GEMEENTERAED. Den Zoen van M. Frère. PRYSPEELINGEN De Reg Iers van Keyzer Maximiiiaen. Den keyzer Maximilliaen voor de Juarislen. seas -««sssxs.? wel gezegd heeft, de rhagistratüer in Belgiën ont kroont, en ook omdat dergelyke inbreuken lot de algeheele'afschaffing of zedelyke vernietiging der grondwet zullen leyden. 5° Omdat de wetten van een verlicht volk geen leurpoeiseti zyn om uyt de hooge posten van ver trouwen, en deftigheid de mannen die't land eer- aendoen weg te rukken ten profyte van den liber- haters-maconnieken kozynijeswinkel, en de hooge plaetSen op te vullen met Ongeleerde en vers tan delpoze jonge advokaeijes, gansch onbe- kwaem om zulke ambten weerdiglyk te bedienen, en die voor eenigen- titel hebben hunnen onge lukkigen religiehaat. 6° Omdat die rampzalige afzettingsvvet het volk nog meer doet bukken onder 't jok zyner ergste vyanden, de francmaQons. 'Tis in de logie, in die spelonk van goddeloos- iieyd en geloofshaet, dat die wet gebroeyd is en nu door 't ministerie, op bevel der kopstukken van de franemaconslogiën, uytgeveerdigd word. Wat meer is, wy zien M. Frère grynzen met verachting tegen den dnftigen ouderling de Ger lache, en dit staet ons niet aen. Wy hooren M. Ba ra schreeuwen: wij maken soldaten tegen de uwe en dit staet ons nog min aen. Wy denken, en het volk denkt met ons dat er maer eene soort van soldaten, maer eene soort van magistraten zyn moet: belgische soldaten, regtveerdige, onpartydige en burgerminnende magistraten. Eendragt moet er zyn, en geene tweedragt, geene partyvorinissen, geene volks scheuring, geene revolutiounairen, die maer ko men visschen in troebel water, en van de catho- lyke Belgen een goddeloos geslacht, van gelopfs- verzakers, vrydenkers, francmaponS) solidairen en godsloochenaers willeu maken. Nooyt zal den catholyken Belg zich aen dit ver- foeyelyk, uytzuygend en helsch gebroed onder werpen. In Aelst en in veel andere plaetsen worden de logiegasten het maer al wel gewaer. Zy zyn al bezig n>et hunnen winkel in te pakken, omdat zy verstaen hebben dat hunnen tyd voor- by is. Het koppel onno&zelaers uyt'l Verbond heeft zich over veertien dagen misklapt met te zeggen dat zyne lezers ten grooten deele oude pekes zyn van voor de fransche revolutie. Het was slimmer zondag lest, als het kenbaer maekte aen zyne pekes wat M. Malou eertyds peysde van de op pensioenstelling der magistraten, 'en stillekens zweeg over het geen M. Malou er nu van peysl. Maer aenstonds na dien slimmen trek 't koppel viel wederom aen 't raeskallenziet hier eenige van zvne zinsneden M. Malou, wiens gezag door de klerikale drukpers NOOYT is tegengesproken geweest. Het woordeke NOOYT is overdreven, koppel want als M. Malou beweerde dat de op pensioen- stelling der rechters niet tegenstrydig is aen de grondwet, de klerikale drukpers was eens met de klerikale meerderheyd om zyn gezag tegen te spreken en zyne denkwyze af te keuren, gelyk M. Malou die nu zelf afkeurt, nu dat hy beter verlicht ismaer zwygen wy van dit punt, de pekes mogen dit niet weten. Wy weten niet zegt het koppel of M. Malou, toen hy liet bewind bekleeddede op pensioenstelling der regters op zekeren ouderdom als eenen partyakt beschouwde. Hoe koppel, gy weet dit niet Kunt gy uwe herssens niet genoeg meer spannen om te ver staen dat M. Malou in dien maetregel geenen partyakt kon beschouwen, aengezien zyne eygene vrienden er de eerste slagtofters moesten van zyn Ten alle gevallenvoegt 't koppel er by, zouden zyne politieke vrienden, ons dunkens, zeer te vrede moeten zyn omdat een liberael ministerie zyne wen- schen zoo