VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREK UK EN UYT VOLGENDE STATIËN G FRANKS 'S .lAliliS. En nu, Waerom LIBERALEN VÖORUYT- GANG. Landgenoten, mediteert. Hond.5-257-238-339-4S 1 «-2 l 30 3-16'6-31 9-8^ Géml, (6-08 vrvdafc') 7-' 3 (E t« 2« 3» kl 7-28 Lokeren S-45 8-33 9 48 12 28 3-16 6-31 a 8 30 8-80 12-28 12-42 1-30 3-18 G-20 6-42 Bras. 7-55 8-32 E(l 23 k')9-4l 14-01 12-21 2-41 8-40 (E 1 23 kl.) 9-18 2-88 5-48 E (1» i' 3' li') 8-83 8-36 8-55 B.rugge, Osl 7 03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 14-45 Deck. 5-9.5 7.-25 7-85 E (1 "2 3 kl.) 8-32 E(l 2 12-42 0-20 6-42 3 kl9-41 9 -.-IS 12-^12-58 3-16 5-33 6-31 Jï. Do'ornyk, Korti'yk, Moescroen, Rysscl (langs 8-36 en 8-55 F, (1 2 3 kl.) .f| Gend) 7-03 E(f 2 3 k.)Doornyk niet begrepen Anivv. 5-25 7-25 7-55 Ef-l 2 3 kl.) 8-32 E(J 23 kl) jf{ 8-50 12-25 12-42 3-18 6-2 642 9-45 12-01 2-58 3 16 5-53 6-31 8-36 8.-55 gj Doorn Rvss. (langs Alb) 8-00 0-00 Alh 2-43 l.euv. Tliienen Luvk Verv. Landen. 5-25 7-25 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 El23kl.) 9-41 9-45 I2-<U 12 21 2-58 Ninove, Geersb: All), 8-00 11-55 2-50 5-53 8-53 3 16 6-31 Tliienen 8-55 E (l 2 3 kl.) Bergen, Quiëvrain, Namen, 8-00 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Goud, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GENl) NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5-35 7-0'V— Te Lede slaen al de konvoys uylger.omen de Expres:—Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. Te Gyseghem ètaen stil aide konvoys.— I'e Denderleeuw slaen al de konvoys tiytgen.de vertrokken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt-Aelst 8-32 2-38 5-48 8-36. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-08 9-54 "12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. VAN LOKEKEN NAER Hendermnnde, Aelst, 7-00 9-35 Dendcrm. 11-00 3-05 Dendcrm. 4-57 7-40 Niiiove, Geeraerdsbergen, Alb, 7-00 11-25 4-57 7-40 0-00 VAN AT1I NAEK Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendcrmonde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Gend. liruggse, oslende (langs Aelsl). 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27 Gend van Ronsse naek Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN' KIUiSSEI. NAEK Aelst, Gend. 6 30 E I 2 3 kl.) 7-25 8-10 11-20 12 00 2-15 5-15 6-00 8 05 E (l 2 3 kl J 8 15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-23 11-20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDEKMONDE NAEK Brussel (langs Aelst) 7-30 8-09 E (l 2 3 kl.) 11-30 11-55 2-25 5-25 .8-30 (langs Meoli.) 5-51 8-11 iii-19 3-38 o-25 7-41 Aelst 7-30 8-09 1 3n 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. - van bkaine-le-cömte naer Engbien, Geerardsbergeu, Sollegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 15 van gend naek Sollegem, Braino-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 Uulqnc Kimin. PHILIPPUS MAUNIX VAN Ste. ALUEGON DE. 7. Verdere bevestiging der bekwaemheyd der Belgen tut zeemanschap. Mnndigbcyd, moed en vernuft der Belgen lol het «doorklieven* der baren kenmerken dit volk van zyne «eerste oorsprongen af. De schudding van.MarnixGeu- Eengeest,, voorlooper der liberalen-, beeft dien //.vier de vleugelen gebroken, en den libenalen vervvarrings- guesl beeft belet diö na 1830 te herstellen. Groolo bedenking die alle tyden