onregtveerdig die wet is. Men weet dat de bestendige deputatie van den provintialen raed van Oost-Vlaenderen, den 7 october 1865 heeft beslist, dat de belasting op hetslyten van sterkedranken in den kiescyns niet mogt begrepen zyn. Het besluyt der bestendige deputatie wierd gebroken dooreen arrest van't cassatiehof van den 13 november. In 1866, tydens de herziening der kiezerslysten, hadden de twee politieke partyen in het distrikt Gend.de uytschrabbing van verscheydene kiezers gevraegd, die hunnen cyns met behulp der belas ting op het slyten van sterke dranken voltrokken. De bestendige deputatie niet willende dat men ze een hoegenaemden meerderheydstrek kon ver- wyten, liet al de kiezers van deze soort, den 12 junyvanhet zelfde jaer stemmen, zich uytdruk- kelyk xoorbehoudende deze ernstige kwestie in 1867 op te lossen, in geval zy nog opgeworpen wierd. Wy vernemen dat, ter gelegenbeyd van de af kondiging der lysten van de gemeente Drongen, voor het loopende'jaer, de kwestie zich nog eens heeft opgedaen. De bestendige deputatie, overtuygd dat het verbrekingshof zich over deze kwestie heeft be drogen, zoo als bet zich bedroog over deze we gens de wezenlyke betaling van den cyns en de woonplaets der byregters, is liet stelsel van het uytgesproken arrest op gezegde dagteekening niet bygetreden, en heeft den 27 dezer maend nog- maeis beslist, dat de belasting op het slyten van sterke dranken in den kiescyns niet mag be grepen zyrk Den heer George Frère, zoon van den minister van finantiën, ndyokaet-stagiaire te Luyk, is, in eenen sprong, tot regter benoemd by eene regt- bank van eersten aenleg, met 5000 franken jaer- wedde. De Luyksche gazetten zeggen, dat hy geen hoegenaemd talent heeft, en wyzen, van den anderen kant., op verscheydene oude regters, die in de provincie verspreyd zyn, en zich gelukkig zouden geacht hebben naer Luyk te mogen terug- keeren. Verdiensten, talent, ouderdom, niets van dit alles is by de do'ct.ri u ai ren van achting. Voor an deren dan de neven, Jjroeders en vrienden, is geene bevordering, geene gunst, we zeggen schier, geen regt te verhopen. De beste posten zyn voor de Frère's en de Bara's. De andere mo gen zwygen en betalen. Hoc wilt men dan dal Belgiën, hy de scheyding, geen deel in alles toekwam Niet Ie min, wy slaen met de handen ydel, niets is ons toegewezen geweest, men heeft ons zelve de schelde gesloten! Na lange jaer- lyksche betaling, wy hebben zelve,ongeloofbaerheyd! moeten eyndigen in 1804? met eene verbazende reeks van millioenen aen Holland afteleggen, enkel om vry te mogen héén en weêr de schelde doorvaren. Op welke wyze is dit al mogelvk geweest Zegt de gezonde rede niet dat scheydende en vereffenende met Holland, wy uyt den loeeen gebragten boedel moesten ons deel hebben cn onzen weg vry hebben in gaen en keeren Holland beeft besproken te mogen gaen van Limburg naer Luxemburg al over onzen grond van Luyk. Wederkeerig wy moesten vry zyn, om te varen vau Antwerpen en van Gend langs Terneuzen, de zee ur, langs den Sebeldemond. Ben doortocht te water van gemeeue riviermonden, is naluerlyker dan den door tocht over een anders land, zoo als geschied van iHaes- trieht naer Luxemburg. Is het niet ongehoord dal geld, goederen, vloot en koloniën in 't algemeen gebragl worden, en dat wy teencmael er van nvtgesloten zyn Neen, het is niet veroorzackt door onverschilligheyd der Belgen, gelyk hel niet gebeurd is uyt vrees der zeekwael dat koophandel en zeyluylristingen ontkomen zyn in de XVIC eeuw. In de XVle eeuw is het geweest ten gevolge der ver warring bygebragt door de Marnix-Geuzen en nu in XIX'eeuw tydens 1830, het is geweest door de ver warringen verdeeldheyd bygebragt door de liberalen, zoo als wy hierna zullen bewyzen. ('T vervolg