stiptelyk uytvoert. KoppelKoppelwaer wanneer hebben de vrienden van M. Malou die wenschen uytge- drukt??? Is 't in hunne dagbladeren? Is 't in de kamers? Is 't als zy zyne denkwyze afkeurden en zyn voorstel verwierpen'???... De klerikalen vinden die wet ongrondwettig, zegt het koppel, waerschynelyk om de enkele oor- zaek dat zy liet handteeken van M. Bara draegt. Och arm koppelDe klerikalen vonden die wet even ongrondwettig in 1842 en noglans zy droeg alsdan het handteeken van M. Bara niet;'t was M. Malou die dezelfde opgesteld had. M. Malou heeft verklaerd in den senaet dat het wetsontwerp van op pensioenstelling, voorge dragen in 1842. door hem opgesteld" wierd in 4840, en dat hy in 1842 reeds veranderd was van gedacht, by zóo verre dat hy ertegen stemde. Het wetsontwerp was voorgedragen niet door M. Malou, maer door M. Van Volxem. Is 't klaer, koppel? Wy hebben nu verscheyde mael bestatigd dat den geest van 't koppel verzwakt is, om niets meer te zeggende vrienden en de pekes van 't koppel zyn dus verwittigd; zy moeten weten wat er hen meê te doen staet. Ons dunkens, zou het koppel wel dóén van adieu te zeggen aen zyne pekes, om zich voortaen te gaen bezig houden met conferoncïën te geven aen de filosofen van de Lange-Ridderslraet. Soort met soort, niet waer koppel Maendag lest was 't openbare zitting van on ze-1 gemeenteraed. Onder de verschYllige kwes- tiën van het (Jagorder. was een voorstel van M. Monfils, strekkende om alle leveringen, repara- tiën en onderhoudswerken voor rekening der stad hy openbare aenbestedingeu te doen verrigten, en opdat elkeen daervan zou kennis hebben, de te doene aenbestedingeu in al de nieuwsbladeren der stad te doen aenkondigen. M. De Ryck zegt dat dit princiep sedert 1848 is aengenomèn Maer g'lieel de stad weet hoe het uytgevoerd is geworden. Daerby verzet hv zich tegen de gedeeltelyke aenbestedingeu van groote werken, beweerende dat deze in blok moeten ge schieden voor 't profyt van de stad. M. Monfils verdedigt zyn voorstel en bewyst dat er niet allyd gehandeld is zooals M. De Ryck beweert. Onder andere haefl M. Moniils als voor beeld aen dat het koilegie van Burgemeester en schepenen onlangs een lastkohier heeft goedge keurd, waerby er ter verleeging van eene straet, in liet statiekwartier, eenen frank 75 ceniimen voor eene zekere hoeveelheyd te vervoeren grond loegestaen is geweest, terwyl verscheydene per- soonen aen M. Monfils zelf aengeboden hadden die zelfde hoeveelheyd grond voovvyft'g ceniimen te vervoeren. Hadden de voermans of belangheb bende die aenbesteding gekend, de stad zou er welligt ISO of' 200 franks by gewonnen hebben. Daerop wist M. De Ryck niets te antwoorden, want hy gevoelde dat den duym op de verouder de wonde gedrukt wierd. Eene vraeg van vijftien homlerd franks van wege de landbouwmaeischappy, om alhier eene tentoonstelling van rapen, wortels, preyen enz., te houden is dan ook te berde gekomen. M. Van Wambeke, in naem der 4sle sectie doet verslag over die vraeg en besluyt tot de verwer ping derzelve. Deze verwerping was aen 't pu bliek alleraengenaemst, aengezien soortgelyke tentoonstelling nog een afzetzei is der oude ver- kwistingspo'litiek ons door den vermaerden Jdppa.i dei Vlaenderen, minister Rogiei\ nagela ten, en die aèn de gedrukte lastenbetalers zoo veel verpletterende geigsommen heeft gekost, zonder dat er 't land of den landbouw 't minste voordeel uyt getrokken hebben. Gelyk men kan denken, is M. De Ryck al wede rom als verdediger dier dwaze liberale geldver- kwisting opgetreden. Den man vroeg dat den raed al ware het maer duyzend