onzer geschiedenis bevat Van voor den ly.d der romevnsche verovering door Gesar, dry bevolkingen van Belgiën, de Moriniers bezuy- den Korlryk en Dixmude tol aen de zee, de Airebaten en de Menapiers die de streek besloegen noordwaerts van aen Nieuwpoort tol acn Antwerpen (vvy duyden aen de plaetsen niet de steden die toen nog niet bestonden), waren reeds gemeenzaem met' hel stoute zeeleven, en dreven aenhoudenden handel met Albion, nu Engeland gebeden. Belgische volkplanters zetleden zich er zelfs iicer, en verspreyddeu zich innewaerls, en bouwden eene sterkte die '1 beginsel van Winchester is. Zoo was hel dal Gesar, na dal hy onze hevdensche voorouders onder't bevel van Boduognatüs en Ambiorix, te Prele in Henegouw, by de Eburonen in T land van Luyk, en tc Namen, dan genaemd liet slot der Atualie- ken, verslagen had, optrekkende met eene vloot naer Engeland, daer wederom de Belgen ontmoette. Hy vond ze gevestigd in de engelsche streken Surrey, Sussex, Hampshire, Somerset, (1) Kent Essex, Midlesex, (2) Devon. De versterkte verdedigingsplaets, met haren (1) Zornerverzel, of waer uien zich in den zomer heeft tied er gezeten. (2; Het midden. onloochenbaren naem venta belgargm, Komst, Byeen- komsl der Belgen, Belgenkring, was bet middenpunt. Dc Belgen bezaten nog verder op Jschalis (Hellester zoo men meenl) -en Acjum Galidm, waer uyt met tyd gesproten is de schoone stad Bath. Zy drongen zelfs in Ierland, en de stichting aklaer van Meuapia, stad tier Menapiers, nu Dublin, hoofdstad van Ierland, word bun toegeschreven. Die oude Belgische koloniën geplant in Engeland en Ierland door de eerste vlaemsche zeelie den, zyu hy de Engelschen zeer bekend. Vele engelsche schryvers doen er melding vau met uylleggingen welke onze palen hier niet toelaten. Ouder die schryvers be merkt men Maefarlane, Jones, Turner etc. Tydens den uylslap van onze Burgerwachten naer Wimbledon en 'l bajiket van Windsor, M. Anspach, Burgemeester onzer hoofdstad, die daer 't woord geno men heeft uyt den naem der Belgische Natie, zou gepast die geheugenissen van gemecneu oorsprong aengehaeld hebben, om de verknochtheyd lusscben Engelschen en Belgen te versterken. In plaels daer van, hy heeft mel ding gomaekt der beroerten van den Marnixlyd, eene herinnering welke minst van al daer schikte. Aen welken godsdienst behoort M. Anspach Wy hebben niet gehuord dal hy opeubaer verzaekl heeft aeii hel calholyk geloof. Betaemt aen eenen calholyken, sprekende namens een calholyk volk, van de Engelschen geluk te weu- schen over huDiie wantrouwigheyd aen 'de kerk van Christus, en over de vervojging welke zy ten gevolge dies door hatelyke Vorsten legen de Roomseh eatbo- liekeu hebben uytgeoefend, en zelfs onder de zachte koningin van heden nog uyloeleneo tegen hel ongeluk kig Ierland Onder oen ander opzigt, is hel vjlstaenbaer dat eenen redenaer het woord nemende voor zyne nalie in een vremd land, genoegen toone juyst over den ondergang van zyne natie, en daer over begroete liet land dat zich vorrykl heeft door onze verarming? Wat zegt gy geëerde lezers ?s het te verwon deren dal den eerloozen Eugène Sue zoo hoog staet in d'achling van 't eerloos IranmaQons- gespuys Is 't te verwonderen dat de logiën hem met eene gouden pen en eene gouden medaille vereerd hebben Zou liet le verwonderen zyu indien zy hem ook vroeg