later.) Over een paer weken is te Beveren bet volgen de geleybiljet afgelerd. Het is gegeven geworden aen M. V; ie M., om de hierna gemelde goederen te verzenden van M. naer C., mei lui-même, langs.... Te weten. Bestiaux, Ene génisse agèe de neuf riiois robe Manche et noire, sans marque. En verder: Den vervoer der goederen zal moe ten vewrigt worden binnen den tyd van deux se- maines. Gezien goed voor bet. vertrek der goederen- En op den: Te Beveren den-251867 ten dix ure avant middag. Dit stuk komt uyt het kantoor Beveren; liet. is geteekend De ontvanger. En onder liet onlees- Baer handteeken eens grooten mans. Reynaert vraegt: Heer minister, wat doet dien onbekwamen of oubeschoften vent in 't hert van Vlaenderen, in'Hand van Waes? Gy hebt vlaem- sche billetten; maer uwe tolbeambten zyn oribe- kwaemof onbeleefd genoeg, ze in het fransch in te vullen, en maken er bet belaehelyk factum van, dat. wy hier mededeeleri. Waerom /end gy dien man niet naer Luyk, naer Namen of naer Lux emburg Daer hoort hy t'huys; maer hier is hy byna eene pest! Reynaert heeft de eer UEd, heel beleefd te zeg gen: Heer Minister van finantiën, dat stuk be- wyst u nog eens, dat wanneer gy zegdet: il n'y en a plus, VOL'S EN AVEZ MENTI (Reynaert de Vos). 'T is zoo Jklaer als den dag dat Italiën zoekt in de Pauzelyke Staten onlusten en wanoiderste verwekken omdat liet gouvernement van Floren- tiën eene scliynreden van gewapende tussclien- komst zou hebben en aldus onder voorwendsel van de rust te herstellen, liet overige der Staten van den Paus zou kunnen rooven. Den H. Stoel verstaet dit zeer wel en daerom is 't dat kardinael Antonelii met liet kabinet van Vrankryk onderhandelingen heeft geopend in de welke hy aen hetzelve de gevaren welke zyn land tegenwoordig loopt voor oogen legt en'te vooren protesteert tegen eene italiaensehe tus- schenkomst.' Hy verklaert duydelyk dat hy die tusschen- komst aenziet niet alleenlyk voor eene gewelde- nary maer ook voor een snood bedrog en zegt dat liet regelmatig leger van den koning van Italiën, dat, in onze provinciën onder voor- wendsel van beschutting zou btnnensluypen, er hetzelfde werk zou doen^an het leger der opstandelingen. Het fransch gouvernement heeft diens volgens, zegt de Presse, aen het kabinet van Florenciën moeten op nieuw verklaren dat Vrankryk hoege- noemd geenen aenslag zal toelaten tegen den Paus en zyn gouvernement. Inderdaed den H. Stoel zou honderd mael krachtdadiger beschut zyn door eenige fransche bataillons op de gren zen gevestigd, of eenejdeyne vloot op de Pauze lyke kusten, dan door al de beloften en al de sol daten van Rattazi. Wilde Vrankryk ernstig Roomen verdedigen, niemand zou er aen raken, iets zekers is, dat zyne eer en verantwoordelykheyd in die zake te pan de gesteld zyn, zoo men er aen raekt. Een telegram uyt Roomen laet ons weten dat de pauzelyke gendarmen met de Ilaliaensche baenstroopers handgemeen geworden zyn zy hebben er twee gedood en verscheyde andere gekwetst, onder welke het opperhoofd Pan ice. In een 'andere gevecht wierd liet vermaerde kop stuk Wanlerezzi en zynen broeder Thomas met nog twee andere baenstroopers gedood. Zulke daedzaken doen eer aen de revolutie. Het laetste nieuws uyt Mexiko komt van New- York, 26july: een algemeenen schrik heerscht in dit ongelukkig land. Tien keyzerlyke generaels zyn door den kop geschoten. Juarez heeft al de kloosters doen innemen en plunderen; 't is roo- very in 't gros. Een voortreffelyk feest heeft verleden Donder dag in het bloeyeud pensionnaet van den H. Livinus hier ter stede plaets gehad. De jonge heeren Eva riste Bauwens, Philemon Colinet, Jean-Bapt. Meert van Aelst, Pésiré Bassilière van Brussel, Fidelis Crelser van Far- ciennes, Guslael Goffin, van