franks daertoe zou gestemd hebben, juyst alsof duyzend franks niemendalle waren. Maer de calholyke meerder heyd heeft zich by de besluytsels van de sectie gevoegd en g'heel de somme geweygerd. Nadien heeft. M. Liënart voorgesteld de keuring van het vleesch dat in de stad gevoerd word als mede dit in het slagthuys aen twee exp'erten te onderwerpen. Dees voorstel is ter onderzoeking naer de sectën verzonden. Elkeen verwachtte zich dal er eene belangryke discussie ging plaets hebben ter gelegenheyd eerier kredietsoverdragt gevraegd door het Bu reel van Weldadigheyd. Maer M. De Pauw, voor zit! er van dit Bureel, vroeg eenen uytstel, voor gevende dat hy, wegens menigvuldige afwezig heden, geene kennis van de zaek had konnen ne men. Dit doet ons voorgevoelen dat er welligt harde noten zullen te kraken zyn. Den raed heelt natuerlyk de vraeg van M. De Pauw toege- staen, wel wetende dat uytstel geenen kwvtschel is. Daerna is den raed in geheyme zitting overge- gaen tot de benoeming van twee armbezoekers. Er is groot rumoer in de ouafhankelyke druk pers over de benoeming van' den zoon van den minister, M. Frère, die onlangs aengesteld tot bygevoegd regter, eensklaps zynp benoeming heeft gekregen tot regter der eerste klasse te Luyk. Inderdaed M. Georges Frère moet een over vlieger zyn van de eerste soort, men ziet hoe by een heel regiment regthebbenden over liet hoofd springt, om de plaets te nemen in den schoonen zetel, die eene jaerlyksche rente geeft van zoo wat 3,000 fr., als wy'ons niet bedriegen. Volgens onpartydige berigten valt er op het talent zooveel af te dingen als op liet regtden zoon is ui 't geheel geen erfgenaem van het talent zyns vaders, en zelts, ware dit zoo, dan nog, dunkt ons, zou liet regt van opvolging zoo onbe- scliaemd niet mogen vergeten worden. Den zoon des ministers is zeker niet uytgesloten van ambt en plaets maer hy heeft cok liet regt niet ieder een voorby te springen, enkel omdat zyn vader minister is. Niemand zou er op gelet hebben, als M; Geor ges Frère van bygevoegd regter Welken titel hy pas verkregen heelt eenen graed hooger was gegaen, terwyl nu liet voorregt zelfs de vrienden van het ministerie tegen het hoofd stoot en de kritieken als hagel op Z. «M. vader Frère doet neervallen, nu, om dit laetste bekommert men zich niet veel. De benoeming heeft ons ook niet verwonderd M. Frère doet maer voor zynen zoon wal M. de Vrière voor den zynen deed, toen dezen over de reglementen der militaire school heen stapte 0111 een zynei jonge barounekeus te begunstigen hy doet wal MM. Chazal, Rogier, Teseli en Bara voor hunne familie en voor liumiq vrienden ge- daen hebben nepotismus is het karakter van liet kabinet. Die ministers zyn zoodanig gewoon alles te doen wat zy willen, zonder zich aen regt en bil ly k li eyd te storen, dat de benoeming van den heer Georges Frère wy zyn er byna zeker van niet de minste; oppositie in het kabinet zal heb ben ontslaen, en daer geen enkel voorhoofd na denkend heeft doen rimpelen. (Handelsblad.) Den Court ier de Brusselles meld dat er, in de hoofdstad, eene inschryving geopend is om aen M. den baron de Gerlache, eersten voorzitter'van liet hof van Cassatie, zyn historisch portret aen te bieden. Eene kommissie die dit ontwerp moét verwe- zenllyken, is benoemd. Zy bestaet uytMM. den barön d'Anethan, voorzitter; V. Jacobs volksver tegenwoordiger den graef de VillermontAug. Beckers, advokaet; It. Goemaere, tresorier. Uien zou onder dit portret de volgende woor den sehryven Leopold I ingehuldigd onder het voorzitterschap van M. de Gerlache. M. de Gerlache afgesteld