ol' laet een standbeeld opregten gelyk aen Marnix en Voltaire ^Vaer is den schryver die ooyt beter in den zin der logiën geschreven heelt.? Was Eugène Sue geen franc- magon, hy verdiende bet té zyn, hy was bezield met den geest van T maconnismus; wat meer is, hy was socialist of' revoiulionnair tot in.'l merg der beenderen en gy weet dal de francmagons even gelyk socialisten ol' revolutionnairen zyn. Eugène Sue wist dit ook, en 'fis daerover dat hy, in zyne aptwoord op den brief van de logie van Antwerpen, de belgisclie logiën bezonderlyk geluk wenschte, zeggende dal zy de eer hadden aen 'l hoofd te zyn van de sucialiste liberale party in Belgenland. Zoo dan, catholyke werklieden, ziet daer de zedeleer van 't maconnismus, ziet daer de opvoe ding welke men aen uwe kinderen wilt geven in de scholen van 't kosteloos en verpliglend onder - wysziet daer de boeken welke men by middel van de volksboekeryën aen uwe kinderen wilt ter hand stellen, om alle zedelyke en godsdien stige gevoelens in hun hen le versmachten, om ze op den leest van 't maconnismus te schoeyën, om er gewillige werktuygen van te maken voor T uytvoeren van de revolulionnaire plannen der logiën. Zegt, brave werklieden, zult gy liet ge- doogen???. Het koppel uyt 't Verbondom zyne godsdienst- hatende logiemannen Piercot en Anspach te ,ver- schooneri, komt vertellen dat men ook te Roomen de nachtprocessicn verboden heeft tydens den cholera. Maer ten eersten, 't koppel slimmerikken kan niet zeggen vdat men te Hoornen de dagprocessiën verboden heeft, gelyk Piercot te Luyk. Ten tweeden, liet verbod te Roomen geschied de niet met kwetsing en stooring van liet geeste- lyk gezag, zooals te Luyk plaets greep, zonder vooratgaende raedpleging en overeenkomst met de kerklyke overheyd. Ten derden, het verbod van den Paus of van den' Kardinael in godsdienstige plegtigheden kan 'toch niet gelyk slaen met het verbod van den eersten den besten liberalen burgemeester. Aen den Paus of aen den Kardinael komt alle i%gt toe processiën te verbieden; eenen burgemeester iieeft daerioe geen het minste regl. Ten vierden, anders is liet klimaet van Roomen in deze heetste dagen, anders is de gematigde luchtgesteltenis van Belgiën. Ten vyfden, er is van den kant der bloedzuch- tige Mazziui-en Garibaldiiiberhaiers 's nachts le Roomen meer te vreezen voor de catholyke en eerlyke lieden. Hel koppel iogiegasten peyst niet. meer op den graef de Liminge, op den Belg Baron de Trazei- gnies, op den Zouael Van den Waren, die tien ponjaerdsteken kreeg, op den officier Mastv van Namen, die 's avonds door vier liberale boos wichten aengevallen wierdAl deze edelmoe dige Belgen tellen by 't fi ancmaconskoppel niet, 't waren immers klerikalen die aen '1 calholyk geloof niet wilden verzaken. Heelt den liberhater Locatelli niet eenen paus- lyken gendarm vermoord. Zyn in february 4864 niet twee bankiersschry- vers geponjardeerd geweest in de straten van Roomen en twaelf duyzend franks afgepakt? Zyn de liberhaters baenstroopers 's nachts met revolvers de papieren niet guen ontweldigen van den baron Losenza Hoe dikwyls- hebben de Mazzini-liberhaters bomben doen losbranden op openbare plaetsen iu 't midden van '1 volk Zyn er niet aenslagen gepleegd zelfs tegen het leven van den Paus, van den Koning van Napels en Kardinael Antoneili? Zyn er niet