Leuven, Frans Hoe- velinck van Welle en Cesar Marlier van Ger.d, allen leerlingen uyt dit merkweerdig gesticht, dat de Broeders der Christeiyke Scholen alhier met den grootsten byval beslieren, hebben, ondanks hunne jonge jaren en de steeds aengroeyende moeyelykheyd der examens, voor den jury van Gend, het diploma van landmeter bekomen. De leerlingen der lagere en middelbare q.ursis- sen ten getalle van twee honderd, hebben hunne medeleerlingen met eene schitterende ovatie ont- haeld. Meer dan 5000 persoonen van alle partyën namen deel aen dit feest, 't welk met een prach tig vuerwerk in 't midden van eenen oubeschryf- lyken geestdrift is gesloten. Gelukkige steden die in haren schoot een pen sionnaet bezitten gelyk dit van den 41. Livinus te Aelst, waer hare zonen zoo gemakkelyk en met zoo weynig kost eene zoo volledige onderrigting konnen verkrygen. Wy hebben het nog gezegd eertyds was landmeter worden een kapitael stuk; sedert dat dit pensionnaet alhier in voegen is, 'tis maer een waer spelen gaen meer zoo grondig, zoo uytgestrekt en zoo doelmagtig is 't onderwys dal hier door de Broeders gegeven word. M. J. Casior, onderpastor te Desteldonck, is rektoL van het begynhof te Dendermonde be noemd, en te Desteldonck vervangen door M. A. Van Vlaenderen, coadjutor te Massemen. Al. A. Co'-mans, oud onderpastor der kathedrale kerk van Sl-Baefs. is proost benoemd der kapel van Sint-Macharius te Gend en M. J. Ryekaei t, priester jn het seminarie, word onderpastor Ie Sinay. Den Journal Heb dom ad aire, de Mcdecine zegt opzichtens de Keyzerin Churiolta De consultatie welke de'.: verledene week te Mi ra mare heeft plaets gehad dat de beyde genees- heeren, de heeren Riedel en Ilex, van de latere be handeling der doorluchtige Keyzerin hebben afge zien. Doctor Bulkens, directeur der zinneloozen- koionie, te Gheel, heeft zich met die zending gelast., alsook mei de ^overvoering der Keyzerin naer Belgiën. De beyde geneesheerën, welke wy genoemd hebben, hebben zich tegen eene gedwongene over voering der vorstin verzet, door te verklaren, dat die overvoering ernstige gevolgen kon hebben. Den heer Bulkens, integendeel, denkt dal hy er in zal gelukken de Keyzerin te doen besluyten te vertrek ken. Sedert hare eerste samenkomst met de Konin gin der Belgen, verlaet de keyzerin hare vertrek ken niet meer, en weygqrt zy m er dan ooyt, eeuig hoegenaemd voedsel te nemen. Toen meu haer voor de eerste mael voorstelde naer Brussel te ver trekken, antwoordde de /.ic.ke niet krachtHier zal ik myien Maximiliaen afwachten, al moest ik nog veertig jared wachten. Zy weel nog niets van hel treurig eynde des jleyzers. Toen doctor Riedel alseheyd van haer nam, zegde de Keyzerin: Vaerwel, gy zvt gelukkig, want gy kunt naer uwe i'tmilie terugkeeren. In het pa leys te Tei vuren worden Kamers gereed gemarkt voor de Keyzerin Charlolta. Den dag der aeukomsl van de ongelukkige vorstin is nog niet bekend. Wy lezen in den Momtelr van heden Gisteren, ten zes ure 's avonds, zyn de konin gin en de keyzerin Charlotte in het kasteel van Tervlieren aengekomen. HH. MM. hadden maen- dag laetste Miramar verlaten. De reys, alhoewel zonder onderbreking volbragt, is allerbest ver- gaen. Dank aen de onophoudelyke zorgen harer doorluchtige schoonzuster^ schynt de keyzerin door de vermoeyenissen dezer' lange reys niet geleden te hebben. Den koning en Z. K. H. de graef van Vlaende ren hadden zich, voor de aenkomst van HH. MAL, naer Terviièren begeven. Evenals de regtbank van Brussel, is de regt- bank van eersten aenleg te Kortryk, van meening, dat in zake van drukpersovertreding, den schryver in Belgiën gekend en woonachtig zynde, de dag- bladuylgevers welke 't vervolgd artikel afkondigen of overnemen, ontslagen zyn van alle