onder hel. loeziatvaii Leopold LI. TE CEERARDSBERCEN, in liet bisschoppe- lyk koilegie, maendag 12 augusty ten ft) uren voormiddag. TE GHYSEGEM, in het jongelingenpensionnaet van den H.' Aloysius, dyusuag 13 augusty ten 9 uren voormiddag. TE DEYNZE, in liet jongelingetipeiisionnaet van den 11. Henricus üynsdag 13 augusty ten 2 ure namiddag. TE AELST, in liet koilegie der eerweerde pa ters Jesuiten, vrydag 56 augusty ten 8 3/4 ure voormiddag. TE RONSSE, in het instituet van den H. An- tonius van Padua, maendag 19 Augusty ten 2 ure namiddag. TE AELST, in het pensionnaet van den H. Li- virius, (Broeders der christelyke scholen) Dyns- dag 20 augusty ten 9 1/2 ure voormiddag, TE13ERCHEM, in het juffrouwenpensionnaet, bestierd door de eerw. religieusen Apostolimien, Maendag 26 augusty ten 9-uren voormiddag. Denderleeuw, den 6 Augusty 1807. Tot bewys van liet geen wy in een weekblad van Aelst over eenige dagen, lazen, aengaende den ouderdom van liet hestuer onzer gemeente, zal het. denk ik, zonderling zyn te vernemen, dat onzen gemeenteraed, ten getal Ie van negen man schappen, gezamenlyk S27 jaren in ouderdom en 102 jaren dienst als raedsleden teil, het geen eenen middelbaren ouderdom van meer dan S8 1/2 jaren en eenen diensttermyn van door de 11 jaren voor ieder lid zou uytmaken. Het oudste lid, welk door de 30 jaren dienst beeft, is on langs de 74 ingetreden, terwyl het jongste, welk nauwelyks eenige maenden eed gezworen heeft, eerlang de 30 berevken zal. Men begrypt welke somme van ondervinding deze weerde gekozenen in hunne vergaderingen toebrengen en met welke maet en bedaerdlieyd zy hunne beslissingen nemen. Wilt men weten welke de regters waren van dien ongelukkigen prins, welke hunne zedelyk- lieyd was? Men leze het volgende getrokken uyt eenen brief uyt Queretaro aen de Patrie gestueril: Verscheydene generaels en opperoffleie- ren die, door hunne afstamming en hun talent, -eerst aengeduyd waren geweest óm deel te ma ken van de kommissie die Maximiiiaen en zyne generaets moest vonnissen, hebben geweygerd, niet willende vooraf eenige verbintenis nemen wegens Escobedo, begeerende hunne vryheyd, hunne otiaf- hankelyhheyd te behouden en slechts hun geweten te raetlpletif.it. Men beeft daerna gekozen eenen kolonel voorzitter, eenen luyteoant-kolonel voor verslag gever en acht kapileyns.Het zyn meest al aller slecht belaemie officieren, en een hunner is reeds over verscheydene- jaren, vervolgd geworden voor verkrachting op een jong meysje begaen. Een anderen had, in de kapel van een vrouwen klooster eene remonstrantie gestolen en ze te Mexiko verkocht,. Na het vonnis hebben ze allen hunnen be loofden loon ontvangen den kolonel 3000 dollars (23,000 fr. den luytenant-kolonel, 4000 dollars (20,000 tr.en de kapileyns elk 3000 dollars, ot 13,000 fr. Den briefschryver voegt er by 'T is op de 13,000 fr. die aen X.... betaeld zyn geweest dat ik eene afkorting bekomen heb op het gene hy my schuldig was voor het bruyd- versierset dat ik hem, nu zeven jaren geleden, tydens zyn huwelyk, hem verkocht bad. Ik meen de dat mynen schuldeysch verloren was. Gèlyk men ziet, de schobbejakken vonnissen voor goud, maer zy moeten het by volle grepen hebben, en voor volle grepen zyn regt, eer, ziel en zaligheyd te koopVervloekten-gouddorst I wat al gruwelstukken hebt gy reeds doen begaen, en hoeveel doet gy er nog dagelyks bedryven.... Wy ontleenen de volgende uyltreksels aen eenen brief door de Liberie afgekondigd. Mexiko, den 27 jnny 4867. Den hongersnood is sehrikkelyk geweest gedu rende het beleg der stad. Men beweert dal er veel menschen van gestorven zyn. Gelukkiglyk dal men eenige uytwykingen heeft toegelaten 'die eenige veriiglingen hebben toegebragt. Geen brood, uyl- genomen dit zeer zeldzaem en slecht dat wy ten onzen huyze maeklen, het vleesch zoo afschuwèlyk, dat ik genoodzaekt was het.