zes Pauslyke kanoniers verrader- lyk met moordpriemen door liberhatêrssectaris- 'sen vermoord .geweest in mey 1866 Is nog dit jaer den franschen zouaef Cozes on der geiyken manslag niet bezweken?enz. enz. enz. En dan, nydig koppel, zult gy schaemteloos in uw vuylblad onze vreedzame bevolkingen van Brussel en Luyk komen vei'gelyken aen dit bloed dorstig liberhaters-francmaconsgespuys, dat in de pauslyke staten briescht en somtyds tot hi Hoornen de 'vreedste sclielmstukkeu doet bedry- ven God beware ons en alle landen van dit gebroed! 't is ecu groot geluk voor alle steden waer zulke kerels voor altyd in den kiesketel blyven ste ken Waerom word de afstellingswet der magislra ten van 55 july met zoo algemeene veroniweer- diging dooi 't volk verstooten? 1° Omdat de liberhaters partywet de Constitu tie schend, die te voren de bewondering van Europa was en als voorbeeld aengeprezeti wierd. 5° Omdat die nuttelooze wet jaerlyks een HALF MILLIOEN FRANKS meer aen de arme lastenbetalers zal kosten. 3° Omdat die hatelyke wet aen de liberhaters den middel verschaft om de verdienstelykste mannen van 't land aen de deur te zetten enke- dyk omdat zy catholykgezinde regters zyn. 4° Omdat die wet, zooals M. Notliomb zeer AELST, DEN 10 AUGUSTY 18G7. (vervolg). De volksboekeryën zyn eene maconnieke uyt- vinding 't is B.*! Coffin die het getuygt. Zy zyn -eenen van die maetregels lOeir ontwikkeling het zaed moet bevruchten waeruyt eene nieuwe zamen- ■leving moet voorispruyten't is B.\ Collin die alzoo spreekt. Maer daer toe, zegt B.\ Coffin, is 't noodzake- lyk dat het kosteloos en verpligtend onderwys ingevoerd worde. 'T is gemakkelyk om verstaen. Zoo lang hel werkvolk niet geleerd is zal liet geen gebruvk konnen maken van de volks boekeryën. En al ware het nog geleerd, zoo lang het geene maconnieke opvoeding ontvangen heeft, zal het niet willen gebruvk makert van de volksboekeryën. B.\ Coffin weet dus wat hy zegt en hy heelt gelyk. De maconnieke opvoeding begonnen in de irancmaconsscholen zal voortgezet en voltrokken Worden by middel van de volksboekeryën, en 't is alzoo dat de werklieden gewillige werktuy gen zullen worden voor 't maconnismus in liet uytvoeren van de revolutionnaire plannen der logiën. Om dit oogwit te bereyken is het ook nood- zakelyk dat de volksboekeryën voorzien zyn van zede: en goddelooze boeken maer dit is het minste, de logiën zullen daer voorzorgen. Wy hebben reeds gezien in ons voorgaende artikel met hoe veel zórg en list de logiën van 't begin af te werk gegaen zyn, om in al de volksboekeryën van 't land de maconnieke Revue trimeslrielle te foefelen. Besluyten wy daer uyl wat zy doen voor andere diergelyke werken, lu d'achtiug van de logiën', de vederfefykste werken zyu de beste, de eerlooste schryvers bekomen den voorrang. 'T is alzoo dat den Hoogen Raed van ons bel- gisch maconnismus over eenige jaren eene gou den medaille zond aen den eerloozen romancier Eugène Sue. Den grooten moortelbaes zelf, Mees ter Verhaegen, aenzag het voor zich als een eer aen 't hoold te zyn van de deputatie die dit eer- bewys aen dien verfoeyelyken schryver ging opdragen. 