verantwoor- heyd. Ziedaer ten minste een redelyk gewysde. Den 26 dezer maend, omtrent zes uren 's avonds, is den bliksem gevallen op den kerk toren te Zele, en het vuer aen het binnenste hout werk medegedeeld. Dit begin van brand is onmid- delyk door de inwooners gebluscht geweest. De schade word alleenelyk op een honderdtal franks gerekend de kerk was tegen brantfgevaer ver zekerd. Een huys der gemeente van St-Anteliekx, met schuer en aenhoudende stalling, ten meei- dnren deele in steen gebouwd en met strooy ge dekt, is den 25 dezer maend, in den namiddag, de prooy der vlammen geworden, alsook byna at de iuiysmeubeien die de wooning inhield, toebe- hoorende aen den genoemden K. L. De Maezeneer, herbergier. Dynsibg, omtrent den middag, heeft een aenzienlyken brand te Reppen, by Tongeren, eene hoeve in asch gelegd, behoorende aen den lieer volksvertegenwoordiger de Lexh'y: 17 paerden en 28 koeyen zvn omgekomen. De pachthoeve en ge heel d n htiysraed zyn de prooy der vlammen ge- woiden. Het verlies is zeer groot. Alen leest in VEscaut, van Antwerpen Ziel hier eene ware geschiedenis, welke een weynig die herinnert van dén ouden zetel met banknoten gevuld. Een onzer vrienden, een talent vol doeh weynig ryk schilder, heeft als veel zyner confraters, deel gemaekt van den uylstap onzer burgerwachten in Engeland. Tnder hel doorkruy- sen der straten van Londen met den neus in de- lucht. zooals allen vremdeling. die voor de eerste mael eene siad bezocht, bemerkte hy in den win kel van eenen oudkleerkooper een oud habyt a la franeaise, waervan de schemerglansende klenren hem behaegden. Ei geld op bieden koopen was de zaek van eer. pogenblik. In zyne woning te Antwerpen teruggekomen, verhaeslte den schilder zich om zyn model het ge meld habyt aen te doen, doch hoe groot was zyne verwondering niet, wanneer hy bemerkte, dank aen de versletenheyd van het kleedingstuk, dat ieder der knoppen, ten getalle van twaelf, eere dubbel goudstuk inhield met de beeltenis van Lodewvk XV, en van eene waerde van 50 fr. ieder. Gelukkigen sterveling! Op het oogenl.lik dat de vrouw eens werk- mans wonende aen het kiel by Antwerpen, zich ge reed inaekle om napr de kerk Ie gaen, hoorde zv eensklaps haer kind liggende in de wieg in de am-i"- palende benedenkamer, smer telyk schivenwenj terstond liep zy er heen, en outwaerde een'sehrrk- kelvk scjiouwspel een verken langs de achterdeur binnengekomen, was bezig te knagen aen ue been tjes van het arme kindleeds liep liet bïoed over vloedig nvt lalrvke womien. Op dit zicht sprong de diep getroffene moeder naer do wieg en rukte er het kindje uyt het zwvn vluchtte langs waer het gekomen was. De wonden zyn gelukkig niet gevaerlyk. Men schryft uyt Ee.kloo: !)en rvervloei des regens heeft schadelvk nvt— werkset gehad op de pohfervruchton. In 't voor- jaer was er zoodauigen watersnood, dal er meest al het kooizaed moest uytgereden worden. In onze pohlerslreek is dien zaedoogsl nietig. Thans werkt de natie noodlottig op den stand der aerdappelen de smelzi» kle dezer vrucht breyd zich uyt van de vroege tot de laetgeplanle aerdappelen. Het nadeel word vergoed door 't welgelukt zvit van menige andere fipldervrocht. De tarwe is de beslgelnktede gerst, die alom gesneden is, be looft eenen ryken opbrengstde haver zal. rekent men, een zesde meer geven dan 't voorgaende oogstjaer; aen strooy zoowel als aen graen. zvn de boouen even goed; den regen heeft het ongedierte verdreven dat deze-vrucht aendeed; erwten en vit— sen zyn gewonnen; de eerste en de tweede snede klaver, evenals het gras, zyn zeer voldoende; bee- ten en worstels beloven veel. Eene vrucht, die in de polders mis'nkte. Is het vlas. Gelukkiglyk wierd er dit jaer zeer weynig ge-

De Denderbode | 1867 | | pagina 2