-zelve met zorg na te zien voor aleer het in de keuken te geven. Men deelde overal peerdenvleesch uyt. Gy hebt moeten verschrikt zyn over de vselyke dood van den keyzer Maximiiiaen. ilet schyiil dat hy, volgens 't zeggen der puros (liberalen) zélfs van eene deftigheyd is geweest, die zich geen oogenblik heeft tegengesproken, en dat hy als kloekmoedi gen gestorven is, reglslaende en zonder blinddoek aen de oogen. Armen vorst! hy die iedereen genade schonk! Zoo als gy weet, was Queretaro sedert twee maen den en half belegerd. l>e puros konden zich van de stad niet meester maken. Zy zouden verslagen ge weest zyn. Den 14 mey had Miramon gansch de afdeeling van dei) generael Anlhillon, 5,000 man nen sterk zynde, krvgsgevangen gemaekt. Men had geen enkel olïicier door den kop g< schoten Alsdan Escobedo heeft hel geld gebruykl. Hy heeft <-en on gelukkigen omgekocht, een kolonel. Lopez, dien den keyzer met weldaden had overladen. Dezen heeft de Juaristen, langs zyne kamer in de sterkte geleyd; den keyzer zyne adjudanten en zyne gene- si-alen hebben met. moeyle aen tyd gehad zich van den eenen cevro (heuvelkeu) lot den anderen te ontsnappen. Daer heeft er een wanhopig gevecht plaets ge had. Maer den vyand was in dc stad. Den keyzer, zoo veel mannen die hem omringden, ziende sneu velen, heeft zelf het wit vaendel opgeheschen en zich gevangen gegeven. Zyn gevangenschap is zeer hard geweest Men had hem alles gestolen en den ongelukkigen prins had maer de kledingstukken welke hy op zich droeg. Om zyn hemd te doen wasschen, was hv genood/.aekl zyn jas geknoopt aen te houden. Daer in eene duystere en vochtige cel. en opeen leger bed, ueefl hy ziek en zelfs gevaerlyk ziek de laetste mueml zyns levens doorgebragt Men moest hem, also >k Miramon en Mejia, den 46 juny, Woorden kop schieten, maer dt zen m u-gend op het oogen blik dal zy eskort afwachtten, "orn hen naer de s ralplaets le galeyden, heelt, men aen Maximiiiaen em lelagraphiseh berigt ter hand gesteld, uyt San Luys de Polosi komende, 'l welk hem de dood zyner vrouw meldde en eene verlenging van twee dagen om zyne zaken te ven ffenen. Eviidelyk den 19's morgends, zyn zy alle dry door den kop ge schoten geweest Den keyzer heeft eene once goud aeu eiken soldaet aengeboden, opdat hv hem in het Tiert en niet in 't uengezigt zou treffen. Hy wilde niet, zegde hy, aen zyne moeder nog eenen droevigeren indruk veroorzaken, wanneer zy hem zou zienindien hy geschonden was, en dat zy hem niet zou herkennen. Ierland heeft eene bevolking van byna zes mil- lioenen waeronder vier millioeuen 500 duyzend catholyken, De calholyke Ierlanders zyn gedwongen de protestantsohe dominos te onderhouden welke een jaerlyksch inkomen genieten van boven de veertien millioeuen, alhoewel er maer een mil- lioen en half protestanten in Ierland zyn. De calholyke Ierlanders* moeten daer en boven voorzien in 't onderhoud van hunne eygene priesters. Iets dergelyks heeft plaets by ons. Wy moeten liberale officiële scholen betalen. Wy móeten on ze eygene scholen betalen. Wy moéten onze ey gene scholen onderhouden. De onregtveerdigheyd legen Ierland bestaet sedert dry eeuwen. De openbare denkwyze in Engeland is daertegen in eenen staet van bewe ging gekomen die herstelling doei verhopen. CORRESPONDENTIE. Geëerden konfrater uyt T., wel bedankt