'T is alzoo ook dat de logie van Antwerpen aen •den zeiven Eugène Sue, een goudeu pen zond met eenen brief waer in zy zegde dat de Ant- werpsche logie met eenparige stemmen besloten had hem die gouden pen op le dragen als een eenvoudig kenteeken van hare genegenheyd en van hare dank- baerheyd voor zyne nuttige werken. En welke zyn die werken 'T zyn zyne ro mans, den Juif errantde Mystères de Paris en de My stères du peuple, dry eerlooze romans die van den zeiven deeg, of om beter te zeggen, van 't zelve modder gekneed zyn. Den lesten van de dry, beslaende uyt zéstien boekdeelen, wierd veroordeeld door de correctionnele regtbank van Parys om de volgende beweegredens, waerover wy zeggen Aengezien den schryver van de Mystères du peuple, Eugène Sue, dit werk alléenlyk ge- schreven heeft uyt hael tegen de stichtin'gan en tegen het gouvernement van zyn land, en met met een klaerblykend oogwit van zedebederf'dat men in ieder boekdeel en op ieder bladzyde de loochening en de onverwerping vind van al de cc grondstelsels waerop den godsdienst, de zedeleer cc en de zamenleving rusten Dat de godsdienstige zedeleer er in gesmaed en vermomd is, de goede zeden onteerd door zedelooze beschrijvingen, door ontuchtige tnfe- reelen, de openbare zedeleer miskend en vernederd door een stelsel van verontschuldiging voor feyten zoo halelyk als crimineel, ten allen tyde en by alle volkeren geschandvlekt v Dat hy aen 't hoofd van ieder boekdeel eene legende heeft waer in men eene opwekking vind tot oproerdat hy de verdediging en de veront- schuldiging voordraegt van de moordery van cc september, van cl plundering, van de -brand 's. stichting, van de maegdeschennis, van de ko- ningsmoordvoordragende al die criminele fey- ten als regtoeerdige en wettige weêrvi aken tot welke liet volk regt beeft, legen de vorsten, cc tegen den edeUlom,' tegen de rijke, tegen den Idergé, tegen de magtige, niet alleenlyk voor «e de smerten uytgestaen door degene die deze weêrvraken zouden uytoefenen, maer ook voor de smerten uytgestaen door hunne voorvaders en voor degene die zullen uytgestaen worden door hunne nakomelingen Dat hy aenhilsi tot het uytsteken van het rood vaetulel, dat hy den eijgeiidoin doet doorga en als eene onregtveerdige bezitting cc Dat hy aenlntst tot den liaet en de versmading van 't gouvernement, en oproep doet tot de alge- meene republiekgeslicht eerst vooral op de puynhoopen van 't fransen gouvernement en vervolgens ook van ai de andere gouverne- men ten Dat hy den lof spreekt van de geheyme ge- nootschappen, zeggende dat de leden van.die genootschappen, met de edelste gevoelens be- zield zyn dat zy maer aen 't werk zyn om de volksverdrukkers te vernietigen dat de oproermakers treffelijke lieden zyn, die alleenlyk vechten om van honger niet te sterven, en om hunne dochters van de on teering te bevryden Dat de monarchy of alleenheersching het land verplettert door 't geweld, door de dievery en de moordery dat het werkvolk al de deugden c< alleen bezit, en dat er elders niets anders te vinden is als ondeugd,-en zedebederf; enz. enz. M. Anspach bedankt Engeland over 't goed onlliael der genen die .in Marnix schnkjaren Belgien verhelen. Hel. waren in grool gelal de lakenwevers die zich door Marnix opslokingen hadden laten bedriegen, en die met Calvinislery begeesterd, ten zeilden lydo bun geloof en hun Vaderland verloren. Engeland, insgelvks afgevallen, trok onze ongeluk kige landgenoten aen, en eygende zich loc by middel van die ongelrouvvige werklieden, de vvolle-wevery en verdere nvverheyd, die iu ons land alzoo le niet gingen. Wy vragen het, wal beteekenl Engeland tontejuycheii over den val met behendigjieyd acn de Belgen 'gesteld, en over Belgiën daer in gevangen Wv bedoelen niet dieswecgs min vriendelyk le zyn aen de Engelschen. In troebel water is het goed vis sollen. De Engelschen hébben het ten onzen opzichte gedaen, waernemende de verarmingen door Marnix bygebragt. Maer vvy zeggen dal die daer over gaet roemen in een vremd land, en hyzonder in Engeland, gevaer loopt van zich halélyk tè maken aen de Belgen, zyne landgenoten, en ten minste belncheiyk in do ougeu der Engelschen. Mei de aloude verwantschappen optohnlen, gesproten uyl den zeehandel, zou M. Anspach beteren indruk gedaen hebben van nationale fteloefdheyd en gesehikt- heyd. zonder iemand te stooren. Van de duysiêre en hevdensche oudheden der ro- meynsehe heerschappy in Belgiën, zoo wy afdalen, duyzend jaren overslaande of ontrent, tol de Vruvsloeh- ten der Belgen en der andere weslerseiie volkeren om de christenen in den Oosten te beschermen legen de dwingelandy en vreedheyd der Mahomebmen, vvv om- moeten het zeemanschap de Belgen brengende, tot*held en- reuzenkracht twee honderd jaren lang. Hoe vele schepen, hoe talryke vloten irienig'mael van Vlaendcrcn's kust de engte van' Knies optrokken, in blydscb: p V.ank- ryk, Spanje en Portugael voorby met volle zeyleii, slo- vende.il over Cadix, drneyden in de slrael van Gibraltar, da.n staerden regl op de verafgelegen ooslersehe kust van Paleslinen Dat leze met vaderlaudsche trotseli- heyd all«*n Belg menigmael in de vrye zondaguren. Do hiysterryke beschryving der vermaerde kruysvaerleu is hier onze taek niet integendeel vvy hebben*wclliae.sl in T geraes le treden der scbandige kiuysbreking en kerk verwoesting van de Marnix gasten, andere Mabo- metanen van den Westen dragende iu hunnen boezem niet min verwoeslingsgal dan de Ooslersehe. Voor de kruysloelilen onder dien naem hekend was den graef van Vlaendercu Robrecht de Vries reeds naer Paleslinen gegaeu, had hulp beloofd aen den keyzer Alexius Comnenes, van Constantinopel en had liern een korps van vvf honderd deftige fuylers gezonden. Dit was van 1086 lot 1088. Maer den eersten grooten kruvstoebt geschiedde to lande dwars Duylschland onder hel bevel van Godfried van Bouillon. Markgraef van Antwerpen, met zyne broe ders Euslaehius en Boudewyn, en met Bobreciht II den jongen graef van Vlaendercu. Toen vviera Jerusalem genomen, '1 jaer iion. Den Belg Godfried wierd koning uyigeroepen, aen Robrecht wierd den naem gegeven van Robrclit van Jerusalem. Welhaesl ga/ Godfried zyn wetboek nvt onder de benaming van Assisien of grond wet van Jerusalem. Een deel bevat de zoowellen, vvaerin men bemerkt dal zy vvezcnlyk genomen zyn uyt do vlaemsche en ltaliaeiische gebruyken en schikkingen. De /elfde wetten van belgischcn oorsprong en door den belgisehen koning Godfried afgekondigd zag men ook aenoemen in Cyprus, Leen dit eyland een christen koningryk wierd. Die ge de nk stuk ken hebben wv noodig in het geheu gen le ververschen om beter de bekwaemlreyd Ier zee der Belgen te vestigen, en door do ge.MdnedHiiis levi-u- diger te doen voorkomen wat Marnix vmoorznekl heeft en wat liel libcralismus ons belet heef-' ie Iierkrygeu. ('T vervolg later.;

De Denderbode | 1867 | | pagina 1