over uwe welwillendbeyd. Vriend J. uyt D. ik heb uwe inlichtingen met spyt gelezen en zal dezelve doen kennen aen wien het behoort, opdat er middel gevonden worde. Den Koning zal te Oostende terugkomen, na te Brussel den lykdienst voor Keyzer Maximiiiaen te hebben bygewoond. Den Koning heeft reeds een lang gesprek ge had met zyne ongelukkige zuster, die in hare hel dere oogenblikken over hare terugkomst in haer Vaderland zeer vergenoegd schynt te zvn. Volgens eenen particulieren brief heeft men haer de cinod gemeld van den Keyzer, haren gemael, en deze noodlottige tyding schynt haren toestand niet ver ergerd te hebben. M. De Corio, gevolmagligden minister van Mexiko te Brussel en in den Haag, heeft «yn ont slag gegeven, by het vernemen der dood van den keyzer Maximiiiaen; liy is deze week in afscheids gehoor door den koning ontvangen geweest. Het hof van appel van Gend zal den 42 dezer maend byeenkomen, ten eynde over te gaen lol het vormen eener dubbele lyst van kandidaten voor de twee oenpstuende plaetsen by het hof, ten gevolgen der wet, wegens de op pensioenstelling der magistraten. Ten gevolge der wet der gedwongene afstel ling der magistraten, zullen ei hy het beroepshof van Brussel 6 zetels open zyn3 by dat van Gend en 3 by dat van Luyk. M. den gouverneur DeJagheris in kassatie gegaen tegen hel besluyt de- bestendige deputatie die uyt den kiescynshet regt verwerpt voorliet slylen van sterke dranken. De bestendige deputatie van Luyk heeft twee gemeer.te-kiezingen vernietigd, om dal men geen gebruyk had gemaekt van het voorschreven kies- papier. Eenen duyvenmelker, uyt de Beenhouwer- Strae', te Antwerppn, verwachtte maendag mor- gend zyne lieve beestjes uyt. Parys, Ryssel, Toers, enz. Om den tyd te slylen, ontstak hy zyne pyp, maer door eene onverschoonlyke onvojrzigtiglieyd, wierp hy het stekje in het duyvenbok. In weerwil der spoedige hulp, stond drn zolder welliaest in vuer en vlam. Intusschénlyd kwamen de duyven toe onzen brandstichter had inderdaed den eer sten prys maer, jammer, de reyzigers hunne sclmylplaets in brande ziende, wilden dezelve niet toenaderen. Men zegt d it den ongelukkigen duy venmelker zot geworden is, en dat men hem gis teren naer een krankzinnigshuys heeft moeten geieyden. Men schryft uyt Oostende: Er is hier een groot ongeluk gebeurd. Dry per sonen zyn uyt hoofde hunner onvoorzichlighevd by het baden, d^por de golven mederukt gewórden. Den lieer Mayer, van Bei lyn is verdronkende twee andere, een heer en eene dauie, zyn gerea geworden. Maer een der loezichters van het strand die ter hunner hulp was toegesprongen, is ook verdronken, slachtoffer Yran zynen moed en van zyne zelfsopoffering. Men schryft nog uyt Oostende. Ziehier eenige byzonderheden wegens het onge luk op het strand, dat den 4 dezer voorgevallen'is. Een paer personen hadden zich te ver in zee ge- waegd, er. riep om hulp. Het was middag, dit wilt zeggen, dal den dyk en liet strand met duyzenden wandelaers bezet waren. Omniddellyk wierd den redboot in zee gelalen, en geleyd dooi; een paerd, voorlgeroeyd door vier sterke roevers, kwam men weldra aen het gevaer- volle punt aen. Ziehier wat er gebeurd was: Een man goeden zwemmer, had le veel op zyne krach ten gerekend om eene dame verre van hare cabieu le geieyden. Den tenigwykenden stroom had lier» beyde medegerukt, en ten laetste in de onmogelvk- heyd gesteld den oever le berevken zonder de hulp der redders. Het paerd, dat al zwemmende dew boot voorgetrokken had, was door eenen man be reden, en gerigl naer de plaets, waer de hoofdeo

De Denderbode | 1867 | | pagina 2